PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizce Böyle Bir Hırsızlık Gerçekmidir?

mehzent
15-12-2009, 11:39
Gecen hafta ıcı kız arkadaşımın ablası Bahçeşehirde arabasını KFC nın onune bırakıyor ve birşeyler ıcmek ıcın orada bır cafeye giriyor oturduğunda telefonlarını arabada unuttuğunu farkediyor ve arabaya geri donduğunde telefonlarını arabada bulamıyor fakat ne kapı zorlanmış nede bır cam kırığı var ortada acaba cafedemı dusurdum dıye dusunerek gerı donuyor fakat oradada yok tabıkı..

Arabaya gerı donduğunde baska bir şey eksıkmı dıye baktığında bagajdakı ıkı adet laptopunda olmadığını farkedıyor vede kapıyı kılitledığınden de gayet emın hemen karakola gıdıyorlar ve bu sebepten oraya gıden bır kaç kişi daha olduğunu goruyorlar..

Karakoldakılerın soyledıklerine gore o muhite yenı bir grubun dadandığı ve bır sınyal yollayarak kumandadan gelen sınyalı kırabıldıklerını boylece kapıların kıtlenmedığını vede hırsızların kolayca arabaya gırdıklerını soylemişler..

Bana pek ınandırıcı gelmedı boyle bir şey buldularsa eğer dukkanların alarmınıda kurdurmazlar ve gece rahatca gırer soyarlar istedikleri yerleri adam ıkı cep telefonu calıcağına kuyumcuya gırer ve vurur voleyi..

Sizce varmıdır böyle birşey, eğerki varsa artık kapıları tek tek kontrol etmemız gerekıcek...

imhotep
15-12-2009, 11:43
en guzelı aracı kıtledikten sonra kontrol etmek.. kaskosu olmasına ragmen iki aracıda kıtledikten sonra 2 kere kontrol ediyorum cok takıntılı oldum bu aralar:))

Maxiboost
15-12-2009, 11:44
Jammer buldularsa olabilir aslinda tabi arac kilit kumandalarinin frekanslarini da etkiliyor mu bilmiorum. Aracinizin sinyallerini her zaman kontrol edin :)

ecthelion
15-12-2009, 11:44
Niye inandırıcı gelmedi? Uzaktan kumandayla kapını kitlediğinde çevrende bir rf scanner var ise senin kumandanın arabaya yolladığı veriyi dump eder (veri diyorum çünkü yeni araçlarda bir kod yolluyor, eski araçlarda belli frekansa noise yolluyordu), sen gidince dump edilen veriyi gönderir, araç açılır :)

mehzent
15-12-2009, 11:47
Niye inandırıcı gelmedi? Uzaktan kumandayla kapını kitlediğinde çevrende bir rf scanner var ise senin kumandanın arabaya yolladığı veriyi dump eder (veri diyorum çünkü yeni araçlarda bir kod yolluyor, eski araçlarda belli frekansa noise yolluyordu), sen gidince dump edilen veriyi gönderir, araç açılır :)

ee bu kadar kolay yanı o zman sımdıye kadar neden bu tarz olaylarla karşılaşmadık onu merak ettım..Bukadar basıtse işimiz zor...

Yogi
15-12-2009, 11:47
öyle bişi yapılabilir bence ama onu yapıcak adamda iki tane laptop çalmaz bence gidip daha sağlam şeyler çalar

mehzent
15-12-2009, 11:49
şöyle bir mantıkta var araba corolla ve corollanın fullerınde bılıyorsunuzki anahtar yok kumanda cebınızde bıle olsa araba calışıyor o zman o sınyalı kopyalasın arabayı komple alıp gitsin...

M.A.D
15-12-2009, 11:56
ben hep kontrol ederim :) millet dalga geçer ama granti olsun işim

TünayK
15-12-2009, 11:59
laptop hırsızı cep tel hırsızı kuyumcu hırsızı hepsı ayrı...cep tel hırsızı laptop calıp onu bı yerler okutamaz yani ucururlar adamı...

Göki,ZD
15-12-2009, 12:04
tünay sen askere gitmedin mi ? ne işin var sürekli nettesin git eğitim yap :D

ecthelion
15-12-2009, 12:05
ee bu kadar kolay yanı o zman sımdıye kadar neden bu tarz olaylarla karşılaşmadık onu merak ettım..Bukadar basıtse işimiz zor...

yurtdışında, özellikle rusyada sürekli yapılan birşey.

TünayK
15-12-2009, 12:06
tünay sen askere gitmedin mi ? ne işin var sürekli nettesin git eğitim yap :D

dogdugumdan berı askerlık yapıyorum kardesım ben:D

ecthelion
15-12-2009, 12:07
şöyle bir mantıkta var araba corolla ve corollanın fullerınde bılıyorsunuzki anahtar yok kumanda cebınızde bıle olsa araba calışıyor o zman o sınyalı kopyalasın arabayı komple alıp gitsin...

onun çalışma teknolojisi farklı, rfid'nin çok gelişmişi. her çalıştırmada farklı bir doğrulama kodu kullanıyor.

mur_84
15-12-2009, 12:11
allah korusun gçmiş olsun kötü bir durum.. :(

merruse
15-12-2009, 12:14
Kopyalamasına gerek yokki. Eğer aynı frekansta gürültü yayarsanız sürücü kilitlediğini sanır ancak araba kilitlenmez.. Dolayısı ile kapı açık kalmış olur...

elpadre
15-12-2009, 12:21
boyle bır sey var arkadaslar gecenlerde gazetede okumustum ama bu sefer arabayı goturuyorlardı bır cok araba calmıslardı artık ımbo hıc bır ıse yaramıyor yanı

maxpower
15-12-2009, 12:24
hırsızlardan teknolojinin nimetlerinden faydalanıyor

VM5590
15-12-2009, 12:26
Bunu becermek o kadar kolay değil ... bir alarm firmasının ar-ge depertmanında stajer olarak çalışmıştım ,eski kumandalar belki kopyanabilir fakat yeni nesil kumandalarda kod atlama denen birşey var ,yani her basışta farklı kod kullanıyor.

ecthelion
15-12-2009, 12:29
Bunu becermek o kadar kolay değil ... bir alarm firmasının ar-ge depertmanında stajer olarak çalışmıştım ,eski kumandalar belki kopyanabilir fakat yeni nesil kumandalarda kod atlama denen birşey var ,yani her basışta farklı kod kullanıyor.

kullandıkları cihazlarla porsche'ları çalıyorlar rusyada :)

Jam da Joker
15-12-2009, 12:29
Memocum sen haber izlemiyormusun hiç :)
Bundan 2-3 hafta önce Show tv ana haberde gösterdi..
Gizli kamera ile yakalamışlar..
Aynı şekilde kadın aracı ile Audi A6 alışveriş merkezinin önüne geliyor
Arabasını park edip hiç arkasına bakmadan uzaktan kumanda ile kapatıp gidiyor
O sırada çevrede 2-3 eleman var ellerindede ufak bir cihaz olduğu gözüküyor
Kadın gider gitmez arabanın kapılarını açıp sanki kendi aracıymış gibi rahatça bagajıda açıp herşeyi alıp gidiyorlar aynı sizin olay gibi..
Sonra polis olayı çözüyor ve buaralar çok modaymış onun için uzaktan kumanda ile kapattığında kontrol etsin aracını herkes yanılmıyorsam birisi eğer sinyalleri yanmazsa anlayabilirsiniz kapanmadığını gibi birşey demişti..
Bende geçen gün caddede isparka bıraktım arabayı kapattım gittim giderken döndüm baktım isparkta çalışan adam geldi arabanın yanına kapıyı kontrol etti kapanmışmı diye helal olsun dedim demekki onlarında haberi var..

imhotep
15-12-2009, 12:32
dogdugumdan berı askerlık yapıyorum kardesım ben:D

hazır kıta:D

VM5590
15-12-2009, 12:33
kullandıkları cihazlarla porsche'ları çalıyorlar rusyada :)

Kesinlikle olmaz demiyorum ama zor bir işlem , bence kopyalamak yerine sinyali bozmak daha mantıklı, sanırım bu tür bir cihaz kullanılıyordur. Sen kitledim zannediyorsun fakat kitlemniyor..

stlegal
15-12-2009, 12:38
yaw kardeşim bu cihaz kaç senedir var şöle diyim hızlı ve öfkeli 1 de bile vardı :D ne çabuk unuttunuz yaw elemenlar siteye dalıyodu garajın kapıyı açarken sinyali kopyalıoyrlardı :D

bodoff
15-12-2009, 12:43

Allahım dönen muhabbete bak hırsız da mantık arıyorsunuz.. Kapı kilidi açmakla rf touch yada remote sense mödüllerin nasıl çaılştığını inceleyşn ...

Şu hırsızları aptal sananlar var galiba adamlar ilimle bilimle çalışıyor, Yeni nesil abisi :ofk: ...

ecthelion
15-12-2009, 12:44
Kesinlikle olmaz demiyorum ama zor bir işlem , bence kopyalamak yerine sinyali bozmak daha mantıklı, sanırım bu tür bir cihaz kullanılıyordur. Sen kitledim zannediyorsun fakat kitlemniyor..

olay kopyalamak değil, yolladığın frame'i dump ediyor, o dump ettiği frame'i header'ını ve trailer'ını değiştirerek geri gönderiyor.

YEY®
15-12-2009, 13:11
Maalesef bu mümkün.Çamlıcaya çıkarsanızda dikkat edin ordada t.v antenleri olduğu için kumandalar etkisiz hale geliyor manuel kiltiyoruz :)

MertS
15-12-2009, 13:51
80liraydı sanırım bunun fiyatı,aynı işlevi görür. :D
http://www320d.mackolik.com/Nethaber.Statics/Images/news/j/v/jammer_404.jpg

orhansah
15-12-2009, 13:57
sinyal bozucularla bu tip hırsızlıkların yapıldığına dair ana haber bültenlerinde uyarmışlardı birkaç ay önce.

haram olsun şerefsizlere.

TheAce
15-12-2009, 14:01
en iyisi aracınızı manuel olarak kilidinden kitleyin :) tabi varsa...

emoro
15-12-2009, 14:05
ewet böle bişiyi duymuştum bende arabayı kitlerken sinyal bozucuyla o an kitletmiyolarmış arabayı sonra da olan oluyo işte:/

fsunnetci
15-12-2009, 14:18
bu tarz bir hırsızlık filimlere bile konu olmuştu ülkemizde de örnekleri olmuştu evet artık hırsızlar eğitimli teknik bireyler oldukları için artık el lambası ve maskeyle işe çıkmıyorlar devir,teknoloji değiştikçe hırsızlarda değişiyor doğal olarak:)

gambit49
15-12-2009, 14:19
sinyal bozuyla yanasip arabanin kitlemesini engelliyolar

MuratT
15-12-2009, 14:22
Yaptıkları iş anahtarın araca sinyal göndermesini engellemek. Yani bir nevi sinyal kesici(jammer). Aracı kilitlemek için anahtarın düğmesine bastığınızda hiçbir etki olmuyor. Tabi araca sinyal gitmediği için dörtlü flaşörler yanıp sönmez. Burdan anlayabilirsiniz bir terslik olduğunu. Ama düğmeye basıp, arkanıza bakmadan gidiyorsanız bu tür olaylarla karşılaşabilirsiniz. Sonuç olarak aracı kilitledikten sonra mutlaka flaşörlerin yanıp yanmadığına dikkat edin ve daha da emin olmak elle kontrol edin.

emoro
15-12-2009, 14:23
mevki olarak tam neresi bizimkilerde 3.caddenın orda da onlarıda uyarıyım ?

MSK
15-12-2009, 14:37
Ben alarm kullanmıyorum :D direk anahtarla aç kapa. Site yada otopark hariçinde sokakta bırakmıyorum istisnasız. Bana iyi ders oldu bir macbook gitti :/. arabada cöp bırakmıyorum.

orhansah
15-12-2009, 15:21
Ben alarm kullanmıyorum :D direk anahtarla aç kapa. Site yada otopark hariçinde sokakta bırakmıyorum istisnasız. Bana iyi ders oldu bir macbook gitti :/. arabada cöp bırakmıyorum.

şapkanı bırakma çalarım :)

Cihan Çizmeci
15-12-2009, 15:35
En güzeli manuel :) Bende iptal kilit. Elle kilitliyorum aklım kalmıyor :)

Killah
15-12-2009, 15:57
İyi ki arabanın asıl kumandalı anahtarını kaybetmişim. Tak çevir her zaman :) Şaka bir yana geçmiş olsun.

M.A.D
15-12-2009, 15:59
bu sefer de immobiliezer devreye girmio die biliorum ama ? kumandayla kilitlenince motor da kilitleniyor

TheAce
16-12-2009, 00:57
bu sefer de immobiliezer devreye girmio die biliorum ama ? kumandayla kilitlenince motor da kilitleniyor

atıyorum pili bitti uzaktan kumandanın ne olcak :D kapıyı manuel açtın araba çalışmıcakmı :D

bora1311
16-12-2009, 01:17
gecmis olsun, bu tarz olayı bende haberlerde izlemistim...

bende arabayı kitledikten sonra usunmeden tekrar kontrol ederim...

levent
16-12-2009, 02:26

anahtar immobiliezer şifresini içeriyor zaten immo lu araçlarda ;)

yani normal bi anahtarcıda anahtarı çoğaltıp çalıştırmayı deneyebilirsin istersen 5 tl ne mal olur test :)

erkin006
16-12-2009, 02:35
kilitleyip kontrol etmekte fayda var ama günde on yerde park edip kilitleyince her seferinde kontrol edilmiyor...

CallMeInsane
16-12-2009, 02:45
anahtarı delige sokar cevirirm girecek hırsız kilidi kırsında girsin

DetailEF
16-12-2009, 03:02
anahtarı delige sokar cevirirm girecek hırsız kilidi kırsında girsin

Güzelmiş :D

CallMeInsane
16-12-2009, 03:16
old is kool ;)

Schumi
18-12-2009, 00:29
Araca alarm takın. Genellikle indikten sonra yürürken arac arkamda kaldığında düğmeye basıyorum. Ama alarmın dık dık sesini duymassam hemen döner tekrar düğmeye basarım.

zıpzıp
18-12-2009, 00:36
ilginç bi durum geçmiş olsn

onursumer
18-12-2009, 02:24
sinyali kopyalaması mumkun değil ama

sinyalin arabaya ulaşarak kapıları kitlemesini engellemesi basit bence

ben arabayı yüksek gerilimin yakınına çekince mesela ya kumandam hiç çalışmıyor yada çok zor algılıyor :)

ecthelion
18-12-2009, 04:05
sinyali kopyalaması mumkun değil ama

sinyalin arabaya ulaşarak kapıları kitlemesini engellemesi basit bence

ben arabayı yüksek gerilimin yakınına çekince mesela ya kumandam hiç çalışmıyor yada çok zor algılıyor :)

gel ben sana mümkün olmayanı yapayım :)

Berkan
18-12-2009, 04:30
bir kaç arkadasımdan daha duydum ilk basta hadi ordan demiştimde sora tvde falan

gorunce anladm ciddiyeti .bahçeşehirde olan bu olay ilk degil cok sefer duydum jammer

olayını aman dikkat tuşa bastıktan sonra kontrol etsek hiç bişey kaybetmeyiz en fazla 2 saniyemizi alır ;)

ecthelion
24-12-2009, 13:28
http://img692.imageshack.us/img692/7007/scanners.th.jpg (http://img692.imageshack.us/i/scanners.jpg/)

mümkün değil diyen arkadaş buyursun.

Ahmetfikri
24-12-2009, 14:00
jammerlar fena bi alet askerde intikalden dönen cihazların bataryasını tamamen bitmesi için sabaha kadar açık bırakıyorlardı binada kimse telefonla konuşamıyordu

ilkerrrrr
24-12-2009, 14:04
Link silinmiş.
Mesajım artık gereksizdir.
Yaymanın manası yok demek istemiştim.

ecthelion
24-12-2009, 14:17
şu linki bi zahmet siler misiniz?
Ben de biliyorum o linki. Kim atlayacak diye bekliyordum.
Yaymanın manası ne?

"Atlamak" derken?? ben sen bilmiyormusun dedim?? "öyle birşey olmaz" diyen kişi görsün diye koydum.

STeaM
24-12-2009, 14:26
ben cep telefonu ile bile araba kapısı açıyorum adamlar rahat rahat yapar memo.
ve denilen doğru yapılıyor bu iş.

sLp
24-12-2009, 14:38
hep derim teknoloji iyi değil diye, merkezi kilit yok ohh böle daha rahat (H) :D

Onurkk06
24-12-2009, 15:15
benim arkadaşın saatinde bi özellik vardı mesela televizon kumandasının ses arttırma tuşuna basıp saatin tarafına doru gösterdiğinizde o tuşu kaydedio saate bastığınızda twnin sesini açıyo mesela böyle bişey olabilir mi die düşün düm bi an

gkhunk
24-12-2009, 15:18
kumandaya bastığınız anda kodu kopyalıyor ise kapıları kontrol etsek ne olacak, yeniden açamayacak mı?

artık elle kitlemek kesin çözüm olacak gibi, eski usül

Onurkk06
24-12-2009, 15:22
kumandaya bastığınız anda kodu kopyalıyor ise kapıları kontrol etsek ne olacak, yeniden açamayacak mı?

artık elle kitlemek kesin çözüm olacak gibi, eski usül

walla şöyle bi durum var mesela twnin ses açma ve kapama kodu değişik hangisini kaydedersen sessi sadece açıyo mesela eğer aracın açma kapama kodu da aynıysa kaydederse o zaman çok dikkat etmek lazım:(

mrtngn
24-12-2009, 15:31
Araca alarm takın. Genellikle indikten sonra yürürken arac arkamda kaldığında düğmeye basıyorum. Ama alarmın dık dık sesini duymassam hemen döner tekrar düğmeye basarım.

:icon_tup: Aynen bende bu sekilde kullanıyorum...Düğmeye bastıgımda alarmın vik vik sesinin duymassam hemen geri dönüyorum..

Cok geçmiş olsun..İnsanlardaa seref haysiyet diye bisey kalmadı malesef..:ofk:

aqustic
24-12-2009, 15:54
Malesef böyle birşey mümkün.Ben bi ara bir internet sitesinden jammer devresi bulmuştum da denemeden sildim.Bu tarz olaylar haberlerde de daha önce çıkmıştı

sanctuary35
24-12-2009, 17:19
tvyede cıkmıştı bunlar.
kumandadan kitliosn arabadan ses gelio 4lüler yanıo ama araba kitlenmio. haberlerde uygulamalı göstermislerdi

Ahmetfikri
24-12-2009, 19:06
tvyede cıkmıştı bunlar.
kumandadan kitliosn arabadan ses gelio 4lüler yanıo ama araba kitlenmio. haberlerde uygulamalı göstermislerdi

zaten uyuz oluyorum haber bültenlerine böyle konularda eğitim semineri gibi haber yapıyorlar yapmıcak adamı bile hırsız yaparlar

metin
24-12-2009, 20:29
2-3 ay once yakalanmıştı adamlar demekkı serbest kaldılar yenıden dewam

umut01
24-12-2009, 20:36
zaten uyuz oluyorum haber bültenlerine böyle konularda eğitim semineri gibi haber yapıyorlar yapmıcak adamı bile hırsız yaparlar
geçmiş olsun.
bende aynı fikirdeyim. resme brifing veriyorlar hırsızlara.