PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ani frende yanan dörtlüler ve fren lambalarının yanıp sönmesi

aqustic
12-12-2009, 00:24
Bazı araçlarda belli bir hızda ani fren yapınca arka dörtlüler fren esnasında yanıyor ve böylece arkadan gelen sürücü biraz daha dikkatli olarak yavaşlıyor.
Mercedes ve BMW de ise durum biraz daha degişik.BMW'de benım bildigim kadarıyla ani frende hem dörtlüler yanıyor hem de frenın şiddetıne göre fren lambaları çakar şeklınde üst üste yanıp sönüyor.Atıyorum önde BMW,arkada başka bir araç sürekli bu şekılde 30-40 km hiç ayrılmadan gidiyorlar ve aralarında da belirli bir mesafe var diyelim. BMW bazı virajlarda hafif fren yapıyor ve arkadakı de BMW nin fren lambası yanınca hafif fren yaparak yavaşlıyor.Fakat daha ilerde başka bir virajda yol kapalı veya yolda kaza varsa BMW ani fren yaparak duracak ve o an arkadaki de BMW'nin ani frenin etkisiyle yanan dörtlülerini ve üst üste yanıp sönen fren lambalarını farkedip frene daha fazla yüklenecek ve bu sefer BMW nin yavaşlamak için frene bastıgını degil tamamen durdugunu geriden anlıcak.Ama o an BMW'nin fren lambaları önceki virajlarda oldugu gibi sabit yanık kalsaydı arkadaki gelen sürücü BMW'nin yine yavaşladıgını sanıp frene daha az bascak ve çarpcak.İşte arkadan gelen sürücünün dikkatini toplamak için geliştirilmiş bana göre çok zekice düşünülmüş faydalı bir sistem.Kaza riskini azaltıyor.
Bununla ilgili video arıyorum ama bulamadım.Bir de bu sistemin 206 ve 307de de oldugunu okudum.Fakat ne hikmetse sırf bu dörtlülerin yanıp söndügünü görmek için hız yapıp ani frene basan arkadaşların dörtlülerin yanmadıgını ve bu sistemin çalışmadıgını duydum.Deneyen var mı aranızda?

SaBRi
12-12-2009, 01:16
önceki aracım 307 idi ani frenle beraber vites küçültünce dörtlüler yanıyodu

-ER-
12-12-2009, 01:21
Megane 2 dede vardı Benim de bir fikrim vardı fren lambaları ile ilgili
Fren pedalının bi şiddet ölçer gibi yani seviyesi olması ve belli seviyelerce fren lambasının Daha parlak yanması
ani fren yapıldığında kıp kırmızı yani ciddi anlamda yarım frende normal dur kalklarda ise biraz daha zayıf gibi düşündüm.
Bazı arkadaşlar zayıf olması dur kalk trafikte arkadan dokunmalara neden olabilir diye düşünebilir.
Bence olamyacaktık geçengün köprü trafiğinde ayağım kasıldığı için yolu komple el freni ile durarak bitirdim çarpmadılar :D

barışbazan
12-12-2009, 01:32
bende denedim düşük hızda da olmadı..Sanırım belli bir km/h üzerinde olması lazım donanımında var normalde ABS ile bağlantılı falandır belki:)

serhat306
12-12-2009, 08:36
307 lerde bende denedım var ama bıldıgım kadarıyla cogu aracda mevcut olan bır sıstem bu suruculerın haberı yok kullanan...

SOMEONESPECIAL
12-12-2009, 08:48
Megane 2 dede vardı Benim de bir fikrim vardı fren lambaları ile ilgili
Fren pedalının bi şiddet ölçer gibi yani seviyesi olması ve belli seviyelerce fren lambasının Daha parlak yanması
ani fren yapıldığında kıp kırmızı yani ciddi anlamda yarım frende normal dur kalklarda ise biraz daha zayıf gibi düşündüm.
Bazı arkadaşlar zayıf olması dur kalk trafikte arkadan dokunmalara neden olabilir diye düşünebilir.
Bence olamyacaktık geçengün köprü trafiğinde ayağım kasıldığı için yolu komple el freni ile durarak bitirdim çarpmadılar :D

Q7 de bahsettiğin sistem var Erel

Ahmet Saraçoğlu
12-12-2009, 09:23
eski c3ümde de vardı flaşör olayı...bide ekstra herkezin farketmediği bi özellik daha vardı.

Panik frende frene ilk basış şiddetim fazlaysa ve frene seri basıyosam pedal benim güç uygulamam haricinde pedalı kendisi içeriye çekip kendi kontrolünde en yüksek frenajı yapıyordu.Emin olmamakla beraber birazdaha profesyoneli mercedeslerde BAS olarak kullanılıyo die biliyorum ama dediim gibi emin deilim.

Dörtlülerle ilgili kadrandaki abs nin devreye girme ışığından tetiklenen bi sistem geliyo aklıma dörtlüler için ama stoplardaki çakar olayı için bişey düşünemiyorum.

ATA156
12-12-2009, 11:30
Çoğu sıfır araçta var artık bu sistemler...

Maxiboost
12-12-2009, 11:45
Evet flasor olayi var 206 da bizzat yakmisligim vardir. Fren pedali olayida dogru fren pedalini asagiya ittiris hiziniza gore fren pedalindaki karsi gucu azaltiyor sanki fren pedali bosta gibi zart die kokune kadar basiosunuz :) ilginctir ama 206 bence zamanina ve segmentine gore inanilmaz dolu bir aracti.

hakanguclu
12-12-2009, 11:59
astra h tada var 4 lü degil ama çakar fren sistemi çalısıyor.

seko
12-12-2009, 12:07
bizde moda oldu bu hergun otobandan gebzeye gidiyorum milletimiz dip dibe gittiginden en ufak frende hemen herkes 4luleri yakıyor :)

Ahmet Saraçoğlu
12-12-2009, 12:11
ben c3 ten alışmıştım , ani frenden sora dörtlüler sönsün diye basardım , şimdi ceratoda olmamasna ramen ani fren sonrası elim hemen dörtlülere gidiyo:D

_Burak_
12-12-2009, 12:52
Bizim baba eski taksici
Daha çocukken ilk ondan gördüm öğrendim
Teknik eski demekki :D
El hemen 4lüye gidiyor temde bir şey olunca v.s

karsiyakaliozi
12-12-2009, 12:53
207 lerde abs acınca yakıyor flaşörleri

blueedeep
12-12-2009, 13:03
valla hiç yandığını görmedim aracımda var mı yok mu haberim de yok doğrusu elim hemen 4lüye gidiyor o durumlarda ama acaba bu özelliği devreye sokup çıkarmaya yarayan bişey mi var ki? atıyorum mesela 4lüye uzunca basmak gibi

olcay_bora
12-12-2009, 14:56
307 sahibiyim frene basınca dörtlüler devreye giriyor arac dursada dvm etsede onlar yanmaya devam ediyor gaza basınca devre kapanıyor ve sönüyor

Pug67
12-12-2009, 20:56
bende pederin vaneo da yakmıstım dörtlüleri bi kaç kere... ani frende ve ani direksiyon hareketinde aracın kaymasından dolayı yakmıştı...

Schumi
12-12-2009, 22:30
206 da hiç yanmıyosa ayda 1 kere yanıyo.

mertk
12-12-2009, 22:38
arkamdan gelen arkadasım solemisti bende yeni öğrendim çakar gibi yanmıs stoplar öle anlattı

Absinthé
12-12-2009, 23:12
Ben ClioIII'de dipfrende vites düşürünce 4'lüleri yaktıgına şahit oldum. Onun dışında dip frende yakmadı hiç. Bmw'dede yaktıysa farkında değilim genelde yanlarken kendim yakıyodum :)

Tuning055
12-12-2009, 23:37
c3 lerdede var... haklısın..

M.A.D
14-12-2009, 14:24
vala o kadar ani fren yaparım daha hiç yandığını görmedim :D kendi elimle yakıyorum hep :D

douu
14-12-2009, 18:01
peki bunu manuel olarak deilde olmayan araçlara bi devreyle baglamak mümkünmüdür ? cok ciddi bişey olmasa gerek.. abs devreye girince 4lü yansın.. yapabilecek birileri olabilir bence bu işi ;) yardımcı olmak isteyen yazarsa buraya ben yapmak isterim ;)

levent
14-12-2009, 18:42
peki bunu manuel olarak deilde olmayan araçlara bi devreyle baglamak mümkünmüdür ? cok ciddi bişey olmasa gerek.. abs devreye girince 4lü yansın.. yapabilecek birileri olabilir bence bu işi ;) yardımcı olmak isteyen yazarsa buraya ben yapmak isterim ;)

olm abs hep devrede zaten iptal etme gibi bi seçenek yokki :D pedal dibine switch konulup kazık fren yaptığında yancak şekilde ayarlanabilir.

deniz
14-12-2009, 19:14
ben o ısı manuel yapıyorum ahahah :D

master
14-12-2009, 19:21
206 da var mı bu özellik, hiç görmedim.

depresif
14-12-2009, 20:01
bnm 307 de de war bnde bilmiyordum bi gün öle gazlarken önümdeki lavuk aniden fren yapınca kızaklamak zorunda kaldım abs devreye girdi ve dikkat ettim o sırada 4 lülerde yanıyordu tabi baska efekt falan warsa bilmiorum arkadakine sormak lazım

douu
14-12-2009, 20:16
olm abs hep devrede zaten iptal etme gibi bi seçenek yokki :D pedal dibine switch konulup kazık fren yaptığında yancak şekilde ayarlanabilir.

manyak herif :icon_wack abs sürekli devrede bilioz da lafı niye oturdugun yerinle anlıyon :D:D

levent
14-12-2009, 20:44
manyak herif :icon_wack abs sürekli devrede bilioz da lafı niye oturdugun yerinle anlıyon :D:D

32 saattir non-stop uykusuzum olm olur o kadar :D

Orhan
14-12-2009, 20:49
ford fusionımda vardı flaşör

redbaron
15-12-2009, 02:04
fiorino da bile var sonuna kdar bastığında çalışıo 4 lüler ,uyarmak için güzel<

meLaNchoLic
17-12-2009, 14:02
insigniada da war.. arkasından giderken görmüştüm kırmızıda durcam diye yırtınırken çakar gibi vuruodu gözüme gözüme stopları :D

_sinan_
17-12-2009, 14:06
benim 307 dede var bu dörtlü yanması olayı ama siir ediyor bazen , çünkü yanmasını bildiği gibi sönmesini bilmiyo ve kendin söndürmek zorundasın , ses olunca duymuyosun ve uzun süre öyle gidiyosun bazen buda moral bozucu bişey bence , yanıp normal hıza düşünce sönse çok daha güzel olurmuş...

Maxi
17-12-2009, 14:36
nereden nasıl bir sinyal alsakta panik fren yaptığımız zaman 4 lüler yanıp sönse ? :beuj:

fren pedalı altına switch demeyin o akıllıca bir çözüm değil bence .

VeNoM_35
17-12-2009, 14:41
nereden nasıl bir sinyal alsakta panik fren yaptığımız zaman 4 lüler yanıp sönse ? :beuj:

abs beyninden olabilirmi?

Alican
17-12-2009, 15:48

Abs devreye nasıl giriyor bilgim yok ama eğer bir sensör ile devreye giriyorsa abs devreye girdiği anda 4lülere sinyal yollanabilir.

Maxi
17-12-2009, 16:29
abs den almak mantıklı ama abs de öyle bir çıkış yokki ,
biraz kurcalamak lazım ,
abs devreye giriyorsa zaten panik fren yaptığımızın resmidir de,
neresinden alıcaz .

Alican
17-12-2009, 16:54
abs den almak mantıklı ama abs de öyle bir çıkış yokki ,
biraz kurcalamak lazım ,
abs devreye giriyorsa zaten panik fren yaptığımızın resmidir de,
neresinden alıcaz .

Zamanında sürekli opelin abs ışığı yanıyordu servis bir parçanın değişmesi gerektiğini söylemişti. Sanayiye gittiğimizde disklerin orda bir kablonun koptuğunu gören usta kabloyu lehimledi ve sorunu çözdü. Sanırsam frenlerin ordaki sensörleri biraz kurcalarsak bu iş olucak :D

Maxi
17-12-2009, 17:10
yok abs sensörleri olmaz ,
onlar o şekilde çalışmıyor ,

poryaların oradaki çentikleri sayıyor onlar lastikler döndükçe ,
zaten sayma işlemi durunca abs beynide anlıyor ahanda lastik kitlendi diyor ona göre davranıyor .

erh
17-12-2009, 17:27
fiat fiorinoda abs girdigi an dortluler devreye giriyor..

Alican
17-12-2009, 17:29

zaten sayma işlemi durunca abs beynide anlıyor ahanda lastik kitlendi diyor ona göre davranıyor .

Hımm şöyle birşey olabilirmi peki.
Fren hortumuna müdahale edilip araya bir basınç sensörü konulsa ve basınç atıyorum 1bar oldugunda abs devreye giriyor dersek o sensörün uyarısıda flaşörler olsa :beuj:

VeNoM_35
17-12-2009, 17:32

elektrikten pek anlamam ama, abs devreye girdiğinde beyinden balatalara doğru bir sinyal çıkıyor olsa gerek, bu kablo üstünde araya girme ihtimali yokmu mesela?

Maxi
17-12-2009, 17:37
Hımm şöyle birşey olabilirmi peki.
Fren hortumuna müdahale edilip araya bir basınç sensörü konulsa ve basınç atıyorum 1bar oldugunda abs devreye giriyor dersek o sensörün uyarısıda flaşörler olsa :beuj:

basınç sensörü mümkün ,
ama onlarda çok pahalı ,
astarı yüzünden pahalıya çıkabilir ,

bu arada fren hatlarındaki hidrolik basınçları çok daha yüksek aklınızda bulunsun .

en güzeli gene bir şekilde abs den faydalanmak ama nasıl olur bilmiyorum ,
birde her aracın abs devresi farklı,

sonuçta
1-abs üzerinden birşeyler yapmak
2-hidrolik basıncını ölçmek

gibi en azından kafaya yatan seçenekler var .

Alican
17-12-2009, 17:42
basınç sensörü mümkün ,
ama onlarda çok pahalı ,
astarı yüzünden pahalıya çıkabilir ,

bu arada fren hatlarındaki hidrolik basınçları çok daha yüksek aklınızda bulunsun .

en güzeli gene bir şekilde abs den faydalanmak ama nasıl olur bilmiyorum ,
birde her aracın abs devresi farklı,

sonuçta
1-abs üzerinden birşeyler yapmak
2-hidrolik basıncını ölçmek

gibi en azından kafaya yatan seçenekler var .

Basınc ne kadar yüksek bilmiyorum ama oraya uyarı lambası olan boost saati konulsa acaba sonuç ne olur boost saati o basınça yetersizmi gelir?

Maxi
17-12-2009, 17:52
Basınc ne kadar yüksek bilmiyorum ama oraya uyarı lambası olan boost saati konulsa acaba sonuç ne olur boost saati o basınça yetersizmi gelir?

boost saatimi ? turbo boostmu ?
patlar o kesin ,
net bilmiyorum ama fren hidrolik basıncı vardır 40-50 bar falan.

zıpzıp
17-12-2009, 17:55
yeni kasa kangoolarda var.ani frende yanıyor dörtlüler

Alican
17-12-2009, 17:56
boost saatimi ? turbo boostmu ?
patlar o kesin ,
net bilmiyorum ama fren hidrolik basıncı vardır 40-50 bar falan.

Evet turbo boostu demek istedim. Bu saat işini bende biraz araştırıyım konuya tekrardan yazıcam

levent
17-12-2009, 18:32
fiat fiorinoda abs girdigi an dortluler devreye giriyor..

benim arkadan dürttüğüm fiorino da yanmamıştı :D

erh
17-12-2009, 19:09
benim arkadan dürttüğüm fiorino da yanmamıştı :D

2009 model bizdeki her abs de yanıor valla :)

levent
17-12-2009, 19:20
2009 model bizdeki her abs de yanıor valla :)

benim olayda yolcu alan minibüs yola fırlıyo, arkadaki 3-4 araç kazık fren yapıyo, öndeki fiorino yapıyo ben son anda fark ediyorum frenle beraber sola kaçıyorum ama tam durma noktasında fiorinoyu dürtüyorum , sonuç yaklaşık 2-3km hızla gerçekleşen çarpışmada bende çizik yokken fiorinonun bagaj kapağı yamuluyor :D

erh
17-12-2009, 19:31
cok dandik ya.. kaportasıda, kendiside... :)

ilke-R
17-12-2009, 20:02
bizim bipper'de yapıyor onu

CRUEL
04-01-2010, 18:05
207 de abs devreye girdiğide yakıyor.Diğer şekilde abs devreye girmeden ne kadar ani olursa olsn yanmıyor.

Schumi
04-01-2010, 18:20
207 de abs devreye girdiğide yakıyor.Diğer şekilde abs devreye girmeden ne kadar ani olursa olsn yanmıyor.

206 ve sonrasi tüm Peugeot'larda ayın şekilde. Yanlız ABS devreye girmeden de yanıyo. Misal 180 ile ani fren yap ABS devreye girmeden çok çabuk hız düştüğünde yanıyor gene.

aqustic
04-01-2010, 18:33
Ben kendı aracıma yapcam da ABS yok:)
İvme sensörü lazım o da pahalı.
Hazır satılanı buldum.50 euro civarında.Direk fren lambasının kablosuna baglıyor.İvme sensörü var içinde.Hacımurata bile oluyor

CRUEL
04-01-2010, 18:44
206 ve sonrasi tüm Peugeot'larda ayın şekilde. Yanlız ABS devreye girmeden de yanıyo. Misal 180 ile ani fren yap ABS devreye girmeden çok çabuk hız düştüğünde yanıyor gene.

hmm yüksek hızda denemek kısmet olmadan pert olnca böle bilgisiz kalmşm:D

slowmotion
05-01-2010, 01:14

evet abs devreye girmesede yanıyo, önüme köpek çıktı frene bastım abs devrede değildi ama 4lüler yandı. yüksek hızlarda yapıyor ama. düşük hızda abs devreye girsede yanmıyor 4lüler

CRUEL
05-01-2010, 15:01
evet abs devreye girmesede yanıyo, önüme köpek çıktı frene bastım abs devrede değildi ama 4lüler yandı. yüksek hızlarda yapıyor ama. düşük hızda abs devreye girsede yanmıyor 4lüler

ben mahalle arasında ani fren yaptım abs devreye girdi ve yandı.Mahalle arasndada 60-70den yukarı olabiliceğini sanmıyorm belki o kdr bile yokdu.