PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Modifiye suçtur!!!

TünayK
02-11-2009, 22:04
yazı tamamen alıntıdır, son gunlerde pespese acılan sıkayet konularına ıthafen dusunulmesı gereken bır yazıdır...

Modifiye suç değildir yaşam biçimidir diyorlarda, işin aslı modifiye SUÇTUR

Bu kanunda böyledir, arabanıza egzost takmak, cam filmi çektirmek istersiniz ama bu SUÇ, bunun ufff'u puff'u yok

Kanunumuzda arabanın tasviri yapılır, emisyonundan, çıkaracagı sese, ön-arka görüş açıklıgından, farların yan aynaların yerden azami yüksekliğine göre yapılır yol arabaları

Distribüterlerde arabaları ithal ederken bu asaları takip ederek, ülkelere özel seçilde değiştirilmiş araba üretir, mesala japonyada emisyon kuralları daha esnek, motorların hem CR leri hemde benzin sistemleri daha gelişmiş genelde

Bir diğer kıstas ise, evinizin bile tapusu var, ev benim dersiniz, ama istimlak diye birşeyde var

Malın mülkün orjinali devlettir, herşey devletin, mülk yani gayrimenkul tapu ile koruma altında ama onu bile istimlak ile elinden alabilirler zaruri durumda

Arabada buna bile gerek yok, arabalar aslen devletindir, size verilen ruhsatın anlamı aslında arabanın size kullanmanız için verildiğidir

Ruhsata boşuna ruhsat denmiyor başka ne ruhsatı var ? Silah ruhsatı, silahlar kimin ? Silahınızı elinizden kim alır ? Arabanızı bile altınızdan alırlar bunun adıda: sefer görev emri

Arabanızı, eşeğinizi, sizi, silahınızı, bu şekilde geri çağırırlar, kısacası aslında sen bile devletin malısın

Devlet malında tadilat yaptırmaz, yarın gidin valinin arabasını alın 2 kat koyu film çektirin

Araba senin değilki oynuyorsun araba ile, bırak trafik yasaklarını senin olmayan malı değiştiriyorsun

II. bir olayda egzost ses yapar milletin kafasını agrıtır, "ben basmıyorum" basmıcaksan alma zaten, bal gibi basıcaksın seste çıkıcak "ben insan olan yerde basmıyorum", bu da büyük yalan istanbulda insan olmayan yer mi var ?

Cam filmi konusunda, cam filmi çekilince arabaya arkadaki şöför öndeki arabayı göremez, araba duvar gibi olur, diğer taraftanda asayiş adına tehlikeli

"Ben açık çektirdim", Hakim bey biliyorum tecavüz suç ama ben sadece sürttürdüm, var mı böyle birşey?

Son bahane "Sen bunu ithal ettiriyorsun, vergisini alıyorsun, bende takarım", OFF-ROAD USE ONLY, yani yol dışı kullanımlıktır ibaresi var aldıgınız çoğu üründe, buda şu demek bu ürünü yolda kullanamazsınız, devlet bunu size pist arabanıza takın diye veriyor günlük aracınıza değil

3-5 senedirde "Modifiye Yasallaşsın" diyorlar, da modifiye zaten yasal, durumuda: YASAK bu kadar bunun sağı solu yok beyler yasak bu

Şimdi bugun modifiye camiası kadar erkek bulsam, toplasam, bize tecavüzcüyüz lan, bu yasallaşsın, yapmadan duramıyoruz diyen kalabalık toplim ben size

Olur mu böyle ? Olmaz, yasak mı ? YASAK, yapıcak bişi yok

Ayrıca boşunada yasak değil, ha nedir yasal modifiye ürünü kullan, nedir ? T1r Dolphin tip 95db egzost TR ye maliyeti 2.000 dolar sessiz, kime söylediysem "Neden alim ben be" diyor, en çok güç veren egzostlardan biride budur bu arada

Siz dua edin, yollarda istediğiniz lastik ile dolaşıyorsunuz, millet drag radial, r-compound ile yola çıkıyor birşey olmuyor, bunun farkına varsalar var ya bildiğin lastik yola tecavüz ediyor

Kısacası, bende yaptım yapıcam, işin içinde en hardcore batanlardan biriyim 135dB egzost ile gezdim, şimdi tekrar s2000 alsam düz boru çekerim, susturucusuz gezerim, ama polis çevirdiğinde bağlasa bile kardır

Normalde ABD'de çoğu eyalette "3 strike" yasası vardır, avrupada ise gelişmiş sicil takibi vardır, burada arabanı bağlasınlar sen çözdür arabanı bağlasınlar sen çözdür birşey diyen yok

Bunu ABD de Avrupada, tekrar tekrar, yap ehlietini alırlar, tekil olarak oradada büyük suç değil ama hafif suçun tekrarında adamı yatırırlar bile, alın paris hilton o bile yattı neden yattı, alkollü araba kullanmanın tekrarından

Birde bu işin anavatanı, Japonya, böyle bizim karting buluşmasına, rollinglere gelirler, tabiri caiz basarlar, arabaları tıra yükler götürürler, egozstuna el koyarlar, sen orjinal egzostun ile gidersin, arabana takarsın, modifiye egzost orada kalır, sen evine dönersin

Japonyada modifiye resmen serviste yapılır, Sard, Feel, Mugen, Rally-Art gibi firmalar boşuna yok, bunları tak, modifiyenin yasallaşmışı bu işte, sessiz mugen egzost, deli pahalı parçalar, verimlilik düşük, cat iptali yok, yasallaşırsada yapacagınız olay bu, verirsin mutluhana 30.000 ytl sana egzostlu filtreli catalizörlü araba verirler

Ama japonyadada var, otobanları var wangan turuna çıkıyorlar 5-6dk araba 300+km yapıyor, hem aletler deli hem olay tehlikeli, ama yakalandınmı sonu GG emin olun bizdeki gibi bağlamazlar arabaları

Son olarak "Test Pipe" ne demek ? "Test Borusu" demetir, yani catalizör iptali her yerde yasak bütün dünya buna "Test Pipe" der, neden ? Test ederken takasın diye yapılmış birşeyde ondan, off-road use only bile değil, bugun millet f1 de hybrid araba ile çıkıyor emisyonları düzenleniyor sen yolda katlet doğayı

O yüzden modifiye için CENNET gibi ülkeniz var, hiç homurdanmayın, araba bağlatmak angarya iş ama başınıza gelebiliceklerin en ufağı

3. şahış gibi yazdım ama kendimede yazdım, sadece okurken etkilenin diye, yoksa bende sütten çıkmış ak kaşık değilim, bu yolun yolcusuyum :d

s2000turkiye.com forumundan "drahte1905" nickli üyenin yazısıdır...istenirse kaldırabilirim...

OmerRS
02-11-2009, 22:09
Katılıyorum. Bu işin denetimi yok çünkü. Biri modifiye diye arabasını daha güvenli daha temiz daha güzel yaparbilirken diğeri modifiye diye trafikte tehlike yaratablecek işlemler yapabilir. Yurtdışında bu işler çok sıkı kontrol ediliyor herhangi bir risk oluşturabilecek şeylere kesinlikle izin yok.

Eray Yümsel
02-11-2009, 22:11
yazmış be konu sabitlensin bidahada şikayet konusu acılmasın :D

TolgaEsentepe
02-11-2009, 22:12
doğru söylemiş

Orhan
kesinlikle haklı :)

M_PROJECT

yukardaki yaziyi okumaya usenenler icin ozeti :)

yiit
02-11-2009, 22:13
o zaman hepimiz suç işliyoruz geçmiş olsun :)

TünayK
02-11-2009, 22:14

yukardaki yaziyi okumaya usenenler icin ozeti :)

ben aslında asagılara soyle bır mesaj beklıyorum..."ne modıfıye suc mu nıyeymıs?bırı acıklasın beyler".....:D

Low-Rider
02-11-2009, 22:14
Güzel yazmış ve doğru.

Sıkıldım hergün yeni bir ceza konusu açılmasından.

M_PROJECT
02-11-2009, 22:17
vala kimilerinin duymak istemedigi gercek , yok appden yok filmden yok egzozdan , sona polislere saymadik laf kalmio , kimiside Allaha havala edio , neyi ediosun ki :D okusun herkes sonada hayiflanmasin basina gelince .

ST
02-11-2009, 22:17
doğru hemde çok doğru.. (:

Selman
02-11-2009, 22:19
Çok doğru yazmış gerçekler bunlar.

gry86
02-11-2009, 22:20
tamamen doğrudur ülkemizde malesef güvenlik çevre kirliliği gürültü kirliliği vb gibi değerler asla düşünülmüyor istenilen şey direk saçmada olsa sağlıksızda olsa araca uygulanıyor gerisi ise sadece polisten korkmak bağlanırmıyım acaba diye başka hiçbir sorun yokmuş gibi..

baretta
02-11-2009, 22:20
Yazı güzel ve doğru ve hiçbir zaman suç değildir demedim ama kendi adıma konuşayım dert yanmamız gördüğümüz çifte standarttandır. A kişisinin arabası cam filminden baglanıyorsa B kişinin de bağlanacak C kişinin de... Ayrım yapılmayacak. He bu seferde araba baglanmaz ama yok işte A kişisine yarımcı olunuyor da B kişisine olunmuyor diye uzaaaar gider... Sonu yok yani , bir yerlerde her zaman eşitsizlik olacaktır , kimse önüne geçemez.

TünayK
02-11-2009, 22:21
drahte1905 e koruma telep etsek mı ? gerceklerı tokat gıbı adamın yuzune vurmus:D

Vtec_2
02-11-2009, 22:25
Güzel yazmıs ama suc olan bısı neden satılıyor o zaman...

Ferhat_V
02-11-2009, 22:26
Murat çok doğru yazmışş çokkk :)

Orhan
02-11-2009, 22:27
Güzel yazmıs ama suc olan bısı neden satılıyor o zaman...

açıklamış off road kullanım için pist içn demiş yazının tamamını oku

cem06
02-11-2009, 22:30
off-road kullanım denmıste daha gecen hafta antareste ralli araclarını bagladılar odamı suc!

Mr.K
02-11-2009, 22:30
Ne kadar guzel yazmis yav cok akiskan,adam direk kusmus resmen:) Helal olsun.

brv
02-11-2009, 22:31
Civic sahibi tecavüz ederse müebbet alıyor ama mercedes sahibi tecavüz edince eivallah çekiyorlar,bize suç onlara değil mi :)

Emir_b16a
02-11-2009, 22:32
off-road kullanım denmıste daha gecen hafta antareste ralli araclarını bagladılar odamı suc!

ralliye ruhsatsız gelirse bağlar tabi oda suç :D

Cihan Çizmeci
02-11-2009, 22:33
Mükemmel bi özeleştiri ve çokta etkileyici.Bence bunu yayılması lazım..

Eray Yümsel
02-11-2009, 22:34
Civic sahibi tecavüz ederse müebbet alıyor ama mercedes sahibi tecavüz edince eivallah çekiyorlar,bize suç onlara değil mi :)

bu türkiyede her konuda var sadece burda değil. money is talk mıydı neydi :D

cem06
02-11-2009, 22:35
ralliye ruhsatsız gelirse bağlar tabi oda suç :D

ruhsat dısında ayrıca ceza yazmıslar, aracdaki reklamlara, egzoza vs.ye, sonra muayneye...

TünayK
02-11-2009, 22:39

money talks:D

gokhan035
02-11-2009, 22:41
ülke de pist kaynıyo zaten, heryerde her il de pist var, insan istediği zaman girip takılabiliyo pistte değil mi?

ya geçiceksiniz bu pistte off-road da orda burda ayağını, adam vergisini alıyo malı satıyo sonra pistte kullan ya da kullanma sen bilirsin banane, ama kesinlikle yasak trafikte kullanamazsın diyo. yok ya? ülke de doğru düzgün pist yok adam pistte kullan diyo. görende her ilde bi nurburgring bi suzuka pisti var zannedicek. koca türkiye de toplam 3 tane doğru düzgün pist var onunda 1 ini kapatıyosun, kalanları da içeri gireyim 2 tur döneyim stress atayım desen adam hooop önce para diyo ok ne kadar diyosun 300 euro diyo, peki diyip geriye dönüyosun vs. vs.

ha ok egsoz işine ok yim ses oluyo vs haklılar ama unutulmasın ki o konuda işin bokunu çıkaranlar abeci tayfa. nerde abeci adam var boş boş üttürüyo arabasını gazlıyo saçmalıyo ondan sonra polis in gözüne batıyo sonra kim gelise ona saplıyo, insanlarda modifiyecilerden soğuyo, onlarda haklı tabi biyerde ama genel kaynak tr nin abeci tayfası, nerde ne şekilde hareket edeceğini bilmeyen bilmek istemeyen tayfa.

bu ülke de hükümet neyden vergi alacağını şaşırmış durumdayken bana dünyanın en pahalı benzinini utanmadan tepkilere rağmen hala satıyorken kalkıpta vergisini ödeyip arabama kendimce taktığım bi kaç extra malzemeye de laf ediyosa, etmesin abicim istemiyorum, o kadarına karışmasınlar artık, suç mu değil mi bilmem ama sanki herşey doğru da bi bunlar yanlış. idare ettikleri zamanlar gibi idare etmeye devam etsinler her daim...

-ER-
02-11-2009, 22:41
itiraf name :
ben doğayı katlediyorum katalizörüm sökük :)
Komple düz boru sonda orj :D

İiidir ii TR de iyi bu işler gerek yok bencede ağlanmaya :)

Chatin
02-11-2009, 22:43
e doğru tabi.. almanyada ki gibi bu işin onay kurumu tüv olacak sanırım yakında bizde de. her arabanın bir karnesi oluyor. turbo mu yaptın gidiosun onay alıosun headers mı taktın gidiosun onay alıosun .. vay efendim yaydır falan forum deyimi ile "vırık cırık" için bile karneye işletiyorsun.yani izin verirse tabi...

işte o zaman polisler araba falan bağla(ya)mıyor.. araç sahibide kırmızı bültenle aranıyor psikolojisinden çıkıp güllerin içinden koşarak koşarak geliyor yollarda..

elpadre
02-11-2009, 22:44
cok dogru bızım egsozlar halen bagırıyor

-ER-
02-11-2009, 22:45
Merak ettiğim Remus TÜV onaylı bunu gören polis yani Remus u bune böle soba borusu gibi ahahaha diip bağlıyorum nasıl diyor peki ?
Gerçi işte tam bilinçizlikten bilinçli olsanalar daha da kötü ya :D

TünayK
02-11-2009, 22:45
ülke de pist kaynıyo zaten, heryerde her il de pist var, insan istediği zaman girip takılabiliyo pistte değil mi?

ya geçiceksiniz bu pistte off-road da orda burda ayağını, adam vergisini alıyo malı satıyo sonra pistte kullan ya da kullanma sen bilirsin banane, ama kesinlikle yasak trafikte kullanamazsın diyo. yok ya? ülke de doğru düzgün pist yok adam pistte kullan diyo. görende her ilde bi nurburgring bi suzuka pisti var zannedicek. koca türkiye de toplam 3 tane doğru düzgün pist var onunda 1 ini kapatıyosun, kalanları da içeri gireyim 2 tur döneyim stress atayım desen adam hooop önce para diyo ok ne kadar diyosun 300 euro diyo, peki diyip geriye dönüyosun vs. vs.

ha ok egsoz işine ok yim ses oluyo vs haklılar ama unutulmasın ki o konuda işin bokunu çıkaranlar abeci tayfa. nerde abeci adam var boş boş üttürüyo arabasını gazlıyo saçmalıyo ondan sonra polis in gözüne batıyo sonra kim gelise ona saplıyo, insanlarda modifiyecilerden soğuyo, onlarda haklı tabi biyerde ama genel kaynak tr nin abeci tayfası, nerde ne şekilde hareket edeceğini bilmeyen bilmek istemeyen tayfa.

bu ülke de hükümet neyden vergi alacağını şaşırmış durumdayken bana dünyanın en pahalı benzinini utanmadan tepkilere rağmen hala satıyorken kalkıpta vergisini ödeyip arabama kendimce taktığım bi kaç extra malzemeye de laf ediyosa, etmesin abicim istemiyorum, o kadarına karışmasınlar artık, suç mu değil mi bilmem ama sanki herşey doğru da bi bunlar yanlış. idare ettikleri zamanlar gibi idare etmeye devam etsinler her daim...

memlekette her yerde pist olsa bıle egzoslu arabalar yıne sokakte olur emın ol...bır ıkıncısı egzos konusunda; abeci tayfa yuzunden oluyo demıssın de, external wastegate li bır araba trafıkte gıderken gaza bastıgında hıc ıcınde bulundun mu? mıllet altına sıcıyor adeta resmen kaza sebebı oluyor...ha dıyorsan kı wastgate i abeci tayfa kulanıyor orasını bılemem...

Dragger
02-11-2009, 22:46
10 sene olmus 1 adım atılamamıs bu konuda, yazı da yazsanız elestiri de yapsanız hicbir sey olmaz.

Benim umrumda diil, suc olsun suclu olayım ama adaletsizlik had safhada...

Jeeple 3 numara filmle gezene dönüp bakmazlar, biz 2 numara filmle baglanırız.

Suc ise adaletli olacak, g.tünün yedigine olmayacak...

TünayK
02-11-2009, 22:47
Merak ettiğim Remus TÜV onaylı bunu gören polis yani Remus u bune böle soba borusu gibi ahahaha diip bağlıyorum nasıl diyor peki ?

resmı tuv onayıda off road use only icin iste...bızım olayımız bu zaten sadece sıkayet etmeyı bılıyoruz ne aldıgımızı bıle bılmuyoruz...konuyu dıkkatlı okursanız cadde kullanımı ıcın olan egzoslarda var ama cok pahalı alan olursa....

Oldschool
02-11-2009, 22:48
gerçekler zaten herkesin bilinç altında yatıyor bizler sadece bunları dışarı vurmamaya çalışıyoruz...şucluyuz ama masum rolü yapıyoruz neden ? çünkü öyle olması gerektigi için çünkü bizim ülkemizde böyle bişey oldugu için... Bundan 2 sene önce Ralli ye başlama kararı almıştım kendi içimdeki duyguları ralli aracıyla başarımı pistlerde sergilemek istiyordum ama malesef başaramadım...Birakın ralliye başlama olayını egitimi bile cep yakıyor ... o yüzden ülkemizdeki insanlar sokaklarda kendi imkanlarıyla tatmin olmaya çalışıyorlar. Bu olayı bırakamaz mıyız peki adam akıllı süremezmiyiz aracımızı bişeyler takmaya ugraşmasak ne olurki egsoz taksan ne olur cam filmi ceksen ne olur. ama insanların içlerinden gelen şeyler bunlar eger başka ugraş bulamıyorsan bu işe bulaşmışşan içinden cıkamıyorsun işte... kimsenin yorum yapmasını beklemiyorum sadece içimi döktüm saygılarla

Chatin
02-11-2009, 22:48
edit:cevap daha once gelmiş.

fakat bu tüv ün karnesinden bahsetmek gerekirse ki turuncu birşey. boyle afilli yani. direk bu parça şu tarihte şu seri numarası ile şuraya takılmış ve onaylıdır gibi bir ifadesi var. tabi polisinde o durumda haa headers ın iyimiş falan diyecek hali yok kim parçaların yerini biliyor :) yani o sistem gelse biz yine deleriz.

TünayK
02-11-2009, 22:49
az sonra "hırsızlara hak verin onlarda insan dıye konu acıcam" bakalım orda ne olacak?:)

Rstmania
02-11-2009, 22:51
Bence her şey tüvden onay alsın. Ne ekledin götür onaylat. Sonra da otur kullan. En güzeli bu. Araba 50 beygir düşük olmuş bilmem ne önemi olmamalı. Sadece tüve uymalı.

Not: Tüv olduğu için öle dedim. Biri onaylasın da kim onaylarsa onaylasın.

emre yeşil
02-11-2009, 22:51

Aynen katılıyorum bu saçmalıkların sonuda yok zaten bunun tek çaresi var TÜV de muayene yapılırken belli derecede herşeye izin vericekler araçların ruhsatlarına ek olarak TÜV de aracın üstündeki parçaları yazıp uygudur izni verilecek bu şekilde sorun ortadan kalkmış olur giricem şimdi başka konulara olmıcak bıktık bu ülkenin saçmalıklarından suç falanda değil yani 80 yaşında görmeyen trafikte dünya kadar salak trafikte araba kullanmayı bilmeyen bile trafikte kendimden örnek veriyim arabamı vermediğim kız arkadaşıma ehliyet verdiler oysaki ben boş alanda 300 metre gitmesine bile dayanamadım cam filmininde egzost sesininde vs vs nin de bir miktarı olmalı bu ülkede bindiğim arabaya (997 turbo) yılda 8,690,00 lira almasını biliyo hemde parasını verdiğim arabaya sanki taksit ödüyorum dünyanın afedersiniz boku çıktı millete kölelik aşılıyolar.

Oldschool
02-11-2009, 22:52
Bir yazıda benden gelsin

Türkiye şartlarını göz önünde bulundurarak değerlendirelim bakalım modifiye neler kazandırıp neler kaybettiriyormuş.

İlk olarak kaybettirdiklerinin başında gelen 'para' ya gelelim. Modifiye işlemleri en çok bizlere para kaybettirir. Yapmakla kaybettiğimiz gibi onu korumak içinde bir hayli para harcamak zorunda kalırız. Yolların bozuk olması, kıskananların araca zarar vermek istemesi, hırsızlıklar, birde araçtaki modifiye ürünleri kasko kapsamı dışındaysa vay halimize.

Birde kaybettirdiği zamanı hesaplamamız gerekir, hayatında sanayi ye gitmeyen insanlar 'sanayi çocuğu' diye anılmaya başlar. Şov yapa yapa ,havasını ata ata sanayiye gidip orda arabayı bırakınca yaya olarak geri dönerler.

Bu işlemler esnasında hem aracımız hemde biz bir hayli yıpranırız ve sonuç olarak iyi bir araç elde edene kadar rahat nefes alamayız. Bu kadar yıpranmanın ardından aracınızın fiyatındaki düşüş ise aracınızı satmaya karar verene kadar hiç aklınıza gelmez.

En büyük hedeflerinizden birine tam ulaştığınız için sevinirsiniz. Aracınız artık marjinal ve ilgi çekicidir fakat bu farkı sadece sizin istediğiniz kişiler değil , başta trafik polisi olmak üzere istemediğiniz bir sürü kişi bu farkın farkına varır ve sizlere biraz daha masraf açabilir.

Bir dizi kayıp verdik ve hepsi sadece biraz daha farklı, biraz daha güçlü, biraz daha bizi yansıtan
bir araç yaratmak için şimdi bize kazandırdıklarına bakalım...

İlk olarak marjinal olmaya değinelim. Yollarda milyonlarca araç içinde sizin aracınız elle gösterilir.
Otoparka arabanızı bıraktığınızda park görevlileri aracınızın anahtarını almak için birbirleriyle yarışır. Aracınız size gurur verir ve onu anlatmak kadar zevkli bir şey daha yoktur. Son olarak ta tuningpeugeot gibi web siteleri sayesinde güzel arkdaşlar tanımış, iyi dostlar edinmiş olursunuz.

Kısacası tuning zevk işidir. Maddi problemleri olmayan kişilerin kendilerine yakışır bir araba ortaya çıkarması ve manevi olarak kazanacağı birkaç şey için yukarıda saydığım bir sürü maddi kayıplara göz yumması tamamen zevk için yapılan bir fedakarlıktır. Modifiye bir tutkudur.

Ahmet Gök alıntı:Tuningpeugeot.com

Mr.K
02-11-2009, 22:52
e doğru tabi.. almanyada ki gibi bu işin onay kurumu tüv olacak sanırım yakında bizde de. her arabanın bir karnesi oluyor. turbo mu yaptın gidiosun onay alıosun headers mı taktın gidiosun onay alıosun .. vay efendim yaydır falan forum deyimi ile "vırık cırık" için bile karneye işletiyorsun.yani izin verirse tabi...

işte o zaman polisler araba falan bağla(ya)mıyor.. araç sahibide kırmızı bültenle aranıyor psikolojisinden çıkıp güllerin içinden koşarak koşarak geliyor yollarda..

Saglam paralar oduyosun yalniz:) Atiyorum bir fari isletmeye 80€,egzoza 115€ vs.vs. :) 3katina geliyo is sana,montaji,mali alisin,isletmen vs..Onun icinde tr'de gelir duzeyi olmadigi icin........gider bole.....

ÇALIŞKAN
02-11-2009, 22:54
10 sene olmus 1 adım atılamamıs bu konuda, yazı da yazsanız elestiri de yapsanız hicbir sey olmaz.

:bravo::bravo::bravo:

TünayK
02-11-2009, 22:54
Bir yazıda benden gelsin

Türkiye şartlarını göz önünde bulundurarak değerlendirelim bakalım modifiye neler kazandırıp neler kaybettiriyormuş.

İlk olarak kaybettirdiklerinin başında gelen 'para' ya gelelim. Modifiye işlemleri en çok bizlere para kaybettirir. Yapmakla kaybettiğimiz gibi onu korumak içinde bir hayli para harcamak zorunda kalırız. Yolların bozuk olması, kıskananların araca zarar vermek istemesi, hırsızlıklar, birde araçtaki modifiye ürünleri kasko kapsamı dışındaysa vay halimize.

Birde kaybettirdiği zamanı hesaplamamız gerekir, hayatında sanayi ye gitmeyen insanlar 'sanayi çocuğu' diye anılmaya başlar. Şov yapa yapa ,havasını ata ata sanayiye gidip orda arabayı bırakınca yaya olarak geri dönerler.

Bu işlemler esnasında hem aracımız hemde biz bir hayli yıpranırız ve sonuç olarak iyi bir araç elde edene kadar rahat nefes alamayız. Bu kadar yıpranmanın ardından aracınızın fiyatındaki düşüş ise aracınızı satmaya karar verene kadar hiç aklınıza gelmez.

En büyük hedeflerinizden birine tam ulaştığınız için sevinirsiniz. Aracınız artık marjinal ve ilgi çekicidir fakat bu farkı sadece sizin istediğiniz kişiler değil , başta trafik polisi olmak üzere istemediğiniz bir sürü kişi bu farkın farkına varır ve sizlere biraz daha masraf açabilir.

Bir dizi kayıp verdik ve hepsi sadece biraz daha farklı, biraz daha güçlü, biraz daha bizi yansıtan
bir araç yaratmak için şimdi bize kazandırdıklarına bakalım...

İlk olarak marjinal olmaya değinelim. Yollarda milyonlarca araç içinde sizin aracınız elle gösterilir.
Otoparka arabanızı bıraktığınızda park görevlileri aracınızın anahtarını almak için birbirleriyle yarışır. Aracınız size gurur verir ve onu anlatmak kadar zevkli bir şey daha yoktur. Son olarak ta tuningpeugeot gibi web siteleri sayesinde güzel arkdaşlar tanımış, iyi dostlar edinmiş olursunuz.

Kısacası tuning zevk işidir. Maddi problemleri olmayan kişilerin kendilerine yakışır bir araba ortaya çıkarması ve manevi olarak kazanacağı birkaç şey için yukarıda saydığım bir sürü maddi kayıplara göz yumması tamamen zevk için yapılan bir fedakarlıktır. Modifiye bir tutkudur.

Ahmet Gök alıntı:Tuningpeugeot.com

baslar ıyıydı de sonlara dogru tozutmus ıyıce...hahahahah

Murat
02-11-2009, 22:55
valla ne ticariler gördüm trafikte dehşet saçan, pstten haberleri olmayan.ne modifiyeli arabalar gördüm trafikte usul usul sağdan giden, pistlerde coşan.

iş kullananda biter bence...

Onrcn
02-11-2009, 22:56
modifiye türkiyede suçtur. ABD'de off-road use only yazmayan ürünler ruhsata isleniyor. Hatta arabalarin far-asfalt arasi metre ile ölçüp ceza kesen polisler bile gormek mumkundur. Modifiye dünyanin heryerinde yasakmista TR'da yasak olmasi normalmis gibi yazilmis bir yazi.

Evet bizim yasalarimiza gore suc olabilir fakat olmamasi gerekmektedir. Almanya'da oldugu gibi olmasi mantikli, TUV onayi var mi aldigin ürünün;var, islet ruhsata gez. Bu ürünün mutlaka mugen vs olmasi gerekmemektedir. Uretici firma eger TUV onayini alabiliyorsa o urune, yasaldir.

Film konusunda ise evet, cam filminin bircok dezavantaji vardir fakat bakin etrafinizdaki araclara trafikte ne kadar cok mevcut. Onlar mutlu mesut gezerken X marka araca gidip cam filminden oturu ceza kesiliyorsa bu farkli birseydir. Evet polislerin belli durumlarda tolerans gosterme yetkisi bulunmaktadir fakat bu cam filmleriyle alakali bir durum degildir.

Foruma ceza yedim vs gibi konular acmak bencede cok mantiksiz, yediniz iste geri donusu yok bunun yapacak birsey de yok. Cok uzulmus olabilirsiniz fakat TR yasalarina gore zaten bunun ceza olusu belirtilmistir.

Evet, hersey devletindir ama bu sadece seferberlik vs belirtilmis acil durumlardadir. Bu durumlarda sizlerden alinanlar bir belge ile size verilir ve bu acil durum sureci bittigi durumda size geri verilmek durumundadir yada basina birsey geldiyse yenisi.

Cok uzun uzuna bu yazidaki yanlisliklari buraya yazabilirim, mevcut yasalara gore degil fakat dunyaya bakildiginda yanlis olanlari yazabilirim. Su an TR'da bulunan yasalar bunlardir, ceza kesilirsede aglamayin.

EE, ben orjinal egzosumla baglandim... Simdi tartisma zaten burada basliyor, TR'da her konumda boyle bir sikinti var. Adam oldurur, o bir ceza almaz yirtar.. Biz egzos takariz adamlar terorist muamelesi yapar. Malesef boyle durumlar ulkemizde mevcut. Duzeltecek kararliliginiz yoksa, orgutlenemiyorsaniz da yok ceza yedim bu muamele esit degil falan diye buraya yazmakla yetiniyorsaniz hic yazmayin daha iyi. Gidin dava acin, kendinizi dogru duzgun savunun, umitsiz olmayin.

ufak bir dava anlatayim(gercektir); bir firma calisanini kovar ve calisan pezevenk diye bagirarak gider. Hakkinda hakaretten dava acilir, cok ciddi sekilde kendisini savunan calisan, "pezevenk"in kufurden gunluk hayatta kullanildigini, mesela komik bir kisiye de ne komik pezevenk denir gibi ornekler verir ve aslinda azerice den alindigini ve Azerice pezevenk lider, oncu demek gibi bir savunma yapar. Sikayetcide cok iyi savundu pezevenk, yapacak birsey yok der.

Eger kendinize guveniyorsaniz, dava acin birseyler yapin caba sarfedin.. buraya gelip aglamayin.

Rstmania
Saglam paralar oduyosun yalniz:) Atiyorum bir fari isletmeye 80€,egzoza 115€ vs.vs. :) 3katina geliyo is sana,montaji,mali alisin,isletmen vs..Onun icinde tr'de gelir duzeyi olmadigi icin........gider bole.....

Bence olsun. Öyle üst gelirli biri de değilim. Ama olmalı bence bu. ;)

TünayK
modifiye aynı zamanda cok seksi bir zevktir...sanayıye gıdersın usta gömer, yola cıkarsın polis gömer, sevgilinle bulusursun kafana gömer...

R-13239
02-11-2009, 22:58
modifiye aynı zamanda cok seksi bir zevktir...sanayıye gıdersın usta gömer, yola cıkarsın polis gömer, sevgilinle bulusursun kafana gömer...

aehaeauhuaheuaeh , aynen... Aslında hepimiz farketmeden " arka sokaklarda " dolaşıyoruz :)

TünayK
02-11-2009, 23:00
kendınıze mukayet olun, ben gider...bu arada yönetim istifa!!!:D:D:D

GUR86
02-11-2009, 23:01
her zaman belirtiyorum hala aynı gorusteyim, cezalar ayrım yapılmadan uygulancıkca herseye varım kanun varsa kurallarda vardır uygulasın lakin secmece yapılacaksa sahsım adına itirazım var. onun dısında bir fikir beyan etmiyorum..

OmerRS
02-11-2009, 23:03
Çok profesyonel bir firmasınız diyelim. amerikan arabalarını alıp modernize edip müşterilerinize ye da kendinize sunuyorsunuz. 70 küsür model balta kafa camaroyu alıp frenlerini ışıklandırmasını şasisini modifiye ettiniz daha güvenli hale getirdiniz motora da blower koyup kaputtan çıkardınız, dışarı geniş tutunması yuksek lastikler vs taktınız diyelim.

sonuç olarak harika komple bir araç modifiye ettniz ama en ufak bir alanda hata yaptınız yani yaya guvenliği zaten berbat olan bir arabayı ölüm makinasınıa dönüştürmüş oldunuz kaputa sert ve direk kafaya temas etmesi muhtemel bir parça koyarak. bir kazada çarptığını kişinin beyin travması vs gibi nedenlerden zarar görme olasılığı son model modifiyesiz bir jaguar xf ten kat kat fazla. bunun hesabını nasıl verebilirsiniz? ki bu en bilinçli şekilde yapılmış bir modifikasyon daha neler var.

ayrıca başkası yapıyor onun ki de yanlış ona niye bişey denmiyo o zaman bende yaparım mantığına katılmadığımı belirtmem lazım.

Onrcn
02-11-2009, 23:03
az sonra "hırsızlara hak verin onlarda insan dıye konu acıcam" bakalım orda ne olacak?:)

onlarinda haklari var, silahiniz varsa yatak odasi disinda vuramazsiniz, orantisiz guc kullanamazsiniz vs vs.. Araclarimizdan biri calindi, adam arabanin caminin yarisina kadar acik oldugunu kendisinin tahrik edildigini belirterek serbest kaldi.

Bunlar olurken bir cam filmi yuzunden geli terorist muamelesi yapiliyor insanlara. Memleketin son derdi o kalsin da ben arabami bile gider devlete hediye ederim :cool:

Eray Yümsel
02-11-2009, 23:09
ömer amma uzun yazıyon gardaş az yaz öz yaz yeter artık gözlerim bozulcak :D

Tugral
02-11-2009, 23:12
saçma sapan bir yazı katılmıyorum

kv661
02-11-2009, 23:15

Money talks bulshit walks' da o :D

Şimdi çoğumuzun bildiği ama arada sırada unuttupu birşey war diye düşünüyorum. Arkadaş gayet güzel fikrini ortaya koymuş haklı yanlarıda var haksız yanlarıda var.

1). Türkiye Cumhuriyetınde satılacak her binek araç ister ithal olsun ister yerli olsun TC'ye geldiği zaman araçlar en az 3'er cm yükseltiliyor. ve de Biliyormusunuz Yeni üretilen Toyota Corolla VERSO'nun Sunroof'lu modeli yol şartlarımız yüzünden gelmeyecek.( ben şahsen bunu hakaret olarak algıladım) (adamlar kibarca sizinle uğraşamayız dediler)

2). Aramızda yurt dışında yaşayan arkadaşlarımız var, iş vb. sebeplerle yurt dışına çıkmış ya da orada uzun süre kalmış veya kalacak arkadaşlarımız da var. Kendilerine sordunuz mu ben bugüne kadar hiç rastlamadım orada araçlara uygulanan kriterler ile ülkemiz bir mi?

Orada da insanlar yapıyor ve ben bu yaz 3 ay ingiltere'de bulundum Özellikle DİKKATİNİZİ çekiyorum özellikle bir fiil araçlara baktım, izledim, kendi ülkemle kıyasladım. Orada da bizim gibi çok insan var ve inanın sizden bizden çok egzost kullanan insanlar var. Biz gene onlara oranla çok azız.

3). Arkadaş demiş araba devletin malıdır ruhsat da onun göstergesidir diye. Hadi lan ordan ben bu ülkede bir ürüne değerinin 5-6 katı para veriyorsam ve bunu almak için buna mecbursam O benim malımdır. hemde 5-6 defa benim malımdır. eğer istiyorsa gelir 5-6 katı parasını verir geri alır(seferberlikte) Kimse kızmasın darılmasın gücenmesin seferberlik olsa töğbe billah kürdan verirsem.

4). Evet Japonların Amerika'nın ve Avrupa'da ki bazı ülkelerin bizden çok daha ileride olduğu doğru. Peki sorarım hepimize sizin benim anamız,babamız,dedemiz,babannemiz,anneannemiz,nine miz değilmiydi bu vatanı kurtuluş savaşında kurtaran ondan sonra hiçbir şeyine sahip çıkmayan. Gerçek ki hiçbir şeyimize sahip çıkmıyoruz para ile almadıysak doğruya doğru.

5). Sorarım hırsızlıkda yasak gasp da yasak adam öldürmek de yasak askerden kaçmak da yasak daha birçok olması gereken şey yasak. Ama sorarım size bizi yönetenler (sadece AKP değil) senelerce soydular soydular soydular, peşkeş çektiler sattılar, ceza aldılar, cezaları düşürüldü bunların hepsi yasak olmasına karşın göz göre göre , körün gözüne sokarcasına ve bizi delirttiği sürece olurken ben cama film çekmişim, arabama egzost takmışım peeeeee.

6).Çıkmadık candan ümit kesilmez mantığı ile sokağa salınan polisler cırt pırt araba çekiyor ama sorarım ülkemizde her yere olması gerektiği gibi toplu taşıma var mıdır? Ankaray toplasan nerdeyse 12 semt gidiyor. Metro keza öyle. bir metro inşaatıdır gidiyor. 10 sene oldu nerdeyse. İstanbul da ki metrobüs keza keşmekeş. kimi iyi diyor kimi rezillik diyor ve daha bir sürü emininm hepimiz ekleyebiliriz.

7). evet çok doğrudur ki arkadaşın dediği ülkelerde otobanlar var o var bu var.İmkan var kısacası. Bizde ise yollarımız da yönetim gibi heryer çatlak heryer bozuk. Sözüm meclisten dışarı yöneten herkes nası çalarım yönetilen ise buna da şükür yaptılar ya mantığıyla hareket ettiği sürece biz burda kitap da yazarız birbirimize de gireriz(:p) canımızı sıkanlara da kızarız vs. vs. vs.

8). Cennet gibi ülkemiz vardı, Şimdi sokağa çıkmaya korkar olduk. Başımıza her an birşey gelebilir korkusuyla sürekli tetikteyiz. Anamızı bacımızı arkadaşımızı sevgilimizi eşimizi korumaktan her birimiz sertifikalı güvenlik görevlisi olduk.

Bu arada dipnot aracımda artık 3000TL küsur faizleri ile ceza ödedikten sonra ne cam filmi var ne egzost var ne de plaka var. Herşeyden soğuttular.

brv
02-11-2009, 23:16
Araclarimizdan biri calindi, adam arabanin caminin yarisina kadar acik oldugunu kendisinin tahrik edildigini belirterek serbest kaldi.

şaka mı bu...
vursaydınız adamı,aracımı çaldı ağır tahrik var deseydiniz...
hakim de manyakmıdır nedir ne halt etmeye serbest bırakmış...

Maxiboost
02-11-2009, 23:18
Modifiye yasallasmasin egsozu isletsek yeter :D gerci o da artik tinn :D cut out alirsin kafan rahat :) baska birseyden baglayacak kapasitede adam yok ztn. Birsey daha sorucam su yazan arkadasin standart olarak baglanan evo subarulardan haberi var mi acaba :D sunrooftan subarusu baglanan var isyanimiz buna :D

gokhan035
02-11-2009, 23:18
memlekette her yerde pist olsa bıle egzoslu arabalar yıne sokakte olur emın ol...bır ıkıncısı egzos konusunda; abeci tayfa yuzunden oluyo demıssın de, external wastegate li bır araba trafıkte gıderken gaza bastıgında hıc ıcınde bulundun mu? mıllet altına sıcıyor adeta resmen kaza sebebı oluyor...ha dıyorsan kı wastgate i abeci tayfa kulanıyor orasını bılemem...

externallısın da internıllısın da hepsinde bulundum kullandım, ben gereksiz yerde bar bar arabasını bağırtan tiplerden bahsetmiştim, sen olayı başka şekilde anlamışsın heralde. ben kendi arabam da bile egsoz taktığım zaman mugen twinloop u tercih etmiş insanım, ne kadar sessiz bi egsoz olduğunu herkez bilir, ama öyle saçdan kıvırma ahmet marka egsoz takıp taksim gibi kalabalık yerlerde gazlamaya çalışan tiplerden bahsetmiştim ben ;) onlar arttırıyor bu olaylara tepkiyi onu anlatmak istemiştim.

pistler yeterli sayıda olsa emin olun bu işler böyle dönmez, en azından bilinçli tayfa da oldukça yüksek bu alemde en azından onlar başı çeker de biraz olsun polislerin vatandaşın bakış açısı değişir modifiyeye vs ye...

izo
02-11-2009, 23:20
uygun hukuksal altyapiyi saglamadan modifiyeye suc gozuyle bakmak yanlistir...
ruhsata isletme olayina bir cozum getirilmesi gerekiyor artik...

overblack
02-11-2009, 23:21
ulan 16 yaşındayken polisten ehliyetim yok diye kaçıyordum 36 yaşına geldim hala kaçıyorum :) bu sefer arabam modifiyeli diye...
biz kaçıcaz onlar kovalayacak sanırım kısır bir döngü işte :)

zübeyir
02-11-2009, 23:24
her zaman belirtiyorum hala aynı gorusteyim, cezalar ayrım yapılmadan uygulancıkca herseye varım kanun varsa kurallarda vardır uygulasın lakin secmece yapılacaksa sahsım adına itirazım var. onun dısında bir fikir beyan etmiyorum..

+++++1903 katılıyorum

Cihan Çizmeci
02-11-2009, 23:26
Biz pist org. için yırtınalım insanları oraya çekmek için siteler açalım paralar zamanlar dilimizdeki tüyleri harcayalım.Saçma sapan sebeplerle kapatsınlar.Sonra niye caddede gazlıyorsunuz diye durdursunlar.İşin içine girersek çok derin olur.Herkez bi şekilde kusar.En güzeli herkez bildiğini yapsın sonucunada olumlu yada olumsuz katlansın

Eray Yümsel
02-11-2009, 23:27
ilk tekerleğin icat edildiğinden beri aynı muhabet sıkılmadınızmı yaw :D

CallMeInsane
03-11-2009, 00:25
Şimdi bugun modifiye camiası kadar erkek bulsam, toplasam, bize tecavüzcüyüz lan, bu yasallaşsın, yapmadan duramıyoruz diyen kalabalık toplim ben size

çok yanlış bir düüşünce bence bu kısmı

Evrenoz
03-11-2009, 00:27
Kesinlikle doğru bir yazı. Desteklemesem de yıllardır söylemekte dilimde tüy bitirdiğim birşey var.

Eee satışı serbest takışı yasak..

Değil efendim. Satışı da serbest, takışı da serbest. Ancak herşeyin bir yeri var. İsteyen bu memlekette helikopter de alabilir, ama onla bağdat caddesi ortasına inemez. Sen de son susturucu alıp takabilirsin, ama onla trafiğe çıkamazsın. Pistte aracına takar, istediğin gibi gazlar, pist çıkışı trafiğe adım atmadan sökersin.

Hiç bir polis de pistte ya da özel parkurda aracına son susturucu taktın diye sana ceza yazamaz, aracını bağlayamaz.

Bu ürünler ülkeye spor ekipmanı adı altında girer. Kullanım yerleri bellidir. Kullanım yeri dışında kullanmak ise suçtur.

brv
03-11-2009, 00:37
Herkes istediği kadar parçalansın...bu konu unutulur 2 hafta sonra başka konu açılır o da sayfalarca sürer sonuç olarakta hiçbir şey değişmez...bence bu tarz konulara gerek yok artık...hep aynı şeyleri yazıp duruyoruz...elimizden gelen bir durum olmadığına göre...modifiye açılımıda yapmıcaklarına göre......

Göki,ZD
03-11-2009, 00:42
güzel yazmış.
Gülü seven dikenine katlanır. 9 kere baglandım gıkım çıkmadı ama 1 tanesinde haklıydım o kadar :D

Onrcn
03-11-2009, 00:45
Bu ürünler ülkeye spor ekipmanı adı altında girer. Kullanım yerleri bellidir. Kullanım yeri dışında kullanmak ise suçtur.

TR dan bahsediyorsak evet fakat evrensel anlamda sadece "Off road use only" ibareli urunler bu kategoriye girmektedir.

Sanirim yazilanlarin hepsi anlasilmiyor fakat tekrardan belirteyim, araclarin kisisellestirilmesi unsuru gerek ABD gerek Almanya(bildigim icin bu ornek ülkeleri yaziyorum) cesitli kistaslar altinda buna izin vermektedir.

Bu yaziyi okuyunca yapmayin, takmayin yasak anlami icerisindedir fakat isin asli bu degildir. Insanlar evlerini nasil kisisellestirebiliyorsa bazi kistaslar icerisinde, araclarinida bazi kistaslar icersinde kisisellestirebilir, ki bu sadece belli ulkelerde yapilamamaktadir.

+ Insanlarimizdan vergi almak icin su anki hukumetimiz yirtinmaktadir. Gelin modifiyeli araclara ek vergi koyun(Belcika'da boyle), yada TUV muaynesinde ek her malzeme icin devlete belli miktarda vergi verilsin. Bu sayede hem devlet geliri yukselecektir hemde bizde bazi cerceveler ve limitler altinda olsada terrorist muamelesi gormeyecegiz.

Bu yazi gozu kapali bir sekilde yazilmistir bunun sebebide kimsenin birsey yapmiyor, organize olmuyor olmasindan kaynaklanmaktadir. TR'da kac tane modifiyeli arac bulunmaktadir? Bunlarin bu sekilde vergilendirilmesini siz devlete ibraz etseniz ne gibi sonuclar cikacaktir? Kimse boyle seylerle ugrasmiyor anca dert yaniyor, forumlara yaziyor. Kimse yeter bu degissin diye bir organizasyon ne bileyim her hangi bir duzenleme icinde bulunmuyor.

Demek istedigim su ki; eger sadece forumlara ceza yedim diye konu acmaktan ibaretse itirazlariniz, aglamayin( Yazinin katildigim tarafina uyarlanmis hali ).. Sokun arabanizi standart standart gezin. Eger bunun icin birsey yapmak istiyorsaniz hayal gucunuze bakar. Gidin tek basiniza eylem yapin bu bile bir gelisme olacaktir, gidin basbakanligin onune, kendinizi arabaya zincirle baglayin eminimki bir basin mensubu fotografinizi cekecektir, ornekleride mevcuttur.

Yok diyorsaniz esitsizlik var, kaldiki hukukta esitlik ilkesi vardir. Gidersiniz dava acarsiniz, dersiniz ki burada esitlik yok, siz kendi Mobesa kameralarinizdan bile filmli araclari tespit edip ceza kesebilirsiniz fakat bu yapilmadigi durumda esit bir yonetim sunulamamakta ve ben rahat gezemesken diger insanlar rahat gezebiliyor. Yapin bakalim bunu neler olacak. Bu forumdan kac kisi yedigi cezaya itiraz edip dava acti?

Mehmet Gazihan
03-11-2009, 00:46
106 n varsa teröristsin zaten..

cem
03-11-2009, 00:48
kendınıze mukayet olun, ben gider...bu arada yönetim istifa!!!:D:D:D

Nereye la :)

maxpower
03-11-2009, 00:53
modifiyeli araç kullananla tecavüzcüyü örneklemiş

baya güzel yazı ya:mad:

ömerve
03-11-2009, 00:54
Modifiye suç demek ağır oluyor biraz,ben katılmıyorum buna.
Yurt dışındaki uygulamalar ile burayı kıyaslamaya kalkarsak işin içinden hiç çıkamayız.

Göki,ZD
03-11-2009, 01:00
yurt dışında yaşayan arkadaşlar bi söyleyebilirmi acaba orda kurallar nasıl ?
benim bildiğim avrupa\amerikada uzak doğuda daha kötü kurallar.

google cem olaya bi el at bakayım

bozbirik
03-11-2009, 01:00
yazı tamamen alıntıdır, son gunlerde pespese acılan sıkayet konularına ıthafen dusunulmesı gereken bır yazıdır...

Bu kanunda böyledir, arabanıza egzost takmak, cam filmi çektirmek istersiniz ama bu SUÇ, bunun ufff'u puff'u yok

Kanunumuzda arabanın tasviri yapılır, emisyonundan, çıkaracagı sese, ön-arka görüş açıklıgından, farların yan aynaların yerden azami yüksekliğine göre yapılır yol arabaları

Distribüterlerde arabaları ithal ederken bu asaları takip ederek, ülkelere özel seçilde değiştirilmiş araba üretir, mesala japonyada emisyon kuralları daha esnek, motorların hem CR leri hemde benzin sistemleri daha gelişmiş genelde

Bir diğer kıstas ise, evinizin bile tapusu var, ev benim dersiniz, ama istimlak diye birşeyde var

Malın mülkün orjinali devlettir, herşey devletin, mülk yani gayrimenkul tapu ile koruma altında ama onu bile istimlak ile elinden alabilirler zaruri durumda

Arabada buna bile gerek yok, arabalar aslen devletindir, size verilen ruhsatın anlamı aslında arabanın size kullanmanız için verildiğidir

Ruhsata boşuna ruhsat denmiyor başka ne ruhsatı var ? Silah ruhsatı, silahlar kimin ? Silahınızı elinizden kim alır ? Arabanızı bile altınızdan alırlar bunun adıda: sefer görev emri

Arabanızı, eşeğinizi, sizi, silahınızı, bu şekilde geri çağırırlar, kısacası aslında sen bile devletin malısın

Devlet malında tadilat yaptırmaz, yarın gidin valinin arabasını alın 2 kat koyu film çektirin

Araba senin değilki oynuyorsun araba ile, bırak trafik yasaklarını senin olmayan malı değiştiriyorsun

II. bir olayda egzost ses yapar milletin kafasını agrıtır, "ben basmıyorum" basmıcaksan alma zaten, bal gibi basıcaksın seste çıkıcak "ben insan olan yerde basmıyorum", bu da büyük yalan istanbulda insan olmayan yer mi var ?

Cam filmi konusunda, cam filmi çekilince arabaya arkadaki şöför öndeki arabayı göremez, araba duvar gibi olur, diğer taraftanda asayiş adına tehlikeli

"Ben açık çektirdim", Hakim bey biliyorum tecavüz suç ama ben sadece sürttürdüm, var mı böyle birşey?

Son bahane "Sen bunu ithal ettiriyorsun, vergisini alıyorsun, bende takarım", OFF-ROAD USE ONLY, yani yol dışı kullanımlıktır ibaresi var aldıgınız çoğu üründe, buda şu demek bu ürünü yolda kullanamazsınız, devlet bunu size pist arabanıza takın diye veriyor günlük aracınıza değil

3-5 senedirde "Modifiye Yasallaşsın" diyorlar, da modifiye zaten yasal, durumuda: YASAK bu kadar bunun sağı solu yok beyler yasak bu

Olur mu böyle ? Olmaz, yasak mı ? YASAK, yapıcak bişi yok

Ayrıca boşunada yasak değil, ha nedir yasal modifiye ürünü kullan, nedir ? T1r Dolphin tip 95db egzost TR ye maliyeti 2.000 dolar sessiz, kime söylediysem "Neden alim ben be" diyor, en çok güç veren egzostlardan biride budur bu arada

Siz dua edin, yollarda istediğiniz lastik ile dolaşıyorsunuz, millet drag radial, r-compound ile yola çıkıyor birşey olmuyor, bunun farkına varsalar var ya bildiğin lastik yola tecavüz ediyor

Kısacası, bende yaptım yapıcam, işin içinde en hardcore batanlardan biriyim 135dB egzost ile gezdim, şimdi tekrar s2000 alsam düz boru çekerim, susturucusuz gezerim, ama polis çevirdiğinde bağlasa bile kardır

Normalde ABD'de çoğu eyalette "3 strike" yasası vardır, avrupada ise gelişmiş sicil takibi vardır, burada arabanı bağlasınlar sen çözdür arabanı bağlasınlar sen çözdür birşey diyen yok

Bunu ABD de Avrupada, tekrar tekrar, yap ehlietini alırlar, tekil olarak oradada büyük suç değil ama hafif suçun tekrarında adamı yatırırlar bile, alın paris hilton o bile yattı neden yattı, alkollü araba kullanmanın tekrarından

Birde bu işin anavatanı, Japonya, böyle bizim karting buluşmasına, rollinglere gelirler, tabiri caiz basarlar, arabaları tıra yükler götürürler, egozstuna el koyarlar, sen orjinal egzostun ile gidersin, arabana takarsın, modifiye egzost orada kalır, sen evine dönersin

Japonyada modifiye resmen serviste yapılır, Sard, Feel, Mugen, Rally-Art gibi firmalar boşuna yok, bunları tak, modifiyenin yasallaşmışı bu işte, sessiz mugen egzost, deli pahalı parçalar, verimlilik düşük, cat iptali yok, yasallaşırsada yapacagınız olay bu, verirsin mutluhana 30.000 ytl sana egzostlu filtreli catalizörlü araba verirler

Ama japonyadada var, otobanları var wangan turuna çıkıyorlar 5-6dk araba 300+km yapıyor, hem aletler deli hem olay tehlikeli, ama yakalandınmı sonu GG emin olun bizdeki gibi bağlamazlar arabaları

Son olarak "Test Pipe" ne demek ? "Test Borusu" demetir, yani catalizör iptali her yerde yasak bütün dünya buna "Test Pipe" der, neden ? Test ederken takasın diye yapılmış birşeyde ondan, off-road use only bile değil, bugun millet f1 de hybrid araba ile çıkıyor emisyonları düzenleniyor sen yolda katlet doğayı

O yüzden modifiye için CENNET gibi ülkeniz var, hiç homurdanmayın, araba bağlatmak angarya iş ama başınıza gelebiliceklerin en ufağı

3. şahış gibi yazdım ama kendimede yazdım, sadece okurken etkilenin diye, yoksa bende sütten çıkmış ak kaşık değilim, bu yolun yolcusuyum :d

s2000turkiye.com forumundan "drahte1905" nickli üyenin yazısıdır...istenirse kaldırabilirim...
Herşeye eyvallah ama cam filmi konusunda uçmuş,kimse kusura bakmasın ama önümdeki araçta cam filmi olsada olmasa da ben onu görebiliyorum,duvar gibi olmasıyla ne alakası var anlamadım..

Alperen-B
03-11-2009, 01:04
doğru söze ne hacet :icon_tup:

onursumer
03-11-2009, 02:02
çok güzel yazılmış ama mesela ben eksoz olayına katılmıyorm kesinlikle

kamyonlar,otobuslerin çıkardıkları sesler rahatsız etmiyormuki ? turkiye şartlarında nasıl araçların yollarda olduğunu tartışmaya gerek yok o yüzden bende takar eksozumu gezerim :)

Onrcn
03-11-2009, 02:02
Kimse yazdiklarimizi okumuyor sanirim ama mesela http://www.aa.co.nz/motoring/tips/practical-motoring-tips/Pages/Vehicle-modifications.aspx burayi inceleyebilirsiniz, ne modifiyeler yapilir yasal olarak yada neler LVV sertifikasini gerektirir.

Bakin bakalim modifiye suc muymus?
http://www.youtube.com/watch?v=0HGE6qfBvvw

R-13239
03-11-2009, 02:04
California'da inanilmaz sIkI kurallar. Modifiyeli gezin bakalim ne oluyor orda :)

Onrcn
03-11-2009, 02:13
California'da inanilmaz sIkI kurallar. Modifiyeli gezin bakalim ne oluyor orda :)

evet california da modifiyeyi tamamen durdurmaya calisiyorlar aslinda fakat su da var ki

"Most aftermarket part manufacturers have to deal with the California Air Research Board (CARB) to get their products approved for sale in California. All items that have been approved will have a CARB Executive Order # that basically says it is legal to have on your vehicle."

California da satis icin o modifiye ekipmani sertifika almissa legaldir, fakat bu kurallar baya ciddi..

Dookan
03-11-2009, 02:23
almanyada yaptıgın her işlemi ruhsata işletıyosun bı kagıt halınde heralde ruhsat ta öyle biliyorum...yani zenon takmak vs bunun giib butun işlemler kayıt altına gırıyo..

VeNoM_35
03-11-2009, 02:24
yurtdışında kural diye birşey var! camın geçirgenliğini, egzozun desibelini... ölçüp uygun değrlerde olmasını sağlıyorlar. birincisi burda kural yok, ikincisi olsa da işlemiyor. kusura bakmayın ama cacık olmaz cacık.

M_PROJECT
03-11-2009, 02:32
yurt dışında yaşayan arkadaşlar bi söyleyebilirmi acaba orda kurallar nasıl ?
benim bildiğim avrupa\amerikada uzak doğuda daha kötü kurallar.

google cem olaya bi el at bakayım

ahahah cop toplarsin haci otobanda devlete bedava saatlerce , arabani alirlar vermezler tak el koyduk . hapis yatarsin zenciler capini buyutur nebilim avukatlara mahkemelere 1000 lerce dolar odersin . vsvs

otobanda 90 sehir icinde 50 yi gecemiyoruz biz burda , bastigimiz yokmu var ama cok kisa surelerde 2 3 dakika . okadar heran heryerden polis cikabiliyor.

sulhi
03-11-2009, 02:38
olm ne işiniz var gevur ellerde turkıyenın taşı toprağı altın 2 barla heryere gidiyorum polıs ceviriyo uyuz cıkarsa 20 lira verıorum iyisi cıksın gaz ver kardeş dio kulağımızın pası gitsin :)

STP
03-11-2009, 02:49
sulhı her mesajındada 2 bar 2 bar ne 2 barmıs be arkadas

sulhi
03-11-2009, 02:54
yaw öle valla yalan yok heryere öle gidiyom ne yapaym:D

STP
03-11-2009, 02:54
yaw öle valla yalan yok heryere öle gidiyom ne yapaym:D

gormemısın 2 barı olmus :D

ReßeL
03-11-2009, 03:21
Mantik cercevesinde hazirlanmis yasalari olan adaletli bir yonetime sahip ulke icin cok gecerli bir yazi. TR boyle bir ulke degil ve olmasi da imkansiza yakin. Bunu degistirmenin yolu da yine topluma bagli oldugunu dusunuyorum.

erkin006
03-11-2009, 03:29
gecenin 4 buçuğunda gayet salim kafayla okudum baştan sona...bildiğimiz ama kabullenmediğimiz şeyleri yazmış...

Orhan
03-11-2009, 07:20
3). Arkadaş demiş araba devletin malıdır ruhsat da onun göstergesidir diye. Hadi lan ordan ben bu ülkede bir ürüne değerinin 5-6 katı para veriyorsam ve bunu almak için buna mecbursam O benim malımdır. hemde 5-6 defa benim malımdır. eğer istiyorsa gelir 5-6 katı parasını verir geri alır(seferberlikte) Kimse kızmasın darılmasın gücenmesin seferberlik olsa töğbe billah kürdan verirsem.

İşyerimizde hollandada özel imal edilmiş canlı hayvan nakliyesinde kullanılan bi kamyonumuz var araçta özel iklimdirme sistemi var her türlü değeri ayarlayabiliyorsun süper bir cihaz 450.000 liraya mal oldu bize ve araçta sefer görev emri var devlet çağırdığı zaman eşşek gibi götüreceğiz gidecek mecbur hele bi götürme o kürdan ne oluyor:cool:
Hatta belli periyodlarla çağıracaklarmış araç muayene edilecekmiş eksiği gediği varsa tamamlanacak ve her an sefer görev için hazır olacak ;)
yani yazıda söylenen bu konu doğru
-beyfendi aracınızı bi zahmet getirirmisiniz demeyecekler sefer görev emri verecekler eline sende aracınla beraber göreve gideceksin ;)
ve bu kanuni bi zorunluluk gelmem deme hakkın yok ;)
ha bana deseler ben koşarak giderim ;)

gurcell
03-11-2009, 07:47
Yemişim modifiyesini, son durumlar yüzünden arabalarıma binemez oldum. Birinde CAI var, allah ne verdiyse sesi var, diğer ikisi komple eksozlu ve zaten biri subaru, biliyorsunuz polisler peugeot 106 ve mavi impreza düşmanıdır.

Son 2 aydır, sadece clio dizel ile geziyorum, fısır fısır. Bari buna chip , filtre vs. yapayım da idare edeyim demeye başladım :)

|| CaNeR ||
03-11-2009, 07:58
2 sene önce bi sitede paylaşmıştım ..

Güzel Ama YASAK!

Hepiniz gibi bende bir modifiye tutkunuyum.Kendimi bildim bileli hiç standart otomobilim olmadı.Türkiye’ye gelen belki ilk hava flitrelerinden birini otomobilime taktım,bu sektörde ne , ne zaman , nasıl gelişti hep işin içinde oldum.Otomobilim hep aykırı hep ,hep dikkat çekici oldu.Bu tercihin bir sonucu olarak her zaman trafik polislerinden kaçar oldum.Peki ama Niçin ?
Adam mı öldürdüm ? Banka mı soydum ?Aracında bir çok eksik bulunan bir otomobilden daha mı tehlikeli acaba benim extralarım? Modifiyeli Araç Kullanıcıları Her zaman Otomobillerine Olan Özenlerini Trafik Sigortası yedek ampul gibi eksiklerinin olmadıklarını çok iyi bilirim.Otomobillerini Modifiye eden insanların daha duyarlı sürücüler oldugu kesin.Gel Gelelim bizim gibi otomobillerine sahip olan insallara asla bunlar sorulmaz.Trafik polislerinden aldığım ilk cümle “Kardeş güzel olmuş ama biliyorsun yasak”.Öncelikle şunu belirtiyim nedir yasak olan.Tüm modifiyeli araçlara kesilen 31/1-b maddesinin içeriği nedir ?İşte bu “Servis freni ve ışık donanımları dışında diğer eksikleri bulunan araçlar, görüşü engelleyecek veya araç içindekileri tehlikeye sokacak süs aksesuar eşya ve çıkıntıları olan veya içindekileri rahatsız edecek şekilde duman ve gürültü çıkaran araçları kullanmak .” Şimdi sorarım size kim kendini tehlikeye sokacak bir çıkıntı yada aksesuarı otomobiline uygular ? Uygulanan bu işlemlerin tehlikeli olup olmadığına kim karar verecek ?Ben kendimi yasal hale getirmek istiyorum .Buna kim izin verecek ?Şimdilik kimse.Trafik polislerine sorduğumda hiç biri bana net cevap veremiyor.Hatta ; “Şu ileriki caddede kırmızı bir otomobil var onu çevirdim ,ruhsatına yazdırmış git ona sor anlatsın.Bende nasıl yazdırmış anlamadım ” diyen polis memurunuda tanımışlığım var.Şuan bu işin yasal yolu mühendisler odasına da otomobilin projesini çizdirip bunu trafik tescil bürolarında onaylatmanız.Bu çokta mantıklı bir çözüm gibi gelmiyor insana otmobilinizi Lpg taktırmış gibi, tamponu spoyleri ruhsata işletmenin yolu bu aslında.Peki bu işin olması gereken yolu ne bir de onu araştırdım.Almanya’da ikamet eden arkadaşım Mehmet Akif Baykal Türkiye’de olduğu gibi orada da tuningle uğraşmaya devam ediyor.Onun anlattığına göre üzerinde TUV belgesi olan bir parçayı otomobilinize taktığınızda Almanya’da ki Tuv’e bağlı muayene istasyonuna gidiyorsunuz ve taktığınız parçanın üzerindeki TUV’un vermiş olduğu numara ile kayıt yaptırıyosunuz.Şayet kayıtlı değil ise çalışan personel ürünü inceleyip standartlara uygunsa ona göre TUV onaylı ürünleri 35 Euro, onaysız ürünleri ise biraz daha yüksek ücretle kayıt altına alıp ruhsata işletiyosunuz.Bu şekilde hem devlet yapılan her uygulama başına ücret alarak kazanıyor,hem de siz her gördüğünüz şapkalıyı trafik polisi zannedip kaçmıyor, gönül rahatlığıyla caddelerde geziyorsunuz. Kimse yanlış anlamasın, elbette ki güvenlik güçleri görevini yapa
cak, ama birazda düşünmek lazım bu otomobillerin zararı kime? Egzozundan duman atana değilde egzozundan ses çıkana
Kesmek adil mi bu faturayı?
Neyse, dertliyim vesilesiyle lafı çok uzattım.En kısa zamanda yasal olmak dileğiyle,

İlham Yarar
Trtuning Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

BoraRS
03-11-2009, 07:59
Yassah gardaşım yassah. Bağaran egzoz yassah...

SONE-R
03-11-2009, 08:25
"benim memurum işini bilir" demişti zamanında birisi.. ;) biz de işimizi biliriz...

imhotep
03-11-2009, 08:33
Güzel yazmış ve doğru.

bende anlamıyorum bu ceza konularını.. cezayı yedınmı 2 secenek var ya odıcen ya odemıcen..

arabanı baglattıysan git polıse sor nasıl cıkarırım diye daha kolay..

bu arada tunay guzel bir paylasım tesekkurler.. :)

Erol
03-11-2009, 08:43
modifiye suçsa ben suçluyum :) ruhumda var suç işlemek :)

STeaM
03-11-2009, 08:51
sonuna kadar okuyunca hak vermemek elde değil.
bu yazı; çoğumuzun kulaklarını tıkadığı, kendini haklı saydığı bir gerçek ile yüzleşmek.

kansu_ilhan
03-11-2009, 09:00
modifiye suçsa ben suçluyum :) ruhumda var suç işlemek :)

yalnız değilsin abi :D

merruse
03-11-2009, 09:16
O metin yanlışlarla dolu.
Türkiye'de modifiye yasak falan değil. Yasak nedir? yapılmasına hiçbir şekilde izin verilmeyendir. Oysa bizde böyle birşey sözkonusu değil. Eğer ruhsatınıza işletirseniz istediğiniz modifikasyonu yaptırabilirsiniz. Örneğin;
- LPG montajı. Yakıt sisteminin modifikasyonudur. Eğer yetkili makine mühendisine proje çizdirtip ruhsata işletirseniz LPG li aracınızla trafiğe çıkabilirsiniz.
- Aracın renginin değiştirilmesi. Eğer boya faturasını götürürseniz aracınızın rengini istediğiniz renk ile değiştirebilirsiniz. Aracın renginin değişimide modifikasyondur.
- Kapalı kasa kamyonet olarak trafiğe tescil edilmiş bir aracın hususiye çevrilmesi.. Düpedüz karoser ve kaporta modifikasyonudur. Eğer yetkili makine mühendisinde proje çizdirip trafik şubeye başvurursanız bu modifikasyonuda ruhsatınıza işletebilirisiniz. Hatta benim 2003 te CorsaVan a cam açtırırken yaptığım gibi eğer o projeye TSE onaylı egzostun onay belgesinin kopyasını ekletirseniz onlarda ruhsatınıza işlenmiş olur.
- Kamyonların dingil sayılarının arttırılmasıda modifikasyondur.

Daha bir sürü örnek verebilirim...

Demekki neymiş? Modifikasyon bu ülkede suç falan değilmiş. Ama yaptığınız modifikasyonu tescil şubeye bildirmemek suçmuş.

merruse
03-11-2009, 09:20
Bu arada ithal edilen bir ürünün TUV onaylı olup olmaması yasaları bağlamaz. Ülkemizde standartları belirleyen kurum TUV değil TSE. Eğer yasal olarak ithal edilmiş bir ürünü ("bavul ticareti ve bireysel ithalat hariç" hangi cihaz olursa olsun ithalatta TSE belgesi ibra etmek zorundadır) TSE belgesine ve projesine binaen ruhsatınıza işletebilirsiniz. Neden yapılmıyor? E ruhsat değişimi + proje cart curt = 400-500 lira.

gorke
03-11-2009, 09:34
Güzel yazmış ve doğru.

+ 200sx s-thirteen

Ahmet_28
03-11-2009, 09:54
bir çoğumuz biliyor bunu ama kolay kolay kimse vazgeçmez ,cezayıda her şeyide göze alıyoruz kanımıza işlemiş artık yapacak bişey yok

boosted_pug
03-11-2009, 10:23
yazıya haklısınız doğru bilmemne diyenlerin çogunun arabasında turbo nos sc war :) ne lahana turşusu ne perhiz. cam filmi suç ok çoğu polis arabasında yokmu war çoğu makam arabasında yokmu war mercedes de cayanne de q7 de yokmu war bunlar sürttürünce problem olmuyo yada olamıyo ama 98 model civic yada 106 yapınca küt giydir cezayı gitsin peki bu yazıyı yazan arkadaş hiç discovery izlemiyomu sadece japonya ile avrupadan bahsetmiş street racers life die bi program vardı keşke hala yayınlasalar. amerikada adam ok demiş yap modifiyeni işlet ruhsatına kurallar bu farın yerden yüksekliği min 45cm olcak yok turbo bilmemne egzost db si bu olcak emisyonu max şu olcak adam hepsine kural belirlemiş ruhsatına işlet gez kimse sana bişi demiyo biz demiyoruzki herşey serbest olsun bi kural bi çerçeve istiyoruz kural olmayınca herkes bize kafasına göre sürttürüyo kimisi arabamızı bağlıyo kimisi ceza yazıyo kimisi bas gaza nasılmış diyo bi kural olsunki bizde ona uyalım sende bilmemkaç db egzosunla gez

M.A.D
03-11-2009, 10:30
TechTurkey! seri katillerin sitesi! tıklayın..!

207KITCAR
03-11-2009, 10:35
aynen...yapıyosan modifiyeyi,takıyosan o egzosu arabana catpata geziyosan sokaklarda bianda polis kesiyo önünü ve alıyosa altından arabanı işte o zaman konusmıcaksın bencede çünkü YASAK ve oda görevini yapıyo..tamam çok süründük trafik subelerde cok cektik cekiyoruzda ama bu oyunun kuralıda bu ;) ama benim savunduğum tek sey bu ülkede bi çok konuda özgürlük varken özellikle hatırlı insanların zevkleri için ;) bizlerin de bu zevkimizden mahrum kalmamamız için pist ve pistlerin yapılmasıdır bence takarız slincerlı egzosumuzu trafikte öle geliriz piste acarız ağzını yumarız gözümüzü ;) kimseyede söz hakkı düşmez bu işin çözümü bu ama madem pist yok madem sartlar bunlar; biz takarız onlar dinler.onlar bağlar biz çözeriz ;);) saygılar....

Ddrome
03-11-2009, 10:42
tamam modifiye suçtur kabul ediyorum . Bende suçluyum . Ama ben değil beni bu hale düşürenler utansın. Ben istemezmiydim sessiz şık arabamla sokaklarda gezerken bu iş için özel hazırladğım arabamla adana'da olmayan pistte yarışıp kapışmayı, yada aklı başında yaptığı yatırımın ona vergi geri ödemesi olarak döneceğini bilen sponsorlarımla wrc yada drag yarışlarına katılmayı, özel olarak keşfettiğim bir modifikasyon parçasına patent alıpta ondan kazanacağım üçbeş kuruşun çoğunu vergi olarak vermeden seri üretim yapmayı. Serseri sanılmadan yaptığım işin aslında ne kadar uğraş gerektireceğini bilen bir camiayla sohbet etmeyi. Biz çoktan uyandıkta halk olarak siz uyanın bide ey başımızdaki , aldığmız havadan bile vergi alabileceğini düşünen büyükler. Uyanında görün nerde yaşadığımızı burası Amerika değil , okadar çok maaş ve hizmet vermiyorsunuz ki okadar vergi isteyin :S

OnurS
03-11-2009, 10:44
Yaa kimse üzerine alınmasında eksozlu porscheleri, vetteleri kimse sallamıyo beni bile sallamıyo polisler çevirmelerde.Mimlenmiş araçlar var ztn onları görünce yapışıyolar yada aşırı gürültülü çalışan ve sonradan olduğu belli olan araçlara.Yoksa kimse gelip rölanti sesi normal yada normale çok yakın olana bişi demiyo.Muaynede bile denilmiyo hatta...

emresener
03-11-2009, 10:47
gecen senelerde polis memurunun biri lambo bağlamıştı egzozdan antalya olması lazımdı bu olay...

16v
03-11-2009, 10:49
Modifiye suçtur kesinlikle yanlış katılmıyorum böyle bir cümleye .

akbaba78
03-11-2009, 10:54
o zaman bu parcalari satanlarin en az muebbet yemeleri lazim:icon_wack

deeperblack
03-11-2009, 11:18

Sözlerine son zerresine kadar katılıyorum.
Evet herkese eşit davranılırsa ozaman bir sıkıntı kalmaz kalmaz ama görünümü biraz tosun olana limse el uzatamıyo.

Orhan
03-11-2009, 11:27
Evet herkese eşit davranılırsa ozaman bir sıkıntı kalmaz kalmaz ama görünümü biraz tosun olana limse el uzatamıyo.

Ensesi kalınlara trafik polisi el uzatamaz tabi sen kanuna kurallara uymayanlara oy verir meclise sokarsan polisin vatandaşına güvenip ensesi kalına da el süremez doğal olarak bu ülkede hapisten insan çıkıp milletvekili oldu daha ne olsun
Sende polis olsan sürgün yememek adına yada soruşturma geçirmemek adına görmezden gelirsin
Dürüst memura kim sahip çıkmışki dürüst kalsın
Örnek İzmit'te bi trafik polisi tanıdığım var il müftüsüne ters yönden geldiği için ceza yazdı adam itiraz etmiş klasik diyaloglar geçmiş sen benim kim olduğumu biliyormusun tarzında hatta yerel gazeteye bile çıktı haber
şimdi arkadaşım bilin bakalım nerde ;)
o nedenle zor biraz el sürmek adam kendini düşünecek tabi sen düşünmessen o düşünecek herkesi bir tutamayacak bu gayet normalş

Day Walker
03-11-2009, 11:29
bu kadar suçlunun arasında olmaktan büyük keyif alıyorum bende suçluyum :D

şaka bi yana yazı gerçekten güzel

emresener
03-11-2009, 11:39
http://i730.photobucket.com/albums/ww303/emresener/10426472_st3.jpg

su ABT kitinden dolayı gecen gun bağlıyorlardı benı ???

Tunacan
03-11-2009, 11:50
Yassah gardeşim yassah..

Killah
03-11-2009, 12:28
Çok doğru ve güzel yazmış :)

fsunnetci
03-11-2009, 12:31
Katılıyorum bu yazıda söylenenlere ama gülmekten :) Saçmalığın danişkası resmen..Ya kardeşim modifiye demek egsoz takmak değil ki ama sen Cat iptal edip 70 lik boru ile egsoz yaparsan iş çığrından çıkar tabiki..Arabana xenon far taktın diye ya da egsoz ucu taktın diye ceza yiyorsan bu saçmalık bence..Egsoz modifiyesi dışındaki tuning işlemlerine müsade etmeleri lazım doğrusu bu bence.....egsozdan alıcağın HP değerini almazsın olur biter arkadaşlar herşey egsoz iptal edip emisyon değerlerini aşmak değil ki.Egsoz modifiyesine bende karşıyım gerçekten bir gece vakti ben bile egzos takanlara nalet ettim rahatsızlık veriyor çevreye ama dediğim gibi modifiye demek abarth egsoz türü rahatsız edici uygulamalar değildir....saygılar...

Rstmania
03-11-2009, 12:35
Katılıyorum bu yazıda söylenenlere ama gülmekten :) Saçmalığın danişkası resmen..Ya kardeşim modifiye demek egsoz takmak değil ki ama sen Cat iptal edip 70 lik boru ile egsoz yaparsan iş çığrından çıkar tabiki..Arabana xenon far taktın diye ya da egsoz ucu taktın diye ceza yiyorsan bu saçmalık bence..Egsoz modifiyesi dışındaki tuning işlemlerine müsade etmeleri lazım doğrusu bu bence.....egsozdan alıcağın HP değerini almazsın olur biter arkadaşlar herşey egsoz iptal edip emisyon değerlerini aşmak değil ki.Egsoz modifiyesine bende karşıyım gerçekten bir gece vakti ben bile egzos takanlara nalet ettim rahatsızlık veriyor çevreye ama dediğim gibi modifiye demek abarth egsoz türü rahatsız edici uygulamalar değildir....saygılar...

Evet egsoz takıp milleti rahatsız edeceğine uygun olmayacak şekilde xenon takıp milletin gece gece gözüne sokmak daha uygun bir mod olur.:eek:

sertac1
03-11-2009, 13:15
Katılıyorum...

sertac1
03-11-2009, 13:19

Korkak olmaza bizim memurlarımız... güzel olur.

Cihan Çizmeci
03-11-2009, 15:20
106 n varsa teröristsin zaten..

Kesinlikle katılıyorum...106'ya canlı bpmba gözüyle bakılıyor.

Daha trafikte 1 günüm yok arkama biri yapışmadan 60 km ile en sağdan eve gittiğim veya önüme 0 geçenler önümde frene basanlar...Bazı insanlar çok kaşınıyor.

Bu arada şu eksoz muhabbetine gelince sıkıştırmanı belli bi dereceye getirdikten sonra onu bi şekilde dışarı atmak için orj eksozun yetmediği zaman ne yapıcaksın? Yada tamam eksoz takmadık bi vti'ın var taktın AEM V2 cadde arası bi redline ne farkı kaldı?

alp1903
03-11-2009, 15:21
O metin yanlışlarla dolu.
Türkiye'de modifiye yasak falan değil. Yasak nedir? yapılmasına hiçbir şekilde izin verilmeyendir. Oysa bizde böyle birşey sözkonusu değil. Eğer ruhsatınıza işletirseniz istediğiniz modifikasyonu yaptırabilirsiniz. Örneğin;
- LPG montajı. Yakıt sisteminin modifikasyonudur. Eğer yetkili makine mühendisine proje çizdirtip ruhsata işletirseniz LPG li aracınızla trafiğe çıkabilirsiniz.
- Aracın renginin değiştirilmesi. Eğer boya faturasını götürürseniz aracınızın rengini istediğiniz renk ile değiştirebilirsiniz. Aracın renginin değişimide modifikasyondur.
- Kapalı kasa kamyonet olarak trafiğe tescil edilmiş bir aracın hususiye çevrilmesi.. Düpedüz karoser ve kaporta modifikasyonudur. Eğer yetkili makine mühendisinde proje çizdirip trafik şubeye başvurursanız bu modifikasyonuda ruhsatınıza işletebilirisiniz. Hatta benim 2003 te CorsaVan a cam açtırırken yaptığım gibi eğer o projeye TSE onaylı egzostun onay belgesinin kopyasını ekletirseniz onlarda ruhsatınıza işlenmiş olur.
- Kamyonların dingil sayılarının arttırılmasıda modifikasyondur.

Daha bir sürü örnek verebilirim...

Demekki neymiş? Modifikasyon bu ülkede suç falan değilmiş. Ama yaptığınız modifikasyonu tescil şubeye bildirmemek suçmuş.

Bu arada ithal edilen bir ürünün TUV onaylı olup olmaması yasaları bağlamaz. Ülkemizde standartları belirleyen kurum TUV değil TSE. Eğer yasal olarak ithal edilmiş bir ürünü ("bavul ticareti ve bireysel ithalat hariç" hangi cihaz olursa olsun ithalatta TSE belgesi ibra etmek zorundadır) TSE belgesine ve projesine binaen ruhsatınıza işletebilirsiniz. Neden yapılmıyor? E ruhsat değişimi + proje cart curt = 400-500 lira.

Güzel yazmışsın.:icon_tup:

Mr.K
03-11-2009, 15:22
Kesinlikle katılıyorum...106'ya canlı bpmba gözüyle bakılıyor.

Daha trafikte 1 günüm yok arkama biri yapışmadan 60 km ile en sağdan eve gittiğim veya önüme 0 geçenler önümde frene basanlar...Bazı insanlar çok kaşınıyor.

Bu arada şu eksoz muhabbetine gelince sıkıştırmanı belli bi dereceye getirdikten sonra onu bi şekilde dışarı atmak için orj eksozun yetmediği zaman ne yapıcaksın? Yada tamam eksoz takmadık bi vti'ın var taktın AEM V2 cadde arası bi redline ne farkı kaldı?

Filtre'den bi ara caddede arac bagladilar ztn S'in orda:) Bi farki yok yani filtre'dende baglanabiliyosun ;)

Cihan Çizmeci
03-11-2009, 15:38
Filtre'den bi ara caddede arac bagladilar ztn S'in orda:) Bi farki yok yani filtre'dende baglanabiliyosun ;)

Ewt işte bnde aynı düşüncede olduğum için o şekilde yazdım :) Yani konu eksoz falan değil onlardan çok daha derin

mody
03-11-2009, 16:10
gercekler bazilarini rahatsiz etmis :D gusel yazmisin drahte...

M.A.D
03-11-2009, 17:02
ben hep modifiyeye illegal olarak baktım ve hala öyle bakıorum , ki zaten de öyle :) egsoz takıosan suçlusun o zaman yakalanmamaya bakcaksın, yakalanıosan ses çıkarmıcaksın :), ha şunlara şaşırıorum ama, egsoz kafası takmışsın bağlanmışsın veya ceza yemişsin, buna itiraz edilir haklı olarak

Baran^
03-11-2009, 17:19
Bu meseleler senelerdir modifiye ortamlarında konusulur ve herkez herseyi bilir mantıklı mantıksız haklı haksız bu işi seven coğumuz göze alıp yapıyoruz yapacağızda birşekilde..Ben hep diyorum deveye sormuşlar oran neden öle yamuk diye,oda cevap vermiş bırak arkadaş nerem düzgünki!...Hepimiz bu memlekette başımızın çaresine bir şekilde bakıyoruz uğraşıyoruz bu işle bile bile bazı seyleri cunku tutkunuyuz.Standart subaruyu kanattan ceviriyorlar ne bu kanat uçucakmısın diyolar ee ne diceksin bu herife verceksin 3-5 kuruş susucak göndericek.Subarunun kanadını scoobunumu söküp binicem varmı böle komik bişey..Cam filmi cam filmi kardeşim sen benım güvenliğimi sağlayabiliyormusun hayır istanbul texastan beter oldu artık annemle nişanlımla kardeşimle biyerden biyere gidemiyorum yoldaki hödüklerden,ee o zaman karışmıcaksın karıştırtmam gene alırsın 3-5 bırakırsın derdin o nasıl olsa.Bir arkadaş sölemiş evet coğu araba Turkiyeye gelirken 3-4cm yükseltilip geliyor ben dikkat ediyorum yurtdışına cıktığımda bazı arabalar buraya göre alcak.Allroad gibi binmek zorundamıyım arabaya konforu benı bağlar takarım yayımı makul ölçülerde kime ne..Bugün yollarda stobu yanmayan dökük hurda bisürü araba dolaşıyor eli ayağa tutmayan geri gitmeyi bilmeyen bisürü insan dolaşıyor önce onları temizle öle bana ahkam kessin polis.Son olarakta seferberlik falan bu araba devletin arabası falan yok öle bişey gelsin alsın benım arabamı alabiliyorsa..Vergisinide verdim parasınıda verdim zaten alacağını alıyor benden daha 1 çöp alamaz.

cabriolet
03-11-2009, 17:29
binek arabaların zaten sefer görevi yok diye biliyorum sadece suvlarda ve bazı kamyonlarda vardı en son benim minimi seferde napsın adam yada cabrioyla şekil mi yapıcaklar savaşta :D

zaten miniyle düz asfaltta zor gidiyorum savaş mavaş olsa yolda bırakır adamı :D

SULTANOGLU
03-11-2009, 17:33
binek arabaların zaten sefer görevi yok diye biliyorum sadece suvlarda ve bazı kamyonlarda vardı en son benim minimi seferde napsın adam yada cabrioyla şekil mi yapıcaklar savaşta :D

zaten miniyle düz asfaltta zor gidiyorum savaş mavaş olsa yolda bırakır adamı :D

arkada koltuk yok ya özgür oraya bir makinalı aç bagaj kapağını off, ver bana ben gidim sefere :D

RaiTheRe
03-11-2009, 17:50
Aslında yukarıda yazılanları bir araya toplanıldığında doğru yanlış ortaya çıkıyor.
Bedelini ve vergisini ödediğin araç için senden çok başkalarının tasarruf hakkı var. Çok Saçma birşey bu.Evine televizyon alıp takmandan farksız mantıken, ona nasıl karışmıyorsan bunada karışılmaması gerekir.Kanunen bir standardın yok bu konuda o yüzden herkes potansiyel suçlu.Koyarsın bir norm; Efendim senin egzozun bu kdr db sese kadar uygundur,aşarsan cezası bu.Kim Buna itiraz edebilir.Yolda seyir halindeyken durduruluyosun egzozun var diye, soruyorsun ses nedeniyle mi durduruldum? "Hayır" Sebep ne Peki "Egzozun var orjinal aksam değil bu".Bu cümleden sonra şu laf gelir diye tahmin ediyorum "Haklı adamlar ekstra taktırdığın parçayı işlet ruhsatına kardeşim" Peki bugüne kadar jantını ruhsatına işleteni gördünüzmü jant da haricen takılan bi ürün.Adamlar stock Subaru durduruyorlar egzoz/bagaj spoileri sebebiyle ötesi varmı?Ses sorunsa şayet Chopper ların nasıl ses çıkardığını bilmeyen yoktur.Bunlara müdahale edilmeli sorun buysa.Bir standardı olmalı mantıken sorunun özü bu diğerleride olayı iyice bulandırıyo ztn.Birde bu harici ürünlerin üretimi LEGAL,İthali LEGAL,satışı LEGAL,kullanımı İLLEGAL böyle mantıksız bi denklem dünyanın hiç bir yerinde yok.Kullandırmıyosan ürettirmeyceksin,İthal Ettirmeyceksin,Sattırmayacaksın.

Mr.K
03-11-2009, 17:53
ben hep modifiyeye illegal olarak baktım ve hala öyle bakıorum , ki zaten de öyle :) egsoz takıosan suçlusun o zaman yakalanmamaya bakcaksın, yakalanıosan ses çıkarmıcaksın :), ha şunlara şaşırıorum ama, egsoz kafası takmışsın bağlanmışsın veya ceza yemişsin, buna itiraz edilir haklı olarak
Arac uzerinde yaptigin her degisiklik yasaktir.Buna tesisat yaptirmandan jant kapagi degismene kadar olan hersey yasaktir.Degisikliktir.

Aslında yukarıda yazılanları bir araya toplanıldığında doğru yanlış ortaya çıkıyor.
Bedelini ve vergisini ödediğin araç için senden çok başkalarının tasarruf hakkı var. Çok Saçma birşey bu.Evine televizyon alıp takmandan farksız mantıken, ona nasıl karışmıyorsan bunada karışılmaması gerekir.Kanunen bir standardın yok bu konuda o yüzden herkes potansiyel suçlu.Koyarsın bir norm; Efendim senin egzozun bu kdr db sese kadar uygundur,aşarsan cezası bu.Kim Buna itiraz edebilir.Yolda seyir halindeyken durduruluyosun egzozun var diye, soruyorsun ses nedeniyle mi durduruldum? "Hayır" Sebep ne Peki "Egzozun var orjinal aksam değil bu".Bu cümleden sonra şu laf gelir diye tahmin ediyorum "Haklı adamlar ekstra taktırdığın parçayı işlet ruhsatına kardeşim" Peki bugüne kadar jantını ruhsatına işleteni gördünüzmü jant da haricen takılan bi ürün.Adamlar stock Subaru durduruyorlar egzoz/bagaj spoileri sebebiyle ötesi varmı?Ses sorunsa şayet Chopper ların nasıl ses çıkardığını bilmeyen yoktur.Bunlara müdahale edilmeli sorun buysa.Bir standardı olmalı mantıken sorunun özü bu diğerleride olayı iyice bulandırıyo ztn.Birde bu harici ürünlerin üretimi LEGAL,İthali LEGAL,satışı LEGAL,kullanımı İLLEGAL böyle mantıksız bi denklem dünyanın hiç bir yerinde yok.Kullandırmıyosan ürettirmeyceksin,İthal Ettirmeyceksin,Sattırmayacaksın.

Konuyu tam okumamissin anladigim kadariyla,yorumunda yazdigin butun herseyin cevabi mevcut konuda.

cabriolet
03-11-2009, 17:57
üretmiceksin ithal ettirmiceksin diye bişey yok sigarayıda nerdeyse heryerde yasakladılar ama hala üretiliyo hatta yasak yerlerdede içiliyo modifiyede böyle bişey işte yasak ama yapması zevkli sigarada lisede yasaktı tuvalette içmesi acaip zevkliydi :D

barutçu
03-11-2009, 18:00
Gereksiz bir yazı olmuş. Sonuçta okuma yazması olan herkes bunları biliyor.
Tartışılan konular çok farklı (apaçi vs modifiyeci....vs)
Ayrıca kurallar bozulması için konulmuştur :)

cabriolet
03-11-2009, 18:07
arkada koltuk yok ya özgür oraya bir makinalı aç bagaj kapağını off, ver bana ben gidim sefere :D

ben 15 ay askerlik yaptım yeter bide arabama yaptırmam :D

207KITCAR
03-11-2009, 18:11
aslında dev bi meeting düzenlemek lazım bence;) tv lerde gazetelerde bile ses getiricek hemde,tr nin heryerinden tüm modifiyeli otomobiller toplanıcak istanbul da 1000 lerce hemde trafik kilitlenicek ;) orda bi acıklama yapılıcak ve dağılıcak herkes,tüm forumlarda sitelerde reklamı yapılıcak herkes duyucak ;) tr de ki pist eksikliği motorsporlarının önünün acılması ve desteklenmesi vurgulanıcak,bu uğurda,tutkuda,yasam tarzında hayatını caddelerde kaybeden arkadaslar anılıcak hatırlatılıcak pistlerde tecrübeli meşhur ustalar cağırılıcak onlarda sölicekler bunları rallici pist sampiyonu kim varsa rica edilicek..ve bence kanayan bu yaraya böle bi tepki gösterilicek ve bşz bu sitede bu konuyu tartısıcaz,tartışmalıyız arkadaslar yanlışmıyım?? neden yapılmasın ki? tr de hersey için her yanlışta bi şekilde gündeme geliniyosa böle bi topluluğun bunuda yapması sart artık bence hepimizin hem ruh sağlığı hemde can sağlığı için pistler rahat gazlamaya belkide kendimizi en iyi hissettiğimiz anımızı kimseye hesap ve ceza vermeden yapabilmemiz sart... sevgiler saygılar..

Day Walker
03-11-2009, 18:22

seninkinede bi flama makam arabası hem benzinde ucuz :D

Evrenoz
03-11-2009, 18:33
Kimse kusura bakmasın ama yazılanları okuyorum da.. Daha bir çok kişi "suç" ne demek onu bile bilmiyor.

Arkadaşlar,

Kanunda yapılması açık olarak YASAK diye belirtilmiş bir eylemi yapmak suçtur. Ali yapıyor ceza kesilmiyor, ben yapıyorum kesiliyor mantığı ne Suç'un unsurlarını ne de kanunu ilgilendirir. Bu durum yasa uygulayıcaların bireysel vasıfsızlığıdır. Bu ise vasıfsızlık Suç'un anlamını ya da kapsamını değiştirmez.

Gelelim satış ve kullanım konusuna. Daha önce de yazmıştım. Bırakın artık bu satışı serbest takışı yasak savunmasını. Böyle bir şey yok. Bu ürünler Türkiyeye spor ekipmanı sınıfında girer. Kullanım yeri pistler ve özel parkulardır. Kullanım yeri harici kullanmak yasaktır. Bunu bilmek de alıcının mecburiyetidir.

Siz bunu bilmiyorsanız, bir ürünü izin verilen kullanım yeri dışında kullanıyorsanız suçlusunuz. Bunun lamı cimi yok. Ayrıca kanunda araca orjinal ekipmanlar dışında çivi bile takılamayacağı yazıyor ise bu son susturucuyu da kapsar, turboyu da kapsar, depo kapağı stickerını da kapsar, müzik tesisatını da kapsar, cama asılan peluş hayvanı da kapsar. Kanunda bu durum belirlenmiş ise ve yasaksa yasaktır. Egsos ucu taksam ne olacak diye bir mantık söz konusu değil. Kanun yasaklamış ise ne olup olmayacağı önemli değildir, yasaktır.

Mal benim istediğimi yaparım anlayışına gelirsek,

Bu anlayışı savunanlara sözüm. Gidin bir silah satıcısından silah alın. Mal sizin, istediğinizi yapabilir misiniz? Yapın da göreyim.

Yeterli gelmedi mi bu örnek? Gidin bir helikopter alın. Mal sizin, canınızın istediği yere inebilir misiniz? İnin de göreyim.

Mevcut yasalar ele alındığında durum budur. Bunun aksini boş yere savunmayın. Ha düzenlenmesi lazımmıdr bu yasaların? Evet lazımdır. Lâkin bunun yeri veya şekli sayfalarca yapılan anlamsız savunmalar değildir.

kv661
03-11-2009, 18:45
Kimse kusura bakmasın ama yazılanları okuyorum da.. Daha bir çok kişi "suç" ne demek onu bile bilmiyor.

Arkadaşlar,

Kanunda yapılması açık olarak YASAK diye belirtilmiş bir eylemi yapmak suçtur. Ali yapıyor ceza kesilmiyor, ben yapıyorum kesiliyor mantığı ne Suç'un unsurlarını ne de kanunu ilgilendirir. Bu durum yasa uygulayıcaların bireysel vasıfsızlığıdır. Bu ise vasıfsızlık Suç'un anlamını ya da kapsamını değiştirmez.

Gelelim satış ve kullanım konusuna. Daha önce de yazmıştım. Bırakın artık bu satışı serbest takışı yasak savunmasını. Böyle bir şey yok. Bu ürünler Türkiyeye spor ekipmanı sınıfında girer. Kullanım yeri pistler ve özel parkulardır. Kullanım yeri harici kullanmak yasaktır. Bunu bilmek de alıcının mecburiyetidir.

Siz bunu bilmiyorsanız, bir ürünü izin verilen kullanım yeri dışında kullanıyorsanız suçlusunuz. Bunun lamı cimi yok. Ayrıca kanunda araca orjinal ekipmanlar dışında çivi bile takılamayacağı yazıyor ise bu son susturucuyu da kapsar, turboyu da kapsar, depo kapağı stickerını da kapsar, müzik tesisatını da kapsar, cama asılan peluş hayvanı da kapsar. Kanunda bu durum belirlenmiş ise ve yasaksa yasaktır. Egsos ucu taksam ne olacak diye bir mantık söz konusu değil. Kanun yasaklamış ise ne olup olmayacağı önemli değildir, yasaktır.

Bu anlayışı savunanlara sözüm. Gidin bir silah satıcısından silah alın. Mal sizin, istediğinizi yapabilir misiniz? Yapın da göreyim.

Yeterli gelmedi mi bu örnek? Gidin bir helikopter alın. Mal sizin, canınızın istediği yere inebilir misiniz? İnin de göreyim.

Mevcut yasalar ele alındığında durum budur. Bunun aksini boş yere savunmayın. Ha düzenlenmesi lazımmıdr bu yasaların? Evet lazımdır. Lâkin bunun yeri veya şekli sayfalarca yapılan anlamsız savunmalar değildir.

Çok güzel söylemişsin her konuda haklısın sonuna kadar katılıyorum.

AMA

Lakin baştakiler yasaklara uymazsa BEN NEDEN UYAYIM???

Istilldo
03-11-2009, 18:48

Arkadaşlar,

eline sağlık,

bence bu konuda söylememiz gereken tek şey bu ürünlerin satışında vergi alınıyorsa kullanmak için gerekli alanlarında kurulması gerektiğidir.

Evrenoz
03-11-2009, 18:48
Çok güzel söylemişsin her konuda haklısın sonuna kadar katılıyorum.

AMA

Lakin baştakiler yasaklara uymazsa BEN NEDEN UYAYIM???

Uymayabilirsin. Bu senin en doğal hakkın.

Küçüklüğümüzde hepimizin duyduğu bir söz vardır. Kopya çekmek serbesttir, lâkin yakalanmadığın sürece. Yakalanırsan bedelini ödersin.

Yasağa uymamak hakkındır, lâkin yakalanmadığın sürece. Yakalanırsan bedelini ödersin.

Karar senin, bedelini ödemeyi göze aldı isen kopya da çekebilirsin, adam da vurabilirsin,yasakları da çiğneyebilirsin. Buna kimse karışamaz.

ATA156
03-11-2009, 19:18

Askeri makam araçlarında en koyu cam filmi ve ön-arka sisler açık geziyorlar. (Askreriyeye lafım yok yanlış anlaşılmasın.) Zaten otomobile araba diyen bir zihniyet bunları yazabilirdi.

MeJo
03-11-2009, 19:23
al işte buyur az kaldı terörist muamelesi görcez..
ama öyle demeyin ya keşke terörist muamelesi görsek ceza falan da yemeyiz oohh ne güzel olurdu a.q

sword
03-11-2009, 19:36
orjınal replicası ve uzerınde only use for off road yazmayan fakat kalıtesı bıldıınız uzere cok vasat olan yan sanayı ekipmanların alt takım motor vesaıre bunlar benım koyduğum koni amortisör soğutmalı disk aem fren balata vesaıre vesaıre cok mu daha guvenlı mantıklı bunlar legal koni yasak...

dragstar
03-11-2009, 19:38
yazıya kesinlikle katılıyorum elimden geldiğincede kurallara uymaya çalışıyorum, vtsde 51lik düz boru sondada orjinal susturucu var mesela ses fazla çıkmıyor ve suç olduğunuda biliyorum, polis arabayı bağlarsada bağlar karşı çıkamam bnm yaptığım yanlış polisin görevi kuralları uygulamak

ama bi körfez pistimiz vardı kapatıdı bnm bütçem istanbul parka yetmez ve istanbul park kesinlikle verdiğin paranın karşılığını veren bir pist daha ucuz olmasını beklemek yanlış, tek eleştirdiğim konu avrupadaki pistler gibi gidip arabalarımızla 1 tur atamıyoruz, bütün gün kiralıyoruz oda bizi aşıyor en azında çoğumuz

race use only veya offroaduse only yazıyor egzostlu arabalar körfezde yarışıyor, çok ses çıkıyor diye pisti kapatıyorlar asıl bu konuları konuşmamız lazım

DaRkNeSs-
03-11-2009, 19:41
bu ülkede değişmemesi gereken 100lerce kanun değişti özellikle son hükümet zamanında
zaten baştan hatalı olan karayolları kanunu mu değişmeyecek arkadaşlar? değişmemeli mi sizce?
jeep kullanan arkadaşlara soruyorum kanuna göre bir kavşağa geldiğin zaman kamyona yol vermek zorundasın :)
bu sadece bir örnekti
evet kanuna göre yaptığımız belki suç,ama kanun hatalı :)
değiştirilemez mi? tabi ki değiştirilebilir... yeter ki gerekli tepki ortaya konsun ve baştakiler bu tepkiyi dikkate alıp harekete geçsin.
ilk şıkkın gerçekleşeceğine eminim de 2. şıktan pek ümidim yok :D

dragonflydesing
03-11-2009, 19:56
3 strike demiş bu modifiyeyle alakalı değil caddede kapışırsan bu kural geçerlidir onun 1. ve 2. sinde ceza fln alıyosun araban bağlanır yada ehliyetine bir süreliğine el konur 3. sünde araban parçalanır diye biliyorum ama amerikada modifiyeli araç kullanmak kesinlikle suç değildir trafik kurallarına uyarsan polis bi şey diyemez mesela cadde yarışları için meeting yaparlar polisler meeting'lere gider sadece arabayla turlar ve katılan arabaların plakasını alır eğer araç sahibi polis plakayı almasın diye plakanın üstüne otursa bile polis müdahale edemiyor ayrıca arkadaş demişki ''otobanlarda 300km/s hızlara ulaşıyorlar ama yakalanırlarsa sonu kötü'' bi videoda izlemiştim sadece blitz'in yaptığı skyline ile sabah erken vakitlerde japonyada herhangi bi otobanda 300 küsürlü hızlara ulaşmışlardı ve bu sırada basarken polis'e yakalandırlar ama olayın ardından blitz'in skyline hala piyasada geziyor :) ve son olarak küçük parçalarda görmedim ben ''don't use for street'' diye bi kağıt çıksın,ben o kağıdı sadece discovery'de araç yaparlarken ford racing motorda görmüştüm :)

Tabi arkadaş demiş bunun bir sınırı yok bu konuda katılıyorum fakat arabanı yolunda kullanıp heyecan aramıyorsan trafikte müdahale etmeleri çok saçma geliyor bana,bunun gerekçesi olarak ''dikkat çekiyor'' kelimesi ayrı canımı sıkıyor.

Dragger
03-11-2009, 20:01
SONUÇ?

12 sayfa olmus, bir sonuca ulasabildiniz mi?

10 sene oldu diyorum, bi cacık olmaz hicbirseyi degistiremezsiniz.

Jeepe 3 numara zift gibi film cekersin, polisin yanında durursun dönüp bakmaz ama 2 numara filmli arabayı baglar.

Jeepe bilmemkacbin dolarlık egsoz takarsın ya da Infinity FX35 ile ortalıgı yıkarsın ama senin arabanı dizelde egsoz var sesi cıkıyor diye baglarlar.

Ferrariler Bebekte redline yapar, polis hayal kurar bigün sayısal cıkarmı diye...Ama seni gördülermi cek saga baglıyorum.

Chopperlar evlerin camlarını zangırdatır, elini süren olmaz.

Bana ceza kesen, bana ahkam kesen delikanlılar o jeepleri o ferrarileri cevirecek o zaman alınlarından öperim, ama su durumda sucmus sucluymus cezaymıs cok da s.................

dragstar
03-11-2009, 20:23
yazın böyle bşy başıma geldi pontiacta komple çift çıkış egozst var 63lük boru ortada 2 büyük susturucu katalitik son yok v8 5700 cc araba gürül gürül polisin yanından bağırtırarak geçtim adam film izler gibi izledi arabayı, unoda sadece sonda az ses çıkaran egzost var, aynı polis çevirdi beni sök bunu ses yapıyor diye yer gelibolu feribot iskelesinin önü;)

ayrım var katılıyorum ama pontiacı istanbulda kullanamıyorum keşke kullanabilsemde bşy demeseler, ama gine suç işlediğimin farkındayım

fsunnetci
04-11-2009, 08:57
yazın böyle bşy başıma geldi pontiacta komple çift çıkış egozst var 63lük boru ortada 2 büyük susturucu katalitik son yok v8 5700 cc araba gürül gürül polisin yanından bağırtırarak geçtim adam film izler gibi izledi arabayı, unoda sadece sonda az ses çıkaran egzost var, aynı polis çevirdi beni sök bunu ses yapıyor diye yer gelibolu feribot iskelesinin önü;)

ayrım var katılıyorum ama pontiacı istanbulda kullanamıyorum keşke kullanabilsemde bşy demeseler, ama gine suç işlediğimin farkındayım
Polislerin aldığı eğitim Pontiac ve Uno araçlarının farkını ayırt edecek kadar yetkin değil..Arkadaşımın başına gelen bir olaydan söz edeyim.Bahçelievler bölgesinde Yeşil Maserati arabayı polis çevirip ruhsat sormuş ruhsatıda o gün evde unutuyorlar..Polis araba modifiye demis yasak bu yaptıkların demiş..Arkadaş ise bu arabanın orjinal fabrika çıkış hali böyle benim yaptığım bişey yok cevabını vermiş:D Polis ise bak koççum demiş Lada Samarayı değiştirip tampon felan yapıp beni kandıramazsın demiş arkadaşa :eek: :hahaha: Çoçuk bakmış ikna edemiyor çünkü Polis maseratti diye bir marka görmemiş ve duymamış o yüzden bildiğini okumuş ve cezayı tutuşturmuş çoçuğa.. Olay bundan ibaret yani Polisler aldığı eğitim ile piyasada nadir bulunan araçların modifiyemi yoksa fabrikasyonmu olduğunu bilemezler....:)

cheers
04-11-2009, 10:47
Type-R ı yeni aldım.Plaka değişimi için Antalya merkeze gidiyorum.Yolda radar var ve 70 km ıle radara yakalanmadan geçıyorum.
Direk çevirmeye giriyorum.Kaput karbon oldugundan durduruyor.Ruhsat da çift renk olarak geçiyor.Açıklamamı yapıyorum ama nafile.Film yok,egzoz Mügen anıında trafıkten men ve ceza.

Köfreze yarış izlemeye gidiyoruz.Gişelerden çıkar çıkmaz çevirme.Herkesı toplamışlar 8-10 arabayız.Yine egzozdan çevırıyor hks cat back var o sırada ve silencer da üzerinde.Başkomıserı beklıyoruz egzozdan ceza yazın yollayın dıyorlar memurlara.Aradan 2 ay geçıyor ceza adrese gelıyor 3 maddeden 115 lıradan 345 lira ceza döşemişler.

Ne güzel memleket...

XSi
04-11-2009, 11:15
race motorlara eksozdan ceza yazılıyor mu? :)

turbo&quattro
04-11-2009, 11:20

Gecen hafta gece 4 gibi cadde cikisinda benzincide arabamin hava filtresini takarken kan revan icinde racingli geldi...Polisten kacmis.Asiri gurultuden fln ceza keseceklerdi demisti:D

type-RRR
04-11-2009, 11:59
müzik sistemi kurmak da suçtur diye yazanlar olmuş merak ediyorum o anfilerin veya basların üzerinde de ONLY USE RACİNG'mi yazıyo
müzik sistemleride sadece pistlerde kullanılmak üzere mi getiriliyo ???

Evrenoz
04-11-2009, 12:55
müzik sistemi kurmak da suçtur diye yazanlar olmuş merak ediyorum o anfilerin veya basların üzerinde de ONLY USE RACİNG'mi yazıyo
müzik sistemleride sadece pistlerde kullanılmak üzere mi getiriliyo ???

Ben yazdım müzik sistemi kurmak suçtur diye. Yazdığım yazının bir kısmı okunur, diğer kısmı okunmaz ise elbette "üzerinde only use racing yazmıyor ki" şeklinde bir cevap gelir.

Mesajımdan alıntı yapıp ilgili yeri bold yapıyorum ki ne yazdığım cımbızla çekilerek değil bir bütün olarak okunarak anlaşılsın.

Kanunda araç için sonradan eklenecek her eklenti ve aksesuar yasaktır yazıyor ise bunun içerisine müzik sistemi de girer, depo kapağı stickerı da, cama asılan peluş hayvan da. Kanunda only use racing yazanlar eklenemez, yazmayan her eklenti eklenebilir diye bir bilgi ya da açıklık mevcut değil.

Mr.K
04-11-2009, 13:16

Yaziliyor,hatta gecen gun bizim forumdan birininki baglandi gliba yanlis hatirlamiyorsam:)

fsunnetci
04-11-2009, 14:28
Tesisata her Polis ceza yazmıyor bazen çıkıyor aralarında dürzinin teki yazıyor valla hiç acımıyorlar..Analarını bacılarını düşünseler bunu yapmazlar ama yapıyorlar işte :)

Berk007
04-11-2009, 14:40
Tesisata her Polis ceza yazmıyor bazen çıkıyor aralarında dürzinin teki yazıyor valla hiç acımıyorlar..Analarını bacılarını düşünseler bunu yapmazlar ama yapıyorlar işte :)anasıyla bacısıyla ne alakası var.
hem adam ceza yazarak doğru olanı yapıyor.
tesisatı bir kenara bırak yasaya göre arabanın orjinalinde teyp/radyo yoksa onu bile takamıyorsun yada izin alıp takman lazım.
hem yasaları ihlal edelim hem de görev yapana ana avrat sövelim.
:)

Mr.K
04-11-2009, 14:42
anasıyla bacısıyla ne alakası var.
Hem adam ceza yazarak doğru olanı yapıyor.
Tesisatı bir kenara bırak yasaya göre arabanın orjinalinde teyp/radyo yoksa onu bile takamıyorsun yada izin alıp takman lazım.
Hem yasaları ihlal edelim hem de görev yapana ana avrat sövelim.

+ 1

VeNoM_35
04-11-2009, 14:43
anasıyla bacısıyla ne alakası var.
hem adam ceza yazarak doğru olanı yapıyor.
tesisatı bir kenara bırak yasaya göre arabanın orjinalinde teyp/radyo yoksa onu bile takamıyorsun yada izin alıp takman lazım.
hem yasaları ihlal edelim hem de görev yapana ana avrat sövelim.

kanka çok çaktırma sivil olduğumuzu belli ediyosun, sende söv geç:eek::hahaha:

Berk007
04-11-2009, 14:44
benimde sövdüğüm çok var ama sebepleri farklı :D

Berk007
04-11-2009, 14:45
bu arada konunun ana başlığı yasada şu şekilde geçiyor:

TRAFİK KANUNU
MADDE 32- Araçlar üzerinde yönetmelikte belirtilen şekillerde yapılacak her türlü değişikliğin ve adres değişikliklerinin işleten tarafından otuz gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirmesi zorunludur. (Değişik : 25.05.1997-4262/4 md.)Bu madde hükmüne uymayanlar 1.800.000 lira para cezası ile cezalandırılırlar. Üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar, değişikliğin şartlara uygun olarak yapıldığı belgelenip bu durum ilgili tescil bürosunda tescil edilinceye ve trafik belgesine işleten tarafından yazdırılıncaya kadar trafikten men edilir.

:D:D:D

Evrenoz
04-11-2009, 15:37
Bunu anlatmaya çalışıyorum bende. Standart harici değil tesisat, cama aksesuar olarak peluş hayvan koyamazsınız.

Polis ceza yazar, yazmaz bu apayrı bir konu. Bireysel tavizler kanunun ve kanundaki suç unsurunun kapsamını değiştirmez.

Kanunun yanlışlığını, değiştirilmesi gerektiğini elbette savunun. Ama yaptığın(m)ızın suç olmadığını savunmayın.

turbo&quattro
04-11-2009, 15:39
Kanunun yanlışlığını, değiştirilmesi gerektiğini elbette savunun. Ama yaptığın(m)ızın suç olmadığını savunmayın.

Kisa ve oz:icon_tup:

ulasoztas1
04-11-2009, 15:48
SONUÇ?

12 sayfa olmus, bir sonuca ulasabildiniz mi?

10 sene oldu diyorum, bi cacık olmaz hicbirseyi degistiremezsiniz.

Jeepe 3 numara zift gibi film cekersin, polisin yanında durursun dönüp bakmaz ama 2 numara filmli arabayı baglar.

Jeepe bilmemkacbin dolarlık egsoz takarsın ya da Infinity FX35 ile ortalıgı yıkarsın ama senin arabanı dizelde egsoz var sesi cıkıyor diye baglarlar.

Ferrariler Bebekte redline yapar, polis hayal kurar bigün sayısal cıkarmı diye...Ama seni gördülermi cek saga baglıyorum.

Chopperlar evlerin camlarını zangırdatır, elini süren olmaz.

Bana ceza kesen, bana ahkam kesen delikanlılar o jeepleri o ferrarileri cevirecek o zaman alınlarından öperim, ama su durumda sucmus sucluymus cezaymıs cok da s.................

+++++++++

Boşwersenize polis devleti olmuşuz hala tartışıyoruz. Evet belki kanuna göre yaptıklarımız suç ama kanun bu günün şartlarında ne kadar yeterli ki ? Eğer kanun uygulanıcaksa sonuna kadar!!!o zaman polisler ferrari,racing,bmw,typer,şahin,106 ayırt etmeden hepsine uygulamalı. Bizde eyvallah der sökeriz extralarımızı..

Frid
04-11-2009, 16:31
siyasi bir parti kuralım hükümeti kurdugumuzda el atacagımız ilk konulardan olsun otomobil piyasasındaki sıkıntılar. :D

CallMeInsane
04-11-2009, 16:43
siyasi bir parti kuralım hükümeti kurdugumuzda el atacagımız ilk konulardan olsun otomobil piyasasındaki sıkıntılar. :D
hadi kuralım

DaRkNeSs-
04-11-2009, 18:09
Kanuna göre yaptığımız suç ama kanunun kendisi baştan tırt :D

GKS
04-11-2009, 18:19
araç kullanırken arabada rahat durmayan köpeği kucağa almak suçmu :=)

dragonflydesing
04-11-2009, 18:27
racing'ler bizden daha şanslı,arkadaşla mecdiyeköy'de giderken feci bi ses,döndük baktıkki bi racing ön kaldırarak geliyor,aradan 2dk geçti polis amcam anca gelebildi ama polis gelene kadar racing'i alan üsküdarı geçiyor maalesef :D

GKS
04-11-2009, 18:29
racinglerde plakada çamurluk içinde gözükmüyo ogsden transit geçiyolar genelde

Onur`
04-11-2009, 19:45
araç kullanırken arabada rahat durmayan köpeği kucağa almak suçmu :=)

Hapis cezası isteniyo artık :D

dragstar
04-11-2009, 20:20
benimde sövdüğüm çok var ama sebepleri farklı :D

bu arada konunun ana başlığı yasada şu şekilde geçiyor:

TRAFİK KANUNU
MADDE 32- Araçlar üzerinde yönetmelikte belirtilen şekillerde yapılacak her türlü değişikliğin ve adres değişikliklerinin işleten tarafından otuz gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirmesi zorunludur. (Değişik : 25.05.1997-4262/4 md.)Bu madde hükmüne uymayanlar 1.800.000 lira para cezası ile cezalandırılırlar. Üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar, değişikliğin şartlara uygun olarak yapıldığı belgelenip bu durum ilgili tescil bürosunda tescil edilinceye ve trafik belgesine işleten tarafından yazdırılıncaya kadar trafikten men edilir.

:D:D:D

konunun özeti polis isterse camdaki stickerdan bile bağlar arabayı ondan zıtlaşmamak lazım herhalbükarda biz haksızız çünkü kanuna uymayan biziz şuç işleyen biziz

bzm problemimiz bunları makul ve kolay şekilde ruhsata işletememiz ve işletemediğimiz parçaları kullanıcak pistimizin olmaması

bunlara çözüm aramalayız

Jan™
04-11-2009, 22:40
Yavuz abi ne dersin bunun içinde bir konvoy yapılmalı mı istanbul çapında ?

Dragger
04-11-2009, 22:44

O cacık olur hepimizi baglarlar :D

Mr.K
04-11-2009, 22:48

O cacık olur hepimizi baglarlar :D

Diyaloglar;

Arabalardan cikan bagirtisesleri (modifyecilerin isyani)

Bizde nisantasi cocuguyuz,bizde bebekliyiz
Bizim arabamiz ferrari degil,yuregimiz zengin
Bizde y.disindaki modifikasyonlar gibi tr'de yasallik istiyoruz..

POLIZAZYYYYYY

DAgilinlan dagilin !!!
ahmet,hakki,mehmet bak hepsini bagliyosunuz bitane kacan olursa aglatirim,

Bascavusun eesssemi .suruolan burda baglayin hepsini:D

sduahduashdsauhuahd

XSi
04-11-2009, 22:49
racinglerde plakada çamurluk içinde gözükmüyo ogsden transit geçiyolar genelde

normalde o şekilde değil tabi.. onu ogs den kaçak geçeler çamurluğun içine gizliyolar :)

type-RRR
05-11-2009, 22:16
Ben yazdım müzik sistemi kurmak suçtur diye. Yazdığım yazının bir kısmı okunur, diğer kısmı okunmaz ise elbette "üzerinde only use racing yazmıyor ki" şeklinde bir cevap gelir.

Mesajımdan alıntı yapıp ilgili yeri bold yapıyorum ki ne yazdığım cımbızla çekilerek değil bir bütün olarak okunarak anlaşılsın.

Kanunda araç için sonradan eklenecek her eklenti ve aksesuar yasaktır yazıyor ise bunun içerisine müzik sistemi de girer, depo kapağı stickerı da, cama asılan peluş hayvan da. Kanunda only use racing yazanlar eklenemez, yazmayan her eklenti eklenebilir diye bir bilgi ya da açıklık mevcut değil.

ben hepsini okudumda sende anlamak istediğin gibi anlıyosun
değişiklik yapmak suçsa önce müzik sistemcilerini modifiye dükkanlarını oto aksesuarcılar kapatılsın diyorum vergiyi alırken iyi diyorum teyplerin üzerine trt bandrolu yapıştırırken iyi diyorum
sen diyosunki modifiye ekipmanları yarış ekipmanı olarak getiriliyo sokakta kullandiye deil diyosun
bende diyorumki renkli camdamı jant kapağıdamı ledli stoptamı ülkeye gümrükden girerken yarış ekipmanı olarak mı giriyo yoksa oto aksesuar ve yedek parça olarak mı giriyo
eğer oto aksesuar olarak giriyosa biz kullandığımız için suçlu değiliz oto aksesuar olarak girmiyorsa ülkeye ne girdiğini bilmediği için devlet de suçlu

değişikliği geçtim millet o arabaya ait olmayan başka motoru getirip üzerine oturtuyo (çok da güzel oluyo )sen pelüş hayvan diyosun
biz kraldan çok kralcı olursak hep böyle suçlu kalırız

FatihR.
07-11-2009, 14:25
http://www.facebook.com/home.php?#/video/video.php?v=183664098544&ref=nf

e şimdi bunun neresi yaşam tarzı!!!!

B.Aktepe
07-11-2009, 14:25
modifiye suçtur katılıyorum:D

Göki,ZD
07-11-2009, 14:26
satışında böylesini görmedim ahuahuhau

B.Aktepe
07-11-2009, 14:48
takmayın arkadaşım egzoz megzoz:D polisler haklı ses kirliliği görüntü kirliliği çok çirkin:D

Serencebey
07-11-2009, 15:09

dicem simdi insallah alırsın bir modifiyeli araba dıe ama oyle bişi olması icin yengenın senı postalaması lazım neyse alma :D

Evrenoz
07-11-2009, 17:03
ben hepsini okudumda sende anlamak istediğin gibi anlıyosun
değişiklik yapmak suçsa önce müzik sistemcilerini modifiye dükkanlarını oto aksesuarcılar kapatılsın diyorum vergiyi alırken iyi diyorum teyplerin üzerine trt bandrolu yapıştırırken iyi diyorum
sen diyosunki modifiye ekipmanları yarış ekipmanı olarak getiriliyo sokakta kullandiye deil diyosun
bende diyorumki renkli camdamı jant kapağıdamı ledli stoptamı ülkeye gümrükden girerken yarış ekipmanı olarak mı giriyo yoksa oto aksesuar ve yedek parça olarak mı giriyo
eğer oto aksesuar olarak giriyosa biz kullandığımız için suçlu değiliz oto aksesuar olarak girmiyorsa ülkeye ne girdiğini bilmediği için devlet de suçlu

değişikliği geçtim millet o arabaya ait olmayan başka motoru getirip üzerine oturtuyo (çok da güzel oluyo )sen pelüş hayvan diyosun
biz kraldan çok kralcı olursak hep böyle suçlu kalırız

Benim anlamak istediğim gibi anlama derdim yok.

Kanun açık ve net.

Aracına orjinal ekipman dışında çöp bile ta-ka-maz-sın. Kanun bu iken daha neyi savunuyorsun? Önce suçlu olduğunu kabul et, sonra kanunun yanlışlığını eleştir.

Devletin müzik ekipmanı, aksesuar ya da modifiye ekipmanı satan yerleri kapama gibi bir yetkisi yok. Ama bunların takılmasını yasaklama yetkisi var ve yasak. Satan da takan da yasak olduğunu bile bile satıp takıyor.

Dükkanlarda satılması birşey ifade etmez. Sen silah dükkanından silah satın aldığında kafana esen yerde kullanabiliyormusun? Kullanamıyorsun. Neden? Ya-sak.

Aynen aracına standart ekipman harici çöp takmanın bile yasak olduğu gibi.

Onrcn
07-11-2009, 20:04
Benim anlamak istediğim gibi anlama derdim yok.

Kanun açık ve net.

Aracına orjinal ekipman dışında çöp bile ta-ka-maz-sın. Kanun bu iken daha neyi savunuyorsun? Önce suçlu olduğunu kabul et, sonra kanunun yanlışlığını eleştir.

Devletin müzik ekipmanı, aksesuar ya da modifiye ekipmanı satan yerleri kapama gibi bir yetkisi yok. Ama bunların takılmasını yasaklama yetkisi var ve yasak. Satan da takan da yasak olduğunu bile bile satıp takıyor.

Dükkanlarda satılması birşey ifade etmez. Sen silah dükkanından silah satın aldığında kafana esen yerde kullanabiliyormusun? Kullanamıyorsun. Neden? Ya-sak.

Aynen aracına standart ekipman harici çöp takmanın bile yasak olduğu gibi.

Allah askina sacma sapan konusmayin arkadaslar. Ben suclu falan degilim, arabama jant taktim diye bana suclu diyen zihniyet ve yasa modelini seveyim. Gidin suc isleyenleri yakalayin once.. Sucmus, saka gibi ya millet adam olduruyor suclu olmuyor da ben gidecem vergimi vericem uzerine alirken KDV verecegim sonrada takinca suclu olacagim yok ya!

Bu milletin basina ne geliyorsa direk kabul etmekten geliyor koyun gibi. Buradada herkes bidi bidi yapiyor bir girisim yok, 500 araba topla git medyaya haber ver gelsinler 500 arabayida baglasinlar bak bakalim nasil haber olacak neler degisecek ama iste bizim milletimiz aman abi araba baglanir der gelmez gitmez kabullenir bunu.

Ben kabul etmiyorum, suclu falan da degilim. Bu kanunu degistirmeyip, insanlari magdur eden Millet vekilleri sucludur ben degilim! Herkesten al vergiyi, en buyuk vergiyi otomobillerden al, park vergisi cart vergisi curt vergisi sonra da ilgilenme banane de gec.. olduu... Ozgurluk kisitlamasindan insan haklari mahkemesine bile verilebilir zararsiz uygulamadan dolayi baglanan araclar. Kimsenin umrunda degil o yuzden boyle, bizim sucumuz bu zamana kadar yasal hic bir yola gitmeyisimizdir ama jant takmamiz degildir.

Baran^
07-11-2009, 20:13
Allah askina sacma sapan konusmayin arkadaslar. Ben suclu falan degilim, arabama jant taktim diye bana suclu diyen zihniyet ve yasa modelini seveyim. Gidin suc isleyenleri yakalayin once.. Sucmus, saka gibi ya millet adam olduruyor suclu olmuyor da ben gidecem vergimi vericem uzerine alirken KDV verecegim sonrada takinca suclu olacagim yok ya!

Bu milletin basina ne geliyorsa direk kabul etmekten geliyor koyun gibi. Buradada herkes bidi bidi yapiyor bir girisim yok, 500 araba topla git medyaya haber ver gelsinler 500 arabayida baglasinlar bak bakalim nasil haber olacak neler degisecek ama iste bizim milletimiz aman abi araba baglanir der gelmez gitmez kabullenir bunu.

Ben kabul etmiyorum, suclu falan da degilim. Bu kanunu degistirmeyip, insanlari magdur eden Millet vekilleri sucludur ben degilim! Herkesten al vergiyi, en buyuk vergiyi otomobillerden al, park vergisi cart vergisi curt vergisi sonra da ilgilenme banane de gec.. olduu... Ozgurluk kisitlamasindan insan haklari mahkemesine bile verilebilir zararsiz uygulamadan dolayi baglanan araclar. Kimsenin umrunda degil o yuzden boyle, bizim sucumuz bu zamana kadar yasal hic bir yola gitmeyisimizdir ama jant takmamiz degildir.

Üşenip yazmıyordum cok güzel yazmışsın.Sonuna kadar katılıyorum.

dragstar
07-11-2009, 20:55
konunun özeti polis isterse camdaki stickerdan bile bağlar arabayı ondan zıtlaşmamak lazım herhalbükarda biz haksızız çünkü kanuna uymayan biziz şuç işleyen biziz

bzm problemimiz bunları makul ve kolay şekilde ruhsata işletememiz ve işletemediğimiz parçaları kullanıcak pistimizin olmaması

bunlara çözüm aramalayız

modifiye suçtur en azından şimdiki kanunlar çerçevesinde bunu kabul etmemek diye birşey söz konusu değil bundan sonra yazıcaklarımı önceki mesajımda yazmıştım

Berk007
07-11-2009, 21:06
kırmızı ışıkta geçmek suç mu? suç.
eğer kırmızıda geçersen suçlu musun? suçlusun.

kabul ediyoruz bunu.
neden kabul ediyoruz, yasa böyle kural böyle.

aracına parça takmak yasal mı? değil.
aracına parça takarak yasayı ihlal edip suç işliyor musun? işliyorsun, suçlusun.

ama yok..
biz suçlu değiliz.

neden?
çünkü dışarda adam hırsızlık yapıyor onun suçu bizimkinden daha büyük.
bizimkinin es geçilmesi lazım.

es geçmiyorlar mı? yok, ceza yazıp bağlıyorlar...vay şerefsizler...

"gidip hırsız kovalasanıza niye benim arabamın egzosuna cam filmine karışıyorsunuz?? milletvekilleri yasa değiştirmiyor diye neden benim arabamı bağlayıp bana ceza yazıyosunuz..
benim cezalarımı meclise gönderin onlar ödesinler."

dersiniz polisle böyle bir durumda karşı karşıya kaldığınızda..
eminim anlayışla karşılayıp sizi bırakacak cezayı da milletvekillerine posta ile gönderecektir.

şaka gibi yorum yapıyosunuz bazen.
kanun maddesi suç diyorsa suçtur.
yapıyosan suçlusun.
yapıyosan bilerek yapıyorsun cezasına katlanırsın.
ha madem altından kalkamayacaksın ne demiş eskiler..yiyemeyeceğin lokmayı ağzına atma :D

alp1903
07-11-2009, 21:16
Bence en güzel arabalarımızı satalım ve bisiklete binelim.

Berk007
07-11-2009, 21:18
Bence en güzel arabalarımızı satalım ve bisiklete binelim.
ginger da olur :D

Onrcn
07-11-2009, 21:21
kırmızı ışıkta geçmek suç mu? suç.
eğer kırmızıda geçersen suçlu musun? suçlusun.

kabul ediyoruz bunu.
neden kabul ediyoruz, yasa böyle kural böyle.

aracına parça takmak yasal mı? değil.
aracına parça takarak yasayı ihlal edip suç işliyor musun? işliyorsun, suçlusun.

ama yok..
biz suçlu değiliz.

neden?
çünkü dışarda adam hırsızlık yapıyor onun suçu bizimkinden daha büyük.
bizimkinin es geçilmesi lazım.

es geçmiyorlar mı? yok, ceza yazıp bağlıyorlar...vay şerefsizler...

"gidip hırsız kovalasanıza niye benim arabamın egzosuna cam filmine karışıyorsunuz?? milletvekilleri yasa değiştirmiyor diye neden benim arabamı bağlayıp bana ceza yazıyosunuz..
benim cezalarımı meclise gönderin onlar ödesinler."

dersiniz polisle böyle bir durumda karşı karşıya kaldığınızda..
eminim anlayışla karşılayıp sizi bırakacak cezayı da milletvekillerine posta ile gönderecektir.

şaka gibi yorum yapıyosunuz bazen.
kanun maddesi suç diyorsa suçtur.
yapıyosan suçlusun.
yapıyosan bilerek yapıyorsun cezasına katlanırsın.
ha madem altından kalkamayacaksın ne demiş eskiler..yiyemeyeceğin lokmayı ağzına atma :D

Alakasiz ornekler, verdigin ornekler sadece hukuksal acidan degil fakat gorgu olarakta gecmektedir. Yani kirmizi isikta gectim sucsuzum ben yada bunu caldim ama sucsuzum ben hakkimi ararim diyebilen biri yoktur kanitlandigi taktirde. Fakat bizim durumumuzda bu mevcuttur. Kirmizi isik, hirsizlik vs gibi suclar her ülkede suc unsuru yaratir, ben daha hirsizlik yaptigi kanitlanan birinin sucsuz oldugunu gormedim(TR haric!) Ama jant taktim diye dunyanin buyuk bolumunde suclu durumuna dusmuyorsun.Bizim insanlarimiz buna karsi gelmeyip sizin gibi ben sucluyum sucluyuz biz gibi etrafta gezerse tabiiki hicbirsey degismeyecektir.

Kac kere yazi yazdim buraya hepsinde bunu ifade ediyorum. Polise bas kaldiris burada etkili degil hukuksal olarak girisimde bulunmak etkilidir. Ben sucsuzum hemde dunyanin buyuk kismina gore, burada terorist muamelesi yiyorum oysaki onlar bile affediliyor.

Yasa boyle, suclusun o zaman demek bu isin en kolayi, suclusun de cik isin icinden. Biri gelsin sana dava acsin, insan haklari mahkemesinden binlerce euro ode, bak bakalim suclu diyebiliyor mu.

Evrenoz
07-11-2009, 21:31

Suç ne demektir?

Kanunda yapılması yasaklanmış olan bir eylemi yapmaktır. Suç ne demek onu öğren önce.

Önce katilleri yakalayın sonra bana gelin gibi bir mantık kanunda yer almaz. Kanunda bir şey yazıyorsa ve tersini yapıyorsan suç-lu-sun.

Bu kadar basit.

Madem suçsuzum diyorsun sıkıyorsa tarfik ekiplerinin önünde spor son susturucunla kesiciye girsene. Onlara anlatabilirsen anlatırsın derdini.

Ama jant taktim diye dunyanin buyuk bolumunde suclu durumuna dusmuyorsun.Bizim insanlarimiz buna karsi gelmeyip sizin gibi ben sucluyum sucluyuz biz gibi etrafta gezerse tabiiki hicbirsey degismeyecektir.

Suçsuzum diye gez etrafta, git dava aç o zaman burada vakit harcayacağına.

Kac kere yazi yazdim buraya hepsinde bunu ifade ediyorum. Polise bas kaldiris burada etkili degil hukuksal olarak girisimde bulunmak etkilidir. Ben sucsuzum hemde dunyanin buyuk kismina gore, burada terorist muamelesi yiyorum oysaki onlar bile affediliyor.

Her ülkenin kendi kanunları vardır. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre modifiye suçtur.

Önce suç işlediğini kabul et, ondan sonra dava açarsın.

Berk007
07-11-2009, 21:34
modifiye ruhsatına işletmediğin sürece suç bu arada :D
ha sen işlettiğin için ben suçsuzum diyorsan haklısın ;)

Evrenoz
07-11-2009, 21:36
Suç ne demek onu anlatmak lazım önce herhalde...

Suç, genel olarak "yasaklanan" veya "cezalandırılan" davranışlara denir. Hukuki açıdan ise, hukuk düzeni tarafından ceza veya güvenlik tedbiri yaptırımına bağlanmış fiildir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Su%C3%A7

Neymiş hukuk düzeni tarafından yaptırıma bağlanmış fiilmiş. Modifiye hukukta yasak ve cezası belli midir? Bellidir. Bu durumda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre neymiş? Modifiye suçmuş.

Çocukça itirazlar hukukta yer almaz. Kanun vardır, maddeleri vardır, cezaları vardır. Terörist iniyor da suçsuz oluyor, ben film yaptığımda mı suçlu oluyorum demek abesle iştikaldir.

Baran^
07-11-2009, 22:13
Basit konular bunlar basit...boşuna tartışıyoruz hepimiz seviyoruz bu işi...Suç nedir falan filan gerek yok bunlara.Bu böle geldi bölede gidecek...Polislerin %90 ı kanunları korumak adına ceza kesmiyor araba bağlamıyor..Bir çark var dönüyor.Vericen 3-5 adama devam edicen bu kadar basit uzadıkca uzar bu konu :)

Onrcn
08-11-2009, 02:22
Suç ne demektir?

Kanunda yapılması yasaklanmış olan bir eylemi yapmaktır. Suç ne demek onu öğren önce.

Önce katilleri yakalayın sonra bana gelin gibi bir mantık kanunda yer almaz. Kanunda bir şey yazıyorsa ve tersini yapıyorsan suç-lu-sun.

Bu kadar basit.

Madem suçsuzum diyorsun sıkıyorsa tarfik ekiplerinin önünde spor son susturucunla kesiciye girsene. Onlara anlatabilirsen anlatırsın derdini.

Suçsuzum diye gez etrafta, git dava aç o zaman burada vakit harcayacağına.

Her ülkenin kendi kanunları vardır. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre modifiye suçtur.

Önce suç işlediğini kabul et, ondan sonra dava açarsın.

merak etme siyaset bilimi ve uluslararasi iliskilerde okuyorum ve davam hala davam devam ediyor. Gerekirse en son merciden dondugunde insan haklarina kadar giderim sucun ne oldugunu bu forumda ogrenecek degilim. Ayrica suc isledigini kabul edersen dava acmanin mantigi yoktur bunun suc olmadigini belirtip bundan sonra dava acarsin.

+ spor son susturucumla + susturucu olmadan polislerin onunde kesiciye girmisligim ve ceza yememisligimde vardir bu bir ovunme meselesi degil kendini savunma meselesidir.

Madem suc, senin modifiye sitesinde ne isin var, git facebook'ta takil oradada git gurup yarat modifiye suctur diye. Bu sitenin %90 inin aracinda standart disi urun var, madem sucluyuz git sikayet et butun siteyi incelemeye alsinlar. Burda bidi bidi yapmanin anlami yok, cezalar ceza degil, cezalar ozellikle bazilarina hic bir sekilde uygulanmiyor.

Onrcn
08-11-2009, 02:23
Basit konular bunlar basit...boşuna tartışıyoruz hepimiz seviyoruz bu işi...Suç nedir falan filan gerek yok bunlara.Bu böle geldi bölede gidecek...Polislerin %90 ı kanunları korumak adına ceza kesmiyor araba bağlamıyor..Bir çark var dönüyor.Vericen 3-5 adama devam edicen bu kadar basit uzadıkca uzar bu konu :)

+1 +10 karakter

Yekta
08-11-2009, 04:55
Suç ne demek onu anlatmak lazım önce herhalde...

Suç, genel olarak "yasaklanan" veya "cezalandırılan" davranışlara denir. Hukuki açıdan ise, hukuk düzeni tarafından ceza veya güvenlik tedbiri yaptırımına bağlanmış fiildir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Su%C3%A7

Neymiş hukuk düzeni tarafından yaptırıma bağlanmış fiilmiş. Modifiye hukukta yasak ve cezası belli midir? Bellidir. Bu durumda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre neymiş? Modifiye suçmuş.

Çocukça itirazlar hukukta yer almaz. Kanun vardır, maddeleri vardır, cezaları vardır. Terörist iniyor da suçsuz oluyor, ben film yaptığımda mı suçlu oluyorum demek abesle iştikaldir.

suçun tanımını hepimiz biliyoruz.. asıl olay burdaki kanunun saçmalığı.. insanların tepkisi buna yoksa kimse kanunen yasak olmadığını suç olmadığını iddia etmiyor.. kanunlar niye vardır? düzeni sağlamak için değil mi? peki benim taktığım jant düzenin nesini bozabilir veya karşımdaki bir insana nasıl zarar verebilir? ha herşey yasal olsun diye birşey tabiki yok olamaz da ama sen buna bir standart getirirsin tüv tse vs vs onaylayacak birimler merciler olur yaptırmak isteyen istediğini yapar.. sorgusuz sualsiz suçtur bu diye kabul etmek çok saçma birşey bence :)

Evrenoz
08-11-2009, 06:55
merak etme siyaset bilimi ve uluslararasi iliskilerde okuyorum ve davam hala davam devam ediyor. Gerekirse en son merciden dondugunde insan haklarina kadar giderim sucun ne oldugunu bu forumda ogrenecek degilim. Ayrica suc isledigini kabul edersen dava acmanin mantigi yoktur bunun suc olmadigini belirtip bundan sonra dava acarsin.

+ spor son susturucumla + susturucu olmadan polislerin onunde kesiciye girmisligim ve ceza yememisligimde vardir bu bir ovunme meselesi degil kendini savunma meselesidir.

Madem suc, senin modifiye sitesinde ne isin var, git facebook'ta takil oradada git gurup yarat modifiye suctur diye. Bu sitenin %90 inin aracinda standart disi urun var, madem sucluyuz git sikayet et butun siteyi incelemeye alsinlar. Burda bidi bidi yapmanin anlami yok, cezalar ceza degil, cezalar ozellikle bazilarina hic bir sekilde uygulanmiyor.

Yeteri kadar okumamışsın anlaşılan ki suçun tanımını bilmiyorsun. Ben suçsuzum diye bağırıyorsun. Gidip dava açsana burada lak lak yapacağına.

Ceza yememeişliğin var sa bu devamlı ceza yemeyeceğin anlamına mı geliyor? Gel beraber deneyelim bir polis önünde ne dersin? Suçsuzsun ya her trafik polisi önünde bu işlemi yapabilir hepsinden ceza yemeden geçersin.

Burada ne işim olduğunu sorgulamak senin haddin değil. Birincisi burası kardeşimin kurduğu bir site, ikincsi benim de altımda standar dışı bir araç var. Ama ben suç işlediğimin bilincindeyim.

Evrenoz
08-11-2009, 06:57
suçun tanımını hepimiz biliyoruz.. asıl olay burdaki kanunun saçmalığı.. insanların tepkisi buna yoksa kimse kanunen yasak olmadığını suç olmadığını iddia etmiyor.. kanunlar niye vardır? düzeni sağlamak için değil mi? peki benim taktığım jant düzenin nesini bozabilir veya karşımdaki bir insana nasıl zarar verebilir? ha herşey yasal olsun diye birşey tabiki yok olamaz da ama sen buna bir standart getirirsin tüv tse vs vs onaylayacak birimler merciler olur yaptırmak isteyen istediğini yapar.. sorgusuz sualsiz suçtur bu diye kabul etmek çok saçma birşey bence :)

Hah işte yekta "kimse suç olmadığını iddia etmiyor" demişsin ya,

Yukarıdaki arkadaş ben suçsuzum gitsinler önce katili, teröristi yakalasınlar gibi saçma bir iddiada bulunuyor.

Ben de diyorum ki, önce suçunu kabul et sonra kanunun yanlışlığını tartış. Değiştirmek için elindeki imkanları kullan. Yoksa bende hemfikirim kanunun saçma olduğu, düzenlenmesi gerektiği konusunda.

sword
08-11-2009, 09:49
bu işlerin devlete ek kaynak sağlıcağını anlatmak icin bişiler yapılırsa belkı kanun değişir her onaylı ürün için vergi yada muayenede standart olmayan araclardan farklı tarifede ucret felan

Baran^
08-11-2009, 11:49
Şu anda devlet memuru olan trafik polislerine zaten ek kaynak sağlıyor :)

dragstar
08-11-2009, 12:31
Hah işte yekta "kimse suç olmadığını iddia etmiyor" demişsin ya,

Yukarıdaki arkadaş ben suçsuzum gitsinler önce katili, teröristi yakalasınlar gibi saçma bir iddiada bulunuyor.

Ben de diyorum ki, önce suçunu kabul et sonra kanunun yanlışlığını tartış. Değiştirmek için elindeki imkanları kullan. Yoksa bende hemfikirim kanunun saçma olduğu, düzenlenmesi gerektiği konusunda.

mesela trafik cezasına bile itiraz ederken önce cezayı kabul ediyorsun parasını yatıroyırsun sonra savcılğa itiraz ediyorsun gibi de anlamıyor bazı arkadaşlar

bunları konuşmamız bile boş suç işliyoruz orası kesin bzm tartışmamız gereken konu bunları ruhsata işletememiz avrupadaki gibi sistem olsa çok güzel olur bunları konuşmalıyız nasıl uygulamaya geçeriz, hangi kurumlara dava açmamız lazım gibi veya toplu dilekçe versek işe yararmı tarzında aramızda illaki avukat olan vardır

Schumi
10-11-2009, 00:32
Motor modifiyesi eksoz felan bunlar suç tamamen kabul ediyorum. Ama ben şuna gıcık oluyorum. Aracın kaza yapınca gidip Valeo yerine nasıl yan sanayi TYC far alabiliyosan. Yada ne bilim bi parçası arıza yapınca yan sanayisi varsa far yerine mercekli yada angel takınca yada stop olarak ledli takınca sorun olması. Tamam bunların olduğu araçlar genelde sert kullanılan felan filan diyorlar ama polis ısrarla yasak diyor. Asıl bunun aslı astarı yok. Eksoz yasak. Her motor hacmine göre belli desibel kuralları var. Onu geçmen yasak. Aslında orjinal eksoz dışı eksoz takman yasak değil. Yani eksozu çürüyen biten araç gidip illa servistenmi alıcak eksozu 1 milyar verip. Gidip eksozcuda taktırcak yerli üretim vs.vs ama ses çıkartanı yasak. Ama gel gelelim dediğim gibi fara stoba takılıp derdi makyaj olanlarıda uğraştırıyorlar.

207KITCAR
10-11-2009, 01:31
dedim ama tek kelime yorum yapan olmadı.. toplu bi eylem dedim acıklamalı ve yasal bi eylem ;) emin olun hiç bi polis tık d,yemez cokta ses getirirdi.. ama yıllardır değişmedi değişmicekte onu görüyorum bu topluluğun tavrı..laf cok icraat olmıcak herkese saygılar..

Onrcn
10-11-2009, 01:37
mesela trafik cezasına bile itiraz ederken önce cezayı kabul ediyorsun parasını yatıroyırsun sonra savcılğa itiraz ediyorsun gibi de anlamıyor bazı arkadaşlar

bunları konuşmamız bile boş suç işliyoruz orası kesin bzm tartışmamız gereken konu bunları ruhsata işletememiz avrupadaki gibi sistem olsa çok güzel olur bunları konuşmalıyız nasıl uygulamaya geçeriz, hangi kurumlara dava açmamız lazım gibi veya toplu dilekçe versek işe yararmı tarzında aramızda illaki avukat olan vardır

Tabi kabul etmeyip imzalamayip odemeden de yapabiliyorsun. Bu durumda eger dava reddedilirse odemedigin ceza faize girmis oluyor. Eger sen hakli bulunursan cezanin iptaline karar veriliyor.

Ayrica, savciliga gitmiyorsun. Dilekceni yaziyorsun Sulh ceza mahkemesine veriyorsun. Eger dava reddedilirse gidip Agir ceza ya itiraz ediyorsun.

Eger ceza sonucu ehliyetin alinmis ise Bölge İdare mahkemesine basvuruyorsunuz.

Tr kurumlarina dava acmakla bu is ne kadar cozulebilir bilemiyorum. Ceza iptali konusunda belirttigim kurumlara dava acmak ve destekli bir savunma ile anlik cozume ulasabiliyor.

Fakat bir tasari hazirlayip kamu oyuna yada milletvekillerine bir sekilde ulastirmak gozlerini acacaktir muhtemelen. Ceza iptali konusunda eminim de Tr kurumlarina bu konuda insanlari magdur ettikleri icin nereye dava acilir hatirlamiyorum ama soyle bir bilgi verebilirim;

Kanunun insanlari magdur ettigi, toplum refahinin ve huzurunu bozdugu ispatlanirsa; ki topluma kesinlikle zarari olmayan seylerin yasaklanmasi konusunda bir yola varilabilir. Bu durum icinde actiginiz davaya bakan hakimi eger bu durumun anayasaya bagli olan

"Madde 5 – Devletin temel amaç ve görevleri, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır."

hükmüne ters düstügüne ikna edebilirseniz, hakim davada uygulanacak kanun maddesi hakkinda denetleme icin anayasa mahkemesine basvuracaktir. Hakimin bunu dava sonuclanmadan once yapmasi gerekmektedir. Eger hakimin denetleme yoluna gitmesi sonucu bilirkisiler duzgun rapor verirse bu kanun maddelerinin anayasaya aykiri oldugu konumunda karar alinip degistirilmesine gidilebilir.

not: Ben tam anlamiyla hukuk okumuyorum, avukat arkadaslar daha iyi bilir mutlaka ama benim aklima gelen yöntemler bunlardan ibaret.

Onrcn
10-11-2009, 01:39
dedim ama tek kelime yorum yapan olmadı.. toplu bi eylem dedim acıklamalı ve yasal bi eylem ;) emin olun hiç bi polis tık d,yemez cokta ses getirirdi.. ama yıllardır değişmedi değişmicekte onu görüyorum bu topluluğun tavrı..laf cok icraat olmıcak herkese saygılar..

Bu ülke malesef ancak bir savas cikarsa tekrar bütün haline gelebilir. Savas tabiiki cok kotu birsey fakat iste milletimizde bir problem var ancak kicimiz sikisinca butunlesebiliyoruz

Bartu_evo
22-11-2009, 22:36
Kendi evo'mda orjinal spoilerimi söktürmek için uğraşan polis varsa ben BUNA suç derim.Madem trafik polisisin bunun hakkında bilgin olucak ki orjinal olmadığını idaa ediceksin.yurt dışında bunlara bu kadar taviz verilmiyor,keşke bizdede bu kadar taviz verilmesede BENZİN,VERGİ VS.. YURTDIŞI GİBİ OLSA.Ben bu yazıya birazda teselli etmek için yazılmış bir yazı olarak bakıyorum.Her şeyi orjinal arabanla çıkınca bile polis ne yapıp ne edip bişe bulmak için elinden geleni yapıyor.Seni trafikte durdurduğunda muhattap olmuyor,orjinal olduğu halde anlamıyor sonrada sen suç işlemiş oluyosun.Tebrik ederim müthişmiş bizim polisimiz de benim haberim yokmuş.

redbaron
22-11-2009, 23:22
yazının çoğunda ve egsozda kesinlikle haklı.ama şu film konusundaki benzetme ibaresine ve desteğine şiddetçe karşı çıkıyorum.modifiyenin insana ve çevreye zarar veren ksımlarını çok güzel eleştirmiş ama istekli olan herkesinde 30.000tl si yok .herkes profosyonel servislerde en iyi parçalarla aracını modifiye ettirmek ister ama karşılaştırdığı ülkeler amerika ,japonya vs .... burda unutuyorki aradaki ekonomik uçurumu?.evlerin tapusu var diyor,arabanında ruhsatı var eeee?evini boyatmıyormusun?ufak tefek orasını burasını süslemiyormusun?hepsi güzel gözükmesi göze hoş gelmesi ve karşıdaki insanın bakıp tatmin olabilmesidir.bu insanların bir özelliğidir.buna karışamazssınki? güzellik göreceli bir kavram olduğu için bazı araçlar çirkin modifiye edilsede yapacak bir şey yok.bir sürü çirkin boyanan,yapılan ev var onlarda suç o zaman.burda değinmesi gerektiği konu ölçülerin ve sınırlamaların getirilmesi olmalıydı ki ülkemizin en büyük eksiği.yapılan yanlışları yanlış önermelerle ve yazı biçimiyle destekleyerek bence kötü bir yazı yazmış. film konusundaki kanunda çok saçma yazdığı yazıda.tüvde filmden geçiyorsun.isteyen polis görünce ceza yazıyor.bu nasıl bir mantık?bunu kimse sorgulamıyor?filmin trafiğe nasıl bir zararı olabilirki.
mesela şöyle denmiş:

kaçımız arabayı kullanırken öndeki arabanın ön camından bir öndeki arabaya bakıyor?(bakılıyor tabi ama 40 yılda bir) öndeki arabanın önündeki arabayı görsen nolur önündeki arabaya çarptıktan sonra yada takip mesafesini uygulamadıktan sonra?o zaman bütün otobüsleri,kamyonları trafikten kaldıralım onlarda duvar etkisi yapıyor öndeki aracı göremiyoruz.asayiş açısında sıkıntı var diyor kanun.asayiş çevirmesinde polisin arabayı arama,araç içerisindekileri görme yetkisi var açtırır camı kimlik sorgular,arayacaığını bulur.kaç kişiyi filmsiz camdan araç içinde tanıyabilir ki?ne göz varmış şu polislerde:D:D
ayrıca yaptığı benzetme tecavüzle ilgili.açık film çektirmek birisine tecavüz etmek kadar iğrenç ahlaki birşey mi?çok bilgisizce bir kıyas ve örnek verme.azıda çoğuda yasak diyebilir.en azından açık filmde içerisi görünüyor,güneş yalıtımı yapıp serin tutuyor ,bu ifadeyi tecavüz olayıyla desteklemesine arkadaşın ön yargı ve kavram karşıklığına bağlıyorum.
.yani burda ilk önce kanunu sorgulamak, sonra bu arkadaşın (bu) kanunu böyle desteklemesini sorgulamak lazım.neyse...

son olarak bu ülkede öyle suçlar yapılıyorki modifiyenin suç olması en son tartışılacak konulardan biri.Böyle hararetli bir yazıyı başka konularda yazssaydı belki topluma daha faydalı bi katkıda bulunurdu.

saygılar....