PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "0" km araca hangi uygulama.

Tunacan
27-12-2009, 11:00
Ocağın ilk haftası yeni aracımı teslim alıyorum. Sedefli metalik bir beyaz renge sahip araç.
Aracı ilk aldığım hafta boya koruma yapayım diyorum. Meguiar's hangi ürünlerini kullanmamı tavsiye edersiniz?

xxman
27-12-2009, 11:44
Aracınıza sıfır olduğundan, wax (Meguiar's NXT Wax 2.0 ) atmanız yeterli olacaktır.

Her yıkama sonrası kurulama aşamasında Meguiar's Ultimate Quik Detailer kullanırsanız wax ın ömrünü uzatırsınız.

İlerleyen zamanlarda;

Kil>Polsh>Wax uygullarını yaparak araç korumanızı sağlayabilirsiniz.

Tunacan
27-12-2009, 11:47
nxt yi aldım az önce Sabri'den.
Geriye Quik kaldı onuda bulursam bu iş okeydir :)
Teşekkürler...

Tholl-ga
27-12-2009, 11:54
bence yinede sıfırda olsa kil uygulamak gerekir.sonucta fabrikadan çıktıktan sonra açık yerde muhafaza edildiğinden boya üzerinde bazı kirler olabilir.

Tunacan
27-12-2009, 11:56
kilim mevcut aslın. peki bunu anlamanın en iyi yolu, arabanın kaportasında küçük bir el gezdirmesi yapmak mı?

-Aydın-
27-12-2009, 12:06
bence yinede sıfırda olsa kil uygulamak gerekir.sonucta fabrikadan çıktıktan sonra açık yerde muhafaza edildiğinden boya üzerinde bazı kirler olabilir.

Katılıyorum.... :icon_tup: En azından hafif yüzeysel bir geçersin kille ;)

Artı nxt çok fazla koruma özelliği taşımadığından. Önce kil ardından katı bir wax ondan sonra nxt ve uqd uygulamanı öneririm. Ben yapmadım keşke yapsaydım :D

grkm
27-12-2009, 12:09
komple uygulama en azından dış olarak iyi olabilir . Kış ayında çamurlar , ankara da buzlanma önlemi olarak tuzlar v.s bunların zararlı etkilerini pro. uygulama azaltmış olur

Tunacan
27-12-2009, 12:14
Opeli satmıyorum görkem. Opelde kış lastikleride mevcut. Çok kötü havlarda opelle devam. Mazdaya yani lastik almayı düşünmüyorum.

Şu sedefli metalik boya ağzımı sulandırıyor yaw. Çok tatlı bir duruşu var. Uygulama sonrasını düşünemiyorum bile :)

Ankara'da büyük bir meg uygulayıcısı yok maalesef. Bir tane var o da kçücük bir yer. Güvenemiyorum. Olsa komple yaptırmayı isterdim. Tanıdığım Autowax bayisi var ama onunda ürünlerini pek sevmiyorum :)

En güzeli kendim uygulayım meg i.

murproject
27-12-2009, 12:44
Sıfır aracınıza "Paint correction" adı altında ince kat pasta vurdurarak fabrika boyasındaki portakallandırmaları aldırabilirsiniz ve ya cila uygulaması geçebilirsiniz. Kil uygulamasına çok ciddi anlamda gerek yok. Cila vurmadan ve ya ince pasta geçmeden önce "Paint Cleaner" ile temizleyip sonra uygulama yaparsanız yeni aracınız için yeterli olucaktır.

mertk
27-12-2009, 14:00
kil i kesınlıkle yapmanı tavsıye ederım

[RaCeR]
27-12-2009, 14:05
peki yeni boyanmıs araca ne tavsiye ediorsunuz... yaza dogru s13'ü boyatacam ve güzel bi sekilde kalmasını istiorum boyanın

16v
27-12-2009, 14:08
Araç yeni dahi olsa veya yeni boyansa aracı gormeden hangi uygulamanın yapılıp yapılacagını soylemek yanlıs olur ozellıklede kil için...Her pozisyon için farklı uygulama farklı malzeme gerekir..

[RaCeR]
27-12-2009, 14:14
kil 'in pek bi zararı olacagını zannetmiorum ne boyayı asındırır ne matlastırır

16v
27-12-2009, 14:34
Gerek yoksa yapmanın mantalitesi nedir ?

[RaCeR]
27-12-2009, 14:41
kil boyanın üzerindeki pislikleri temizler tortuları alır vs vs ufak tefekte olsa bizim farkedemeyecegimiz seyler kil'in üzerine yapısır. Sonuc olarak temizlenmis olur daha güzel bir göruntu ortaya cıkar ayrıca boya koruma atılacaksa daha iyi sonuc vermesinde yardımcı olur.
Bu tamamen kişisel sana kalmıs..

MeJo
27-12-2009, 14:52
bence sakın yapma yapan arkadaslarım var bin pişmanlar sıfır boyaya kıyma derim

Tunacan
27-12-2009, 14:59
Ne yapmayım cila mı?

MeJo
27-12-2009, 15:06
boya koruma cila aklına ne gelebilecekse bence yapma cok yapıp boyayı rezil eden gördm ben yapmadım hayatta yapmam da ama tercih senn daha iyi bilenler varsa karar senn araç ne bu arada?

Tunacan
27-12-2009, 15:09
ilk defa böyle bir şey duyuyorum.
Cilayı atarın, 4-5-6 ay sonra bakarsın etkisini yitirmiş yenilersin. Fabrikadan araç cilalı çıkmıyor ki bie sakıncası olsun. Sorun yaşaynlar yanlış uygulama yapanlardır bence.
Bu arada araç mazda3 sedan.

[RaCeR]
27-12-2009, 15:18
büyük ihtimal yeni arabaya pasta atılmıstır vs yanlıs uygulamalar yapılmıstır sonuc kötü olmustur ama yeni arabaya cila atılmaz gibi durum söz konusu deildir. Meguiar's , Zieabart'ın yeni arabalar için boya korumaları mevcut sanırsam Ziebart'da diomand gloss yaptırmıstım ben gayet memnunum bi sıkıntı çekmedim

xxman
27-12-2009, 16:04
Kilin boyay hiç bir zararı olmaz. 0 km araçta yıkama ile çıkmayacak kirler olmadığı için uygulama gereğinin olmadığını düşünüyorum. Yinede kullanıcıya kalmış bir şey.

0 km araca polish yani çizik giderici uygulamak bana anlamlı gelmiyor. Dairesel çizikler yoksa polish uygulamamnın anlamı yok.

0 km bir araca wax uygulanması yeterli olacaktır. Eğer araç koyu renkli ise wax öncesi Glaze (Vernik besleyici) uygulamak daha derin bir parlaklık sağlar.

Ziebart yada diğer markalar olsun yaptıkları işlem wax uygulamaktır.

Wax sürme işlemi elle yapılabilen ve boyaya herhangi bir zararı olmayan bir uygulamadır.

Aracınızı yeni boyattıysanız üzerine wax sürmemenizi tavsiye ederim. En az bir ay gibi bir süre bekleyerek boyanın hava almasını sağlamalısınız. Daha sonra wax uygulayabilirsiniz.

16v
27-12-2009, 16:41
Killerde kendi aralarında ikiye ayrılır (soft,hard) soft aracı cizmeyip matlastırmazken hard genelde çizip matlastırmaktadır.

Low-Rider
27-12-2009, 17:54
0 gelen araçlar balmumu kaplı olarak gelimyor mu? Balmumu kalıntılarını temizlemek adına kil yapılabilir.

-Aydın-
28-12-2009, 09:44
Killerde kendi aralarında ikiye ayrılır (soft,hard) soft aracı cizmeyip matlastırmazken hard genelde çizip matlastırmaktadır.

Benim bildiğim 3 tane var soft - medium - hard

16v
28-12-2009, 09:45
Mediumda senden olsun.. :)