PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyaz duman sorunu!

shadow
14-11-2006, 23:30
2004 clio 1.5 dci var. aracı 2. el aldık 84.000 deydi.
bi sorun yok gibi duruyordu.
aracın çekişi fln çok iyi aldıktan sonra 5000 km yol yaptık 2 ayda ancak dikkatimi çeken şey araç sabahları (genelde) ilk çalıştığında bir süre çok yoğun beyaz duman atıyor. 1-2 dk rolantide çalıştırıp devam edersem beyaz duman yok.
opet ultra euro dizel kullanıyorum sürekli ama bu duman normal mi?
yada sorun neyden kaynaklıdır?
bir kaç yerde baktım valf kapaklarından olabilir diye gördüm.
yardımcı olursanız sevinirim.

ef186
14-11-2006, 23:46
Bu sorun sadece ilk çalışma esnasındamı oluyor yoksa durduğun yerde makina sıcakken sabit olarak gaza bastığında sürekli kesintisiz olarak geliyormu ?
Yağ kapağını çıkardığında Veya yağ çubuğunu çektiğinde araç çalışırken dışarıya duman geliyormu ?
Ve en önemli sorulardan biri yağ yakıyomu ?

Eyer bunlar oluyorsa servise göstermende fayda var yakın bi zamanda ....

shadow
15-11-2006, 02:17
yağda 5 bin km den sonra çok az bir azalma var gibi hissettim ancak daha sonraki kontrolum de göremedim.
sadece yeni çalıştığı zaman 1-2 dk gaza basarsam beyaz duman atıyor. rolantide de beyaz duman atmıoyor. zaman bulursam servise gidicem. sonucu burayada yazarım.

Işık
15-11-2006, 10:03
Beyaz duman dediğin araç ilk çalışıp motor belli bir ısıya gelene kadar olansa egzozundan çıkan havanın soğuk havayla etkileşime girince buharlaşmasıdır.Hatta dikkat edersen ilk çalışmada egzozdan bir süre su da geliyor olmalı.
Soğuk havalarda bunun olması normal.Aracında herhangi bir güç kaybı vs. yoksa boşu boşuna servise gitme.

shadow
20-11-2006, 15:18
ya güç kaybı yok gibi ama yağ çubuğunu çekince motordan duman geliyor...

ozyrace
24-11-2006, 09:23
dostum zaten yağ yakan araba daha seri gider unutma.2.el dizel almak sakat yaa.bence bi baktırrr..

bodoff
27-11-2006, 08:52
Yag Yakan aracın serı gıtmesı ... :S

2.el diesel almak sakat :S

Ne diim

Beyaz duman sorunu ılk calıstırmada ve soguk havalarda sırasında oluorsa yakıt ısıtıcıları duzensız calısıo olabılır bu genellıkle randıman ve yakıt tuketımını etkı eder .. ancak renault motorlarının dıesellerınde ben daha bu tarz ısıtıcı sıkayetı duymadım...

Yag olcme cubugunun oradan calıstırdıktan sonra beyaz duman gelmesı bıraz ılgınc sorunun valflerde degıldır... Ancak yakıt tuketımını nasılş merak ettım sorun cok buyuk ıhtımalle ısıtıcıdır

_İs@_
27-11-2006, 18:02
sorunun ne olacağını bilmiorum tam olarak
ama sole bişi diim bn sna
bnde dizel araba kullanıorm
ilk çalıştırdıımda hiç ole bişeyle karşılaşmadım suana kadar
ne olur ne olmaz gostermekte fayda var

Oz`
27-11-2006, 21:40
şöle görünüyorki yağ çubuğunda nduman gelmesi güze lbişi oludğunu düşünmüyorum yani segmanlarına zarar gelmiş olabilirmi acaba

bodoff
28-11-2006, 13:20
yani mesela yag takvıye kapagını arabayı bıras calıstırıp kontagı kağat ve kapagı ac beyaz duman gelır bu buharlasan mazottur.

Ama yag kontrol cubugunun orasından cıkan sey akaryakıt buharı gbi diorsan gercekten bır problem var demektır ..

1.6 VTi
28-11-2006, 21:54
yani mesela yag takvıye kapagını arabayı bıras calıstırıp kontagı kağat ve kapagı ac beyaz duman gelır bu buharlasan mazottur.

Ama yag kontrol cubugunun orasından cıkan sey akaryakıt buharı gbi diorsan gercekten bır problem var demektır ..

Eğer arkadaşın da belirttiği gibi bir problem söz konusu ise muhtemelen enjektörler silindirlere mazot kaçırıyor olabilir... Bu da benim görüşüm belki yardımcı olur diye yazmak istedim...

Saygılarımla,...

polatrr
21-02-2008, 22:24
dostum hemen bakıma sok silindir kapak contasını yakmıştır bence bendede aynı sorun vardı 2004 nissan skystar var ve benim kapak da çatlak çıktı sıkıntı daha da büyüyebilirdi çok şükür kapakla kurtuldum ama hemen söktür silindir kapağını hararet yaptırmış olabilirsin dostum

Schumi
21-02-2008, 22:42
dostum hemen bakıma sok silindir kapak contasını yakmıştır bence bendede aynı sorun vardı 2004 nissan skystar var ve benim kapak da çatlak çıktı sıkıntı daha da büyüyebilirdi çok şükür kapakla kurtuldum ama hemen söktür silindir kapağını hararet yaptırmış olabilirsin dostum
son mesaj 2006 yılında atılmış. sen bu konuyu nerden buldun :D belki araba satılmıştır bile :)

egeturbo
26-02-2008, 22:35
turbonun emme sekmanında aşıntı var

sercangolge
27-02-2008, 22:11
arkadaşım 30tm motorla yatakta sardım kapakta diktirdim :))
ilk çalışmada beyaz duman ankara gibi soguk memlekette normal.ancak kaputu açtıgında motorda,kaputta yağ lekeleri bulaşmışsa durum sakat(sekman).yağ kapağını sıcak motorda hafiften açtığında duman geliyorsa üst kapağı çatlatmış olabilirsin ki yağ yakar güç kaybı oluşabilir.yalnız 89-90 bine gelmiş dizel reno motoru ii kullanılmamıştır büyük olasılıkla senin için hep sıkıntıda yaratacak.son bir tavsiye akşam karanlıkta dikiz aynasından arkayı kontrol et, yükselen devirde arkadan vuran aracın ışıklarıyla mavi duman görmende yağ yakmasının belirtisidir.