PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dogo Argentino

lucky Jackal
02-12-2009, 15:02
Arkadaşlar belki yeri bu site deil ama baya araştırma yaptım İnternette ama yeterli bilgiye ulaşamadım,Dogo Argentino cinsi köpekleri sanırım yasaklı köpekler listesine almışlar,öncelikle bu listeye ulaşamadım yani gerçekten bu listeye almışlar mı almamışlar mı? diğer bi konu ise eğer bu köpek o listeye alındıysa sanırım üretimi yasak ve kısırlaştırılması gerekiyor,ben yurt dışından getirebilirmiyim yasal yollar ile veya Türkiye'de hali hazırda kayıt altında bulunanlardan alabilir miyim? Daha önce bu köpekten besleyen arkadaşımız var mı aranızda,bu köpek ile ilgili tecrübelerini ve tavsiyelerini bekliyorum.Gerçekten alabilme olanağım varsa yasal yollar ile bu köpekten kesinlikle alacağım bir tane

http://img402.imageshack.us/img402/1577/dogo.jpg (http://img402.imageshack.us/i/dogo.jpg/)

MUY37
02-12-2009, 15:09
Benim bir arkadaşım 2 ay kadar beslemişti hayvan 2 yaşındaydı cidden çok büyük , güçlü ve agresif bir köpekti arkadaşımın dediğine göre tabi bn net bilmiyorum bu köpekler pitbull ların iri cinsi gibi birşeymiş tipleride çok benziyor ztn...

DogukanB
02-12-2009, 15:12
Türkiyede bulabilirsin, yurt dışı araştırmana gerek yok. Besleyen tanıdıklarım var, gayet akıllı ve güzel bi köpek. Alacaksan tek gözü siyah, korsan dogo var onlara bakmanı öneririm.
http://www.pitbullturk.com/wp-content/uploads/dogo-argentino-korsan-buyuk-resimleri-225x300.jpg

DogukanB
02-12-2009, 15:15
Ayrıca pitbull yasakda ne oluyor. Her yerde satışı yapılıyor, eğitimi veriliyor, besleniyor vs.

miniks
02-12-2009, 15:17
Yasak degil dogo

herhangi bir pet shopa sipariş vermen lazım ama

lucky Jackal
02-12-2009, 15:23
Türkiyede bulabilirsin, yurt dışı araştırmana gerek yok. Besleyen tanıdıklarım var, gayet akıllı ve güzel bi köpek. Alacaksan tek gözü siyah, korsan dogo var onlara bakmanı öneririm.
http://www.pitbullturk.com/wp-content/uploads/dogo-argentino-korsan-buyuk-resimleri-225x300.jpg
bu korsanın aynısından bir arkadaşım buldu bana ama erkek.Dişi istiyorum ben

Yasak degil dogo

herhangi bir pet shopa sipariş vermen lazım amayasak olmadığına eminsiniz deil mi? sonra başımız belaya girmesin:)

ACTPK
02-12-2009, 15:26
Sanırım 28 ayrı türün birbiriyle çiftleştirilmesile ortaya çıkmış bir cins. Pittbull gibi yani. Beyaz Ölüm Meleği'de sevenlerin taktığı diğer isimdir. 1978'de Dogo Argentino diye bir ırk olduğu literatüre geçmiştir. Türkiyede diğer türlere göre daha az tercih edilen bir cins. 1 Dogo argentino= 3 Pitbull gibi birşeylerde duymuştum vakti zamanında. Besleyebilecek yerim olsa düşünmeden sahip olmak istediğim bir cinstir kendileri. Yasak değildir bu arada. En azından bende öyle biliyorum

ACTPK
02-12-2009, 15:27
bu korsanın aynısından bir arkadaşım buldu bana ama erkek.Dişi istiyorum ben

Dişiden ziyade erkek köpek daha iyidir.

lucky Jackal
02-12-2009, 15:29
Benim bir arkadaşım 2 ay kadar beslemişti hayvan 2 yaşındaydı cidden çok büyük , güçlü ve agresif bir köpekti arkadaşımın dediğine göre tabi bn net bilmiyorum bu köpekler pitbull ların iri cinsi gibi birşeymiş tipleride çok benziyor ztn...Pitbull'a benziyor evet ama seceresinde pitbull yok bunların,Arjantinde Prof. Antonio Nores Martines adında bir genetik uzmanı tarafından 9 farklı ırkın birleşimi ile Ortaya çıkmış bir köpek.
1.İspanyol Mastifi
2.İrlanda Kurt Tazısı
3.Pointer
4.Bulldog
5.Bullterrier
6.Danua
7.Dogue de Bordeaux
8.Pirenei Dağ Köpeği
9.Boxer
http://dogoargentino.forum8.biz/dogo-argentino-irk-standartlary-f1/dogo-argentino-nun-atalary-resimli-t24.htm

brkkksln
02-12-2009, 15:35
yasaklanacağını duydum ama sonuca ulaştımı bir bilgim yok.
eğer yasaklandıysa üretiminin yapılmaması gerekir.ama ülkemizde hangi köpek adam gibi kayıt altındaki?
aldığınız yavru eğer yasak bir ırksa kırma olarak kayıtlara geçirilir olur biter...
dogonun korsanı kıçında beneği olanı kulağında lekesi olanı belki göze hoş görünebilir ama genetik bozukluktur.
dogo karakterini gösterecek bir köpeğin tüm vasıflarına uyabilecek nitelikte olması gerekmektedir.
ön arka tırnak sayıları vs.

petlerden evcil hayvan alımına karşıyım.anneden çok erken ayırıyorlar.yavru genellikle hastalıklı olarak geliyor zaten alacak kişiye.

bu tarz köpeklerde düzgün üreticiler bulunmalı anne babalar incelenmeli yavrularla biraz vakit geçirip çok sayıda yavru arasından seçim yapılmalıdır.

dogo saldırgan agresif köpek değildir.ona bakarsanız çocuk parçalayan golden evinin bahçesine sokmayan labradorlar var piyasada. çocuklarla oyunlar oynayan pitlerde var.tamamen yetiştiriciyle alakalı...

daha önce köpek beslemediysen tavsiye etmem dogoyu :)

lucky Jackal
02-12-2009, 15:43
yasaklanacağını duydum ama sonuca ulaştımı bir bilgim yok.
eğer yasaklandıysa üretiminin yapılmaması gerekir.ama ülkemizde hangi köpek adam gibi kayıt altındaki?
aldığınız yavru eğer yasak bir ırksa kırma olarak kayıtlara geçirilir olur biter...
dogonun korsanı kıçında beneği olanı gulağında lekesi olanı belki göze hoş görünebilir ama genetik bozukluktur.
dogo karakterini gösterecek bir köpeğin tüm vasıflarına uyabilecek nitelikte olması gerekmektedir.
ön arka tırnak sayıları vs.

petlerden evcil hayvan alımına karşıyım.anneden çok erken ayırıyorlar.yavru genellikle hastalıklı olarak geliyor zaten alacak kişiye.

bu tarz köpeklerde düzgün üreticiler bulunmalı anne babalar incelenmeli yavrularla biraz vakit geçirip çok sayıda yavru arasından seçim yapılmalıdır.

dogo saldırgan agresif köpek değildir.ona bakarsanız çocuk parçalayan golden evinin bahçesine sokmayan labradorlar var piyasada. çocuklarla oyunlar oynayan pitlerde var.tamamen yetiştiriciyle alakalı...

daha önce köpek beslemediysen tavsiye etmem dogoyu :)Alican bakıosa bende bakarım rahat ol :):)

brkkksln
02-12-2009, 15:48
Alican bakıosa bende bakarım rahat ol :):)

alican ne zaman dogo aldı yau :confused:

hiç söylemiyo :)

gel dişi rott al bak bırak dogoyu bendede erkek var güzel para kazanırız :D

miniks
02-12-2009, 15:51
dogo güclü ama
ama pit kadar ısrarcı degil

maksat akıllı
vahşi görünümlü
yakışıklı
eve uygun bir köpekse eger dogo al tabikide

rot da olur ama insanlar çok cekiniolar rot dan

brkkksln
02-12-2009, 15:52
dogo güclü ama
ama pit kadar ısrarcı degil

maksat akıllı
vahşi görünümlü
yakışıklı
eve uygun bir köpekse eger dogo al tabikide

rot da olur ama insanlar çok cekiniolar rot dan

rott un renginden ötürü sanırım insanların o çekinmesi.

iki köpüşte ev içinde yaşayacak sessiz bir ırk. ama ben yinede dişi rott tavsiye ediyorum :D

blackk35alp
02-12-2009, 15:54
izmirde cok samımı oldugum bı arkadasımda war hatta 3 tane de dowuscu pıte sahıp .ınanbılmaz bılgılı bırherıf kendı dogosunun bı cok yarısmadan odullerı war normal sartlarda cok sakin akıllı we ewcımen bır haywan we ınanılmaz guzel .cocuklara karsı cok sıcakkanlı .yenı tanıstıgı insanlara bile ogözleriyle hep dost gibi bakıyor.pitler gibi ürkütücü değil .bu dogo cınsının bursada cok oldugunu söylüyor..we kesınlıkle eğer niyetın warsa bu güzel haywanı al we ii bak .cok kıymetlı.ha bu arada yanındakının gercekten bi silahtan bile daha tehlikeli olduğunu herzaman bil.hatta netten önce bi istersen pit we dogoların karsılasmalarını izle..umarım safkan we yakısıklı bi şey bulursun.

lucky Jackal
02-12-2009, 16:01
alican ne zaman dogo aldı yau :confused:

hiç söylemiyo :)

gel dişi rott al bak bırak dogoyu bendede erkek var güzel para kazanırız :Dalican askere gidicek onunkine mi çöksem diorm bende:)

brkkksln
02-12-2009, 16:02
alican askere gidicek onunkine mi çöksem diorm bende:)

en ekonomik olan yol :D

mesutla birliktemi gidiyo askere aliş?

lucky Jackal
02-12-2009, 16:09
izmirde cok samımı oldugum bı arkadasımda war hatta 3 tane de dowuscu pıte sahıp .ınanbılmaz bılgılı bırherıf kendı dogosunun bı cok yarısmadan odullerı war normal sartlarda cok sakin akıllı we ewcımen bır haywan we ınanılmaz guzel .cocuklara karsı cok sıcakkanlı .yenı tanıstıgı insanlara bile ogözleriyle hep dost gibi bakıyor.pitler gibi ürkütücü değil .bu dogo cınsının bursada cok oldugunu söylüyor..we kesınlıkle eğer niyetın warsa bu güzel haywanı al we ii bak .cok kıymetlı.ha bu arada yanındakının gercekten bi silahtan bile daha tehlikeli olduğunu herzaman bil.hatta netten önce bi istersen pit we dogoların karsılasmalarını izle..umarım safkan we yakısıklı bi şey bulursun.teşekkür ederim bende baya araştırma yaptımda karar verdim zaten,hatta bir arkadaşımda da var dediğim gibi.Yalnız sadece yasak mı deil mi onu bilemedim,arkadaşında pek bilgisi yoktu.Yasak olmadığını öğrendiğimize göre şimdi araştırmalara başlıyim

lucky Jackal
02-12-2009, 16:10
en ekonomik olan yol :D

mesutla birliktemi gidiyo askere aliş?aynen Military Spec bundan sonra ikiside :D

Fbc
02-12-2009, 16:13
Korsan biraz zor bulunuyor, bende pek araştırmadan aldım büyüyünce ne olduğu ortaya çıkıcak artık :) bende de dişi var 1.5 2 ay kadar oluyor neredeyse alalı biraz agresiv doğrudur diş kaşınması dışında huyu da var ısırmaya karşı :) ama böyle bir zevk yok yani tavsiye ederim :) genelde antalya ve izmir bu cins üzerinde baya iyi.
http://img34.imageshack.us/img34/8202/10969174991708738544153.jpg (http://img34.imageshack.us/i/10969174991708738544153.jpg/)

BaDCaT
02-12-2009, 16:16
Dogolar müthiş köpekler ama malesef yanlış ellerde tehlikeli oluyorlar..Eğer sizle dost canlısı bir şekilde yetişirse kimseye zarar vermez hırlamaz..youtube da videosu vardı kedi ile koyun koyuna yatıyorlardı..ayrıca bu hayvanlara daha asabi dursun diye steroid vuranlar var işte o yüzden hayvanlarda roid rage denen asabiyet ortaya çıkmakta daha sonrada kötü tablolar görüyoruz..ilk sayfa görülen dogolarda benim düşüncem steroid var ön bacakları normalden fazla kaslı ve vascularityde bir o kadar fazla..

lucky Jackal
02-12-2009, 16:16
Korsan biraz zor bulunuyor, bende pek araştırmadan aldım büyüyünce ne olduğu ortaya çıkıcak artık :) bende de dişi var 1.5 2 ay kadar oluyor neredeyse alalı biraz agresiv doğrudur diş kaşınması dışında huyu da var ısırmaya karşı :) ama böyle bir zevk yok yani tavsiye ederim :) genelde antalya ve izmir bu cins üzerinde baya iyi.
http://img34.imageshack.us/img34/8202/10969174991708738544153.jpg (http://img34.imageshack.us/i/10969174991708738544153.jpg/)sorması ayıp maliyeti ne oldu? birde havlama huyu falanda yokmuş ve çok az tüy döküyormuş doğrumudur? çok tatlı bir köpeğin var uzun yıllar beraber olursunuz inşallah,yerim onu ben tipe bak yaaa

lucky Jackal
02-12-2009, 16:21
Dogolar müthiş köpekler ama malesef yanlış ellerde tehlikeli oluyorlar..Eğer sizle dost canlısı bir şekilde yetişirse kimseye zarar vermez hırlamaz..youtube da videosu vardı kedi ile koyun koyuna yatıyorlardı..ayrıca bu hayvanlara daha asabi dursun diye steroid vuranlar var işte o yüzden hayvanlarda roid rage denen asabiyet ortaya çıkmakta daha sonrada kötü tablolar görüyoruz..ilk sayfa görülen dogolarda benim düşüncem steroid var ön bacakları normalden fazla kaslı ve vascularityde bir o kadar fazla..o kadar ayrıntılı bilemiyorum ben resimi internetten buldum örnek olarak ama maksadım evde yetiştirmek olduğu için zaten agresif bir şekilde yetiştirmek istemiyorum.birde zaten agresif yetiştirilen Dogo lar için pitbulldan daha tehlikeli diorlar dikkat etmek lazm.

BaDCaT
02-12-2009, 16:26
o kadar ayrıntılı bilemiyorum ben resimi internetten buldum örnek olarak ama maksadım evde yetiştirmek olduğu için zaten agresif bir şekilde yetiştirmek istemiyorum.birde zaten agresif yetiştirilen Dogo lar için pitbulldan daha tehlikeli diorlar dikkat etmek lazm.

Yok lucky zaten sana ithafen söylemedim dogolar o kadarda agresif hayvanlar olmadığını düşündüğüm için yazdım..bebeklikten alıp kaplan yetiştiren bile var dogolar o kadar da tehlikeli değil herhalde :D..Malesef steroid kullanılılan agresif köpekler yüzünden adı çıkıyor hayvanın..Gereken sevgiyi,şefkati gösterdikten sonra kuzu gibi olur kuzu :p

lucky Jackal
02-12-2009, 16:29
Yok lucky zaten sana ithafen söylemedim dogolar o kadarda agresif hayvanlar olmadığını düşündüğüm için yazdım..bebeklikten alıp kaplan yetiştiren bile var dogolar o kadar da tehlikeli değil herhalde :D..Malesef steroid kullanılılan agresif köpekler yüzünden adı çıkıyor hayvanın..Gereken sevgiyi,şefkati gösterdikten sonra kuzu gibi olur kuzu :püstad o kadarda kuzu olmasın ya :D

Fbc
02-12-2009, 16:51
Valla 600 lira gibi bir fiyata geldi, aşıları maması falan fıstık 1000 diyelim, valla huyu derken ne demek istedin bilmiyorum ama önüne ne verirsen çekiştiriyor dişleri kaşındığından mı bilemem ama acı veriyor bazan :)

brkkksln
02-12-2009, 16:53
üstad o kadarda kuzu olmasın ya :D

kuzu olsun kuzu olsun boşver :)
en iyi köpek en sakin köpektir.
zaten o gerektiğinde agresifleşmeyi bilir :) hatta büyüdüğünde inşallah agresifleşmez diye dua edeceksin sokakta gezerken :) e köpeğin arkasında yerlerde sürüklenmek pek karizmatik olmuyo haliyle :D

Renç
02-12-2009, 16:58
Dogo almak büyük sorumluluk gerektirir. diğer ırklara benzemez pek.

http://www.dogotr.com

lucky Jackal
02-12-2009, 17:10
Valla 600 lira gibi bir fiyata geldi, aşıları maması falan fıstık 1000 diyelim, valla huyu derken ne demek istedin bilmiyorum ama önüne ne verirsen çekiştiriyor dişleri kaşındığından mı bilemem ama acı veriyor bazan :)büyüynce ısırmasın dikkat et :D

Dogo almak büyük sorumluluk gerektirir. diğer ırklara benzemez pek.

http://www.dogotr.com
araştırıyorum zaten,link için sağol

ondertopcu
02-12-2009, 17:28
Çok sadık bir köpek arkdaşlada söylemiş pitbula benziyor ama pitbulla alakası yok. Ne amaçlı eğitrseniz o amaçla kullanabilrsiniz. Bir videoda izlemiştim linki bulabilrsem gönderirim amerikada domuz avında kullanıyorlar. Akşam ise evde çocuklarla oynuyor çok güzel fakat maliyetli bir hayvan

efe_
02-12-2009, 17:47
Gecenlerde armadaadaki pet shopta gormustm , bunun cınsıydı adama sormustum cınsınıde buna benzer kısa bısı demıstı hatırladıgım kadarıyla evet Dogo'ydu ...

!KO
02-12-2009, 17:49
doğukan hazır okuyoken yazıyım hocam sana pm atılmıyo bırseyler danısıcakmısın
ekledımde online degılsın haberın olsun

eeyore
02-12-2009, 18:09
bence muazzamlar.

eeyore
02-12-2009, 18:10
gel dişi rott al bak bırak dogoyu bendede erkek var güzel para kazanırız :D

o dişi rotu bn bulsamm çok gzel olcakta işte :D walla varsa hazırla alırım eve :) takılsınlar bnm ufaklıkla :D

34tb9544
02-12-2009, 19:46
eğer dogo almak ıstıyosan pm den bana ulasabılırsın secerelı dogolarımı war elımızde korsan ve beyaz olarak cok guzel kopekler 1 ay once serdar ortaç bıle aldı dogo argentino eger secerelı bı sey almak ıstıyosan yardımcı oluruz istabuldaysan gelıp goreılırsın dogo yada pitt alıcaksan secerelı bı sey al

Sefa_vts
02-12-2009, 19:51
eğer dogo almak ıstıyosan pm den bana ulasabılırsın secerelı dogolarımı war elımızde korsan ve beyaz olarak cok guzel kopekler 1 ay once serdar ortaç bıle aldı dogo argentino eger secerelı bı sey almak ıstıyosan yardımcı oluruz istabuldaysan gelıp goreılırsın dogo yada pitt alıcaksan secerelı bı sey al

Hatırladım zaten cezaevinin orda konuşurken arabaya yaklaşamadım :D Mübarek hayvan değil dinazordu :)

34tb9544
02-12-2009, 19:53
Hatırladım zaten cezaevinin orda konuşurken arabaya yaklaşamadım :D Mübarek hayvan değil dinazordu :)

biraz daha büyüdü sefa bizdeki pitt ama bı abımde war dogo resmını koyabilirsen buraya sana lınk atıyım

Sefa_vts
02-12-2009, 19:56
biraz daha büyüdü sefa bizdeki pitt ama bı abımde war dogo resmını koyabilirsen buraya sana lınk atıyım

Doğru Pitt di arabadaki :) At linki kanka ben hallederim ;)

brkkksln
02-12-2009, 19:57
o dişi rotu bn bulsamm çok gzel olcakta işte :D walla varsa hazırla alırım eve :) takılsınlar bnm ufaklıkla :D

dişi uyumlu olduğu için erkek evinde o kalır.erkeği gönderirsek herkesi yer geri gelir :D

biraz daha yaşı ilerlesinde ondan sonra güzel bi dişi bulcam :)

elpadre
02-12-2009, 20:04
hem evcıl hem koruyucu hem sadık hem akıllı 2 tane bende var cıflıkte duruyor

Burak Mehmet
02-12-2009, 20:26
dogo gerçekten çok güzel bir köpek... ırk olarak oynanmış ırk karıştırılmış ırk vs vs ama artık karakterleri oturmuş hayvanlar(10 nesilde oynanmış ırkların genlerinin oturduğu söylenir).

eğer apartmanda bakıcaksan dogodan daha mantılı bir seçenek bence cane corso dur..dogo horlar cane horlamaz...hem dogo herkeste var..

http://static.gotpetsonline.com/pictures-gallery/dog-pictures-breeders-puppies-rescue/cane-corso-pictures-breeders-puppies-rescue/pictures/cane-corso-0016.jpg

UnnAmeD
02-12-2009, 20:28
dogo gayet ıyı bır kopektır.pıtt e benzemez dıyenler neye gore demıs anlamadım,hıc pıtt yada dogo beslemısler mı acaba ?pıtt le benzerler.yanı sevgıyle,olması gerektıgı gıbı yetıstırırsen gorunuslerının aksıne gayet dost canlısı olurlar.pıtt e gore mınımum 2 kat agır ve buyuk olurlar :) tavsıye ederım kısaca :)

Sefa_vts
02-12-2009, 20:43
Buyur gökhan..

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs166.snc1/6210_116474677659_526817659_2178067_4005009_n.jpg
http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs166.snc1/6210_116474667659_526817659_2178065_5034238_n.jpg
http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs166.snc1/6210_116471317659_526817659_2178023_7617738_n.jpg

34tb9544
02-12-2009, 20:45
saol kardesım tesekkur ederım kanka gel sanada alalım bı tane artık araba rollerı sarmıyo bunarın kı daha fena oluyo gel bı tanede sana ya pıt yada dogo alalım onları denersın artık

Jam da Joker
02-12-2009, 20:45
Ben zamanında deli gibi araştırmıştım Dogo Argentinoyu
Almaya karar vermiştim ama bahçeli ev olmadımı apartmanda köpeğe eziyet diye düşünüyorum..
Halbuki apartman için uygun bir köpek çünkü çok az havlıyor Dogolar
Aynı zamanda kısa sert tüylü oldukları için evde tüy dökme sorunlarıda yok..
Fakat dominant sınıfındaki bir köpek o yüzden fazla sevgi, şımartılmaya gelmiyor kendini sahip sanıyor sahibine karşı geliyor onun için herzaman sahibi olduğunuzu hatırlatmak gerekiyor..
Mükemmel bir karışım bir çok köpeğin özelliğini almış cesareti bull terrierden kemik yapısı danoadan koşma hızı bir tazıdan beyaz rengi yine bir tazıdan çene kuvveti pitbulldan vs..
Ama resimlerde görünen siyah lekeli köpekler safkan değil çünkü safkan dogo argentinolar lekesiz bembeyaz olarak kabul ediliyor..
Arjentinin gurur kaynağı çünkü Arjantinli bir profesörün ürünü isminide ordan alıyor Dogo Argentino lakabı beyaz melek, beyaz ölüm, beyaz ölüm meleği vs..
Bilalin imzasındaki gibi şöyle tanımlanıyor :D
Coat of White Satin, Body of Steel, Heart of Gold
Beyaz saten gibi bir deriye, çelik gibi bir vücuda ve altın bir kalpe sahip :)

Türkiyede yasaklandığını bende duydum ama hala satışı yapılıyor o pek sorun olmaz ama bence alınabilicek en güzel köpek yalnız şunuda unutmamak gerekiyorki bu mükemmel özelliklere sahip köpek çok ciddi sıkı antreman istiyor..
Yani öyle alıp eve kapatıp çişe kakaya çıkartmak 5 dakikalığına köpeğe yazık olur çok iyi koşması yorulması antreman yapması gerekiyor sürekli..
Bence alınıcak en güzel köpek şu dünyadaki bukadar asil bukadar karizma bir hayvan olamaz :)
Amma yazdım nasıl bir sevgim varmışki dışa çıktı bu konuyla :D

Göki,ZD
02-12-2009, 20:48
peki slow loris tr'de bulunabilirmi ? ben pet shop a gidip sordum, o ne dediler :D:D internetten izlettim videosunu bilmiyorlardı ama yasaklı hayvanlar arasında olabilir dediler zten sonra nette 2500 dolar gibi rakam oldugunu duyunca rollinge beraber çıkma hevesim kursağımda kaldı :D
http://www.youtube.com/watch?v=g9f-6jygRJk Mproject kulakların çınlasın ahuahuah

Mr.K
02-12-2009, 20:50
http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs166.snc1/6210_116474677659_526817659_2178067_4005009_n.jpg

yavrularada masallah hepsine masallah yalniz kocakafa fenaymiss yaa..ALLAH uzun omurler versin cidden cok tatli masallah:)

34tb9544
02-12-2009, 20:58
bu lekelı olan orjınal degıl yada lekesı war dogo deıl muhabbetıne gırmıycem bızdekı dogoları ısteyen gelıp gorebılır sımdıye kadar bır cok dogomuz oldu pitimiz oldu aralarında sus kopegı gıbı bakılanlar oldu gunde sabah aksam anteraman yapıpta ınsandan daha kaslı bı wucudu olanlarda oldu halada war ısteyen gelıp gorebılır hıc bırı hırcın deıldır hıc bırı sahıbıne hıc bır zaman donmemıstır we cok sakın kopeklerdır ama yerı geldıgınde canawar olmayı bılırler
jamda joker eger beslemek ıstersen yok dısarı cıkartamam dersen sana kosu bandyla berbaer werırız bı tane ewde kosturusun :D saka bı yana bence alınması gereken bakılması gereken ıkı kopekte hem pıt hemde dogo ew ortamında guzel kopeklerdır

Jam da Joker
02-12-2009, 21:07
bu lekelı olan orjınal degıl yada lekesı war dogo deıl muhabbetıne gırmıycem bızdekı dogoları ısteyen gelıp gorebılır sımdıye kadar bır cok dogomuz oldu pitimiz oldu aralarında sus kopegı gıbı bakılanlar oldu gunde sabah aksam anteraman yapıpta ınsandan daha kaslı bı wucudu olanlarda oldu halada war ısteyen gelıp gorebılır hıc bırı hırcın deıldır hıc bırı sahıbıne hıc bır zaman donmemıstır we cok sakın kopeklerdır ama yerı geldıgınde canawar olmayı bılırler
jamda joker eger beslemek ıstersen yok dısarı cıkartamam dersen sana kosu bandyla berbaer werırız bı tane ewde kosturusun :D saka bı yana bence alınması gereken bakılması gereken ıkı kopekte hem pıt hemde dogo ew ortamında guzel kopeklerdır

Senin köpekler orjinal değil demek için yazmadım ben zamanında araştırdığımda safkan dogo argentinoların lekesiz bembeyaz olduklarını okudum eğer aksini iddaa edicek bilgi varsa paylaşırsan sevinirim öğrenmiş olurum..
Beslemek istersem değil ben ciddi şekilde yurt dışındaki çiftliklerle görüştüm zamanında almak için, hernekadar Dogolar yazdığım gibi apartmanda yetiştirmek için biçilmiş kaftanda olsalar okadar özellikli bir köpeği eve hapsetmek bence günah.. Doğası gereği iyi antreman yapması gerekiyor yapmasa olmaz değil ama hakettiği bu değil.. Sonuçta yaratılış amacı silahsız şekilde yaban domuzu avına çıkıldığında avı öldürmesi.. Ama zaten hangi köpek Türkiyede amacına uygun olarak besleniyorki..
Ben dogo alsam zaten kıyamam koşu bandı kalsın gerekirse maratona katılırız birlikte ama herzaman isteklerimiz hayat şartlarımızla örtüşmüyor sen benim içinde bol bol yetiştir gerçekten çok güzel köpekler, şanslısın ;)

brkkksln
02-12-2009, 21:40
dogo gerçekten çok güzel bir köpek... ırk olarak oynanmış ırk karıştırılmış ırk vs vs ama artık karakterleri oturmuş hayvanlar(10 nesilde oynanmış ırkların genlerinin oturduğu söylenir).

eğer apartmanda bakıcaksan dogodan daha mantılı bir seçenek bence cane corso dur..dogo horlar cane horlamaz...hem dogo herkeste var..

http://static.gotpetsonline.com/pictures-gallery/dog-pictures-breeders-puppies-rescue/cane-corso-pictures-breeders-puppies-rescue/pictures/cane-corso-0016.jpg

cane corso bi moda haline geldi artık.ve ciddi irilikteler.evde bakılamayacak derecede hemde. e boşuna mastiff denmiyor zaten ona.

presa canario bence cane corsa dan daha güzel görüntüde bir köpek. cane de güzel horluyo bakma sen :) gece 4 te baya apartmanı sallar horlaması :D

presa ırkını bilmeyen herkes yolda görünce kaçar.ama köpüşün ağzındaki dişler bizim dilşerimizden pek farklı değil :) biraz daha ufak olsaymış dişleri otçul olacaklarmış :D

lucky Jackal
02-12-2009, 21:45
eğer dogo almak ıstıyosan pm den bana ulasabılırsın secerelı dogolarımı war elımızde korsan ve beyaz olarak cok guzel kopekler 1 ay once serdar ortaç bıle aldı dogo argentino eger secerelı bı sey almak ıstıyosan yardımcı oluruz istabuldaysan gelıp goreılırsın dogo yada pitt alıcaksan secerelı bı sey alilgin için teşekkür ederim, ankara'da bulabileceğim ve irtibatta olduğum bir kaç arkadaş var onlardan almayı tercih edeceğim herhalde. sen tecrübeli bir arkadaşsın belli ki şöyle bir soru sorabilirim sana, biz evde 2 kişiyiz ikimizde çalışıyoruz akşamları geliyoruz, bu köpeği akşamları alıp gezdirsek yeterli olur mu veya biz evde değilken özelllikle küçükken evi falan dağıtma olayı olur mu

Renç
03-12-2009, 11:35
kafatasının %10'unu geçmicek şekilde, göz ve kulak etrafında siyah lekeler olabilir.
korsan mevzusunun olayı budur.

%10'dan fazla olan siyah leke yada vücuttaki lekelere sahip dogolar fcı yarışmalarında derece alamaz.;)

köpeğin saflığıda soy kayıtlarından anlaşılır...

olcay_bora
03-12-2009, 11:43
küçükçekmece düzlükte inanoğlu köpek çiftliği var metin abi var orda getirir de üretirde ;)
0 212 599 97 40
0 212 599 97 11

DogukanB
03-12-2009, 11:45
ilgin için teşekkür ederim, ankara'da bulabileceğim ve irtibatta olduğum bir kaç arkadaş var onlardan almayı tercih edeceğim herhalde. sen tecrübeli bir arkadaşsın belli ki şöyle bir soru sorabilirim sana, biz evde 2 kişiyiz ikimizde çalışıyoruz akşamları geliyoruz, bu köpeği akşamları alıp gezdirsek yeterli olur mu veya biz evde değilken özelllikle küçükken evi falan dağıtma olayı olur mu

günde 1 kere gezdirmek, heleki yavruyken yeterli olmayacaktır. zaten evde bakacakmışsınız, hayvan yürümek, koşmak isteyecektir.

Bestsi
03-12-2009, 11:45
Ben matık olarak bu saflık kısmını anlamıyorum bu yzuden derecelendirilmseinide hoş bulmuyorum benim köpegim hayvanım bana en kıymetli sey baska biri bunu ansıl sınıflandırır varmı bunun izahı haa zmanında bende yarışmıstım köpek güzellik yarışmasında ama hiç bir zman hayavaların güzel cirkin die sınıflandırılmasını tasvip etmedim.

Bu arada gökhan senden birde dogomu alıcaz nee bana varsa birkac resim gonderebilirmisin kardeşim sagol :)

Renç
03-12-2009, 11:50
Ben matık olarak bu saflık kısmını anlamıyorum bu yzuden derecelendirilmseinide hoş bulmuyorum benim köpegim hayvanım bana en kıymetli sey baska biri bunu ansıl sınıflandırır varmı bunun izahı haa zmanında bende yarışmıstım köpek güzellik yarışmasında ama hiç bir zman hayavaların güzel cirkin die sınıflandırılmasını tasvip etmedim.

Bu arada gökhan senden birde dogomu alıcaz nee bana varsa birkac resim gonderebilirmisin kardeşim sagol :)

abi aslında bir hayvansever olarak yaklaştığınızda bu dediğiniz fazlasıyla doğru
ama ırk standartlarını korumak için böyle yarışmalardaki derecelendirmenin gerekliliği var.

delsol07
03-12-2009, 13:10
Arkadaşlar konu madem Dogo, bende bir kaç cümle yazma gereği duydum.

Ben dogomu 1997 yılında aldım. ALmaya karar vermem ise 1996 yılıydı. tam bir sene bu cinsi internet üzerinden araştırdımki o zamanlar nette bir tek türrkçe kaynak yoktu.
yada Türkiye'de fazla bi,lgisi ve bu köpeğe sahip olan kişi sayısı yok denecek kadar azdı.

Öncelikle kısa bir bilgi vereyim sizlerde doğrusunu öğrenin, lütfen bu yazdıklarıma itimad edin dedi kodu değil eski bir doğo sahibi olarak gerçek bilgi ve tecrübe sahibi biri olarak yazıyorum.

Dogo argentino diğer adıyla Arjantin Mastifi ilk safkan olarak haziran 1973 yılında Martinez kardeşler tarafından arjantinde üretilmiş ve saf kan belgesi almış bir köpektir. Bu cins genel olarak ise dünyada 2001 yılında saf kan olarak kabul edilip belgelenmi,ştir. Ana orjini şu an nesli tükenmiş olan Dog Of Cordoba dır. (eski arjantin dövüş köpeği )On farklı ırkın farklı üstün niteliklerine sahip olması gayesi ile büyük av köpeği olarak üretildiler. Amaç domuz avı, dağ aslanı avı vs.gibi büyük avlardı.

Bu köpeğin en önde gelen özelliği, sahibine aşık olmasıdır. Aklınıza gelebilecek her şekilde eğitim alabilirler, kurtarma köpeği, engelli köpeği, ilk yardım köpeği, gard köpeği v.s v.s.

Renk ve tüy konusuna gelince tüm vücut dahi siyah lekeli olabilir ama tüylerde değil! deride leke şeklinde. Yani tüyleri asla, siyah kahve gibi tonlarda olmamalı! Boy ayakta iken erkek omuz yüksekliği 68,5cm dişilerde 66cm. Gözler koyu veya açık kahve, asla mavi -yeşil gibi renklerde değil. Kaslı kalıplı bir vücut 50kg-55kg civarı ağırlık. Bu özellikler yarışma şartları, bunun altıda olur üstüde ama dediğim gibi bu yazdıklarım safkan belirtilen özellikleri.

Ben dedğim gibi bu dogo ya 1997 yılında, sahip oldum, Arjantin'den 68günlük olarak geldi ve 2008 yılı ramazan bayramına ölene, kadar en iyi dostum en güvendiğim varlık olarak her şeyimi paylaştım.

Aynı zamanda **.Staff cinsi bir köpeğim daha var ve dogo ile aynı dönemde aldım ama o henüz 7 yaşında kısaca pittbull orjinli bir köpek., bunu yazdım çünkü söylemek istediğim Bir dogo ne görünüş nede huy ve karakter olarak pittbull cinsi bir köpeğe benzemez.

Beraber geçirdiğim 11 sene ye yakın zamanda defalarca bir çok extreme olay yaşadık dogom ile defalarca benimle kavgaya bile katıldı :). Bakın arkadaşlar önce temel bir sorunu halletmeniz gerek bir köpek alıcaksanız unutmayınki onu ölene kadar bırakmamanız gerekir, hele bir dogo yu asla. En iyi şekilde eğitmeniz gerekir ki dogo çok kolay öğreniyor. Asla dövüştürmek veya saldırgan olması için bu köpeğe yanaşmayın haddinden fazla tehlikeli oluyor. Hiç canı yanmaz, çıtı çıkmaz, uyuşturulmadan defalarca dikiş atıldı. Av için düşünebilirsiniz ama asla kuş için değil.

Bakın ben Antalya'ya taşınmadan evvel 2004 de kadar Apartmanda kaıyordu dogom. Bunu ne için söyledim? Evde yaşıyabilecek en mükemmel köpektir, çok uyumludur asla havlayıp gürültü etmez. Tüylerine gelince çok kısa ve parlaktır, ama sert yani şu cam elyafındaki cam kırıkları gibi :) sadece mevsim dönüşümlerinde dökülür bunun dışında fazla tüy dökmez.

Umarım yardımcı olacak bişiler yazmışımdır.

brkkksln
03-12-2009, 13:49

ırk standartlarını korumak için bu yarışmalar var. güzellik yarışması değil zaten onlar.ırkını en iyi temsil yarışması.

kendi rott umdan örnek vermem gerekirse ve kırma olan başka bi arkadaşımın rottuyla mukayese yapılırsa arada dağlar kadar fark var. gerek duruş olsun gerek karakter olsun.

işe duygusal açıdan yaklaşacak olursak hepsi hayvan sonuçta ve hepsi canlı.karşılıksız sevgi verirler.ama duygusal açıdan madem yaklaşıyoruz , madem ırk standartları çok önemli değil, neden barınaklardan hayvan alınmıyorda tonla para dökülüp illa şu ırk olacak diye diretilip köpek alınıyor?

bi kaç arkadaş demiş maskesi beneği felan diye. bırakın %10 u %1 bile üretildiği bölgede kabul edilmemekte.
korsan dogolar çok güzel görünüyor o ayrı mevzu ama petlerdeki satışta önemli olan görsellik olduğu için bu tarz yavrular ön plana çıkıyor.
örnek vermek gerekirse yine rott diyebilirim.yok macar rott yok rus rott yok yunan rott.macar rott un kafası büyük olurmuş amerikan rott un bacakları uzun olurmuş.tamamen pazarlama stratejisinden ibaret.rott tektir ve almandır. gerisi fasafiso.dogoda aynı şekilde...

Bestsi
03-12-2009, 13:56
(delsol07) Kesinlikle cok bilgilendiriciydi yazdıkların için teşekkurler

lucky Jackal
03-12-2009, 15:09
ırk standartlarını korumak için bu yarışmalar var. güzellik yarışması değil zaten onlar.ırkını en iyi temsil yarışması.

kendi rott umdan örnek vermem gerekirse ve kırma olan başka bi arkadaşımın rottuyla mukayese yapılırsa arada dağlar kadar fark var. gerek duruş olsun gerek karakter olsun.

işe duygusal açıdan yaklaşacak olursak hepsi hayvan sonuçta ve hepsi canlı.karşılıksız sevgi verirler.ama duygusal açıdan madem yaklaşıyoruz , madem ırk standartları çok önemli değil, neden barınaklardan hayvan alınmıyorda tonla para dökülüp illa şu ırk olacak diye diretilip köpek alınıyor?

bi kaç arkadaş demiş maskesi beneği felan diye. bırakın %10 u %1 bile üretildiği bölgede kabul edilmemekte.
korsan dogolar çok güzel görünüyor o ayrı mevzu ama petlerdeki satışta önemli olan görsellik olduğu için bu tarz yavrular ön plana çıkıyor.
örnek vermek gerekirse yine rott diyebilirim.yok macar rott yok rus rott yok yunan rott.macar rott un kafası büyük olurmuş amerikan rott un bacakları uzun olurmuş.tamamen pazarlama stratejisinden ibaret.rott tektir ve almandır. gerisi fasafiso.dogoda aynı şekilde...
çok teşekkür ederim, bakabileceğimden zerre şüphem yok ancak dediğim gibi işte biz evde yokuz gündüzleri ve yawruyken sıkıntı olur mu ona güvenemiyorum.

brkkksln
03-12-2009, 17:30
çok teşekkür ederim, bakabileceğimden zerre şüphem yok ancak dediğim gibi işte biz evde yokuz gündüzleri ve yawruyken sıkıntı olur mu ona güvenemiyorum.

2 saatten fazla yalnız bırakmamak gerekir yavruyu. yavaş yavaş süre uzatılıp alıştırılır belki ama yinede çok uzun süre bi yerde kapalı kalmak sorun ortaya çıkarır...

lucky Jackal
03-12-2009, 20:26
2 saatten fazla yalnız bırakmamak gerekir yavruyu. yavaş yavaş süre uzatılıp alıştırılır belki ama yinede çok uzun süre bi yerde kapalı kalmak sorun ortaya çıkarır...sabahları gel al senin rotun yanına koyuverirsin :) gelince alırım ben senden:p

34tb9544
03-12-2009, 21:04

kanka msn ımı acamıyorum yenı surumden dolayı adını soyadını yaz bana pm den maıl adresını de yaz faceten eklıyım

Tuner
04-12-2009, 15:34
yasaklanma konusuna bir açıklık getireyim benim köpeğimde (Doberman) beslemek yasak ama besliyorum belediyeye gidip kayıt ettirmen lazım köpeğini he benimki 4 yaşında ve ben kayıt falan ettirmedim bir sorun yaşıyormuyum hayır

cupra_bkr
05-12-2009, 10:56
bence presa canario al derim arkadaşımda var süper köpek :)

brkkksln
05-12-2009, 12:25
yasaklanma konusuna bir açıklık getireyim benim köpeğimde (Doberman) beslemek yasak ama besliyorum belediyeye gidip kayıt ettirmen lazım köpeğini he benimki 4 yaşında ve ben kayıt falan ettirmedim bir sorun yaşıyormuyum hayır

belediyeye kayıt mevzusu sadece apartmandan şikayet gelmesi durumunda eve gelen bilirkişiler açısından ufak bir etkiye sahip.veteriner kaşesi ve aşılarının durumu yeterli.

dobermanlarda yasaklı ırk değil nerden çıkardın?

sabahları gel al senin rotun yanına koyuverirsin :) gelince alırım ben senden:p

sabah sen getir bırak yahu ben neden gelip alıyorum :D

e hadi ne zaman alıyosun :)

Tuner
08-12-2009, 14:07
belediyeye kayıt mevzusu sadece apartmandan şikayet gelmesi durumunda eve gelen bilirkişiler açısından ufak bir etkiye sahip.veteriner kaşesi ve aşılarının durumu yeterli.

dobermanlarda yasaklı ırk değil nerden çıkardın?

valla köpeğimi gezdirirken yolda polis çevirip belediye kayıt belgelerini sordu saldırma meyilli olan köpeklerin işlenmesi gerektiği v.s. gibi bi sürü şey söylediler.

onların yalancısıyım sonra araçtırmadım çünkü

brkkksln
08-12-2009, 16:42
valla köpeğimi gezdirirken yolda polis çevirip belediye kayıt belgelerini sordu saldırma meyilli olan köpeklerin işlenmesi gerektiği v.s. gibi bi sürü şey söylediler.

onların yalancısıyım sonra araçtırmadım çünkü

köpeğinizin karnesi yanınızda olursa sorun olmaz.polisin öyle bir yetkisi yok.zabıtalar yapabilir ancak.
eskişehirde mesela ağızlıksız köpek gezmeyecekmiş.ciddi para cezaları varmış.
site içindede köpek beslemek yasaklanacakmış ne saçmalıksa.

tehlikeli köpeklerden önce tehlikeli insanlarla uğraşmaları lazım ama nelerle uğraşıyolar hale bak...

serkan demir
09-12-2009, 07:31
Buyur gökhan..

http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs166.snc1/6210_116474667659_526817659_2178065_5034238_n.jpg
http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs166.snc1/6210_116471317659_526817659_2178023_7617738_n.jpg

birkere daha dogo muhabbeti olmuştu ozaman tam shearanın doğum zamanına yakındı aynı dogolardan bahsedıyormusuz :)

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?p=791105#post791105

gkhunk
27-07-2010, 23:38
bi arkadaşım resimlerdekilerin yavrularını almak istiyor. bilgili olan arkadaş üstünkörü bir bakabilir mi safkanlık konusunu.

zır cahil olduğumuzdan tabi :D anlamadık hiçbişi.

http://img829.imageshack.us/img829/4036/vjm0loh6.png

http://img338.imageshack.us/img338/6442/bl5cygr2.png

gkhunk
28-07-2010, 07:41
yeni konu açmayayım dedim, 2009 un konusunu hortlattım, yok mu yardımcı olacak birileri :)

alpay
28-07-2010, 21:36
Arkadaşlar belki yeri bu site deil ama baya araştırma yaptım İnternette ama yeterli bilgiye ulaşamadım,Dogo Argentino cinsi köpekleri sanırım yasaklı köpekler listesine almışlar,öncelikle bu listeye ulaşamadım yani gerçekten bu listeye almışlar mı almamışlar mı? diğer bi konu ise eğer bu köpek o listeye alındıysa sanırım üretimi yasak ve kısırlaştırılması gerekiyor,ben yurt dışından getirebilirmiyim yasal yollar ile veya Türkiye'de hali hazırda kayıt altında bulunanlardan alabilir miyim? Daha önce bu köpekten besleyen arkadaşımız var mı aranızda,bu köpek ile ilgili tecrübelerini ve tavsiyelerini bekliyorum.Gerçekten alabilme olanağım varsa yasal yollar ile bu köpekten kesinlikle alacağım bir tane

http://img402.imageshack.us/img402/1577/dogo.jpg (http://img402.imageshack.us/i/dogo.jpg/)

mustakil evin yoksa almanı tavsiye etmem çok akıllı çokta kıskanç bir köpektir av için bire birdir saldırgan ve de çok güçlüdür

Tuner
28-07-2010, 22:14
yeni konu açmayayım dedim, 2009 un konusunu hortlattım, yok mu yardımcı olacak birileri :)

bildiğim kadarıyla en ufak siyah nokta bile kabul edilmiyor burun dahil

ERK_RS
28-07-2010, 22:15
Pitbull'a benziyor evet ama seceresinde pitbull yok bunların,Arjantinde Prof. Antonio Nores Martines adında bir genetik uzmanı tarafından 9 farklı ırkın birleşimi ile Ortaya çıkmış bir köpek.
1.İspanyol Mastifi
2.İrlanda Kurt Tazısı
3.Pointer
4.Bulldog
5.Bullterrier
6.Danua
7.Dogue de Bordeaux
8.Pirenei Dağ Köpeği
9.Boxer
http://dogoargentino.forum8.biz/dogo-argentino-irk-standartlary-f1/dogo-argentino-nun-atalary-resimli-t24.htm

valla saglam yerden cikmis hayvan. bu gruptan boyle guzel bir kopek cikar ancak :)

miniks
14-10-2010, 23:28
alan aldı satan sattı mı? kımlerde ne var?

34tb9544
15-10-2010, 00:16
hala devam yardımcı olmaya ısteyene her turlu yardımcı olurum

Safak
15-10-2010, 00:28
Çok güzel hayvanlar, iyi bir eğitimle güzel bir dost olurlar...

Lafım kimseye değil...

Bu aralar bir dişi köpek "hayranlığı" dır gidiyor.

Beslemek, onunla zaman geçirmek bahane oluyor, çiftleşme dönemi gelir gelmez, gözlerde dolar amblemleri beliriyor... Hayvanlara para basma makinası muamelesi yapanlar var. Ben buna çok karşıyım.

Geçenlerde bizzat şahit oldğum bir durum, köpeğin artık çiftelşme yada doğurganlık yetisi kaybolmuş yada kaybettirilmiş... bilemeyeceğim...

Hayvanı sokağa atmışlar. Allahtan hayvansever birisi gelip sahipçıktı. Kimin attığını da biliyorlar, bunlar 2 arkadaşmış, böyle değerli köpeklerin dişilerini alıp çiftleştirip yavrularından para kazanıyorlarmış. Ve kendi köpekleri bu yetilerini kaybedince yada uğraşamayınca gidip orada burada bırakıyorlarmış.

Sokakta kedi tekmelemekten, öldürmekten farklı bir durum değil bu bence...

miniks
15-10-2010, 07:26
ava kurtdogmus tarafına gıtmeye basladım. yenı gıttıgım bır mera. ınanılmaz derecede yaslı guzel orjın ırk hayvanlar bırakılmıs durumda. sayısını bılemem ama her gıttıgımde ıyı rott ıyı kurt cıns goruorum. o hayvana bakmak ıcın alıp bakmayanlara cok kızıyorum madem bakamıcaksın barınaga bırak neden sokaga atıosun.

lucky Jackal
15-10-2010, 08:23
alan aldı satan sattı mı? kımlerde ne var?walla konuyu açan kişi olarak almadım henüz,yakında evleneceğim çayyolu tarafında müstakil bahçeli ev bakıyoruz şu anda.burada yazılanlardan ve araştırdığım kadarı ile bahçeli bir evde daha rahat edeceğine karar verdim.ev için karar verdiğim an eşyalardan önce köpek gidicek herhalde eve :D

D16inside
15-10-2010, 14:59
malesef yasak safkandan olsun diye secereli olsun diye yurt dışından alıyorsan buna gerek yok pitbull 's gibi safkan sıkıntısı yok cünkü sagolsun çiftliklerde yetiştirilik korunuyorlar eger istersen iletişim bilgilerini verebilirim.

ilkerrrrr
15-10-2010, 15:26
Askerden geleyim ilk yapmak istediğim şeylerden birisi dogo almak. O zaman rahatsız ederim sizi inşallah.

miniks
15-10-2010, 16:02
benım 1.5 yasında olan erkegı cıftlestırdıgımız dısıden bugun babalık hakkı olan bır adet yavrumu teslım aldım. cok guzel masallah. kangal - danua - dogo - poınter beslıyorum. dogo ların ınsancıl yanları cok agır ve cok duygusal kopekler. kopek besleyecekler mutlaka bır kez daha dusunsun :)

miniks
15-10-2010, 16:31
Baba çiko 9 aylıkken

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs063.snc4/34513_1309852595686_1511757071_30687220_6951814_n. jpg

Kızı Kontes 40 günlük

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs186.ash2/44891_1405153658153_1511757071_30885630_7147460_n. jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs891.snc4/72458_1405154018162_1511757071_30885632_4870997_n. jpg

miniks
15-10-2010, 16:34
Lütfen Maşallahı eksik etmiyelim

çikonun babası Rıfkı ve yanındaki Napolitan Mastif Sacit

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs022.ash2/34464_1309853595711_1511757071_30687223_4255748_n. jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs107.snc4/35690_1309854035722_1511757071_30687224_3414111_n. jpg

ilkerrrrr
15-10-2010, 17:08
Maşallah. Babamız yakışıklı kız da o kadar güzel. Babasına bak kızını al :D

StyleALP
15-10-2010, 18:14
Maşallah Harikalar :icon_tup:

sportwagon
15-10-2010, 21:25
Bu resimi gördükten sonra 900 km yol gittim kızım için şimdi 2 yaşında :) BEYAZ SATENDEN BİR POSTLA SARILMIŞ ÇELİKTEN BİR BEDEN VE ALTIN KALPLİ BİR DOST dogo argentino..!

http://img355.yukle.tc/images/840n713371238_1363858_236.jpg (http://www.yukle.tc)

D16inside
15-10-2010, 22:30
maaşallah cok güzeller ahmet iyi bir seçim yapmışsın maaşallah cok güzel ve bakımlılar allah uzun ömür versin hepsine.

TheAce
15-10-2010, 22:41
düzgün bir yetiştirme safhasından sonra az bilgim dahilinde alacağım tek köpek rottweillerdır. kaan alıcaksan eli yüzü düzgün bişeyler bulunabilinir :)

miniks
15-10-2010, 23:52
Bu resimi gördükten sonra 900 km yol gittim kızım için şimdi 2 yaşında :) BEYAZ SATENDEN BİR POSTLA SARILMIŞ ÇELİKTEN BİR BEDEN VE ALTIN KALPLİ BİR DOST dogo argentino..!

http://img355.yukle.tc/images/840n713371238_1363858_236.jpg (http://www.yukle.tc)

Hey masallah yavrularin ikiside cok iyi
yetiskin halini de gorelim

yucelebeci
16-10-2010, 00:08
hayalimdeki tek köpek askerden sonra seneye bende düşünyorum o yüzden şimdiden araştırmaya başladım çok kaliteli bir ırk ve aynı zamanda düzgün egitim verilmezse çok tehlikeli ve güçlü bir köpek bazı siteleri araştırdım büyük paralardan bahsediyolar ama hakediyor tabii, dikkat ettiğim bişey var ayrıca dogo besleyen bu köpek hakkında çok bilgisi olan ırk özelliklerini korumaya çalışan insanlar var bu gerçekten sevindirici

faydalı olabilecek bir site;
http://dogoargentino.forum8.biz/forum.htm

miniks
16-10-2010, 07:39
Bundan sonra tek almak istedigim köpek

Presa canario dur

Bull terrier azmi
pit cevikliği
Kangal gücü
K9 zekası
Afgan çobanı vahşiliği

ne ararsanız var

canarian dog diye de gecer

Işık
16-10-2010, 08:24
Maşallah, hepsi birbirinden güzel Allah nazardan saklasın :)
Benim de erkek ingiliz bull terrierim var 5 yaşında oldu bu ağustosta.
Bundan sonra da Allah nasip ederse bir dogo alıp yetiştirmek istiyorum.
Ama önce oğlumun iyice yaşlanması lazım alabilmem için.

lucky Jackal
16-10-2010, 08:45
çok güzel dogo larınız,allah uzun ömür versin inşallah

miniks
16-10-2010, 08:47
Amin teşekkürler

baretta
16-10-2010, 08:49
Maşallah hepsine ya , Allah nazarlardan korusun , hayvan sevgisi başka birşey...

senna
16-10-2010, 08:54
valla bende çok istiyorum dogo güzel köpek hep pointer seter kurzhaar falan baktık av nedeniyle şimdi kangal yada dogo istiyorum dogo güzelmiş:)

34tb9544
16-10-2010, 09:12
isteyene dogo isteyene pit konusunda yardımcı olabılırım hepsıde secerelıdır

miniks
16-10-2010, 09:39
valla bende çok istiyorum dogo güzel köpek hep pointer seter kurzhaar falan baktık av nedeniyle şimdi kangal yada dogo istiyorum dogo güzelmiş:)

Zeyna 8 yaşında dişi
gecen seneden 7 yaşındaki hali
Çulluk - Keklik - Bıldırcın ve tavşanda zehir bir hayvan
Özellikle Çullukta boş ferması yok Maşallah

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs234.snc1/8135_1121205639630_1511757071_30300632_6530172_n.j pg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs234.snc1/8135_1121205679631_1511757071_30300633_3199143_n.j pg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs179.snc3/20652_1187129207678_1511757071_30434195_6950762_n. jpg

Suzi yeni Av badimiz

su anda 3.5 aylık gel ve getir komutlarını kavramak üzere
2 aylıkken ferma vermeye başladı ama Tavuk kemigine :):)

3 aylıkken ilk bıldırcınını kaldırdı Maşallah

bu sene inşallah Çulluk lada tanışıcak ama esas gelecek senye hazırlıyorum
zeynayı da artık emekliye ayırmaya karar verdik
inşallah ondan da bir sefer yavru almayı planlıyoruz

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs145.ash2/40570_1348722607412_1511757071_30779635_8384304_n. jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs389.snc4/45270_1348724047448_1511757071_30779655_1365801_n. jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs189.ash2/45270_1348724127450_1511757071_30779657_3614419_n. jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs288.snc4/40760_1395013764662_1511757071_30866424_2080024_n. jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs179.ash2/44194_1393339282801_1511757071_30863060_4730405_n. jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs076.ash2/37136_1393339722812_1511757071_30863065_4845279_n. jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs291.snc4/40896_1393340762838_1511757071_30863070_6174016_n. jpg

Bunlarda bonus olsun :)

SOn avımızdan sabah postası molası öğle yemegi :)

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs723.snc4/64302_1393342442880_1511757071_30863084_1764758_n. jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs743.snc4/64302_1393342602884_1511757071_30863088_2927765_n. jpg

bide 2 yaşında bir erkek pointerimiz var onu da yavşagın birinden kurtardık
adi herif köpek av yapmıo diye dövmüş her kızdıgında dövmüş
köpek resmen hayata küsmüş tü

biz aldık köpegi insanlardan korkucak bişey olmadıgını öğrettik
yeni yeni ava götürüyoruz biraz oyuncu 2 yaşında olmasına ragmen oyun oynamayı seviyor boş ferması cok fazla gittigi zaman gelmek bilmiyor

bunun sebebi o köpekten çok erken vakitte av yapmasını beklemek

pointer avcıdır kokusu kuvvetlidir dogru ama 1 yaşına gelmedigi sürece av yapmasını beklemek saçmalıktır

zaten bu hayvanlar 4 aylık olana kadar bebe dir
8 aylık olana kadar cocuk
12 aylık olana kadarda ergenlik gibi düşünmek lazım

eger o köpege siz bebekligini yaşatmadan cocuklugunu yaşatmadan oyun oynatmadan sadece av yapmasını beklerseniz ve dediklerinizi yapmadıgı zamanda döver seniz o bunu oyun sanar bir daha da dediginizi yapmaz

ben suziyi şimdiye kadar 1 sefer araziye cıkarttım yarın inşallah 2 nci kez cıkartıcam ama ondan bir beklentim yok su anda sadece tüfek sesine alıştırıyorum yürütüyorum avdaki arazı zorluklarına alıştırtıyorum

oyun oynatıyorum kelebekleri kovalamasını kuşları kovalamasını izliyorum :)

neyse av köpegi egitimi bakımı cok farklı arkadaşlar boşuna yazıp çizmiyeyim ama böle bir işe girişicek arkadaşlar varsa aramızda benden istedigi kadar yardım alabilirsiniz

köpekten hiç bir zaman fazlasını beklemeyelim bakamıyacagımız köpege sahip olmayalım onların mesuliyetini almıyalım boşu boşuna

av yapmıyor diye verdikleri 18 aylık pointeri 4 ayda köpek yaptık
2 yaşında ama daha cocuk :)

ve inanırmısınız köpek hayatında ferma vermemiş şu anda ferma da veriyor kokuda alıyor sadece sabırsız oda zamanla egitimle olucak inşallah

av yapmasa da bir önemi yok oda bizim canımız gibi artık

onun da resimlerini ceker koyarım

senna
16-10-2010, 09:43
miniks pointer çok başka ya:) çok güzel hayvan 3 tane oldu ingiliz pointer hepside birbirinden iyiydi av için en ideal köpek valla diğerlerindende besledik ettik ama pointer bi başka kurzhaar aldık yavrular birbirlerini yediler biz aldığımızda :)

biz kekliğe gideriz gittiğimiz alanlarda genelde engelebelidir pointer uyum sağlyor seterde vardı ama iyi pointer başka valla gördüğüm kadarıyla maşallahı var köpeklerinin maşallah :)

DogukanB
16-10-2010, 09:50
bende pointer almak istiyorum biraz bilgi verirseniz çok iyi olur

-evde bakıcam 2 tane köpeğim var uyumsuzluk yaşar mı?
-avda felan kullanmıcam doğasına aykırı yaşadığı için sıkıntı yaratır mı
-bir de çok enerjik olduğu için evin içinde yazık mı ederim?
-eğitim, komut algılama durumu nedir. ben eğitebilirmiyim, eğitilmesimi lazım?

miniks
16-10-2010, 09:51
miniks pointer çok başka ya:) çok güzel hayvan 3 tane oldu ingiliz pointer hepside birbirinden iyiydi av için en ideal köpek valla diğerlerindende besledik ettik ama pointer bi başka kurzhaar aldık yavrular birbirlerini yediler biz aldığımızda :)

biz kekliğe gideriz gittiğimiz alanlarda genelde engelebelidir pointer uyum sağlyor seterde vardı ama iyi pointer başka valla gördüğüm kadarıyla maşallahı var köpeklerinin maşallah :)

sagolasın moruk

Pointerin tek sorunu sogugu sevmez suyla barışık degildir

benim suziyi aldıgımdan beri hep yıkadım yazlıkta denize girdigimde peşimden geliyordu
suya alıştı çok şükür

ördegi kazı artık olta ile almak zorunda degilim :)

kurzhaar draathar zaten pointer ırkı moruk biri alman biri holland malı ırkları pointer
biraz soguga dayanıolar okadar

setter ben sevmiyorum cok kokuyor bakımı zor ama işte ferması ve aportu da cok şahane meretin kuyrugu dimdik yapıp bekliyor ya :)

senna
16-10-2010, 09:53
belki dişi pointer daha erken başlar ama dediğin doğru miniks 1 yıl olmadan bşiey beklemek yanlış olur

almanyadan eğiitimli drahthaar getirdiler bize çok iyi köpek şeceresi olsun yapısı olsun , köpeği yavruyken fuar yanında beslemişler akşamları havai fişek vs atılması nedeniyle köpek silahtan korkuyodu deli gibi ferma veriyodu belki şu ana kadar öyle av yapan köpek görmedim desem yeridir ama silahı attığında kaç km uzakta olursan ol gidip arabanın altına giriyodu :) alıştıramadık ama yavruları çok iyi avcı oldu

o köpeği dövenede aynısını yapmak lazım köpek dövülürmü ya yazık günah pointer gibi akıllı hayvan iyi olmuş ama size gelmesi siz gereğince bakarsınız ona

senna
16-10-2010, 09:55
sagolasın moruk

Pointerin tek sorunu sogugu sevmez suyla barışık degildir

benim suziyi aldıgımdan beri hep yıkadım yazlıkta denize girdigimde peşimden geliyordu
suya alıştı çok şükür

ördegi kazı artık olta ile almak zorunda degilim :)

kurzhaar draathar zaten pointer ırkı moruk biri alman biri holland malı ırkları pointer
biraz soguga dayanıolar okadar

setter ben sevmiyorum cok kokuyor bakımı zor ama işte ferması ve aportu da cok şahane meretin kuyrugu dimdik yapıp bekliyor ya :)

en son çorludan bi tane aldık seter çok güzel hayvan hala av yapıyor ama işte kokusu dediğin gibi zor

kurzhaar bi daha hayatta bakmıcam bi köpektir ya bana gelen çok kötüydü yada çoğu öyle ısınamadım o köpeğe

en güzel pointer ama bizim pointerlar genelde kendileri girer suya av düştüğü zaman falan hiç alıştırmadık öyle ama dediğin doğrudur her köpek bir değil

bak pointer olsada baksak şimdi valla:)

miniks
16-10-2010, 09:59
bende pointer almak istiyorum biraz bilgi verirseniz çok iyi olur

-evde bakıcam 2 tane köpeğim var uyumsuzluk yaşar mı?
-avda felan kullanmıcam doğasına aykırı yaşadığı için sıkıntı yaratır mı
-bir de çok enerjik olduğu için evin içinde yazık mı ederim?
-eğitim, komut algılama durumu nedir. ben eğitebilirmiyim, eğitilmesimi lazım?

Pointer lerin kesinlikle evde bakılmaması lazım
cok enerjiktir rahat durmaz
sürekli koku da kalır
evde beslemeye gelir kimseye zararı dokunmaz bütün köpekler ile uyumludur

fakat diger köpekler pointer ile uyumlu olmaya bilir

avda kullanmıcaksan bile her hafta arazide 2 saat yürütmelisin

inanırmısın yazın sezon kapalı oldugu için ava cıkartamıyoruz hayvanı
hayvan bunalıyor

Allahtan benim 1 dönüm bahcem var istanbulda güsel bir yere sahibim çok şükür koyuyorum aralara kuş kanatlarını

o şekilde sıkıntısını alıyorum hayvanın hemde egitim vermiş avı unutturmamış oluyorum

egitim vermek şartmıdır derken

şöle bir sıkıntı var

avda kullanmıcaksan eger her köpğe verdigin gel komutunu vermen lazım
yoksa büyüdügü zaman senin sözünü dinlemez senden başka herkesin yanına gider ayrıca yakalaymıyacagın hale geldiginde de ucar gider

bu komuta 3 aylık olmadan başlamamalısın

bizler av köpeklerine 3 egitim veririz

Gel
Aport
Ferma sabır

tuvalet egitimine gerek yoktur zaten 12 aylık olana kadar günde 2 3 ögün besledigin için sende sürekli başında durmuyacagından bir sefer pisledigi yere hep gider pisler

sonra baglı kalırsa eger baglandıgı yere idrar bile yapmayabilir o derece tutar tuvaletini

bizde onun egitimini şöle veriyoruz

kaldıgı yerin altına gazete kagdı seriyoruz
her ay bir parca gazete kagıdını eksiltiyoruz
sonunda ufak bir parca gazete kalıyor
ve hep gazete kagının üzerine pislediginden sadece o ufak alana pisliyor

bazıları bunu kum havuzu ile yapar biz ucuz ve zahmetsiz olanını tercih ediyoruz :)

senna
16-10-2010, 10:01
pointer evde olmaz eve yazık:D devirir her tarafı bizde pointer varken genelde her akşam min 1 saat gezdirirdik yemekle beraber yoksa bunalır hayvan

miniks
16-10-2010, 10:05
belki dişi pointer daha erken başlar ama dediğin doğru miniks 1 yıl olmadan bşiey beklemek yanlış olur

almanyadan eğiitimli drahthaar getirdiler bize çok iyi köpek şeceresi olsun yapısı olsun , köpeği yavruyken fuar yanında beslemişler akşamları havai fişek vs atılması nedeniyle köpek silahtan korkuyodu deli gibi ferma veriyodu belki şu ana kadar öyle av yapan köpek görmedim desem yeridir ama silahı attığında kaç km uzakta olursan ol gidip arabanın altına giriyodu :) alıştıramadık ama yavruları çok iyi avcı oldu

o köpeği dövenede aynısını yapmak lazım köpek dövülürmü ya yazık günah pointer gibi akıllı hayvan iyi olmuş ama size gelmesi siz gereğince bakarsınız ona

moruk dişinin erkekten tek farkı

herzaman daha iyi av yapmasıdır

kızana geldiginde erkege av yaptıramassın

dişi her daim av yapar affetmez

silah sesine alıştırmanın en iyi yöntemi daha 1 2 aylıkken ara ara yanında el çırpmaktır sert bir şekilde ürkütücü olacak şekilde

daha sonra zaten silahtan korkmucaktır

birde araziye cıktıgında ögrettigimiz tüfek atıldıgında bir avın düştügü ve onu aramaya başlaması gerektigidir onu da alıştırdıgımız oyuncagı ile yaparız

bu genelde sert kıllı fırca olur sebebi de fırca agzına batar ısırdıgında
acı verir bu şekilde avı aport ettiginde avı cignemez :)

tüfek atar bir kişi bir kişi köpeği tutar sever tüfek atan kişi fırcayı fırlatır bir zaman sonra
köpeği seven de hadi kızım git getir dedigi anda köpegi salar
bu şekilde egitimini veriyoruz biz hep başarılı olduk bu zamana kadar :)

tabii bunları da hep avcı büyüklerimizden ustalarımızdan daha dogrusu babamızdan öğrendik :)

şimdi evde oldu 6 7 köpek babam gecen isyan cıkardı zaten nabıosunuz olm çiftlik mi kuruosunuz dio :)

dedim baba bunlar domuza
bunlar kuşa

Allah akıl fikir versin diyo :)

miniks
16-10-2010, 10:06
en son çorludan bi tane aldık seter çok güzel hayvan hala av yapıyor ama işte kokusu dediğin gibi zor

kurzhaar bi daha hayatta bakmıcam bi köpektir ya bana gelen çok kötüydü yada çoğu öyle ısınamadım o köpeğe

en güzel pointer ama bizim pointerlar genelde kendileri girer suya av düştüğü zaman falan hiç alıştırmadık öyle ama dediğin doğrudur her köpek bir değil

bak pointer olsada baksak şimdi valla:)

moruk bazısı nazlı oluyor yaa cidden hiç üşümeye gelmiyor hayvan :)

benim çiko mesela bir sefer denize attım onu şimdi denizi uzaktan görsün ayagını kımıldatmıyor fena korkuyor sudan

onda da ben hatalıyım ya neyse

miniks
16-10-2010, 10:08
Semih biraz avdan bahset

kınalı varmı kınalı

bayramda gelinirmi oralara

senna
16-10-2010, 10:09
moruk dişinin erkekten tek farkı

herzaman daha iyi av yapmasıdır

kızana geldiginde erkege av yaptıramassın

dişi her daim av yapar affetmez

silah sesine alıştırmanın en iyi yöntemi daha 1 2 aylıkken ara ara yanında el çırpmaktır sert bir şekilde ürkütücü olacak şekilde

daha sonra zaten silahtan korkmucaktır

birde araziye cıktıgında ögrettigimiz tüfek atıldıgında bir avın düştügü ve onu aramaya başlaması gerektigidir onu da alıştırdıgımız oyuncagı ile yaparız

bu genelde sert kıllı fırca olur sebebi de fırca agzına batar ısırdıgında
acı verir bu şekilde avı aport ettiginde avı cignemez :)

tüfek atar bir kişi bir kişi köpeği tutar sever tüfek atan kişi fırcayı fırlatır bir zaman sonra
köpeği seven de hadi kızım git getir dedigi anda köpegi salar
bu şekilde egitimini veriyoruz biz hep başarılı olduk bu zamana kadar :)

tabii bunları da hep avcı büyüklerimizden ustalarımızdan daha dogrusu babamızdan öğrendik :)

şimdi evde oldu 6 7 köpek babam gecen isyan cıkardı zaten nabıosunuz olm çiftlik mi kuruosunuz dio :)

dedim baba bunlar domuza
bunlar kuşa

Allah akıl fikir versin diyo :)

tabi dişi hep öyle birazda bizim gözlemlediğimiz sanki daha çabuk adapte oluyor ava daha erken şekilde

biz oyuncak tabanca kullanırız tüfek talimi için ama işte gelen köpek 2 yaşında geldi bize ne yapsakta fayda etmedi ona

sert kıllı fırçayı eğer fırçayı çiğniyorsa bıldırcını tamamen dondurup içine ufak iğne yada çivi çakabilirsin çıkmayacak şekilde dikebilirsin biz genelde öyle yaparız tabi ağzono yaralıcak şekilde falan değil kesinlikle yaptığımız usulune göre

6 7 tane iyimiş biz bi taneyle yeri geliyor baş edemiyoruz artık :) işten dolayı ilgilenecek kimse olmuyor çoğu zaman yeğenler oldu ilgi oraya kaldı:)

SekoLive
16-10-2010, 10:12
ne köpekmiş be pointer :) okumakdan zevk aldım

mmustu
16-10-2010, 10:15
yaw bu aralar hep bi ingiliz buldog hayali kurdum :D ama sanırım birazdan gidip yine bi husky yavrusu alacam :)

senna
16-10-2010, 10:17
moruk bazısı nazlı oluyor yaa cidden hiç üşümeye gelmiyor hayvan :)

benim çiko mesela bir sefer denize attım onu şimdi denizi uzaktan görsün ayagını kımıldatmıyor fena korkuyor sudan

onda da ben hatalıyım ya neyse

miniks 96mı neydi bi pointer aldık çok tatlı hayvandı soğukta falan av yapmazdı zaten nazlıydı kulübesinden dışarı çıkaramazdın o kadar diyim:D arabadan falan çıkmazda öyle soğukta ama bi av yapardı hala lafı geçer o hayvanın

Semih biraz avdan bahset

kınalı varmı kınalı

bayramda gelinirmi oralara

keklik baya vardı ama dışarıdan bizim gittiğimiz yerleri öğrenenler çok fazla oldu bbabam vs 2 3 kişi giderken dışarıdan 5 6 araba gelip resmen katliam yaptılar son senelerde biz keklik bitmesin köpek gezdirelim diye gidiyoruz adamlar o mantıkla gelmiyor katliam yapıp gidiyorlar bu nedenle çok keklik yok şu an belli bölgelerde bi kaç tabur kaldı onlarıda koruyoruz resmen

DogukanB
16-10-2010, 10:18
bilgiler için çok teşekkür ederim, tahmin ediyordum evde bakılamayacağını ama yine bi sorayım dedim.

bizim bura da gördüm bir tane amcam pickup la geliyo salıyo sokağa gidiyo yemek yiyo alışveriş yapıyo arabaya biniyo köpek geliyo. ona çok özendim onun için edinmek istemiştim ama müstakil eve kadar erteledim :(

senna
16-10-2010, 10:20
bilgiler için çok teşekkür ederim, tahmin ediyordum evde bakılamayacağını ama yine bi sorayım dedim.

bizim bura da gördüm bir tane amcam pickup la geliyo salıyo sokağa gidiyo yemek yiyo alışveriş yapıyo arabaya biniyo köpek geliyo. ona çok özendim onun için edinmek istemiştim ama müstakil eve kadar erteledim :(

pointerı güzel eğiitirsen senin emir erin gibi olabilir tabi:) belirli mesafeden yapacağın eğiitimler var köpekte yetenekliyse kaparsa güzel sonuç verir ama av köpeği o onunda eğlenmesi bunalmaması için gerekenleri yapmak lazım:)

DogukanB
16-10-2010, 10:22
bende onun için sordum zaten, ben zevk alcam diye hayvana yazık etmeyelim. :) ilerde bahçeli evim olursa ama 1sn düşünmicem..

miniks
16-10-2010, 10:36
tabi dişi hep öyle birazda bizim gözlemlediğimiz sanki daha çabuk adapte oluyor ava daha erken şekilde

biz oyuncak tabanca kullanırız tüfek talimi için ama işte gelen köpek 2 yaşında geldi bize ne yapsakta fayda etmedi ona

sert kıllı fırçayı eğer fırçayı çiğniyorsa bıldırcını tamamen dondurup içine ufak iğne yada çivi çakabilirsin çıkmayacak şekilde dikebilirsin biz genelde öyle yaparız tabi ağzono yaralıcak şekilde falan değil kesinlikle yaptığımız usulune göre

6 7 tane iyimiş biz bi taneyle yeri geliyor baş edemiyoruz artık :) işten dolayı ilgilenecek kimse olmuyor çoğu zaman yeğenler oldu ilgi oraya kaldı:)

Moruk sert kıllı fırcayı daha sonra dan keşfettim
yoksa bende önceden öle yapıyordum taaki babam yapma böle diyene kadar

bir köpegi zamanında babamın enfeksiyon kapmış cividen zor iyileştirmişler
yemek yiyememiş serumlamışlar falan

fırca rahatsız eder ama enfeksiyon yada yara yapmaz dedi ole egitin köpekleri dedi

senna
16-10-2010, 10:40
Moruk sert kıllı fırcayı daha sonra dan keşfettim
yoksa bende önceden öle yapıyordum taaki babam yapma böle diyene kadar

bir köpegi zamanında babamın enfeksiyon kapmış cividen zor iyileştirmişler
yemek yiyememiş serumlamışlar falan

fırca rahatsız eder ama enfeksiyon yada yara yapmaz dedi ole egitin köpekleri dedi

aynen fırça o yönden çok iyi mantıklı çivide dediğin gibi dikkat etmek lazım yoksa yazık olur köpeğe

çulluğa nereye gidiyosunuz?

miniks
16-10-2010, 10:45
aynen fırça o yönden çok iyi mantıklı çivide dediğin gibi dikkat etmek lazım yoksa yazık olur köpeğe

çulluğa nereye gidiyosunuz?

ömerli tarafına

her sene güsel çuılluk yapıyor orası moruk yetiyor bize

limit doldurmak degil zaten niyetimiz

spor doga köpek barut

bir pazar günümüzü bunlara ayrıdıkmım bütün haftaın yorgunlugu gidiyor

hemde 10 saat yürüyüş dag tepe bayır dolaşıp perişan vaziyette yorulmamaıza ragmen :)

senna
16-10-2010, 10:46
ömerli tarafına

her sene güsel çuılluk yapıyor orası moruk yetiyor bize

limit doldurmak degil zaten niyetimiz

spor doga köpek barut

bir pazar günümüzü bunlara ayrıdıkmım bütün haftaın yorgunlugu gidiyor

hemde 10 saat yürüyüş dag tepe bayır dolaşıp perişan vaziyette yorulmamaıza ragmen :)

ya zaten bunun için gitmek lazım diğer türlü olmazki:) katliam oluyor diğer türlü

V.İ.P
16-10-2010, 11:56
bu hayvanlar cidden vahşi ve cekici duruyor dışardan bakan adam ilk baştan ürkebilir ama tanıyanlar sakin bir hayvan oldugunu bılecektir

Bestsi
16-10-2010, 12:19
MAşallah hepsine cok guzeller ;)

vtecburhan
16-10-2010, 12:56
valla bende dogo arayışındayımda bakalım İNŞ GÖNLÜME GÖRE BULURUM ARTIK

DogukanB
17-10-2010, 00:36
http://www.facebook.com/video/video.php?v=429559062368&ref=mf

denk geldi, üzücü ama gerçek görüntüler

levent
17-10-2010, 05:43
allah hepsine sağlıklı ömür versin çok tatlılar maşallah:)
okul bitip ise başlayınca bende bitane yetiştireceğim güzel bir safkan ırk kısmet olursa:)

sportwagon
17-10-2010, 09:19
Hey masallah yavrularin ikiside cok iyi
yetiskin halini de gorelim

Teşekürler resimdeki yavruların ikiside dişi

http://img831.imageshack.us/img831/6060/9537cimg1443.jpg (http://img831.imageshack.us/i/9537cimg1443.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img651.imageshack.us/img651/5926/7605cimg1432.jpg (http://img651.imageshack.us/i/7605cimg1432.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://pic1.resimupload.com/r9/thumb_369196021.jpg (www.resimupload.com/ds369196021_214cimg1449.html)

ergin
17-10-2010, 09:42
dogo yasaklar lıstesınde şu an vetrınerde yasak lıstesınde gordum bence yasaklanmaması gereken bı hayvan pitt gıbı degıl

qosmio
11-09-2012, 08:26
arkadaşlar hepinize selamlar.Geçen hafta yurt dışından 2 aylık şampiyon anne ve babanın yavrusu geldi bana A secere.Şuan evde besliyorum aşıları daha bitmedi dışarı çıkartamıyorum.Asıl konuya gelirsek bu dogolar için bir dernek kuruldu şuan yasa çıkmadan yasaklılar listesinden çıkartaya çalışıyoruz dogo argentino'ları burdan dogo besleyen arkadaşlara sesleniyorum gelin derneğe üye olun seminerlerde çok yararlı bilgiler var yavru eğitimi mama çeşitleri vs.vs biliyorsunuz ki dogo lar ne kadar güçlü ise derileri cildi bi o kadarda hassastır.Bu konularda bir çok bilgiler veriliyor.Yarışmalarda ne yapılması gerekenler tektek gösteriliyor.Dernek ataşehirde örnek mahallesinde bu hafta sonu bi seminer var kaçırmamanızı isterim

qosmio
11-09-2012, 08:28
http://b1209.hizliresim.com/11/c/cwlrb.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://b1209.hizliresim.com/11/c/cwlrv.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

benim yavru ve seceresi türkiyeye yeni kan geldi :)

qosmio
11-09-2012, 08:30
http://f1209.hizliresim.com/11/c/cwlsl.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

buda benim yavrunun anne ve babası

ceco
11-09-2012, 08:39
arkadaslar belkı burası yeri deil ama benım dişi kangal 3 5 güne doğuracak kendıme bir yawrusunu alıp dierlerini ücretsiz olarak bakabılecek yeri olan ınsanlara vermek ıstıyorum köpek dogurunca ana ve babanın resımlerıyle beraber eklıycem ılgılenen olursa yardımcı olurum.

ciftlik bagı bahcesı olan arkadaslar tercihimdir.

clioGT
11-09-2012, 08:43
çok güzel maşallah ya

qosmio
11-09-2012, 08:48
bu arada rudvanın yeğenidir kendisi :) dünde bizdeydi rudvan alıştı ona :)

Bayrampaşalı
11-09-2012, 08:53
arkadaslar belkı burası yeri deil ama benım dişi kangal 3 5 güne doğuracak kendıme bir yawrusunu alıp dierlerini ücretsiz olarak bakabılecek yeri olan ınsanlara vermek ıstıyorum köpek dogurunca ana ve babanın resımlerıyle beraber eklıycem ılgılenen olursa yardımcı olurum.

ciftlik bagı bahcesı olan arkadaslar tercihimdir.

kanka istiyorum bıtane dişi ayazla takılsınlar :)

Patisever
11-09-2012, 08:56
kardeş yasak ayagı hikaye artı pıt olsun dogo olsun soylendiği gibi değiller eğitimine göre değişkenlık gösterir örnegin yapılı güçlü birini katil yetiştirirsin makına gibi adam olur özelliği kendiyle alakalı bunlarında özelliği sert çene yapıları benim labrador sayfamı takip et istersen geçen dogo wardı hediye verdik cıkıyor hep

ceco
11-09-2012, 09:03
kanka istiyorum bıtane dişi ayazla takılsınlar :)

aklımdasın moruk. bazoka ademsezerde aklımda onun typer ın yanına lazım bıtane :D

UmutRıza
11-09-2012, 09:05
evet köpek yasaklılar listesinde, benim 6 yaşında dişi bir dogom var sahip olabileceğiniz en ideal köpektir. 2.5 yaşındaki kızım yapmadığını bırakmıyor köpeğe hiç sesini çıkarmıyor, aile bireylerine karşı taşkınlık yaptığını görmedim, yanında ayrı cinslerden 3 tane daha köpeğim var onlarada saldırganlık etmiyor.

Sadece dışarıdan gelecek yabancılara karşı biraz sert, bahçenizin duvarlarının yüksek olması ve dışarıdan çocukların elini kolunu uzatamayacak konumda olması gerekir, çünki saldırdığı zaman dünyadaki en tehlikeli köpektir dogo.

Velhasıl başta da dediğim gibi sahip olunabilecek en iyi köpektir bence.

qosmio
11-09-2012, 09:22
dogolar özeldir hemde çok özeldir.Hasta olduğunuzda başınızın ucunda bekler sabahlara kadar kucaklanmayı çok sever çocuklara karşı aşırı bi ilgisi vardır.Size bi tavsiye dogolara en büyük ceza onu görmezden gelmektir.Ölür biterler o zaman :) arkadaşlar şu dernek işini bi düşünseniz çok güzel konular ele alınıyor en azından biz dogo severler besleyenler bişeyler yapamazmıyız

UmutRıza
11-09-2012, 09:23
dogolar özeldir hemde çok özeldir.Hasta olduğunuzda başınızın ucunda bekler sabahlara kadar kucaklanmayı çok sever çocuklara karşı aşırı bi ilgisi vardır.Size bi tavsiye dogolara en büyük ceza onu görmezden gelmektir.Ölür biterler o zaman :) arkadaşlar şu dernek işini bi düşünseniz çok güzel konular ele alınıyor en azından biz dogo severler besleyenler bişeyler yapamazmıyız

Bunu nasıl yapacağız göz göre göre kendimizimi ihbar edeceğiz :)

qosmio
11-09-2012, 09:30
Bunu nasıl yapacağız göz göre göre kendimizimi ihbar edeceğiz :)

şuan derneğin başkanı american staff ırkınında başkanı olan veteriner hekim ilker bey
Şuan da yasa için görüşmeler yapılıyor federasyonla bu pazar seminer var gelin bi görün arkadaşlar pişman olmuyacağınızı garanti ederim.

ghibli06
11-09-2012, 20:22
bu da benden olsun, kızım Hera ve arabam :)

http://img823.imageshack.us/img823/3100/dscn4478o.jpg

http://img705.imageshack.us/img705/3332/dscn4482y.jpg

ozgurluk
11-09-2012, 21:46
bu da benden olsun, kızım Hera ve arabam :)

http://img823.imageshack.us/img823/3100/dscn4478o.jpg

http://img705.imageshack.us/img705/3332/dscn4482y.jpg

maşallah çok güzel. kaç yaşında ?? ve şimdiye kadar yavrulama durumu oldumu varsa fotosu varmı ? çok soru oldu :)

ghibli06
11-09-2012, 21:48
5 yaşında, kısırlaştırmadım ama çiftleştirmedim de ...

Emrecan-R
11-09-2012, 22:23
kucukyali muhtarlığın orda var korkunc bisey

Murat Özcan
12-09-2012, 00:37
Bu köpek çok tatlı ama çokta hırçın duruyor bizim arkadaş besliyor ama yanına yaklaşamıyorum nedense çok hırçın bir hayvan isteyen yaklaşsın :D

Emre Ekrem
12-09-2012, 07:49
Bende 2 dogo var, "baba ve oğlu" bir iki gün önce aşıları için veterinerdeydik ve yasaklı olduğuna dair bir konu geçmedi.
Genel olarak sakin bir yapıya sahiplerdir, tüm hayvanlarda olduğu gibi Arjantin mastiff leride nasıl yetiştirildiği çok önemli , benim iki köpeğim de gayet sakin ve uysal bir yapıya sahipler fakat alırken kendiniz biliyor iseniz daha iyi olur mutlaka karakter testi yaparak alın, sırt üstü yatırarak tepkileri vs vs...

eeyore
12-09-2012, 16:03
şöyle bir gerçek var
eğer o IRK'ın derneği Varsa o ülkede o ırk yasaklı listesine alınamaz
keza dogo'ların ırk derneği ülkemizde bulunmaktadır

bunun yanı sıra
bahsettiğimiz ırk cidden cok büyük ebatlara ulasabilen ama sakin yapılı hayvanlardır
bende rot var 3 yasında alt dairemde istte dogo var bnmkiyle yasıt bizimki hoplayıp zıplarken dogo ağır başlı takılıyo hep

bizim vet hek dediğine göre de; domuz avında kullanılan bu ırk insan veya hayvan altına aldığı an o canlı için skntı başladığını akabinde damara dişini sokup ordan kan çıkana kdr bırakmadığı söylendi bana

her ne olursa olsun herşey yetiştirmeye bakıyor

bi yazıda gördüm onuda ekleyeyim

dişi köpek herzaman daha avantajlıdır
sdc 15 gün reglisiyle uğraşırsınız (6 ayda 1) ki bnun için box eğitimi ve özel bezler vardır
bunun yanı sıra dişi köpek daha çok sahiplenme ve alan koruma güdülerine sahiptir
istemediği erkek köpek yanına yanaşamaz
tuvalet ihtiyacını 1 seferde halleder

erkek köpek ise her erkek köpekle skntı çıkartma tehlikesi vardır
dişi gördümü yürür gider an gelir sizi sallamaz
tuvalet derdi 1.5 saat gezdrseniz bile hala hiç idrarı kalmamış olmasına rağmen koku bırakma derdindedir

3 yaşında erkek köpeğim var 3 ay dişisinide baktım arkadaşımın 2side rot ve kesinlikle dişi aha iyi

not: rot ların renginden korkmuyorlar boyutlar skntı oluyo ve genelde namları çok parlak olmadığı için skntı çkıyo

Zero
12-09-2012, 20:15
Konuyu bir ilk sayfadan birde son sayfadan okudum ilk sayfada abarti ve yanlis bilgiler gordum,bu kopek pitbull kadar game ozellikli degildir o yuzden 3 pitbull eder 5 pitbull oper gibi kulaktan dolma bilgilere inanmamak lazim.Muhtemelen fiziken cok guclu ve pitbulla benzer fizik yapisiyla ona oranla cok daha iri bir irk oldugu icin insanlar cok korkunc goruyor ancak cok uysal ve duygusal hayvanlar.Asil gorevi avdir zaten ama alan koruma icinde cok basarili, ayrica cok atletiktir.Aslinda ustune basarak soyluyorum ki iyi yetistirilmis hem pitbull hemde arjantin mastifi cocuk sever hatta kollar asla zarar vermez.Ozguveni cok yuksek oldugu icin sever ve kollar kendinden zayiflara asla zarar vermez ama iyi yetistirmezsen kediyide parcalar cocuguda insanida.Orjinalini bulmak ulkemizde pitbull a nazaran zordur.Cok iyi bir secim ama ilk kopeginiz degilse ya da daha once dominant bir kopeginiz daha olduysa..

Ek:Evet disi kopek ozellikle erkek sahibe daha baglidir erkek kopek disi gordumu sizi tinlamaz ilk firsatta uzar gider (kisirlastirmadiysaniz ozellikle) disi daha cok laf dinler bi adeti zordur bide kendini kollama konusunda erkek kadar guclu olmamanin verdigi dezavantaji yasayabilir(cinse gore degisir buda).

ruudvan
12-09-2012, 23:08
bu arada rudvanın yeğenidir kendisi :) dünde bizdeydi rudvan alıştı ona :)

yegenim boyka bi tanedir :D

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/330234_10152308841500413_1730764339_o.jpg

eeyore
12-09-2012, 23:34
Sağlıklı hayatları olsun işallah hepsinin

eeyore
12-09-2012, 23:38
Normalde erkek kopegi kısırlastirma yasi 7 dir erken yasta erkek kopegin/kedinin kisirlastirilmasi ileride bobrek yetmezligi vb durumlar yaratabiliyor yada testis kanserine sebep olabiliyor bunun yani sira
Hem sperm kalitesi bozulur hemde yasliligi daha rahat gecer diye biliyoum

Disiler icin ise;
bir arkadasima vet hek demisti bende bizimkine sordum dogruymus
Eger ciftlestirme dusunceniz yoksa disi kopekleri kisirlastirmaniz oneriliyor
Cunku her regli sonrasinda memelerindeki sut bezleri aktif hale geliyor emzirmediginde oturu o sutler kiste donuyo gogus kanserine kadar gidebiliyor her hayvanda olucak diye bir kaide yok fakat bu durum soz konusu olabiliyor mus

bn kedilerimden biliyorum o kist muhabbetini hos bisi degil gercekten

Aklinizda bulunsun..

musti2jz
13-09-2012, 03:20
not: rot ların renginden korkmuyorlar boyutlar skntı oluyo ve genelde namları çok parlak olmadığı için skntı çkıyo[/QUOTE]

namlarının çok parlak olmadığından kastınız nedir? ben rott beslemek istiyorumda şimdiden bilgim olsun.

musti2jz
13-09-2012, 03:25
not: rot ların renginden korkmuyorlar boyutlar skntı oluyo ve genelde namları çok parlak olmadığı için skntı çkıyo

namlarının parlak olmamasından kastınız ne? rott almak istiyorumda ben. nasıl bir köpek bilmek istiyorum :)

Zero
13-09-2012, 03:29

namlarının çok parlak olmadığından kastınız nedir? ben rott beslemek istiyorumda şimdiden bilgim olsun.[/QUOTE]

Rotlarin bir kere yabanciya asla tahammulu yoktur eve giren misafir acisindan falan ayrica keza disaridada sahibine onun kafasinda belirledigi olcuden cok yaklasir ya da muhattap olursaniz risk altindasiniz sizi tanimasi lazim ki bu da her zaman cozum olmayabilir..Oyle tahammul sinirlari cok ileri bir hayvan degil asla tahrik etmeye gelmez ama tabi sizin onun tahrik oldugu seyleri bilme sansiniz pek olmadigi icin yine risk altindasiniz(yabancilar icin hep bu soylediklerim sahibi icin degil).Kisaca rot zordur :)

GörkemT.
13-09-2012, 03:48
http://img4.imageshack.us/img4/656/53217931445680867784761.jpg

Bizim oglan, kulakları kesildiğinde çekilmişti foto 6 aylıkken suan 8 aylık oldu hiç bi saldırganlıgı dısardan bi insana yılışıklığı yok gayet sakin bi hayvan sahilde gezdirirken aa beyaz pitbull deselerde :) bildiğim kadarıyla yasak söz konusu değil ben gayet rahat bi sekilde gezdiriyorum daha karısan olmadı :)

ben hazır mamaya alıstırdım günlük yemek verdıgımde vucudunda benekler cıkmaya baslıyo alırsanız bunada dikkat edin :)

eeyore
13-09-2012, 06:50
Kesin boyledir demenin dogru oldugunu dusunmuyorum her birey cok farli kisilik gosteriyor buyume sekliyle alakali yabancilara yaklasimi,bizimki kucak kopegi gbi buyudu yabanci gelsin korksun korkmasin bizimki kendni sevdirmeden rahat etmiyor

Genel ozellikl olarak karsilastirmali olarak sunlari yazabilirim

-alan korumasi ve kisiyi korumaya dair icgudusel olaylar gayet basarili ama ailee bireyini veya baskasina yaklastirmama olayi oluyo ( bnmki babami bile bana yanastirmiyo,anneme ablami yaklastirmio, arkadasimin kopegi bna kimseyi yanastrmio)

-ciddi ilgilenip btn emeginizi verdiginizde deli gbi yemek isine dikkat ettiginizde dogru orantili semiriyo (85kg bnm kopegm gram fazlaligi varms gbi durmuyo)

- ciddi egzersiz iht olan bir irk (yuruyus bandi almaya kadar gidiyo bu olay)

-erkekse fix erkek kopeklerle ariza cikartir, disiyse cirkef olur, alanina baska hayvan girerse vay haline

-katiteli egitim verildiginde %90 randimani olur guzelde olur fakat savunma egitiminde sıkıntılı bir hayvana dönüyo (egitmenle konusmustum)

-sahibini deneme muhabbeti olabiliyor (sahibinin ustunde otorite kurabilecegini denemek icin saldirabilir)

Kisaca cok guzel fakat dendigi gibi gercekten "zor" bir ırk
Kontrolsuz guc hesabi :)

Rs ime bisi olursa ama gene gider rot alirim =)

Namlarindan ötürü soyledigim seye gelirsem;
Yok tv lere cikti yok gazetelere cikti yok onu parcaladi yok bunu bilmemnapti diye o yuzden nami parlak degil
Ama irk a ilgisi olan yada irklarla bilgisi olan insanlar gayrt pusetinden dusen bebegi burnuyla pusetine oturtabildigini bilmektedir. Maalesef cok guze olmasina ragmen cok korkunc irklar arasinda sayiliyor :/

musti2jz
14-09-2012, 00:31
Rotlarin bir kere yabanciya asla tahammulu yoktur eve giren misafir acisindan falan ayrica keza disaridada sahibine onun kafasinda belirledigi olcuden cok yaklasir ya da muhattap olursaniz risk altindasiniz sizi tanimasi lazim ki bu da her zaman cozum olmayabilir..Oyle tahammul sinirlari cok ileri bir hayvan degil asla tahrik etmeye gelmez ama tabi sizin onun tahrik oldugu seyleri bilme sansiniz pek olmadigi icin yine risk altindasiniz(yabancilar icin hep bu soylediklerim sahibi icin degil).Kisaca rot zordur :)

aaaa bak bu olmadı şimdi ya :( okadarda heveslenmiştim halbu ki yavruları çok tatlı oluyor büyüyünce de ayrı bir havası oluyor :D başka alternatif ne olabilir ki pit istemiyorum dogo olabilir ama dogo da zor olur diye düşünüyorum.ama bi köpek beslemek istiyorum artık nolursa olsun. :D

eeyore
14-09-2012, 04:34
Ciddi co buyuk sorumluluk ve maddi acidanda agir kacabilicek durum sozkonusu
Hayatinizi ona endeksleyip yasama zorunda kaliyorsunuz..

darkmoon
14-09-2012, 05:04
köpek her zaman içinde bulunduğu aileyi sürüsü olarak görür sürü lideri yani köpeğin sahibi sürü liderliği yapamassa köpek hayvan sahibi farkında olmadan sürünün liderliğini kendi üstlenir üstüne vazife sayar sürüyü başıboş bırakmak istemez ve bu sahiplenme yanında dominantlığıda getirir..

kısaca her şey köpeği nasıl eğittiğine ne tür eğitim verdiğine bakar birde aldığın köpeğin cinsini türünü türünün özelliklerini iyi bilemeneki buda zaten bilinçli bir köpek sahibi yada eğiticinin göz önünde bulundurması gereken ilk şey..

musti2jz
14-09-2012, 18:51
peki rotta alternatif hangi cins köpek olabilir?

Ken_Block
14-09-2012, 18:57
http://img4.imageshack.us/img4/656/53217931445680867784761.jpg

Bizim oglan, kulakları kesildiğinde çekilmişti foto 6 aylıkken suan 8 aylık oldu hiç bi saldırganlıgı dısardan bi insana yılışıklığı yok gayet sakin bi hayvan sahilde gezdirirken aa beyaz pitbull deselerde :) bildiğim kadarıyla yasak söz konusu değil ben gayet rahat bi sekilde gezdiriyorum daha karısan olmadı :)

ben hazır mamaya alıstırdım günlük yemek verdıgımde vucudunda benekler cıkmaya baslıyo alırsanız bunada dikkat edin :)

yakışıklıymış maşallah:)

eeyore
14-09-2012, 19:56
peki rotta alternatif hangi cins köpek olabilir?

Alternatif olarak hicbir irka hicbir irk sunulmaz cnk hepsi farklidir kendine hastir
Rot alin derim pisman olmazsiniz ama zor bir irk tir bilginiz olsun.. Bu klasmandaki hicbir kopek kolay degil hatta hicbir canin bakimi kolay degil

Bi yerdeki arastirmada okudum ortalama (rutinler) buyuk bir irk kopegin senelik masrafi 13.000 tl imis. Haksiz degiller buna supeniz olmasin

musti2jz
15-09-2012, 00:32
Alternatif olarak hicbir irka hicbir irk sunulmaz cnk hepsi farklidir kendine hastir
Rot alin derim pisman olmazsiniz ama zor bir irk tir bilginiz olsun.. Bu klasmandaki hicbir kopek kolay degil hatta hicbir canin bakimi kolay degil

Bi yerdeki arastirmada okudum ortalama (rutinler) buyuk bir irk kopegin senelik masrafi 13.000 tl imis. Haksiz degiller buna supeniz olmasin

abi 13000 tl ne demek yaa benim senelik masrafım okadar olmuyor :D aşısı dışında neyi masraf oluyor ki? maması da kilo 5 tl deil mi ne kadar yicek ki günlük :D

Zero
15-09-2012, 00:39
abi 13000 tl ne demek yaa benim senelik masrafım okadar olmuyor :D aşısı dışında neyi masraf oluyor ki? maması da kilo 5 tl deil mi ne kadar yicek ki günlük :D

İlk yasini doldurana kadar heleki 2 ayliktan aldiysaniz bayagi kulfetli asisi bakimi hastaligi derken.Mamanin kilosu 5liradan olanini alirsaniz kopeginiz buyuk ihtimalle olmasi gereken kalitede buyumeyecek ya kucuk kalacak ya gucsuz veya celimsiz,ozellikle 2 yasina kadar mama kalitesi cok onemli.Benim orta boy irk kopegim ayda 15 kilo civari kuru mama tuketiyor mamanin fiyati 120-150 TL arasi.13.000TL biraz fazla gibi geldi banada ama masrafsizda denemez.rot rottur alternatif cins olmaz arkadaslarinda dedigi gibi hicbiri birbirinin yerini tutmaz.

GörkemT.
15-09-2012, 00:47
mamasına 250 tl civari bişey bayılıyorum her ay.

musti2jz
15-09-2012, 00:51
İlk yasini doldurana kadar heleki 2 ayliktan aldiysaniz bayagi kulfetli asisi bakimi hastaligi derken.Mamanin kilosu 5liradan olanini alirsaniz kopeginiz buyuk ihtimalle olmasi gereken kalitede buyumeyecek ya kucuk kalacak ya gucsuz veya celimsiz,ozellikle 2 yasina kadar mama kalitesi cok onemli.Benim orta boy irk kopegim ayda 15 kilo civari kuru mama tuketiyor mamanin fiyati 120-150 TL arasi.13.000TL biraz fazla gibi geldi banada ama masrafsizda denemez.rot rottur alternatif cins olmaz arkadaslarinda dedigi gibi hicbiri birbirinin yerini tutmaz.

çok külfetli iş ozaman :) 2 seneden beri köpek sahibi olmak istiyorum ama sırf masrafını karşılayamam diye almıyorum. çünkü karşılayamazsım köpeğim için hiç iyi olmıcak bende vicdanen rahat edemicem. alternatiften kastım sahibine karşı çok korumacı bir köpek istediğimden ama dışarıya karşı da her gördüğüne saldıran olmamalı tabi bu sahibine göre de değişir de ırk özellikleride bunu belirliyor sanırım.mesela abi ne tür mama almalıyım köpek alırsam ? birde benim arkadaşımın kangalı vardı o hayvan barınağında aşı yaptırıyordu para da almıyolardı sanırım yada çok az bir miktar alıyorlardı

musti2jz
15-09-2012, 00:52
mamasına 250 tl civari bişey bayılıyorum her ay.

köpeğin cinsi ne peki?

eeyore
15-09-2012, 00:55

Bi kere ilk posta asilari var yok kanli ishaliydi yok genclikti bla bla bunlar tuzlu zaten 3 kere tekrarlanir snrada yapilmaz
Diger rutin asilarda ise vet hek hayvanlara deger veren biriyse parasi icin yapmiyorsa indirimli tarife yapar muayene bedeli almaz en pahali asi bu kosullar altinda mantar asisidir 40tl idi.
E vet hek lerin %90 i bu isi para icin yaptigindan hayvanin caninin degeri olmadigindan en ucuz asi 70-100 arasi degisiyor
Muayene ucretleri kucuk buyuk irk a gore degisiyor 100-200 arasi
Kisin her 3 ayda 1 yazin ise 2 ayda bir ic-dis parazit asisi var ki 20lira gbi bi mebla tablet basi (kilosuna gore tablet sayisi artiyor ben kendi kopegime ic parazite 6-7 tablet yuttuyorum bunun asi secenegi var genelde vet hek yanasmaz cnk pet asi sevmez)
E hic hastalanmiyor diye de bir kaide yok bademcikleri sisiyor enfeksyon kapiyor hoop min 3 gun antibiyotik tedavisi
Ekstra hastaliklar (goldenlarda deri hastaliklari vb) oluyor
Buyuk irk a sahip olucaksaniz duzenli kalca rontgeni cektirmeniz gerekiyor o ucreti tuzlu kan degerleri olcturme tuzlu
Heleki kalca cikikligi varsa ameliyat 3000-5000tl arasi

1 yasina kadar puppy kullanmaniz gerekiyor Snra adult ki en ucuz (market mamalarini kast etmiyorum kesinlikle onlar basarili mama olmuyor pet ihtiyaci olan vitamin mineral vb alamiyor ve daha cok yemeye basliyor normal zamanda tuketebilecegin mamayi yari zamanda bitiriyor) hills tir oda tanidiga 120 10kg i bunun pro plani vb secenekleri var 12 kg 280 liraya kdr cikiyo

E hep kuru mama vermiyosun yok kemik kaynatmasiydi Yok oduluydu kendinize yedirdiginizden fazlasini kopeginiz icin hazirliyorsunuz siz kendinize ugrasmazsiniz yemek icin

E mama kabiydi tasmaydi (boyun tasmasi buyuyene kdr 50 kere degisiyo gogusde ayni sekilde) yok box iydi yagmurluguydu...

Liste bu sekilde uzuyor.
Yazdiklarimdan sacma gelen olabilir belki gerek duymayabilirsiniz ama bakmaya basladiginizda inanin dediklerimi er gec kullaniyorsunuz ve memnun kaliyorsunuz

Masrafli yani
Hic bir hayvan sahibi ozellikle buyuk irklar icin konusim kesinlinlikle degil mutfak masrafi kendilerine petlerine doktukleri kadar para harcamiyorlar..

eeyore
15-09-2012, 00:59
çok külfetli iş ozaman :) 2 seneden beri köpek sahibi olmak istiyorum ama sırf masrafını karşılayamam diye almıyorum. çünkü karşılayamazsım köpeğim için hiç iyi olmıcak bende vicdanen rahat edemicem. alternatiften kastım sahibine karşı çok korumacı bir köpek istediğimden ama dışarıya karşı da her gördüğüne saldıran olmamalı tabi bu sahibine göre de değişir de ırk özellikleride bunu belirliyor sanırım.mesela abi ne tür mama almalıyım köpek alırsam ? birde benim arkadaşımın kangalı vardı o hayvan barınağında aşı yaptırıyordu para da almıyolardı sanırım yada çok az bir miktar alıyorlardı

Barinak veya tarim-il bunlar asi yaptirilabilecek yada tedavi konusunda yardim alinacak yerler arasindadir fakat ne derece guvenli olur orasi tartisilir barinaklar kendilerine ilac bulamiyorlar bunyesindeki hayvanlar icin
Tarim il ise ata yaptigi ic paraziti kopege yapiyo ise yaramiyo olabiliyo yada gunu gecmis etki etmeye biliyor.

Bnm kopegim 3 haftada 12kg mama yiyo ki sdc kuru mama vermiyorum bunun yani sira kemik alip kaynatiyorum yok sebze hasliyorum yok pure yapiyorum cocugun olsa o kdr ilgilenmezsin :)

Sahibine gore degismekten ote kopegin kisiligine gore degisir
Arkadasimda disi rot vardi evde fino cakmasi sokaga ciktimi canavar oluyodu evde sahibini uzaklastiriyodu benden
Bnm kopegim heryerde fino ruhu tasir sokakta evde 3 bayanla buyudu gram agresyon yok ama bu zamana kdr babami bile yanima yaklastirmadi hic sdc erkek arkadasimi ve disi rotu olan arkadasima bisi yapmiyordu. Ablam veya babam bana veya anneme sarildimi kapsonundan veya pacasindan cekip uzaklastiriyo ayni koltugun 2 ucuna bile oturamiyorum kimseyle aramiza giriyo.

eeyore
15-09-2012, 01:00
Mama secimiyle alakali uzun uzadiya yazdim az once umarim isine yarar ama bence cok iyi dusun derim cunku buyuk irklarin ortalama yasama sureleri 10-12 yildir

musti2jz
15-09-2012, 01:07
Mama secimiyle alakali uzun uzadiya yazdim az once umarim isine yarar ama bence cok iyi dusun derim cunku buyuk irklarin ortalama yasama sureleri 10-12 yildir

verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim abi sanırım ben bir işe girip çalışana kadar köpek sahibi olmayım daha iyi :) öğrenci halimizle kendi masrafımız bile sıkıntı oluyor bazen. dediğiniz gibi masraflı olmasaydı kesin gözüyle bakıyorum rott almaya :) yalnız yakın bir arkadaşım var beraber karşılarız masrafını dedi oda çok seviyor rottları ikimize ait olur dedi yerimiz de var ama sonuçta ikimizde öğrenciyiz :)

Zero
15-09-2012, 01:13

O zaman en azindan 6aylik alacaksin asilari yapilmis ve hala birini sahip kabullenebilecek psikoloji ve yastayken boylece cogu bebeklik hastaligi ve asisindan kurtulacaksin hemde kisiligi biraz daha kendini belli etmis olur o aylarda daha istegine uygun bulursun korkulacak birsey yok o kadar.Ama emek ister gece beklenmedik bir anda tuvaleti gelir uyutmaz (2yasina kadar olabilir bu) sabah aksam gezme ister en guzel kopek arkadasimin kopegidir lafina bazen keske kulak assaydim dersin aldiktan sonra ama seni gordugunde sallanmaya baslayan kuyruk herseyi unutturur :)

eeyore
15-09-2012, 01:14
verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim abi sanırım ben bir işe girip çalışana kadar köpek sahibi olmayım daha iyi :) öğrenci halimizle kendi masrafımız bile sıkıntı oluyor bazen. dediğiniz gibi masraflı olmasaydı kesin gözüyle bakıyorum rott almaya :) yalnız yakın bir arkadaşım var beraber karşılarız masrafını dedi oda çok seviyor rottları ikimize ait olur dedi yerimiz de var ama sonuçta ikimizde öğrenciyiz :)

Abla desen daha iyi olur :)
Bnd ogrenciyim istanbulda oturuyorum evim sahile cok yakin die gttm rot aldm uni istte olur kafasina snra ank oldu gordm ebemi :) kopegim ben ve dayanamadan aldigim kedi(leri)m
Ogrenci haliyle cooooookk daha zor
Birakip gidiyosun okula hayvancik btn gun seni bekliyo cnk 1 saat bile braksan terketti korkusu yasiyorlar
Bunun kisi varki en pisi o
Hayvan gbi yagmur yagiyo ve sen ipe ipe o kopegi disari cikartip gezdirmek zorunda kaliyosun istedigin kdr yerin olsa bile dayanamiyosun eve aliyosun hoop evin icini bilmemne goturuyo snra onu temizle
Yorgun oluyosun hayvan gbi odevin oluyo hasta oluyosun (39 atesle kopegimi sokaga cikartip ihtiyacini giderip snra eve gelip hastaneye gidip serum yedigimi biliyorum) ama genede gezdirmen lazm
Arkadaslarin diyo onu yapalm burd takilalim sen diyosunki kopegim evde tek ben eve gidiyorum oluyosun
Tatile gidemiyosun aracin yoksa hele iice patliyosun her yere (gezme kisminda) kopek almiyolar kopek alan cafelerde gidip oturuyosun

Calisma hayatina bisi diyemem ama kopek cok zor

Ama eve geldiginde btn gun kafan sismis halde 4 patili bi canavar ustune kosuyo 2 patisini omzuna koyup seni yalamaya basliyo o herseye deger..
Sevgilin veya annen bile seni aylar snra gorse ole davranmiyo :))

eeyore
15-09-2012, 01:15
1,5 yasina kdr duzene giremeyebiliyor tuvaleti oda var :)

Gunes G.
15-09-2012, 01:27
Bi kere ilk posta asilari var yok kanli ishaliydi yok genclikti bla bla bunlar tuzlu zaten 3 kere tekrarlanir snrada yapilmaz
Diger rutin asilarda ise vet hek hayvanlara deger veren biriyse parasi icin yapmiyorsa indirimli tarife yapar muayene bedeli almaz en pahali asi bu kosullar altinda mantar asisidir 40tl idi.
E vet hek lerin %90 i bu isi para icin yaptigindan hayvanin caninin degeri olmadigindan en ucuz asi 70-100 arasi degisiyor
Muayene ucretleri kucuk buyuk irk a gore degisiyor 100-200 arasi
Kisin her 3 ayda 1 yazin ise 2 ayda bir ic-dis parazit asisi var ki 20lira gbi bi mebla tablet basi (kilosuna gore tablet sayisi artiyor ben kendi kopegime ic parazite 6-7 tablet yuttuyorum bunun asi secenegi var genelde vet hek yanasmaz cnk pet asi sevmez)
E hic hastalanmiyor diye de bir kaide yok bademcikleri sisiyor enfeksyon kapiyor hoop min 3 gun antibiyotik tedavisi
Ekstra hastaliklar (goldenlarda deri hastaliklari vb) oluyor
Buyuk irk a sahip olucaksaniz duzenli kalca rontgeni cektirmeniz gerekiyor o ucreti tuzlu kan degerleri olcturme tuzlu
Heleki kalca cikikligi varsa ameliyat 3000-5000tl arasi

1 yasina kadar puppy kullanmaniz gerekiyor Snra adult ki en ucuz (market mamalarini kast etmiyorum kesinlikle onlar basarili mama olmuyor pet ihtiyaci olan vitamin mineral vb alamiyor ve daha cok yemeye basliyor normal zamanda tuketebilecegin mamayi yari zamanda bitiriyor) hills tir oda tanidiga 120 10kg i bunun pro plani vb secenekleri var 12 kg 280 liraya kdr cikiyo

E hep kuru mama vermiyosun yok kemik kaynatmasiydi Yok oduluydu kendinize yedirdiginizden fazlasini kopeginiz icin hazirliyorsunuz siz kendinize ugrasmazsiniz yemek icin

E mama kabiydi tasmaydi (boyun tasmasi buyuyene kdr 50 kere degisiyo gogusde ayni sekilde) yok box iydi yagmurluguydu...

Liste bu sekilde uzuyor.
Yazdiklarimdan sacma gelen olabilir belki gerek duymayabilirsiniz ama bakmaya basladiginizda inanin dediklerimi er gec kullaniyorsunuz ve memnun kaliyorsunuz

Masrafli yani
Hic bir hayvan sahibi ozellikle buyuk irklar icin konusim kesinlinlikle degil mutfak masrafi kendilerine petlerine doktukleri kadar para harcamiyorlar..

Eklem problemleri gibi sorunlarla karsilasmamak icin bebeklikten itibaren kaliteli beslenme sart, yeterli glucosamine ve chondroitin iceren, bunun yaninda dogadaki beslenmeye en yakin mama ile beslemek sart. Hills, Proplan, Royal Canin gibi markalar kopeginize vermeniz gereken en minimum kalite olmali ki bu urunleride kullaniyorsaniz mutlaka ek takviye yapmaniz gerekecektir mamaya keza glucosamine & chondroitin miktarlari tek basina yeterli gelmeyecektir. Keza protein miktari limit seviyede ve karbonhidrat miktari maximumlardadir. Dunyanin en kaliteli mamalarinin markalari belli zaten, Orijen var, Innova var, taste of the wild var, wellness filan var. Esas baba markalar bunlar zaten ki Turkiyede bu markalarin adini bile duymamis cok insan vardir. Sadece Orijen'i bulabilirsiniz onuda elimizi tasin altina sokup getirdigimiz icin. Yoksa bu markalari buraya toptanci bir distributor getirse, ara toptancilara dagitsa, onlarda diger ara toptancilar ve petshoplara dagitsa, misalen 192 TL olan Orijen olur size 280 TL. Acin bakin proplan hills gibi markalar yurt disinda buradaki fiyatlarinin %30 altina satiliyor sirf bu sebepten oturu. Orijende ise fiyat yurt disi ile 1 e 1 ayni. Zincir magazalarimiz oldugu icin boyle bir mamayi boyle fiyatlara satabiliyoruz, allaha sukur para para diye olmedigimiz icin sacma rakamlara da satmiyoruz bircok firma gibi. Kisaca beslenme konusunda isin ic yuzude bu sekilde...

musti2jz
15-09-2012, 01:27
O zaman en azindan 6aylik alacaksin asilari yapilmis ve hala birini sahip kabullenebilecek psikoloji ve yastayken boylece cogu bebeklik hastaligi ve asisindan kurtulacaksin hemde kisiligi biraz daha kendini belli etmis olur o aylarda daha istegine uygun bulursun korkulacak birsey yok o kadar.Ama emek ister gece beklenmedik bir anda tuvaleti gelir uyutmaz (2yasina kadar olabilir bu) sabah aksam gezme ister en guzel kopek arkadasimin kopegidir lafina bazen keske kulak assaydim dersin aldiktan sonra ama seni gordugunde sallanmaya baslayan kuyruk herseyi unutturur :)

6 aylık alırsam da o 2 aylıkken ki paytak paytak yürüyüşüne şahit olamıcam :D oyüzden alırsam en az 2 aylık yavru alırım yani :)

musti2jz
15-09-2012, 01:30
Abla desen daha iyi olur :)
Bnd ogrenciyim istanbulda oturuyorum evim sahile cok yakin die gttm rot aldm uni istte olur kafasina snra ank oldu gordm ebemi :) kopegim ben ve dayanamadan aldigim kedi(leri)m
Ogrenci haliyle cooooookk daha zor
Birakip gidiyosun okula hayvancik btn gun seni bekliyo cnk 1 saat bile braksan terketti korkusu yasiyorlar
Bunun kisi varki en pisi o
Hayvan gbi yagmur yagiyo ve sen ipe ipe o kopegi disari cikartip gezdirmek zorunda kaliyosun istedigin kdr yerin olsa bile dayanamiyosun eve aliyosun hoop evin icini bilmemne goturuyo snra onu temizle
Yorgun oluyosun hayvan gbi odevin oluyo hasta oluyosun (39 atesle kopegimi sokaga cikartip ihtiyacini giderip snra eve gelip hastaneye gidip serum yedigimi biliyorum) ama genede gezdirmen lazm
Arkadaslarin diyo onu yapalm burd takilalim sen diyosunki kopegim evde tek ben eve gidiyorum oluyosun
Tatile gidemiyosun aracin yoksa hele iice patliyosun her yere (gezme kisminda) kopek almiyolar kopek alan cafelerde gidip oturuyosun

Calisma hayatina bisi diyemem ama kopek cok zor

Ama eve geldiginde btn gun kafan sismis halde 4 patili bi canavar ustune kosuyo 2 patisini omzuna koyup seni yalamaya basliyo o herseye deger..
Sevgilin veya annen bile seni aylar snra gorse ole davranmiyo :))

çok özür dilerim ya forumun genel kitlesi erkek olduğu için şeyy edemedim ben :D tekrar özür dilerim abla :)

bulunduğum şehrin kışı okadar sert geçmiyor ya o konuda sıkıntı olmaz :) bazen yağmur yağsın diye dua ettiğimiz oluyor :D :D

ne zor işmiş köpek sahibi olmak :(

Zero
15-09-2012, 01:33
6 aylık alırsam da o 2 aylıkken ki paytak paytak yürüyüşüne şahit olamıcam :D oyüzden alırsam en az 2 aylık yavru alırım yani :)

Zaten 55 gunluk altinda alamazsin ortalama sutten kesilme suresi.6 aylikken hala paytak yuruyen bir cins bul bence kendine :) illallah edersin o 4 ay boyunca cikarirsin disari yorulur atar kendini yere yurumez tuvaletini baktigin yerde yapar soz dinlemez hastalanir herseye mizlar simarir kizarsin kuser...Daha anlatayimmi o en zor donemle ilgili hala 2 aylikken almak istiyormusun :D

darkmoon
15-09-2012, 01:37
arkadaşda kuru mamayı kesdi bir yerde bir şeyler okumuş yalnız evde organik mama yapmak hem çok daha masraflı hemde meşakatli bizim arkadaş bir mama yapıyor kemik den kemik suyu yapıyor parça et havuç patates falan katıyor insan yemiyor o kadar lüks yemeği .. :)

musti2jz
15-09-2012, 01:38
Zaten 55 gunluk altinda alamazsin ortalama sutten kesilme suresi.6 aylikken hala paytak yuruyen bir cins bul bence kendine :) illallah edersin o 4 ay boyunca cikarirsin disari yorulur atar kendini yere yurumez tuvaletini baktigin yerde yapar soz dinlemez hastalanir herseye mizlar simarir kizarsin kuser...Daha anlatayimmi o en zor donemle ilgili hala 2 aylikken almak istiyormusun :D

ben en iyisi köpeği olan bir arkadaş sahibi olayım daha iyi ya :D valla yazdıklarınızı okuyunca strese girdim :D yada olmadı bir arkadaşıma hediye edim istediğim zaman gider severim böylece köpek almak dışında bütün masraflardan kurtulmuş olurum :D :P

musti2jz
15-09-2012, 01:40
arkadaşda kuru mamayı kesdi bir yerde bir şeyler okumuş yalnız evde organik mama yapmak hem çok daha masraflı hemde meşakatli bizim arkadaş bir mama yapıyor kemik den kemik suyu yapıyor parça et havuç patates falan katıyor insan yemiyor o kadar lüks yemeği .. :)

ohh biz çekelim ceremesini onlar sürsün sefasını :D evde çıkan yemekten iki kapta onların önüne koysak yemezler mi :P :D

eeyore
15-09-2012, 01:44
Eklem problemleri gibi sorunlarla karsilasmamak icin bebeklikten itibaren kaliteli beslenme sart, yeterli glucosamine ve chondroitin iceren, bunun yaninda dogadaki beslenmeye en yakin mama ile beslemek sart. Hills, Proplan, Royal Canin gibi markalar kopeginize vermeniz gereken en minimum kalite olmali ki bu urunleride kullaniyorsaniz mutlaka ek takviye yapmaniz gerekecektir mamaya keza glucosamine & chondroitin miktarlari tek basina yeterli gelmeyecektir. Keza protein miktari limit seviyede ve karbonhidrat miktari maximumlardadir. Dunyanin en kaliteli mamalarinin markalari belli zaten, Orijen var, Innova var, taste of the wild var, wellness filan var. Esas baba markalar bunlar zaten ki Turkiyede bu markalarin adini bile duymamis cok insan vardir. Sadece Orijen'i bulabilirsiniz onuda elimizi tasin altina sokup getirdigimiz icin. Yoksa bu markalari buraya toptanci bir distributor getirse, ara toptancilara dagitsa, onlarda diger ara toptancilar ve petshoplara dagitsa, misalen 192 TL olan Orijen olur size 280 TL. Acin bakin proplan hills gibi markalar yurt disinda buradaki fiyatlarinin %30 altina satiliyor sirf bu sebepten oturu. Orijende ise fiyat yurt disi ile 1 e 1 ayni. Zincir magazalarimiz oldugu icin boyle bir mamayi boyle fiyatlara satabiliyoruz, allaha sukur para para diye olmedigimiz icin sacma rakamlara da satmiyoruz bircok firma gibi. Kisaca beslenme konusunda isin ic yuzude bu sekilde...

Mama konusunda malesef sinirli kaliyoruz haklisiniz el verdigince bunlari yapmaya calissiyoruz
Valla takviye yapiyodum izliyodum cnk napiyo ne ediyo genelde multivit kullaniyodum seluloz fln alsn diye yada kemik veriyodum kaval kemigi onu yiyodu
Kalca muhabbetinde ztn sdc mama yeterli kalmiyorki iste merdiven cikmicak yuzucek (ki genetik kodlamasinda yoksa) ama mama konusunda kesinlikle haklisnz da bn bu kdr icerigine kdr bilmiyorum ac kalirsa kedi mamasi veriyorum protein olarak %si daha fazla ama yiyodu bizimki :)
Ne yazicami bilemedim valla ama haklisiniz ne deseniz :)

çok özür dilerim ya forumun genel kitlesi erkek olduğu için şeyy edemedim ben :D tekrar özür dilerim abla :)

bulunduğum şehrin kışı okadar sert geçmiyor ya o konuda sıkıntı olmaz :) bazen yağmur yağsın diye dua ettiğimiz oluyor :D :D

ne zor işmiş köpek sahibi olmak :(

Yok onemli diil alisigim ben :)
Kis konusunda rahatsinda yazin sicaksa oda ayri dert
Sicak oluyo btn gun klima acmak zorunda kaliyosun sbh gunes dogmadan ckartman aksamda 6dan evvel cikartmaman gerekiyo
Eet gercekten zor

45 gunluk ayrilabiliyor anneden ama olmasi gereken 60gun yada sole solim ne kdr anneden meme emerse o kdr iyi yavru icin

Gunes G.
15-09-2012, 01:45
ohh biz çekelim ceremesini onlar sürsün sefasını :D evde çıkan yemekten iki kapta onların önüne koysak yemezler mi :P :D

Yerler ama uygun bir beslenme sekli olmaz bu kopekler icin. O yemekler biz Omnivore canlilar icin uygun, yani hem et hem ot yiyen canlilar.

Kopekler carnivore yani etcil hayvanlardir, sindirim sistemleri bir insana oranla kisaciktir, dolayisi ile beslenmeleride tamamen buna uygun olmalidir.

Kopek et yer, tahilla isi olmaz. Siz hic dogada bugday tarlasina dalan, gidip misir tarlasina giren oradaki tahillari filan yiyen kopek gordunuz mu? Goremezsiniz cunku bu canlilar bunlari yemiyor dogada. Avlaniyor ve et yiyor. Cok basit aslinda sistemleri, bildiginiz etobur hayvan iste.

Bu arada birkac site haldir haldir karalama kampanyasi yapiyor kaliteli mamalar ile ilgili. Hatta et yemek, proteinle beslenmek kanser yapar gibi yazilar dolastiriyorlar aralarinda. Para icin kalkip bir insan, yuzbinlerce yildir et ile beslenen hayvanlara protein kanser yapar diyorsa, zaten ben bir yorumda bulunmak istemiyorum. Komik acikcasi, gulunc duruma getiriyorlar kendilerini uc kurus icin...

eeyore
15-09-2012, 01:48
Devamli hayvana kemik kaynatip onun suyuna sebze et vb seyler verilirse o hayvan protein fazlaligindan gut olur
Kuru mamaya destek olarak verilir ama..

Zero
15-09-2012, 01:49
Kopek et yer, tahilla isi olmaz. Siz hic dogada bugday tarlasina dalan, gidip misir tarlasina giren oradaki tahillari filan yiyen kopek gordunuz mu?

Gozumde canlandirdim gece gece cok guldum :D haklisiniz ev yemegi ile beslemek hayvan icin saglikli degil zaten kaliteli kuru mamanin icinde almasi gereken bircok besin mevcut gerisini multivitamin ile desteklemek gerekebilir bazi irklarda.

Gunes G.
15-09-2012, 01:52
45 gunluk ayrilabiliyor anneden ama olmasi gereken 60gun yada sole solim ne kdr anneden meme emerse o kdr iyi yavru icin

Kesinlikle dogru, ne kadar emerse o kadar iyi cunku antikorlari bu anne sutunden alip buna gore bagisiklik sistemlerini gelistiriyorlar.

Zero
15-09-2012, 01:54
Bu arada konu dogo argentino dan nasil beslemek gerektino ya dondu kusura bakilmasin.kisaca kopek beslemek zordur herkes beceremez heleki ilk kopeginizse ve tek bakacaksaniz ben bulasilmamasini tavsiye ederim akabinde o kopek bakilamaz ve biryere verilir hem verenin hemde hayvanin psikolojisi uzerinde derin yaralar acar bu ayrilik..

musti2jz
15-09-2012, 01:55
:icon13:
Yerler ama uygun bir beslenme sekli olmaz bu kopekler icin. O yemekler biz Omnivore canlilar icin uygun, yani hem et hem ot yiyen canlilar.

Kopekler carnivore yani etcil hayvanlardir, sindirim sistemleri bir insana oranla kisaciktir, dolayisi ile beslenmeleride tamamen buna uygun olmalidir.

Kopek et yer, tahilla isi olmaz. Siz hic dogada bugday tarlasina dalan, gidip misir tarlasina giren oradaki tahillari filan yiyen kopek gordunuz mu? Goremezsiniz cunku bu canlilar bunlari yemiyor dogada. Avlaniyor ve et yiyor. Cok basit aslinda sistemleri, bildiginiz etobur hayvan iste.

Bu arada birkac site haldir haldir karalama kampanyasi yapiyor kaliteli mamalar ile ilgili. Hatta et yemek, proteinle beslenmek kanser yapar gibi yazilar dolastiriyorlar aralarinda. Para icin kalkip bir insan, yuzbinlerce yildir et ile beslenen hayvanlara protein kanser yapar diyorsa, zaten ben bir yorumda bulunmak istemiyorum. Komik acikcasi, gulunc duruma getiriyorlar kendilerini uc kurus icin...

yok abi ya ben şakasına söyledim zaten onu yanlış anlaşılma olmasın :)

musti2jz
15-09-2012, 01:56
Mama konusunda malesef sinirli kaliyoruz haklisiniz el verdigince bunlari yapmaya calissiyoruz
Valla takviye yapiyodum izliyodum cnk napiyo ne ediyo genelde multivit kullaniyodum seluloz fln alsn diye yada kemik veriyodum kaval kemigi onu yiyodu
Kalca muhabbetinde ztn sdc mama yeterli kalmiyorki iste merdiven cikmicak yuzucek (ki genetik kodlamasinda yoksa) ama mama konusunda kesinlikle haklisnz da bn bu kdr icerigine kdr bilmiyorum ac kalirsa kedi mamasi veriyorum protein olarak %si daha fazla ama yiyodu bizimki :)
Ne yazicami bilemedim valla ama haklisiniz ne deseniz :)

Yok onemli diil alisigim ben :)
Kis konusunda rahatsinda yazin sicaksa oda ayri dert
Sicak oluyo btn gun klima acmak zorunda kaliyosun sbh gunes dogmadan ckartman aksamda 6dan evvel cikartmaman gerekiyo
Eet gercekten zor

anlaşıldı bu iş yatar :D

musti2jz
15-09-2012, 01:57
Bu arada konu dogo argentino dan nasil beslemek gerektino ya dondu kusura bakilmasin.kisaca kopek beslemek zordur herkes beceremez heleki ilk kopeginizse ve tek bakacaksaniz ben bulasilmamasini tavsiye ederim akabinde o kopek bakilamaz ve biryere verilir hem verenin hemde hayvanin psikolojisi uzerinde derin yaralar acar bu ayrilik..

ilk köpek diye bakamıcaz diye düşünürsek zaten hiç köpek alamayız :D

Gunes G.
15-09-2012, 01:58
Kopek ile cocuk bakmanin arasindaki en buyuk fark, kopegin hic buyumeyen bir cocuk olarak kalmasidir. O yuzden kopek bakmak sanilanin aksine inanilmaz bir ozveri ve sevgi ister. Bu ozveri ve sevgiyi sonuna kadar verebilme konusunda kafanizda en ufak bir soru isareti bile varsa asla kopek almanizi onermem. Ne sizin ne de o yavrunun ayrilik acisi cekmesine gerek yok cunku.

Kedi olabilir mesela, cunku kediler yanliz yasarlar, kopekler gibi bir suruye ait olmazlar. Bu sebepten tek baslarina kaldiklarinda bir kopek gibi zorlanmazlar. Sabah aksam cikip dolastirmaya da gerek yok, hayati boyunca evde yasayabilirler. Daha kolaydir yani baslamak icin, sonucta bu hayvan sevgisidir, kedi olmus kopek olmus kus olmus balik olmus hic fark etmez bana gore. Herkes yasam sekline uygun olani secmeli diye dusunuyorum.

eeyore
15-09-2012, 01:59

İlk kopegin skntili irk olmasin
Bnm adam gbi baktigim ilk kopegim rot iste
Kucuk irk al cok hasta ruhlu olsn istiyosan jack russsel al beagle al
Buyu irk istiosan labrador al
Bunlar bi nebze daha kolay irk bizimkilere gore

Ama sorumluluk degismiyo iste

eeyore
15-09-2012, 02:00
Kopek ile cocuk bakmanin arasindaki en buyuk fark, kopegin hic buyumeyen bir cocuk olarak kalmasidir. O yuzden kopek bakmak sanilanin aksine inanilmaz bir ozveri ve sevgi ister. Bu ozveri ve sevgiyi sonuna kadar verebilme konusunda kafanizda en ufak bir soru isareti bile varsa asla kopek almanizi onermem. Ne sizin ne de o yavrunun ayrilik acisi cekmesine gerek yok cunku.

Bnm ogluma nasil baktigimi gordukleri icin cok ii bi anne olcagimi soyluyolar
Ama ben cocugumq kopegime davrandigim ozveriyle davranamam biri insan biri hayvan cnk hayvanlar daha degerli bnm icin cnk cocuk bi sekilde anlatir derdini konusur petlerimiz ole diil malesef daha korunmasiz daha acizler
Muhtemeln cocugum bna kopegimin yaptiklerini yapsa dayak manyagi yaparim kopegime vurmam

musti2jz
15-09-2012, 02:02
İlk kopegin skntili irk olmasin
Bnm adam gbi baktigim ilk kopegim rot iste
Kucuk irk al cok hasta ruhlu olsn istiyosan jack russsel al beagle al
Buyu irk istiosan labrador al
Bunlar bi nebze daha kolay irk bizimkilere gore

Ama sorumluluk degismiyo iste

kaç yaşında şimdi köpeğiniz ve nekadar bir süreden beri sizde?

aslında beagleları da çok seviyorum onları araştırmıştım sürekli oyun isteyen yapıdalarmış hiç rahat durmuyolarmış falan fistan diyorlardı ama sevimli köpek tabi :)

eeyore
15-09-2012, 02:04

Kedi olabilir mesela, cunku kediler yanliz yasarlar, kopekler gibi bir suruye ait olmazlar. Bu sebepten tek baslarina kaldiklarinda bir kopek gibi zorlanmazlar. Sabah aksam cikip dolastirmaya da gerek yok, hayati boyunca evde yasayabilirler. Daha kolaydir yani baslamak icin, sonucta bu hayvan sevgisidir, kedi olmus kopek olmus kus olmus balik olmus hic fark etmez bana gore. Herkes yasam sekline uygun olani secmeli diye dusunuyorum.
Kedide sknti ama kopek kadar diil
Su an 4 kedim 1 kopegim var
Ki kedi sayisi bi ara 11 di
Bnm psikolojim galiba pek hos degil neyse
Evet dediginiz gibi kedi daha basarili ama fazlasi zarar
Daha ruh hastasi kediler bide :)
Ama smd bi kedi/kopek le bi balik bi kus bir olmuyo yaaa :)

eeyore
15-09-2012, 02:05
kaç yaşında şimdi köpeğiniz ve nekadar bir süreden beri sizde?

aslında beagleları da çok seviyorum onları araştırmıştım sürekli oyun isteyen yapıdalarmış hiç rahat durmuyolarmış falan fistan diyorlardı ama sevimli köpek tabi :)

3 yasini doldurdu mayista 2.5 aylikken aldim ama o 3 senenin 2 senesinde o kdr cok sey basimiza geldiki oyhhh ne kdr hastalik varsa hepsni gecirdi fln baya ugrastik
Beagle en hiperaktif 2 irktan birisidir kopek aleminde digeride jack russel iste iyidir ya iyidir :)

Gunes G.
15-09-2012, 02:05
Anne olduktan sonra tum duygularin ciddi sekilde degistigini duymustum :)

Gunes G.
15-09-2012, 02:07
3 yasini doldurdu mayista 2.5 aylikken aldim ama o 3 senenin 2 senesinde o kdr cok sey basimiza geldiki oyhhh ne kdr hastalik varsa hepsni gecirdi fln baya ugrastik
Beagle en hiperaktif 2 irktan birisidir kopek aleminde digeride jack russel iste iyidir ya iyidir :)

En zor iki irk sizinkiler gercekten, asi, enerjik, dik basli ne kadar zor ozellik varsa sizin cinslerde var :) Allah kolaylik versin :)

eeyore
15-09-2012, 02:08
Anne olduktan sonra tum duygularin ciddi sekilde degistigini duymustum :)

Su an 4 tane cocugum var en yaslisi 10 yasinda bi ara bu sayi 12 ye cikti
Mumkunse o insan kismindan olan cocuk kalsin ben almiiiiiiiimm bunlar bna yetiyo.
Tesekkur ederim alanada mani olmam zaten :)

eeyore
15-09-2012, 02:09
En zor iki irk sizinkiler gercekten, asi, enerjik, dik basli ne kadar zor ozellik varsa sizin cinslerde var :) Allah kolaylik versin :)

Yuruyus bandi almak icin para biriktiriyodum.
Sansim cok iyi huylu olmasi bnm kopegimin ama sknti bitmiyo malesef

Zero
15-09-2012, 02:10

Demek istedigim bir yakininda bir arkadasinda varsa ve ne kadar zor bakildigini biliyorsan buna ragmen istiyorsan al.Bunlari gormediysen ve ilk hayvanin olacaksa ve bak bunu not et "tek basina bakacaksan" oldukca zorlanirsin cunku bazen hasta bazen sarhos bazen unutkan bazen bunalimda bazen tatilde bazende sebepsiz yere kendine zaman ayirmak zorunda kaldigin bir an unutmaki ilgilenmen yagmur camur kar soguk demeden cikarip zaman harcaman gereken sana muhtac bir canli seni bekliyor olacak.O yuzden ilkse cok iyi dusun dedim o duzen oturana kadar bayagi zaman harciyorsun.Sabahlari babam gezdirir aksamlari ben benim kopegim oynarken babamin dizini kirdi(biraz kabadir benim yavrum) yaklasik 2,5 ay hem sabah hem aksam ben gezdirdim o sabahin 6sinda yagmurun altinda aksamdan kalma bi kafa buz gibi havada onu o sicak yataktan cikarip gezdirmek herkesin yapabilecegi is degil.Gozunu korkutmak istemiyorum ama o yuzden tek mi bakacaksin diye soruyorum?

musti2jz
15-09-2012, 02:14

rott iyidir iyidir :P :D

eeyore
15-09-2012, 02:19
rott iyidir iyidir :P :D

Hiiiii....
Dogumdan snra ebeni bi daha gormek istersen sen blrsn :)

Bn kacar i gclr

musti2jz
15-09-2012, 02:23
Hiiiii....
Dogumdan snra ebeni bi daha gormek istersen sen blrsn :)

Bn kacar i gclr

verdiğin bilgiler için teşekkürler abla :) iyi geceler

eeyore
15-09-2012, 02:26
verdiğin bilgiler için teşekkürler abla :) iyi geceler

Almadan once kopegi hangi irk olursa olsun int uzerinde ozellikle irk dernek sitelerinden ciddi arastirmasini yapmani oneririm cok yardimi oluyor

musti2jz
15-09-2012, 03:50
Demek istedigim bir yakininda bir arkadasinda varsa ve ne kadar zor bakildigini biliyorsan buna ragmen istiyorsan al.Bunlari gormediysen ve ilk hayvanin olacaksa ve bak bunu not et "tek basina bakacaksan" oldukca zorlanirsin cunku bazen hasta bazen sarhos bazen unutkan bazen bunalimda bazen tatilde bazende sebepsiz yere kendine zaman ayirmak zorunda kaldigin bir an unutmaki ilgilenmen yagmur camur kar soguk demeden cikarip zaman harcaman gereken sana muhtac bir canli seni bekliyor olacak.O yuzden ilkse cok iyi dusun dedim o duzen oturana kadar bayagi zaman harciyorsun.Sabahlari babam gezdirir aksamlari ben benim kopegim oynarken babamin dizini kirdi(biraz kabadir benim yavrum) yaklasik 2,5 ay hem sabah hem aksam ben gezdirdim o sabahin 6sinda yagmurun altinda aksamdan kalma bi kafa buz gibi havada onu o sicak yataktan cikarip gezdirmek herkesin yapabilecegi is degil.Gozunu korkutmak istemiyorum ama o yuzden tek mi bakacaksin diye soruyorum?

gözünü korkutmak gibi olmasın diyorsun ama korkuttun bir kere :D valla bu kadar sorumluluk gerektirdiği hiç aklımdan bile geçmemişti. bilgileriniz için çok teşekkürler.eğer alırsam bu konuda bildiririm gerçi arkadaşın konusunu dağıttık ama k.bakmasın :)

UmutRıza
29-12-2013, 21:02
http://u1312.hizliresim.com/1j/x/w0ks9.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

buda benim kız :)