PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kenan Sofuoğlu, İstanbul Park İçin Mücadele Edecek

::ZaFeR::
19-11-2009, 20:10
2009 Dünya Supersport Şampiyonası'nı üçüncü sırada tamamlayan Türk motosikletçi Kenan Sofuoğlu, formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park'ın Türk sporculara kullandırılmadığını belirterek, "İstanbul Parkı geri alacağız. Bu pist Türk sporcularına açılacak." dedi.

Motosikletinde yaşadığı problemlere rağmen bu yılki şampiyonada kürsüye çıkmayı başaran Sofuoğlu, 2010 yılı hazırlıkları öncesinde memleketi Sakarya'da ailesiyle birlikte stres atıyor. Milli sporcu CİHAN muhabirine yaptığı açıklamada, dünya şampiyonluğu hedefiyle başladığı bu yılki şampiyonayı motorundaki sorunlar nedeniyle üçüncü sırada tamamladığını söyledi.

Testler Gösterdi ki 2010 Çok Farklı Olacak

Motosikletinde yaşadığı problemler sebebiyle bu yıl dünya şampiyonluğunu kaybettiğini ifade eden Sofuoğlu, şunları söyledi; "Sezona dünya şampiyonluğu hedefiyle başlamıştım. Yarışlar devam ederken Honda motosikletimi değiştirdi. Yeni motosikletimde sorunlar çıktı. Takımım bile şampiyonayı ilk üç içinde tamamlayacağımı düşünmüyordu. 2008 yılında dünya şampiyonu olan arkadaşım bu sezon aynı motosikleti ile ilk beşe dahi giremedi. Ben motosikletime rağmen şampiyonayı kürsüde tamamladım. Zorluklara rağmen sezonu Dünya üçüncüsü olarak tamamlamak iyi bir sonuç.''

Takımı Honda'nın motosikletin sorunların aşılması için mücadele verdiğini kaydeden Sofuoğlu, 2010 yılı hazırlıklarına ara vermeden başladıklarını dile getirdi. Bu sezon yaptıkları hataları gelecek şampiyonada tekrarlamayacaklarını anlatan Sofuoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bu yıl sezonun son yarışlarında motosiklette büyük gelişmeler oldu. Portekiz'deki final yarışının ardından bütün takımlar tatile girerken biz testlere başladık. Motosikletimde yeni parçalar denendi. Testlerde şampiyonada yaptığım derecelerden daha iyi derece yaptım. Buda 2010 yılında yeni motosikletimle dünya şampiyonluğunu alabileceğimi gösterdi.Takımımdan kışın bana daha fazla test yaptırmalarını istedim. Çünkü yarışların içinde parçaları denediğimiz zaman baya büyük sıkıntı yaşıyoruz. Honda normalde kışın bir test yaparken şuanda bu kış boyunca her ay içinde iki test yapma kararı aldı. Bu bana büyük katkı sağlayacak. Testler gösterdiki 2010 yılı çok farklı olacak."

DÜNYA ŞAMPİYONU OLURSAM 2011'DE MOTOGP'Yİ DÜŞÜNÜYORUM

2010 yılında supersportta dünya şampiyonluğunu hedeflediğini söyleyen Sofuoğlu, gelecek yıl şampiyon olması durumunda 2011 yılında MotoGP'de yarışmayı düşündüğünü belirtti. 2011 yılı için Honda ile açık kontratının bulunduğunu ifade eden Sofuoğlu, şöyle konuştu;

"Motor sporlarında çok uzun vadeli düşünceler yapmak doğru değil. Bunun için her zaman içinde bulunduğum sezona önem vereceğim. 2009 yılında zor bir sezon geçirdim ama dünya üçüncüsü olarak tamamladım. 2009 yılının son 3-4 yarışında şuna karar verdim; kesinlikle bu kategoride kalıp dünya şampiyonu olacağım. 2011 yılı için Honda ile açık bir kontratım var. 2010 yılında yeni motoGp 600 cc kategorisi başlıyor. Geleceğin en popüler kategorisi olabilecek bir kategori. 2010 yılında her şey istediğim gibi geçer dünya şampiyonu olursam, o zaman motoGP'yi deneyeceğim. Supersportta şampiyon olursam 2011 yılında yarışacağım karegoriye ben karar vereceğim."

Motorsporlarında Türkiye'de çok yetenekli sporcuların bulunduğunu anlatan Sofuoğlu, bu sporculara İstanbul Park'ın kullandırılmadığını kaydetti.

Bu İnanılmaz Bir Şey

İstanbul Park'ı alan İngiliz'in pistin kapılarını senede bir kez Formula 1 için açtığını dile getirerek, "Motorsporlarında Türk sporcular İstanbul Park'ı kullanamıyor. Çünkü İngilizin biri geldi, pisti aldı. Anahtarını alıp kapıları kitleyip çekti gitti. Senede bir sefer kapıları açıyor. Formula 1'i içine alıyor. Başkada kimseyi içeri sokmuyor. Bu inanılmaz bir şey.'' diyen Sofuoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

''Ben supersportta kendi ülkemde yarışamıyorum. Bundan iki hafta önce Türkiye motosiklet pist şampiyonasının final yarışına katıldım. İstanbul Park gibi güzel bir pist varken İzmir'de tarla gibi bir yerde yarıştım. Yurt dışından getirdiğim mekanikerim bile hayretler içinde baktı. İstanbul Park varken siz neden burada yarışıyorsunuz? dedi. İstanbul Park Avrupadaki pistlerle hemen hemen aynı. O pistte yeni yarışçıların yetişmesi mümkün. İzmir'deki pist ufak olduğundan yeni yarışçıların yetişmesi mümkün değil. İstanbul Park'ı geri almak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. En kısa sürede Ankara'ya giderek spordan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ile görüşeceğiz. O pist boş duracağına genç sporcuların yetişmesi için gereken çalışmaların yapılması gerekiyor. Biz bunu anladık mücadelemizi veriyoruz. En kısa zamanda İstanbul Park'ı tekrar geri alacağız ve Türk sporculara açacağız."

http://sakaryarehberim.com/others/sakarya-haberleri-gazeteleri-kenan-sofuoglu-istanbul-park-icin-mucadele-edecek-30433.html#haber_baslik

Talih.b16
20-11-2009, 12:04
heralde motor sporlarının tek kosteklendıgı ulke bızızdır.kenanı tebrık edıyorum ozellıkle bı sakaryalı olarak.guzel paylasım zafer elıne saglık

ibrahim
20-11-2009, 12:10
keşke elimizden bişi gelsede destek olsak

Talih.b16
20-11-2009, 12:13
haklısın aslında herseyde bırlık olunması once ulke sonrada motor sporlarına gonul veren ınsanlar olarak destek vermek gerekır

SULTANOGLU
20-11-2009, 12:13
umarım mücadelesi olumlu sonuçlanır

Göki,ZD
20-11-2009, 12:16
hiç bişey çıkmaz bu işten :) çıksa bile ne yapıcaklar timetrial drag mı düzenlenicek istanbul parkda, amatorlere yaramıcaksa bana ne istanbul parkdan izmiti açsınlar yeter

Maxi
20-11-2009, 12:17
yazık tabi ,
fakat kafalar değişmediği sürece bir yerlere gelmemiz mümkün değil arkadaşlar ,

halaaaa senede kabaca 4000 kişi türkiye yollarında kazalarda ölmektedir,
ve kimsenin umrunda değildir bu !
bknz: trafik.gov.tr

halaaa analar babalar çocuklarına bağırıp çağırmakta, arabalarıyla uğraşmalarını engellemekte ve en azından iyi araba kullanmalarına bile köstek olmaktadır .

halaaa bu ülkede ralli arabalarına etap içlerinde taş atılmaktadır.

daha ne olsun ?

sizin benim gibi 50-100 kişinin yardımıyla olacak şeyler değil bunlar ..

ibrahim
20-11-2009, 12:17
alakasız işler için kullanıma izin veriliyor mesela düğün salonu olarakta kullanılıyor ona izin veriyorlar motor sporları için yapılan pisti bizlere vermiyorlar verselerde sıfır araba parasına kiralıyolar :)

Talih.b16
20-11-2009, 12:26
vallaha gokı kardes bıraz haklısın ama nekadar gelısırse ne kadar motor sporu organızasyonu olursa korfezde acılır baska seylerde yapılır.ne kadar gozde olup ne kadar rant olursa tepedekılerde ılgılenır tabı bu benım fıkrım.tabııkı korfezde acılsında rahat edelım

eeyore
20-11-2009, 17:00
bir işe yarayacağını sanmam. dediğiniz gibi bizim ülke o kadar böyle şeylere karşıki. ondan sonra kalkıpp caddelerde kapışıyolar diyolar.. eee yer varmı da siz takılmıyosunuz... değişik bir zihniyet..