PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 250.000 km deki vti eks midir?

speed
25-11-2005, 06:47
en çok merak ettiğim konuların başını çekiyor....birde sizlerin görüşlerini almak istedim....farzedelim 250.000 km kullanılmış bir vti 'ımız var elimizde....sizce böyle bir araba ekonomik ömrünü tamamlamışmıdır?
yani honda bu arabaları yaparken acaba 250.000/300.000 kilometre kullanılıp atılsın diyemi yapmıştır? yoksa motor yenilenip bir 250.000 kilometre daha aynı sorunsuzlukla kullanılabilirmi?
çevremdeki vti'lara bakıyorum....200.000 km nin üzerinde genelde aşırı yağ tüketen motorlara sahipler....buda motor ömürlerinin bittiği yada yakında biteceği sinyalini veriyor bana...siz ne diyorsunuz?

T-MIVEC
25-11-2005, 07:16
hasta oldugum tamamiyle standart, belki 5500 u de gecmemis :) bir vti vardi. almayi kafama koymustum. Adam satilik ilanini koydu arac 192.000 e gelmis. Turkiye sartlarinda 30-40 bini kalmistir fln dendi. ve almdim... o km de bir aracin motoruyla oynanacagini pek sanmam...

Oz`
25-11-2005, 08:30
temiz bakılmamışssa 250 binden çok gideir heee belki segman larını değiştirirsin yoluna devam :D

Jehuty
25-11-2005, 10:57
Motor suyunda fokurdama, hava kabarcığı olmadıktan sonra alır motor blockunu kontrol ederim segman,yatak,gömlek problemsizse her türlü gider o makina..
*:D En kötü birşey olursa hani üstünü sök darttan bi block ısmarla al sana B20 yada b18 block üstüne b16 kapak canavar işte :D

speed
30-11-2005, 06:32
tamam hadi diyelim motoru konmple yeniledik....aslında ömrü dolan sadece motorda olmayacak....hemen aklıma gelenler....şanzıman,devirdaim,yağ pompası, ön düzen parçaları , amortisörler,direksiyon kutusu,akslar vb. kısaca hondanın sağlamlığına ve sorunsuzluğuna sonuna kadar güvenirim....bu yüzden vtec kullanan arkadaşların bu konudaki görüşleri önemli....motor yenilendikten sonra diğer parçalarla ilgili sıkıntılarım neler olabilir?

OZAN-RS
30-11-2005, 10:45
ben bı tane gordum adam vtec ın ne oldugunu bılmıyodu arabanın km sı 240 bın cıvarındaydı halada sorunsuz standart kullanıyodu..

VTEC®
30-11-2005, 18:16
walla honda mekanik olarak kolay kolay bitmiyo z rotları 140-150 binde değiştiriyorsun bi egzosu 6-7 sene hizmet ediyor. mekanik olarak çok iddalı bi araç. benim bindiğim araçlar içinde 580.000 de accord vardıki hala motor yapılmamış ve problemsizdi. hondanın performanslı motorlarına ustaların biçtiği değer aşşa yukarı 350.000 civarı. çok bakımlı kullanılırsa. normal binek araçları 500.000 gibi rakamlar çıkarabiliyor. tabi bu orjinal parça kullanımı ve problemsiz benzin ile mümkün deniliyor. bu arada çevremizdeki araçlar içinde benim bildiğim 200.000 km de bi vtec var ve sahibi çok çok bakımlı kullanır ve gerçekten standart araçlar arasında çok iyi giden bir araba. motor yenilemektende korkma eğer ii bir usanın eli değerse. sorunsuzca çalışacaktır araç hemde kmlerce.

speed
01-12-2005, 06:31
iyi bir usta konusunda sıkıntımız yok....savaş paşaoğlu gibi marifetli elleri olan bir ustamız var....ölüyü diriltir gelinlik kız yapar....ama tabi bizim ekonomik gücümüz sınırlı olduğu için çok çok iddialı bir yenileme işlemine kalkışmam çok mümkün değil...vti' ların ne şartlar altında kullanıldığını gayet iyi bilirim...ve bunca zorlamaya rağmen hala bir çoğu saat gibi....bulucaz gayrı çok hırpalanmamış bi tane....bu arada bildiğiniz....ve temizliğine güvendiğiniz vti'lar konusunda her zaman konu açmanızı bekliyoruz...

Erol
01-12-2005, 09:43
bence acele etme bu konuda..benim vti maceramı anlatayım yaklaşık 4-5 ay inanmassınız bircok kişi ile telden görüşme ve bilgi aldım o aylarda yaklaşık her ay 150 ytl tel parası ödedim..ama fırsat öle bi cıktıki cok temiz + vtec i bile 5-10 kere acılmış bi arac denk gwetirdik ilk sahibi bayandan..ve 75000 km de hatta vesilede yüregi-r ler oldu adanadan aldım belediye başkanını hanımının arabası belki duymuşunuzdur aracı..sorunsuz tek kelime ile mükemmele yakın..bu esnada baya bi reklam yaptım ama..bence acele etme yani abi öle derim sana

speed
01-12-2005, 12:05
haklısın erol....acele etmiyorum...zaten halen kullandığım bir araba var....ucuzunu alıp motoruydu alt takımıydı debriyajıydı bir sürü masraf yapmaktansa....temizine biraz daha fazla ödemeyi her zaman mantıklı bulmuşumdur....ama sende yaş**ışsındır...adam anlatıyor şöyle orjinal böyle orjinal...kilometre bakıyorsun yüzbinin altında.....sonra bir heves gidiyorsun...orası ellenmiş burası kurcalanmış....kilometresi düşürülmüş....o kadar sık karşılaşıyorum ki anlatamam....yalan gemisi ile ticaret yapmaya kalkışıyorlar.....neyse bekliyecez...bulacaz....sonra hep beraber ufak ufak vtec açacaz :))))))
bu arada konuyla alakalı değil belki ama...dün akş** senin muhabbetini yaptık.....yakında tanışıcaz gibi ;-)

Erol
01-12-2005, 14:04
hıım ne muhabbeti iyidir inşallah..tanışmak ümidi ile narlıdere tarafına yolun düşerse beklerim..otoban göbeginin orada kırtasiye dükkanım var.+ bu esnada kimi zaman bakıyorum denk geldi bi göz at istersen

http://www.sahibinden.com/pls/sahibinden/!MaazaDetail.DoIt?MaazaId=11677&AdId=1882514

speed
01-12-2005, 15:30
iyi iyi merak etme....izmirin iki canavarını hazır ikiside standartken bir karşılaştırmayı düşünüyoruz.....sende makinan ne durumda bir test etme şansını bulursun böylece....bir akş** çıktığımızda alo diycez sana...genelde tolga''kskvtec'' .....mutluay''lacivert sedan .....ve ben çıkıyoruz....sanada haber vericez bilesin :) bu arada özelime telefonunu bir atıver........
ilanla ilgileniyorum sağolasın.......

Erol
01-12-2005, 17:30
olabilir her zaman akş** cıkamıyorum ama mesela yarın akş** dışarıdayım toplantımız var beklerimde isterseniz inciraltı helikopter pistinde olucaz..telim: 0532 3944773

speed
02-12-2005, 06:47
yok biz kalabalıktan pek hoşlanmıyoruz...bu yüzdende grup toplantıları pek bize göre değil erol....yaşımızda biraz geçti :)....daha sakin ortamları tercih ediyoruz....zaten çok sık çıktığımızda söylenemez...adrenalin ihtiyacı hisseden diğerini arıyor bi yerde buluşup bir iki saat çıkıp azıyoruz.....o kadar....bu yüzden telefon numaranı istedim.....çıktığımızda ararız seni müsait olursan atlar arabana gelirsin.....okey.......

Erol
02-12-2005, 08:25
ok abi tamam..

Manimillion
02-12-2005, 14:52
Arabanin eski sahibine bagli, nasil bakilmis, motorda ne yag kullanilmis, ne kadar surede bir yag degismis, yag filtresi her yag degisiminde degismismi? bunun gibi bir suru soru sorulabilir, sadece Honda degil, bugunki yeni arabalarda 300-400bin km gitmek cok doal birsey olmasi gerek, tabiki bakimini dogru yaparsaniz. E30 325i si olup ta tanidigim, 400 bin km ye gelmis kisiler var.

speed
05-12-2005, 11:09
TÜRKİYE ŞARTLARINDA BU SORULARIN CEVABINI BULMAK ÇOK ZOR MANİ.....bırak cevapları...araçların bir çoğunun doğru dürüst servis kayıtları bile yok....özellikle vti lar için kilometresi dürtülmemiş bir tane bulmak neredeyse imkansız....biraz bahtına ne çıkarsa oluyor....bu da çoğunlukla araba değil dert almak oluyor :)
çok ciddi bir kontrolden geçirmek lazım....ki bu bile yeterli olmuyor bence...

Erol
05-12-2005, 12:52
1 tane var km.si düşürülmemiş..eme 43 :) ama gerçekdende vti ların bir cogunun hepsi demek yanlış birkaç problemi oluyor..ama asıl bu araclarda dikkat edilmesi gereken bence km. ve motorunun saglam oluşu gerisi binici için fasofisosu