PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : turbo ÇOKMU YAKAR?

speed
30-11-2006, 10:58
evet arkadaşlar sorduğum herkez farklı cevaplar veriyor...bu yüzden bu konuyu forum' da tartışmayı uygun buldum...sizde düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.....bastığımızda yakması çok normal....merak ettiğim normal kullanımdada yakıt tüketim değerleri artıyormu?
artıyorsa neden?

Maxiboost
30-11-2006, 11:21
sakin kullanırsan bastığın kadarki fark olmaz diye düşünüyorum elbet fark olacaktır ama % olarak bastığına oranla daha az olur neden artar çok basit :D fazla hava ona göre püskürtülen fazla yakıt :)

CC+
30-11-2006, 11:40
Ben nissan 200sx kullanıcısıyım 2005 temmuz ayında aracımla bodruma gıttım..Maltepe eskı kapet e5 uzerınden depo mu fulledım.eskıhısar topculardan vapura bındım takıı turgutreıs shell ıstasyonuna kadar benzın almadım gostergede 670km yazıyordu ve ben akyarlar ıstıkametıne gıdecektım gotururdu ama gerı getırmezdı dıye benzın aldım tekrar

3000 devrı ve 0.5 psi gecmedim 140 km son surat yaptım..
sehır ıcındede 430km yapabılıyorum bu sekılde

gaza hakım oldugun muddetce cok vıteslerle oynamadan bu kmlerı yapabılırsın

aracım 1997 model s14 a 100.00o kmde uzerınde hks egzantrıkler var
15 psi basıyorum bu kadar

speed
30-11-2006, 12:18
Ben nissan 200sx kullanıcısıyım 2005 temmuz ayında aracımla bodruma gıttım..Maltepe eskı kapet e5 uzerınden depo mu fulledım.eskıhısar topculardan vapura bındım takıı turgutreıs shell ıstasyonuna kadar benzın almadım gostergede 670km yazıyordu ve ben akyarlar ıstıkametıne gıdecektım gotururdu ama gerı getırmezdı dıye benzın aldım tekrar

3000 devrı ve 0.5 psi gecmedim 140 km son surat yaptım..
sehır ıcındede 430km yapabılıyorum bu sekılde

gaza hakım oldugun muddetce cok vıteslerle oynamadan bu kmlerı yapabılırsın

aracım 1997 model s14 a 100.00o kmde uzerınde hks egzantrıkler var
15 psi basıyorum bu kadar

deponuz kaç litre?
eğer 50lt falansa oldukça iyi tüketim değerleri..

thefan
30-11-2006, 12:56
Bahsettiğin normal veya eco kullanımsa, turbolu araç aynı hacim bir motora göre çok daha az yakar. Benim araç 1.9T, 1.6 aracımızla aynı benzini yakıyor mesela.

speed
30-11-2006, 14:30
bahsettiğim normal kullanım evet.....ancak konuyu biraz daha netleştirmek için şunuda yazmam gerekiyor....normalde turbo olmayan atmosferik bir aracı turbo yaptığımızda benzin yetiştirebilmek için daha büyük enjektörler takılıyor....büyük enjektörlerin normal günlük kullanımda yakıt tüketimine etkisi nedir acaba....yani özetle büyük enjektör normal kullanımda daha fazla yakıt tükettirirmi? yoksa düşük devirlerde daha küçük enjektörler kadarmı benzin yollar....mantık olarak....eğer düşük devirlerde turbo basınç üretmiyorsa , belli bir devre kadar yanma odasına yolladığımız havanın hacmi değişmiyor...o halde benzin miktarıda değişmemeli....bu mantık ne kadar doğru sizce ?

CC+
30-11-2006, 14:56
benım depom 65 lt 2.0 16v aracım turbo garret t28 standart turbom

speed
30-11-2006, 15:16
şehir içinde 15 litre....şehir dışındada 9 lt civarında tüketmiş...tahammül sınırları içinde :) çok sayılmaz....

thefan
30-11-2006, 15:35
bahsettiğim normal kullanım evet.....ancak konuyu biraz daha netleştirmek için şunuda yazmam gerekiyor....normalde turbo olmayan atmosferik bir aracı turbo yaptığımızda benzin yetiştirebilmek için daha büyük enjektörler takılıyor....büyük enjektörlerin normal günlük kullanımda yakıt tüketimine etkisi nedir acaba....yani özetle büyük enjektör normal kullanımda daha fazla yakıt tükettirirmi? yoksa düşük devirlerde daha küçük enjektörler kadarmı benzin yollar....mantık olarak....eğer düşük devirlerde turbo basınç üretmiyorsa , belli bir devre kadar yanma odasına yolladığımız havanın hacmi değişmiyor...o halde benzin miktarıda değişmemeli....bu mantık ne kadar doğru sizce ?

O takdirde, ister istemez fazla benzin yakar enjektörler.
Atmosferik bir motoru turbo yapıyorsan eger, ne kadar belirli sınırların icinde kalırsan kal, eski halinden daha cok yakacaktır. Bu sefer piston capını ve sıkıstırmayı degistirmen gerekecektir. O zaman da, alacagın performanstan kısmış olursun az benzin yaksın diye.
Kısaca atmosferik bir motor az benzin yaksın diye turbo takılmaz.;) Bunun için günümüzün teknolojisinde sıralı enjektörlü LPG sistemleri var, performanstan da kaybın olmuyo hem.

speed
30-11-2006, 15:53
O takdirde, ister istemez fazla benzin yakar enjektörler.
Atmosferik bir motoru turbo yapıyorsan eger, ne kadar belirli sınırların icinde kalırsan kal, eski halinden daha cok yakacaktır. Bu sefer piston capını ve sıkıstırmayı degistirmen gerekecektir. O zaman da, alacagın performanstan kısmış olursun az benzin yaksın diye.
Kısaca atmosferik bir motor az benzin yaksın diye turbo takılmaz.;) Bunun için günümüzün teknolojisinde sıralı enjektörlü LPG sistemleri var, performanstan da kaybın olmuyo hem.

yavvv az benzin yaksın diye turbo takılırmı hiç....elbette onun başka yöntemleri var.....soru az yakmak için turbo takalımmı değil....turbo takınca vede atıyorum 2500 devri geçmeden kullanınca atmosferik haline kıyasla artarmı...artarsa ne kadar? :icon_tup:

speed
30-11-2006, 15:54
sonradan turbo taktıran arkadaşlar nerdeler ?

CC+
30-11-2006, 15:56
Acıkcası ne kadar guc o kadar benzın hava vesayıre hersey bır matematık bastakı olusumlar buna gore herseyın hesabı kıtabı var sen tek bır noktaya mudahale ederek guc alırsın ama baska matematıklerıde on gormen gerekır bence

demek ıstedıgım zaten standardında turbo olmayan bır araca turbo takarak kı turbo bugun daha fazla guc ıcın uygulanıyor aynı zamanda pratık guc olarak lanse edılıyor buda bı seylerın en azından yakıtın daha cok sarf edılecegı anlamına gelıyor...

daha fazla yakıt sarfetmek derkende su sen standartı bozup atıyorum atmosferık 7 lt yakan 100 km/h bır arabaya turbo takıyosun bunun yakıt sarfıyatının artmasından bahsedıyorum artı enjektorler vs vs.

satndardında turbo olan 200sx gıbı kendı aracım 9lt 100km/h saatte ben yakalarken senın sarfıyatın 11 lt olabılır gıbı

KSK-VTEC
30-11-2006, 15:57
ben ben
yakmıyor abicim tak gitsin yahu çok yakarsada sıralı lpg takarız devam

speed
30-11-2006, 16:10
ben ben
yakmıyor abicim tak gitsin yahu çok yakarsada sıralı lpg takarız devam

sıralı lpg ha :soru:
iyi fikir gibi görünüyor :)))))))))))))))))))

tolga900
30-11-2006, 17:13
benim her zaman yakıyor yahu şehir içinde tabiri caizse gaz pedalının altında yumurta varmış gibi sürünce 160 ytl le 250-260 anca gidiyor. basıncadan hiç bahsetmiyorum.:) ama genel olarak sıkıştırmazsan turbo belli bir devire kadar az yakar ama sıkıştırırsan aynı güçteki atmosferik bir arabadan kesinlikle çok fazla yakar.

levent
30-11-2006, 18:20
benim her zaman yakıyor yahu şehir içinde tabiri caizse gaz pedalının altında yumurta varmış gibi sürünce 160 ytl le 250-260 anca gidiyor. basıncadan hiç bahsetmiyorum.:) ama genel olarak sıkıştırmazsan turbo belli bir devire kadar az yakar ama sıkıştırırsan aynı güçteki atmosferik bir arabadan kesinlikle çok fazla yakar.
aynı hacim desek daha doğru abicim :icon_tup:
saygılar..

grkm
30-11-2006, 18:38
Stock wrx ile marmarise 3e depoda inmi$liğim var dönerken 1.5 depo ile döndüm :)

62 litre sürekli 4wd ...
Ort. 110 km ile dönünce bir depoda 600km e yakın yol yapmı$ oldum.

tool
30-11-2006, 19:22
sürekli 4wd ile 600 km. yaparsa eger,
sürekli vtek on kac yapar :D

power_mondeo
30-11-2006, 19:26
Sonuc olarak; (aynı hacimlerde)
Atmosferik ve Turbolu motoru kıyaslarsak, normal kullanımda turbolu olan az yakar.
Atmosferik ve sonradan turbolu motorları kıyaslarsak, normal kullanımda atmosferik olan daha az yakar.

edit by thefan

CC+
30-11-2006, 20:47
ama soru atmosferif aracta turbo uygularsak enjektorleride buyutursem yakitim bastigim halde artarmiyidi.....

grkm
30-11-2006, 21:42
ama soru atmosferif aracta turbo uygularsak enjektorleride buyutursem yakitim bastigim halde artarmiyidi.....
büyük enjektörler full throttle da stock enjektörlerden farkını ortaya çıkarır. YAni büyük enjektör her daim max kapasite ile çalı$maz :) Yine gaza hakimiyet söz konusu ..

grkm
30-11-2006, 21:42
sürekli 4wd ile 600 km. yaparsa eger,
sürekli vtek on kac yapar :D

oo biraz fazla oluyo i$te :heyoo:

CC+
30-11-2006, 22:53
büyük enjektörler full throttle da stock enjektörlerden farkını ortaya çıkarır. YAni büyük enjektör her daim max kapasite ile çalı$maz :) Yine gaza hakimiyet söz konusu ..

+ ben zaten buna dikkat cekmek ıstemıstım

aspava983
30-11-2006, 23:07
tolga abi 160 ytl'ye 260 km mi gidiyorsun ne demek bu yaa:eek:

tolga900
30-11-2006, 23:23
gülü seven dikenine katlanır ne yapalım hesapladım uzak mesafeye 2 günlük gitmek kaydıyla dizel araba kiralamak çok daha hesaplı ve arban km yapmıyor örneğin haftasonu adana ankara diyelim 1000 km evoyla yavaş gitsen gelsen 350 -400 yakarsın ama dizel bir clio yu 2 günlüğüne 120 ytl ye kiralasan 120 de yaksan karın 250 milyona yakındır artı araban km yapmaz.tabi bu durum iş için geçerli kesinlikle zevk için değil :)

speed
01-12-2006, 06:56

tamam işte konu bu....diyelim ki 1.6 arabamızı turbo yaptık...240cc olan enjektörlerimizide 550 cc ye büyüttük....0.5 bar basıyoruz....ve 4000 devirde ful bosst yapıyoruz....ben şehir içinde max 3000 devirde vites değiştirerek kullansam....arabam atmosferik ve 240cc enjektörlü halinden fazlamı yakacak? evetse ne kadar fazla :soru:

M_PROJECT
01-12-2006, 08:05
abım rakam vermek yanlıs olur yaw yanı yapılmıs senın aracının bır onegı olsada ona yakın bı rakam cıksa neyse ama regulator felanda alırsın gazlamıcan zaman kısarsın benzını ayarını bı boost controllerla ııce kısarsın felan yakıtı azaltırsın
ben genelde evc kapalı gezıorum 0,4 bar basıor uzun yolda yarım depoyla 220 mıl 352 km yaptım dıer yarımı bekleyemedım acıkcası ama karma gazlama kı bu ılk 3 vıtes oluyo dur kalkı cok ortalama yaptıgım km bır depo ıle 250+260 mıl yanı 400 416 km eder acıkcası sakın kullanımda bana gore bırsey yakacakmıssın gıbı gelmıor alısınca zaten nasıl nerde ne tukkettıgıne ııce ekonomık halını yakalar bınersın

thefan
01-12-2006, 10:42
tamam işte konu bu....diyelim ki 1.6 arabamızı turbo yaptık...240cc olan enjektörlerimizide 550 cc ye büyüttük....0.5 bar basıyoruz....ve 4000 devirde ful bosst yapıyoruz....ben şehir içinde max 3000 devirde vites değiştirerek kullansam....arabam atmosferik ve 240cc enjektörlü halinden fazlamı yakacak? evetse ne kadar fazla :soru:

abisi olmaz işte. motor yapısı itibariyle orjinal turbo aracın tüketimini yakalayamazsın. İş sadece enjektörlerde bitmiyor. Tasarruf için sıkıştırma oranını da değiştirmen gerekiyor.
Yine de hadi yaptık diyelim, artış 20% yi geçmez ama artar işte. Sen istediğin kadar ekonomik kullanmaya çalış, ister istemez tüketim artacaktır.

SubieGuy
01-12-2006, 14:13
Standart beyinle sadece enjektor buyuterek, veya banzin regulatoru ile basinc yukselterek yuruyorsaniz, az bassaniz da cok bassaniz da kesinlikle daha cok yakacaktir. Standart beyin, rolantide veya 1500 devirde enjektoru orjinal maplere gore acip kapacagi icin, eskiden saniyenin 10da1i kadar acik kalip, 0.6cc yakit puskurtur iken, simdi buyuk enjektoru veya yuksek basincli hatti saniyenin 10da1i kadar acik kapattiginda 0.8cc yakit puskurtecektir. Bu da kac devir olursa olsun, stock map ile ayni aracin daha fazla yakmasi demektir...
Bunun disinda, ideal senaryoda, atmosferik araca gore turbo, verimliligi daha iyi oldugu icin, ornek olarak 300 beygirlik bir turbo, 300 beygirlik bir atmosferikten daha az yakar. Normalde egsoztan ve sicaklik yolu ile kaybedilen enerjinin bir miktarini geri cevrime soktugu icin turbo daha verimli calisacaktir. Burada kilo, surtunme, aktarma kaybi gibi degerlerin ayni oldugunu varsayiyoruz tabi...

speed
01-12-2006, 14:57
Standart beyin, rolantide veya 1500 devirde enjektoru orjinal maplere gore acip kapacagi icin, eskiden saniyenin 10da1i kadar acik kalip, 0.6cc yakit puskurtur iken, simdi buyuk enjektoru veya yuksek basincli hatti saniyenin 10da1i kadar acik kapattiginda 0.8cc yakit puskurtecektir. Bu da kac devir olursa olsun, stock map ile ayni aracin daha fazla yakmasi demektir...

kesinlikle çok mantıklı....amaaaaaa beyne müdahale edilmeden turbo yapmak pek mümkün görünmüyor....yani sadece enjektör büyütüp turboya benzin yetiştirmeyi düşünürseniz dedikleriniz mantıklı....ama bu tip uygulamalarda çeşitli yöntemlerle beyni kandırıyoruz....ve devir aralıklarına göre yanma odasına göndereceğimiz benzini ayarlayabiliyoruz....
eğer belli bir devrin üzerine çıkmadığımızda yanma odasına daha fazla hava göndermiyorsak ''turbo dolmadığı için''....o zaman o havanın karışacağı benzin miktarı aynı kalmak durumunda ''zengin karışım oluşmaması için'' .....bu durum böyleyse turboyu doldurmadan kullanmayı başardığımız her durumda atmosferik hali kadar benzin yakmalıyız gibi geliyor bana....yanılıyormuyum?

grkm
01-12-2006, 20:12
Standart beyinle sadece enjektor buyuterek, veya banzin regulatoru ile basinc yukselterek yuruyorsaniz, az bassaniz da cok bassaniz da kesinlikle daha cok yakacaktir. Standart beyin, rolantide veya 1500 devirde enjektoru orjinal maplere gore acip kapacagi icin, eskiden saniyenin 10da1i kadar acik kalip, 0.6cc yakit puskurtur iken, simdi buyuk enjektoru veya yuksek basincli hatti saniyenin 10da1i kadar acik kapattiginda 0.8cc yakit puskurtecektir. Bu da kac devir olursa olsun, stock map ile ayni aracin daha fazla yakmasi demektir...
Bunun disinda, ideal senaryoda, atmosferik araca gore turbo, verimliligi daha iyi oldugu icin, ornek olarak 300 beygirlik bir turbo, 300 beygirlik bir atmosferikten daha az yakar. Normalde egsoztan ve sicaklik yolu ile kaybedilen enerjinin bir miktarini geri cevrime soktugu icin turbo daha verimli calisacaktir. Burada kilo, surtunme, aktarma kaybi gibi degerlerin ayni oldugunu varsayiyoruz tabi...

kesinlikle doğru :icon_tup:

Bu arada ben yorumumu yaparken piggybackle ufak tefek ayarların yapılmı$ olduğunu varsayarak yapmı$tım ..

grkm
01-12-2006, 20:16
eğer belli bir devrin üzerine çıkmadığımızda yanma odasına daha fazla hava göndermiyorsak ''turbo dolmadığı için''....o zaman o havanın karışacağı benzin miktarı aynı kalmak durumunda ''zengin karışım oluşmaması için'' .....bu durum böyleyse turboyu doldurmadan kullanmayı başardığımız her durumda atmosferik hali kadar benzin yakmalıyız gibi geliyor bana....yanılıyormuyum?
Stock map ler genelde safe ayardadır. Birazcık daha fakire dü$ürüp atm.ten daha ekonomik olabilir bile aslında :rolleyes:

Serencebey
01-12-2006, 21:07

abicim cok ozur dileyerek bisey sorcam araban stockmu sanırım degil yanı ben abondone oldum :beuj: sayılar ve rakamlar arasında stock degerlerın:
Yakıt tüketimi (lt/100 km) -Şehir içi 14,6 lt
Yakıt tüketimi (lt/100 km) -Şehir dışı 8,2 lt
Yakıt tüketimi (lt/100 km) -Karışık 10,6 lt
bunlar olarak gozukuyo bı anda confuse oldum sasırdım :icon_wack aptallastım :) bı acıklama yaparmısın benım ıcın rica etsem gerekirse ozelden...

coolvtec
01-12-2006, 21:34
Eğer alt devirlerde tork artıyorsa onu da hesaba katmak lazım. Eskiden 6000 devirde aldığın torku 3500 devirlerde alıbiliyorsan araç fazla kasmadan, yani 6000 devirde gider gibi 3500 devirlerde gidebilecektir. Dolayısı ile artan benzin artış ortalamasını aşağı çeken bir durum bu bence. Ayrıca son vites oranını uzatmak da şehirler arasında faydalı olacaktır. (vti ile 3000 devirde 90 km görüyüruz yaw. Yazıktır bize. Ulen caponlar!!! Niye vites oranalrını biraz daha kısaltıp bi 6.vites eklemediniz b16a2 lere???)

alp1903
01-12-2006, 22:44
Eğer alt devirlerde tork artıyorsa onu da hesaba katmak lazım. Eskiden 6000 devirde aldığın torku 3500 devirlerde alıbiliyorsan araç fazla kasmadan, yani 6000 devirde gider gibi 3500 devirlerde gidebilecektir. Dolayısı ile artan benzin artış ortalamasını aşağı çeken bir durum bu bence. Ayrıca son vites oranını uzatmak da şehirler arasında faydalı olacaktır. (vti ile 3000 devirde 90 km görüyüruz yaw. Yazıktır bize. Ulen caponlar!!! Niye vites oranalrını biraz daha kısaltıp bi 6.vites eklemediniz b16a2 lere???)

:D

tolga900
02-12-2006, 00:52
normal hangi araba şehir içinde verilen verilerle aynı yakıyor böl bakalım 260/160=16,17 litre yakıyor yada
160ytl/2,750(97 oktan adana malesef)=58 litre yapar
260/58= buda kilometrede 450 binliraya filan gelir.Şayet 100 oktan satılsaydı 58 litrede yaklaşık 30 milyon daha fazlaya dolardı araç yani kilometrede 500 binliraya yaklaşırdı malesef.:)

Yuregi-R
15-12-2006, 13:37
Kedi aracım Type-r için konuşuyorum, aracımda 750cc enjektör var, orjinalı 310cc daha çok yakıyodu 500km(adana-ankara) de 37 litre yakıyor turboyu devreye sokmamak koşuluyla, eğer ecu ayarın iyiyse orjinalinden bile az yakman mükkün çünki zaten beyin herzaman normal kullanımda hava yakıt karışımını 14.7 oranına çekiyor, bu yüzden atmosferik yada turbo olması değişmiyor fakat tam dip gidersem 50 lt benzinle 100 km bile gitmiyor.

speed
15-12-2006, 14:03
Kedi aracım Type-r için konuşuyorum, aracımda 750cc enjektör var, orjinalı 310cc daha çok yakıyodu 500km(adana-ankara) de 37 litre yakıyor turboyu devreye sokmamak koşuluyla, eğer ecu ayarın iyiyse orjinalinden bile az yakman mükkün çünki zaten beyin herzaman normal kullanımda hava yakıt karışımını 14.7 oranına çekiyor, bu yüzden atmosferik yada turbo olması değişmiyor fakat tam dip gidersem 50 lt benzinle 100 km bile gitmiyor.

o zaman benim anladığım şu....eğer doğru map yapıldıysa ve turboyuda doldurmadan efendi gibi kullanmayı başarabilirsek daha fazla yakmayabiliriz....en önemli konu yine map'lere gelip yaslanıyor :icon_tup:

Toyota Ts
15-12-2006, 15:22
Bende bunu anlamıyorum 750 cc enjektör var fazla hava basıp fazla benzinle destekliyorsun nasıl az yakıcak ters biraz.

M U R A T
15-12-2006, 15:29
boost a bindirmeden demiş arkadaş.

miniks
15-12-2006, 17:38
200ytl bır depo 100oktan 85km menzıl hyrlı ugurlu olsun cokta menunum. dedıklerı gıbı gulu seven dıkenne katlanır :)

type-RRR
15-12-2006, 21:18
200ytl bır depo 100oktan 85km menzıl hyrlı ugurlu olsun cokta menunum. dedıklerı gıbı gulu seven dıkenne katlanır :)

çok doğru yakıt önemliyse dizel bişey mantıklı

tool
16-12-2006, 06:21
Bende bunu anlamıyorum 750 cc enjektör var fazla hava basıp fazla benzinle destekliyorsun nasıl az yakıcak ters biraz.

gaz pedalina nasil bastigina ve hangi devirde olduguna bagli,
ayagin zemine yapisiksa eger az yakmasi mumkun deil tabiki :icon_tup:

Yuregi-R
16-12-2006, 12:58

ben boost etmeden az yakıyor diyorum, turbo devrede değilken araba atmosferik gibi çalışıyor sonucta araba atmosferikken nekadar hava emiyorsa sabit surate giderken yine aynı havayı emecek. Enjentörü büyütünce hava yakıt tablosundan beyin hava yakıt karışımını 14,7 orana çekmek için benzini kısıyor 310 cc ile mesela 10ms açık kalıyosa 750 cc ile 3ms açık kalıyo yine aynı benzini püskürtmüş oluyor.

koray@si
16-12-2006, 13:13
ben boost etmeden az yakıyor diyorum, turbo devrede değilken araba atmosferik gibi çalışıyor sonucta araba atmosferikken nekadar hava emiyorsa sabit surate giderken yine aynı havayı emecek. Enjentörü büyütünce hava yakıt tablosundan beyin hava yakıt karışımını 14,7 orana çekmek için benzini kısıyor 310 cc ile mesela 10ms açık kalıyosa 750 cc ile 3ms açık kalıyo yine aynı benzini püskürtmüş oluyor.

İşte bu çok mantıklı geldi bana

tool
16-12-2006, 16:56
İşte bu çok mantıklı geldi bana

koraycim kisayi falan biraz kullan sonra basinc dunyasina bekliyoruz seni :icon_tup:

miniks
16-12-2006, 18:34
tabı onur un dedıgı gıbı ben hep basıorum basmazsan daha az akar. bırde benım aracım zengın oyuzden yakıtı asırı. ayardan sonra (oz ve mıata burak ın ellerınden oper) cok makul yakıcakmıs :)