PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 HDI genel sorular

Murat06
25-11-2009, 13:27
Merhaba arkadaşlar.

Bir kaç sorum olacak.
Fikirlerinizi söylerseniz mutlu olurum.

Aracım 206 1.4 HDI 155bin km de.

15 gün önce Bosch servisinde enjektörlere bakım yapıldı. 4 memeside değişti. Toplam 650 TL tuttu işçilik dahil.
Katalizörde iptal edilip düz boru yapılmadı. Sadece içi temizlendi.
Aracın çekişi yükselmişti ve enjektör şıkırtı sesi iyiden iyiye düşmüştü.

Şimdi hafiften o şıkırdama sesi yine başladı ve hızlanması azalmaya başladı.
Yaptırdığım yere gidip bunu göstereceğim tekrar.

Mazot filtresi 12 bin km önce değişti.
Hava filtresini her ay değiştiriyorum.
Yağ ve yağ filtresi 10bin km de değiştiriyorum.

Aracın temizlenmesi gereken yerleri nerelerdir. Ne biliyim manifolt vs.
Ve benim kendi yapabileceğim temizlikler.

Misal şunları şunları temizlettirir ve yaptırırsan şu kadar fiyat tutar diye ortalama bi fiyatta verebilrseniz sevinirim.

Herkese kazasız belasız sürüşler.

Murat06
25-11-2009, 21:36
Hiç dizel kullanan yok sanırım :rolleyes:

Schumi
25-11-2009, 21:49
Katalizörü söktür. Vede emme manifoldunu söktürüp içini iyice temizlettir. Tam kilometreleri.

jdm-fuat
26-11-2009, 08:50
triger sentesi kontrol edilsin ve avansda

BlackEmperor
26-11-2009, 09:24
enjektörlere bakım yapıldı kısmını açarmısın ne yapıldı tam olarak ? gene eski sorunun devam ediyor gibi. mazot pompanda sıkıntı olabilir. ayrıca turbonada baktır kac bar basıyor.

Sierra Rs
26-11-2009, 09:32
bence bu enjektör tamir bakım vs hepsi yalan tabi bu benim şahsi fikrim.. sorun yine enjektörlerinden geliyor olabilir bu arada egr turbo mazot pompası enjektör vs dizelde sorun cıkartan en cok parcalar. manifoldun subap kapağı ile komplike zaten kirlenme olayı hic görmedim sen bence o bosch servisine yeniden bir git.

fangio
26-11-2009, 10:22
enjektörlere bakım yapıldı kısmını açarmısın ne yapıldı tam olarak ? gene eski sorunun devam ediyor gibi. mazot pompanda sıkıntı olabilir. ayrıca turbonada baktır kac bar basıyor.

mazot pompası derken common rail'in kendi pompasından mı bahsediyorsun? Yoksa yakıt pompası olarak mı?

nicomedia
26-11-2009, 10:43
common railden bahsediyo

fangio
26-11-2009, 11:02
ok o zaman :icon_tup:

Murat06
26-11-2009, 11:26
triger sentesi kontrol edilsin ve avansda

Triger seti 15bin km önce değişmişti.

Enjektör kısmını iyice açarsak, ses iyice artmıştı, beyaz duman atıyor ve araç gitmiyor sanki birisi tutuyordu.
Bosch servisinde enjektörler sökülüp temizlendi, memeleri değişti. Bu memede pahalı bi parçaymış. Tanesi 107 TL + kdv.Tam verimle çalışarak makinadan çıkıp aracıma takıldı. Katalizör de temizlendi bu arada.

Dragger
26-11-2009, 21:18
Debimetreni kontrol ettirdinmi?

En önemli parcalardan birisi :)

seref1
01-12-2009, 23:11
emme manifoldunu sökturup temizletmende fayda var.farkı hissedersin.fazlada bsey tutucağını sanmıorm.elin yatkınsa kendinde yaparsn:) su dizellerde o kadar cok ses sikayeti duyuormki artk aklmda tutamıorm:D o yuzden şıkırtıya yorumum olamıcak.

Murat06
03-12-2009, 08:18
emme manifoldunu sökturup temizletmende fayda var.farkı hissedersin.fazlada bsey tutucağını sanmıorm.elin yatkınsa kendinde yaparsn:) su dizellerde o kadar cok ses sikayeti duyuormki artk aklmda tutamıorm:D o yuzden şıkırtıya yorumum olamıcak.

O da doğru motor ses için yapılmış zaten :D

B.Aktepe
04-12-2009, 12:15
bu c2 1.4 hdi ların egr sini iptal edince beyinden müdahale yazılım gibi şart mı? arıza ışığı vs yanıyor mu?

MELİH
20-12-2009, 10:53
Katalizörü söktür. Vede emme manifoldunu söktürüp içini iyice temizlettir. Tam kilometreleri.

servisimize gelen araçların bazılarında emme manifoldu içi nerdeyse dolmuş duruma geldigini gördüm bu tür araçlara manifold egr valfi borusunu temizlettiriyoruz ve katalizörü iptal ettiriyoruz

MELİH
21-12-2009, 20:37
Merhaba arkadaşlar.

Bir kaç sorum olacak.
Fikirlerinizi söylerseniz mutlu olurum.

Aracım 206 1.4 HDI 155bin km de.

15 gün önce Bosch servisinde enjektörlere bakım yapıldı. 4 memeside değişti. Toplam 650 TL tuttu işçilik dahil.
Katalizörde iptal edilip düz boru yapılmadı. Sadece içi temizlendi.
Aracın çekişi yükselmişti ve enjektör şıkırtı sesi iyiden iyiye düşmüştü.

Şimdi hafiften o şıkırdama sesi yine başladı ve hızlanması azalmaya başladı.
Yaptırdığım yere gidip bunu göstereceğim tekrar.

Mazot filtresi 12 bin km önce değişti.
Hava filtresini her ay değiştiriyorum.
Yağ ve yağ filtresi 10bin km de değiştiriyorum.

Aracın temizlenmesi gereken yerleri nerelerdir. Ne biliyim manifolt vs.
Ve benim kendi yapabileceğim temizlikler.

Misal şunları şunları temizlettirir ve yaptırırsan şu kadar fiyat tutar diye ortalama bi fiyatta verebilrseniz sevinirim.

Herkese kazasız belasız sürüşler.

bugün servisimizde bu konuyu anlattım ustalarıma 206 hdi enjektörlerin memesi degişmez sadece enjektör degişir ve o şıkırdama sesi hiç olmaz dediler vardır onda bir problem dediler

Murat06
22-12-2009, 15:31
bugün servisimizde bu konuyu anlattım ustalarıma 206 hdi enjektörlerin memesi degişmez sadece enjektör degişir ve o şıkırdama sesi hiç olmaz dediler vardır onda bir problem dediler

Değişmezmi? Nasıl olur Bosch servisinde 4 meme değişti. 107+kdv her birisi için ödeme yaptım.

MELİH
25-12-2009, 22:12
o sesin kesilmesi için enjektör degişmesi gerekir memelerin degişmesi bişey degiştirmez
bana enjektörün numarasını verirseniz ne kadar oldugunu ögrenirim o numara olmadan sistemden enjektör memesi fiyatına bakamam

oguzhan89
15-01-2010, 03:05
kat'ı iptal ettirme kendi 206 hdi imde denedim kötü koku sarıyo arabayı belli bir süreden sonra çekilmiyor bazen utandırıyor!!!onun yerine egr yi iptal et birde son susturucu sök güzel eksoz ucu taktımı güzel oluyor ...enjektörlerde problem çıktı temizlettim ses aynıydı yağ ile beraber bor katkısı kullandım çok etkisi var bizim hdilerde daha doğrusu tüm araçlarda nacizane 3 yıllık hdi kullanıcısı fikridir..:)