PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dünyanın en iyi askeri BORDO BERELİLER

aqustic
13-11-2009, 13:36
Biraz önce araştırırken buldum.Paylaşmak istedim:rolleyes:
2006 yılında en iyi operasyon ödülünü alan dünyanın 1 numaralı tescilli ordusu
http://www.youtube.com/watch?v=3C4G5Wkbuw4&hl=tr
http://video.google.com/videoplay?docid=1127497057981449198

BlackEmperor
13-11-2009, 13:48
güven atışı olayı yürek ister oda bordo berelide fazlasıyla var ...Allah askerimizi vatanımızı korusun

Berk007
13-11-2009, 13:50
Bir de polis özel harekat timleri var ;)

Talih.b16
13-11-2009, 13:53
bıde turk yıldızlarımız var allah basımızdan eksık etmesın

Ahmet_28
13-11-2009, 13:56
tartışmasız bordo bereliler.tamamen prof adamlar.askerlik yaptığımda bordo bereliler ile operasyona çıkmıştık kendimi amele gibi hissettim adamların yanında :D

yakaları brove dolu adamların her bitirdikleri kurs için brove alıyorlar hepsi çok iyi allahım onları sevdiklerine bağışlasın acılarını göstermesin

aqustic
13-11-2009, 13:59
Delta Force falan b.k yemiş bizimkilerın yanında.;)

Yiğit G.
13-11-2009, 14:07
ingilizler , almanlar , türkler ve israilin özel kuvvetleri dünyanın en iyileri arasındadır.O bahsedilen bizim özel kuvvetlerimizin kazandıgı yarısma Para kros competition dır.ama sadece 2005 de alabildiler.Her sene almak nasip olsa keske.

http://img524.imageshack.us/img524/2658/parakros2005zm8.jpg

http://img106.imageshack.us/img106/4008/9jb2005paraxkrosxsonucdd1.gif

imhotep
13-11-2009, 14:14
izlerken duygulamdım ama nafile bi hoka yaramadı. adamlar tepemizde

elpadre
13-11-2009, 14:17

aynenn :D:D

FaBeRgE
13-11-2009, 14:26
hiç şaşırmadım sonuca :) Allah başımızdan eksik etmesin onları

shumi
13-11-2009, 14:33
Özellikleri
1-Subay ve Astsubaylardan oluşuyor.
2-üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar.
3-Gönüllülük esasına göre seçiliyorlar.
4-Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var.
5-Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı
ihtisas eğitimleri var.

A- YURT İÇİ TEMEL KURSLARI
-Muharebe temel eğitimi
-Göğüs göğüse muharebe
-Uzak mesafeli keşif devriye
-Sızma
-teşhis ve tanıma
-Hayatı idame
-kaçma kurtulma
-Hedef atrifi,Ateş tanzimi
-Psikolojik Harekat
-Tahrip
-Paraşüt
-Kurbağa adam
-Gayri nizami savaş
-Özel harekat türleri.konularında eğitilirler.

B-İHTİSAS KURSLARI -yer ekip komutanlığı
-tahrip teknikleri.mayın ve bubi tuzakları
-İlk yardım
-Cerrahi müdahale teknikleri
-Mühimmat imha
-Hafif ve ağır silah uzmanlığı
-İstihbarat uzmanlığı
-Muhabere kursları
-psikolojik harekat kursları

C-YURT DIŞI KURSLARI
-Ranger
-Hava İndirme
-Sivil İşler
-Halkla İlişkiler
-Hayatı İdame
-Psikolojik harekat

Tümü iyi paraşütçüdür. Çeşitli yabancı dilleri iyi bilirler.

Bordo berelilerin görevi özel harekât ve savunmadır. Yıllarca PKK dâhil birçok yasadışı
örgüte kan kusturmuşlardır. Farklı aralıklarla yapılan dünya özel kuvvetler taarruz,
savunma yarışmalarında 2 defa dışında hep birincilikle dönmektedirler. Ne amor’u ne
delta force'u bordo berelilerin önünde ayakta kalamadı. Almanya, Fransa dâhil birçok
Avrupa ülkesi özel kuvvet eğitimi aldırmak için sıradalar. Ama bordo berelilere verilen
eğitimin %30 u o ülkelere gösteriliyor.
Özel operasyonlarda sessizlik ve hız en önemli değerdir.

K.loca dedikleri kilitleri delta forte dâhil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo
bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar.

200 metrede hâlâ nokta atışı yapabiliyorlar.

Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak. Ama bu iş her babayiğidin altından
kalkabileceği bir iş değildir. Bordo bereliler çoluğunu çocuğunu, anasını babasını yok
sayabilir.

Bordo bereli bildiğiniz askerlere benzemez. Tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler
umursamazlar. O askerlerin eğitiminde duygusallık diye birsek yoktur. Komutanları
vurun beni dese 2. emri beklemeden vururlar. Eğitimlerinde bir insanın başarabileceği
noktanın üstünde ki işler için eğitim alırlar. Kısacası en ağır şartlar onlar içindir. İste
bordo bereliler bundan dolayı bir numaradır. Iraktaki çatışmalarda komando ve piyade
birlikleri PKK'lılarla çatışırken bordo berelileri her zaman çatışmanın arasına atarlar. Ve
belki 3 saattir süren bir çatışma 20 dakikaya son bulur.

alıntıdır...

aslan parçaları...:icon_tup:

ErmanArseven
13-11-2009, 14:39
dünyada güven eğitimi alan tek birlik :) gercekten harika birşey görevleri özel harekat ve savunma duygulara yer yok Allah basımızdan eksik etmesin Türkiyenin gurur kaynağı :)

despe
13-11-2009, 14:40
daha önceden de okumuştum :)

PKK MAGARASINDA YAZAN YAZI

Eger bir asker sizi gördügü zaman durmadan ates ediyorsa bilinki o acemidir kursununun bitmesini bekleyin, bittigi zaman gidin kafasina sikin.

Eger sadece sizi gördügü zaman ates ediyor saklandiginiz zaman duruyorsa o bir komandodur, kaçin ve caninizi kurtarin.

Eger sizi gördügü zaman ortadan kaybolmussa ve etraf sessizse bilinki o bordo berelidir merak etmeyin o sizi bulur.Gelir kafana sikar.

alıntıdır.

aqustic
13-11-2009, 14:41
Aklıma gelmişken kardak krizinde de adaya bizim sat komandoları girip yunanlıları hayal kırıklıgına ugratmıştı

gökan
13-11-2009, 14:41
askerlık yaptıgım yerde turkıyedekı 8 özel harekatcı ve ısthbarattan bı komutanımız vardı dınlendırlmek uzere bırlıgımıze geldı gogsunde afedersın albaydan daha cok kazandıgı brovelerı vardı bıgun gece 1de nobetteyken benı cagrdı yan yanaydık oldurdugu serfsızlerın resımlerını gosterıyordu mıdem bulanmıstı avrupada bı yarsma yapılmıs askerı oda 1ıncı olmus onu söluyordu cok saglam bı adamdı benım evım hakkarı dıyordu daglar magaralar

Eyüp
13-11-2009, 14:42

Aynen , almadıkları eğitim yok :)

levent
13-11-2009, 14:43
bitanesi eniştem , annemin kuzeniyle evli :)

seneler önce abd ırak a operasyon düzenlediği sıralarda pkk nın görüldüğü yerde öldürülcekler listesindeydi :o

Selman
13-11-2009, 14:45
Allah zeval vermesin.

B.Aktepe
13-11-2009, 15:16
tartışmasız bordo bereliler.tamamen prof adamlar.askerlik yaptığımda bordo bereliler ile operasyona çıkmıştık kendimi amele gibi hissettim adamların yanında :D

yakaları brove dolu adamların her bitirdikleri kurs için brove alıyorlar hepsi çok iyi allahım onları sevdiklerine bağışlasın acılarını göstermesin

nerde çıktın bordolarla göreve? jöh timleri olmasın? merak ettim açıkçası :)

::ZaFeR::
13-11-2009, 15:26
Bende bi arkadaşımdan yetimhanede yetişen kişilerden seçildiklerini duymuştum.

B.Aktepe
13-11-2009, 15:41
Bende bi arkadaşımdan yetimhanede yetişen kişilerden seçildiklerini duymuştum.

yok öyle birşey. her sene kurs katılım için astsubay-subay kadrosuna bilgi gelir seçmeler olur. katılan seçilir vs vs.
bir astsubay çavuş arkadaşım şu an eğitimde bir senedir. bordo bereliler de diğer birliklerle görevlere çıkmazlar. 2-3 haftada bir gelir bir bölük (2tim 20 kişilik) (bir taburda 40 kişiliktir bordo berelilerde) temizlik yapardı 2-3 kelle alır dönerlerdi o 3-4 günlük periyodda bizi göreve vs hiçbir yere çıkarmazlardı. (komando tim komutanıydım.)

Evrenoz
13-11-2009, 15:41
1000-2000 Tane bordo bereliyi bıraksan dağlara ne pkk kalır ne başka köpek. Zaiyat vermeden alayını temizlerler..

::ZaFeR::
13-11-2009, 15:43
yok öyle birşey. her sene kurs katılım için astsubay-subay kadrosuna bilgi gelir seçmeler olur. katılan seçilir vs vs.
bir astsubay çavuş arkadaşım şu an eğitimde bir senedir. bordo bereliler de diğer birliklerle görevlere çıkmazlar. 2-3 haftada bir gelir bir bölük (2tim 20 kişilik) (bir taburda 40 kişiliktir bordo berelilerde) temizlik yapardı 2-3 kelle alır dönerlerdi o 3-4 günlük periyodda bizi göreve vs hiçbir yere çıkarmazlardı. (komando tim komutanıydım.)

O zaman ona bir şehir efsanesi gibi bir şey anlatmışlar.:cool:

Ahmet_28
13-11-2009, 15:47
nerde çıktın bordolarla göreve? jöh timleri olmasın? merak ettim açıkçası :)

ovacık / tunceli :) yok jöh lerle bordo bereleri ayırt edebiliyorum merak etme :D

B.Aktepe
13-11-2009, 15:48
ovacık / tunceli :) yok jöh lerle bordo bereleri ayırt edebiliyorum merak etme :D

vallahi ne mutlu sana:)

Ahmet_28
13-11-2009, 16:21
belki salladığımı düşünebilirsin ama merak etme helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştiren tiplerden değilim ;)

zaten hiç şarjörüm olmadı benim :D

B.Aktepe
13-11-2009, 16:45
belki salladığımı düşünebilirsin ama merak etme helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştiren tiplerden değilim ;)

zaten hiç şarjörüm olmadı benim :D

bixici miydin mayonların mı vardı :D

y@sin
13-11-2009, 16:48
tuncelide askerlik yaptığım zamanda bölge görevinde 8 farklı birlikten oluşan bir görev olmuştu sanırım öyle bir operasyonda bordo berelilerde bulunmuştur :)

geyiksuyu komanda,tokat komanda,ankara jöak,tunceli jöh vs diye giden birlikler listesi vardı :)

8.000rpm
13-11-2009, 16:49
allah onları ve onlar gibileri yetiştiren o mukaddes teşkilatı başımızdan eksik etmesin , allah onlara zeval vermesin...

Ahmet_28
13-11-2009, 16:49
aynen :D gözünü seveyim onun silah gibi çamura sok çıkar çalışıyordu tutukluk nedir bilmez.zamanında mg3 ten çok çekmişler,gerçi piyade komandolar hala çekiyor :D

B.Aktepe
13-11-2009, 18:28
Bordo Berelilerin Somali Başarısı;
Yıl 1991.. yer Afrika' daki somali.. Ülkede iç savaş hakim ..1.5 milyon insan açlıkla karşı karşıya ... İsayancı lider General Muhammed Aidid'e bağlı militanlar her yerde kan döküyor. İşte bı ortamda , Aidid'e bağlı 150 militan 13 Eylül 1991'de bir Amerikan konvoyunu pusuya düşürdü. Konvoydaki askerlerden 18 öldürüldü.

ABD , iç savaşı sona erdirmek, Aidid'i yakalamak ve ve insani yardımın dağıtımını kontrol etmek için DELTA FORCE Özel Harekat Timi ve deniz piyadelerini Somalinin baş kenti Magadişu'ya gönderdi ancak ABD askerlerinin 1 yıl boyunca süren operasyonları başarılı olmadı. Aidid yakalanamadı.Üstüne üstlük Aidid'e bağlı militanlar, ABD Delta Force birimine bağlı Dirty Dog adlı timde görevli 25 askeri esir aldı.
ABD bu kez esir askerlerini kurtarmak için operasyonlar yaptı . Fakat sonuç alamadı.
TÜRK ASKERİ DEVREDE...
Amerika, o dönemde somalide görev yapan UNOSOM Komutanı Çevik Bir aracılıyla Türk Genel Kurmay Başkanlığı'ndan yardım talebinde bulundu.
Bordo Bereliler'in 6' sı subay 6'sı astsubaydan oluşan A - 1 isimli ''yurt dışı operasyon timi '' esir alınan Amerikan askerlerini kurtarmak için özel görevle somaliye gönderilir.
Pakistanlı askerlerle birlikte operasyon gerçekleştirilir.
Aidid' in esir tuttuğu 25 Amerikan Delta Force askeri kurtarılır. Birleşmiş milletler barış gücü karargahına götürülen ABD askerleri ağlayarak Türk askerine teşekkür etti.Bordo bereliler bu başarı nedeniyle büyük takdir aldı. Ölümden dönen ABD askerlerinin yakınları ise televizyonlara çıkıp '' Thank you Turkey ( Teşekkürler Türkiye) dediler

B.Aktepe
13-11-2009, 18:29
Adamlar delto force timini kurtarıyor:D bordo bereliler efsane hakikaten Allah oğluma inşallah kısmet nasip eder.

Evrenoz
13-11-2009, 18:30
Yıl 1991.. yer Afrika' daki somali.. Ülkede iç savaş hakim ..1.5 milyon insan açlıkla karşı karşıya ... İsayancı lider General Muhammed Aidid'e bağlı militanlar her yerde kan döküyor. İşte bı ortamda , Aidid'e bağlı 150 militan 13 Eylül 1991'de bir Amerikan konvoyunu pusuya düşürdü. Konvoydaki askerlerden 18 öldürüldü.

ABD , iç savaşı sona erdirmek, Aidid'i yakalamak ve ve insani yardımın dağıtımını kontrol etmek için DELTA FORCE Özel Harekat Timi ve deniz piyadelerini Somalinin baş kenti Magadişu'ya gönderdi ancak ABD askerlerinin 1 yıl boyunca süren operasyonları başarılı olmadı. Aidid yakalanamadı.Üstüne üstlük Aidid'e bağlı militanlar, ABD Delta Force birimine bağlı Dirty Dog adlı timde görevli 25 askeri esir aldı.
ABD bu kez esir askerlerini kurtarmak için operasyonlar yaptı . Fakat sonuç alamadı.
TÜRK ASKERİ DEVREDE...
Amerika, o dönemde somalide görev yapan UNOSOM Komutanı Çevik Bir aracılıyla Türk Genel Kurmay Başkanlığı'ndan yardım talebinde bulundu.
Bordo Bereliler'in 6' sı subay 6'sı astsubaydan oluşan A - 1 isimli ''yurt dışı operasyon timi '' esir alınan Amerikan askerlerini kurtarmak için özel görevle somaliye gönderilir.
Aidid' in esir tuttuğu 25 Amerikan Delta Force askeri kurtarılır. Birleşmiş milletler barış gücü karargahına götürülen ABD askerleri ağlayarak Türk askerine teşekkür etti.Bordo bereliler bu başarı nedeniyle büyük takdir aldı. Ölümden dönen ABD askerlerinin yakınları ise televizyonlara çıkıp '' Thank you Turkey ( Teşekkürler Türkiye) dediler

Tears OF The Sun'a da konu olmuştu sanırım bu olay. Ama tabi olduğu gibi değil. Türk askerlerini devreye sokmadan...

B.Aktepe
13-11-2009, 18:31
Tears OF The Sun'a da konu olmuştu sanırım bu olay. Ama tabi olduğu gibi değil. Türk askerlerini devreye sokmadan...

"Kara şahin düştü" Blackhawk down diye hatırlıyorum ama. yanılıyor olabilirim.

Evrenoz
13-11-2009, 18:34
"Kara şahin düştü" Blackhawk down diye hatırlıyorum ama. yanılıyor olabilirim.

Yok yok sen doğru hatırlıyorsun, ben yanlış hatırlıyorum :D Blackhawk down filmi gözümün önüne geldi Tears of the sun dedim. :) Tears of the sun daki olay başkaydı :)

Onurkk06
13-11-2009, 18:40

TÜRK ASKERİ DEVREDE...

yanlız nie bizim askerlerimiz ateşe atılıyo bize ne delta forcelerini gitsinler kendileri kurtarsınlar böyle olaylarda sinirlenmemek elde deil :ofk: