PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yokuş aşağı inerken boşuna yakıt tüketmeyin !!

Sayfa : 1 [2]

ali_utku
10-01-2012, 21:45
Soyle bir soru sorum var.

Anlatilanlari araba kullanmaya başladığımdan beri uygularim mantık çok basit zaten.benim her sabah okula giderken kullandığım güzergahta evden çıkar çıkmaz yaklaşık 3-4 dk rampa aşağı iniyorum.araba viteste iken ayağımı gazdan çektiğimde gayet rahat bir sekilde yavaşlamadan gidebiliyorum.aklıma takılan nokta şu;

Ben bu rampayı inerken aracım yeni yola çıkmış oluyor yani yağ sıcaklığı düşük.ilk calistirdigimda min. 3-4 dk bekliyorum ama bu sürede yağ yinede tam ısınmamış oluyor.yola çıkar cikmaz yokuş aşağı inerken ayağımı gazdan çektiğim için motorda yanma olmuyor yani yanma odalarında soğuk yağ yaglama yapıyor.bunun bana ne gibi zararı olur kısa ve uzun vadede?

Uzun yokuş inişlerinde motor sıcaklığının sabit kalmadığı,azaldığını düşününce aklıma geldi.sonuçta yağın ısınması gerekirken tam aksine ilk çalıştığı durumdan daha soğuk bir durumla karsı karşıya kalıyor.aracım dizel bu arada.

CaNeR44
10-01-2012, 22:12
28 yıllık kamyon ve otobüs şöförü olmakla övünen insana bu durumu izah ettiğimde yaav yok olur mu oyle şey demesi ve bnde bozmamak için tabi olmaz kaptan demem manidar :D

cabrioleter
11-01-2012, 06:21
gerçekten de bizim millet ne çok iddialaşır bu konuda ve de ne kadar anlatırsan anlat öter :D

Maxi
11-01-2012, 11:04
merak etmeyin bu işi temelden çözücem yakında :)

SULTANOGLU
11-01-2012, 13:17
millet bunu nasıl anlamıyor kafam basmıyor.

geçenlerde 120 ile giderken astrada benzinim bitti ve araba sanki ben ayağımı gazdan çekmişim gibi yavaş yavaş yavaşladı ve o esnada arabadaki her aksam ışıl ışıl çalışıyor. taaki devri hatırlamıyorum ama bir noktadan sonra ışıklar yandı arabayı kenara yanaştırdım. arabada zerrre benzin olmadığı için araba tabikide çalışmadı.

Neyse işin özü şudurki bu olay gerçek. inanmak istemeyen kafası basmayan benzinini bitirsin sonrada görsün. arabam 2000 model astra g

TünayK
11-01-2012, 13:29
Soyle bir soru sorum var.

Anlatilanlari araba kullanmaya başladığımdan beri uygularim mantık çok basit zaten.benim her sabah okula giderken kullandığım güzergahta evden çıkar çıkmaz yaklaşık 3-4 dk rampa aşağı iniyorum.araba viteste iken ayağımı gazdan çektiğimde gayet rahat bir sekilde yavaşlamadan gidebiliyorum.aklıma takılan nokta şu;

Ben bu rampayı inerken aracım yeni yola çıkmış oluyor yani yağ sıcaklığı düşük.ilk calistirdigimda min. 3-4 dk bekliyorum ama bu sürede yağ yinede tam ısınmamış oluyor.yola çıkar cikmaz yokuş aşağı inerken ayağımı gazdan çektiğim için motorda yanma olmuyor yani yanma odalarında soğuk yağ yaglama yapıyor.bunun bana ne gibi zararı olur kısa ve uzun vadede?

Uzun yokuş inişlerinde motor sıcaklığının sabit kalmadığı,azaldığını düşününce aklıma geldi.sonuçta yağın ısınması gerekirken tam aksine ilk çalıştığı durumdan daha soğuk bir durumla karsı karşıya kalıyor.aracım dizel bu arada.

IYM01(içten yanmalı motorlar) den başlaman lazım birader...yağ sıcaklığı ile yanma odasındaki patlamanın ve soğutma sıvısının sıcaklığının hiçbir alakası yok...

XSi
11-01-2012, 13:29
peki olaya farklı bir yönden gireceğim,

ben ayağımı çektim devir düştü düştü düştü düştü.. taki rölanti devrine kadar, ama benim arabam gitmeye devam etti (herkesin arabasının devam edeceği gibi), hatta hafif eğimli yokuş yukarı bile çıkabiliyor bu durumda, gaza basmıyorum rölantide gidiyor araç, yokuş yukarı çıktığına göre motor güç üretiyor, güç üretmesi için temel şart yakıt + havanın karışması ve patlayarak güç oluşturması, demekki bu durumda enjektörler çalışıyor..

Bu durumda ne fark var peki? rölanti valfinin devreye girmesi mi enjektörlerin çalışmasını sağlıyor?

mmustu
11-01-2012, 13:32
keşke arabanızda AFR saati olsada görseniz viteste rampa aşağı inerken 3 çizgiyi :)

initial-D
11-01-2012, 13:57
peki olaya farklı bir yönden gireceğim,

ben ayağımı çektim devir düştü düştü düştü düştü.. taki rölanti devrine kadar, ama benim arabam gitmeye devam etti (herkesin arabasının devam edeceği gibi), hatta hafif eğimli yokuş yukarı bile çıkabiliyor bu durumda, gaza basmıyorum rölantide gidiyor araç, yokuş yukarı çıktığına göre motor güç üretiyor, güç üretmesi için temel şart yakıt + havanın karışması ve patlayarak güç oluşturması, demekki bu durumda enjektörler çalışıyor..

Bu durumda ne fark var peki? rölanti valfinin devreye girmesi mi enjektörlerin çalışmasını sağlıyor?

her araçta belli bir devre düşene kadar kapalı konumda enjektörler.rolantinin belli bir miktar üstünde mesela 800 rolanti devri 1300 enjektör devri.sen 3. viteste 3500 devirde gazdan çekersin 1300e düşene kadar yanma olmaz ama 1300de enjektörler sen gaza basmasanda benzin püskürtür stop etmemek için

fatihcakin
12-01-2012, 15:27
merak etmeyin bu işi temelden çözücem yakında :)

Abi karbüratörlü araçlar içinde bi sunum hazırlarsan seviniriz aydınlat bizi :)

vkarayel
13-01-2012, 22:07
Uzun zaman önce bu konuda ben itirazda bulunmuştum ve gene itirazda bulunmak istiyorum. iniş esnasında enjektörler kapalı olduğu için benzin 0 lt yakılır ok ama her inişin bir çıkışı vardır !, tüm inişte ayağını gazdan full çektiysen minimum rakıma geldiğinde 0 lt ile inmiş olursun burası okey ama boşta inseydin yaklaşık 1-2 lt/100 km ortalama ile 140 km ile minimum yükseklikte olursun ve yokusu çuıkarken 90dan 140a çıkmak için 30 lt/100 km leri yol bilgisayarında görmezsin.
Ankara-İstanbul corolla dizel ile 4.7 lt/100 km ile geldim
Bursa-İskenderun mitsubishi Lancer 1.5 otomatik ile 1 depo ile gittim 1100 km
hepsinde inişin sonunda çıkış varsa boşta indim, iniş çoook uzunsa (pozantı-adana) viteste indim.
Yani işin özeti yoluna göre bu iş değişir inerken hep viteste gitmek minimum yakıt için kısmen doğru olsada realitede doğru olmaz.

ilkercom
13-01-2012, 22:27
Katılıyorum. ama boşa atmak yerine cruise kullanmak daha az yaktırıyor.

4,7 litre çok olmuş. süratli gittin herhalde.

Maxi
14-01-2012, 00:21
Ara ara tazeleme yapmak gerekiyor

Tekrar kısa bir özet gidelim
fazla mekaniğe detaya girmeden..

Çoğu otomobilde beyin var ve beyin araçta ne varsa ne oluyorsa biliyor.
siz gaza ne kadar basıyorsunuz?
motorun su sıcaklığı ne
motor kaç bin devir dönüyor?
rölanti devri ne?
hava-yakıt karışımı ne?
daha birçok bilgiyi biliyor ve kontrol ediyor hemde çok çok hızlı bir biçimde.

Beyinde kayıtlı bir rpm değeri var bu sisteme ait.
bu devrin altına inince burada konuştuğumuz özellik devre dışı kalıyor
bu değere 1200 rpm diyelim (her araçta farklı olabilir)
bazısı 1350 rpm , bazısı 1100 rpm ..

yolda gittiğinizi ,bayır aşağı indiğinizi veya kaçıncı viteste olduğunuzu unutun.bütün bunlar aslında olayı anlatabilmek içindi.

sadece gaza bastığınızı düşünün, motor çalışıyor
3000 rpm, biraz daha bastınız 3500 rpm , ayağınızı biraz çektiniz 3000 rpm
az daha bastınız 3800 rpm bu sırada ecu her bilgiyi biliyor ve ona göre davranıyor ..

çat ... ayağınızı gaz pedalından tamamen çekin ....
ecu bunu biliyor
siz ayağınızı gazdan tamamen çektiniz...
en son motor devri ne idi ? 3800 rpm
şu anda enjektörler kapatıldı ... ve motor yavaşlamaya başladı ..

nereye kadar ??
işte biraz önce yazdığım eşik değerine kadar
1100 veya 1150 devire geldiğimiz an enjektörler tekrar çalışmaya başlıyor, neden ??
çünkü öyle olmasa motor stop eder, onu istemiyoruz..

neden bayır aşağı viteste inerken örneği ???
hemen düşünelim
bayır aşağıya iniyoruz,
araç viteste olmalı çünkü boşta olsa o devrin altında olacağından sistem devreye girmez değilmi ? (rölantideki devrimiz 800-900 rpm falandır)
diyelim 4. vitesteyiz
devrimizde 4000 rpm olsun (vitesteyiz)
gazdan ayağımızı çektik
ecu diyor aha gazdan ayak çekildi .. ismail kapa olm enjektörleri ..
ismail enjektörleri kapatır ve motora artık benzin gitmez..

peki ne dedik belli bir devir var oraya inene kadar bu süreç devam eder..
diyelim 1150 rpm .
ama hala vitesteyiz değilmi ?
araç kendi ağırlığı ile gidiyor ve devrimizde o limit devrin altına düşmedi hala ?
boşta olsaydık 1 saniye falan sürerdi hemen motor devrimiz rölanti devrine inerdi.
ama viteste olduğumuzdan dolayı motor devri yukarlarda kalıyor
artık aracın yavaşlamasına bağlı olarak devirde illaki düşecek bir süre sonra.
o zamana - o devre kadar tadını çıkarın işte :)

işte olay böyle gaza basmadığınız sürece ve o devrin altında olmadığımız sürece yakıt gitmez motora.

osman 1.8t
14-01-2012, 20:25
keşke arabanızda AFR saati olsada görseniz viteste rampa aşağı inerken 3 çizgiyi :)

afr saatine gerek yok çoğunun aracında anlık yakıtı bilgisayarda gösteriyor oradanda bakabilirler aracı vitesde akışına bıraksınlar yakıtı 0 gösteriyor :)

Symbol
14-01-2012, 22:07
Bunu hesaplamak gerekir.

Teori ve pratikte evet ayağını gazdan çektin, araç bellir bir devrin üzerinde enjektör sıfır ml yakıt püskürtüyor. OK

Ama daha az yakar demek için yol koşulları hesaplanmalı.
Mantık basit;
90 km hızla gidiyorum yokuş aşağıya gideceğim.

a-) Ayağımı gazdan çektim, yokuşun eğimine göre en alt noktada hızım 70 e düştü. Sonra tekrar 90 a hızlanmak için gaza bastım.

b-) Aarcı boşa attım, araç 90 kmden 110 km ye hızlandı. boşta devam ettim düzlükte 110dan 90a düştü. Boştayken yakıt harcaadım.

a ve b seçeneğinde harcadığım yakıtı hesaplamak lazım :)

ilkercom
14-01-2012, 22:15
Kafa karıştırmaya gerek yok "V" şeklinde bir iniş çıkış düşün. 90 km ile yokuşun başına gelince ortalama tüketimi sıfırlarsın. bi boşa atıp iner çıkarsın birde gaz veya crusie kontrol ile iner çıkarsın. zor değil.

MURAT-CRX-06
14-02-2012, 03:26
Konu ancak bu kadar açık anlatılır bu anlatımı anlamayana,anlatmaya çalışma bence emeğine sağlık bu ğüzel anlatım için TEŞEKKÜRLER . MAXİ

Cenk Acar
28-02-2012, 14:09
çok faydalı olmuş teşekkürler

c@n77
29-02-2012, 12:48
Bir çok tabuyu yıkan bir paylaşım olmuş.... :D:D:D:D Birde arabayı stop ettirmek gibi bir çok zeki olan yöntem de mevcut... :D:D:D:D:D:D

exca
29-02-2012, 21:57
genelde cut-off yaparım özellikle lpgli aracımda çok faydasını gördüm enjektörlerin sesinin keslidiğini duyuyordum çok az yakıyordu...

artı olarak şunu eklemeliyim bozuk yollarda kompresöre bindirirken daha dikkatli olunmalıdır zira darbeler aksdan - motora kadar gidecektir... diye düşünüyorum...

106arts
01-03-2012, 00:22
butun sıralı sistem markalarında cut off sistemi çalışıyormu ekstra bı ayar gerektırıyormu?

UmitKC
03-04-2012, 00:06
bu dedıklerınız TRT de yayınlanan bı programda da cıkmısdı... Vıtes'de araba hıc yakmaz bos da az da olsa yakar demısdı.. Arabanın sagLıgı ıcın bosa aLmayın Vites de gidin demişdi..

Bunu bilmeyenLerin oğrenmesi iyi olacakdır..

lncdlt
03-04-2012, 00:20
sunu insanlar nasil anlamak istemez anlamiyorum :)
bosa atinca harcanan balata da cabasi....

EMRE KAAN
05-04-2012, 14:13
ben bu yöntemle inanılmaz yakıt tüketimi yakalıyorum daha dün 40 km lik yolu kendi aracımla 4,2 lt de geldim havalar dahada ısınınca dahada düşürücem :Dsapıttım iyice

Trance-R
05-04-2012, 14:31
bir sorum olucak ; aracım 1.6 AKL motor kodlu ibiza.Golf 4'te kullanılan motor.

-acaba aracım cut-off yapıyor mudur ?
-yapsa bile ; sıralı sistem atiker LPG var , lpg'de iken cut-off gibi özellikler lpg'de çalışıyor mu ?

teşekkürler şimdiden.

İbrahim Erdem
05-04-2012, 23:33
bence lpg de de sistem aynıdır ben kullandığım lpg li araçta rampa aşağı sıfırı yol bilgisayarından gördüm. Lpg enjektörleri arabanın beyniyle paralel çalışıyorsa benzin lpg farketmez aynı şekilde tasarruf yapılır bence.

ERTAN
05-04-2012, 23:51
Boştayken aldığı mesafe vitesteyken aldığı mesafeden daha uzun olduğundan,aradaki yakıt-yol hesabına göre aynı sonuç olabilirmi:beuj::D

mpowerpoyraz
27-04-2012, 23:53
bilgilendirdiginiz için teşekkürler....

Frid
01-05-2012, 14:38
1.4 90 bg çift karbüratör ef civic için bu yöntem de boşamı atmalıyım yüksek vitesemi takmalıyım bir kaç kere deneme yaptım ama emin olamadım .

Y.Emre
01-05-2012, 15:06
Boştayken aldığı mesafe vitesteyken aldığı mesafeden daha uzun olduğundan,aradaki yakıt-yol hesabına göre aynı sonuç olabilirmi:beuj::D

önünüzde uzuuuuuuuuuunnnn bi süre trafik ışıkları yoksa neden olmasın. ancak uzun süre boşta gitmekte tehlikeli ve zararlı.

juds2k
02-05-2012, 00:28
abı gercekten guzel acıklama olmus... nokta atıs olmuss ;)

bedoxlar
06-05-2012, 19:38
üstad şunu anlayamadım ne yapmak gerekiyor yani o devri nerden bileceğiz ki aracta yani vitesi 5 e mi almak uygun?

Mr.K
06-05-2012, 19:48
üstad şunu anlayamadım ne yapmak gerekiyor yani o devri nerden bileceğiz ki aracta yani vitesi 5 e mi almak uygun?

Babadan ogrendıgım ve uyguladıgım benım yıllarca kacla cıkıyosan yokusu o vitesle in :) Ztn inerken ivme kazandıgın ıcın frene bıle basma durumu olusabılıyo trafık vs var ise.. 3. vitesi 5. vitesi 6vitesli arabada daha farklı vs gibi bi durum söz konusu değil yani..

gökberk
06-05-2012, 19:53
önünüzde uzuuuuuuuuuunnnn bi süre trafik ışıkları yoksa neden olmasın. ancak uzun süre boşta gitmekte tehlikeli ve zararlı.

Tehlike ve zararı nedir ?
Tehlikesi racın stop edip freninin şişmesi olabilir de zararı ne oluyor boşta olunca ?

Shan78
06-05-2012, 23:44
Araba sürmeyi öğrenirken babam anlatmıştı hiç boşa almam , zaten şuan otomatik vites var :)

huseyinturk
06-05-2012, 23:54
yol bilgisayarlı araçlarda belli oluyor zaten bu olay.Dobloyu boşa atınca dalgalanmalar oluyor anlık tüketimde ama viteste gaza dokunmazsam 2/100e sabitliyor. Arkadaşın 206sında 0 a kadar düşüyor anlık tüketim benzin dizel farkmı yoksa peugeot fiat farkımı orasını bilmem ama :D

CTG
07-05-2012, 10:57
Rolantide biraz yakar ama 1500~ devirlerin ustunde gaza basmiyosaniz 2 de yakmaz tam sifir :)

Ben genelde tem-e5 te yokus assagi allah ne verdiyse basip yokus yukari sifir tuketimle tirmaniyorum :D

mmert
19-05-2012, 13:09
bilmeyenler için guzel bilgi

Murat48
30-05-2012, 17:36
Yeni bi sistem değil zaten bu olay.Ladalar yıllardır karbüratörlü modellerinde kullanır.Econ sembolü vardır göstergesinde :) Tofaşların kuş serisinde tempra motor karbüratörlü modellerinde var olan bişey.Enjeksiyonlu araçların geneli kullanıyor zaten.

Osman Bahadır
04-06-2012, 19:19
yol bilgisayarlı araçlarda belli oluyor zaten bu olay.Dobloyu boşa atınca dalgalanmalar oluyor anlık tüketimde ama viteste gaza dokunmazsam 2/100e sabitliyor. Arkadaşın 206sında 0 a kadar düşüyor anlık tüketim benzin dizel farkmı yoksa peugeot fiat farkımı orasını bilmem ama :D

Fiat grubunda cut-off'da anlık tüketim olarak 2lt/100km görülür. Tıpkı çoğu araçta maksimum tüketimin 49.99lt/100km de sabitlenmesi gibi. Tabi her iki durumda da gerçek tüketim daha farklıdır. Tamamen yazılımsal bir tercih.

Wota-RR
16-06-2012, 00:06
Owwww bilgi süper olmuş çok teşekkürler cidden ilk defa duydum açıkçası

Trance-R
16-06-2012, 00:14
örnek veriyorum ;

sabah çalıştırıp 1-2 dakika beklerim hareket etmeden önce ...
-siteden çıkınca aşağıya doğru yokuş var , 2 veya 3. vites seçerek gaza basmadan inince 15,2 gibi bir ortalamada sabit kalıyor . ( nedeni ise ; rölantide çalışıtırınca yuksek ortalamaya çıkıyor )
ama 15'tende aşağıya iniyor 14-13 gibi.
-aynı yokuşu boşta inince de , 25-40 arası saçma sapan bir ortalama gösteriyor :)

Maxi
22-09-2012, 23:57
Son birkaç gündür birileri inat etti anlamıyor
sayfa sayfa yazıyorum yok olmaz diyor arkadaş..
Bir zahmet en altta fiat grubu için yazılan açıklamayada dikkat..

sisteme DFCO diyorlar
deacceleration fuel cut off

Deceleration fuel shut-off - 11 gas-saving technologies (photos) - CNET Reviews (http://reviews.cnet.com/2300-10863_7-10009562-3.html)

Chevrolet Cruze decel fuel cutoff (DFCO) boosts fuel economy by 2% (http://green.autoblog.com/2011/06/30/chevrolet-cruze-decel-fuel-cutoff-dfco-boosts-fuel-economy-by/)

Using DFCO to increase your MPG - Toyota Yaris Forums - Ultimate Yaris Enthusiast Site (http://www.yarisworld.com/forums/showthread.php?t=4248)

What is DFCO???? - HP Tuners Bulletin Board (http://www.hptuners.com/forum/showthread.php?t=1194)

http://www.autoshop101.com/forms/h43.pdf
sayfa 7

http://www.kfz-tech.de/Engl/Schubabschaltung.htm

deceleration_enleanment (http://www.diycardoctor.com/deceleration_enleanment.htm)

DFCO: Deceleration Fuel Cut-off - RX8Club.com (http://www.rx8club.com/rx-8-discussion-3/dfco-deceleration-fuel-cut-off-99340/)

Fiat grubunda cut-off'da anlık tüketim olarak 2lt/100km görülür. Tıpkı çoğu araçta maksimum tüketimin 49.99lt/100km de sabitlenmesi gibi. Tabi her iki durumda da gerçek tüketim daha farklıdır. Tamamen yazılımsal bir tercih.

Ken_Block
23-09-2012, 08:02
teşekkürler ellerinize sağlık bilgiler mükemmel

erdm
23-09-2012, 10:29
bilgilendirme herkeze faydalı olucaktır.bende bilmiyordum açıkcası

Ome_RS
23-09-2012, 10:48
benzinin 5e yaklastıgı su günlerde böyle tasarruf bilgilerine daha cok ihtiyac olucak ben mumkün oldugunca kullanmaya calısıyorum bu sistemi ama arac kullanıpta sisteminden pek anlamayan kac kişiye söylediysem olmaz deyip bosa atmaktan vazgeçmediler

İbrahim33
23-09-2012, 12:03
benzinin 5e yaklastıgı su günlerde böyle tasarruf bilgilerine daha cok ihtiyac olucak ben mumkün oldugunca kullanmaya calısıyorum bu sistemi ama arac kullanıpta sisteminden pek anlamayan kac kişiye söylediysem olmaz deyip bosa atmaktan vazgeçmediler

O kişilere fena kıl oluyorum ben...Bide iyi bi halt yaptıklarını zannederler boşta gitmeyle...

Sert@ç
23-09-2012, 12:23
Özellikle videoda "mehmet karatatarlı" adlı kendini usta sanan bir hıyar var 20 yıldır ustayım demiş 23 yaşında gözüküyor pokemon...

Araç boş viteste az yakar mı? - 8. ETAP - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=-zsPHPvRzog&feature=plcp)

Maxi
23-09-2012, 13:07
Özellikle videoda "mehmet karatatarlı" adlı kendini usta sanan bir hıyar var 20 yıldır ustayım demiş 23 yaşında gözüküyor pokemon...

Araç boş viteste az yakar mı? - 8. ETAP - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=-zsPHPvRzog&feature=plcp)

ehehe video için teşekkürler, görmemiştim.

AtmoSpheriC
26-09-2012, 01:52
enjeksiyonlarda bunun olduğunu biliyodumda bizim karbrtrlü doğanda da işe yaradığını bilmiyodum :D bilgi için tşk..

CGR328
26-09-2012, 11:38
karburatorlulerde knock sensoru olmadıgı için boşdada vitesdede benzini emer :)

lncdlt
26-09-2012, 12:20
bunu bizim bir arkadasa yolda anlattim, 45 sn sonra rampa inerken yine bosa atti :D

Maxi
26-09-2012, 13:40
enjeksiyonlarda bunun olduğunu biliyodumda bizim karbrtrlü doğanda da işe yaradığını bilmiyodum :D bilgi için tşk..
Karbüratörlü araçlarda bu sistem olmayabilir
%100 bilemiyorum, o yüzden kesin konuşmak doğru değil.
karbüratörlü araçları konu dışı tutalım bence.

knock sensörü ile alaka nedir anlamadım ?

huseyinturk
26-09-2012, 14:07
Kendi aracımda denedim bunu. Viteste gazsız giderken 0 oluyor anlık tüketim. Boşta ise 0.6'ya iniyor en fazla. Ama şöyle bir durumda var. Misal 50 ile gidiyosanız hafif eğimli yolda vitesteyken araç kasabiliyor, yavaşlayabiliyor. Bu durumda boşta gitmek daha karlı bence gaza basmadan durana kadar daha çok yol yapmak adına :)

Murat48
26-09-2012, 14:43

Karbüratöründe elektrikli rolanti valfi olan çoğu araçta bu sistem bulunuyor.En basitinden kendimden örnek verirsem, aracıma tempra ve slx lerde bulunan weber 32/34 TLDE karbüratörden takıp ilk seferde rolantide çalıştıramamıştım.Nedeni rolanti valfine elektrik gitmemesi olduğunu öğrendim.Tempra ve tempra motorlu kuş serisinde ateşleme sistemi üzerindeki bir beyin ile(devir ölçer gibi birşey), motor 1800 d/dak.nın üzerinde iken ayak gaz pedalından çekildiği anda beyin,gaz kelebek levyesinden şaselenir ve beslediği selenoid valfin enerjisini keser.Bu da araç viteste rampa iniyorken 1800d/dk altına düşene kadar benzinsiz ilerlemesi demek oluyor. :)

Çok bilindik bişey olmadığından bu beyinden bulamadım.Ancak yine bu sistemi karbüratörlü ladalarında kullandığını öğrendim.Lada beyniyle karbüratör üzerindeki cut-off selenoidini aynı şekilde çalıştırmayı başardım ve kullanıyorum. :D Modern tip karbüratörlü araçların genelinde bu sistem aynı şekilde kullanılıyor.:icon_tup:

Murat Özcan
26-09-2012, 15:41
bunu bizim bir arkadasa yolda anlattim, 45 sn sonra rampa inerken yine bosa atti :D

sesli güldüm :)

Sert@ç
26-09-2012, 19:34
Acaba yokus asagi yuksek devirle kompresyon yapmanin zarari varmi ?
Evimin yakininda bi yokus var 1kmden uzun ve %15 egimden fazla yani yokusun basinda 40la 2de giderken sonunda 2de 7devire kadar cikiyo

brs_odbs
26-09-2012, 20:01
teşekkürler güzel bir konu olmuş

AtmoSpheriC
27-09-2012, 00:27
Karbüratöründe elektrikli rolanti valfi olan çoğu araçta bu sistem bulunuyor.En basitinden kendimden örnek verirsem, aracıma tempra ve slx lerde bulunan weber 32/34 TLDE karbüratörden takıp ilk seferde rolantide çalıştıramamıştım.Nedeni rolanti valfine elektrik gitmemesi olduğunu öğrendim.Tempra ve tempra motorlu kuş serisinde ateşleme sistemi üzerindeki bir beyin ile(devir ölçer gibi birşey), motor 1800 d/dak.nın üzerinde iken ayak gaz pedalından çekildiği anda beyin,gaz kelebek levyesinden şaselenir ve beslediği selenoid valfin enerjisini keser.Bu da araç viteste rampa iniyorken 1800d/dk altına düşene kadar benzinsiz ilerlemesi demek oluyor. :)

Çok bilindik bişey olmadığından bu beyinden bulamadım.Ancak yine bu sistemi karbüratörlü ladalarında kullandığını öğrendim.Lada beyniyle karbüratör üzerindeki cut-off selenoidini aynı şekilde çalıştırmayı başardım ve kullanıyorum. :D Modern tip karbüratörlü araçların genelinde bu sistem aynı şekilde kullanılıyor.:icon_tup:

şmdi bnde 95 doğan s var.. bu bahsettiğin sistem bunun orjinalinde var mı ?

Murat48
27-09-2012, 01:55
şmdi bnde 95 doğan s var.. bu bahsettiğin sistem bunun orjinalinde var mı ?

Evet,tempra motorlu olanlarda orjinalde var diye biliyorum.Hatta beynin bir fotosunu buldum;

http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=334171&w=720

Senin aracında olup olmadığını karbüratör üzerindeki valf kablosunu takip ederek bulabilirsin.Yeni araçlardaki cut-off sistemlerinin öncüsü yada atası olsa gerek bunlar :)

AtmoSpheriC
27-09-2012, 23:05
Evet,tempra motorlu olanlarda orjinalde var diye biliyorum.Hatta beynin bir fotosunu buldum;

http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=334171&w=720

Senin aracında olup olmadığını karbüratör üzerindeki valf kablosunu takip ederek bulabilirsin.Yeni araçlardaki cut-off sistemlerinin öncüsü yada atası olsa gerek bunlar :)

evet o malzeme var araçta :)

Osman Bahadır
28-09-2012, 17:19

Karbüratörlü araçlarda bu sistem olmayabilir
%100 bilemiyorum, o yüzden kesin konuşmak doğru değil.
karbüratörlü araçları konu dışı tutalım bence.

Karbüratöründe elektrikli rolanti valfi olan çoğu araçta bu sistem bulunuyor....

Klasik karbüratörlerde komprasyonda yakıt akışı devam eder. Bu da ihtiyaç olmayan zamanda gereksiz yakıt tüketimi ve bu yakıtın düzensiz yanması, daha doğrusu yanmaması durumunu ortaya çıkarır. Bu tip karbüratörlerde ortalama 2000 devir üstünde ayak gazdan çekilince oluşan bu zengin karışımdan dolayı egzozdan patırdamalar rahatlıkla duyulur. Hatta bir miktar siyah dumana da sebep olabilir. Bu tür araçlarda komprasyonda bir miktar yakıt israfı vardır. Yani aracının karbüratörü bu tipte olanlar viteste gazdan ayak çekerek tasarruf sağlayamazlar. Ancak halen unutmamak lazım ki çoğu yol şartında viteste kalmak aracın kontrolünü, frenajını kolaylaştırır. Ekonomi gerekçesiyle olmasa bile güvenlik gerekçesiyle viteste kalınabilir.

Ancak daha güncel karbüratörlü sistemlerde viteste ve yüksek devirde manifoldda oluşan yüksek vakum sebebiyle yakıtın soğurulmasını, akışını engelleyecek sistemler vardır. Bu sistemlerden bir kısmı shut-off valve veya cut-off valve denen selenoidlerle devir ve vakum şartı sağlandığında, yani araç yeterli devirin üzerinde(genelde 1500-2000 arası) ve yeterli vakuma ulaşmışsa bu selenoid valfler yakıt akışını keser. Bu nispeten daha güncel bir sistem. Bir diğer alternatif ise gerekli şartlarda, yani, vakum rölanti vakumunu aştığında mekanik olarak rölanti vakum hattına hava alınmasıyla basıncı dengeleyip yakıtın manifolda akmasına engel olan sistemdir.

Bu sistemler hakkında daha ayrıntılı bilgiyi bu sistemlerin zamanında alınmış patent evraklarından edinebilirsiniz;
Patent US2957463 - FUEL CUT-OFF FOR CARBURETOR EQUIPPED ENGINE - Google Patentler (http://www.google.com/patents?id=tYxJAAAAEBAJ&pg=PA1&hl=tr&source=gbs_selected_pages&cad=2#v=onepage&q&f=false)

Maxi
30-09-2012, 19:41
hala itiraz eden var beyler
artık bu kadar kanıtın üzerine başka söyleyecek laf bulamıyorum.
ŞAKA GİBİ !!

fiat marea servis kitabı
sayfa 406 ve 458 bakın ne yazıyor
http://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/other/Marea/ServiceManual96-98.pdf

fiat bravo-brava servis kitabı
sayfa 156 bakın ne yazıyor
http://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/Bravo-a_Service_Manual_Vol1.pdf

tabi hepsi ingilizce
ihtiyacı olan indirsin başka çok döküman var
Index of /Manuals (http://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/)

Maxi
30-09-2012, 20:07

BU YAZIYI TEKRAR TEKRAR VEREYİM

ADAMIN BİRİ VAR
YOK DİYOR, OLMAZ DİYOR
böyle birşeyin olması imkansızmış
ZİLYON TANE YAZIYA, AÇIKMALAYA RAĞMEN HALAAA KABUT ETMİYOR

fiat aracı 2 litre gösteriyormuş en az

benzin deposundaki benzini boşalttık denedik diyor????
ne dediğini ne düşündüğünüde anlamış değilim, depoyu niye boşalttın birader !

video çekecek ve buraya koyacak
bekliyoruz diyelim madem..

Osman Bahadır
30-09-2012, 20:13
Hakan abi,

Benim t-jet'in enjeksiyon süresi / devir / tps değerini loglayıp ekleyeyim istersen :)

Evet, tekrarlayalım;

Üreticilerin bazı yazılımsal tercihleri vardır. Bazı markalar maksimum tüketimi kendine göre bir seviyede sabitler, bir limit değer set eder. Çünkü bunun üstü değerler hiç de iç açıcı veya mantıklı, makul gelmeyebilir sıradan kullanıcıya. Bazı markalar da minimum tüketim değerine bir limit koyar. Çünkü herkese 0lt/100km anlık tüketimle aracın ilerlediğini anlatmak burada da olduğu gibi pek de kolay olmayabilir. Fiat grubunda da yol bilgisayarında minimum anlık tüketim 2t/100km değerine sabittir. Yani viteste, 2000 devir üstünde gazdan ayağınızı çekseniz ve araç cut-off'a geçse bile yol bilgisayarında anlık tüketimi 2lt/100km görebilirsiniz. Bu gerçekte de enjektörlerin yakıt püskürttüğü anlamına gelmez. Fiat gibi motor işletim sistemlerinde son derece üstün işler yapan bir firmada cut-off olmaması düşünülemez. Ki enjeksiyonlu hiçbir motorda cut-off olmaması düşünülemez zaten.

Maxi
30-09-2012, 20:40
valla bir log dökümanı koyarsan iyi olur
bazları sanki yemin etmiş anlamamaya

dicaser
30-09-2012, 20:45
yorumların tamamını okudum hatta bazılarınıda hayretle okuyorum :)
araç bayır aşşağa viteste devirli fakat gaza basmadan inilirse benzin harcanmayacagı gibi bi düsünce olusmus oyle bisey yok arkadaşlar :)
heleki bi yorum varki adam 1.5 kilometre yayladan assaga devirli ama gaza basmadan inmis hiç benzin harcamamış :D yok ya :D
araç bayır aşşağa viteste devirli giderken gaza basmadan rölanti civarına gelene kadar araç enjektörleri durduracaktır "AMA" motorun içindeki benzin bitene kadar ;) sen öyle 1.5 km 'lik yolu hiç benzin yakmadan gidemezsin öyle bi dava yok :) enjeksiyonlu araçlarda genel olarak "ECU" yani beyin bulunur.. diyelimki 3km'lik bir rampa aşşağı aracınızla 3. vites 4000 devirle gidiyorsunuz fakat gaza basmıyorsunuz ve bu rampanın biraz dik oldugunu düşünün yani rampa bitene kadar araç rölanti seviyesine inemeyecek.. araç rampanın sonuna kadar benzinsiz gider gibi bişey söz konusu değil araç motorunun içinde bulunan yakıt bittiği anda araç ecudan benzin takviyesi isteyecektir (motorun stop etmemesi için) dolayısı ile enjektörler hangi vites hangi devir olsun farketmez pompadan bir miktar benzin daha ilave edecektir motora , dolayısı ile enjektörler açılacaktır :) kısacası silindir odalarında yakıt bittiği anda enjektörler tekrar benzin püskürtecek ve duracaktır taki motorun içindeki yakıt tekrar bitene kadar :) hani ses değişmiyor diyorsunuz ya o ses sıkıştırılmış havadan gelmiyor ;) o sesle aracın normal sesi arasıda bi farkta yok zaten :) zaten farkta olamazda o ses hala motorun içindeki yakıt yandıgı için geliyor ;) yani değişen bişey olmuyor :) ama şunu unutmayın araç zaten normal rölantide ikende sürekli benzin harcamıyor enjektörler kapanıp açılıyor sürekli , motordaki yakıt bittikçe enjektör açılıyor , yakıt rölantide tutmaya yetecekse ecu enjektörleri durduruyor , sıkışınca hemen ecuya sinyal göderip enjektörleri tekrar açıyor kısacası boşta olmakla devirli fakat gaza basmadan gitme arasında bi fark yok her iki durumdada azda olsa benzin harcayacak ve her iki durumdada enjektörler sürekli açıklıp kapanacak (motordaki yakıta bağlı olarak) ; tek fark şu viteste gitmek daha güvenli ama sıfır yakıt gibi bişey yok yanma odasında yakıt bittiği anda ecu enjektörleri açacak HANGI DURUMDA OLURSA OLSUN ;)
ZATEN OBUR TURLU OLAMAZ NEDENI ISE ORNEK VEREREK YAZAYIM , ARACI BAYIRIN EN YUKARISINDA TUTUN ICINE AZCIK BENZIN KOYUN SONRA SALIN ASSAGA 5 KM'LIK BI BAYIR OLDUGUNU DUSUNUN ARAC 1KM'YI GECTIKTEN SONRA STOP EDECEKTIR HANGI DURUMDA OLURSA OLSUN ;) ISTER BOSTA , ISTER VITESTE DEVIRLI FAKAT GAZA BASMADAN , ISTER GAZA BASARAK ;)

Osman Bahadır
30-09-2012, 20:53
araç bayır aşşağa viteste devirli fakat gaza basmadan inilirse benzin harcanmayacagı gibi bi düsünce olusmus oyle bisey yok arkadaşlar :)
heleki bi yorum varki adam 1.5 kilometre yayladan assaga devirli ama gaza basmadan inmis hiç benzin harcamamış :D yok ya :D
araç bayır aşşağa viteste devirli giderken gaza basmadan rölanti civarına gelene kadar araç enjektörleri durduracaktır "AMA" motorun içindeki benzin bitene kadar ;) sen öyle 1.5 km 'lik yolu hiç benzin yakmadan gidemezsin öyle bi dava yok :) enjeksiyonlu araçlarda genel olarak "ECU" yani beyin bulunur.. diyelimki 3km'lik bir rampa aşşağı aracınızla 3. vites 4000 devirle gidiyorsunuz fakat gaza basmıyorsunuz ve bu rampanın biraz dik oldugunu düşünün yani rampa bitene kadar araç rölanti seviyesine inemeyecek.. araç rampanın sonuna kadar benzinsiz gider gibi bişey söz konusu değil araç motorunun içinde bulunan yakıt bittiği anda araç ecudan benzin takviyesi isteyecektir (motorun stop etmemesi için) dolayısı ile enjektörler hangi vites hangi devir olsun farketmez pompadan bir miktar benzin daha ilave edecektir motora , dolayısı ile enjektörler açılacaktır :) kısacası silindir odalarında yakıt bittiği anda enjektörler tekrar benzin püskürtecek ve duracaktır taki motorun içindeki yakıt tekrar bitene kadar :) hani ses değişmiyor diyorsunuz ya o ses sıkıştırılmış havadan gelmiyor ;) o sesle aracın normal sesi arasıda bi farkta yok zaten :) zaten farkta olamazda o ses hala motorun içindeki yakıt yandıgı için geliyor ;) yani değişen bişey olmuyor :) ama şunu unutmayın araç zaten normal rölantide ikende sürekli benzin harcamıyor enjektörler kapanıp açılıyor sürekli , motordaki yakıt bittikçe enjektör açılıyor , yakıt rölantide tutmaya yetecekse ecu enjektörleri durduruyor , sıkışınca hemen ecuya sinyal göderip enjektörleri tekrar açıyor kısacası boşta olmakla devirli fakat gaza basmadan gitme arasında bi fark yok her iki durumdada azda olsa benzin harcayacak ve her iki durumdada enjektörler sürekli açıklıp kapanacak (motordaki yakıta bağlı olarak) ; tek fark şu viteste gitmek daha güvenli ama sıfır yakıt gibi bişey yok yanma odasında yakıt bittiği anda ecu enjektörleri açacak HANGI DURUMDA OLURSA OLSUN ;)
ZATEN OBUR TURLU OLAMAZ NEDENI ISE ORNEK VEREREK YAZAYIM , ARACI BAYIRIN EN YUKARISINDA TUTUN ICINE AZCIK BENZIN KOYUN SONRA SALIN ASSAGA 5 KM'LIK BI BAYIR OLDUGUNU DUSUNUN ARAC 1KM'YI GECTIKTEN SONRA STOP EDECEKTIR HANGI DURUMDA OLURSA OLSUN ;) ISTER BOSTA , ISTER VITESTE DEVIRLI FAKAT GAZA BASMADAN , ISTER GAZA BASARAK ;)

Arkadaşım, şu yazdıklarını birisine okut. Sonra sor ne anladın diye...

Karşındaki adamlar bırak nerede ne kadar yakıt püskürtüleceğini, enjeksiyon sürelerini bilmeyi, baştan aşağı araca her durum ve yük için mapping yapabilecek kapasitede adamlar. Bilmediğin konularda yazman talihsizlik olmuş. Önce araştır cut-off nedir diye. Sonra gel burada kendinden emin bir şekilde yaz.

Ben meseleyi anlamanın bu denli zor olabileceğini hiç aklıma getirmemiştim. Gördüğüm durum karşısında hayrete düştüm. En kısa sürede senin de arabanda olan t-jet motorla yakıt enjeksiyon süreleri / devir / map değeri üzerinden bir log alıp buraya eklerim. Hatta mümkün olursa, yanımda birisi olursa vidyo da eklerim. Bulabilirsem seni tatmin edebilecek kadar uzun bir iniş, senin tabirinle "bayır" da bulur, denerim :)

dicaser
30-09-2012, 20:57
yani butun yazdıklarının kısaltılmısı su ;
aracı 10km bayırın yukarısına koyacagız icine sadece 200m gidebilecek kadar benzin koyacagız (en basta aracı calıstırmak ve birazda rampa assaga inebilmesi icin) rampada dik zaten assagı inene kadar rölanti civarınada gelemeyecek vitesli ve devirli fakat gaza basmadan ve motor stop etmeden assaga inecek diyorsun öylemi :)

Osman Bahadır
30-09-2012, 21:01
yani butun yazdıklarının kısaltılmısı su ;
aracı 10km bayırın yukarısına koyacagız icine sadece 200m gidebilecek kadar benzin koyacagız (en basta aracı calıstırmak ve birazda rampa assaga inebilmesi icin) rampada dik zaten assagı inene kadar rölanti civarınada gelemeyecek vitesli ve devirli fakat gaza basmadan ve motor stop etmeden assaga inecek diyorsun öylemi :)

Hatta üstüne üstlük sen yorulma depoyu boşaltacağım diye, enjeksiyon süresi diye bir değer vardır bizim bu işlerde baz alınan, motora ne kadar yakıt püskürtüldüğünü gösterir, ona bakar görürüz diyorum.

Cidden soruyorum, hiç mi aklına gelmiyor bu kadar bilen adam hep aynı şeyi söylüyorsa vardır bir bildikleri diye?

dicaser
30-09-2012, 21:03
Hatta üstüne üstlük sen yorulma depoyu boşaltacağım diye, enjeksiyon süresi diye bir değer vardır bizim bu işlerde baz alınan, motora ne kadar yakıt püskürtüldüğünü gösterir, ona bakar görürüz diyorum.

Cidden soruyorum, hiç mi aklına gelmiyor bu kadar bilen adam hep aynı şeyi söylüyorsa vardır bir bildikleri diye?

bana ve bu konu hakkında bir cok kiside bulunan kafa karısıklıgına ilac olmus olursunuz :) siz bi dediğim şekilde bi örnek yapabilirseniz bi görelim bakalım yakıt harcıyormu harcamıyormu :) motor stop ediyormu etmiyormu :D

Osman Bahadır
30-09-2012, 22:04
http://imageshack.us/a/img854/2529/cutoff.jpg

Görüntüyü büyüt.

En üstteki RPM, yani motor devri.
İkinci sırada TP, yani gaz pozisyonu,
Üçüncü sırada PW(pulse width), yani enjektör sinyali (enjektöre gelen sinyalin süresi, yani enjektörün milisaniye cinsinden açık kalma süresi)
Dördüncü sırada ise AFR, yani hava/yakıt oranı

Üçüncü sıradaki PW grafiğinden motorun nereden nereye kadar cut-off'ta kaldığını görebilirsin.

En kısa sürede t-jet'imle tüm datalar ekranda canlı iken yolda anlatımlı bir vidyo ekleyeceğim.

dicaser
30-09-2012, 22:38

Görüntüyü büyüt.

En üstteki RPM, yani motor devri.
İkinci sırada TP, yani gaz pozisyonu,
Üçüncü sırada PW(pulse width), yani enjektör sinyali (enjektöre gelen sinyalin süresi, yani enjektörün milisaniye cinsinden açık kalma süresi)
Dördüncü sırada ise AFR, yani hava/yakıt oranı

Üçüncü sıradaki PW grafiğinden motorun nereden nereye kadar cut-off'ta kaldığını görebilirsin.

En kısa sürede t-jet'imle tüm datalar ekranda canlı iken yolda anlatımlı bir vidyo ekleyeceğim.

mümkünse rampa aşağı uzun bi yolda gösterirseniz :D

Osman Bahadır
30-09-2012, 22:41
mümkünse rampa aşağı uzun bi yolda gösterirseniz :D

Bu grafiklerden hiçbirşey anlamadın demi?

İyi de ben vidyo ekleyip sana rampadan inerken enjeksiyon sinyalini göstersem, enjektöre sinyal gitmediğini görsen tamam diyecek misin? Yoksa "ille de depoyu boşalt, tepeden sal" mı diyeceksin?

dicaser
30-09-2012, 22:56
Bu grafiklerden hiçbirşey anlamadın demi?

İyi de ben vidyo ekleyip sana rampadan inerken enjeksiyon sinyalini göstersem, enjektöre sinyal gitmediğini görsen tamam diyecek misin? Yoksa "ille de depoyu boşalt, tepeden sal" mı diyeceksin?

grafikten hiç bişey değilde çok bişey anlamadım diyelim :D
milisaniye mi saniyemi daha onu anlamadım grafikte ?
usta bak öncelikle ben düsman falan değilim bir bilgi paylasmıssınız benimde basıma benzinle ilgili bi olay gelmisti eger sizin bilgi dogru ise benim basıma o olay nasıl geldi ? simdi ben kendime bu soruyu soruyorum basımdan gecen olayıda anlatırım gerekirse , ama siz hic sinyalle falan oynamayın bayır assaga araca 200 metre gidebilecek kadar benzin koyun sonra aracı calıstırın ve rampa assagı gidin hızınızda 3.vites 4000 devir olsun (bu arada rampa dik olsun arac rölanti seviyesine gelmesin ) 2km'lik bi rampa diyelim sizin iddaanız bu arac 2km rampayı stop etmeden gidebilecek :) bende gidemeyecek benzin bittiği an stop edecek diyorum dediğimi anlatabildimmi acaba ?

Osman Bahadır
30-09-2012, 23:03
grafikten hiç bişey değilde çok bişey anlamadım diyelim :D
milisaniye mi saniyemi daha onu anlamadım grafikte ?
usta bak öncelikle ben düsman falan değilim bir bilgi paylasmıssınız benimde basıma benzinle ilgili bi olay gelmisti eger sizin bilgi dogru ise benim basıma o olay nasıl geldi ? simdi ben kendime bu soruyu soruyorum basımdan gecen olayıda anlatırım gerekirse , ama siz hic sinyalle falan oynamayın bayır assaga araca 200 metre gidebilecek kadar benzin koyun sonra aracı calıstırın ve rampa assagı gidin hızınızda 3.vites 4000 devir olsun (bu arada rampa dik olsun arac rölanti seviyesine gelmesin ) 2km'lik bi rampa diyelim sizin iddaanız bu arac 2km rampayı stop etmeden gidebilecek :) bende gidemeyecek benzin bittiği an stop edecek diyorum dediğimi anlatabildimmi acaba ?

Bırak enjeksiyonlu, cut-off'lu arabayı, deposuz, enjektörsüz, benzin pompasız, ECU'suz arabayı bile bolu dağından salsan rampa bitimine kadar viteste iner. Yakıtın olmaması demek motorun durmasını gerektirmez. Gaza bastığında motor tekerleği çevirir. Gazdan ayağını çektiğinde ise tekerlek motoru çevirir.

dicaser
30-09-2012, 23:24
Bırak enjeksiyonlu, cut-off'lu arabayı, deposuz, enjektörsüz, benzin pompasız, ECU'suz arabayı bile bolu dağından salsan rampa bitimine kadar viteste iner. Yakıtın olmaması demek motorun durmasını gerektirmez. Gaza bastığında motor tekerleği çevirir. Gazdan ayağını çektiğinde ise tekerlek motoru çevirir.

hadi ya :D bu forumda hiç orjinal benzin depolu tomcat yokmu acaba ? bide onlara sorsak :) basıma gelen olayı anlatayım belki yardımcı olur ;) rover 220 tomcat "r8" tipli şasi tamamen coupe standartında bir arac, bundan 2 sene önce ozamn maltepe unisinde okuyordum bilirsiniz belki su kayısdagında , okuldan maltepeye sahilyoluna gitmek icin arkaya cevre yolu yapmıs devlet cıkıs problemli ama bayagı rampa bi yol abartısız 3 km bayır assaga , benim arac o dönemde 220ydi ve bizim araclarda kronik bi sorun vardı :) deponun sekli sasiye uygun olsun diye dizayn edilmiş ancak arac dik bayırlarda benzin cekemiyordu cunku depodaki benzin öne yıgılıyordu ve arac stop ediyordu :) ben okudugum 4 senenin 2 sinin rover 220 ile gecirdim ve aracta benzin tam depo olmasına ragmen o yokustan inince arac stop ediyordu :) yani vitestede olsam bostada olsam fark etmiyordu ARAC STOP EDIYOR DIREKSIYON SERTLESIYOR VE FRENLER SISIYORDU :) simdi sizin hesaba göre ben salağam boşuna sonraki sene yeni depo taktırdım :D bileydim hep devirli giderdim :D bakın birdaha söylüyorum arac enjektörleri kapatır eyvallah ama motorun içindeki yakıt bitene kadar ;) yakıt bittimi motor havayla çalışmaz motorun çalışması için HAVA LAZIM DEĞIL YAKIT LAZIM YAKIT BITERSE MOTOR STOP EDER.. aynı benim eski aracımdaki gibi ; eğer sizin dediğiniz doğru olsa idi benim aracım bayır aşşağa inerken stop etmezdi :) arac viteste devirli giderken ki ben gaza basmıyoken bile benzin öne yığılma yapıyor ve MOTOR BENZIN CEKEMEDIGI ICIN "HANGI HALDE OLURSA OLSUN" STOP EDIYORDU :) basıma bu olay geldiği için depoyu değiştirmiştim , başıma bu olay geldiği için ve motor ustamdan bilgi aldıgım için sizin bu bilgilerin bir kısmının yanlış oldugunu söylüyorum...

Osman Bahadır
30-09-2012, 23:31
Motor içindeki yakıt nedir yahu? Motor içindeki yakıtın bitmesi nedir? Enjektör kapalı olduğu sürece hangi motor içindeki yakıt? Yakıtı enjektör verir motora. Kapalıysa hangi yakıttan bahsediyoruz?

Viteste ve araçtan araca değişmekle birlikte ortalama 1500 devir üstündeysen, yolun eğimi de motoru çevirebilecek derecede ise hiçbir şekilde yakıta ihtiyacın olmaz, aracın da stop etmez. Eğer devir 1500 devirin altına düşerse veya vites değiştirmeye falan kalkarsan(ki o zaman da devir düştüğü için) o zaman ancak stop eder.

Referans noktan sanayideki ustan ise boşa yazıp çiziyoruz. Ülkede yüzbinlerce sanayi ustası olduğuna göre ikna etmek zorunda kalacağımız yüzbinlerce kendinden emin "profesör" var demektir. Buna da benim mesaim yetmez.

dicaser
30-09-2012, 23:34
Motor içindeki yakıt nedir yahu? Motor içindeki yakıtın bitmesi nedir? Enjektör kapalı olduğu sürece hangi motor içindeki yakıt? Yakıtı enjektör verir motora. Kapalıysa hangi yakıttan bahsediyoruz?

Viteste ve araçtan araca değişmekle birlikte ortalama 1500 devir üstündeysen, yolun eğimi de motoru çevirebilecek derecede ise hiçbir şekilde yakıta ihtiyacın olmaz, aracın da stop etmez. Eğer devir 1500 devirin altına düşerse veya vites değiştirmeye falan kalkarsan(ki o zaman da devir düştüğü için) o zaman ancak stop eder.

Referans noktan sanayideki ustan ise boşa yazıp çiziyoruz. Ülkede yüzbinlerce sanayi ustası olduğuna göre ikna etmek zorunda kalacağımız yüzbinlerce kendinden emin "profesör" var demektir. Buna da benim mesaim yetmez.

he he tamam ;)

akucukdogan
30-09-2012, 23:50
he he tamam ;)

Merak ettim. Yazan şahısların hiç birisini tanımam sadece takip ettiğim kadarıyla bilgili, tecrübeli, deneyimli oldukları çok aşikar..

Şimdi dediğin gibi 500 metre yada 200 metre yetecek kadar yakıt koysa aracına sen bunu görsen ve araba o şekilde inse bu sefer diyeceksin ki içinde kesin yakıt vardı vs vs .. Çünkü sabit ve düz fikirli bir adamsın yeni fikirlere açık bir insan değilsin.

Bu arada konuyu baştan sona her mesajını okudum ve gayette net anladım..

Maxi
01-10-2012, 03:55
aha geldi sonunda

motorun içinde kalan yakıt ve motorun benzin çekmesi
zaten bunlar senin ne kadar bilgisiz olduğunu gösteriyor

o kadar örnek döküman yalan yani?
fiat firmasının kendi dökümanlarıda yalan
bu kadar adam hayal görüyor, senin sanayi ustaların tanrı?

sen daha sistem nasıl çalışıyor bilmiyorsunki,
hiç hayatında enjektör gördünmü acaba

benim bu adama anlattığım açıkladığım şeylerin haddi hesabı yok
hala aynı..
olayı test etmek için depodaki yakıtı bitiriyorlarmış, bende neden diyordum
halbuki bu denemeyi yaptıkları servis, test cihazı var, bağlayıp enjektör sürelerini görebilirlerdi. deeee kim bilecek enjektör süresi ne ?

kickbuttowski
01-10-2012, 04:14

Konu dışı olacak ama neden 3. grafikte enjektörlerin çizdiği eğri simetrik değil?
Her bir krank devrinde aynı zamanda açılıp kapanmıyorlar mı?

Maxi
01-10-2012, 06:40
yanlız şöyle bir düşündümde
şimdi yukarıdaki arkadaşı bir kenara koyalım.

bu sistemi sokaktaki vatandaşa nasıl anlatırız?
anlatamayız valla, zaten bugüne kadar anlayabilende olmadı işin doğrusu
anlayanlar zaten sizin benim gibi birşeyler az çok bilen tipler.

normal sokaktaki insan bilmiyorki
kafadan ingilizce yok
enjektör ne
ecu ne
milisaniye ne :)
piston segman ne ?
gaz padalı, tps ne ?
wideband afr ne ?
hava yakıt oranı
sıkıştırma oranı
pwm ne ?
yakıt basıncı
egt ?

insanlar inanılmaz bilgisiz, ayrıca bunlarıda bilmeleri gerekirmi? tartışılır
ama anlatınca zaten adam ambele oluyor 2 dakikada

acaba diyorum firmalar bu sistemi bu yüzdenmi fazla ön planda tutmuyor
ne bileyim belki fiat ı mahkemeye bile veren olmuştur
"bu yol bilgisayarı hatalı, sıfır gösteriyor" diye ? manyak çok
belki o yüzden fiat en az 2 litre göstertiyordur ekranda.

benim yaptığım ilk açıklamayı insanlar o yüzden hala anlamak istemiyor belki
çok basit ve açık aslında ama yapı bilinmiyorsa nasıl anlasın ?

hani şuna benziyor:
5 yaşındaki çocuğu şöför koltuğuna oturt
1-kontağı aç 2-marşa bas 3-vitesi tak 4-debriyajı bırak 5-gaz pedalına bas

kontak ne?
marşa ne?
vites ne?
debriyaj ne?
gaz pedalı ne?
diye soru sorar sana, hiç birisini bilmiyorki .

peki diyeceksinizki normal insanlar anlamıyor, sanayideki 30 yıllık "usta" lar neden anlamıyor? işte asıl içler acısı konu bu.

kadirsa
01-10-2012, 08:37
muhalefet olanlara da teşekkürler, onlar olmasa bu kadar doküman dökülmeyecekti ortaya. Herkes inandığını uygulayabilir ;)

paylaşımlar için teşekkürler.

Osman Bahadır
01-10-2012, 13:07
Ben bilmeyen birilerine sürekli herşeyi basite indirgeyerek anlatmaktan bıktığım için DH'den buraya geldim. Ama buradaki bazı üyeler DH'dekileri aratır oldu vallahi. Onlar en azından anlatınca anlıyorlardı.

muhalefet olanlara da teşekkürler, onlar olmasa bu kadar doküman dökülmeyecekti ortaya. Herkes inandığını uygulayabilir ;)

paylaşımlar için teşekkürler.

Ne zaman ne kadar bilgi istersen sonuna kadar paylaşırım ben. Ki zaten önceki sayfada Hakan abi'ye de belirtmiştim en kısa sürede dataları paylaşacağımı. Yani paylaşım olacak diye körü körüne sabit fikir tutmanın anlamı yok.

bu sistemi sokaktaki vatandaşa nasıl anlatırız?
anlatamayız valla, zaten bugüne kadar anlayabilende olmadı işin doğrusu
anlayanlar zaten sizin benim gibi birşeyler az çok bilen tipler.

Abi az çok birşey bilmesine de gerek yok. Ya bu adam hiç mi bisikletle yokuş inmedi? Hiç mi tepeden aşağı taş yuvarlamadı? Herkes mühendis olacak veya tüm teknik bilgilere hakim olacak diye birşey yok tabi ki. Ama biraz düşünmesi, zihnini çalıştırması lazım insanın. Bisikletiyle tepeden inerken pedal çevirmediğinde bisikletin kilitlenip durmadığına şaşırmıyor, araba yokuş inerken yakıt tüketmiyor dediğimize şaşırıyor. Şimdi bu adam sence teknik bilgi eksikliğinden mi anlamıyor?

BLuEBoY
01-10-2012, 13:19
Abi az çok birşey bilmesine de gerek yok. Ya bu adam hiç mi bisikletle yokuş inmedi? Hiç mi tepeden aşağı taş yuvarlamadı? Herkes mühendis olacak veya tüm teknik bilgilere hakim olacak diye birşey yok tabi ki. Ama biraz düşünmesi, zihnini çalıştırması lazım insanın. Bisikletiyle tepeden inerken pedal çevirmediğinde bisikletin kilitlenip durmadığına şaşırmıyor, araba yokuş inerken yakıt tüketmiyor dediğimize şaşırıyor. Şimdi bu adam sence teknik bilgi eksikliğinden mi anlamıyor?

en güzel yorum bu olmuş :) dökümanlardan bişe anlamayanlar en azından bi süre deneyip durumu anlayabilirlerdi..

yukarıdada belirtildiği gibi fikri sabit olanları kampa alıp eğitsek yine anlamıcaklar. bknz: anlattıgım halde halen boşda giden arkadaşlarım :D

TünayK
01-10-2012, 14:15

kana rengini veren şey nedir? fişne suyu değil mi???

Schumi
01-10-2012, 15:50
Sizde ne sabır varmış arkadaş. Adam içten yanmalı motorları ve otomotiv endüstrisini yalamış yutmuş kendince profesör olmuş hala dert anlatıyorsunuz. Boşverin gitsin o bildiğini yapsın boşa atsın arabayı. Motorun içinde yakıt bitinceymiş. O ne demek spor gazetesi. Silindir içindeki yakıtı az az mı kullanıyor. Sen zaten 10 mt gidince o motorun içindeki yakıt 50 kere bitmiş oluyo.

S.Özeren
01-10-2012, 15:54
yol bilgisayarı olan bi arabayı boşta çalıştırın bekleyin zaten ortalamın arttığını görceksiniz

dicaser
01-10-2012, 17:49
yol bilgisayarı olan bi arabayı boşta çalıştırın bekleyin zaten ortalamın arttığını görceksiniz

usta denedik her türlü 2.0 gösteriyor.. boştada 2.0 doluda gaza basmadıgımız zamanda..

Onno
01-10-2012, 21:54
Dizel corsa cut off kapama devri kactır ? Essentia da yol pc yok anlık yakıt goremıyorum

berkay_aydin
01-10-2012, 22:06
Dizel corsa cut off kapama devri kactır ? Essentia da yol pc yok anlık yakıt goremıyorum

öyle birşey var mı ? 1000rpm in altına inince sanki değişiklik oluyor, mümkünse vites küçültüyorum o zaman

Onno
01-10-2012, 22:09
öyle birşey var mı ? 1000rpm in altına inince sanki değişiklik oluyor, mümkünse vites küçültüyorum o zaman

Yok 1200 de enjektör açıyorsa ona göre ivmelenip inelim yokuştan ve dizel oldugu için sistemi merak ettim + dec fuel cutoff limit opel olarak arattım veri bulamadım. :confused: 1000 alttına pek inmeyin derim mazot pompası arızalanır

Osman Bahadır
01-10-2012, 22:18
Dizel olsun, benzinli olsun tüm enjeksiyonlu motorlarda DFCO(decceleration fuel cut off) stratejisinden 1500 devir gibi ara devirlerde anlık olarak çıkılsa da asıl yakıt püskürtmesi rölanti devri, yani genelde 1000 devir gibi başlar. Bunun üstündeki devirlerdeki, 1500 devir vb devirlerdeki püskürtmeler boşta devirlendikten sonra rölantiye düşüşü yumuşatmak için yapılan küçük destek püskürtmeleridir.

Yani 1000 devir üstündeyseniz viteste gaza basmadan kalabilirsiniz. 1000 devirin altına düşmeyin. Eğer yolun eğimi aracın hızını korumaya müsaitse mümkünse 1500 devir üstüne denk gelecek bir vites seçin. Bu sayede hem daha az fren yapmış, hem de sıfır yakıt tüketmiş olursunuz.

TarikS
02-10-2012, 02:02

onu yaklasik olarak tespit etmek icin yeterince asagi egimli uygun bir yolda 2300 devir gibi kompresyona birakip arabayi yavaslatin (gerekirse hafif frenle). bir devire gelince enjektorlerin acildigini farkedersiniz

Turbo1
02-10-2012, 15:49
vitesi boşa atınca azmı yakar çokmu yakar sorusuna gelirsek:

piyasadaki her marka otomatik ve manuel olan araçların tümünü test etmek gerekir,
bu ise mümkün degil + benzinli, dizel,karbüratörlü,enjeksiyonlu olmak üzere hepsini test etmek şart.

huseyinturk
02-10-2012, 15:58
Çalışan araba her türlü yakıt yakar diyen arkadaşlara sesleniyorum..

Araba vurdurularak nasıl çalışıyor yakıt yanması olmadan açıklasanıza bir

Osman Bahadır
02-10-2012, 16:01
vitesi boşa atınca azmı yakar çokmu yakar sorusuna gelirsek:

piyasadaki her marka otomatik ve manuel olan araçların tümünü test etmek gerekir,
bu ise mümkün degil + benzinli, dizel,karbüratörlü,enjeksiyonlu olmak üzere hepsini test etmek şart.

Bunun her araba, her motor için ayrı ayrı birer denklemi yok. Hepsini tek denklemde toplayabiliriz;

Dizel, benzinli farketmeksizin, üstüne üstlük çoğu yeni nesil fuel cut-off'lu karbüratörlüler de dahil olmak üzere tüm araçlarda eğer viteste iken araç rölanti devrine kadar yavaşlıyor ve gaza basmadıkça hızlanmıyorsa, yani yolun eğimi motoru çevirmeye ve aracı ilerletmeye yetecek derecede değilse ve son vitese kadar vites yükseltmenize rağmen durum değişmiyorsa ancak o durumda araç boşa atıldığında daha ekonomik ilerler. Diğer tüm şartlarda viteste kalmak daha ekonomiktir.

Jön Türk
02-10-2012, 16:09
@o.b.k

Aracım golf 1.6 triptonik.Yokuş aşağı inerken gazdan ayağımı çekince şanzıman alabildiği en yüksek vitese alıyor ve devam ediyor.Fakat boşta gidişi bir yürüme değil.Sıfır mı yakıyorum o pozisyonda ?

Osman Bahadır
02-10-2012, 16:20
@o.b.k

Aracım golf 1.6 triptonik.Yokuş aşağı inerken gazdan ayağımı çekince şanzıman alabildiği en yüksek vitese alıyor ve devam ediyor.Fakat boşta gidişi bir yürüme değil.Sıfır mı yakıyorum o pozisyonda ?

Zaten şehiriçinde düşük viteslerde araç viteste pek ilerleyemez. İlerlese de düşük viteste gaza basmadan çok uzun ilerlenemez. Şehirdışı veya 5.vitese denk gelecek hızlarda zaten araç ayağını gazdan çeksen de en yüksek viteste kalmaya ve devir çevirmeye devam edecektir. Bu yüzden değişen çok da birşey olmayacaktır. Tıpkı manuel gibi ayağını gazdan çekerek ekonomi sağlayabilirsin.

Kaldı ki Golf4-5-6 lardaki yol bilgisayarının anlık tüketimi birebir gösterir. Yani orada sıfır gördüğünüz zaman sıfırdır. Veya gerçekte sıfır tükettiğiniz yani cut-off'a girdiğiniz zaman orada da sıfırı görürsünüz. Yani oradan da takip ve tespit edebilirsin.

Otomatik şanzımanlı araçlarda en iyi ekonomi gaza yumuşak basmakla sağlanır. Ani hızlanmalardan kaçınılırsa şanzıman gereksiz tork kaybetmemiş, gereksiz vites düşmemiş olur.

HkN
03-10-2012, 11:32
Halen daha inanmayanlar var :) motora gaza baastığında yakıt yollayan sistem gazdan çektiğinde yakıtı kesebilmesi kadar kolay bir olaya nasıl inanamıyorsunuz :)

Benim Ladada kestiğini direk aracın yığılmasından anlıyorum. hatta bujileri bile kesiyor çünkü müzik sisteminde hafif bir parazit var biraz uzun bir kompresyon halinde parazitte kesiliyor :)

asot
04-10-2012, 21:04
peki şöyle bir şey sorsam, yokuş aşşağı boşa alıp gitmek ile viteste inmek arasında ne kadar yakıt farkı vardır? Kavgaya gürültüye deyecek bir fark var mı yani?

gökberk
04-10-2012, 21:12
Seyir halindeyken boşa atmak sıkıntı çıkarabilir.
Bu konuda anlatılmak istenen vitesteyken aracın hiç yakıt yakmayacağıdır.
Boşta bir miktar yakacak fakat yolun durumuna göre size hangisi avantajlı geliyorsa onu uygularsınız.

Maxiboost
04-10-2012, 23:10
hadi ya :D bu forumda hiç orjinal benzin depolu tomcat yokmu acaba ? bide onlara sorsak :) basıma gelen olayı anlatayım belki yardımcı olur ;) rover 220 tomcat "r8" tipli şasi tamamen coupe standartında bir arac, bundan 2 sene önce ozamn maltepe unisinde okuyordum bilirsiniz belki su kayısdagında , okuldan maltepeye sahilyoluna gitmek icin arkaya cevre yolu yapmıs devlet cıkıs problemli ama bayagı rampa bi yol abartısız 3 km bayır assaga , benim arac o dönemde 220ydi ve bizim araclarda kronik bi sorun vardı :) deponun sekli sasiye uygun olsun diye dizayn edilmiş ancak arac dik bayırlarda benzin cekemiyordu cunku depodaki benzin öne yıgılıyordu ve arac stop ediyordu :) ben okudugum 4 senenin 2 sinin rover 220 ile gecirdim ve aracta benzin tam depo olmasına ragmen o yokustan inince arac stop ediyordu :) yani vitestede olsam bostada olsam fark etmiyordu ARAC STOP EDIYOR DIREKSIYON SERTLESIYOR VE FRENLER SISIYORDU :) simdi sizin hesaba göre ben salağam boşuna sonraki sene yeni depo taktırdım :D bileydim hep devirli giderdim :D bakın birdaha söylüyorum arac enjektörleri kapatır eyvallah ama motorun içindeki yakıt bitene kadar ;) yakıt bittimi motor havayla çalışmaz motorun çalışması için HAVA LAZIM DEĞIL YAKIT LAZIM YAKIT BITERSE MOTOR STOP EDER.. aynı benim eski aracımdaki gibi ; eğer sizin dediğiniz doğru olsa idi benim aracım bayır aşşağa inerken stop etmezdi :) arac viteste devirli giderken ki ben gaza basmıyoken bile benzin öne yığılma yapıyor ve MOTOR BENZIN CEKEMEDIGI ICIN "HANGI HALDE OLURSA OLSUN" STOP EDIYORDU :) basıma bu olay geldiği için depoyu değiştirmiştim , başıma bu olay geldiği için ve motor ustamdan bilgi aldıgım için sizin bu bilgilerin bir kısmının yanlış oldugunu söylüyorum...

Inceden salladigin cok belli :) depon doluyken istedigin bayirda dur araban stop etmez. Uretici o kadar salak mi? Vito var bizde cok dusuk mazotla evin onundeki bayirda birakirsam ertesi gun calistirip 3-4 dk rolantide bekledigim anda stop ediyor ve hava yapiyor. Sen roverla 3km yolu kac dakkada geciyosunda stop ediyor? Pompalar deponun en dip konumuna yerlestirilir hattaa cogunda pompaya dogru meyil vardir. Pompayi zemin harici bir yere koymayacaklarina gore dolu depoyla boyle oluyodu demen bariz salladiginin gostergesidir. Hadi diyelim hakkatten boyle bir durum var. benzin hattinda geri donus vardir bak bakalim yeri nerde ne is yapio.

Inanmadigin konuya gelirsek kisin uludagda arabayi rolentide isitiyorum durdugu yerde. Su isisi 50 derecelere falan geliyo. Sonra asagi inerken kompresorle iniyorum ve hararetim 15-20 derecelere iniyo bana bunu aciklar misin?

Schumi
04-10-2012, 23:15
Inanmadigin konuya gelirsek kisin uludagda arabayi rolentide isitiyorum durdugu yerde. Su isisi 50 derecelere falan geliyo. Sonra asagi inerken kompresorle iniyorum ve hararetim 15-20 derecelere iniyo bana bunu aciklar misin?

Hava çok soğuk ondandır diyecek. Yoksa motorda enjeksiyon ve haliyle ateşleme olmadığından ısı üretecek bir durum yok gibi mantıklı bir cevap beklemiyosun bu arkadaştan dimi hocam. :D

_Burak_
05-10-2012, 00:22
peki şöyle bir şey sorsam, yokuş aşşağı boşa alıp gitmek ile viteste inmek arasında ne kadar yakıt farkı vardır? Kavgaya gürültüye deyecek bir fark var mı yani?

yine mi bamya reklamındaki kadar fark vardır .

Hakan abi konunun başından beri çok güzel makale şeklinde açıklamış(maxi).

Maxiboost
05-10-2012, 00:29
Hava çok soğuk ondandır diyecek. Yoksa motorda enjeksiyon ve haliyle ateşleme olmadığından ısı üretecek bir durum yok gibi mantıklı bir cevap beklemiyosun bu arkadaştan dimi hocam. :D

EGT ney la? Ahhaah yok onu diyekez rolantide isitiyorum isiniyo rolantide :) kompresorde daha fazla yakit yakman lazim isinmasi gerekirken neden soguyo?

berkay_aydin
05-10-2012, 00:51
Yok 1200 de enjektör açıyorsa ona göre ivmelenip inelim yokuştan ve dizel oldugu için sistemi merak ettim + dec fuel cutoff limit opel olarak arattım veri bulamadım. :confused: 1000 alttına pek inmeyin derim mazot pompası arızalanır

Kompresyon'da mı inmeyelim ? araç zaten 800-900 rpm'de rolantide çalışıyor :D

Sert@ç
05-10-2012, 07:00
Valla sırf egzoz sesinden dolayı bile cutoff da gitmeyi seviyorum :D

Onno
05-10-2012, 08:00
Kompresyon'da mı inmeyelim ? araç zaten 800-900 rpm'de rolantide çalışıyor :D

Rolanti ile giden araç farklı yük bindiriyor *****. İttirme gücü için normal yolda pompayı zorlar

CdemireL
05-10-2012, 09:04
güzel döküman olmuş eyw. eline klavyene motoruna sağlık ;)

ilkercom
05-10-2012, 13:25
adamlar yakıt sarfiyatını gramına kadar hesaplayan yol bilgisayarı yapmışlar sen ona inanma totondan mantık uydur :D

orhangazi tarafında dik yokuşlu virajlarda arabayı bi salıyorum aşağı düzlüğe kadar 140 oluyor. yakıt sarfiyatı sıfır vaziyette araba sollamak çok keyifli :D

yol bilgisayarı olmayan arabalarda da zaten benzin sarfiyatını hesaplıyorsun.

Bir seferinde boşa ata ata gidiyorum otobanda hanım en son isyan etti farkı neyse vereyim insan gibi bas gaza diye. sonra yolun geri kalanında araba daha az yaktı :D

h.savas
05-10-2012, 22:06
valla sırf egzoz sesinden dolayı bile cutoff da gitmeyi seviyorum :d

+1 ....:):)

Osman Bahadır
08-10-2012, 17:32
Genel itiraz Fiat'ın cut-off'ta da 2.0L/100km tüketim göstermeye devam etmesiydi. Bense bunun yazılımsal bir tercih olduğunu, cut-off'da tıpkı diğer tüm enjeksiyonlu araçlarda da olduğu gibi yakıtın kesildiğini belirtmiştim. Ama tabi ki inanmayanlar olmuştu. Şimdi Fiat'ın kendi servis eğitim manuelinden ilgili kısmı veriyorum;

http://imageshack.us/a/img803/4410/cutoff2.jpg

http://imageshack.us/a/img526/9310/cutoffe.jpg

HkN
08-10-2012, 19:02
Genel itiraz Fiat'ın cut-off'ta da 2.0L/100km tüketim göstermeye devam etmesiydi. Bense bunun yazılımsal bir tercih olduğunu, cut-off'da tıpkı diğer tüm enjeksiyonlu araçlarda da olduğu gibi yakıtın kesildiğini belirtmiştim. Ama tabi ki inanmayanlar olmuştu. Şimdi Fiat'ın kendi servis eğitim manuelinden ilgili kısmı veriyorum;

http://imageshack.us/a/img803/4410/cutoff2.jpg

http://imageshack.us/a/img526/9310/cutoffe.jpg

fiat yanlış bilgi vermiştir elemanlarına olurmu böyle bir şey :)

Umarım halen daha iddia etmezler

OmerRS
15-10-2012, 22:13
Cok garip bir konu olmus. İki gun once denedigm bir olayi anlatayim. ankaradan istanbul istikametine giderken bolu tunelinde 70 km siniri var. Tunelde hizimi cruise ile 70 e sabitledim. bilirsiniz ki orada tatli bir egim var. sonrasinda anlik tuketimde istikrarli bir bicimde 1.0 litre okudum. bunun uzerine sabitlemeyi devreden cikardim ve arac gaza basmadigim icin yavaslamaya basladi. sonrasinda ise vitesi bosa aldim ve 70 km sabit bir hiz ile ilerldi tunelin sonuna kadar. anlik tuketimde yazan deger 0.2 idi.

Burada bostayken yakilan yakitin miktari ile cut off ta gorulen 0 degerinin arasinda ciddi bir fark yoktu. ancak diger yandan motorun olusturdugu pompalama kaybi nedeniyle potansiyel enerjisini bos vitese oranla daha fazla yitiren aracin duzluge cikildiginda 70 km sabit hizi saglamasi icin bile 4.0 litre yakit yakmasi gereklidir. yani 20 kat daha fazla yakit harcamasi demektir. Kisaca bu bize indigimiz yokus 20 km olursa ve sadece 1 km duz yolda gidersek ayni yolu vitesi bosa atan bir arac ile ayni miktarda yakit yakarak tamamlayabiliriz anlamina geliyor. ayrica bunun yan ciktilari da mevcut. zaman kaybi gibi.

CoSA
15-10-2012, 23:00
ya yorumlar o kadar karışmış ki hiç birşey anlayamadım özür diliyorum ama biri açıklayabilir mi kısayoldan ? araç boştayken mi daha az yakıyor yoksa motor freni gibi yani viteste ayağımızı herşeyden çektiğimizde mi ?

irfanakbas
16-10-2012, 19:12
2004 corsa c 1.3 cdtı dizel motor donanımında da bu fuel cut off sistemi mevcutmu acaba? araştırdım ama bulamadım?:icon_wack olup olmadığını bilen arkadaş varmı?:beuj:

Maxi
16-10-2012, 20:20
Cok garip bir konu olmus. İki gun once denedigm bir olayi anlatayim. ankaradan istanbul istikametine giderken bolu tunelinde 70 km siniri var. Tunelde hizimi cruise ile 70 e sabitledim. bilirsiniz ki orada tatli bir egim var. sonrasinda anlik tuketimde istikrarli bir bicimde 1.0 litre okudum. bunun uzerine sabitlemeyi devreden cikardim ve arac gaza basmadigim icin yavaslamaya basladi. sonrasinda ise vitesi bosa aldim ve 70 km sabit bir hiz ile ilerldi tunelin sonuna kadar. anlik tuketimde yazan deger 0.2 idi.

Burada bostayken yakilan yakitin miktari ile cut off ta gorulen 0 degerinin arasinda ciddi bir fark yoktu. ancak diger yandan motorun olusturdugu pompalama kaybi nedeniyle potansiyel enerjisini bos vitese oranla daha fazla yitiren aracin duzluge cikildiginda 70 km sabit hizi saglamasi icin bile 4.0 litre yakit yakmasi gereklidir. yani 20 kat daha fazla yakit harcamasi demektir. Kisaca bu bize indigimiz yokus 20 km olursa ve sadece 1 km duz yolda gidersek ayni yolu vitesi bosa atan bir arac ile ayni miktarda yakit yakarak tamamlayabiliriz anlamina geliyor. ayrica bunun yan ciktilari da mevcut. zaman kaybi gibi.

ne diyorsun hocam hiç birşey anlaşılmıyor
zaten milletin şunu anlaması 18 sene sürüyor, birde böyle yazarsanız hepten uçarız biz.

sistem, bolu tüneli için keşfedilmedi biliyorsun
ayrıca cruise kontrol ile bunun ne ilgisi var anlamadım
neyle neyi kıyaslıyorsunuz ?

Maxi
16-10-2012, 20:21
ya yorumlar o kadar karışmış ki hiç birşey anlayamadım özür diliyorum ama biri açıklayabilir mi kısayoldan ? araç boştayken mi daha az yakıyor yoksa motor freni gibi yani viteste ayağımızı herşeyden çektiğimizde mi ?

ilk sayfayı okudunuzmu ?

Osman Bahadır
16-10-2012, 20:51

Aracın viteste yavaşlaması, hızlanması veya hızını koruması için yolun eğimi esastır. Aracınız viteste yavaşlıyor, boşta hızını koruyorsa o eğimdeki yolda aldığınız yol boyunca toplamda tüketiminiz boşta daha az olur. Ama bu boşta gitmenin daha güvenli olduğu veya yeterli eğim olan yerde viteste gitmenin daha fazla tükettiği anlamına gelmez tabi ki. Yeterli eğime sahip bir yolda viteste, cut-off'da sıfır tüketim gerçekleşir ki bu değeri boşta yakalayamazsınız.

2004 corsa c 1.3 cdtı dizel motor donanımında da bu fuel cut off sistemi mevcutmu acaba? araştırdım ama bulamadım?:icon_wack olup olmadığını bilen arkadaş varmı?:beuj:

Tüm common-rail dizel motorlarda cut-off elektronik olarak mevcuttur. Aynı şekilde eski nesil distribütör pompalı dizellerde de mekanik olarak cut-off mevcuttur. Yani sizin aracınız da piyasadaki diğer tüm dizeller gibi cut-off'a sahip.

cMg
16-10-2012, 21:35
Benim aracıma kısa takıldıktan sonra cut offda, anti lag sistemi varmış gibi çatara patara hoşuma gidiyor ama bunun bir zararı varmıdır.

İbrahim Erdem
16-10-2012, 21:45
Sıralı lpg için de bir teknik açıklama bekliyoruz.

CoSA
17-10-2012, 02:07
ilk sayfayı okudunuzmu ?

tekrar okudum ve anladım abi bir tek sorun olucak ecu'su olmayan yani basit usul tofaş vs araçlar içinde yokuş aşagı yada normal giderken viteste ayak gazdan cekildigindede cut off oluyor mu ?

Osman Bahadır
17-10-2012, 11:45
Sıralı lpg için de bir teknik açıklama bekliyoruz.

Sıralı sistem LPG sinyalini benzin enjeksiyonundan aldığı için birebir benzin enjeksiyonunu takip eder, yani cut-off LPG'de de vardır. Yalnızca tek nokta veya karbüratörlü LPG kitinde çalışmaz.

tekrar okudum ve anladım abi bir tek sorun olucak ecu'su olmayan yani basit usul tofaş vs araçlar içinde yokuş aşagı yada normal giderken viteste ayak gazdan cekildigindede cut off oluyor mu ?

Karbüratörlü motorlar için de #312 nolu mesajı okuman gerekiyor;
http://www.techturkey.com/forum/6246626-post312.html

ilkercom
17-10-2012, 13:54

Olay sadece yokuş aşağı gitme değil. mesela ilerde kırmızı ışığı gördün çek ayağını gazdan araç sıfır tüketimle ışığa kadar gitsin. veya ilerde trafik sıkışık gaz keserek git.

Bazı yollarda boşta araç hızını koruyabili ancak orda cruise ile gitsen zaten çok çok az bi tüketimle gidiyorsun. yolun tamamına baktığında boşa atmak karlı değil.

HkN
17-10-2012, 16:17
Olay sadece yokuş aşağı gitme değil. mesela ilerde kırmızı ışığı gördün çek ayağını gazdan araç sıfır tüketimle ışığa kadar gitsin. veya ilerde trafik sıkışık gaz keserek git.

Bazı yollarda boşta araç hızını koruyabili ancak orda cruise ile gitsen zaten çok çok az bi tüketimle gidiyorsun. yolun tamamına baktığında boşa atmak karlı değil.

Aynen abicim. Mesela Hacıosman bayırı olsun,İstinyede Tarabya bayırları gibi yerlerde maalesef araçları salamazsınız :( Muhakkak motor freninde gitmeniz gerekli ve yakıt tüketimi sıfır olur)

Görsel Menekşe
17-10-2012, 18:48
Ben de şu açıdan yanaşıyim, mesela uzun yokuşlarda boşa alıyorum böylece yolun hafif düzeldiği ve hızımı korumak için gaz vermem gereken yerlerde gaza basmamış oluyorum, sonunda ışıklara veya trafiğe birkaçyüz metre kaldığında da vitese alarak ağır ağır ve sıfır yakıt ile yavaşlıyorum.Yani sadece ekonomi amaçlı kullanımda sürekli viteste kalmak mantıklı ama az tüketmek uğruna yavaş gitmek istemeyen kullanıcılar için birçok yerde vitesi boşa almak mantıklı.

Maxi
24-10-2012, 10:11
o değilde haftalardır bekliyorum
bana defalarca mesaj atıp bunun bir hata olduğunu ve böyle birşeyin-sistemin olmadığını
hatamı düzeltmezsem "30 senelik ustası" ile birlikte video çekip buraya koyacağını söyleyen zatı-ı muhterem arkadaşı göremiyoruz?
ne oldu hacı? yoksa 30 senelik ustanla beraber iknamı oldun?

genede her 30 senelik ustayı aynı kefeye koymak yanlış olur diyor ve kanıtını sunuyorum.
(biraz reklama giriyor ama olsun, işini düzgün yapan her bilgili insanın yanındayız)

1- KANTARCI TICARET | Fiat Yetkili Servis | Lpg Donusum | Sigorta | Oto Tamir | Anlasmali Hasar Servisi | Oto Muayene (http://www.kantarci.com/)
2- Untitled Document (http://www.kantarci.com/sorunlar.html)
3- Untitled Document (http://www.kantarci.com/sorun_4.html)

ilkercom
24-10-2012, 10:37
Adam inanmış o zaman.

Üreticiler özellikle söylüyor boşa atmayın diye.

Ayrıca herkes üzerinde duruyor ki boşta daha hızlı gidiyor diye :D

Konu boşta gitmek hızlı gitmek değil ki. Hem az tüketmek hem güvenli gitmek.

Cut-off siteminin mantığı da gaza basmadığın zaman yakıtı kesmek. sen bunu adam gibi uygulayamazsan tabii ki verim alamazsın.

Ayağını gazdan çektiğinde yakıtı kesiyor. Artık yolda giderken ilerde ışığı gördün 1 kilometre bedavaya mı gidersin yoksa yokuş aşağı gaz kesmek yerine boşa mı atarsın o kısmı sana kalmış.

Kendi deneyimim boşa atarak uzun yol yaptığımda daha çok yakıyor. defalarca denedim.

Şu an kullandığım araçda (civic hb 1.8 litre düz vites) cutt off sistemini mantıklı kullanarak şehir içinde 7 -8 litre normal kullanımda tüketim elde ediyorum. uzun yolda araç yüklü olarak ortalama 5 litre tüketim sağlıyorum.

Video çekmek isteyen baba yiğitler uzun yolda bu şekilde bir tüketim elde edebilecekse onu da çeksinler.

Bir arkadaş boşa atarak benden az tüketeceğini idda etmişti. fabrika verisi olan 5,9 litre nin altına düşememişti :D Ben aynı güzergahta 4,9 litre tükettim :D

( istanbul - bursa - çanakkale yolu)

Bilimsel bir açıklamaya cahilce direnen adamlara ayar oluyorum.

Sert@ç
24-10-2012, 10:41
Hiç sorulmamış bende merak ediyorum acaba lpg li araçda cut off sistemi yine çalışır mı sonuçta ekstra enjektörler ve motor beynine bağımsız çalışıyor (yanlış biliyo olabilirim emin değilim)

Maxi
24-10-2012, 11:08
yok zaten hala anlamayan inanmayan varsa ciddi ciddi bir doktor tavsiye edeceğim kendilerine.

ilkercom
24-10-2012, 11:15
Hiç sorulmamış bende merak ediyorum acaba lpg li araçda cut off sistemi yine çalışır mı sonuçta ekstra enjektörler ve motor beynine bağımsız çalışıyor (yanlış biliyo olabilirim emin değilim)

Benim takip ettiğim en az 2 defa sordular LPG de cut - off varmı diye.

Evet var. LPG enjektörleri benzin enjektörleri ile paralel çalışır. Çoğunda yine bir beyin-ecu var. bu yönetiyor. Aracın kendi ecusu cut-off yaptığında LPG enjetörleri de aynı yola gidiyor.

Yahu yılların cahili ben bile anladım şu sistemi :D

Sert@ç
24-10-2012, 11:47
Gözümden kaçmış...

Oznsrl
24-10-2012, 21:45
Arabayı ilk aldığımda sürekli anlık değerini takip ettiğim için bu özelliğifark etmiştim sonra araştırınca uyanmıştım işi. boşta iken anlık gösterior 0.2 olduguna oluyor 2 3 oldugudaolyor ama viteste kazı bırakınca direk 0 oluyor onun için ışıklı yollarda ışığa kadar tapa gaz gidip tapa gazfrene basmaktansa ışığı görünce gazı bırakıorm yavaşladıkca vites küçültüorum miss :)

emirarslan34
25-10-2012, 12:21
bende devamlı ayagımı gazdan cekiyorum gercekten fark ediyor

CaNeR44
25-10-2012, 12:28
bu fiatlarda viteste bıraksanda boştada bıraksan anlık 2 lt altına düşmüyor bunlardada cut of sistemi mevcutmudur

Maxi
25-10-2012, 13:08
bu fiatlarda viteste bıraksanda boştada bıraksan anlık 2 lt altına düşmüyor bunlardada cut of sistemi mevcutmudur

http://www.techturkey.com/forum/5921467-post290.html

http://www.techturkey.com/forum/6250548-post315.html

Maxi
25-10-2012, 13:30
BU YAZI GENELEDIR, yanlış anlamayın soru sorabilirsiniz her zaman.

Bu sistem her enjektörlü ve son nesil karbüratörlü her araçta var

inanmak istemeyen ÖNCE KENDİ OTOMOBIL BİLGİSİNİ oturup bir tartsın
sonra yorum yapsın, sizi inandırmak zorunda değiliz "boşa at" keyfine bak.

Zaten dünyada bilmeden yorum yapmaya bayılan tek insan bizleriz heralde.

Ayrıca bu sistem bizim buluşumuz ve uydurmamız değil
önceki sayfalarda bunu kanıtlayan milyon tane yazı, örnek ve döküman verdik git oku.

Tekrar yazayım kısaca:
otomobil motoru nasıl çalışır bilirmisin ?
enjektör nedir? piston, debriyaj, ecu ?
sistemin işleyişi hakkında bilgin varmı ?
yoksa güle güle kardeşim, senin zaten böyle basit birşeyi anlaman 38 yıl sürer
boşa at gitsin, takma kafana.
genede merak ediyorsan ilk sayfayı okuyuver.
ama boş boş yazma ne olur, bilmediğini kabul et.

Maxi
27-10-2012, 11:07
Bu video dün akşam çekildi
araç honda S2000

malesef araçta coilover süspansiyon olduğu için cep telefonunu doğru düzgün sabitleyemedim, zıp zıp zıplıyoruz içerde.
Videoya 45. saniyeden itibaren bakabilirsiniz.
*Kompresyon yap bakim = gazdan ayağını çek (vitesteyiz)
*Hafif ver = biraz gaza bas (vitesteyiz)
VIDEOYU 720P MODUNDA SEYREDİNİZ, O ZAMAN NET GÖZÜKÜYOR.

Araçta orjinal beyin var
flashpro denen cihaz ile tüm veriler ekranda gösteriliyor
carpc (windows 7) ve ona bağlı 7 inchlik lcd ekran var
carpc ->usb kablo ->flashpro -> beyin

Sistemin yapılışını arkadaş en kısa zamanda forumda DIY bölümüne ekleyecek ayrıca.

Flashpro ile ekranda neler görebiliyoruz ?
rpm,km,su sıcaklığı,vites,hava giriş sıcaklığı,enjektör açık kalma süresi,knock,akü voltajı,gaz kelebeği,ateşleme avansı,
hava yakıt karışımı,map, ve başka birçok bilgi...
(Flashpro s2000 için üretilmiş bir cihaz)

tadelle ile piston arasındaki farkı bilmeden
bu sisteme itiraz eden tipler için açıklamalar:

Throttle:
gaz kelebeği açısına denir (TPS)
ne kadar gaz pedalına basarsan yüzde değeri o kadar çıkar
hiç basma %0
yarım bas %50
tam gazda %100

Enjektör ms değeri:
enjektörlerin açık kalma süresidir (INJ)
ms bir zaman birimidir (milisaniye okunur)
saniyenin bir küçüğüdür
milisaniye/saniye/dakika/ saat diye gider
(gram/kilo/ton gibi)
100ms = 0.1 saniye demek oluyor
genelde araçların enjektörleri rölantide 2,5 ile 3,5ms arasında açık kalır.
bu değer 0 ise enjektör kapalı demektir (yani motora yakıt gitmiyor)

Enjektör duty değeri:
% olarak gösterilir (DUTY)
%0 enjektörlerin tam kapalı, %100 enjektörlerin tam açık olması demektir.

şimdi videoda başka değerlere özellikle kafa karıştırmasın diye girmiyorum
aslında orada birde hava-yakıt karışımı var(AFR), o da bu sistemin çalıştığını net biçimde kanıtlıyor zaten.

son olarak sistemi ekonomik araçlara özel birşeymiş gibi düşünmeyin
bu bmw m3 te de var, honda s2000 de var, audi A6 da var, palio 1.2 de var
her araçta var.

Honda S2000 Flashpro Lcd Display - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=AWR2DJOSRaE&feature=g-upl)

AWR2DJOSRaE&feature=g-upl

gökberk
27-10-2012, 11:13
Bu adam daha ne yapsın..? :)

Görsel Menekşe
28-10-2012, 11:47
Ben geçmişte-(1930larda fln) chevrolet ayağını gazdan çektiğinde yakıtı kesip aynı zamanda kelebeği açan bir sistem yaptı diye hatırlıyorum.Heralde frenlere fazla yük getirdiğinden uygulamadan kaldırdılar, aslında sürücünün istediği zaman açıp kapatabildiği hatta kelebeğin açısını ayarlayabildği şekilde yapsalar ben isterdim açıkçası.

MehmetAli
29-10-2012, 06:35

Abi en basit sekilde anlatilmis zaten dahada itiraz ediliyorsa niye aciklamaya calisiyosunuzki onun arabasi vitestede bostada 2lt yakiyo birakin oyle yaksin yarin bi gun gider baska bi marka alir onunkide 0 yakar!

Hayir bazi seyleri biliyor olabilirsin (bazi seyleri biliyordan kastim 3-5 terimin kelime anlamini ogrenip mantigindan, calisma prensibinden bihaber olmak) fakat biraz forumu incelersen anlarsin bu ve bunun gibi konulari ispatlamaya calisan insanlardaki bilgi yogunlugunu, cogu yetkili servisin servis mudurunden, usta basindan ogrenemeyecegin seyleri anlatiyorlar

musty01gtc
29-10-2012, 15:08
Ben de bu durumu 3 yıl önce kendi arabamda çözmüştüm.

Anlık yakıt tüketimine baktıgımda boşa alınca 1 lt/100km , viteste gazdan ayagımı cektigimde

ise --/100km yi görünce o an anlamıştım :)

Ama anlattığımda herkes gibi aynı tepkileri aldım ; 'boşa sallarım ben aga' 'boş iyidir boş boşa al daha az yakar valla bak ' gibisinden :)

musty01gtc
29-10-2012, 15:28
bir de soruldu mu bilemiyorum yorumların hepsini okuyamadım ama arac viteste giderken

frene basıldıgında yine yakıt 0 olarak görünüyor ama boşta iken frene basıldıgında anlık yakıt

tüketiminde artma görüyorum arac 20 li 30 lu km lerden 0 a düşene kadar bunun sebebi nedir ?

TarikS
29-10-2012, 16:53
bir de soruldu mu bilemiyorum yorumların hepsini okuyamadım ama arac viteste giderken

frene basıldıgında yine yakıt 0 olarak görünüyor ama boşta iken frene basıldıgında anlık yakıt

tüketiminde artma görüyorum arac 20 li 30 lu km lerden 0 a düşene kadar bunun sebebi nedir ?

seyir halindeyken bosta da olsa ortalama yine litre/kilometre olarak gosterilir, rolanti devrinde arac ayni yakiti tuketir hep, bu yuzden o anki hiziniza gore 100 km'de tuketecegi yakit ortalamasi degisecektir, rolantide 10kmh'la gittigini varsayalim, bir de 60'la gittigini varsayalim, yavas gittiginde daha uzun sure motorun calismis olur boylece 100 km'lik mesafede daha fazla yakit tuketmis olursun, ortalaman yuksek cikar :icon_tup:

Maxi
29-10-2012, 18:49

aslında bu başlıkta anlatılan yapı başka biliyorsunuz
yani, boşta giderken xxx olması buraya ait bir soru değil
sizin sorduğunuz gibi sorular hep kafa karıştırıyor malesef.

ama genede cevap vereyim
boşta giderken demek, aracın motorunun rölantide çalışıyor olması demek
bunun o yüzden km ile alakası yok

biz frene basınca westhinghouse denen düzeneği harekete geçiriyoruz
detaya girmeyelim, fren desteği sağlayan motorun vakum sistemi ile çalışan bir yapı

dolayısı ile motorun hava emişinde değişiklik oluyor
aslında rölanti valfi olmasa bunu çok daha fazla hissederdik, o bunu düzeltiyor
ve tabiki aracın beynide motora giren havayı ölçtüğü için enjeksiyon süreleriyle oynamak zorunda kalıyor.
O yüzden "anlık yakıt tüketimi" bir miktar değişiyordur.

Resimde vacuum booster denen dalgametre
http://www.bdcarsa2z.com/images/brake_system.jpg

musty01gtc
29-10-2012, 18:49
seyir halindeyken bosta da olsa ortalama yine litre/kilometre olarak gosterilir, rolanti devrinde arac ayni yakiti tuketir hep, bu yuzden o anki hiziniza gore 100 km'de tuketecegi yakit ortalamasi degisecektir, rolantide 10kmh'la gittigini varsayalim, bir de 60'la gittigini varsayalim, yavas gittiginde daha uzun sure motorun calismis olur boylece 100 km'lik mesafede daha fazla yakit tuketmis olursun, ortalaman yuksek cikar :icon_tup:

cok teşekkür ederim vermiş oldugunuz bilgi için :)

musty01gtc
29-10-2012, 18:52
aslında bu başlıkta anlatılan yapı başka biliyorsunuz
yani, boşta giderken xxx olması buraya ait bir soru değil
sizin sorduğunuz gibi sorular hep kafa karıştırıyor malesef.

ama genede cevap vereyim
boşta giderken demek, aracın motorunun rölantide çalışıyor olması demek
bunun o yüzden km ile alakası yok

biz frene basınca westhinghouse denen düzeneği harekete geçiriyoruz
detaya girmeyelim, fren desteği sağlayan motorun vakum sistemi ile çalışan bir yapı

dolayısı ile motorun hava emişinde değişiklik oluyor
aslında rölanti valfi olmasa bunu çok daha fazla hissederdik, o bunu düzeltiyor
ve tabiki aracın beynide motora giren havayı ölçtüğü için enjeksiyon süreleriyle oynamak zorunda kalıyor.
O yüzden "anlık yakıt tüketimi" bir miktar değişiyordur.

Resimde vacuum booster denen dalgametre
http://www.bdcarsa2z.com/images/brake_system.jpg

evet konuyla 1e1 alakalı degil sadece merak ettiğim ve bilmedigim için sordum sizden bilgi almak amacıyla yani amacım kafa karıştırmak değildi. teşekkür ederim cevap verdiginz için :)

kadioglu
29-10-2012, 19:15
Ya cut of u anlamak çok zor değil ki.Aracınızı 2. viteste 30-40 gibi bir kilometrede bırakın.Gaza frene hiç bir şeye dokumayın.Devri takip edin.Araç yaklaşık 1000 devirlere kadar yavaşlar ve sonra stop etmemek için gaza basmışsınız gibi ileri atılır.O an cut-of'un devreden çıktığı andır.Bunu anlamak için dahi olmaya gerek yok.
Bir de fiat modelleri rampa aşağı viteste inerken 2.0 gibi bir değer gösteriyorlar.Bende ilk gördüğümde şaşırmıştım.Ama yanlış hatırlamıyorsam boşta da aynı değeri gösteriyorlar.Bu da insanları yanıltıyor.
Ha unutmadan çooook uzun inişlerde boşta daha az yakıyorsunuz.Mesela Adana-Mersin tarafına gidenler bilirler.Tekirden sonra hızlanıp boşa alırsanız sanırım 20 km. civarında boşta gidiyorsunuz ki arada 130-140 ı rahat görüyorsunuz.Ama viteste olursanız çok daha çabuk yavaşlıyorsunuz.Bu yüzden o yolda boşta daha az yakıyorsunuz.Ama bunun başka örneği varmıdır bilemiyorum.Ve bu cut-of'un daha çok ekonomi getirdiği gerçeğinide değiştirmez.

stlegal
29-10-2012, 19:48
Konuyu ne zamandir okumuyordum okuyunca tesekkur mesaji yerine hala ikna pozisyonunda konunun iilerlemesi ne kotu olmus.abi sabrin icin tebrik ederim ..

Maxi
30-10-2012, 06:21
bugün kapatıcam zaten konuyu, bıkkınlık verdi biliyorum

twinkerem
30-10-2012, 13:59
teşekkürler bilgi için

BLuEBoY
30-10-2012, 23:58
bunada inanmıcaklar ki şimdi..:)

konu bencede kilitlensin, deveye hendek atlatsaydık daha kolay olucaktı...

M.degirmen
04-12-2012, 22:27
bende dayıma saatlerce anlattım ya yok olurmu öyle şey nasıl yakmaz nasıl etmez diye tartışıyorduk rakımı bayagı yüksek olan bi mahallede aracın benzini bitti dayım inemeyiz burdan frenler şişer diyince aha kucagıma düştün dedim nasıl yani dedi dedim aç kontagı tak 3 vitese salla aşagı gitsin bu tabi bıraktı araba biraz ivmelenince frene bas dedim direksiyonu çevir dedim :) varmı bir fark çalısandan dedim yok valla diyince sözüme geldi

tayreep_john
05-12-2012, 20:13
konuyu bende hiç okumamıştım... keşke daha önceden okusaydım çok yararlı bilgiler :) öğrendiğim çok iyi oldu..

TigeR
08-12-2012, 18:27
çok güzel anlatılmış elinize sağlık yeterince açıklayıcı

Kadyr
08-12-2012, 20:09
Guzel konu ara sira girip okuyorum yorumlari.ben genelde freni az kullanirim vitesle yavaslarim..yokus asagida hep viteste inerim 0 yaziyor tabiki guzel oluyor:) yalniz kartal koprusunden pendike doğru viteste degilde boşta iken daha iyi oluyor orda öyle yapiyorum genelde:)
Birde bende birsey soracagim aracim 1.9tdi passat dururken boşta 0.6 yaziyor fakat arac hareket halindeyken boşta olduğunda 0.6 degilde çok farkli degerler yaziyor 1.1 bazen daha degisik bu neden acaba yol bilgisayari yanilmasimi
He birde yorumlari tekrar okudumda cr disinda dizelde cut off yok denmis.bizim aracla sesin yanki yapabilecegi yerden gecince gaza bas cekince cok tatli enjektor sesi geliyor ac kapa misali:D

srgn
22-12-2012, 15:37
çok güzel akılda kalıcı bi anlatım olmuşta konu baya dallanmış budaklanmış.

karabagcaner
05-02-2013, 23:20
emeğine sağlık eyvallah

yıclio
08-02-2013, 11:51
anlık yakıtıda takip ederseniz 0.00 gösterir ama boşa verirseniz 1.5 lara kadar çıkabiliyor

B.Koçer
08-02-2013, 11:58
Çok kişiye anlatmaya calıstım herkes bildiğini okuyor ben 6 ya yada 5 e atıyorum kafam rahat :)

lethaldoze
08-02-2013, 12:13
Bende bi soru sorayım.
Turbo dizellerde yakıt ekonomisi için;
Aracı yavaş bir şekilde ivmelendiriyorum ve 1800-2800 devir bandı aralığında kullanıyorum.
Ancak;
Yavaşça gazı ezdiğinizde turbo dizelde sanki turbo hiç yok gibi gidiyor araba.
Birde gaza biraz fazla basarak turboyu doldurarak ta gidebiliyorsunuz ki bu daha güçlü bir ivmelenme oluyor. (Tabi ekonomi içim belli sınırlarda ivmelenme ile)
-Turboyu doldurarak mı daha ekonomik kullanılır.
-Turbo dolmasada daha az gaza basarak en minimum ivmelenme ile daha mı ekonomik.
Biraz dikkat ettim sanki turboyu doldurunca daha ekonomik ve daha rahat bir yolculuk oluyor. Yinede fikirlerinzi almak istedim.

B.Koçer
08-02-2013, 12:15
Bende turboyu doldurunca daha ekonomik oldugu kanısındayım özellikle 2k - 3k devir bandı yeterli gibi vites değişimi için bakalım nasıl cevaplar gelicek :)

ysnshn
20-02-2013, 11:50
Çok uzun zaman önce televizyonda audi q5 tanıtımındaki pilot anlatmıştı bir programda. Yol bilgisayarından kanıt göstermisti sasirmistim. Daha detaylı bir anlatım olmuş.
Teşekkürler.

kadioglu
20-02-2013, 12:20
Bende bi soru sorayım.
Aracı yavaş bir şekilde ivmelendiriyorum ve 1800-2800 devir bandı aralığında kullanıyorum.
Ancak;
Birde gaza biraz fazla basarak turboyu doldurarak ta gidebiliyorsunuz ki bu daha güçlü bir ivmelenme oluyor. (Tabi ekonomi içim belli sınırlarda ivmelenme ile)
-Turbo dolmasada daha az gaza basarak en minimum ivmelenme ile daha mı ekonomik.
Biraz dikkat ettim sanki turboyu doldurunca daha ekonomik ve daha rahat bir yolculuk oluyor. Yinede fikirlerinzi almak istedim.

Ben renault'nun kangoosunu kullandım.Onda vites değiştirme lambası var.Düz yolda 2000 devir civarında vitesi yükseltmeni istiyor.Benim logan mcv de uyguladım yakın sonuç veriyor.Bence renault'nun dizellerinde 2200 civarında vites yükseltmek gayet iyi sonuç veriyor.2800 çok fazla.Fiatın dizellerinde olabilir.Yokuş çıkışlarında bile 2500 ün üzerine çıkmayı pek gerektirmiyor.

b.ustaoglu
20-02-2013, 12:34
LPG ile ilgili bişey sorucam.

aracım 84 model karbüratörlü ve lpg'li. rampa aşağı viteste inersem yine enjeksiyonlu araçlar gibi sadece hava mı yakar yoksa silindirlere lpg püskürtmeye devam eder mi ? ben sadece bunu merak ediyorum.

Mr.K
20-02-2013, 13:02
Bende bi soru sorayım.
Ancak;

dizelde tartismasiz,araba bayilmadigi surece en gec 2500 en gec degisirm vitesi : )

mesela 4te 70le 5te 70gitmek arasinda 1.5lt oynar
5te araba bayilcak gibi hissettirir vs ama daha az yakar ..*ornek olarak sadece..*

oyle 3K devir vs iih yani :D

Maxi
09-08-2013, 20:36
Ne zamandır bu konuyu toparlamak istiyordum.
Çünkü senelerdir bu konu yüzünden sürekli ama sürekli cahil insanlarla uğraşmaktan gerçekten bıktık ve yorulduk.
Toparlayıp tekrar kilitliyorum.. Aşağıda verdiğim linklere bakabilirsiniz komple baştan okumak yerine.

Aman yanlış anlamayın, bilmemek cahillik değildir
cahillik laf anlamamaktır, cahillik bilmediğin-anlamadığın şeylere itiraz etmektir.
Şu an yazdıklarım sistemi bilmeyenler için değil, cahil insanlar içindir.

Şimdi bırakın otomobili, pistonu tekerleği, benzini bilmem neyi.
Her insan bazı şeyleri bilmek zorunda değildir
herkesin kendine göre bilgisi-ilgisi-mesleği var.

Kimi mimardır, kimi manavdır, kimi eczacıdır.
bilmiyordur normaldir ama anlatırsın anlar.

Birde geri zekalılar vardır
bu geri zekalılar ne yaparsan yap anlamaz, inat eder, itiraz eder
Öyle tipler varki, ömründe sadece kontak anahtarı ile direksiyondan başka birşey görmemiş
aracın kaputunu bile açmamış, belkide ehliyeti bile yok ama bu olaya inadına karşı geliyor!

Sistemi bilen zaten biliyor ve kullanıyor.
Anlamamaya yemin etmiş olan eyyy cahil insan:
Yukuş aşağıya yada uzun bayır aşağıya inerken aracı viteste bırak ve gazdan ayağını çek.
çekki motor hiç benzin-lpg-mazot yakmasın.
inat etme, belliki minik beyinciğin detayları almıyor o yüzden bize güven ve dediklerimizi yap.

okumak isteyenler için detaylar buradadır:
http://www.techturkey.com/forum/6317246-post379.html
http://www.techturkey.com/forum/6323156-post390.html
http://www.techturkey.com/forum/1117389-post103.html
http://www.techturkey.com/forum/1118040-post106.html
http://www.techturkey.com/forum/2895252-post211.html
http://www.techturkey.com/forum/2933984-post242.html
http://www.techturkey.com/forum/5921467-post290.html
http://www.techturkey.com/forum/6231292-post293.html
http://www.techturkey.com/forum/6232222-post299.html
http://www.techturkey.com/forum/6240933-post305.html
http://www.techturkey.com/forum/6246626-post312.html