PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kara yolları taşıma yönetmeliği ile ilgili önemli...

dbarx2
29-12-2009, 09:31
arkadaşlar internette gezinirken dikkatimi çekti. sizlerle paylaşayım dedim.

Yürürlüğe girmesi bir süredir ertelenen “Karayolu Taşıma Yönetmeliği” 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak.

1 Ocak 2010 itibariyle, taşıma işleriyle uğraşanların belge almış olmaları gerekiyor.

Örneğin;

- Otomobille şehirlerarası yolcu taşımak için A1 belgesi (bedeli 12.942 TL),

- Otobüsle tarifeli yolcu taşımak için D1 belgesi (bedeli 38.828 TL),

- Yurt içi ticari eşya taşımak için K1 belgesi (bedeli 12.942 TL),

- Uluslar arası veya yurt içi kargo işletmeciliği için M3 belgesi (bedeli 258.857 TL),

almak gerekiyor. Söz konusu belgelerin çeşiti 40’a yaklaşıyor.

Bu belgeleri almadan faaliyet gösterdiği tespit edilene 2 bin TL ceza kesilecek ve araçları bağlanacak.

PİKNİĞE GİTMEK YASAK

1 Ocak 2010’dan itibaren, yeni bir uygulama daha başlıyor.

Ticari araçlarla yolcu taşımak da yasak!..

Örneğin ticari aracı olan küçük bir esnafın, akşam ailesini alıp aile ziyaretine yada sinemaya gitmesi veya hafta sonu ailesiyle birlikte pikniğe gitmesi de yasak.

Ticari araçla işe gidip gelirken, akşam oturmalarına ya da hafta sonu pikniğe giderken, araca 2 kişiden fazlası binemeyecek. Örneğin, pastane işleten bir baba; minibüsü, arkası camlı panelvanı ya da Doblo aracı ile çocuklarını okula bırakamayacak. Şirket çalışanlarını evlerine bırakamayacak, yağmurlu bir günde yolda gördüğü hamile bayan ve eşini ya da komşusu ile çocuğunu, aracına alamayacak!

Örnekler uzayıp gidiyor. Bunları yaparsa her defasında 2 bin TL ceza ödeyecek.

Bitmedi, bu araçlarla, özel eşya da (örneğin evine aldığı mobilyayı da okul müdürünün rica ettiği bozulan tepegöz veya faksı tamirciye) taşıyamayacak, taşırsa, 2 bin TL ceza!

ARAÇ KİRALAMA VE LEASİNG ŞİRKETLERİNE BOMBA DÜŞTÜ

Hem de ne bomba.

Bunlara deniliyor ki; “Sizin sahibi olduğunuz ticari araçlara( minibüs, panelvan, Fiat Doblo, Ford Connect, Kangoo gibi araçlara, ‘taşıma belgesi’ vermeyeceğiz. Bu nedenle söz konusu araçları kiralayamayazsınız.”

Peki… Araç kiralama şirketlerinin, mevcut araçları ne olacak?

Leasing şirketlerinin, finansal kiralama yolu ile verdikleri ticari araçlar ne olacak?

İşletme sermayesi sıkıntısı çeken ve araç kiralayan, leasing yolu ile araç alan yüzbinlerce KOBİ’nin durumu ne olacak?

Fıkra gibi.

Türkiye gerçeklerinden uzak bir uygulama.

Ekonomik krizden perişan olmuş vaziyette, ayakta durmaya çalışan işletmelere, bir darbe daha vurmadan yani bomba patlamadan sorunu çözmek gerekiyor.

not: alıntıdır...

serhat306
29-12-2009, 09:37
way be agzım acık okudum...

ice
29-12-2009, 09:43
Geçen senede bir sürü yaygara koptu almayanlara ceza falan diye bi numara çıkmadı.Ben şimdi kime neye gücenip gidip bu belgeleri alayım ?

GKS
29-12-2009, 09:44
adamlar boş durmaktan bunlara sarmış saçma sapan yönetmelik yapmışlar

Ahmet_28
29-12-2009, 09:50
belge fiyatları müthiş yuksek.ayıp ya zaten iş millet kan ağlıyor.300 küsür lira olan k belgesi fiyatlarını 13.000 tl ye çıkardılar.bu nasıl bir zam şekli terbiyesiz adamlar

merruse
29-12-2009, 10:08
Bence isabet olmuş.. İş için kullanmayacak olan ticari araba almasın.. İş için kullanacaksada o belgeleri hizmet bedeline ekleyecek sonuçta..

Hernekadar ticari araç sahipleri isyan etselerde yapılan iş doğru.. Ki dünden bugüne yapılan bir işte değil. 3 yıldır var olan ancak hayata geçirilmesi sürekli ertelenen bir işti..

CallMeInsane
29-12-2009, 10:46
Bence isabet olmuş.. İş için kullanmayacak olan ticari araba almasın.. İş için kullanacaksada o belgeleri hizmet bedeline ekleyecek sonuçta..

Hernekadar ticari araç sahipleri isyan etselerde yapılan iş doğru.. Ki dünden bugüne yapılan bir işte değil. 3 yıldır var olan ancak hayata geçirilmesi sürekli ertelenen bir işti..

iyimisin sen sindi benim kangom var iş için kullanıyorum sucuyum diyelim evime mobilya almısım götürüyorum arabamla bana 2000tl ceza kesicekler bunun icin sence mantıklı yani bu

tolgahan ures
29-12-2009, 10:59
Bu konuyla ilgili daha detayli bilgiyi nerden bulabiliriz ?

YEY®
29-12-2009, 11:06

+1

Eğer ticari araca binmiyor ve binek aracın vergisini ticariye göre fazla fazla veriyorsak eşek değiliz.Ticarı araçların amacına uygun olarak kullanılmalı.

"
Ticari araçla işe gidip gelirken, akşam oturmalarına ya da hafta sonu pikniğe giderken, araca 2 kişiden fazlası binemeyecek. Örneğin, pastane işleten bir baba; minibüsü, arkası camlı panelvanı ya da Doblo aracı ile çocuklarını okula bırakamayacak. Şirket çalışanlarını evlerine bırakamayacak, yağmurlu bir günde yolda gördüğü hamile bayan ve eşini ya da komşusu ile çocuğunu, aracına alamayacak!"

Bu kısım haberi yazanın dolduruşa getirmesi olmuş bariz :)

chevy_Boy
29-12-2009, 11:14
haydaaaaaaa osurup osurup ipe dizsinler anca. hele ticari araçla eşya taşıma ve 2 kişiden fazlasının binememesi tamamen saçma. gerçi dogru o kadar zengin ülkeyiz herkes 2. arabayı çok rahat alır zaten dimi. e şimdi ruhsatta 4-5 kişi oturma sayılı combo kangoolar nolcak onlarada mı 2 kişi ve fazlası yasagı gelecek ???

ice
29-12-2009, 11:26
Evet buda geçen sene olduğu gibi 1 sene daha ertelenmiş.Biraz önce ne yazmıştım ? Ben biliyorum abi böyle olduklarını.Alanların ellerinde patladı evraklar boş yere yılbaşı üstü para harcadılar...

VTec_king
29-12-2009, 11:33
anlamıyormusunuz hala amaçları üretimi durdurmak, para kazanmamızı durdurmak yabancı ülkelere mecbur bırakmak bizi..
hala ve hala gidipde bu şerefsizlere oy veriyorlar
ve bunu kanka dediğimiz paranın köpeği adamlarda yapıyor !!!

Ranthor
29-12-2009, 11:34
dile dikkat lütfen

tool
29-12-2009, 11:41
cikan kanunda garip noktalar var;
mesela sirket olmayan isletmelerin dahil oldugu bir kategori yok, ama deli dumrul gibi ceza kesmek serbest :)