PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kil (Clay Bar) Kullanimi

M_PROJECT
25-12-2009, 23:59
Arkadaslar tamamen kendi bilgilerime dayali bir anlatim yapiyorum , yani anlicaniz %100 amatorce bir olay begenmedim olmamis , hadilan ordan diyebilirsiniz :D Baska yerden calicagima kendi bildiklerimi , uygumala seklimi anlatmak istedim :)

oncelikle ben meguiars marka clay bar kit kullaniyorum

temsili foto : http://ecx.images-amazon.com/images/I/41NY3uaScZL._SL500_AA280_.jpg

bu kitin icinden bir adet microfiber bez
2 adet 50gr clay bar
1 adet quick detailer spray
1 adet cleaner wax sample

Clay yapma amacimiz aracimizin boyasinda bulunan yikama esnasinda cikmayan yuzeysel kirleri cikarmak . bu islem elle yapildigi icin biraz zahmetli ve zaman alan bir islem . En onemli dikkat edilmesi gereken detay clay barin kirlilik seviyesi ve yere dusurulmemesi . uyguladiginiz yuzeyi goz karari yada kagit bantlarla belirleyip fazla dagilmadan 30a30 yada 40a40 seklinde uygulayabilirsiniz . bu islemi aracinizin durumuna gore 6ayda bir gerceklestirebilirsiniz .

uygulama sekli :

oncelikle tavsiye edilen aracinizi yikamanizdir , temiz olan aracta daha cok verim alinacagindan guzelce aracinizi yikamaniz onerilir .

yikadiginiz aracinizi guzelce kuruladiktan sonra , uygulamayi bolum bolum yapacaksaniz bantlama islemine gecilmelidir , burda bir sinir yok kendi kullanim rahatliginiz nasil olcaksa o sekilde ayarlayabilirsiniz . veya goz karari yapip bantlamadan da baslayabilirsiniz .

clay barin kirleri toplayabilmesi icin yuzeyin kaygan ve islak olmasi gerekmektedir , bunun icin size yardimi olmasi icin kitin icinden cikan quick detailer spray 'i kullanabilirsiniz , kimi arkadaslarimiz sabunlu su kullaniyorlar buda gecerli bir yondemdir.

isleme baslamadan once 50grlik bari alip guzelce yogurmamiz gerekmektedir. elinize avuc icinize oturucak sekilde ayarladiktan sonra , once sprayi bara birkac kez sikip , islatip ardindan uygulanicak yuzeye sikmak gereklidir . devaminda yuzeye kuvvet uygulamadan once dikine ardindan enine hareketler yapilarak , kirlerin temizlendigini hissedene kadar ( bu hissiyet elinizdeki barin uyguladiginiz yuzeyin kayganlastigini anlamanizdir ) devam etmektir . Ardindan islak kalan yuzeyi mikrofiber bezile temizleyerek islem sona erdirilir . bu islemi butun araca bu sekilde uyguluyoruz . ornegini videoda gorebilirsiniz .

kimi arkadaslarimiz clay isleminden sonrada araclarini birkez daha yikama islemine gidiyorlar , bir sakincasi olmayan hatta bence baska uygulamalar icin etkili bir secenektir.

I6eY_eb-DyI

http://www.youtube.com/watch?v=I6eY_eb-DyI

dilim dondugunce ve kendi deneyimlerimce anlatmaya calistim , fazlam yok eksigim coktur , varsa eksiklerim eklerseniz sevinirim , sonucta profesyonel degilim :)

Yiğit Ş.
26-12-2009, 00:02
eline sağlık :) banada lazım bundan

Low-Rider
26-12-2009, 00:21
Eksiksiz anlatmışsın mustafa eline sağlık.

Bende kil uygularken şampuan-su karışımını kullananlardanım , quik detailer'ı boşa harcamaya gerek yok:)

mertk
26-12-2009, 01:15
bende aynen:D NXt sampuan koymustum

Çağrı
26-12-2009, 09:38
clay barı uyguladıktan sonra nerede muhafaza etmelıyız dıger kullanımlar için?ozel kutusu oluyor ama olmayanlar için yonlendırırsek iyi olur.

M_PROJECT
26-12-2009, 09:45
clay barı uyguladıktan sonra nerede muhafaza etmelıyız dıger kullanımlar için?ozel kutusu oluyor ama olmayanlar için yonlendırırsek iyi olur.

her kullanimdan sonra clay bari saklamadan once spraylemek lazim , birkac fisfis yeterli olur , kutu yoksa bir posettede saklanabilir .

mertk
26-12-2009, 10:26
34 bolca sıktım ceyız sandıgımda saklıyorum:)

[RaCeR]
26-12-2009, 11:03
bayagı güzel birsey herkese tavsiye edilir =)) bir iddaa var yok kendi spreyi kullanılmadan yapıldıgı takdirde vernigi kazıor die sprey cabuk bitio =)) bende sabunlu su kullananlardanım hicbir sıkıntı cekmedim ;)

xxman
26-12-2009, 12:07
Boyayı kadife gibi yapıyor. Yıkama ile çıkmayan kirleri temizleyen bir ürün.

Ama ben uygulama yaen30*30 yada 404*0 değilde panel olarak çalışıyorum ve herhangi bir bantlama yapmıyorum. Bir eksikliğinide hissetmedim bugune kadar.

Quik Detailer yerine şampuanlı suda kulandığım oluyor ara sıra.

-Aydın-
27-12-2009, 10:21
Süper bir anlatım olmuş ellerine sağlık.

Birkaç şey eklemek isterim bu konuda;

1. Kesinlikle yere düşürdüğünüz kili bir daha kullanmayın.
2. Kili her panelde hatta büyük panellerde 2 kez yoğurmak iyidir
3. Quick Detailer yerine şampuanlı su kullanmakta bir sakınca yoktur :)
4. Bir araba için 25gr. da yeterlidir ;)
5. Eğer kapta veya poşette sakladığınız kili bir süre sonra kullanmaya karar verdiğinizde katılaşmışsa, ılık bir suyun içine atıp yumuşatabilirsiniz.

Low-Rider
27-12-2009, 11:06
Ben kili hep suda bekletiyorum.

-Aydın-
27-12-2009, 22:52

Faydası yada zararı var mı hiç bilmiyorum açıkçası. Ne gibi bir artısı var sence :soru:

xxman
27-12-2009, 22:55

Daha yumuşak tutabilir belki bu şekilde.

Low-Rider
27-12-2009, 22:56
Artısı yada eksisini bende bilmiyorum.

Kili kullandıktan sonra nasıl saklıcam diye nette araştırmıştım , suda bekletin diyenlerde vardı poşette saklayın diyenlerde vardı.

Daha sonra cabriolet özgür'e sordum en uygunu hangisidir diye , suda bekletmemi söyledi.

Herhangi bir zararını görmedim daha , 3kere kullandım taş gibin:D

-Aydın-
27-12-2009, 23:02
Artısı yada eksisini bende bilmiyorum.

Kili kullandıktan sonra nasıl saklıcam diye nette araştırmıştım , suda bekletin diyenlerde vardı poşette saklayın diyenlerde vardı.

Daha sonra cabriolet özgür'e sordum en uygunu hangisidir diye , suda bekletmemi söyledi.

Herhangi bir zararını görmedim daha , 3kere kullandım taş gibin:D

Hmmm onuda deneyelim o zaman :D Benimkiler şuan poşette sarılı bir şekilde hava almayan kavanozun içinde duruyorlar.

Antalyalogy
28-12-2009, 23:08
Mustafa ellerine sağlık çok faydalı bir anlatım olmuş...Teşekkürler...

Mechanix
29-12-2009, 10:24
Teşekkürler Musti , bu iş cidden hastalık gibiymiş.

xxman
29-12-2009, 11:18
Teşekkürler Musti , bu iş cidden hastalık gibiymiş.

Virüs damarlarda dolaşmaya başladığı zaman kurtuluş yok.:)

Tek çözüm yolu polish :D:D:D

lrfan
03-01-2010, 07:50
Kullanılmayan kısmını streç filme sarın, hava almasın yeter, soğuk havalarda sert olabilir, ılık suda biraz bekletin yumuşar ;)

Hepsi değil ama bazı sıvı sabun ya da şampuanlar kilin parçalanmasına yol açıyor. Dodo Born Slippy Refill aldım 250 ml, bunu 10 kat sulandırabiliyorsun. 2.5 litre sıvı ile yıllarca kaydırıcı aramaya gerek yok :)

http://www.elitecarcare.co.uk/product_info.php?cPath=79&products_id=559&osCsid=40590ee43bf5caac7195aa9c1db40ebb

_opeth
17-05-2010, 00:00
anlatım için teşekkürler kendim için baya yararlı oldu.

GTCihad
17-05-2010, 10:07
Bilgiler için teşekkürler ancak kafama takılan bir durum var ... Bant ile parçalara bölem işikafama takıldı yani ben diek komple kaputa ordan kapıya falan parça parça devam etsem ne gibi sakıncası olabilir ?

FaBeRgE
17-05-2010, 13:53
Elinize sağlık güzel bir anlatım olmuş, geçenlerde yapmıştım kil uygulamasını. İnanılmaz kirler çıktı pasparlak aracımdan :D

ruudvan
17-05-2010, 18:28
okulda kil dersi alıyorum modellemesınden kalıbından dokumunden herseyıyle ugrastıp bız modelleme yaptıktan snr ertesı haftaya sıvı kıvamını korusun dıye fısfısla suyla ıslatıp posete sarıyorduk.

bnce clay barı en guzel uqd ile ıslatıp ardından strect filme sarmak en mantıklısı..

atahan
22-06-2010, 19:05
arkdaslar ben bu clay bar ı anadolu yakasında bulamadım bi kaç tane meguiars ürünleriyle yıkama yapan yere sordum adamlar daha ne oldugunu bilmiolar acaba anadolu yakasinda kullanan arkadas varmı nerden bulabilirim?

R-tan
16-05-2012, 15:33
kil attıktan sonra üzerine tekrardan cila atmaya gerek varmı

imprezaWRC
16-05-2012, 16:05
arkdaslar ben bu clay bar ı anadolu yakasında bulamadım bi kaç tane meguiars ürünleriyle yıkama yapan yere sordum adamlar daha ne oldugunu bilmiolar acaba anadolu yakasinda kullanan arkadas varmı nerden bulabilirim?
Buraya bakmayı denedin mi;
Star Klips (http://www.starklips.com.tr/index.asp?gorev=iletisim)

kil attıktan sonra üzerine tekrardan cila atmaya gerek varmı

Kil ile mevcut cilayı söküp atarsın, o yüzden ve haliyle hatta dolayısıyla cila uygulaman gerekecek.

Nacizane tavsiyem, soru sormadan önce birde forumun arama butonunu çalıştırsanız, yukarıdaki konuları herhalde 50 sefer yazıp çizdik, anlaşılan o ki, kimse okumuyor, araştırmıyor. (Yeri gelince ortaya yapıştırayım dedim)