PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Domuz Gribi (H1N1) Hakkında Bilmemiz Gerekenler

kv661
30-10-2009, 14:41
PANDEMiK INFLUENZA (H1N1)
“Domuz Gribi”

Pandemik influenza(domuz gribi)’nın dünya ve ülkemizdeki yayılımıyla birlikte her gün yeni bilimsel bilgiler ortaya çıkmaktadır, bu bilgilerin sistematik bir sekilde incelenmesiyle olusturulan öneriler düzenli aralıklarla güncellenecektir.
1.Olgu Tanımı:
• Ates 38oC ve öksürük ile birlikte
• bogaz agrısı,
• bas agrısı,
• kas agrısı veya
• gastrointestinal yakınmalardan (bulantı-kusma, ishal) biri olan
hastalarda Pandemik influenza (H1N1)’den süphelenilmelidir.
2. Örnek alınması önerilen gruplar:
• Yukarıdaki olgu tanımına uyan ve asagıdaki kriterlerden birini tasıyan
hastalarda, tanıyı dogrulamak için örnek gönderilmelidir.
2.1. Son 7 gün içinde, Pandemik influenza (H1N1)’in sık
görüldügü ülkelere seyahat etme,
2.2. Son 7 gün içinde Pandemik influenza (H1N1) süphesi veya
kanıtlanmıs infeksiyonu olan bir kisi ile temas (kapalı ortamda bir
arada bulunma veya herhangi bir ortamda bir metre mesafeden daha
yakın temas),
2.3. Pandemik influenza (H1N1)’in komplikasyonlu seyretme
riskinin olması (bkz:bölüm komplikasyonlu seyir riski olan hastalar)
2.4. Alt solunum yolu infeksiyonu bulgularından (dispne, gögüs
agrısı, siyanoz, ral ve/veya ronküs duyulması) birinin bulunması
2.5. Konfüzyon ve/veya konvülziyon olması.
• Yukarıdaki kriterler genel yaklasımı tanımlamakta olup hekimler örnek
gönderip göndermeme kararını hasta bazında vermelidir. Bu kriter(ler)i
tasımadıgı halde örnek gönderilmesi gereken hastalar oldugu gibi,
kriter(ler)i tasımasına karsın örnek gönderilmeyecek hastalar olabilir.
Genel bir kural olarak; klinik bulguları olmayan hastalardan örnek
gönderilmesine gerek yoktur. Ancak, 65 yasından büyük kisilerde,
bagısıklıgı baskılanmıs hastalarda ve infantlarda (<2 yas) hastalık atipik
seyir gösterebileceginden klinik süphe durumunda bu hastalardan örnek
gönderilebilir.
3. Örnek alma yöntemi
• Süpheli influenza vakalarında, burun ve bogaz sürüntüsü birlikte
alınmalıdır. nfluenzanın saptanması için en iyi örnek, yeterli miktarda
solunum yolu epitel hücresi içeren nazofarengeal sürüntü ile elde edilir.
Bogaz sürüntüsü çogunlukla influenza virusunun replike olmadıgı
squamöz epitel içermektedir. Bu nedenle tek basına alınması uygun
degildir.
Örnegin alınması;
1. Bir adet ucu pamuklu eküvyon bir burun deligine sokulur,
döndürülerek ve mümkün oldugunca derinden örnek alınır.
2. kinci pamuklu eküvyon ile tonsil ve farenksden örnek alır.
3. Her iki eküvyon da aynı virüs transport besiyerine* yerlestirilir.
4. Eküvyon çubuklarının tüpün dısında kalan kısımları kesilir.
5. Transport besiyerinin kapagı sıkaca kapatılır.
6. Tüpün üzerine mutlaka hastanın adı-soyadı yazılır
7. Transport besiyeri soguk zincir korunarak, dik pozisyonda, kurye**
aracılıgıyla doldurulmus olan Pandemik nfluenza Bilgi ve
Laboratuar Formu1 ile birlikte Refik Saydam Hıfzıssıhha
Enstitüsüne gönderilir.
8. Pandemik nfluenza Bilgi ve Laboratuar Formu aynı zamanda l
Saglık Müdürlügüne fakslanır.***
9. Pandemik nfluenza Bilgi ve Laboratuar Formu doldurulan her
hasta için kurum Bulasıcı Hastalıklar Sorumlusuna bilgi
vermelidir.

4. Pandemik nfluenza (H1N1)’in Komplikasyonlu Seyretme Riski
Olan Hastalar:
Bu grup içerisinde;
4.1: Gebeler
4.2: 65 yas üzerindeki kisiler
4.3: 5 yasından küçük çocuklar
4.4: 19 yas altında olup sürekli aspirin kullanması gereken kisiler
4.5: Bagısıklık sistemi baskılanmıs (ilaç, HIV infeksiyonu veya
dogumsal immün yetmezlikler nedeniyle) kisiler
4.6: Altta yatan kronik hastalıkları olanlar.
4.6.1: Kronik akciger hastalıkları (astım dahil)
4.6.2: Kronik kardiyovasküler sistem hastalıkları
(hipertansiyon hariç)
4.6.3: Kronik karaciger ve/veya böbrek yetmezligi
4.6.4: Hematolojik hastalıklar (Orak hücre anemisi dahil)
4.6.5: Metabolik hastalıkları (diyabetes mellitus dahil)
4.6.6: Solunum fonksiyonlarını baskılayan veya solunum
sekresyonlarının atılmasına engel olan veya aspirasyon riskini artıran
hastalıklar (kognitif disfonksiyon, spinal kord hasarı, konvülzif hastalıklar,
nöromüsküler hastalıklar)
Vücut kitle indeksi  30 olan obez kisilerde Pandemik influenza
(H1N1)’in agır seyrettigine iliskin sınırlı sayıda bilimsel veri
bulunmaktadır. Ancak bu kisiler henüz riskli gruba dahil edilmemektedir.
5. Antiviral Tedavi Gereken Hastalar:
Pandemik influenza (H1N1) süphesi veya kesin tanısı olup asagıdaki
kriterlerden birini tasıyan hastalara oseltamivir tedavisi verilmelidir.
5.1. Gebeler
5.2. 5 yas altı çocuklar
5.3. Bölüm 4.6.’da tanımlanan kronik hastalıgı/hastalıkları
olanlar
5.4. Hastaneye yatması gereken hastalar
5.5. Klinik kötülesme bulguları (dispne, gögüs agrısı, siyanoz, ral
ve/veya ronküs duyulması) olan hastalar.
• Tedavi, semptomların ortaya çıkmasını takip eden ilk 48 saat içerisinde
baslandıgı takdirde basarı sansı yüksektir. Agır olgularda 48 saat
geçmis olsa dahi antiviral tedavi verilmelidir. lk 48 saatten sonra
tespit edilen hafif olgulara antiviral tedavi verilmesi gereksizdir.
• Tedavi süresi 5 gün olup agır olgular daha uzun süre ve daha yüksek
dozda antiviral ilaçla tedavi edilebilir.
• Tedavi endikasyonu olan hastalarda, test sonucu beklenmeden tedaviye
baslanmalıdır. Tanı testi olarak “hızlı antijen testi” kullanılması
durumunda negatif sonuç Pandemik influenza (H1N1)’i ekarte ettirmez.
Duyarlılıgı yüksek bir test yöntemi olan “rt-PCR” kullanılması halinde
negatif sonuç gelirse (örnek alma ve gönderme kosullarına baglı
nadiren yalancı negatiflik olabilmektedir) tedavinin kesilip
kesilmeyecegine hastanın klinik durumuna göre karar verilmelidir.
• Kosullar uygun ise tedavi planlanan hastalar bir eriskin veya pediatrik
infeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanına danısılmalıdır.
• Tedavide ilk basamak antiviral ilaç oseltamivir olup kullanım sekli ve
dozajı tabloda yer almaktadır.

Hastaneye Basvuru Kriterleri:
Ayaktan takip edilen hastalar asagıdaki durumlardan birinin
gelismesi durumunda hemen hastaneye basvurmaları konusunda yazılı ve
sözlü bilgilendirilmelidir.
Takipne (solunum sayısının okul öncesi çocuklar ve
bebeklerde >40/dakika, okul çagındaki çocuklarda >30/dakika, eriskinde
24/dakika olması)
8.2.2. Gögsünde nefes alırken çekilme (retraksiyon)
8.2.3. Burun kanatlarının solunumla hareket etmesi
8.2.4. Dudaklarda ve/veya parmak uçlarında morarma
olması
8.2.5. Agızdan gıda alamama

ALINTIDIR. . .

pnrkc
30-10-2009, 15:15
güncel bilgilendirme için tşk

TünayK
30-10-2009, 15:17
nane limon rulezz...

nitrO_Oxide
30-10-2009, 15:18
1.Olgu Tanımı:
• bogaz agrısı,
• bas agrısı

İlk 3ü yanımızdaki arkadasta var ve şimdi hastanede umarım birseyi cıkmaz.

Herkez dikkat etsin..

onursumer
30-10-2009, 15:19
teşekkurler bilgilendirme için ;)

kv661
30-10-2009, 15:23
1.Olgu Tanımı:
• bogaz agrısı,
• bas agrısı

İlk 3ü yanımızdaki arkadasta var ve şimdi hastanede umarım birseyi cıkmaz.

Herkez dikkat etsin..

Arkadaşım zaten şu an grip oldum diyenlerin hepsi domuz gribi malesef. . .

En basitinden yazın en yakın arkadaşımla tatilde iken Bodrum da Domuz gribi oldu 5 gün aynı odadaydık birşey olmadı bana. Hadi onu da geçtim kız arkadaşımda grip geçirdi 1 hafta kadar ewden çıkamadı. Meğer domuz gribiymiş.

Her gün Sabahları kahvaltıdan Sonra Bir adet C VİTAMİNİ alıp kendinizi kötü hissettiğiniz zaman bir Novalgine ya da Parol alırsanız hiçbirşey olmaz rahat olun VE SAKIN AMA SAKIN AŞI OLMAYINNNNNNN!!!!!

Ahmetfikri
30-10-2009, 16:56
bilgiler için sağolun geçen gün araştırdım aslında o kadar büyütülcek bir hastalık değilmiş sadece doğru beslenme ve takviyelerle atlatılabilecek bi grip ama ilk 3gün çok önemliymiş

umut01
30-10-2009, 17:03
bilgiler için teşekkürler.
aşı konsunda da ben de olmama taraftarıyım eğer kişi grip olmamışsa. çünkü aşı demek vücuda etkisi azaltılmış mikrobu içeri almak demek. bu da bana göre risk.

ulasstoprak
30-10-2009, 17:06
öyle böyle gündem oyalamaca normal gripten ölen insan sayısı gecen sene 1 milyondan fazla ... dün kuş bugün domuz yarın mokar gribi ...

Eyüp
30-10-2009, 17:06
aşı konsunda da ben de olmama taraftarıyım eğer kişi grip olmamışsa. çünkü aşı demek vücuda etkisi azaltılmış mikrobu içeri almak demek. bu da bana göre risk.

Aynen asıya gerek yok , nane limona devam :)

sinan-s
30-10-2009, 17:07
Bilgilendirme için saol

Mr.K
30-10-2009, 17:13

Yalniz grip asisi grip olundugulda degil daha oncesinde yapilir,bunye bagisiklik kazansin,soguktan,mikroplardan etkilenmesin,soguk alginligi kazansin vs diye.zaten gidipte grip asisi almak istiyorum dediginizde eczaneye verir ancak muayne olmadan kimse vurmaz o asiyi.dogrusuda budur.

ulkeeden ulkeye degismekle birlikte

turkiyede ekimin ilk 2 haftasi

balkanlarda eylul ayinin son 2 haftasi ile,kasimin ilk 2 haftasi arasidir grip asisi olma olayi.

biz ailecek olduk(grip asisi bosnnada)..boyle iste..bu arada tablet vs vs kullanmaya gerek yok..zaten yeterli besinler alinirsa vitamin,protein vsvsvs ben pek birsery olcagini sanmiyorum..:)

coolvtec
30-10-2009, 18:21
''YÜKSEK ATEŞ, VİRÜSLERİN ÖLÜMÜNE YOL AÇIYOR''-

Prof. Dr. Büke, hastalıkla birlikte ortaya çıkan yüksek ateşi düşürmeye çalışmamak gerektiğinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''65 yaş üzerindeki kalp akciğer rahatsızlığı olan kişilerde, küçük çocuklarda, hamile kadınlarda ateşi düşürelim. Ama sağlıklı olup grip olanlarda ateşi düşürmememiz lazım. Ateş insana rahatsızlık veriyor, metabolizmayı hızlandırıyor, kalp atışlarını artırıyor, ama bunun yanında virüslerin ölümüne yol açıyor ve vücudun direncinde önemli işlev görüyor, bir çeşit savunma mekanizması gibi işliyor. Vücut 41 dereceye kadar dayanır, 4 saat kadar 42 dereceye dayanır. Mesela ben grip olduğumda ateşimi daha da yükseltirim ve 5-6 saat içinde bu iş biter. Eskilerin hastayı ''terletme'' metodunun mantığı da budur zaten.
Bu nedenle parasetamol dediğimiz ateş düşürücüleri kullanmamak gerekiyor, ateş düşürülecekse fiziki yöntemleri kullanmak daha iyi. Çünkü parasetamol içeren ilaçlar virüslere karşı antikor oluşumunu engelliyor ve virüslerin çoğalmasını sağlayarak hastalığın tedavi sürecinin uzamasına yol açıyor.''

alıntıdır;
http://www.extrahaber.com/haber.php?haber_id=4191

GKS
30-10-2009, 20:52
bi ara kuş gribi vardı şimdi domuz bakalım sırada hangi hayvan var :=)

Orhan
04-12-2009, 12:16
Peru'dan bir Doktor uyarıyor !

HALKLARIN EN GÜZEL GÜNLERİNDE SOYULMASI

Dünyada 2000 kişi domuz gribine yakalandı tüm dünya maske takma yarışında. 25 milyon insan AIDS e yakalandı kimse prezervatif kullanmak istemiyor...

ÇIKAR SALGINI
Domuz giribinin arkasındaki ekonomik çıkarlar nelerdir ?

Dünyada her sene milyonlarca insan malaryadan ölüyor halbuki basit bir cibinlik (tül sineklik) onları koruyabilir. Gazeteler bundan bahsetmiyor! Dünyada her sene 2 milyon çocuk ishalden ölüyor halbuki 23 cc lik bir serum onları kurtarabilir. Gazeteler bundan bahsetmiyor! Kız***k, zaturrie ve diğer hastalıklardan her sene 10 milyon insan ölüyor. Tüm bu insanlar daha ucuz ilaçlarla kurtulabilir. Gazeteler bunlarda da bahsetmiyor. !
Bundan yaklaşık 10 yıl önce kuş gribi çıktığında... bütün gazeteler bizi bilgiye boğdu...
Bütün diğer salgınlardan daha tehlikeli... Dünyayı tehdit eden salgın! Gazeteler sadece bu tavukların korkunç hastalığından bahsediyordu. Buna rağmen toplam insan kaybı 10 sene de 250. Yani senede 25! Normal grip senede yarım milyon can alıyor. 25 e karşı 500 000 !!
Sadece bir saniye: Niçin kuş gribinden bu kadar bahsedildi? Çünkü bu tavukların arkasında bir "horoz" vardı, büyük ibikli bir horoz. Uluslararası Roche ilaç grubu Asya ülkelerine milyonlarca doz Tamiflu sattı, Ingiltere hükümeti halkını korumak için 14 milyon doz satın aldı. Kuş gribi sayesinde Roche ve Relenza, iki büyük ilaç grubu milyonlarca dolar kar ettiler.
-Dün tavuklarla, bugün domuzlarla
-Evet bugün domuz gribi psikozu başlatıldı. Tüm dünya medyası sadece bundan bahsediyor.
-Ekonomik global krizden bahseden, Guantanamodaki işkencelerden bahseden yok!
-Sadece domuz gribinden ve domuzlardan bahsediliyor. ..
-Kendi kendime soruyorum: Eğer tavukların arkasında bir "horoz" varsa... domuz gribinin arkasında büyük bir domuz olmasın? Kuzey Amerikan Gilead Sciences Tamiflunun lisans sahibi. Bu işletmenin en büyük hissedarı ise tanınan bir kişilik, Donald Rumsfeld, George Bush dönemi savunma bakanı., Irak savaşının stratejisti. .. Roche ve Relenza hissedarları milyonlarca dolarlık Tamiflu satışı nedeniyle ellerini oğuşturuyorlardır. Gerçek "Pandemie" (dünyayı etkileyen büyük salgın) çıkar salgınıdır, sağlık paralı askerlerinin çıkarları. Çeşitli ülkelerin aldığı önlemleri inkar etmiyorum.

İşte burası bam teli ..Eğer domuz gribi söylendiği gibi gerçekten dünyayı tehdit eden büyük bir salgınsa dünya sağlık örgütünün başındaki kişi bu hastalıktan o kadar tedirgin oluyorsa (Margaret Chan adında bir çinli) neden o zaman bu hastalığı dünya sağlığını tehdit eden bir hastalık olarak ilan edip, hastalığa karşı savaşmak için jenerik türevlerinin üretilmesini önermiyor? Roche ve Relenzanın lisanslarının iptalini isteyip yerine her ülkenin kendi üreteceği jenerik türevlerini üretmiyorlar?

Dr. Carlos Alberto Mora

Day Walker
04-12-2009, 13:31
Peru'dan bir Doktor uyarıyor !

HALKLARIN EN GÜZEL GÜNLERİNDE SOYULMASI

Dünyada 2000 kişi domuz gribine yakalandı tüm dünya maske takma yarışında. 25 milyon insan AIDS e yakalandı kimse prezervatif kullanmak istemiyor...

ÇIKAR SALGINI
Domuz giribinin arkasındaki ekonomik çıkarlar nelerdir ?

Dünyada her sene milyonlarca insan malaryadan ölüyor halbuki basit bir cibinlik (tül sineklik) onları koruyabilir. Gazeteler bundan bahsetmiyor! Dünyada her sene 2 milyon çocuk ishalden ölüyor halbuki 23 cc lik bir serum onları kurtarabilir. Gazeteler bundan bahsetmiyor! Kız***k, zaturrie ve diğer hastalıklardan her sene 10 milyon insan ölüyor. Tüm bu insanlar daha ucuz ilaçlarla kurtulabilir. Gazeteler bunlarda da bahsetmiyor. !
Bundan yaklaşık 10 yıl önce kuş gribi çıktığında... bütün gazeteler bizi bilgiye boğdu...
Bütün diğer salgınlardan daha tehlikeli... Dünyayı tehdit eden salgın! Gazeteler sadece bu tavukların korkunç hastalığından bahsediyordu. Buna rağmen toplam insan kaybı 10 sene de 250. Yani senede 25! Normal grip senede yarım milyon can alıyor. 25 e karşı 500 000 !!
Sadece bir saniye: Niçin kuş gribinden bu kadar bahsedildi? Çünkü bu tavukların arkasında bir "horoz" vardı, büyük ibikli bir horoz. Uluslararası Roche ilaç grubu Asya ülkelerine milyonlarca doz Tamiflu sattı, Ingiltere hükümeti halkını korumak için 14 milyon doz satın aldı. Kuş gribi sayesinde Roche ve Relenza, iki büyük ilaç grubu milyonlarca dolar kar ettiler.
-Dün tavuklarla, bugün domuzlarla
-Evet bugün domuz gribi psikozu başlatıldı. Tüm dünya medyası sadece bundan bahsediyor.
-Ekonomik global krizden bahseden, Guantanamodaki işkencelerden bahseden yok!
-Sadece domuz gribinden ve domuzlardan bahsediliyor. ..
-Kendi kendime soruyorum: Eğer tavukların arkasında bir "horoz" varsa... domuz gribinin arkasında büyük bir domuz olmasın? Kuzey Amerikan Gilead Sciences Tamiflunun lisans sahibi. Bu işletmenin en büyük hissedarı ise tanınan bir kişilik, Donald Rumsfeld, George Bush dönemi savunma bakanı., Irak savaşının stratejisti. .. Roche ve Relenza hissedarları milyonlarca dolarlık Tamiflu satışı nedeniyle ellerini oğuşturuyorlardır. Gerçek "Pandemie" (dünyayı etkileyen büyük salgın) çıkar salgınıdır, sağlık paralı askerlerinin çıkarları. Çeşitli ülkelerin aldığı önlemleri inkar etmiyorum.

İşte burası bam teli ..Eğer domuz gribi söylendiği gibi gerçekten dünyayı tehdit eden büyük bir salgınsa dünya sağlık örgütünün başındaki kişi bu hastalıktan o kadar tedirgin oluyorsa (Margaret Chan adında bir çinli) neden o zaman bu hastalığı dünya sağlığını tehdit eden bir hastalık olarak ilan edip, hastalığa karşı savaşmak için jenerik türevlerinin üretilmesini önermiyor? Roche ve Relenzanın lisanslarının iptalini isteyip yerine her ülkenin kendi üreteceği jenerik türevlerini üretmiyorlar?

Dr. Carlos Alberto Mora

mükemmel bi yazı bravo

SOMEONESPECIAL
04-12-2009, 13:35
Aman abicim bana domuz gribi demeyin... :D
Yok böyle bir ateş, kas ağrısı...

emr_
04-12-2009, 13:41
nane limon rulezz...

Aynen ... :D

BoraRS
04-12-2009, 13:52
Ben birşey merak ediyorum. Bazı arkadaşlar şu tür yorumlar yapmışlar; "Öğrendik ki domuz gribiymiş". Bunu neye istinaden söylüyorsunuz?

Bakın dün akşam hastaneye grip şikayeti ile gittim. Domuz gribi testi yapılmasını istedim ancak bu test öyle her isteyene yapılmıyormuş bu bir. Yani doktorlar şüpheli bir durum görürlerse yapıyorlar ve bunu hiçbir özel sağlık sigortası kapsamıyor. Cebinizden veriyorsunuz. Bedeli de 350 TL ile 400 TL gibi bir rakam. Yaptırdıktan 6 gün sonra sonucu alıyorsunuz. 6 güne kadar kim öle kim kala Allah korusun.

Hemen hemen birçok hastane ve kurumda da bu test kitlerinden kalmamış olması da cabası. Dolayısı ile öyle ha dedimmi domuz gribi testi de yaptıramıyorsunuz. O nedenle grip şikayeti ile gelen tüm hastalara Domuz gribi tanısı ile yaklaşıyorlar ve her grip vakasına yüksek ihtimal domuz gribi olmuş olabilirsiniz diyorlar.

O nedenle kesin olarak 350 veya 400 TL cebinizden ödeyerek test yaptırmadığınız müddetçe bu kanıya varmayın derim.

F.A.T.İ.H
04-12-2009, 22:48
Şuan baş ağrısı,öksürük ve kas ağrısı var bakalım ne yapcaz:confused:

Dragger
04-12-2009, 22:53
Ben de 4 gündür hastayım.

Burnum, kulaklarım tıkalıydı agır grip geciriyordum diyordum, simdi onlar acıldı öksürük basladı.

Antibiyotik alıyorum, soguk algınlıgı ilacı, öksürük surubu, yanında zerdecal ıhlamur vs ne varsa iciyorum ama hala iyilesemedim.

Yarın da devam ederse, doktora gidicem bakalım ne kadar ömrüm kalmıs :)

Chatin
05-12-2009, 00:28
Ben de 4 gündür hastayım.

Burnum, kulaklarım tıkalıydı agır grip geciriyordum diyordum, simdi onlar acıldı öksürük basladı.

Antibiyotik alıyorum, soguk algınlıgı ilacı, öksürük surubu, yanında zerdecal ıhlamur vs ne varsa iciyorum ama hala iyilesemedim.

Yarın da devam ederse, doktora gidicem bakalım ne kadar ömrüm kalmıs :)

doktora gitmeden antibiotik mi aldın ??? abi naptın sen ? grip ile antibiotik in bir ilgisi yok ki .. cerrahpaşada grip polikliniği açılmış olması lazım.. direk oraya git doktor illa alman lazım demedikçe alınan antibiotikler vucüdun immuni sistemini zayıflatır. bakterilerin ona karşı mutasyona uğrayıp size zarar verecek duruma gelmesine neden olur.

aman doktora danışmadan ilaç almayın.

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=antibiyotik+al%C4%B1rken+dikkat+edilece k+hususlar

M_PROJECT
05-12-2009, 00:48
abi bende oldum ve cok sukur atlattim ve normal gripten nasi kurtuluyosam her seferinde yine ayni sekilde oldu , iyiyim cok sukur :D

gorke
05-12-2009, 01:23
aynen artık bilmesemde olur. 4gün boyunca 40derece ateşin altına inemedim.. titreme, nöbet. atlattım allaha şükür, şimdide kullandığım ilaçlar çok ağırdı alerji oldum her tarafım kabardı. bide bunu atlatsam binlerce şükür.

Dragger
05-12-2009, 02:43
doktora gitmeden antibiotik mi aldın ??? abi naptın sen ? grip ile antibiotik in bir ilgisi yok ki .. cerrahpaşada grip polikliniği açılmış olması lazım.. direk oraya git doktor illa alman lazım demedikçe alınan antibiotikler vucüdun immuni sistemini zayıflatır. bakterilerin ona karşı mutasyona uğrayıp size zarar verecek duruma gelmesine neden olur.

aman doktora danışmadan ilaç almayın.

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=antibiyotik+al%C4%B1rken+dikkat+edilece k+hususlar

Yok kardesim bildigim daha önceden aldıgım ilacı aldım.

Zaten antibiyotigi grip icin degil öksürük icin aldım, surupla birlikte.

Bazen öksürük anca antibiyotikle atlatılıyor :)

Chatin
05-12-2009, 03:00
Yok kardesim bildigim daha önceden aldıgım ilacı aldım.

Zaten antibiyotigi grip icin degil öksürük icin aldım, surupla birlikte.

Bazen öksürük anca antibiyotikle atlatılıyor :)

anladım. valla yine buyuk geçmişler olsun ...bol su :)

TURBO CİVİC
05-12-2009, 08:11
Arkadaşım zaten şu an grip oldum diyenlerin hepsi domuz gribi malesef. . .

En basitinden yazın en yakın arkadaşımla tatilde iken Bodrum da Domuz gribi oldu 5 gün aynı odadaydık birşey olmadı bana. Hadi onu da geçtim kız arkadaşımda grip geçirdi 1 hafta kadar ewden çıkamadı. Meğer domuz gribiymiş.

Her gün Sabahları kahvaltıdan Sonra Bir adet C VİTAMİNİ alıp kendinizi kötü hissettiğiniz zaman bir Novalgine ya da Parol alırsanız hiçbirşey olmaz rahat olun VE SAKIN AMA SAKIN AŞI OLMAYINNNNNNN!!!!!

neye dayanarak ası olmayın diyorsun?cok merak ettim.senin dedigin seylere katılmıyorum kafana gore ilac alamazsın,cok yanlıs

Chatin
05-12-2009, 12:01
dediği doğru novalgine ağır bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür aslında. parol da keza bir parasetamol ihtiva eder. ama siz her "yoksa" dediğinizde bunları alırsanız. ileride ciddi ciddi hasta olur ve zor iyileşirsiniz. ona gore. maksimum sedergine atın suya.

ve ihtiyacınız olmadan aldığınız her ilaç karaciğerinize yapılmış en büyük ihanettir. siz o ilaçların zararsız olduğunu mu sanıyorsunuz ?

[fabrikada yapılıyor ve nasıl oyle pürüzsüz bir arada duruyor acaba]

antibiotikler sadece zararlı organizmaları mı öldürüyor sanıyorsunuz ?

c vitamini konusunda doktorunuza şunu sorun bakalım ne diyecek günlük c vitamini ihtiyacımı nasıl temin ederim. yada etmeli miyim. haplarla c vitamini almanın vucüduma (az da olsa)yıkıcı bir etkisi var mı ? "günde bir defa" haplarını alınca cunku o kucuk etki gunde bir defa giriyor .. ha birde fazla aldığım c vitamini idrar yoluyla vucuttan hicbir işe yaramadan atılıyor mu?

bakalım doktorunuz bunlara ne diyecek :)

vkarayel
05-12-2009, 14:20
Bende domuz giribi oldum :) Her sene geçirdiğim gripten hiçbir farkı yok TV ler aşırı abartıyor bence, Herhangi bir ilaç almadım günde 5 kilo mandalina,portakal suyu ve kupalar dolusu ıhlamur içiyorum...

TURBO CİVİC
05-12-2009, 15:42
dediği doğru novalgine ağır bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür aslında. parol da keza bir parasetamol ihtiva eder. ama siz her "yoksa" dediğinizde bunları alırsanız. ileride ciddi ciddi hasta olur ve zor iyileşirsiniz. ona gore. maksimum sedergine atın suya.

ve ihtiyacınız olmadan aldığınız her ilaç karaciğerinize yapılmış en büyük ihanettir. siz o ilaçların zararsız olduğunu mu sanıyorsunuz ?

[fabrikada yapılıyor ve nasıl oyle pürüzsüz bir arada duruyor acaba]

antibiotikler sadece zararlı organizmaları mı öldürüyor sanıyorsunuz ?

c vitamini konusunda doktorunuza şunu sorun bakalım ne diyecek günlük c vitamini ihtiyacımı nasıl temin ederim. yada etmeli miyim. haplarla c vitamini almanın vucüduma (az da olsa)yıkıcı bir etkisi var mı ? "günde bir defa" haplarını alınca cunku o kucuk etki gunde bir defa giriyor .. ha birde fazla aldığım c vitamini idrar yoluyla vucuttan hicbir işe yaramadan atılıyor mu?

bakalım doktorunuz bunlara ne diyecek :)

bilincini taktir ediyorum.cok haklısın.alınan her ilac ZARAR.birseyi yaparken bi yandan yıkmayın.bilincsiz ilac kullanımı yapıcı diil yıkıcıdır.