PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : alfa romeo 155q4..sorunsalı

nitrosystem
24-10-2009, 11:11
arkadaslar arac ı tanıyan varsa..araç hakkında iyi kötü bildiklerinizi yazarsanız çook sevinirim..

DogukanB
24-10-2009, 13:26
Hangi araç?

Onuralp
24-10-2009, 13:30
Gürcell nickli arkadaşımız yardımcı olacaktır sana.

CGTY
24-10-2009, 19:11
Hangi araç?

Alfa 155 Q4...

gökan
24-10-2009, 19:37
çok yakıyormus

emretorlak
24-10-2009, 19:48
alfa romeo ile ilgili yıllardır duyduğum bir laf var

dizaynı çok güzel ama çok arıza çıkartıyor

boosted_pug
24-10-2009, 20:45
akın kankam anlatır birazdan yaşadıklarını benim anladığım kadarıyla arızasız çok eğlenceli ve kaliteli bi araba ama arıza çıkınca insanın saçlarını beyazlatıyo

PROMINENT
24-10-2009, 21:09
sen 155 q4 ile ilgili sorunlarımı öğrenmek istiyorsun... çok arıza çıkartıyormuş sözü kadar dünyada tüylerimi diken diken eden başka birşey bilmiyorum

akın
24-10-2009, 21:34
akın kankam anlatır birazdan yaşadıklarını benim anladığım kadarıyla arızasız çok eğlenceli ve kaliteli bi araba ama arıza çıkınca insanın saçlarını beyazlatıyo

Katılkıyorum kankaaa.

Araçtan beklentiniz nedir acaba? Eğlenceli bir araç. Kaliteli,yoldan çıkmayan,keyifli bir araç. 155 Q4 sahibiyim. Kilosuna göre başarılı gidiyor. Viraj dedin mi iş eğlenceye dökülüyor. Ön araka kilitli defransiyel.190hp. 300nm torq var araçta. Daha önce bu arabaya sahip oluncaya kadar sadece kafasının dikine iyi giden bir arac isterdim ama şimdi düşünceleerim çok farklı oldu. Normalde çok güzel yürüyor. Arıza yaşamadım. Gündelik hayatta kullanıyorum. Teknik özelliklerine gelince:
Recaro koltuk,momo direksiyon, momo vites topuzu,momo pedal seti, Weber ayarlı benzin reguletoru, weber boğaz kelebeği, Frenleri çok başarılı. Dediğim gibi yoldan çıkarmak zor. Fabrikasyon bosh blow off vardır sesli tip. Sesi gayette tatminkar:) Kadranı bitiriyorsun. 250km görürsün.

Sorunlara gelince aynı motor fiat coupe da var ama iş alfa olunca sorunlu:) Anladın...
Ben daha sorun yaşamadım. Ama yağına suyna iyi bakıcaksın. Çok fazla sıfırsan vurdurmucaksın yani üzmüceksen kısacası güzel bir arac. Keyifle kullanırsın. Biraz yakıtı fazla o kadar. Parçalarına gelince balataları 90 tl. Radyator hortumları 150tl takımı. Baskı balata 300tl. üst kapak contası 50tl. Elektrik aksamı tempranın. Radyator aksamı tempranın. Silindir üst kapak komple temporanın. 2.0i olan modeli. Malzeme konusunda sıkıntı yaşamassın. Biraz entel bir arabadır. Canı istedimi kaplan gibi gider canı istedimi kedi gibi gider:) Bence teknik özelliklerine göre abs hava yastığı v.s v.s o paralara alıncak güzel bir arac. Ama dediğim gibi beklintin ne? Ben alırken roll yada drag yapmak için değil begendiğim ve yoll tutuşu için aldım. sıkılmadan 200km ile dakkikalrca gidersin:) kısacası ben tavsiye ederim:)

akın
24-10-2009, 21:44
Alfa sorunlu diye mimlenmiş ve mimleyenlerde ÇOĞUNLUKLA alfanın direksiyonuna oturmamış kullanmamış öyle kulaktan dolma bilgiye göre sorunlu diyorlar. Evet sorunlu ama alfaya binenler genelde bakmıyor. Bakanlar zaten sorun yaşamıyor. Alfanın ustası çok az güzelim arabaları mundar eden ustalar. Bence alfa ruhu olan bir arac. Fiyatına gore alıncak araba.Temizini bulursan Çok fazla hor kullanmışıyla uğraşma derim

fatiii
24-10-2009, 21:51
iyi araba iyi 2 senedir canını alıyorum tık demedi sagolsun..ama bakacaksın yagını suyunu eksik etmiyeceksin..benimki swap oldugu icin 2 ceker ama 4 ceker nabar bilemem...

pigy back de dahil beyin meyin işine girmeyeceksin girersen sonun istanbul :D:D

fatiii
24-10-2009, 21:58
bu arada 155 ne yakar bılmıorumda 145 basmassan 34 kuruş yakıyor..bence gayet düşük.

ortalama sürüşlede 50 kuruş falan yakıyor(ben ortalamaya aldıgım zaman biraz fazla yuklenirim ona gore hesapla)

akın
24-10-2009, 22:10
basmazsan 500 basarsan 1tl yakar:):):)

CLIORS
24-10-2009, 22:48
basmazsan 500 basarsan 1tl yakar:):):)

guzelyalı tarafında mı bu q4 ?

akın
24-10-2009, 23:06
evet güzelyalıda oturuyorum karakolun orda

nitrosystem
25-10-2009, 01:16
arkadaşlar bilgiler için çok teşekkür ederim.çok yardımcı oldu..şu an bakınıyoruz.araç sahüpleriyle görüşmeler içerisindeyiz.eğer anlaşırsank bir q4 sahibi olucaz hayırlısıyla ınşallah.

Tuning055
25-10-2009, 01:50
alfaya bınmek oz verı ıster bakarsan hıc bır sekılde arıza cıkarmaz.. 6 senedır 2000 model 156 sahıbıyım bı kere benı yolda bıraktıgını yada marşa bastımda calısmadıgını gormedım.. bakmassan her araba sorun cıkarır saten alfaya bınıp o zevkı tadarsan alfadan bida kolay kolay vazgecemessın;) ama benzın konusuna gelınce içio benzını onu solım.. 1.6 motor 120 hp 156 lara bile 63 lt depo koymuşlar. 30 lıralık benzın alınca sarı ışıgı dahi sonmuor alfaların 1.6-2.0 gıbı yakıor 2.0 155 hp lık 156 larda aynı 1.6 lar gıbı yakıor arada cok ufak bı fark var 2.5 lerı düşünmek ıstemıorum:D 155 Q4 dıosun ben bır alfa kullanıcısı olarak tavsiye etmiyorum.. 155 satamassın hastasını bulman gerek alfa tadını bılıosan ve performansı yuksek arac ıstıosan 156 yada 159 onerırım... 156 olarak 2.0 155 hp 2.5 190 hp onerırım 2.5 lerınde satışı zor bu arada solım.. 159 olarakda 1.9 jtd 150 hp veya jts lerını onerırım..

melih
25-10-2009, 02:01
bence alfanın en başarılısı şuan 147 yeni kasaları konfor donanım süper ve keyif verici her gün kullanıyorum nerdeyse 145 155 156 çoğu modelini kullandım ama 147 başka hele 166 daha başka ve parça sıkıntısı hiç yok nerdeyse.

ATA156
25-10-2009, 02:56
Alfa Romeo, iyi davranmazsanız hiç umulmayacak bir yerde arıza çıkararak sizi cezalandırır ama iyi bakarsanız vazgeçemeyeceğiniz bir otomobil olur. Çok sorunlu diyen kaç kişi Alfa'yı adam akıllı kullanıp, bakımlarını yaptırmış? Yada daha önemlisi hiç hayatında Alfa kullanmış mı? ;)

Önceki sahibinin nasıl kullandığı ve bakım durumu çok önemlidir. Yorulmuş Q4 başınızı gerçekten ağrıtabilir. Temiz kullanıldığı sürece korkulacak bir araç değil.

CLIORS
25-10-2009, 06:04
evet güzelyalıda oturuyorum karakolun orda

o civardaki RS de benim :) aracın guzelmiş gule gule kullan.

fatiii
25-10-2009, 06:41
Q4 alacaksan en önemli şey hangi şehirde binecegin :)

nitrosystem
25-10-2009, 10:05
ilk başta araç zevk arabası olarak kullanılacak..2. si bende eski bir alfa romeo 33 sahibiyim..tadını birazda olsa biliyorum..bide q4 un tadına bakalım dedik:D yardımlarınız için çok teşekkürler..en ufak bir bilgiye bile ihtiyacım var

fatiii
25-10-2009, 10:08
ilk başta araç zevk arabası olarak kullanılacak..2. si bende eski bir alfa romeo 33 sahibiyim..tadını birazda olsa biliyorum..bide q4 un tadına bakalım dedik:D yardımlarınız için çok teşekkürler..en ufak bir bilgiye bile ihtiyacım var

şehir sormustum ama sakıncası yoksa ögrenebilirmiyim nerde oturuyosunuz?

nitrosystem
25-10-2009, 10:11
araç istanbulda kullanılacak.

fatiii
25-10-2009, 11:05
araç istanbulda kullanılacak.

bostancı sanayi CARİUM onur ustaya gittigin sürece başın agrımaz:icon_tup:

benim bildigim türkiyenin en iyi Q4 ustasıdır zaten Q4 tende pek fazla insan anlamaz Q4 culerın basına ne gelirse zaten ustaları yuzunden gelir..öyle bi ihtiyacın olursa pm den ulasırsın yardımcı olmaya calısırım.

DogukanB
25-10-2009, 13:27
Alfa 155 Q4...

Aracı tanıyan varmı denmiş, bir araç görmeyi planlıyordum:D

CGTY
25-10-2009, 13:28
Aracı tanıyan varmı denmiş, bir araç görmeyi planlıyordum:D

Bir araç için değil,genel bilgi istemiş.

gurcell
25-10-2009, 17:03
Valla aklın fikrin varsa 155 Q4'den uzak dur.

Son derece baş belası bir arabadır, dangalak bir EFI sistemi var, mesela boğaz kelebeğine sıcak su getirip IAT'yi arttırmak gibi çok nefis özellikleri vardır.

Gavur ..ı gibi ısınır deyimi doğrudur, ben kendi q4'ümü toplarken kışın bile kaput açık 30 dakika havalandırmadan motorla uğraşamazdım.

Standart intercooler sistemi smic ve adam gibi soğutma sağlamaz, boruları lastiktir, boruları bozarsan geçmiş olsun.

4 çeker sistemi iyidir güzeldir, ama sıfırdan çok kalkar ve şaftı çok vurdurursan (4 ten 2 ye çekip cart diye ayağını debriyajdan çekmek) gibi şeyleri yaparsan şaftında boşluk oluşur, tak tuk vurur.

Ankara'da Alfa Romeo ustası yoktur, varsa bir ben varım diyebilirim, ama istanbulda olacaksan Carium Servis Onur - Zeki usta bu işin piridir.

Alfa Romeo kokoş karı gibidir, yatakta çok güzeldir , çok süslüdür ama mücevher ve hediye aldırma konusunda çok iyidir dersem çok doğru söylerim.

Türkiye'de 155 q4 'u adam gibi toplayan 2 kişiyizdir, birimiz istanbulda Maxiboost abimiz , biri de ben, eğer illa temiz araba alacaksan, Antalya'da satılık olan bizim Ankaradan giden bir Q4 var, alacaksan onu al, tertemiz ve çok itina ile toplandı.

Ha şunu da ekleyim, daha önceden 33'üm vardı demişsin, benim de vardı 1994 1.7 16v boxer aracım, 33 1.7 16v boxer'ı asla q4'a değişmem, yağını suyunu benzinini koy köpek gibi gitsin. Bir de free flow son susturucu al, güzel bir squadra chip'i koy, bide CAI yap, oooh rahar rahat bin. Benim toplayıp sattığım kalitede bir 33 bulsam, 10 dakika beklemez alırdım.

Q4 bir de modifiyeye pek gelmez, standart kapak contası ile 1.4 bar ve üstünde conta yakarsın, standart yazılım 1.2 bar map basıncında boost cut'a girer, turboyu büyütmek istersen büyütecek yerin yok, çünkü standart t3 turbo ile radyatör fanı arasında 5 cm vardır.

Dost acı söyler ama sorunsuz güzelce bineceğin araba istersen git o paralara Honda Civic Si al , ne biliyim Pejo 106 gti al , illa 4x4 istersen Subaru Legacy 4x4 al ama Q4 alma.

akın
25-10-2009, 19:58
o civardaki RS de benim :) aracın guzelmiş gule gule kullan.

Teşşekkür ederim. Gri RS değil m?i Berberin orda duran. Sizinde aracınız çok temiz güle güle kullanın.

Q4 sorunlu araba kabul ediyorum ama çok keyifli. Alcağın q4 ün geçmişi çok önemli. Ben 2. sahibiyim. İtalya plakalı olup temelli dönüş yapan bir abimizden aldım. Sinyallerine kadar orjinal bir arabadır boyası dahil!! Alırken ufaktefek sorunları vardı. şimdi yok allaha şükürler oldun. Sadece çok biliyoz ya 5 adet orjinal olan susturucusunu iptal ettik düz boru ve sadece son performans susturucu koyduk 0.8 bar olan basınc 1.0 bara çıktı. 4. ve 5. viteslerde boost cuta giriyor. Anlıcagınız ellemeye gelmiyor gelceksede sadece yazılım.Şimdilik mbs kullanarak basıncı stok hale getirip yada susturucuları geri takıcam. Yani ellemessen stok bir q4 temiz ise ne bozulur nede sorun çıkarır.. Ama turbo işlerinden anlamıyorsan acıkcası yaklaşma derim. Ustası yok.. Ama aldığın keyif sadece kullanan bilir.

nitrosystem
26-10-2009, 16:04
bilgiler için teşekkür ederim.araç 2.ci araç olarak alıncak.h.sonu kullanılcak yani.ve h.sonu uğraşılcak..zaten zevki uğraşmakta,kafayı dağıtmakta-iş stresini atmakta..bilgiler için yeniden teşekkür ederim

fatiii
26-10-2009, 17:13
valla heralde bi ben memnunum bu aractan?

valla gürsel 2 kişiyiz demişsin ama bence bu işi alnının akıyla yapan en iyi isim bana göre benim arabamı yapan cem dir...

ki benimde 2 yıldır canını alaraktan sorunsuz olarak arabama binmem vede tek mutlu Q4 sahibi olmam bu gerçegi kanıtlıyor sanırım..

ATA156
26-10-2009, 17:21
Q4 iyidir, maddi durumum el verdiğinde bir tane de 155im olacak.

gurcell
26-10-2009, 17:43
Fatih Cem'in arabasını yapan Zeki ve Onur ustadır, ayrıca senin aracın q4 değil, swap işini yapmak çok önemli değil bence.

Türkiye'de q4 sahibi bir çok insan araçlarının sorunlarını çözmek için beni ve Hakan abiyi arar, bilgi alır. Sende bilgi almıştın benden hatırlatırım.

akın
26-10-2009, 19:42
Bende memnunum aracımdan. Ama dediğim gibi aracın geçmişi çok önemli hele birde 15 yıldan beri caddelerde 15 yılı dolu dolu gazlanarak gelen bir aracın kimin gazldığı geçmişte nasıl bakıldığı çok önemli. Efendi kullanıp hart hurt gitmediğin sürece çok daha az sorun çıkarıcağına eminim. Elbetki ufak tefek şeyleri olucak. Sonuçta hergün evden işe işden eve gidiyorum. Şu ana dek arıza yaşamadım.Basınç kaçağım vardı. Katalizorlerin biri tıkanmıştı.Yani gene bakımsızlıktan dolayı olan problemler vardı. Şimdi çok şükür kalmadı. Sadece susturucuları iptal edeyim dedim 5 adet olan susturucuları söktüm.Ne göreyim daha iyi olucagına araba dahada kötü oldu. 3.vitesin sonunda 4ve 5. viteslerde yazılım v.s. olmadığından 1.1 barda boost cuta giriyor duvara çarmış gibi oluyorum biranda:):):) Susturucuları geri takıcam sorun morun kalmıcak inşallah.Yinede diyorum Q4 hayalimdi ne kadar sorunda cıkarsa ben hergun zevkle biniyorum. Ruhu olan, spor bir araba hissini yaşatan bir araba benim için.:) Tavsiyede ederim. Ama orasını burasını kurcalamaya gelmiyor stok stok mis gibi binilcek araba:) Gürsel arkadaşımızın q4 ile ilgili bilgisi birhayli fazla. Ama q4 ellenmeye gelmiyor. sadece yazılım oda 1.3 bara kadar destekliyor. zaten stok hali 0.8 basmakta. orasını burasını kurcalamassan pek arıza çıkarcağını sanmıyorum. Stok bindiğin sürece, Hakan abi ne kırılır ne bozulur nede birşey olur arabana der herzaman. Ama Q4 bu sağ gösterir sol çakar:):)

CLIORS
26-10-2009, 19:52
evet o da benım arac bır ara goruselim. Senin aracta masallah cok temız.

Teşşekkür ederim. Gri RS değil m?i Berberin orda duran. Sizinde aracınız çok temiz güle güle kullanın.

Q4 sorunlu araba kabul ediyorum ama çok keyifli. Alcağın q4 ün geçmişi çok önemli. Ben 2. sahibiyim. İtalya plakalı olup temelli dönüş yapan bir abimizden aldım. Sinyallerine kadar orjinal bir arabadır boyası dahil!! Alırken ufaktefek sorunları vardı. şimdi yok allaha şükürler oldun. Sadece çok biliyoz ya 5 adet orjinal olan susturucusunu iptal ettik düz boru ve sadece son performans susturucu koyduk 0.8 bar olan basınc 1.0 bara çıktı. 4. ve 5. viteslerde boost cuta giriyor. Anlıcagınız ellemeye gelmiyor gelceksede sadece yazılım.Şimdilik mbs kullanarak basıncı stok hale getirip yada susturucuları geri takıcam. Yani ellemessen stok bir q4 temiz ise ne bozulur nede sorun çıkarır.. Ama turbo işlerinden anlamıyorsan acıkcası yaklaşma derim. Ustası yok.. Ama aldığın keyif sadece kullanan bilir.

akın
26-10-2009, 19:58
evet o da benım arac bır ara goruselim. Senin aracta masallah cok temız.

Tabikide çok memnun olurum.İnşallah en kısa zamanda görüşmek üzere. Sizinde aracınız çok temiz maaşallah. Gerçekten GT sınıfı aracları temiz bulmak çok zor:):)

fatiii
27-10-2009, 15:27
Fatih Cem'in arabasını yapan Zeki ve Onur ustadır, ayrıca senin aracın q4 değil, swap işini yapmak çok önemli değil bence.

Türkiye'de q4 sahibi bir çok insan araçlarının sorunlarını çözmek için beni ve Hakan abiyi arar, bilgi alır. Sende bilgi almıştın benden hatırlatırım.

evet bilgin sayesinde arabayı 3 ay sanayide yatırmıstık :icon_tup:

vede ben herkezin aksini soylemesine ragmen(hakan abi ve cemde buna dahil)senin dedigini yapmıstım fakat sonuc belli.(Q4 e gredy ultimate olur dedin ama olmaz ve olmadı)

sen bişey bilmiyosun demedim bilgi olarak benden belkide katca ustunsundur fakat ben sorunsuz araba yapıp binen kişileri daha cok taktir ederim ki buda cemdir benim için.arabayı onur usta yaptı ama cem in bu projedeki ugrasları cok fazla ve sonuc tam olarak ortada,sorun cıkarmıyan bi Q4 motor.ve inanın bu araba benim altımda bile bi sorun cıkarmıyosa kimse bi sorun yasıyamaz cünkü ben ciddi anlamda yorarım arabayı limit kullanırım.bilen bilir zaten.

hakan abi zaten tartışılmaz bence bu konudaki bilgisiyle.

ayrıca makina swap olabilir ama sonucta buda bi Q4 motor vede ben gaza bastıgım zaman başka bi motor altımda yırtınmıyor..bence cooook dayanıklı bi motor..

sonuc olarak şu cıkar bence bu konudan..Q4 mukemmel bi motor fakat 15 yıllık 155 Q4 ler biraz sorunlu olabiliyor sanırım..

gurcell
28-10-2009, 07:52
evet bilgin sayesinde arabayı 3 ay sanayide yatırmıstık :icon_tup:

vede ben herkezin aksini soylemesine ragmen(hakan abi ve cemde buna dahil)senin dedigini yapmıstım fakat sonuc belli.(Q4 e gredy ultimate olur dedin ama olmaz ve olmadı)

sen bişey bilmiyosun demedim bilgi olarak benden belkide katca ustunsundur fakat ben sorunsuz araba yapıp binen kişileri daha cok taktir ederim ki buda cemdir benim için.arabayı onur usta yaptı ama cem in bu projedeki ugrasları cok fazla ve sonuc tam olarak ortada,sorun cıkarmıyan bi Q4 motor.ve inanın bu araba benim altımda bile bi sorun cıkarmıyosa kimse bi sorun yasıyamaz cünkü ben ciddi anlamda yorarım arabayı limit kullanırım.bilen bilir zaten.

hakan abi zaten tartışılmaz bence bu konudaki bilgisiyle.

ayrıca makina swap olabilir ama sonucta buda bi Q4 motor vede ben gaza bastıgım zaman başka bi motor altımda yırtınmıyor..bence cooook dayanıklı bi motor..

sonuc olarak şu cıkar bence bu konudan..Q4 mukemmel bi motor fakat 15 yıllık 155 Q4 ler biraz sorunlu olabiliyor sanırım..

Ben san emanage ultimate olur demedim ki. MSN loglarını buraya yapıştırtma fatih. Çok ucuza alıyorsun, yaparım diyene de güvenme, başına bir şey gelmesin aman dikkat et demiştim.

Ne demek bilgin sayesinde 3 ay yatırdık? Gidip bilmeyen birine tesisatını elletirsen olacağı budur. Ben senin aracına elledim mi ki gitti yattı araban? Yanlış yunluş konuşma. Ben kimsenin arabasına özel olarak ellemem, senin yüzünü bile görmüşlüğüm yok.

fatiii
28-10-2009, 16:57
Ben san emanage ultimate olur demedim ki. MSN loglarını buraya yapıştırtma fatih. Çok ucuza alıyorsun, yaparım diyene de güvenme, başına bir şey gelmesin aman dikkat et demiştim.

Ne demek bilgin sayesinde 3 ay yatırdık? Gidip bilmeyen birine tesisatını elletirsen olacağı budur. Ben senin aracına elledim mi ki gitti yattı araban? Yanlış yunluş konuşma. Ben kimsenin arabasına özel olarak ellemem, senin yüzünü bile görmüşlüğüm yok.

yüz görümlüğü degil önemli olan bilgi alısverisi..

e menage ıde bugune kadar 50 kere takıp sokmus adam yaptı..

sen demedınmı o araca beyın olmaz e menage olur diye?bende var veriyim diye?

malın ucuzlukla ne alakası var zaten o para ediyodu sen biraz fazla istedin bende gittim daha ucuza buldum bende aldım ki su an sattıgım adam sorunsuz kullanıyor.