PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yokuş aşağı inerken boşuna yakıt tüketmeyin !!

Sayfa : [1] 2

Maxi
24-11-2009, 07:38
Ne zamandır bu konuyu toparlamak istiyordum.
Çünkü senelerdir bu konu yüzünden sürekli ama sürekli cahil insanlarla uğraşmaktan gerçekten bıktık ve yorulduk.
Toparlayıp tekrar kilitliyorum.. Aşağıda verdiğim linklere bakabilirsiniz komple baştan okumak yerine.

Aman yanlış anlamayın, bilmemek cahillik değildir
cahillik laf anlamamaktır, cahillik bilmediğin-anlamadığın şeylere itiraz etmektir.
Şu an yazdıklarım sistemi bilmeyenler için değil, cahil insanlar içindir.

Şimdi bırakın otomobili, pistonu tekerleği, benzini bilmem neyi.
Her insan bazı şeyleri bilmek zorunda değildir
herkesin kendine göre bilgisi-ilgisi-mesleği var.

Kimi mimardır, kimi manavdır, kimi eczacıdır.
bilmiyordur normaldir ama anlatırsın anlar.

Birde geri zekalılar vardır
bu geri zekalılar ne yaparsan yap anlamaz, inat eder, itiraz eder
Öyle tipler varki, ömründe sadece kontak anahtarı ile direksiyondan başka birşey görmemiş
aracın kaputunu bile açmamış, belkide ehliyeti bile yok ama bu olaya inadına karşı geliyor!

Sistemi bilen zaten biliyor ve kullanıyor.
Anlamamaya yemin etmiş olan eyyy cahil insan:
Yukuş aşağıya yada uzun bayır aşağıya inerken aracı viteste bırak ve gazdan ayağını çek.
çekki motor hiç benzin-lpg-mazot yakmasın.
inat etme, belliki minik beyinciğin detayları almıyor o yüzden bize güven ve dediklerimizi yap.

okumak isteyenler için detaylar buradadır:
http://www.techturkey.com/forum/6317246-post379.html
http://www.techturkey.com/forum/6323156-post390.html
http://www.techturkey.com/forum/1117389-post103.html
http://www.techturkey.com/forum/1118040-post106.html
http://www.techturkey.com/forum/2895252-post211.html
http://www.techturkey.com/forum/2933984-post242.html
http://www.techturkey.com/forum/5921467-post290.html
http://www.techturkey.com/forum/6231292-post293.html
http://www.techturkey.com/forum/6232222-post299.html
http://www.techturkey.com/forum/6240933-post305.html
http://www.techturkey.com/forum/6246626-post312.html
http://www.techturkey.com/forum/6250488-post313.html
http://www.techturkey.com/forum/6250540-post314.html
http://www.techturkey.com/forum/6250548-post315.html
http://www.techturkey.com/forum/1080754-post83.html
http://www.techturkey.com/forum/993525-post1.html

-----------------------------------------------------------------

Gazdan ayak çekilince veya yokuş aşağıya viteste inerken,
enjektörlerin kapatılarak yakıt ekonomisi yapılan
ve neredeyse bütün araçlarda zaten STANDART BİR ŞEKİLDE AKTİF OLARAK KULLANILAN sistemden bahsediyorum.

cut-off aslında genel olarak birşeyin kesintiye uğraması için kullanılan bir laf biliyorsunuz ,

rpm cut-off = devir kesici demek

benim burada bahsettiğim sistemin ismi ,
FUEL CUT-OFF
Fuel cut-off when engine de-acceleration

bu sistem sanırım son 30 senedir ecu su olan araçlarda ZATEN kullanılmakta olan bir yapıdır .

30 senedir kullanılıyor ama hala bunu bilmeyen ve anlatınca anlamayan tipler var.

İsterseniz burada sistemi enine boyuna inceleyelim ?

Başka birkaç yerde yazdığım yazılardan biri:

sistemin genel ismi
"fuel cut-off when engine de-accelaration"

yani sadece viteste gazdan ayağınızı çekince değil !
hatta her durumda ayağınızı gazdan çektiğiniz sürede bile enjekötörler kapatılmaktadır .

Mesela : iyi birşey değil ama boşta gaza basın ,5000 devire çıkın ve gazdan ayağınızı çekin ,devir işte o belirlenen devire inene kadar BİLE enjektörler kapalı tutuluyor ,
yani adamlar o 2 saniyeden bile faydalanıyor ,bu ne demek ? siz vites atarken gazdan ayağınızı çekiyorsunuz ya ? işte o anda bile enjektörler anlık olarak kapatılıyor .

sistemin temeli atalet ve cisimlerin dönme momentine dayanıyor .

1-yağ pompası mekaniktir ve motor döndüğü sürece yağlama vardır
2-su pompası da aynıdır,mekanik bir yapıdır, yeterki motor dönsün ,
3-şarj dinamosuda aynıdır ,bunların hepsi krank miline bağlıdır ve motor döndüğü sürece çalışırlar ,
4-direksiyon pompası .. söylememe gerek varmı ? motor döndüğü sürece çalışır .
5-buji ,ateşler.. içerisinde yakıt olmayan silindirlerde bujinin çakması kimseye zararı yoktur .
5-yakıt gelmez ama hava geliyor ve hava 10 kat sıkıştırılıp eksozdan atılmaya devam ediyor ,ses ondan geliyor .

1000 kg ile 1500 kiloluk bir cisimden bahsettiğimizi unutmayalım .

ben taş örneğini kullanırım hep ,
evet taş .
yerden bir taş alın ve ileriye doğru fırlatın ,
taş elinizden çıktı !
artık taşa dokunmuyor ve onu itmiyorsunuz .
ama taş havada gitmeye devam ediyor dimi ?

normalde düz yolda siz gaz pedalına basarak motor çalışıyor ,
pistonlar yukarı aşağı inerek krank milini çeviriyor ,
krank mili -> volan ->debriyaj -> şanzıman -> aks milleri -> ve son olarak tekerleklere uygulanan dönme kuvveti ile araç yolda gidiyor .

işte gazdan ayağımızı çektiğimiz zaman tam tersi oluyor ,
1,5 tonluk bir nesne tekerlekler üzerinde ZATEN İLERLEMEKTE ,
taaaa kendi ataleti bitip durana kadar ,
bu sefer :
tekerlekler ->aks milleri ->şanzıman ->debriyaj ->volan ->krank mili -> MOTOR dönmeye devam etmektedir ,
kısacası artık tekerlekler motoru çevirmeye başladı .

niye yakıt tüketelim bu esnada ?
araba zaten gidiyor ?
motor zaten dönüyor ?
yağlama? var
su devirdaimi? var
akü çalışıyor ..
direksiyon dönüyor ,
herşey çalışıyor .

aynı şey ilk başta yazdığım motorun kendi kendine devirsizleşirkenki durumu ile benzer ,
yani gaza basmışız motor dönüyor ,gazdan ayağımızı çekince o motor zaten kendi kendine yavaşlamayacakmı ? niye benzin tüketelim ?

tabi bu cut-off devri her araçta farklı devirlerde olabilir ,
bazı araçlarda 1200 devir bazısında 1100 devir bazısı 1300 olabilir .
motor devri o bölgeye geldiği anda beyin hemen enjektörleri tekrar devreye sokarki araç stop etmesin .

peki nasıl bu kadar eminim ?
-google da araştırabilirsiniz ,
-kendi arabamın ve başka birçok aracın servis kitaplarında okudum
-birçok araç test cihazlarında enjeksiyon sürelerini gördüm (0)
-kendi arabamın test cihazında gördüm .
-ben elektronikçiyim ve scope ile enjektör sinyallerine baktım .

MaxiGauges

( Kopyala/yapıştır yaparak kendi sayfanıza aldığınız döküman ve yazıları
nereden ve kimden aldığınızı belirtin.. şerefsiz olmayın, adam olun! )

Day Walker
24-11-2009, 07:40
:icon_tup:güzel konu

ahmetuygur
24-11-2009, 08:15
sanayi ağazıyla kesici :)

VTEC®
24-11-2009, 08:16
2. el araç sattığım müşterilerimede mümkün olduğunca düzgün ve seviyelerine göre anlatıyorum halen ben boşa atarım diyenler mevcut :) iyi biliyorum o anlatılınca şaşırma anlamama durumunu.

ferhat-a
24-11-2009, 08:17
sanayi ağazıyla kesici :)

:D :D :D

güzel paylaşım.

Eyüp
24-11-2009, 08:20
Güzel paylasım olmus , tesekkürler.

Maxi
24-11-2009, 08:36
...........

CGR328
09-12-2009, 22:25
bizim turbo şahinde de war bu cut off :D tehlike önleyici gözüyle bakıyororum ben

merttepe
09-12-2009, 22:33
karbüratörlü 4a toyota motorlarında da mevcut bu sistem.

gökberk
09-12-2009, 22:43
Güzel bir paylaşım olmuş gerçekten...Hatta baya bi net olmuş...

staskan
09-12-2009, 22:54
Ben bunu bu kadar detaylı değil ama bilmeyen arkadaşlarıma kısaca anlatırdım "hadi canım motor çalıştığı sürece benzine ihtiyaç vardır" derlerdi.Gözlerine sokmam için çok yeterli bir anlatım olmuş teşekkürler.

Antalyalogy
09-12-2009, 23:48
Ellerinize sağlık faydalı olmuş...

devilboy
10-12-2009, 00:12
paylaştığın için tşk ederim ama biraz ağır hitamda bulunmuşsn heralde seni sinirlendirenler olmuş hep benimde üstüne basa basa anlattığım bişeydi ama kimse sallamazdı tekrar tşkler bilgi için

levent
10-12-2009, 02:02
ellerine sağlık abi :)

bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır bence :)

akucukdogan
10-12-2009, 02:06
Nokta atışı bi konu olmuş ellerinize sağlık ;)

aviator35
10-12-2009, 02:24
:):):)araba çalışıyorsa benzin yakar abi:):):):)

bu anlatılan çok doğru ama inandırmak imkansız çoğu insana.

Maxi
10-12-2009, 06:58
paylaştığın için tşk ederim ama biraz ağır hitamda bulunmuşsn heralde seni sinirlendirenler olmuş hep benimde üstüne basa basa anlattığım bişeydi ama kimse sallamazdı tekrar tşkler bilgi için

evet sorma ,
bir forumda millet yazmış yazmış yazmış ama göreceksiniz 50 sayfa !
biri diyor yakar ,öteki diyor yakmaz ,başka birşey yok ,kavgalar döğüşler ,
böyle biraz dikkat çekerek yazarsan aklında kalıyor insanların :)

-ER-
12-12-2009, 01:37
Vaay ben böle bişi olduğunu bilmiyordum ilk postu okuduğumda bu :D citroen in bi modeli vardı start stop mu ne ondan bahsediliyor gibi sandım sonra baktım farklı bişimiş :)
bazı arkadaşlarımla tartışıyorduk bu konuyo bayır aşağıya inerken boşa atarsan daha çok yakıyor gibi bişiler diyorlardı :S diyorum ne alakası var araba zaten hız almış gidiyo neden yaksın ki rolantide gelen benzini yakar die düşünürdüm meğersem benzin bile gelmiyormuş :)
güzel bi bilgi olmuş teşekkür ediyorum :)
Birde aklıma birşey geldi
Çok ufak bi an ama yolda gidiyoruz yani gazlıyoruz, gaz kestiğimizde vites atmak için enjektörler kesiyo tamam gaz kesmesen enjektörler devam etse fark yaratırmı ?

waterboy07
12-12-2009, 21:55
teşekkürler bilgilendirme için.

Maxi
12-12-2009, 22:25
@ER ,
uyarın iyi oldu ,

hem başlığı değiştim, hemde yazıda düzenleme yaptım, daha anlaşılır oldu .

aklıma gelmişken :)
en çok sevdiğim yer, manisadan izmire inilen bayırdır, oranın bir ismi var ama aklıma gelmedi. Neredeyse 10 dakika 15 dakika hiç benzin yakmadan aşağıya kadar inmek süper olur.

Bu yaz bodruma arkadaşın 2008 audi A3 ü ile gidiyorduk,
manisadan çıkarken, ben durumu ona aktardım ,tabi bön bön bana baktı pek anlamadı.

araçta yol bilgisayarıda var ,
bayır aşağı inerken boşa aldı, gösterge yanlış hatırlamıyorsam 1 küsür gösteriyordu ,
ne yani bundan dahamı az yakacak dedi !

daha az değil, hiç yakmayacak hügo dedim ve 5. vitese tak ayağını gazdan çek dedim.
tabi göstergede sıfır`ı görünce nasıl yani nasıl yani diye diye bodruma kadar gittik :D

2 senedir kullandığı arabada düşünün ne kadar gereksiz yere benzin yakmıştır ??

Ahmet_28
12-12-2009, 22:30
30 senedir kullanılıyor ama hala bunu bilmeyen ve anlatınca anlamayan tipler var.

o tipler inadına boşa atıyordur gene emin ol :) halbuki gayet açık.ama adam hala tasarruf ediyorum zannediyor :D

AhmetH
12-12-2009, 22:43
karbüratörlülerde kesiyor :)

hatta eski sistem mixerli LPG dönüşümü olan varsa denesin anahtarı LPG den ortaya alsınlar tekrar LPG ye getirsinler bakalım en ufak değişiklik olacak mı :)

karbüratörlülerde ben bunu bir şekilde manifold vakumu ile ayarladığını düşünüyorum karbüratörün

öbür sistemde ise overrun fuel cut off aynen abimizin dediği gibi mevcut senelerdir.

delsolemrah
12-12-2009, 23:45
bu konuyu bende uzun zamandır biliyorum ama can cıkar huy cıkmaz :D boşa atıyorum ivmelenme oluyo boşta sanki daha az yakıcak gibi geliyo :)

sword
12-12-2009, 23:54
dik yokuşlarda hem aracı frenlerıne daha az yuk bıner hemde yakıt akışı kesılır ancak hafıf eğimde araç hızı boşta durumuna göre daha erken yavaşlayacaktır kat ettınız yol azalır boşa göre tabı suruş güvenliğini hesaba katmassak:)

initial-D
12-12-2009, 23:57
eski kafalı tırcılar bu konuyu tam çözemediğinden hem frenleri aşındıryor hemde daha fazla yakıyor

boşa atınca ivmelenme daha çok olduğundan karşıdaki rampanın yarısına kadar gaza basmadan çıksam ekonomi yaparım diye düşünüyolar heralde.

delsolemrah
13-12-2009, 00:05
eski kafalı tırcılar bu konuyu tam çözemediğinden hem frenleri aşındıryor hemde daha fazla yakıyor

boşa atınca ivmelenme daha çok olduğundan karşıdaki rampanın yarısına kadar gaza basmadan çıksam ekonomi yaparım diye düşünüyolar heralde.

güzel bir mantık ivmelenme :D

Low-Rider
13-12-2009, 00:11
Broadway'de bulduğum boşlukta atıyorum boşa , kısa bir süre olsada kafa dinliyorum ses kesiliyor:D

jetlag
13-12-2009, 00:21
karbüratörlü 4a toyota motorlarında da mevcut bu sistem.

mertcim kardesim, sen ne kadar yakmadigini dusunsende enjektorlu gibi olmaz yakar yine

cembozbey
13-12-2009, 00:34
iyide surekli kompresorde kalmakda motor ömru acısından iyi deil bence ,ne kadar devir okadar aşınan piston sekman silindir demek , bosta yanacak benzin daha az maliyetli olur sanırsam=)

initial-D
13-12-2009, 01:40
güzel bir mantık ivmelenme :D

anlamadım?:)

Maxi
13-12-2009, 07:26
arada bir hatırlatma :

başlık " yokuş aşağı " olsada olay çok daha genel,

ilk mesajımda`da yazdım,
herhangibir şekilde ayak gaz pedalından çekildiği anda enjektörler kapatılıyor,
sadece yokuş aşağıya inmeye gerek yok,

elbette belli bir yerden sonra motor stop etmesin diye enjektörler tekrar ne olursa olsun çalıştırılıyor,
mesela 1100 devirin altına iner inmez tekrar enjektörler devreye alınıyor .

vites atarken ayağımızı gaz pedalından 1 saniye çekiyoruz ya
o zaman bile enjektörler kapatılır ,
1 saniyeden ne olacak demeyin ,
5 sene kullandığınız arabada her vites atmada 1 saniye kapatılan enjektörleri düşünün ,
ve bunu bütün dünyada kullanılan otomobillerle çarpın .

temelde olay şu :
kendi kendine yavaşlayan motorun benzin yakmasına gerekte yoktur.
yada o anda kendi ağırlığı ile ilerleyebilen otomobilin yakıt tüketmesine gerek yoktur.

elpadre
13-12-2009, 11:01
guzel bır sey ben dıgıtal ekranda goruyurm 00/100 dıye :D

XSi
13-12-2009, 16:26
Yol bilgisayarı göstergelerinde sıfır gösterdiğinin farkındayım ama emin olamadığımdan soruyorum, enjektörler kapanıyor, bu durumda patlamada olmaması lazım, patlayacak yakıt yok, bu durumda sesin de azalması lazım, ama çok azalmıyor?

-ER-
13-12-2009, 16:29
İşte bende olmadığı için bilemiyorum nerede ne yakıyorum :D
Aslında onu görebilecek ekranım olsa
aynı zaman emme ısısını da verse yağ ısımıda tam verse,
yağ basıncımı verebilirmi bilmiyorum yağ ısı ölçerim var ama
bujilerin kaçarınıda verse fena olmaz :D

Chatin
13-12-2009, 16:34
Yol bilgisayarı göstergelerinde sıfır gösterdiğinin farkındayım ama emin olamadığımdan soruyorum, enjektörler kapanıyor, bu durumda patlamada olmaması lazım, patlayacak yakıt yok, bu durumda sesin de azalması lazım, ama çok azalmıyor?

motorun çalışması ile motorun güç vermesi aynı şey değil üstad. size güç lazım olduğu zaman yakıt yakarsınız. o yüzden patlama olması gerekmiyor. o ses zaten patlamanın sesi değil motora giren havanın sıkışarak egzoz yoluyla çıkmasını sağlayan bir ses. yani motorun 4000 devir yapması için illa yakıt şart değil. yakıt olmadan da örnek olarak yokuş aşağı inerken alt viteslede o devre çıkabilirsiniz.

kısaca size güç lazım olduğu zaman yakıt yakıyorsunuz. mantık bu.

erkin006
13-12-2009, 16:36
peygamber vitesi diye bişey var yaa:D

XSi
13-12-2009, 16:40
motorun çalışması ile motorun güç vermesi aynı şey değil üstad. size güç lazım olduğu zaman yakıt yakarsınız. o yüzden patlama olması gerekmiyor. o ses zaten patlamanın sesi değil motora giren havanın sıkışarak egzoz yoluyla çıkmasını sağlayan bir ses. yani motorun 4000 devir yapması için illa yakıt şart değil. yakıt olmadan da örnek olarak yokuş aşağı inerken alt viteslede o devre çıkabilirsiniz.

kısaca size güç lazım olduğu zaman yakıt yakıyorsunuz. mantık bu.

güçten bahsetmedim zaten..

ses ile ilgili açıklamanıda anlamadım doğrusu?

Yekta
13-12-2009, 16:40

ilk mesajın alıntı bölümünde yazıyor zaten sebebi :)

5-yakıt gelmez ama hava geliyor ve hava 10 kat sıkıştırılıp eksozdan atılmaya devam ediyor ,ses ondan geliyor .

dragstar
13-12-2009, 17:10
babama ikna ettiremediğim konu:D

maf
13-12-2009, 17:12
yıllardır bildiğim ama kavratamadığım bir konu.çok itiraz ederler sinir bozarlar ama ikna olmazlar:D bu anlamda inanmayanlara yollayabileceğim güzel bir başlık olmuş.
*uzun süreli cut off kullanımınız sonucunda yanma olmadığı için hararetin düştüğünü göreceksiniz.

birde sorum olacak:dizellerin tümünde cut off yok.sebebi nedir?

timucintt
13-12-2009, 17:14
Bende deniyorum bunu hep yayladan inerken yakmıyorum hiç :) otomatik viteste dahada zevkli oluyor üstelik... 4 viteste 1500 devirde gazı bırakıyorum 3 4sn içinde püskürtme duruyor... :) devirde 600-800 e iniyor.... :D

Chatin
13-12-2009, 17:17
güçten bahsetmedim zaten..

ses ile ilgili açıklamanıda anlamadım doğrusu?

senin bahsinden dolayı güce değinmedim ki ...

ses ile ilgili kısaca şunu demek lazım o zaman;ses çıkmasının yakıtın yanması ile ilgisi yok...

initial-D
13-12-2009, 17:27
peygamber vitesi diye bişey var yaa:D

otomatiklerde var o.N var onun üstünde R-Roket,roketin üstündede P-peygamber vitesi var:D:D:D

initial-D
13-12-2009, 17:30
senin bahsinden dolayı güce değinmedim ki ...

ses ile ilgili kısaca şunu demek lazım o zaman;ses çıkmasının yakıtın yanması ile ilgisi yok...

niye?bizim duyduğumuz ses 50 bar ve üzeri bi basınçta yapılan bi patlamanın sesi.bu olmuyorsa ne duyucaz?sıkıştırmadada piston içine giren bişey olmadığından patlama olmayınca okadarda ses gelmemesi lazım bencede ama geliyor nedense:)bende o durumu çözebilmiş değilim

yavuz364
13-12-2009, 18:22
eğer senin duyduğun ses sadece basınç sesi ise, patlama olmadan basınç olabileceğini de düşünmen lazım ;) sonuçta içeri hava giriyor, ve kompresyon ile basınç oluşturuyor..
niye?bizim duyduğumuz ses 50 bar ve üzeri bi basınçta yapılan bi patlamanın sesi.bu olmuyorsa ne duyucaz?sıkıştırmadada piston içine giren bişey olmadığından patlama olmayınca okadarda ses gelmemesi lazım bencede ama geliyor nedense:)bende o durumu çözebilmiş değilim

initial-D
13-12-2009, 19:05
eğer senin duyduğun ses sadece basınç sesi ise, patlama olmadan basınç olabileceğini de düşünmen lazım ;) sonuçta içeri hava giriyor, ve kompresyon ile basınç oluşturuyor..

tamamda sıkıştırmanın basıncı 15 bar civarı ki bunda benzin olmayınca daha düşük olucaktır,patlamanın basıncı 50-60 bar civarı.onun için dedim

RCpower
13-12-2009, 22:05
benzin kesiliyor ses gelmeyecek diye bişey yok, bujiler çalışıyor.
hemde vitesteyken çekince ateşlemeler -20 lere kadar rötara çeker. benzin olmamasına rağmen eksoz zamanlamasına daha yakın olan ateşleme zamanlaması subaplar açılınca daha fazla duyulur.
bu sırada piston kafasında zenginden kalma yanmamış yakıt olabilir. bunlarda o esnada patlayabilir. özellikle ferah bi eksoz sistemi bu patlamaları gazdan çekince güzel seslerle kulağımıza verebilir

initial-D
13-12-2009, 22:31
benzin kesiliyor ses gelmeyecek diye bişey yok, bujiler çalışıyor.
hemde vitesteyken çekince ateşlemeler -20 lere kadar rötara çeker. benzin olmamasına rağmen eksoz zamanlamasına daha yakın olan ateşleme zamanlaması subaplar açılınca daha fazla duyulur.
bu sırada piston kafasında zenginden kalma yanmamış yakıt olabilir. bunlarda o esnada patlayabilir. özellikle ferah bi eksoz sistemi bu patlamaları gazdan çekince güzel seslerle kulağımıza verebilir

tamamdır bu açıklama mantıklı:icon_tup:

fsunnetci
14-12-2009, 09:47
Sen Ne kadar Bilirsen bil Bildiklerin Karşındakinin Anlayabildiği kadardır..fazla söze gerek yok aklı olan mantığını yürütürse bu tür mevzuları daha iyi anlar..

Tugral
06-01-2010, 16:24
otomatik viteslerdede bu durum gecerlimi?

FatihR.
06-01-2010, 16:46
benim arabada yol bilgisayarında gösteriyo. 0.0a düşüyo

brkkksln
06-01-2010, 17:09
peki viteste yokuş inerken frene bastığımızda yakıt yine sıfırmı oluyor yoksa boşa atmış gibimi oluyor?

pasa35
06-01-2010, 17:09
g kasa astralarda yol bilgisayarı ayağı gazdan cekınce sıfır gostermıyor diye hatırlıyorum ama emın deilim.süreki yaptığım bi olaydır zaten uzun yolda yokus asağı ınerken 5.vitese atıp ayağı gazdan cekmek.bu olay düşük viteslerdede gecerlımıdır peki 2.vites 5000devir mesela

teggy
06-01-2010, 17:56
Bu arada bazı durumlarda boşa atmak daha tasarruflu olabiliyor. Örneğin yokuş sonrası tekrar rampa çıkılacaksa, yani yokuş aşağı frene basmadan ineceksek ve kazandığımız hız sonraki rampayı kolay çıkmamızı sağlayacaksa (daha az gaza basacaksak) boşta inmek daha faydalı. 1.6 litre benzinli motorların saatte ortalama 1.5 litre civarı bir tüketimi var. Zaten yokuşu ineceğimiz süre saniyelerle sınırlı, böyle durumlarda tasaruf sağlayabiliyoruz. Onun haricinde ben genelde frenle ineceğim yokuşlarda hem balatalar eskimesin hem hızımı düşük tutayım hem de araba yakmasın diye viteste iniyorum.

FatihR.
06-01-2010, 21:34
g kasa astralarda yol bilgisayarı ayağı gazdan cekınce sıfır gostermıyor diye hatırlıyorum ama emın deilim.süreki yaptığım bi olaydır zaten uzun yolda yokus asağı ınerken 5.vitese atıp ayağı gazdan cekmek.bu olay düşük viteslerdede gecerlımıdır peki 2.vites 5000devir mesela

ben 2. vitesde denedim sıfırda gitmiyo ama 3 ve 3. vitesden sonra sıfıra düşüyo vectra b2 araç bu arada

serdar_07
06-01-2010, 23:12
e zaten enjektörler benzini kapatmasa yanma odasına benzin gitse bujiler çalışıo olacak ve yanma odasında yine patlama olcak ve araba yürümeye devam edicek mantıklı olanda enjektörlerin kapanması zaten değil mi??? var mı ayağını gazdan çektiğinde benzin akışını devam ettiren araba eskilerden felan..

Emir_b16a
07-01-2010, 02:54
8. sınıfta servis şöförümle tartışırdım bu konuyu halada yeri geldimi tartışıorum insanlara aha bak oku anla diceim yer çıktı saolun :D

merruse
07-01-2010, 09:03
Bence sen gene servis şoförünle inatlaşma.. Zira CR olmayan dizellerde cutoff yok..

pasa35
07-01-2010, 09:12
ben 2. vitesde denedim sıfırda gitmiyo ama 3 ve 3. vitesden sonra sıfıra düşüyo vectra b2 araç bu arada

benimde hatırladığım aynen sizin dediğiniz gibi düşük viteslerde yol bilgisayarı 0 göstermıyor

sinan-s
07-01-2010, 09:22
Eline sağlık.güzel paylaşım

brkkksln
07-01-2010, 10:04
peki viteste yokuş inerken frene bastığımızda yakıt yine sıfırmı oluyor yoksa boşa atmış gibimi oluyor?

..........

ae101
07-01-2010, 10:34
guzel paylasım saolll...

ali
07-01-2010, 14:30
Bu yaz bodruma arkadaşın 2008 audi A3 ü ile gidiyorduk,
manisadan çıkarken, ben durumu ona aktardım ,tabi bön bön bana baktı pek anlamadı.

araçta yol bilgisayarıda var ,
bayır aşağı inerken boşa aldı, gösterge yanlış hatırlamıyorsam 1 küsür gösteriyordu ,
ne yani bundan dahamı az yakacak dedi !

daha az değil, hiç yakmayacak hügo dedim ve 5. vitese tak ayağını gazdan çek dedim.
tabi göstergede sıfır`ı görünce nasıl yani nasıl yani diye diye bodruma kadar gittik :D

2 senedir kullandığı arabada düşünün ne kadar gereksiz yere benzin yakmıştır ??

aynen bende bunu diyecektim, yol bilgisayarı olan araçlarda vitesi boşa aldığımız zaman 1.1-1.2/100km yazıyor, ama vitesde olsun ayağımız gazdan çekince 0.0 lt/100 km...

abi teşekkürler bilgilendirme için, güzel konu eline sağlık...

Sierra Rs
07-01-2010, 14:32
benim aracımda viteste enjektörleri kapamıyor kompresyonda gaza basmadan rampa inerken bile..

TaGo
07-01-2010, 14:35
Peki can alıcı soru???

Araç viteste yavaşladı yavaşladı durmaya yakın stop etmemek için yakıt vermesi gerektiğini nasıl anlıyor :D İlk tepkimeyi veren parça hangisi. Bilene çokomel :D

despe
07-01-2010, 14:38
rolantiyi ne sağlıyosa o haha :D

vitesine göre değişir yüksek viteste stop etmez mi :D

akbaba78
07-01-2010, 15:07
karburatorlu araclarda da boyle bi system varmi:beuj:

vkarayel
08-01-2010, 10:35
Ben halen boşa atmak daha mantıklı diyorum nedeninide kısaca açıklayım, Uzun yolda rampa inerken boşa atarsan araç hızını korur yavaşlar veya hızlanır, Ama araç viteste ise motor fren yapar, Fren demek bir sonraki aynı hıza gelmek için aracın daha çok yakması anlamına örnek,
otobanda 120 ile gidiyorsun uzun bir iniş var salla boşa 1.4 L/100 km yakarsın aracın hızı sabit kalır, viteste inersen 100e düşersin 0 L/ 100 km yakarsın... Ama olay şu 100 den 120 ye çıkarken 10L/100 km yakarsın buda yeterince açıklayıcı oluyo sanırım ..

TaGo
08-01-2010, 10:39
Seninki matematiksel bir yaklaşım olmamış ama. Bu söylem tamamen yokuş uzunluğu ve senin fernle ilişkine bağlı. Örnek: İzmir sabuncubeli yokuşu 10 km iniyorsun. Boşa atsan 100 deyken gene 100 km hızı korumak için sürekli fren yapmalısın Yokuş bitiminde 120 olsan nolur. 5. viteste 100den bırakırsan gene aşağıda 120 görebilirsin. ama tam 10 km yakıt yakmamış olacaksın...

Başka bir örnekte bunun tersi olabilir ancak olma olasılığı çok çok düşüktür.

vkarayel
08-01-2010, 12:06
Hah işte olay burda kopuyo bahsettiğin yokuşta basma frene araç 150 km/h 'sürate erişir dolayısıyla inişin ardından çıkışa 150 ile başlarsın ve rampayı çıkarken daha az yakarsın vitesin boşa atılması iniş için değil çıkış için az yakar ...

timucintt
08-01-2010, 12:17
otomatik viteslerdede bu durum gecerlimi?

Aynı bebeğim :D :D önceki sayfada kendimden örnek vermiştim teglen... 3 4 sn içinde püskürtme duruyor :) hava ile şişiyor motor :D

TaGo
08-01-2010, 12:22
Hah işte olay burda kopuyo bahsettiğin yokuşta basma frene araç 150 km/h 'sürate erişir dolayısıyla inişin ardından çıkışa 150 ile başlarsın ve rampayı çıkarken daha az yakarsın vitesin boşa atılması iniş için değil çıkış için az yakar ...

Dostum senin aklının karıştığı nokta. Senin bahsettiğin gibi yokuşların Türkiye'de yada Dünya'da yok denecek kadar az olması. Senin yokuş örneğin ancak otobnlar için geçerli olabilir. Yani frene hiç basmayacağın hızına devam edebileceğin yerler. Peki gün içerisinde sen kaç adet yokuş inip çıkıosun frene basmadığın?? Frene bastığın her yokuş çünkü senin teorine ters olur. Bu yüzden amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.

despe
08-01-2010, 12:32
ya inişten sonra rampa değilde düzlük varsa :D

redbaron
08-01-2010, 15:04
sistemi az çok biliyordum,bilgiler çok güzel fakat aklıma birkaç soru takıldı.

-bu eğimi algılayan parça var mı , adı ne?
-ayrıca cut off düz yolda hızını almış sonra ayağımızı gazdan çektiğimizdede çalışıyor mu?bilgilere göre çalışması lazım çünkü hareketini tekerlerdeki dönme momentinden aldığına göre düz yoldada örneğin 90km hızla giderken araç yavaşlayıp durana kadar kendi kendine gidiyor bu sıradada yakıt kesiliyormu?
-son olarak araç üreticileri cut off u neden düz yolda dur kalklardada uygulamıyorlar?en çok yakıt tüketilen alan dur kalklar.Sanırsam toyotanın böyle bir sistemi var?

SULTANOGLU
08-01-2010, 15:06
bu cut off un çalışması için illaki yokuş aşağı olması gerekmiyor, siz 90 la giderken ayağınızı gazdan çekerseniz yine benzin harcamıyorsunuz belirli bir devire kadar.

despe
08-01-2010, 15:12
bu cut off un çalışması için illaki yokuş aşağı olması gerekmiyor, siz 90 la giderken ayağınızı gazdan çekerseniz yine benzin harcamıyorsunuz belirli bir devire kadar.

ek olarak, wideband bağlı olan araçlarda nezaman benzini kestiği daha net şekilde de anlaşılabilir.

despe
08-01-2010, 15:14
sistemi az çok biliyordum,bilgiler çok güzel fakat aklıma birkaç soru takıldı.

-bu eğimi algılayan parça var mı , adı ne?
-ayrıca cut off düz yolda hızını almış sonra ayağımızı gazdan çektiğimizdede çalışıyor mu?bilgilere göre çalışması lazım çünkü hareketini tekerlerdeki dönme momentinden aldığına göre düz yoldada örneğin 90km hızla giderken araç yavaşlayıp durana kadar kendi kendine gidiyor bu sıradada yakıt kesiliyormu?
-son olarak araç üreticileri cut off u neden düz yolda dur kalklardada uygulamıyorlar?en çok yakıt tüketilen alan dur kalklar.Sanırsam toyotanın böyle bir sistemi var?

1-eğim algılyan bir parça yok.
2-evet düz yoldada gazdan çektiğiniz zaman cut off sistmi çalışır.
3. maddenin olması imkansız olur. çünkü araç durduğu yerde aktarma organlarındaki güç sıfırdır ve bu yüzden hareket etmek için benzin ve ateşleme mecbur :D

redbaron
08-01-2010, 15:41
1-eğim algılyan bir parça yok.
2-evet düz yoldada gazdan çektiğiniz zaman cut off sistmi çalışır.
3. maddenin olması imkansız olur. çünkü araç durduğu yerde aktarma organlarındaki güç sıfırdır ve bu yüzden hareket etmek için benzin ve ateşleme mecbur :D

yok aslında 3. maddeyi yanlış anlamışssınız biraz da ben yanlış anlatmışım. dururken ateşleme mecbur tabikide motor start/stop işleminden bahsetmek istedim.mesela dur kalklarda araç 5 snye durduğunda olduğu yerde motor stop etmeli hareket ettiğinde tekrar çalışmalı tam cut off tan bahsetmedm burda.toyota yeni araçlarına böyle bir sistem koymaya başlamış bir haberde okumuştum.bence şehir içi yakıt tüketimini baya düşürür bu sistem.

Sierra Rs
08-01-2010, 15:56
ek olarak, wideband bağlı olan araçlarda nezaman benzini kestiği daha net şekilde de anlaşılabilir.

ben kendi aracımda o sekilde tespit ettim,enjektörler devamlı açık kesmiyor yakıtı :D

tunch
08-01-2010, 18:24
bosta 0la 5 arasinda viteste ise direk 0 gosteriyor yakit tuketim bidi bidisi arabada.......esas sehir icinde dusuk hizlarda hic gaza basmiyip vites yukselterek hizlanmak asiri ekonomik+gurultusuz oluyor

torrento
08-01-2010, 21:54
çok teşekkürler evet çok haklısın ben bunu şöle biliyordum arabayla yokuştan inerken boşa attıgımda yol bilgisayarı boştayken bile 1.2 lt benzin tükettiğimi söylüyordu ama vitesteyken ayağımı çekince otomatikkemen yol bilgisayarı 0lt tükettiğimi söylüyor herkezin bunu bilmesi gerekiyor

merruse
09-01-2010, 00:51
ben kendi aracımda o sekilde tespit ettim,enjektörler devamlı açık kesmiyor yakıtı :D

Bahsi geçen aracın fiestaysa gayette güzel kesiyor. Wideband ile kasmaya gerek yok. OBDII okuyucların tümünde aracın durumunu görebilirsiniz.

Maxi
09-01-2010, 02:06
şimdi
kafalarda gereksiz düşünceler oluşuyor ,
bunlara hiç gerek yok ,
tamamı ve nasıl olduğunu ilk mesajda yazdım .

aslında sistem o kadar basitki ,
ne yokuşla ne bayırla ne eğimle alakası yok .

basit olarak ,
havada karada dağda bayırda veya dururken bile fark etmez
motor devri .... belli bir devire inene kadar yakıt kesilir .
ama tabi burada sizin ayağınızı gaz pedalından çekiyor olmanız lazım.
hiç gaza basmıyor olmanız şart .

vitesin boşta olmaması gerekiyor NEDEN ?
çünkü boşa atarsanız devir 1000 devirlere kadar iner
o zamanda cut off devrinin altına düştüğünüz için yakıt tekrar gönderilirki motor stop etmesin.
Aracı viteste tutuyoruzki motor devri çok aşağılara düşmesin.
Bu demek değilki bayır aşağıya 7000 devir in , motor devri 2000 rpm olsun yeter onun altına inme işte. gazada basma.

bu cut off sınır devri araçtan araca değişiyor ,
bazı araçlar 1500 rpm in altında yakıt yolluyor ,bazıları 1200 rpm..

vites aralarında bile anlık olarak yakıt kesilir ,
çünkü biz vites atarken dikkat edin ,
gazdan ayağımızı çekeriz motor kısa sürede olsa devir kaybederken yakıt gene kesilir .

nasıl hisetmiyoruzda nasıl anlamıyoruzda ,nasıl oluyorda
bunları geçin ,
siz gözünüzü açıp kapayıncaya kadar ECU 40 bin takla atıyor ,
cutoffa girin keyfinize bakın ,
geri kafalı insanlar gibi boşuna yakıt tüketmeyin ,,
peygamber vitesi kalkalı 30 sene oldu

unututum yazmayı ,
ben çoğu göstergemde ya yeşil ışık veya lcd ekranda ECO yazısı yazdırıyorum ,
wideband tan gelen veriyi kullanarak ,
biliyorsunuz cutt off sırasında afr 18 den daha yukarı çıkar ,
bu da benzinin kesildiğini gösterir ,
afr değeri 18 i geçince led yansın veya ekrana ECo yazısı ,çok faydalı oluyor .

Sierra Rs
11-01-2010, 06:58
Bahsi geçen aracın fiestaysa gayette güzel kesiyor. Wideband ile kasmaya gerek yok. OBDII okuyucların tümünde aracın durumunu görebilirsiniz.

bende keser diye düsünüyordum widebandda kesmediğini gördük.

Maxi
11-01-2010, 08:49
bende keser diye düsünüyordum widebandda kesmediğini gördük.

hocam bu senin 4. mesajın sanırım :)
kesmiyor diyorsun ,
tamam inanıyoruz, kesmiyor .

fakat burada 100 bin tane aracınki kesiyor,
seninki kesmiyorsa sanırım ya senin aracında bir ayarsızlık var veya bilemiyorum belkide o aracın tasarımı öyledir , olabilir yani.

levent
11-01-2010, 08:58

yeni 1.33 dual vvti motorlarda mevcut bu sistem dediğin gibi, Yaris ve Corolla larda var yani.

Maxi
11-01-2010, 09:05
yeni 1.33 dual vvti motorlarda mevcut bu sistem dediğin gibi, Yaris ve Corolla larda var yani.

+
yeni fiat punto evo da öyle sanırım ,
yani, trafikte durdunmu motor kapanıyor otomatik ,
gaza basınca tekrar çalışıyor.

diye biliyorum

arnawood omer
11-01-2010, 10:22
Evet çok basit bir konu çokta yararlı lise mezunu bir insan rahatlıkla birkaç saniyede anlayabileceği kadar basit bir fizik kuralı:) Ancak boşa atınca motor aktarıma bağlı olmadığından araç daha hızlı ilerliyor ve daha geç hızı kesiliyor ve vitese alıp gaz vermeniz daha geç oluyor birde işin bu yönü var.
Mesela rampadan 5.vites ile iniyorum rampa bittikten 200m sonra vitese alıp gaz veriyorsam boşa aldığımda araç motor bağlı olmadığından daha hızlı ilerlediğidnen 400-500m sonra vitese alıp gaz veriyorum. Bu sefer aradaki 200-300m farkta cut-off ile inen vitese alıp gaz verirken boşta inen halen boşta devam ediyor olacak:)
Kısaca durumdan duruma farkediyor hangi şeklin daha ekonomik olduğu.Sürücülerin bu cut-off olayından haberdar olup duruma göre uygulamasını kendisi yapması lazım. Ama mesela normal şehirde ilerlerken önünde trafik yavaşlıyorsa fren yapmak yerine daha önceden vites düşürerek yavaşlarsa ciddi ekonomi yapabilir.

Sierra Rs
11-01-2010, 11:49
hocam bu senin 4. mesajın sanırım :)
kesmiyor diyorsun ,
tamam inanıyoruz, kesmiyor .

fakat burada 100 bin tane aracınki kesiyor,
seninki kesmiyorsa sanırım ya senin aracında bir ayarsızlık var veya bilemiyorum belkide o aracın tasarımı öyledir , olabilir yani.

Aynen abicim benim zaten demek istediğimde o benim aracımda kesmiyor yoksa sistemde hem fikirim seninle,cut off prensibinide cok eskiden onno ustanın bir yazısında okumustum zaten :)

brkkksln
11-01-2010, 12:12
saxo vts 1700 devirde cutoff dan çıkıyor belirtmek istedim...

merruse
11-01-2010, 12:17
Bence başka bir sorun var senin olayında. EECV lerde cutoff var..

Maxi
11-01-2010, 13:09
Bence başka bir sorun var senin olayında. EECV lerde cutoff var..

merruse ,
TPS ayarsızlığı bunu yapabilirmi acaba ?

AhmetH
11-01-2010, 13:42
bence her türlü overrun durumunda kesmesi lazım

mesela gaz pedalına belirli oranda bastığım bir durumda bir meyil iniş denk geldiğinde gaz pedalına aynı şekilde basmaya devam ettiğim değiştirmediğim halde 0.0lt/100km değerini okuyorum yol bilgisayarında.

yakıt kesilmese katalitik konvertörler mahfolurdu, ayrıca Cenk sende açık egzoz yokmu ? gaz kesince yakıtın kesilmiyorsa çata pata alev atman lazım :D

merruse
11-01-2010, 13:48
merruse ,
TPS ayarsızlığı bunu yapabilirmi acaba ?

TPS ayarı yokki fordlarda. TPS kalibrasyonunu falanda kendisi otomatik yapıyor. Ekstradan ayarlamana gerek yok yani.

Muhtemelen o bunu gözlemlediğinde manifoltunu değiştirmiş ve katalitik konvertörünü sökmüştü. Dolayısı ile O2 sensörlerinden dolayı arıza lambası zaten yanıyordu. ECU da cutoff yapmıyordu.. Sebepler sadece tahmin tabi ama benim arabamda eğer o2 kablolarını sökersem, cutoff iptal oluyor.

dragstar
11-01-2010, 15:56
saxo vts 1700 devirde cutoff dan çıkıyor belirtmek istedim...

motor freninde 1700 devire kadarmı kesiyor benzini

brkkksln
11-01-2010, 15:56
motor freninde 1700 devire kadarmı kesiyor benzini

evet. 1700 den sonra enjektörler açılıyor geri...

dragstar
11-01-2010, 15:59
evet. 1700 den sonra enjektörler açılıyor geri...

hımm teşekkürler

Sierra Rs
11-01-2010, 16:00
TPS ayarı yokki fordlarda. TPS kalibrasyonunu falanda kendisi otomatik yapıyor. Ekstradan ayarlamana gerek yok yani.

Muhtemelen o bunu gözlemlediğinde manifoltunu değiştirmiş ve katalitik konvertörünü sökmüştü. Dolayısı ile O2 sensörlerinden dolayı arıza lambası zaten yanıyordu. ECU da cutoff yapmıyordu.. Sebepler sadece tahmin tabi ama benim arabamda eğer o2 kablolarını sökersem, cutoff iptal oluyor.

olabilir.. stock egzost manifoldu ve katalitiği taktım zaten rodajdan sonra map icin wide band taktığımda tekrar kontrol ederim

toonch
20-01-2010, 09:31
Bendende bir ekleme olsun:
Eğerki idle switch iniz açalışmıyorsa cut off işlemi gerçekleşmez ve yakıt tüketiminiz artar. Bunu nasıl anlarız yakıttüketiminin artmasından anlayabiliriz.yada arababanızda wideband varsa(narrowda olur aslında) ayağınızı gazdan çektiğinizde arabanın fakire gitmek yerine zengine gittiğini görürsünüz.

Pug
22-01-2010, 20:31
Paylasim gercekten cok iyi .. Bir Laz olarak jetonum simdi dustu desem yeridir ;) Tesekkurler ..

fsunnetci
22-01-2010, 20:50
yawss tofaşı olan napsın peki:D tofaşta ne gezer cutoff sistemi adamlar yapmışlar tek noktadan yalandan enjeksiyon:) adı var ama kendisi yok bir enjeksiyon:hahaha: salla boşa tabiki eski sistem:icon_tup: valla ben her halukarda boşa atıyom en iyisi 91 model araç cutoff çalışıyormu hiç zannetmem kilometrede 500krş yakıyor zate bazen stop etmeyi bile düşünüyorum uzun rampalarda aşaa inerken:D

MR.TurboALİ
22-01-2010, 21:50
ben bunla ilgili bi gazete yazısını cuzdanımda taşıyorum iddaa eden arkadaşları morartmak için faydalı bi konu olmuş. teşekkürler.

Maxi
23-01-2010, 08:04
ben bunla ilgili bi gazete yazısını cuzdanımda taşıyorum iddaa eden arkadaşları morartmak için faydalı bi konu olmuş. teşekkürler.

hala var değilmi inanmayan tipler?

aslında birazda üreticilerin eksikliği bu ,
nedense bu özelliği vurgulamıyorlar ,
belkide fazla teknik detaylara girmek istemiyorlar ,
fazla teknik, satış sürecinde kafa karıştıran birşeymidir nedir.

mesela aynı şey EGR sistemi içinde geçerli ,
bundanda bahsetmezler satış kataloglarında falan .
yada başka bu tip teknolojik şeylerden .

Bilmemek kadar kötü birşey yok ,
geçen sahibinden.com da bu iş için satılan bir cihaz gördüm ,
adam kaptırıyor millete 160TL miydi neydi ?
eminimde çok satıyordur ,
yani sen zaten arabanda olan bir sistem için ek bir şey satın alıyorsun ,

üstelik patentli ürün falan yazmışlar
aradım taradım numarasından, faydalı model veya patent falan bulamadım.
bu kadarda olmaz artık !
milletin bilgisizliğinden faydalanıyorlar.

toonch
23-01-2010, 09:36
Yol bilgisayarlı arabalarda zaten ekrana bakarak anlaşılıyor(her modelde olmasada) gazete küpürü taşımaya gerek yok aslında.

Aynen dediğin gibi maxi. Parayla satarlar. Kandırırlar yurdum insanını. Şimdi furya elektrik faturasını azaltan dümaneler.

CasabLanca
23-01-2010, 09:42
benim aracın yol bilgisayarı mı bozuk anlamadım (pejo bipper) rampa aşağı inerken viteste ortalama 2500 devirde felan ortalama 3.0 lt yakıyor boşta fiks 2.0 lt

merruse
23-01-2010, 13:19
yawss tofaşı olan napsın peki:D tofaşta ne gezer cutoff sistemi adamlar yapmışlar tek noktadan yalandan enjeksiyon:) adı var ama kendisi yok bir enjeksiyon:hahaha: salla boşa tabiki eski sistem:icon_tup: valla ben her halukarda boşa atıyom en iyisi 91 model araç cutoff çalışıyormu hiç zannetmem kilometrede 500krş yakıyor zate bazen stop etmeyi bile düşünüyorum uzun rampalarda aşaa inerken:D

Bence sen tofaşı bazla hafife alıyorsun. Tek nokta enjeksiyonlularda cutoff var. Hatta karbüratörlülerde bile var.

106arts
24-01-2010, 19:05
106 hangı devırde acıyor aceba enjektörleri

brkkksln
24-01-2010, 19:13
106 hangı devırde acıyor aceba enjektörleri

1700 devirden alta indiğinde geri açılıyor.
ayrıca atıyorum dik bi rampada 5. viteste(her vites için geçerli) 1200 devirde aracı saldınız.1700den yukarı devirlerde enjektörleri kapatmıyor.sürekli açık.

Ome_RS
24-01-2010, 19:31
her sey iyi güzel benm aklıma takılan bir soru var.
şimdi cok dik bir rampanın önünde 1. vitese aldık ayagımızı gazdan cektik aracı saldık.
rampa basında 1200dd olan arac rampa ortasında 3000dd ye rampa bitimine yakın 4500dd civarı yukseliyor.
hiç yakıt yakmadan kuru kuru bu kadar devir yukselterek hızlanma nasıl oluyor bir zararı yokmu?

Swift
24-01-2010, 20:25
geçende lpgli primerayla yokuş aşağı giderken (2000 dd civarı) tüketime bakayım dedim 3-3,5 civarındaydı.lpgden dolayımı böyle?

Maxi
25-01-2010, 09:38
her sey iyi güzel benm aklıma takılan bir soru var.
şimdi cok dik bir rampanın önünde 1. vitese aldık ayagımızı gazdan cektik aracı saldık.
rampa basında 1200dd olan arac rampa ortasında 3000dd ye rampa bitimine yakın 4500dd civarı yukseliyor.
hiç yakıt yakmadan kuru kuru bu kadar devir yukselterek hızlanma nasıl oluyor bir zararı yokmu?

birkere frene basmanı öneriyorum ,
bu şekilde bayır aşağı inmenin anlamı yok 1. viteste taş gibi ..

hee denemek için böyle yapıyoruz diyorsan ,
o zaman kuru kuru ne demek önce onu anlamak gerekiyor ?
kuru muru değil çünkü o anda ,
yağlama sistemi , su devirdaimi bilmem bütün şeyler çalışmaktadır .

daha öncede açıkladım ,
sistemin devreye girmesi için sadece bayır aşağı gitmek gerekmiyor,
yazdıklarımı gözden geçirirseniz mantığını anlarsınız .

brkkksln
25-01-2010, 09:51
birkere frene basmanı öneriyorum ,
bu şekilde bayır aşağı inmenin anlamı yok 1. viteste taş gibi ..

hee denemek için böyle yapıyoruz diyorsan ,
o zaman kuru kuru ne demek önce onu anlamak gerekiyor ?
kuru muru değil çünkü o anda ,
yağlama sistemi , su devirdaimi bilmem bütün şeyler çalışmaktadır .

daha öncede açıkladım ,
sistemin devreye girmesi için sadece bayır aşağı gitmek gerekmiyor,
yazdıklarımı gözden geçirirseniz mantığını anlarsınız .

yakıt olmadan gömlek içi aşınmanın devirden dolayı fazla olacağını söylemiş arkadaş.bende aynı düşüncedeyim ama bence sıkıştıra sıkıştıra 7000 çevirttirerek kullandığımızda cutoff a sokulmuş olarak 3000 devirdekinden çok daha fazla aşınma meydana geliyor.

yavuz364
25-01-2010, 10:08
yalnız şöyle birşey var ki; motorun gaza bastığınız zaman verdiği benzin miktarını ve benzinin çok az olan yağlayıcı özelliğini düşünürsek, zaten motorun yağlamasının benzin ile olmadığını anlayabiliriz..
tam gazdaki benzin miktarını da hesaplayabiliriz.. 250cc/dakika desek..
250/5000 = 0,05cc hemde bu miktar prüvize olmuş şekilde yani büyük bir kısmı çeperlere yapışmıyor zaten...

Maxi
25-01-2010, 10:34
benimle kafamı buluyorsunuz anlamadımki ?

benzinle yağlamanın ne alakası var ?
ha eski kurşunlu benzin derseniz,
kurşun sayesinde süpablarda kayganlık sağlanırdıki şimdi o da yok .

daha kötüsü aşırı zengin araçlarda ,
mesela tepegaz gidiyoruz afr o kadar zenginki diyelim 8 !
silindir içerisindeki aşırı benzin tamamen yanamadığı için ,
bir miktarı sıvı halde kalacak ve silindirin iç çeperindeki yağ tabakasını sileceğinden dolayı, segmanların çabuk aşınmasına neden olur, motor biter kısa zamanda.
(silindirin iç çeperinde her zaman incecik bir film tabakası olur yağ halinde)

hatta hatta cut-off sırasında, artık motora yakıt gitmediği için ,
patlama anındaki aşırı yükselen silindir içerisindeki stress- kompresyon olmayacağından ömür dahada uzamış oluyor .

yani artık bunuda anlamayacak birşey kalmadı ,
anlamıyorsanız aracı boşa atınız sizde bende herkes mutlu mesut yaşayalım olsun bitsin.

bilalMW
09-02-2010, 02:13
güzel konu yeni öğrendim teşekkürler. :)

redbaron
23-02-2010, 23:38
yaa aklıma birşey geldi.lpg dede cut off warmı bu sıralı sistemlerde beyinli falan ya?aracın beynine, lpg beyni bu konuda sinyal göndererek acaba cut off yapabiliyor mu?bir bilginiz var mı?ben aracımda denedim benzindeyken 1200 ve üzeri bir devirde kalıyor fakat lpg deyken araç direk 1000dd lere düşüyor.burdan tahminim lpgde cut off yok?

Mre85
24-02-2010, 05:06
cut off her açıdan kardır rampa inerken,ışıklara yaklaşırken vs..
ama ses olayına kafam takılıyor..farz edinki yokuş aşağı viteste iniyoruz ve kontağı kapattık..aynı ses gelmeye devam edermi?? gelmezse neden gelmez?? denemedim denememde sadece merak..:)

yavuz364
24-02-2010, 09:17
LPGde de benzindeki gibi apayrı bir beyin var ve pedal açısı v.b. biliyor, o da Cut off yapıyor..

Kontağı kapatsanız da aynı ses gelmeye devam eder. (denedik ;) )

Maxi
24-02-2010, 10:14
sıralı lpg beyinleri aracın kendi enjektör sinyalinden bilgi okuyor ,
ona göre değerlendirip içindeki programına göre göre kendi lpg enjektörlerini çalıştırıyor. (tabi lpg çalıştığı sırada aracın kendi enjektörlerine gelen sinyaller kesiliyor, yanma odalarına benzin gönderilmesin diye)

haliyle aracın kendi enjektör sinyali kapalı duruma geçtiğinde lpg de ona göre kapanıyor olması lazım diye düşünüyorum ama sonuçta kendi beyni var,
kesin ve net cevap vermek için ölçüm yapmak lazım .

thedevil
24-02-2010, 12:19
tamamda herşey iyi güzel araç benzin yakmıyor oraya kadar herşey doğru ama ben neden yokuş aşağı benzin yakmamak için devir çevirtiyim atıyorum 5.vites 3000 devirde 110'la gidiorum (kendi aracımdan bahsediyorum) sonra vitesi boşa almadan yokuş aşağı devam ediyorum bana kalırsa bu arabaya işkence gibi bişi arabayı kompresyonda bırakmanın hiç bir mantığı yok at boşa 1000 devirde ne kadar benzin yakacak arabanda rahatlasın fazla benzin yakmayacağım diye arabaya devir çevirtmenin hiçbir manası yok bence (herkezin bir fikri var buda benim fikrim)

redbaron
24-02-2010, 12:23
apayrı araç beyni gibi beyni var biliyorum ama aracın beynine etki edebiliyormu,paralelmi yoksa apayrı mı çalışıyor onları bilmediğim için aklıma takıldı bu soru,verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

TheAce
24-02-2010, 12:27
tamamda herşey iyi güzel araç benzin yakmıyor oraya kadar herşey doğru ama ben neden yokuş aşağı benzin yakmamak için devir çevirtiyim atıyorum 5.vites 3000 devirde 110'la gidiorum (kendi aracımdan bahsediyorum) sonra vitesi boşa almadan yokuş aşağı devam ediyorum bana kalırsa bu arabaya işkence gibi bişi arabayı kompresyonda bırakmanın hiç bir mantığı yok at boşa 1000 devirde ne kadar benzin yakacak arabanda rahatlasın fazla benzin yakmayacağım diye arabaya devir çevirtmenin hiçbir manası yok bence (herkezin bir fikri var buda benim fikrim)

rahatlamadan kastın ne acaba o önemli, aracının en rahat olduğu durum aracının yakıt yakmadığı durumdur. artı her rampada eğer aracını boşa alırsan bu senin için güvenlik sorunlarıda oluşturur, aracını durdurmada sıkıntılar çekersin ve stabilizasyonunda sıkıntı yaşarsın.

cembozbey
24-02-2010, 12:30
iyide surekli kompresorde kalmakda motor ömru acısından iyi deil bence ,ne kadar devir okadar aşınan piston sekman silindir demek , bosta yanacak benzin daha az maliyetli olur sanırsam=)

guvenligi bilmem tarık ama,
10 sayfa öcne yazmıstım kendimden bidha alıntı yapayım madem=)))

ama gazlarken bende özellikle kompresöre bırakıyorum cabuk sougsun yagım diye oda ayrı

TheAce
24-02-2010, 12:35
cem şöle düşün, aracınla biryerden bir yere giderken ne kadar ayağını gazdan çekiyorsun? yani o kadar sürede aracın varsın aşınsın 1000-1500 devirde rolantide aşınıp benzin yakacağına maksimum 3000-4000 devirde bedavadan seyahat etmek daha mantıklı :D

Buğra A.
24-02-2010, 12:37
Çok güzel bir konu.Çok teşekkürler.

thedevil
24-02-2010, 12:45
rahatlamadan kastın ne acaba o önemli, aracının en rahat olduğu durum aracının yakıt yakmadığı durumdur. artı her rampada eğer aracını boşa alırsan bu senin için güvenlik sorunlarıda oluşturur, aracını durdurmada sıkıntılar çekersin ve stabilizasyonunda sıkıntı yaşarsın.

şimdi biz arabayı boşa almassak araba kompresyonda yani tekerleklerin dönmesiyle birlikte krank milide dönmeyecekmi araba yakıt yakmayacak ama herşey döndüğü için araç devir çevirmeye devam edecek anladığım kadarıyla ki öyle oluyor zaten yokuş aşağı, bende diyorumki en iyisi sağ taraftan yavaş yavaş gidip ne aracı hızlandıracaksın nede viteste bırakıp kompresyonda bırakacaksın yani ne kadar devir çevirirsek motor o kadar aşınmıyormu onu söylemek istiyorum,araba zaten 5.vites 3000 devirde 280 binlira yakıyor boşa al 100 binlira yakar yani bununda bi zararı olmaz heryede yokuş olmadığına göre bu olayın fazla bir yakıt tasarrufu yapmayacağını düşünüyorum, geri gelelim araba yokuş aşağı viteste iken gaza basmadan yakıt harcanmaz buna katılıyorum

ygtrn
26-02-2010, 22:34
hakan abi arkadaşımda otomatik 306 var 421535 kere söylememe rağmen burada yazanları, otomatik arabada vitesi boşa alıyor... en sonunda koparıp eline vericem vites kolunu o olacak

thedevil
27-02-2010, 01:21
hakan abi arkadaşımda otomatik 306 var 421535 kere söylememe rağmen burada yazanları, otomatik arabada vitesi boşa alıyor... en sonunda koparıp eline vericem vites kolunu o olacak

yakıt tasarrufuna bu kadar kasmaya gerek yo yaa bırak boşa alsın yormasın arabasını gazlamssa tasarruf yapmış olur zaten :)

vkarayel
27-02-2010, 13:51

Bende Toyota Carolla ile bunu uzun yolda yapıyorum, 1 depo (45lt) ile 1200 km gibi bir rekor kırdım .. Ank-İst, İst-Ank, Ank-Bolu, Bolu-Ank.
Sadece dik rampalarda boşa atınca ulaşacağım hızla dönemeyeceğim virajlarda viteste iniyorum.
Tekrar açıklayım U harfi şeklinde bir rampa düşünelim viteste inersek U'nun en dip noktasında hızımız 100 olsun, eğer boşta inseydik 140 olacaktı. 140 ve 100 le giden bir aracın taşıdığı potansiyel enerjiyi düşünürsek aradaki 40 kmlik fark U nun kalan kısmında büyük ekonomi sağlıycaktır. Yokuşu inerken yakılan 1 lt/100 km önemsenmiycek kadar ufak bir rakamdır çünkü yokuşu çıkarken 100 km ile çıkmak için 20lt/100 km lere kadar ulaşan bir sarfiyat söz konusu olacaktır. Sonuç olarak bence;
Rampanın sonunda frene basacaksanız rampanın başından viteste inin frene basmayın, ama rampanın sonunda frene basmayacaksanız boşta inin :heyoo:

thedevil
27-02-2010, 18:23
Bende Toyota Carolla ile bunu uzun yolda yapıyorum, 1 depo (45lt) ile 1200 km gibi bir rekor kırdım .. Ank-İst, İst-Ank, Ank-Bolu, Bolu-Ank.
Sadece dik rampalarda boşa atınca ulaşacağım hızla dönemeyeceğim virajlarda viteste iniyorum.
Tekrar açıklayım U harfi şeklinde bir rampa düşünelim viteste inersek U'nun en dip noktasında hızımız 100 olsun, eğer boşta inseydik 140 olacaktı. 140 ve 100 le giden bir aracın taşıdığı potansiyel enerjiyi düşünürsek aradaki 40 kmlik fark U nun kalan kısmında büyük ekonomi sağlıycaktır. Yokuşu inerken yakılan 1 lt/100 km önemsenmiycek kadar ufak bir rakamdır çünkü yokuşu çıkarken 100 km ile çıkmak için 20lt/100 km lere kadar ulaşan bir sarfiyat söz konusu olacaktır. Sonuç olarak bence;
Rampanın sonunda frene basacaksanız rampanın başından viteste inin frene basmayın, ama rampanın sonunda frene basmayacaksanız boşta inin :heyoo:

brawooo:icon_tup:

Murat
22-04-2010, 09:14
edit.......

nebidagdelen
22-04-2010, 20:46
valla çok güzel çok teşekkürler

106arts
24-04-2010, 13:31
206 1.6 16v hangı devıre düştügü zaman acıyo enjektörleri bilen warmı?

brkkksln
24-04-2010, 14:43

orta düzeyde bi rampa aşşa 1. vites 3000 lerde git gaz vererek.
sonra gazı bırak devir düşsün.enjektörler açılınca araba hafif bırakır kendini ileri.anlarsın hangi devirde açtığını bu şekilde...

TulsaDom
25-04-2010, 16:59

900 gibi normal rolanti devrinde artık sen gaza basmasanda veriyor benzini bu devre kadar kendisi sürüklenme hızı ile motor devrini ceviriyor (gaza basmaz isen)

TolgaEsentepe
25-04-2010, 21:29
bugün denedim özellikle Ankaranın kepekli rampasından 80km hızla 5. viteste 50kmye kadar düştü hızım.. benim için yakıt yaksın yakmasın o kadar küçük hesabıda önemli değil. normalde boşa atarak rampayı, komple ve rahatça inerken, kompresöre bindirip hızı azalta azalta inip hafif düzlüğe gelince tekrar gaz basmak pek mantıklı gelmiyor. ama boşa atmak mantıklıdır benzin yakmaz demiyorum savunmuyorum :)

Murat
25-04-2010, 21:44
206 lar kompresörden 2000 altında çıkıyor.

kmince
25-04-2010, 21:54
Otomatik focus; 1 ve 2nci viteslerde aracı hiç bir şekilde cutoff a sokmuyor, 3 ve 4ncü viteslerde ise 1750d/d in üzerinde cutoff da kalıyor, bu devrin altında enjektöleri yeniden çalıştırıyor

Sheyhzade
08-06-2010, 00:27
peki lpg'li araçlarda da aynı şey oluyor mu acaba ? benzinde olduğunu biliyordum fakat lpg ile ilgili hiç duymadım böyle bişey

TheAce
08-06-2010, 01:05
peki lpg'li araçlarda da aynı şey oluyor mu acaba ? benzinde olduğunu biliyordum fakat lpg ile ilgili hiç duymadım böyle bişey

aracın yakıtı değişsede çalışma sistemi değişmeyeceğinden olay yine aynıdır, bayır aşşağı at beşe :D

Sheyhzade
08-06-2010, 12:00
aracın yakıtı değişsede çalışma sistemi değişmeyeceğinden olay yine aynıdır, bayır aşşağı at beşe :D

ama şimdi şöyle bi durum var , araba enjeksiyonlu fakat lpg sıralı sistem değil. yani lpg'yi enjektör püskürtmüo, peki bu durumda ? :)))

TheAce
08-06-2010, 12:39
ama şimdi şöyle bi durum var , araba enjeksiyonlu fakat lpg sıralı sistem değil. yani lpg'yi enjektör püskürtmüo, peki bu durumda ? :)))

onun yakması lazım yani sen boşa at :D

Sheyhzade
08-06-2010, 13:18
bende öyle düşünmüştüm zaten :D enjektör yok ki neyi kapatıcak kompresörde demiştim kendi kendime :D

M3CSL
08-06-2010, 20:54

:icon_tup: yıllardır uygularım ve cok az yakarım bu sayede tavsıye ederım,saatte yakılan 1 ltre hıcbısıy deıl

hafıf egımde boşta, dık egımde 5te ınelım ve mumkun oldugu kdr az fren kullanalım vırajlara hızlı gırelım enerjıyı surtunme yolu ıle harcamayalım:)(frenle)

G_TT_I
21-06-2010, 21:57
Genel olarak çok doğru yanlış demiyorum ama sürekli enjektörleri kapalı tutmaz belli bir devre geldiğinde enjektörler tekrar açılır,
gerçekten çok az yakmak isteniyorsa enjektörlerin açıldığı arabadan anlaşılır çok az gaz verip tekrar bırakmak lazım.

birde hafif olunca arabacık hiç hızlanmıyor :) malesef bağzen taksici spec =)

selcukkoylu
25-06-2010, 23:02

durum gene aynı olur mikserli sistemlerdede mikser gaz kelebeğinin gerisinde olacağından ayağınızı gazdan çekince kelebek tamamen kapanacağı için gaz geçemez.kısacası motor komprasyondaysa yakıt ya hiç gitmiyordur yada rölantideki yakıt ile aynı veya daha az gidiyordur .ama motor komprasyondayken aracı yavaşlatacaktır yani kinetik enerjisini emecektir.

selcukkoylu
25-06-2010, 23:03
uzun yokuşlarda motor komprasyonu aracı yavaşlatıyorsa boşa atmak ekonomik olarak avantajlıdır

106arts
29-06-2010, 21:03
konu başlığını yokuş aşağı olarak neden sınırlandırıyorsunuz anlamadım düz yolda giderken 5 bin devire kadar cıkıp ayagımızı gazdan ceksek aynı durum olmazmı

Ludacris
29-06-2010, 21:06
uzun düzlükte boşa atmak mantıklı misal otobanda 220 civarına gelip attığımda uzun süre gider styla oluyorum :) 5 te kalsa yavaşlıcak
( ne boşmuş arkadaş kaç sayfa olmuş konu )

Maxi
29-06-2010, 21:43
konu başlığını yokuş aşağı olarak neden sınırlandırıyorsunuz anlamadım düz yolda giderken 5 bin devire kadar cıkıp ayagımızı gazdan ceksek aynı durum olmazmı

aman gözünü seveyim, bunu bile anlatana kadar göbeğim çatlıyor
birde "düz yolda" falan dersek hepten işin içinden çıkamayız.
(gerçi onuda açıkladım, yazılarda var)

106arts
29-06-2010, 22:57
peki:) . . . . . . .

Murat
30-06-2010, 06:57
farklı bişi sorim.

standalone için en uygun değerler nedir peki kompresör için?

dirk
03-07-2010, 12:20
Gaza basmazsan gaz gitmez :P düz mantık aracı boşa alıp gaza basarsan yine cok yakar =) Ayrıca boşa attığında rolanti için ücret veriyorsunuz =)

Yol bilgisayarlarında araç vitesteyken sıfır boştayken 0.8 gibi değerlerde oluyor

F4R
05-09-2010, 00:17
bi sorum olacak. 1993 model italyan yapım 1.4sx uno aracımız var karbüratörlü. bu araçta cutoff varmıdır bilgisi olan var mı?

sean
06-09-2010, 21:42
güzel bir konu afr si olan daha iyi görür aslında bunu afr si olan dostlar şahit oldularmı böyle bir duruma başta ben oldum cok ciddi ve gercek bi konu dikaat edelim

RsErdi
04-12-2010, 12:30
evet boşta giderken benzın yakıyor arac degerler 0.8 1.5 fln gibi oluyor
viteste giderken ayagı gazdan cektıkmı 0 da gidio

by serçe
04-12-2010, 12:32
evet boşta giderken benzın yakıyor arac degerler 0.8 1.5 fln gibi oluyor
viteste giderken ayagı gazdan cektıkmı 0 da gidio

:icon_tup: ..............................

34ER2890
04-12-2010, 20:37
98 1.4 is honda lpg li...

Cut off var mı?

Varsa kaç bin devirde devreden çıkıyor?

Bazıları 1. ve 2. viteste işe yaramıyor yazmış 3. ve 4. viteste yarıyor yazmış...??

CTG
04-12-2010, 20:57
Peki kalkıyoruz, 1e aldık gaz vermedik, kağnı gibi araba kendi torkuyla yürümeye başladı. Ne yakarız? Gaz verip rahat rahat adam gibi kaldırsak daha az yakıcaz dimi :D

By_MuGeN
04-12-2010, 21:00
gerçekten çok faydalı bir bilgi teşekkür ederim edrim

elma
05-12-2010, 04:29
Ben uzun yolda boşa alıyorum yokuş aşşa inerken.Viteste inerken kaybettiğin hızı geri kazanmak için zaten daha fazla yakıt harcıcak araba, varsın 1.5 lt yaksın.

CTG
05-12-2010, 17:54
Ben uzun yolda boşa alıyorum yokuş aşşa inerken.Viteste inerken kaybettiğin hızı geri kazanmak için zaten daha fazla yakıt harcıcak araba, varsın 1.5 lt yaksın.

bunun için arge yapmak lazım çok sık kullanılan yollarda. dediğin gibi bazen boşta giderken yaktığınla hızlanıp sonra yokuşta daha az yakabiliyosun :)

BuraKirca
05-12-2010, 17:55
faydalı paylaşım saolasın;)

sportinger
05-12-2010, 18:27
otomatik arabalar dada gecerli mi :D overdrive hariç kulanımlarda.

vkarayel
09-12-2010, 11:28
Otomatik araçları Genelde boşta kullanmayın diyorlar ama ben genelde boşta kullanıyorum.. Hele son zamlardan sonra imkan olsa boşta çıkacam rampayı :) Fabrika verisi 6,7 lt ben 5,9 yapıyorum uzun yolda Lancer ile. Manuel alsaydım demekki 5,0 a kadar düşermişim :)

XSi
09-12-2010, 15:05
Peki kalkıyoruz, 1e aldık gaz vermedik, kağnı gibi araba kendi torkuyla yürümeye başladı. Ne yakarız? Gaz verip rahat rahat adam gibi kaldırsak daha az yakıcaz dimi :D

sen gaz vermesen bile motor minimum rölanti devrinde döneceği için enjektörlerden motorun içine yakıt gidecektir..

Onurcan
13-02-2011, 00:05
1 saat önce test ettim inanmayan bir arkdşm için yol bilgisayarından değerleri gösterdim.. yine inanmadı.. :D olmaz dio inanmıorm dio.. :D motorun içine sokacam yakında +1 beygir daha kazanırım belki.. :D

berkay_aydin
14-02-2011, 03:56
sıfır km pro ceed denedik doğru boşta giderken harcadığı yakıt vitesteyken 0.0 :D

jetlag
14-02-2011, 05:42
bi sorum olacak. 1993 model italyan yapım 1.4sx uno aracımız var karbüratörlü. bu araçta cutoff varmıdır bilgisi olan var mı?

1.6 FIRE motorlu karbüratörlü tempralarda vardı diye biliyorum(ingilizce kullanım kulavuzu). Aynı sistemin 1.4 FIRE da olması mümkün.

rebel
04-03-2011, 19:24
öncelikle konuyu açan arkadaşa çok teşekkür ediyorum bende bunu hep anlatıyorum yıllardır ama anlamayan değil anlamaya çalışmayan düz mantık çok insanımız var malesef.

herkes bi yokuştur gidiyor anlamadım :) yahu şu adamı dinleyin yol farketmez bayır aşşağı-bayır yukarı-düz yol siz yeterki ayağınızı çekin enjektörler bikaç saniye içinde kapanacak yol bilgisayarı olan arkadaşlar kendi dğrularını bulmuşlar zaten

boşta 1 1.5 lt gibi yakarken(araçtan araca değişir) vites te 0 yakıyor .
şimdi elemanın biri çıkacak ben 2 de 3 de indim 0 yakmıyo diyecek :) arkadaşlar vites nekadar düşük olursa motor okadar komprosöre biner bu hem sizi ses olarak rahatsız eder hemde arabayı gereksiz kasar. ş.içi trafiğinde bunu deneyebilirsiniz eğer orta halli bi trafik varsa 70-80de 4 le gitmek yerine 5 ile gidin yakıt tasarrufu sağlarsınız devir tasaruf devri benzin 4 tl yi geçmiş dizeli olan adam 1 litre daha az yakayım diye biyerleri terliyor benzinli/lpg li araç kullanan arkadaşların çokmu parası var acaba ?

rebel
04-03-2011, 19:32
bişey daha eklemek istiyorum herkes yokuş aşşağı aracımı salarım komrpsörde atıyorum 300 mt. gideciğime boşta 500 mt. giderım diyor bu doğrudur fazla gidersin ama yol boşsa müsaitse gidersin. trafik-fazla eğim-viraj-yol şartları kötüyse ister istemez fren yapıcaksın buda yakıtı olumsuz etkilecek. ş.içinde hangi rampada uzun süre boşta frensiz inebiliyosunuz ? hadi kilometrelerce ininde göreyim . inemessiniz zaten okadar büyük bi iniş olmaz
bizim araçtan örnek vereyım 2000 model passat 1.8 lpg li lakabı tank 1400 kg cuk kendileri . bu araçla uzun ve orta derecede eğimli(çok dik değil) bayır buldunuz sallanıyosunuz hızımızda atıyorum 120-130 olsun saniyeler içinde bu kütlenin nekadar hızlanabileceği hakkında bi bilginiz varmı ? daha 1 dakika olmadan hızınız 150 km geçmiş oluyor ve (((kontrolsüzce))) hızlanmaya devam ediyor . önundeki arabalarla mesafen git gide azalıyor hadi fren yapmada göreyim. boştaki hızlanma insanı korkutuyor hele araç 1400 kg olursa.

sword
04-03-2011, 20:21
rölantide 0,8 - 1 lt yakıyor denıyor ama ne kadar zamanda boşta hangı hızda yada duryorsa ne kadar dakıkada:)

levent
04-03-2011, 20:43
rölantide 0,8 - 1 lt yakıyor denıyor ama ne kadar zamanda boşta hangı hızda yada duryorsa ne kadar dakıkada:)

saatte abi :)

vw grubu araçların yol pc lerinde rolantide çalışırken lt/hr olarak belirtiyor değeri, gözünden kaçmış yada dikkat etmemiş olabilirsin:)

M3CSL
04-03-2011, 20:58
benım bındıgım cogu aracta 10 km gıbı hızın altında saatte olarakj gostermeye baslıyor tuketımı,1 ltre saatte buda hiçbişey..

daha öncede yazdıgım gıbı yolun durumuna göre boşta inmek daha mantıklı, 1ookmde 1 lıtre az yakıcam dıye alınan yoldan kaybetmeye gerek yok, bunun hesabıde çok kolay yapılabılır:)

fren yapmayın ama kesınlıkle:)

barisy
04-03-2011, 21:24
buna benzer bir konuya başka bir forumda rastlamıştım sanırım. Hatta bir arkadaş , derdini anlatamadı ve çok güldüğüm bir örnek vermişti. araba yokuş aşağı viteste gaza basılmadan inerken ( aynı konu başlığında olduğu gibi ) arka koltuktan bagaja geçip bagajdan sarkmak suretiyle egzoza peçete dayarsanız peçetenin tertemiz kaldığını görebilirsiniz demişti :):)

Ayrıca bu konunun gerçekliğini çok uzun bir rampa aşağı viteste inerken hararet göstergesinin düştüğünü görerek anlayabilirsiniz. Bu da tespitin alternatif bir yoludur, yanma olmadığından hararet düşer.

Tabi şuda var, rampa aşağı ve sonrasında bir rampa tırmanılacak ise ve yol müsaitse , aşağı inerken en üst viteste dahi olsa boşa almadığınızda bu hareketli parçalar arabanın hızlanmasını engelleyecektir. 90 ile inmeye başlarsanız belki 100 km ye ulaşacaktır. Boşa attığınızda ise aynı yokuşta 130 olacaktır ve bir sonraki rampada avantaj sağlayacaktır. Çünkü aracı hızlandırmak veya yokuş yukarı hızını korumak, rolantide indiğin yokuşta tükettiğin yakıttan çok daha fazlasına mal olur.

kurtbil
04-03-2011, 21:40
buna benzer bir konuya başka bir forumda rastlamıştım sanırım. Hatta bir arkadaş , derdini anlatamadı ve çok güldüğüm bir örnek vermişti. araba yokuş aşağı viteste gaza basılmadan inerken ( aynı konu başlığında olduğu gibi ) arka koltuktan bagaja geçip bagajdan sarkmak suretiyle egzoza peçete dayarsanız peçetenin tertemiz kaldığını görebilirsiniz demişti :):)

Ayrıca bu konunun gerçekliğini çok uzun bir rampa aşağı viteste inerken hararet göstergesinin düştüğünü görerek anlayabilirsiniz. Bu da tespitin alternatif bir yoludur, yanma olmadığından hararet düşer.

Tabi şuda var, rampa aşağı ve sonrasında bir rampa tırmanılacak ise ve yol müsaitse , aşağı inerken en üst viteste dahi olsa boşa almadığınızda bu hareketli parçalar arabanın hızlanmasını engelleyecektir. 90 ile inmeye başlarsanız belki 100 km ye ulaşacaktır. Boşa attığınızda ise aynı yokuşta 130 olacaktır ve bir sonraki rampada avantaj sağlayacaktır. Çünkü aracı hızlandırmak veya yokuş yukarı hızını korumak, rolantide indiğin yokuşta tükettiğin yakıttan çok daha fazlasına mal olur.

dedıgınde haklısın ama bunu frene basman gereken durumlar ıcerıyorsa eger o zamanda bosa atmanın manası kalmaz cunku hem aynı hızlarda gıdersın hem fren yaparsın hemde dıger duruma gore tuketımın olmus olur.Senın dedıgnı yapabılmek ıcın ayagı hıc frene koymadan kazanılan yoldan kar etmek gerekır

barisy
04-03-2011, 21:46
dedıgınde haklısın ama bunu frene basman gereken durumlar ıcerıyorsa eger o zamanda bosa atmanın manası kalmaz cunku hem aynı hızlarda gıdersın hem fren yaparsın hemde dıger duruma gore tuketımın olmus olur.Senın dedıgnı yapabılmek ıcın ayagı hıc frene koymadan kazanılan yoldan kar etmek gerekır

Tabi tabi , zaten belirttim yol müsaitse diye.

Maxi
04-03-2011, 21:55
bu olay beni o kadar baydıki bilemezsiniz
artık insanlarla uğraşmayıp canın ne isterse yap diyorum,
huzurluyum :)

yanlız şunu belirtmeden geçemiyeceğim
özellikle meseleyi kavrayan arkadaşlar için

bu özelliği hep "yukuş inerken", "bayır inerken" diye düşünmeyin
olayın bayırla yokuşla ilgiside yok
uzun sürdüğü ve en iyi deneme orada yapılabildiği için "bayır aşağı" örneğini veriyorum.

örnek senaryo:
araba duruyor, gaza bas, 5000 devire çık, ayağını gazdan aniden çek
-->motor devri 5000 den aşağıya inerken BİLE enjektörler kapatılır.

oğuzk
04-03-2011, 22:57
En temizi kontak kapatmak :D

oguzhan999
04-03-2011, 23:41
teskkrler , detaylı bi şekilde anlatılması çok hoş olmus

HondatugraL
06-03-2011, 17:48
dizelde karburator arayanlar var hala :D bu teknolojıye nasıl alışıcaklar bılmıyorum :D

ZaZy
06-03-2011, 19:21
En temizi kontak kapatmak :D

hahaha :D şaşırdın mı hocam napıyosun :D :D :D Frenler şişcek,direksiyon şişcek,yağlama bitcek... Abowww :D

sword
06-03-2011, 20:19
hepten kapama kontağı ışıklar yanık kalsın arac 5.vites te aynı zamanda ayak debriyajda aciıl durum modu:)

imhotep
07-03-2011, 14:19
hepten kapama kontağı ışıklar yanık kalsın arac 5.vites te aynı zamanda ayak debriyajda aciıl durum modu:)

eskiden vosvosta yapardım yokusasagı hersey kapalı frende şişmezdi direksiyonda mis :D

Sercanius
02-05-2011, 03:56
boşa atttığınızda motor çok daha rahat ve kısa sürede soğur.

boşa atmayı alışkanlık haline getirirsek ve yıllarca kullanımdan sonra tüm boşta gidişlerimizi topladığımızda bu süre bize çok büyük rakamlarla çarpılarak uzun km ve motor ömrü olarak geri döner... devir yapmadan fazladan km yapmakda ayrı bir getirisidir.

dünyada uzun km yapan binek araç sürücülerine kullanım sırları sorulduğunda söyledikleri başlıca sırlar; düşük devir, düşük hız ve her fırsatta boşa atmak olmuştur.

boşa atmanın şanzuman ömrüne de faydası vardır.

boşa atmanın insan psikolojisine ve kulak sağlığına faydası vardır.

Maxi
02-05-2011, 06:34

boşa atmayı alışkanlık haline getirirsek ve yıllarca kullanımdan sonra tüm boşta gidişlerimizi topladığımızda bu süre bize çok büyük rakamlarla çarpılarak uzun km ve motor ömrü olarak geri döner... devir yapmadan fazladan km yapmakda ayrı bir getirisidir.

dünyada uzun km yapan binek araç sürücülerine kullanım sırları sorulduğunda söyledikleri başlıca sırlar; düşük devir, düşük hız ve her fırsatta boşa atmak olmuştur.

hocam şaşırdın galiba ?
konu boşa atmak değil, yakıt tüketimi
tam tersi boşa atmamak, boşa atmazsan ne kazanırsın o
tabi 1,5 sene sonra son yazılan yazıyı okursan böyle olur

önce ilk mesajı okumanı tavsiye ederim

EDIT:
ayrıca o dediğin
yani "boşa atttığınızda motor çok daha rahat ve kısa sürede soğur. "
olayıda yanlış
tekrar yazıyorum ilk mesajı oku

TheAce
02-05-2011, 10:30

çok uzun bir rampada viteste inerken su sıcaklığının göstergede 60 derecenin altına indiğini bilirim...

doush
02-05-2011, 11:03
Aynen viteste inerseniz içeride yakıt patlamayacağı, sadece hava sıkışıp atılacağı için blok daha çabuk soğur..

Sercanius
02-05-2011, 16:07
şaşırmadım.

1.5sene sonra okumadım.

tüm yazıları okumuştum.

sen boşa atmamanın faydalarını yazmışsın.

ben sana itiraz etmedim doğrudur, sadece boşa atmanın faydalarını ve uzun vadede getirilerini yazdım.

peki bahsettiğin bu sisteme göre dyno sonrası vantilatör ile soğutma, harararet sonrası sağa çekip soğuyana kadar bekleme, yakasında 1,5milyon km rozetini gurula taşıyan uzun yol şöförlerinin uzun km ler sonrası kontağı kapatmadan önce 10dk rölantide çalıştırması, Mercedes-Benz almanya yetkililerinin de bunu onaylamsı ve araç bakım eğitimlerinde tasdik etmeleri, uzun km yapan sürücülerin her fırsatta boşa attıklarını anlatması, boşa atıp hararet başlatan motoru soğutma/soğutmaya yardımcı olma işlemi nordschleife pistine müdahim olmuş dost üstadlarımız tarfından tecrübeyle sabittir, vs.

senin bu anlattıklarınla bir ilgisi, alakası olabilirmi?
yoksa bu bahsettiklerim saçma sapan konu dışı alakasız şeylermi?
iddaa etmiyorum insanız yanılabiliriz.
sadece merak ettim.

çok yoğun rüzgar+sağlıklı soğutma sistemi ve 3-4bin devir yaparak soğumaya çalışan motor ile rölanti devrinde içerde fırtınalar koparmadan sadece yanma etksiyle soğuyan ve soğutma sistemi ve sıvılarına yüklenmeyen bir motor arasındaki uzun vadede oluşacak farkı anlatmaya çalışıyorum. işin yakıt kısmında değilim.
saatte harcanan rölanti yakıtını usta bir şöför başka şekillerde kurtarır.
3-4 bin devirde yakıt harcansın harcanmasın olıuşacak ısınma ve yıpranmayı göz ardı etmemek gerektiğini düşünüyorum.

TheAce
02-05-2011, 16:29
şaşırmadım.

1.5sene sonra okumadım.

tüm yazıları okumuştum.

sen boşa atmamanın faydalarını yazmışsın.

ben sana itiraz etmedim doğrudur, sadece boşa atmanın faydalarını ve uzun vadede getirilerini yazdım.

peki bahsettiğin bu sisteme göre dyno sonrası vantilatör ile soğutma, harararet sonrası sağa çekip soğuyana kadar bekleme, yakasında 1,5milyon km rozetini gurula taşıyan uzun yol şöförlerinin uzun km ler sonrası kontağı kapatmadan önce 10dk rölantide çalıştırması, Mercedes-Benz almanya yetkililerinin de bunu onaylamsı ve araç bakım eğitimlerinde tasdik etmeleri, uzun km yapan sürücülerin her fırsatta boşa attıklarını anlatması, boşa atıp hararet başlatan motoru soğutma/soğutmaya yardımcı olma işlemi nordschleife pistine müdahim olmuş dost üstadlarımız tarfından tecrübeyle sabittir, vs.

senin bu anlattıklarınla bir ilgisi, alakası olabilirmi?
yoksa bu bahsettiklerim saçma sapan konu dışı alakasız şeylermi?
iddaa etmiyorum insanız yanılabiliriz.
sadece merak ettim.

çok yoğun rüzgar+sağlıklı soğutma sistemi ve 3-4bin devir yaparak soğumaya çalışan motor ile rölanti devrinde içerde fırtınalar koparmadan sadece yanma etksiyle soğuyan ve soğutma sistemi ve sıvılarına yüklenmeyen bir motor arasındaki uzun vadede oluşacak farkı anlatmaya çalışıyorum. işin yakıt kısmında değilim.
saatte harcanan rölanti yakıtını usta bir şöför başka şekillerde kurtarır.
3-4 bin devirde yakıt harcansın harcanmasın olıuşacak ısınma ve yıpranmayı göz ardı etmemek gerektiğini düşünüyorum.

3-4 bin devirle sadece yağlı pistonların yağlı yuvalara sürtünmesinden oluşacak ısı mı daha fazladır, yoksa 800-1200 devir arası rölantide ateşlemenin mevcut olacağı ısı mı daha fazladır?

birinde hiçbirşekilde yanma olmuyor sadece sürtünme oluyor ki o sürtünmeden dolayı çıkacak ısı, motorun ateşlemesi durduğu için direkt olarak soğutucu ile ortadan kalkıyor, birinde ise ateşleme devam ediyor...

rüzgar aynı rüzgar soğutma aynı soğutma, hatta devirdaim motoru daha hızlı döneceğinden soğutma olarak motor daha rahata erecektir. sadece amaç soğutmaysa...

Jön Türk
02-05-2011, 16:35
Peki otomatik vites araçlarda nasıl yapıcaz bu işlemi ? Boşa atarsam şanzımanı katlederim.yokuş aşağı 6. vites Çubuk Belini indim hararet 60ın altına indi.O an aracımın tüketimi 0 mı ?

TheAce
02-05-2011, 16:42
Peki otomatik vites araçlarda nasıl yapıcaz bu işlemi ? Boşa atarsam şanzımanı katlederim.yokuş aşağı 6. vites Çubuk Belini indim hararet 60ın altına indi.O an aracımın tüketimi 0 mı ?

çok noktadan enjeksyon bir sisteme sahipseniz otomatik araçtada aynı şekilde...

Maxi
02-05-2011, 20:38
işin yakıt kısmında değilim.

okudum ama şurada yazanlarla ne kadar ilgisi var pek anlamadım
sadece yukarıda yazdığın şeyi kopyaladım, çünkü biz

uzun yol şöförü değiliz,
altımızda 35 tonluk tır yok motoru kapatmadan önce 10 dakika çalıştırıp bekleyelim
senede 200bin km de yapmıyoruz
madalyada istemiyoruz
en önemlisi "işin yakıt kısmı ile ilgileniyoruz"

olay basit
yokuş aşağı inerken boşa atarsan yakıt tüketirsin,
atmazsan tüketmezsin .

bundan birkaç yazım öncesinde net biçimde açıklamıştım
boşa atmakmı istiyorsun? eyvallah at o zaman .

ayrıca bu yazdığında gene hatalı :
3-4 bin devirde yakıt harcansın harcanmasın olıuşacak ısınma ve yıpranmayı göz ardı etmemek gerektiğini düşünüyorum

burası önemli çünkü dediğimiz esnada enjektörler kapandığı için
hem yakıt tüketmiyorsun hemde araç boştaki gibi rölantide çalışmamış olduğundan dolayı ,motorun eskimemiş oluyor, patlama yok, stres yok ! , aşağıya boş boş inen ve çıkan pistonlardan başka birşey yok.

ilkercom
19-10-2011, 12:57
Güzel bir konu yeni fark ettim.

Bu cut-off olayını yıllardır denerim sürekli.

Uzun yolda sürekli denedim.

Birincisi civic 1,6 ies ile boşa atınca daha fazla yakıyorsunuz. Cut-ff ile alakasını orantısını bilemem ama bariz fazla yakıyor.

İkincisi en basit olay. cruise control ile yokuş iniyorsunuz aracın yakıtı kestiği belli hatta eğim azalır hızı korumak gerekirse aracın yakıt bastığını da anlıyorsunuz. araba hafif hafif gaz veriyor.

Ben uzun yolda ekonomi için ne boşa atarım ne de tamamen kompresyonda bırakırım. ( yıpranma ile alakasız olarak.) sürekli cruise ile giderim. yokuş aşağı boşa atsam 1 litre yakar.
komple gazdan çeksem4 km hafif eğim yol. araç illaki yavaşlayacak. cruise ile 90 km ye sabitlerim 3l/100 km ile arç devam eder. ilerde düzlükte hızlanmak için fazladan gaza basmam.

hatta arka arkaya iniş çıkışlar varsa hızı 110 120 130 gibi hızlara sabitlerim. araç 3000 rpm de daha az yakarak yokuş çıkıyor.

Şöyle bir örnek vereyim. İddaaya girdik. Arkadaş istenbul bursa çanakkale arası benim aracımla 6,5 litre ortalama tüketti. Hatta yokuşlarda çok yakıyor filan dedi. Ben de 5,5 altında yaktırırım dedim. Eşim bile inanmadı :D ( bir yerde illa sabrım tükenir basarım gaza diye düşündü)
sonuç :
sürekli cruise ile giderek 4,8l/100km :D

Bence bilinmesi gereken bir konu. Mantığı kavranırsa tüketim değerleri çok düşürülür.

kanashibari
19-10-2011, 14:18
Ben bu yöntemle standart 1.6 ies ek kasa hondama tek depo ile 810 km yol yaptırdım. Çok ta kasmadım klimada açtım yeri geldiğinde. Sonuç şaşırtıcı. Bilinçli sürücü her zaman az yaktırır.

Love_Si
22-12-2011, 09:56
Öncelikle bu konu için gerçekten çok tşkler. ben 1.6 si aracımda inişlerde hep boşa atardım ama ufak bi denemeden sonra artık bu sistemi uygulamaya başlamıstık ve üstüne bu konu olunca emın oldum. bnm 3.20 ci araçta denedık herkez bılırkı bnm lerde devır saatının altında ayrıca bı devır göstergesı daha var orda baktıkkı bosta gıderken devir 1 lerde falan hatta daha fazla 5 e takıp denedık ve alttakı devır 0 larda bu da yakıt tuketımının daha az hatta olmadıgını gösterıo die düşünmüştük konuyuda okuyunca tam oldu.

onur_S
22-12-2011, 09:58
bende kompresyonda gidiyorum ama uzun bi süre gitmek subaplara zararlımıdır?mesela dik bi bayır var 3.vites kompresyona bindirdim araba hızlandı bi süre ondan sonra da fren yaparak sabit hızla kompresyonda iniyorum mesela?3000-4000 rpm gibi

mechanic
22-12-2011, 11:01
sübaplar daha kötü şartlarda da çalıştılar bişe olmaz rahat ol...
+ motorunuzu soğutursunuz bir nebze de olsa...

onur_S
22-12-2011, 11:08
sübaplar daha kötü şartlarda da çalıştılar bişe olmaz rahat ol...
+ motorunuzu soğutursunuz bir nebze de olsa...

bi yerde okumustum sorayım dedim ,bi süre kompresyonda gitmek subap kesermiş diye.

ilkercom
22-12-2011, 11:25
öyle bişey olsa benim sürekli sübapları kırmam lazım. En basitinden yeri geliyor çok dik yokuş aşağı 7 8 km motor freni ile iniyorum.

Yanlız Turbo ve atmosferik araçlarda farklı olabilir. Turbonun mantığını tam bilmiyorum.

initial-D
22-12-2011, 11:35
sübapla ne alakası var

gaza basarak 5000 devir yapmakla gaza basmadan 5000 devir yapmakta bir fark yokki sübaplar açısından.

Chn53
22-12-2011, 13:20
benim bildiğim bi bilgi ama ne yazıkki babama , dayıma , enişteme , amcama tanıdığım yaşı geçmiş insanlara bi türlü anlatamıyorum bu konuyu... hepsi boşa atma taraftarı....

_Emre_
22-12-2011, 13:42
Geçende sanayideki ustam facede bir video paylaşmış orada gayet güzel anlatılmış bu olay araçla denemeye çıkmışlar açık ve net her şey ortada (bulabilirsem burada da paylaşırım), videoyu paylaşırken de bu anlatılan sadece 2011 model araçlarda oluyor yazmış, altında konuyu uzun uzun tartıştık ikna edemedim. Senin dediklerin teknik bilgi gerçeği yansıtmıyor dedi. Birlikte denemeye çıkacaz ondan sonra ne diyeceğini gerçekten merak diyorum.

TheAce
22-12-2011, 13:46
Geçende sanayideki ustam facede bir video paylaşmış orada gayet güzel anlatılmış bu olay araçla denemeye çıkmışlar açık ve net her şey ortada (bulabilirsem burada da paylaşırım), videoyu paylaşırken de bu anlatılan sadece 2011 model araçlarda oluyor yazmış, altında konuyu uzun uzun tartıştık ikna edemedim. Senin dediklerin teknik bilgi gerçeği yansıtmıyor dedi. Birlikte denemeye çıkacaz ondan sonra ne diyeceğini gerçekten merak diyorum.

karbüratörlü araçlar hariç hepsinde oluyor, karbüratörlü araçlarda devire göre karbüratör benzin pompalıyor o yüzden yokuş aşşağı viteste benzini kesme olayı onlarda yok. bide bazı tek nokta enjeksyonlularda da bu teknoloji kullanılmıyor

_Emre_
22-12-2011, 13:49
Gel de anlat işte bunu :)
Adam senin araban 2011 seninkinde olur benim araba 2009 benimkinde olmuyor boşa atınca yakmıyor araba viteste yakar diyor. Yola çıkıp göstermekten başka yapacak bişeyim kalmadı baktım ikna olmuyor koy g.tne usta, çay yok mu çay diyecem napim :D

TheAce
22-12-2011, 13:50
Adam senin araban 2011 seninkinde olur benim araba 2009 benimkinde olmuyor boşa atınca yakmıyor araba viteste yakar diyor. Yola çıkıp göstermekten başka yapacak bişeyim kalmadı baktım ikna olmuyor koy g.tne usta, çay yok mu çay diyecem napim :D

ustanı değiştir :)

_Emre_
22-12-2011, 13:57
ustanı değiştir :)

Kendisi sevdiğim bir abimdir, sadece sanayi içinde kullandığımız 87 reno tx'in bakımını yapıyor sadece sıkıntı yok o yüzden :D

ilkercom
22-12-2011, 14:26
araba rolantide yakmıyormuymuş :D

HkN
22-12-2011, 23:12

Kusura bakma Emre. Bu olayı halen iddia ediyorsa bence mümkün oldukça aracını emanet edipte iş yaptırma :)

mechanic
23-12-2011, 13:26
bombayı ben patlatim o zaman,
araç projelendirme yetki kursuna katılan yaklaşık 20 dene mak. müh. amca bunu duyduğunda o kadar şaşırdı ki inanamadım. 1 saat hoca anlattı, hatta bi ara yemin bile etti...

Maxi
23-12-2011, 13:45
yani durum içler acısı değilmi?

sırf şu uygulansa bile ne biçim yakıt tasarrufu yapılır ülkede
ama bizde adettir boşa atmak
hala 1950 li yıllardan kalma alışkanlıklar devam ediyor

işin kötüsü böyle NET bir düzeneği-yapıyı mühendis gibi kafası çalışanların bile ısrarla anlayamaması inatla aksini savunması .

Okumuş, mühendis olmuş adam anlamıyorsa
yollarda dolaşan ilkokullu tiplere bunu anlatman için 3 yıl uğraşman lazım adamla.
Bak murtaza dünya bir gaz bulutuydu .....

Ben ilk sayfadaki yazımı yıllar önce donanım haberde yazmıştım
bir baktım millet 20-30 sayfa yazmış yazmış ortada birşey yok
belli bir kitle var ama azınlıkta bunlar
sistemi anlatmaya çalışıyorlar da beceremiyorlar bir türlü

geri kalanlar hep kabul etmiyor bunu
inatla inatla olmaz öyle şey diyorlar

biri diyor olur öteki diyor olmaz, biri diyor olur öteki olmaz ..
topik olmuş 30 sayfa ortada birşey yok

döşendim bunlara aaa eeee ööö oldular
ardından 2. bir uzun mesaj daha çaktım
herşey rayına oturdu..

ama ara ara konuşmalar geçiyor
benim yazdıklarım bir önceki sayfaya düşüyor ya
en son gelen angutlar vardır ya
konunun sonunu okur hemen yırtık dondan fırlar gibi atlar yazarlar.

haydaaaa bir bakıyorsun gene başlamışlar
biri diyor var öteki diyor olmaz öyle şey

o yazıyı bir kaç kere post etmek zorunda kaldım

sonunda bıktım, dedim sokarım sizin arabanızada vitesinize
sizle uğraşmak vakit kaybı...

AhmetDncr
23-12-2011, 13:52
vay be bilmiyordum bende ya, açıklama çok güzel olmuş.. konya'da rampa yok ama olsun düzlükte giderken de trafik lambalarına filan yaklaşırken (kırmızı yanıyosa eğer) kullanılabilir :D

HkN
23-12-2011, 15:16
yani durum içler acısı değilmi?

sırf şu uygulansa bile ne biçim yakıt tasarrufu yapılır ülkede
ama bizde adettir boşa atmak
hala 1950 li yıllardan kalma alışkanlıklar devam ediyor

işin kötüsü böyle NET bir düzeneği-yapıyı mühendis gibi kafası çalışanların bile ısrarla anlayamaması inatla aksini savunması .

Okumuş, mühendis olmuş adam anlamıyorsa
yollarda dolaşan ilkokullu tiplere bunu anlatman için 3 yıl uğraşman lazım adamla.
Bak murtaza dünya bir gaz bulutuydu .....

Ben ilk sayfadaki yazımı yıllar önce donanım haberde yazmıştım
bir baktım millet 20-30 sayfa yazmış yazmış ortada birşey yok
belli bir kitle var ama azınlıkta bunlar
sistemi anlatmaya çalışıyorlar da beceremiyorlar bir türlü

geri kalanlar hep kabul etmiyor bunu
inatla inatla olmaz öyle şey diyorlar

biri diyor olur öteki diyor olmaz, biri diyor olur öteki olmaz ..
topik olmuş 30 sayfa ortada birşey yok

döşendim bunlara aaa eeee ööö oldular
ardından 2. bir uzun mesaj daha çaktım
herşey rayına oturdu..

ama ara ara konuşmalar geçiyor
benim yazdıklarım bir önceki sayfaya düşüyor ya
en son gelen angutlar vardır ya
konunun sonunu okur hemen yırtık dondan fırlar gibi atlar yazarlar.

haydaaaa bir bakıyorsun gene başlamışlar
biri diyor var öteki diyor olmaz öyle şey

o yazıyı bir kaç kere post etmek zorunda kaldım

sonunda bıktım, dedim sokarım sizin arabanızada vitesinize
sizle uğraşmak vakit kaybı...

Abi aynen bizim insanımız böyle.. Bilmedikleri konuda ahkâm kesmeye bayılırlar :)

Nasıl olur bu sistem diye soruyorlar. Yahu adamlar Uzaya gidiyor şu kadar basit bir sistem nasıl olur diye dşünüyorlar..

Motor beyni aracın hızını alıyor,Motor sıcaklığını alıyor,motor devrinin bilgisini alıyor ve gaz kelebeğinin konum bilgisini alıyor. Buna göre eğer sen gaza basmıyorsan ve motor devri yüksek vede araç hareket ediyorsa yakıtı kesiyor :) Bu kadar basit. Nasıl gaza bastığında enjektörlere bilmem kaç milisaniyede bir açıp kapatıp yakıt püskürttürüyorsa araç kendi ataletiyle giderken ve araç sahibi hızlanmak istemediği zamandada yakıtı kesiyor :) Bu kadar basit.. .

ilkercom
23-12-2011, 15:27
Bu adamlar eminim araba boşta iken nasıl hala gidiyor diye düşünüyorlardır :D

merruse
23-12-2011, 15:43
karbüratörlü araçlar hariç hepsinde oluyor, karbüratörlü araçlarda devire göre karbüratör benzin pompalıyor o yüzden yokuş aşşağı viteste benzini kesme olayı onlarda yok. bide bazı tek nokta enjeksyonlularda da bu teknoloji kullanılmıyor

Onlarda da var aslında. Evet benzin pompası basmaya devam ediyor ancak kelebek tam kapalı olduğu noktada onlarda da cutoff var. Tek noktada zaten var.
Çok eski nesil VR karbüratörlerde falan yok..

Özgür Ozan
23-12-2011, 20:30
bi soruda benden gelsin tamam yakıtı kestik motor kendi momentiyle dışarıdan hava vakumlayıp egzosdan atıyor peki ilk mesajda bujiler ateşlemeye devam ediyor yazılmış e havada da bildiğimiz üzere oksijen var haliyle yanıcı bir madde e o zaman benzin yerine havayı sıkıştırıp yakmış olmuyor muyuz bu doğru değil midir

HkN
23-12-2011, 21:04
bi soruda benden gelsin tamam yakıtı kestik motor kendi momentiyle dışarıdan hava vakumlayıp egzosdan atıyor peki ilk mesajda bujiler ateşlemeye devam ediyor yazılmış e havada da bildiğimiz üzere oksijen var haliyle yanıcı bir madde e o zaman benzin yerine havayı sıkıştırıp yakmış olmuyor muyuz bu doğru değil midir

Merhaba;

Bir çok araçta (benim bildiğim kadarıyla) bujilerde ateşlemiyor.

Ateşlese bile Oksijen yanıcı değil yakıcıdır. Tek başına yanmaz

_Emre_
24-12-2011, 00:06
Kusura bakma Emre. Bu olayı halen iddia ediyorsa bence mümkün oldukça aracını emanet edipte iş yaptırma :)
87 model renomuza bakar o anca abi. :D

YEY®
24-12-2011, 00:14
Yalniz manuel araclar ayni motorlu aracin otomatigine gore daha cok cut off a giriyor. Eger yakit tuketimi —- oluyorsa cut offdayken, AFR gostergesi olanlar net sekilde anlayabilir :)

FB10ur
24-12-2011, 00:33
güzel ve açıklayıcı bir konu bir çok kişinin bilmediği bilgiler mevcut eline sağlık:):)

Maxi
24-12-2011, 06:56

o anda bujiler %100 ateşlenmiyor veya ateşleniyor diyemeyiz
evet bazı araçlarda ateşlenir ama bazılarında hayır
bu çok önemli değil aslında, önemli olan yakıtın kesilmesidir
buji çaksa veya çakmasa kimseye zararı dokunmaz

zaten ben açıklamada buji kısmını özellikle karşı fikirleri çürütsün diye yazdım
çünkü bu olayı anlamayanlar şöyle savunmaya geçiyor
eee ama motor nasıl dönüyor ?
aaa o zaman motor nasıl soğuyor ?
ama motor çalışmadımı yağsız kalır krank yatak sarmazmı ?
eee buji o sırada çakmıyormu? nasıl olacak ?

öteki soruya hiç cevap vermeme gerek yok heralde
keşke havayı sıkıştırıp buji ile patlatabilsek
o zaman ne gerek var benzine 4.30 TL ödemeye köşeyi dönmüş oluruz zaten .
Benim resmim time dergisinde çıkar zaten ahahaha hava ile çalışan araba yapan adam

Maxi
24-12-2011, 07:09
Yalniz manuel araclar ayni motorlu aracin otomatigine gore daha cok cut off a giriyor. Eger yakit tuketimi —- oluyorsa cut offdayken, AFR gostergesi olanlar net sekilde anlayabilir :)

ben çoğu göstergelerimde bu özelliği kullandım zaten
gazdan ayağını çektiğin anda enjektörler kapatıldığı için
wideband afr 20nin üzerini gösterir ki bu da %100 hava demek oluyor zaten
yani eksozun içinde full hava var (yakıt yok çünkü enjektörler kapalı)
birde led koyuyorsun, economy ledi gibi :)
onu gördünmü anlıyorsunki sıfır yakıt tüketiyorsun, hoşuna gidiyor

dur bakim geçen koyduğum videoda vardı
1. dakikadan sonrası

ZiiLuQiwOrs

initial-D
24-12-2011, 09:01
@Maxi
eline sağlık

96 model reno lagunanın yol bilgisayarı anlık tüketimi viteste gazdan çekinde o an 9lt gösteriyorsa 6lt-3tl-0lt yazardı.azalarak dururdu 0 gelirdi hemen.gaza basmayınca algılayamıyor heralde demişti babam.yada gaza basmayınca yaktığı yakıtı önemsemiyor demişti.boşta 0 göstermediğinden 2. dediğimiz çürümüş oldu.

sonra ben kitapçığa mı bakmıştım yoksa aldığım araba dergilerinin birindeki soru-cevap kısmındamı görmüştüm hatırlamıyorum.böyle bir sistem olduğuna inanmıştık:)yada arabamız gözümüze çok güzel geldiği için öyle düşünmüştük:Dsene 98.ama sonradan öyle bir sistem olduğu anlaşıldı tabi

HkN
24-12-2011, 09:54
87 model renomuza bakar o anca abi. :D

Bence onada baktırma :)

Yiğit G.
24-12-2011, 10:19
Evet bende bilmiyordum bunu Berk sölemişti , boşa aldım bi baktım göstergeye 0.5 falan yakmaya başladı alla alla dedim sonra vitese aldım yokuş aşagı bir baktım 0.0 yazıyor :D

Yogi
24-12-2011, 10:50
hakan abı ben bir video çekmiştim sakar dağından aşşağıya inerken egt 40 lara düşüyodu onu yollamaya çalışıyorum

SiMaO
24-12-2011, 13:22
Güzel açıklama bşka bi forumda bende okumuştum bu yazıyı o zamandan beri boşa atmıyorum...
Ama gerçekten birilerine anlatmak çok zor anlamıyorlar...
Kuzenimdede 2002 model Passat vardı oda boşa atıyordu diyorum vitese tak gaza basma araba hiç yakmıyor inanmıyordu,anlık tüketime aldık boşa attık aracı 1, 1,5 litre felan gösteriyordu 5.vites'e taktık anlık tüketim 0.0 lt olarak gösteriyordu oda sonunda inandı böyle olduğuna o gündür dikkat ediyor...

Trafiğin gidişatına göre frene basıcağımıza gazdan ayağımızı çektiğimizdede belli bi miktar b yakıt tüketimi harcamadan gidebiliyoruz... Gaza yüklenip 200 metre sonra ani fren yaptığındada yakıt tüketimi artıyor o yüzden ne kadar az gözüksede büyük bi tasarruf sağlıyor heleki bu benzin fiyatlarına bakılırsa dikkat etmemiz gerekiyor...

Özgür Ozan
24-12-2011, 14:21
o anda bujiler %100 ateşlenmiyor veya ateşleniyor diyemeyiz
evet bazı araçlarda ateşlenir ama bazılarında hayır
bu çok önemli değil aslında, önemli olan yakıtın kesilmesidir
buji çaksa veya çakmasa kimseye zararı dokunmaz

zaten ben açıklamada buji kısmını özellikle karşı fikirleri çürütsün diye yazdım
çünkü bu olayı anlamayanlar şöyle savunmaya geçiyor
eee ama motor nasıl dönüyor ?
aaa o zaman motor nasıl soğuyor ?
ama motor çalışmadımı yağsız kalır krank yatak sarmazmı ?
eee buji o sırada çakmıyormu? nasıl olacak ?

öteki soruya hiç cevap vermeme gerek yok heralde
keşke havayı sıkıştırıp buji ile patlatabilsek
o zaman ne gerek var benzine 4.30 TL ödemeye köşeyi dönmüş oluruz zaten .
Benim resmim time dergisinde çıkar zaten ahahaha hava ile çalışan araba yapan adam

o son kısmı hasta olmamında etkisiyle biraz saçmalamışım, ben de zaten bi an kimsenin düşünemediği bişeyi düşünmüşüm gibi bi hisse kapılmıştım jeton sonradan düştü:D

doush
25-12-2011, 12:32
hakan abı ben bir video çekmiştim sakar dağından aşşağıya inerken egt 40 lara düşüyodu onu yollamaya çalışıyorum

Doğrudur hararet falan da düşer, sadece hava girmesinden dolayıdır :)

hasan çağri
25-12-2011, 17:55
Herhalde ehliyet aldigimdan beri uyguluyorum bu yontemi. Zamaninda babam soylemisti o uygulardi rolantide 3l gibi bir ortalama yakarken viteste sifira dusuyor. Eski arabamda yol bilgisayari yoktu ama suan kullandigimda hem afr gostergesinden hemde yol bilgisayarindan takip edebiliyorum bunu.
Mantik basit gaza bassin yakit gitmez motor lastiklerden gelen hareketle patlama olmadan donmeye devam eder. Patlama olmadigi icinde sicakligi artmadigi gibi asinmasida azaliyo.

Maxi
31-12-2011, 06:31
Konu ile alakasız birkaç yazı-soru silinmiştir.

kadirsa
31-12-2011, 11:56
arabamız enjektörlüyse süper de (ki ben crx de bu yöntemi hep kullanırdım uzun yolda, yöndetm değilde daha doğrusu artık sürüş mantığım olmuştu, viteste ayağı gazdan çek devam) karbüratörlüyse ne edecez onu düşün düşün bulamıyorum.

eski stil boşa al sal gitsin devam mı? yoksa karbüratörlüde her halde yakıt sarfiyatı olacağından (ayağı gazdan çekince benzini kesecek beynimiz yok ya) vitesteyken gaza basmamak mı yoksa boşta ilerlemek mi avantajlı?

hani belki rölantide yaktığından daha az yakar, sıfır olmaz ama daha az yakar. Bu durumda yorum nedir?

cdc70
31-12-2011, 12:28
peygamber vitesi zihniyetinden kurtulun artık :) adam açık ve net yazmış

kadirsa
01-01-2012, 18:19
peygamber vitesi zihniyetinden kurtulun artık :) adam açık ve net yazmış

Bu bana mıydı? Eğer banaysa farkındaysan soru karbüratörlü araç için farklı açıdan sorulmuş bir soru.

Evet nedir bu konuda yorum?

cdc70
01-01-2012, 21:59
Bu bana mıydı? Eğer banaysa farkındaysan soru karbüratörlü araç için farklı açıdan sorulmuş bir soru.

Evet nedir bu konuda yorum?

yazdını görmedim bile senin .sayfa sonu yaptım ve yazımı yazdım

yeterli sanrım kadirsa:)

By_Carizma
01-01-2012, 22:17
bunuda öğrenmiş oldum abimede teşekkür ederim beni bilgilendirdiği için :) bi soruda ben sorayım illa yokuş aşşa inerken 5 e mi takmamız gerekiyor yoksa normal hızının bi üst vitesine mi ? eskiler genelde öyle söylerler ya yokuş aşşa inerken olması gereken vitesin bi üstüne takılır vs diye

cdc70
01-01-2012, 22:27
bunuda öğrenmiş oldum abimede teşekkür ederim beni bilgilendirdiği için :) bi soruda ben sorayım illa yokuş aşşa inerken 5 e mi takmamız gerekiyor yoksa normal hızının bi üst vitesine mi ? eskiler genelde öyle söylerler ya yokuş aşşa inerken olması gereken vitesin bi üstüne takılır vs diye

eskilerde 6 varmıydı ki :D tabi 5 e takarlar eskiler

hızına göre fazla da kompresöre bırakmadan bir vites seçilebilir bence illa 5 diye bir kural yok

YD627
02-01-2012, 02:58
Ben o yöntemi bi kaç defa kullandım geçen yaz arkadaşım kendi aracında yapmıştı bu yöntemi yokuş aşağı inerken boşa atmayı sonra balatalar çok ısındı o zaman balatalar falan sıyrılmıştı çok masraf açmıştı başına Allah'tan bizim başımıza bişey gelmedi. Ben pek yokuş aşağı boşa atma yöntemini sevmiyorum illa viteste inerim.

onn_dear
02-01-2012, 03:52
çok yararlı bilgiler teşekkürler, bende yıllardır zaten uyguladıgım şeylerin doğru oldugunu bir kez daha görmüş oldum, bu arada yakıt pahalılığından ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız zaten :D

kadirsa
02-01-2012, 08:35
yazdını görmedim bile senin .sayfa sonu yaptım ve yazımı yazdım

yeterli sanrım kadirsa:)

yeterli, ben anlayacığımı anladım :heyoo:

blow07
02-01-2012, 23:16
Ellerinize sağlık gerçekten faydalı bir bilgi . Mümkün olduğunca bu taktiği uygulamaya çalışıyorum :)

Maxi
03-01-2012, 08:08
insanların çoğu malesef bir motor nasıl çalışır? enjektör nedir piston krank nedir, yağ pompası nasıl çalışır bilmez..
Malesef bildiğini zanneder.

Dolayısı ile daha motor işleyişini-parçalarını tam bilemeyen insanların
Beyin.. (ecu: electronik control unit) nasıl çalışırı anlamaları seneler sürer.
Bu bir eksiklik değildir aksine
çünkü herkesin farklı branşları uzmanlık alanları var, bir mimar motordan anlamak zorunda değildir.
Fakat burada komik olan, anlamadığın bilmediğin bir konuya neden itiraz edersin ?
neden karşı çıkar veya yorum yaparsın ? işte bu saçmalıktır.

Bu arada donanımhaberde konu tekrar açılmış, gene ısrarla anlamak istemeyen tipler var.
Bu tiplerle tartışmak veya birşey anlatmaya uğraşmak gerçekten vakit kaybıdır.

Ben o yüzden ilk açıklamada daha çok mekanik ve çalışma-işleyiş üzerine örnekler verdim.
Mekaniği anlamayan bir adam 2 dakikada araç beyninin çalışmasını hiç anlayamaz.

hep aynı sorular geliyor çünkü:

eee madem öyle benzin gitmiyorsa nasıl motor dönüyor?
ama o zaman yağlama nasıl oluyor?
niye ses çıkıyor hani benzin kesilmişti ?
olurmu öyle şey, benzin olmadan araba nasıl gidecek?
yok direksiyon nasıl dönüyor?
yok farlar nasıl yanıyor ?

işte bu sorulara bakarsanız aslında konu hakkında bi *** bilmeyen insanları görürsünüz.
bütün bunların cevapları benim ilk mesajımdadır, örnekli ve açıklamalı.

Bu soruları soran adam enjektör, gaz pedalı, milisaniye, pwm çıkış, mikroişlemci,rölanti valfi, ntc , rpm falan filan gibi elektronik şeyleri mümkün değil anlamaz.

Tekrar kısa bir özet gidelim
fazla mekaniğe detaya girmeden..

Çoğu otomobilde beyin var ve beyin araçta ne varsa ne oluyorsa biliyor.
siz gaza ne kadar basıyorsunuz?
motorun su sıcaklığı ne
motor kaç bin devir dönüyor?
rölanti devri ne?
hava-yakıt karışımı ne?
daha birçok bilgiyi biliyor ve kontrol ediyor hemde çok çok hızlı bir biçimde.

Beyinde kayıtlı bir rpm değeri var bu sisteme ait.
bu devrin altına inince burada konuştuğumuz özellik devre dışı kalıyor
bu değere 1200 rpm diyelim (her araçta farklı olabilir)
bazısı 1350 rpm , bazısı 1100 rpm ..

yolda gittiğinizi ,bayır aşağı indiğinizi veya kaçıncı viteste olduğunuzu unutun.bütün bunlar aslında olayı anlatabilmek içindi.

sadece gaza bastığınızı düşünün, motor çalışıyor
3000 rpm, biraz daha bastınız 3500 rpm , ayağınızı biraz çektiniz 3000 rpm
az daha bastınız 3800 rpm bu sırada ecu her bilgiyi biliyor ve ona göre davranıyor ..

çat ... ayağınızı gaz pedalından tamamen çekin ....
ecu bunu biliyor
siz ayağınızı gazdan tamamen çektiniz...
en son motor devri ne idi ? 3800 rpm
şu anda enjektörler kapatıldı ... ve motor yavaşlamaya başladı ..

nereye kadar ??
işte biraz önce yazdığım eşik değerine kadar
1100 veya 1150 devire geldiğimiz an enjektörler tekrar çalışmaya başlıyor, neden ??
çünkü öyle olmasa motor stop eder, onu istemiyoruz..

neden bayır aşağı viteste inerken örneği ???
hemen düşünelim
bayır aşağıya iniyoruz,
araç viteste olmalı çünkü boşta olsa o devrin altında olacağından sistem devreye girmez değilmi ? (rölantideki devrimiz 800-900 rpm falandır)
diyelim 4. vitesteyiz
devrimizde 4000 rpm olsun (vitesteyiz)
gazdan ayağımızı çektik
ecu diyor aha gazdan ayak çekildi .. ismail kapa olm enjektörleri ..
ismail enjektörleri kapatır ve motora artık benzin gitmez..

peki ne dedik belli bir devir var oraya inene kadar bu süreç devam eder..
diyelim 1150 rpm .
ama hala vitesteyiz değilmi ?
araç kendi ağırlığı ile gidiyor ve devrimizde o limit devrin altına düşmedi hala ?
boşta olsaydık 1 saniye falan sürerdi hemen motor devrimiz rölanti devrine inerdi.
ama viteste olduğumuzdan dolayı motor devri yukarlarda kalıyor
artık aracın yavaşlamasına bağlı olarak devirde illaki düşecek bir süre sonra.
o zamana - o devre kadar tadını çıkarın işte :)

işte olay böyle gaza basmadığınız sürece ve o devrin altında olmadığımız sürece yakıt gitmez motora.

ilkercom
03-01-2012, 08:46
Üstad insanlar daha dünyanın düz olup olmadığını tartışıyor.
Cahillik kötü şey. Öğrenmemek en kötü şey.

Biraz ilgisi merakı olan kişi sizin yazılarınıza illaki rastlar. Anlamak istemeyene hiç bir şekilde öğretemezsin.

erdem325
03-01-2012, 08:58
mekanik bilgisi az olanlarin yada motor calisma prensibini net olarak kavrayamamis olanlarin anlamamasi normal olarak goruyorum ben artik :D
cok kavgasini ettim bunun, gercekten inanmamaya yeminli tipler var :D
guzel paylasim olmus, referans olarak gosterilebilir cinsten tesekkurler..

ayrica bu ecu olmayan dieseller de de var..
mekanik pompali eski nesil dieseller yani..
onlarda da avans topu falan var..

edit:
bizim golf mk2 de ornegin, karb oldugu icin boyle bi ozellik yok, bende uzun rampa inislerinde, ozellikle uzun yolda denk geldikce lpg dugmesini ortaya alip manuel takiliyorum :D

gökberk
03-01-2012, 09:44
@Maxi

Çok sabırlı adamsın...

Ben şu örnek gösterdiğin muhabbetlerden sonra geri vitese takın filan derdim herhalde...

kadirsa
03-01-2012, 10:36
@Maxi;

abi tekrar tekrar teşekkürler, gerçekten çok sabırlı adamsın.

Birazda benim soru üzerine yoprum yapalım aga, yukarıda da sordum ama arada kaynadı.

- Karbüratörlü, ecu'su olmayan bir araçta acaba boşta giderken mi daha az yakar, viteste ayak gazda değilken mi? Yani rölanti çalışma tüketimi viteste iken ayak gazdan çekilmiş halde giderken ki tüketiminden yüksek midir düşük müdür ?

(amacım; beyin fırtınası, farklı bakış açısı ;) )

Maxi
03-01-2012, 10:58
@Maxi;

abi tekrar tekrar teşekkürler, gerçekten çok sabırlı adamsın.

Birazda benim soru üzerine yoprum yapalım aga, yukarıda da sordum ama arada kaynadı.

- Karbüratörlü, ecu'su olmayan bir araçta acaba boşta giderken mi daha az yakar, viteste ayak gazda değilken mi? Yani rölanti çalışma tüketimi viteste iken ayak gazdan çekilmiş halde giderken ki tüketiminden yüksek midir düşük müdür ?

(amacım; beyin fırtınası, farklı bakış açısı ;) )

kadir bence bu konu altında karbüratörlü araç hakkında beyin fırtınası yapmayalım
çünkü zaten ucu ucuna anlaşılan bir olay
karbüratör bilmem ne işin içine girdimi hemen olay karışıyor.
burada beyni (ecu) olan araçlar için konuşalım.

tabi sen istersen teknik bölümde konu ile ayrı bir başlık açabilirsin .

exca-
03-01-2012, 11:03
"ben makine mühendisiyim benden iyi mi bileceksin!!!!1111 yol bilgisayarı 0 gösterse ne fark eder(inanmayınca gel de gözünle gör o zaman dedim son çare) boşta daha az yakar!!!1111" diyen insanlar bile var o yüzden anlamayan anlamıyo :)

HkN
08-01-2012, 23:57
Ben üreticilerin bu konudaki eğitim materyallerini paylaşayımda abicim kendini helak etme şu anlamayanlara karşı :)

osman 1.8t
10-01-2012, 21:25
yok arkadaş bizim insanımıza anlatamazsız insan kendini geliştirmeye açık değilse ne yapsan boş ben bazen bunu arkadaşlara anlatmaya çalışıyorum anlamamakta okadar ısrar ediyolarki boğazını sıkası geliyor insanın boşver gitsin :) senin eline sağlık güzel konu açmışsın