PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : orj. amortisörlerde işlem ?

FaBeRgE
02-11-2009, 12:09
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır aracımda 50mm ile yaylar ile orj. amortisörleri kullanmaktayım. Birkaç yerde orj. amortisör sertleştirme tabla düşürme gibi işlemler okudum. Bu işlemler tam olarak nedir, değildir ne işe yararlar?

Uzun lafın kısası basit bir işlem midir? Kütahya'da ikamet ettiğimden dolayı gidip yaptırabileceğim bir yer yok ancak ben kendim anlatarak yaptırabilirim bu yüzden gidişatı da öğrenirsem iyi olacak.

Son olarak koni amortisör çok mu gerekli 5cm yay için, o masrafa değer mi ?

VTEC®
02-11-2009, 12:26
Koni gerçekten herşeye değer özellikle orjinal özelliği bozulmuş dışarıdan müdahale edilecek bir amortisöre göre çok çok hatta çok daha iyidir. Koni gerçekten aracının karakterini değiştirir ve emin ol çok çok daha güvenlidir. sonradan müdahale edilen amortisöre hiç güvenmiyorum.

Rockford
02-11-2009, 12:36
verilen paranın karsılıgının en iyi alındıgı malzemelerden biri koni :) digeride kısa dişliler her ikiside aracın keyifini inanılmaz arttırıyo :)

slowmotion
02-11-2009, 12:56
amortisör-tabla-yaya yapılan işlemlere bende çok karşıyım. orjinal amortisörler genelde -30mm kadar töleransı vardır ama -50 için muhakkak spor amortisör gereklidir. ayrıca kule gergisi ile desteklenmesi gerekir. bende koni kullanıcısıyım ve aşırı memnunum ayrıca çok uzun ömürlü.

cem
02-11-2009, 12:59
orjinal 307nin tek amortisör fiyatı nedir ona göre yorum yapayim :)

elpadre
02-11-2009, 13:03
coıl al daha eylencelı olur ıstedıgın zaman dusurursun ıstedıgın zaman yukseltırsın

FaBeRgE
02-11-2009, 13:05
orjinal 307nin tek amortisör fiyatı nedir ona göre yorum yapayim :)

Kanka 4ü toplam 700tl

coıl al daha eylencelı olur ıstedıgın zaman dusurursun ıstedıgın zaman yukseltırsın

Coile gücüm yetmez şu anda :confused:

elpadre
02-11-2009, 13:14
hımmm o zaman durum farklıı burda sertlestırıyorlar ama ne kadar saglıklı oldugunu bılmıyurm ben markadan yanayım yapma olanları kullanmadıgım ıcın bılmıyurm

douu
02-11-2009, 13:16
amortisörün üzerinde tablada 3 cm kadar payın var büyük ihtimalle.. mevcut 3 cm i kullan ibo biraz daha basık duracak araban hemde amortisörler rahatsız etmeyecek düzeyde sertleşecektir ;)

FaBeRgE
02-11-2009, 13:34
amortisörün üzerinde tablada 3 cm kadar payın var büyük ihtimalle.. mevcut 3 cm i kullan ibo biraz daha basık duracak araban hemde amortisörler rahatsız etmeyecek düzeyde sertleşecektir ;)

amacım basmaktan çok yaylar yüzünden amortisölerin hırpalanmasını engellemek :)

utkuselamoglu
02-11-2009, 13:38
sakın orjinal amortisörlerini sertleştirme yapmayın... tamam sertleşiyor ama yol tutuş diye bişi kalmaz arabada yani %30 daha kötü yol tutar.. orjinal koni almak sertleştirmekten kat kat iyi sonuç verecektir verilen paraya değer yanii. Sertleştirme işlemini yaparken amortisörün içini tornada açıyosun ve daha sonra içerdeki sıvı bileşeni değiştiriliyor...:D hiç girme derim ve ayrıyetten toplandıktan sonra tezgah ta kapanıyor ve ilerde sert kullanımda patlayınca bütün yağı boşaltır yani tat verecegini sanmıyorum. burda yapan arkadaşlar vardır kesin ben de kullandı o şekilde hiç hoş değil...

douu
02-11-2009, 13:40
amacım basmaktan çok yaylar yüzünden amortisölerin hırpalanmasını engellemek :)

dedigim işlemi yaparsan yaylar amortisöre daha iyi oturacak diyim o zaman :D ama sakın amortisör üzerinde işlem yapma sadece tablada 3 cm kadar bi pay var onu aldır ;)

onursumer
02-11-2009, 14:06
konili 307 gerçekten çok farkediyor orjinal takımı zaten 700tl ise koniye yakın bir fiyatı var ;)

douu
02-11-2009, 14:36
http://www.eliftuning.com/index.php?p=show&pid=4397&k_id=694&kn=Peugeot :D:D pahalı yaa :D

ukku
02-11-2009, 14:38
http://www.eliftuning.com/index.php?p=show&pid=4397&k_id=694&kn=Peugeot :D:D pahalı yaa :D

Powershop veya oktaykanda 1100'ü bulmaz bile bence.

Ben de Clio RS'te sarı koni kullanıyorum.
Şiddetle tavsiye ederim :)

Sierra Rs
02-11-2009, 15:14
Koniden şaşma :)

elpadre
02-11-2009, 15:22
sakın orjinal amortisörlerini sertleştirme yapmayın... tamam sertleşiyor ama yol tutuş diye bişi kalmaz arabada yani %30 daha kötü yol tutar.. orjinal koni almak sertleştirmekten kat kat iyi sonuç verecektir verilen paraya değer yanii. Sertleştirme işlemini yaparken amortisörün içini tornada açıyosun ve daha sonra içerdeki sıvı bileşeni değiştiriliyor...:D hiç girme derim ve ayrıyetten toplandıktan sonra tezgah ta kapanıyor ve ilerde sert kullanımda patlayınca bütün yağı boşaltır yani tat verecegini sanmıyorum. burda yapan arkadaşlar vardır kesin ben de kullandı o şekilde hiç hoş değil...

abım ne guzel anlatmısın :)

metin
02-11-2009, 15:48
arabana gore orjinal konı varsa kesınlıkle konı sertlık ayarlı olursa tadından yenmez
sertlıgı ayarlanmış amortısor sanayı işi ben 1,5 senedır kangooda kullanıyorum yayları orjınal amortısore taktıgımda sag serıtte zıpayıp sol serıtde kendımı buluyordum okadar kötüydü
sertlıgını ayarladık su an orjınal konforunda neredeyse ama araç basık tam ıstedıgım gıbı oldu

xcel
02-11-2009, 15:56
aracın için koni var. tabiki koni. koni tedarik edemeyen bizler sanayi spec devam. :(

FaBeRgE
02-11-2009, 16:42
307ye göre koni buldum sıfır 700tl diyor yüzyüze pazarlıkta bişiler daha yaparız dedi. Çok samimi olduğum tuningfirması ile görüştüm 1000tl altına babamın oğlu gelse vermem diyor kafam karıştı. Sizler ne dersiniz ?

Dragger
02-11-2009, 17:02
Direk koni al ;)

Cimmeria
02-11-2009, 17:18
koni gerektirecek kadar yol tutuş zorlaması yapıyormusun 307de ?

FaBeRgE
02-11-2009, 17:34
koni gerektirecek kadar yol tutuş zorlaması yapıyormusun 307de ?

Benim sorunum arka amortisörden gelen tıkırtılar ve amortisörün yıpranmaması. Araç 86binde 2defa arka amortisöler değişti 3.yolda :confused:

Sierra Rs
02-11-2009, 17:40
700 e sıfır koni buluyorsan entrasan ucuz al hemen.

FaBeRgE
02-11-2009, 17:58
700 e sıfır koni buluyorsan entrasan ucuz al hemen.

Bende hemen alıcamda :D bu kadar ucuz oluncada kafam karıştı açıkcası. Bu işte iş var ama bakalım hayırlısı aksaraydaymış dükkan. Bulursam birini gidecek baktırıcam bakalım neymiş :)

Sierra Rs
02-11-2009, 18:12
cuma'ya kadar bakan olmazsa ben bakarım ama cidden iyi fiyat insanın aklı karışıyor.

FaBeRgE
02-11-2009, 23:53
cuma'ya kadar bakan olmazsa ben bakarım ama cidden iyi fiyat insanın aklı karışıyor.

teşekkür ederim :) Bakalım 1-2 kişi ile irtibattayım :icon_tup:

ukku
02-11-2009, 23:59
307ye göre koni buldum sıfır 700tl diyor yüzyüze pazarlıkta bişiler daha yaparız dedi. Çok samimi olduğum tuningfirması ile görüştüm 1000tl altına babamın oğlu gelse vermem diyor kafam karıştı. Sizler ne dersiniz ?

o 700de bi numara var bence. mantıklı olan da 1000'in altına alamaman. :)

TarikS
02-11-2009, 23:59
bi aralar powershop elindeki fazla 207 amortisorlerini 360 eurodan vermisti, simdi vermiyor tabi adetli getirdigi icin; oyle bir durum olabilir belki..

Sierra Rs
03-11-2009, 10:32
ortalama koninin 400-500 euro oldugunu farz edersek 700 e sorunsuz koni cidden cok iyi kacırma orjinal amortisör fiyatına geliyor ;)

dragstar
03-11-2009, 17:27
ben oktaykan powera sordum 830 tl fiyat verdi

bu arada tr de en ucuz fiyat verebilcek yer oktaykan powerdır çünkü konin distiribitörü kendileri millet onlardan alıyor:D

Sierra Rs
03-11-2009, 18:27
powershop ile oktaykanlar distribütörü :)

FaBeRgE
03-11-2009, 18:49

bu arada tr de en ucuz fiyat verebilcek yer oktaykan powerdır çünkü konin distiribitörü kendileri millet onlardan alıyor:D

Bende bir görüşeyim onlarla Maslakta dimi onlar ?

ukku
03-11-2009, 23:05

powershop da distribitör. powershop oktaykandan ucuz fiyat vermişti bana :)

dragstar
03-11-2009, 23:34
Bende bir görüşeyim onlarla Maslakta dimi onlar ?

evet ikiside maslakta

FaBeRgE
07-11-2009, 00:05
peki namıştein coilovera ne dersiniz ? ankara istanbul fark eder mi birde ?

dragstar
07-11-2009, 12:36
peki namıştein coilovera ne dersiniz ? ankara istanbul fark eder mi birde ?

allah korusun derim sakın bulaşma bile

recepserkan43
07-11-2009, 22:16
ibo dün nam amortisörde yaylara baktırdım orda şaban usta var adam çok eğlenceli biri gülerken düşünüyor ve direk tahlil ediyor. sorunu hiç kimsenin bilemeyeceği bir yerden olduğunu söyledi ve haklı çıktı bana göre, namştaynları abisi istanbulda yapıyormuş bizde burda yaparız dedi. ayrıca tablada 3cm lik bi pay var hiç bi şekilde sıkıntı olmazmış eğer senin arabada bu pay varsa 3cm yay 3 te tabla olay budur orj amort ile kulanırsın sen gel hele ankaraya hiç olmazsa şabandan fikir alırız :)

FaBeRgE
08-11-2009, 01:05
allah korusun derim sakın bulaşma bile

neye göre böle bişi söylediniz öğrenebilirmiyim ?

ibo dün nam amortisörde yaylara baktırdım orda şaban usta var adam çok eğlenceli biri gülerken düşünüyor ve direk tahlil ediyor. sorunu hiç kimsenin bilemeyeceği bir yerden olduğunu söyledi ve haklı çıktı bana göre, namştaynları abisi istanbulda yapıyormuş bizde burda yaparız dedi. ayrıca tablada 3cm lik bi pay var hiç bi şekilde sıkıntı olmazmış eğer senin arabada bu pay varsa 3cm yay 3 te tabla olay budur orj amort ile kulanırsın sen gel hele ankaraya hiç olmazsa şabandan fikir alırız :)

abi gelicem ya konilerde satılmış zaten :( çok iyi fiyat aldım namdan :)

dragstar
08-11-2009, 12:07
neye göre böle bişi söylediniz öğrenebilirmiyim ?

ben yaptırmadım çok yakın arkadaşlarımın neredeyse hepsi beni dinlemeyip yaptırdı teker teker yazıyım,

2000 primera orjinal amortsiörleri milleri kısaltılığ % 70 sertleştirilmişti araba yoyo topu gibiydi düzgün yolda güzel hafif bozuk yolda yol tutuşu 0a iniyordu ve fren yapılamıyordu arabanın zıplamasından, 1 sene sonra 3 amortisör tamemen patladı, diğerininde mili yamuldu, koni sport amortisör aldı

2008 seat leon %80 sertleştirildi mille kısaltıldı eibach yaylar kesildi üsttekilerle tamemn aynı tepkliler oldu, en son otobanda arkadaş zıplayıp kafasını tavana vurunca söküp kw coilover aldı 3 ay kullanabildi

2008 seat leon ön amortisörler %50 sertleştirildi miller kısaltıldı, kesmeyin dediğimiz halde eibach ön yaylar yarım bakla kesikdi ve kesmedik dediler, 5 ay sonra amortisör patladı ztn sökücekti zıplamadan dolayı, koni coilover aldı

2008 passat nam coilover vardı virajda arabaya zıplayım yan şeritteki arabanın üstüne konuyordu yandaki araba kaçmasaydı anında söküp kw coilover aldı

1997 vtec amortisör sertleştirme ve milde kısaltma vardı eibach yay ile kullanıyordu, limitlerde arabayla viraja girdiğinde virajdaki hafif asfalt yamasından sekip yan şeride kondu kafadan kayıp bariyere giriyordu 3 şerit filan kaydı anında söküp koni aldı

yeterlimi örnekler:)

git 2. el filan bul koni al sakın

seref1
08-11-2009, 22:11
ben yaptırmadım çok yakın arkadaşlarımın neredeyse hepsi beni dinlemeyip yaptırdı teker teker yazıyım,

2000 primera orjinal amortsiörleri milleri kısaltılığ % 70 sertleştirilmişti araba yoyo topu gibiydi düzgün yolda güzel hafif bozuk yolda yol tutuşu 0a iniyordu ve fren yapılamıyordu arabanın zıplamasından, 1 sene sonra 3 amortisör tamemen patladı, diğerininde mili yamuldu, koni sport amortisör aldı

2008 seat leon %80 sertleştirildi mille kısaltıldı eibach yaylar kesildi üsttekilerle tamemn aynı tepkliler oldu, en son otobanda arkadaş zıplayıp kafasını tavana vurunca söküp kw coilover aldı 3 ay kullanabildi

2008 seat leon ön amortisörler %50 sertleştirildi miller kısaltıldı, kesmeyin dediğimiz halde eibach ön yaylar yarım bakla kesikdi ve kesmedik dediler, 5 ay sonra amortisör patladı ztn sökücekti zıplamadan dolayı, koni coilover aldı

2008 passat nam coilover vardı virajda arabaya zıplayım yan şeritteki arabanın üstüne konuyordu yandaki araba kaçmasaydı anında söküp kw coilover aldı

1997 vtec amortisör sertleştirme ve milde kısaltma vardı eibach yay ile kullanıyordu, limitlerde arabayla viraja girdiğinde virajdaki hafif asfalt yamasından sekip yan şeride kondu kafadan kayıp bariyere giriyordu 3 şerit filan kaydı anında söküp koni aldı

yeterlimi örnekler:)

git 2. el filan bul koni al sakın

dedğn sikayetler doru.bnde cok duydum yakın arkadaslarımdan.mil kesme işini kendi aracıma ve coğu arkdasımada yaptırdım tabiki guvendğm bildğm yerde hc skayetm olmadı cok skur.dedğn skıntılar tabikide olabilr iste ama namistain bnde önermiorm:):)ikitelli guven amortisör ve bostancı aydın amortisör mil kesme ve sertlestirme işinde guvenilir.

dragstar
08-11-2009, 22:22
dedğn sikayetler doru.bnde cok duydum yakın arkadaslarımdan.mil kesme işini kendi aracıma ve coğu arkdasımada yaptırdım tabiki guvendğm bildğm yerde hc skayetm olmadı cok skur.dedğn skıntılar tabikide olabilr iste ama namistain bnde önermiorm:):)ikitelli guven amortisör ve bostancı aydın amortisör mil kesme ve sertlestirme işinde guvenilir.

işin nam amortisörle pek alakası yok aslında mil kesme yaplabilir ama diğerleri kesinlikle yapılmaması gereken şeyler hiç bir hesaplama mühendislik olmadan yapılıyor çünkü

güven amortisördede sertleştirme yapılan birçok araba biliyorum, bildiklerimden sadece 1 tanesi kırmızı corolla zıplamıyor ne hikmetse oda bilmiyorum

gry86
08-11-2009, 23:02
ben bizzat namda amortisörlerimi sertleştirdim ve milden kesildi bunları yaparken kesinlikle yaylarıma dokunmayın dememe rağmen kaşla göz arasında bana söylemeden eibach prokit yaylarımıda kesmişler ve oldu bittiye getirip kestikleri yeri bir güzel amortisöt hortumuyla kapatıp aracıma takmışlar.. hadi onuda geçtim kullanırken aşırı zıplama ve yerdeki darbeyi emmemesi kesinlikle çok tatsız bi durum ve arkadaşlarımında dedği gibi yol tutuş artmadı kötüleşti.. şuanda koni marka coilover kullanıyorum çok farklı bir his yol tutuş falan alakasız yani..
bu olayları namda bizzat ben yaşadım nama verdiğim 200 lira ve 380 liraya aldığım kesilen eibach yaylarım çöpe gitti.. şimdi hala koni pahalı diyorsanız buyrun önce nam yaptırın sonra zaten aynı sıkıntıları çekip koniyi mecbur kalarak alıcaksınız...

dragstar
08-11-2009, 23:10
ben bizzat namda amortisörlerimi sertleştirdim ve milden kesildi bunları yaparken kesinlikle yaylarıma dokunmayın dememe rağmen kaşla göz arasında bana söylemeden eibach prokit yaylarımıda kesmişler ve oldu bittiye getirip kestikleri yeri bir güzel amortisöt hortumuyla kapatıp aracıma takmışlar.. hadi onuda geçtim kullanırken aşırı zıplama ve yerdeki darbeyi emmemesi kesinlikle çok tatsız bi durum ve arkadaşlarımında dedği gibi yol tutuş artmadı kötüleşti.. şuanda koni marka coilover kullanıyorum çok farklı bir his yol tutuş falan alakasız yani..
bu olayları namda bizzat ben yaşadım nama verdiğim 200 lira ve 380 liraya aldığım kesilen eibach yaylarım çöpe gitti.. şimdi hala koni pahalı diyorsanız buyrun önce nam yaptırın sonra zaten aynı sıkıntıları çekip koniyi mecbur kalarak alıcaksınız...

bnm dediğim arkadaşlarımdan biri:D

elpadre
08-11-2009, 23:49
ıtınayla yol tutusunu zayıflatıyorlar arabanınn yazık o paralaraa bılmıyenler atlıyor ıste

ef186
09-11-2009, 00:11
saçmalık ....

Arge = Yok
Plan proje = Yok
Test = Yok
Mühendislik =Yok
sertlik =Var
yol tutuş =Yok
Amaç ?
O nedenle bence mantıksız iş ...

elpadre
09-11-2009, 00:32
saçmalık ....

Arge = Yok
Plan proje = Yok
Test = Yok
Mühendislik =Yok
sertlik =Var
yol tutuş =Yok
Amaç ?

cok guzel yazmısınn :)

dragstar
09-11-2009, 10:19
saçmalık ....

Arge = Yok
Plan proje = Yok
Test = Yok
Mühendislik =Yok
sertlik =Var
yol tutuş =Yok
Amaç ?

çok iyi yazmışşın harbiden

FaBeRgE
09-11-2009, 23:37
saçmalık ....

Arge = Yok
Plan proje = Yok
Test = Yok
Mühendislik =Yok
sertlik =Var
yol tutuş =Yok
Amaç ?

tmm abi ne kızıyon :D vazgeçtim o iştende. En iyisi biraz bekleyip coilover almak :confused:

Ahmet.S
09-11-2009, 23:52
2007 de saet leon namistainde basalım dedik sürüngen olsun çok güzel cümlelr kurdular sorduğumuz yerler