PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geçici plaka hakkında

Low-Rider
03-01-2010, 18:13
Otoparkta yeni kasa S serisi var bir tane , yaklaşık 4aydır geçici plaka ile dolaşıyor.

S kasadan önce bir tane Range Rover vardı , oda uzun süre geçici plaka ile dolaştı.

Range ortalıktan kayboldu S kasa geldi , sahipleri aynı muhtemelen.

Geçici plaka ile dolaşmanın mantığı nedir , merak ediyorum uzun zamandır.

Tuner
03-01-2010, 18:15
galerisi vardır arada istediği arabaları kullanıyordur

Ferhat_V
03-01-2010, 18:16
alacağı plakanın boşa çıkmasını bekliyordur diyecem ama 2 araba değişipde plaka beklenmezki :D

Absinthé
03-01-2010, 18:35
Vergiden yırtmak için falan yapıyodur belki :)

A K N
03-01-2010, 18:35
Otoparkta yeni kasa S serisi var bir tane , yaklaşık 4aydır geçici plaka ile dolaşıyor.

S kasadan önce bir tane Range Rover vardı , oda uzun süre geçici plaka ile dolaştı.

Range ortalıktan kayboldu S kasa geldi , sahipleri aynı muhtemelen.

Geçici plaka ile dolaşmanın mantığı nedir , merak ediyorum uzun zamandır.

Arabaya ötv ödemiyor, hemde devlete vergi vermiyor...

Low-Rider
03-01-2010, 18:36
Bir süresi yokmu geçici plaka kullanmanın , iyiymiş o zaman güzel iş valla çakallıkta sınır tanınmıyor güzel ülkemde

A K N
03-01-2010, 18:38
Bir süresi yokmu geçici plaka kullanmanın , iyiymiş o zaman güzel iş valla çakallıkta sınır tanınmıyor güzel ülkemde

Geçici plakanın belli bir süresi var fakat ben 1 seneden fazla geçici plakayla gezen kişiler tanıyorum,artık onu bir şekilde hallediyorlar :) 14 ay gezse mesela 1.5 yıllık vergi vermesi lazım yıllık 5 milyar vergisi olsa arabanın 7.5 milyar para ödemiyor işte :)

GKS
03-01-2010, 18:39

süresi vardırda bi şekilde yolunu bulurlar

ibrahim
03-01-2010, 18:40
eniştemdede tt var yaklaşık 1.5 senedir geçici pilaka ile geziyor Arabaya ötv ödemiyor, hemde devlete vergi vermiyor...ve hala pilaka almayı düşünmüyor bu şekilde satmayı düşünüyor

Low-Rider
03-01-2010, 18:45
Satış yapılacağı zaman ödenmeye ötv ve vergiler noluyor?

A K N
03-01-2010, 18:47
Vergiler ruhsat çıktığı gibi ödenmeye başladığı için vergiler ödenmiyor şöyle düşün galeri araba getiriyor 2 sene satamıyor onun vergisini ödemiyor fakat 2 sene sonra satıyor ruhsatı çıkıyor alan şahıs o şekilde ödemeye başlıyor, ötv satınca ödemek zorunda ruhsat çıkarabilmesi için..

Dragger
03-01-2010, 18:47
Biz 3 kurusluk arabalara vergi ödeyelim, millet 100lerce milyarlık arabalara binsin vergi ödemesin, ne güzel is...

Ben ciftkabin pickup varken, tam yılbasına geldi diye gecici plaka ile tekirdagdan istanbula gelmistim, tek basıma degilim diye ceza yemistim.

Gecici plakalı aracın icinde sadece soförü olabilir gibi sacma bir kanun vardı, hala varmı bilmem...

ibrahim
03-01-2010, 18:49
Vergiler ruhsat çıktığı gibi ödenmeye başladığı için vergiler ödenmiyor şöyle düşün galeri araba getiriyor 2 sene satamıyor onun vergisini ödemiyor fakat 2 sene sonra satıyor ruhsatı çıkıyor alan şahıs o şekilde ödemeye başlıyor, ötv satınca ödemek zorunda ruhsat çıkarabilmesi için..

aynen öle :icon_tup:

Ferhat_V
03-01-2010, 19:13
biz enayiyiz o zaman :) millette ne akıl var neler buluyolar yaw :S

Selman
03-01-2010, 19:15
Normalde geçici plaka sadece şehirler arası yolda geçerli şehir içinde yasak diye biliyorum.
Ne güzelm iş yıllarca ruhsat çıkarmadan bin sadece kasko yap başka masraf yok hayret ya.

Rockford
03-01-2010, 19:17
o zaman sıfır satan galeriler ötv ve mtv vermiyo fakat ikinci el yani plakası olan aracları satan galeriler satamasada mtv ödemeye devammı ediyo?

Selman
03-01-2010, 19:19
o zaman sıfır satan galeriler ötv ve mtv vermiyo fakat ikinci el yani plakası olan aracları satan galeriler satamasada mtv ödemeye devammı ediyo?

Aynen öyle.

Dou
03-01-2010, 19:21
Geçici plakanın üstünde -yolcu ve yük taşıyamaz- yazar zaten.

Ayrıca geçici plakalı arabaya kasko da yapmıyorlar diye biliyorum (emin değilim ama arkadaşım x5'ine yaptıramamıştı 2009 model yapmak için 1 hafta kadar gezdi)

Selman
03-01-2010, 19:29
Geçici plakanın üstünde -yolcu ve yük taşıyamaz- yazar zaten.

Ayrıca geçici plakalı arabaya kasko da yapmıyorlar diye biliyorum (emin değilim ama arkadaşım x5'ine yaptıramamıştı 2009 model yapmak için 1 hafta kadar gezdi)

Kasko plaka yazmadan yapılabilir. Geçici plakayı yazmaya gerek yok zaten. Ben hergün yapıyorum plakasız araçlara:)

M.A.D
03-01-2010, 21:14
benim bildigim 1 ay dı ama ?

hddsheriff
03-01-2010, 21:38
Trafikten gidip alıyor galericiler belli bir sayısı var ( galeriden kastım yetkili satıcı) diye biliyorum bende...

[RaCeR]
03-01-2010, 21:45
valla öle çok geziyorlar hatta ben şöle bir şey duydum yurt dısından test arabası die getirip gecici plaka ile geziliyor ucuz ucuz sonra satılmak istenildiginde arac yurt dısına geri gidiyor orda satılıyor

_Burak_
03-01-2010, 22:11
arabaya çatanak bindirirler bir gün muhtemel as 250 dodge :)
kaskosuz arabayla üç kuruşa beş köfte neymiş görür
iki bira çakar kendine gelir :D

Onuralp
03-01-2010, 23:13
Galerici abimiz var onun da ithalat belgesi vardı oda böyle gezerdi. :D Ona bir sorayım.

Normal vatandaşda 1 ay gezebiliyor max.

yasin_oguz
04-01-2010, 11:50
Biz 3 kurusluk arabalara vergi ödeyelim, millet 100lerce milyarlık arabalara binsin vergi ödemesin, ne güzel is...

Ben ciftkabin pickup varken, tam yılbasına geldi diye gecici plaka ile tekirdagdan istanbula gelmistim, tek basıma degilim diye ceza yemistim.

Gecici plakalı aracın icinde sadece soförü olabilir gibi sacma bir kanun vardı, hala varmı bilmem...

hala var yavuz abi bende plakamı alırken şöför hariç yolcu ve yük ulasiminda kullunılması yasak diye söylemislerdi

y@sin
04-01-2010, 13:57
her ay yeniler o da kolay geliyor artık onlara ötv si ödemedikten sonra..

siyah range vardı low dediği gibi uzun zamandır geçici plakayla gezdi büyük bir ihtimal galerici kankası var :) hatta tam hatırlayamıyorum cam içine almıştı plakayı herhalde..

cabriolet
04-01-2010, 14:16
mini gpyi ilk aldığımda papa geldi diye plakam geç çıkmıştı bende geçici plaka çıkarıp öyle gezmiştim ama yolcu taşımam yasaktı gelen kağıt plakanın üstünde öyle yazıyodu tabi o şekilde gezince polisler durdurup hayırlı olsun diye diye bayağı yoldu beni :D

e93 ilede 2 hafta gezdim geçici plaka ile onlada aynı şey başıma çok geldi hatta 2 km gidiyorum sonra duruyorum sıkılmıştım resmen vergiyi ödemiyosun ama vergiden çok rüşvet vermek zorunda kalıyosun yanında yolcu olduğu için :D

edit: bu arada kağıt plakaların arkasındada ne kadar süre geçerli olduğu yazıyo ben 1 haftalık çıkarmıştım çünkü çıkardığın süre kadar para ödüyosun :)

FaBeRgE
04-01-2010, 16:46
arkadaşlar geçiçi plaka uygulaması kalktı artık,

yol izni die bir belge var o da sıfır araçlar için geçerli sadece,

onunda ücreti 180tl. Daha bugün bir araç aldık sıfır yeni öğrendim bende :)

Oldschool
04-01-2010, 20:55
from http://www.egm.gov.tr/hizmet.trafik.gecici.asp

GEÇİCİ PLAKA (A) İSTENEN BELGELER

1. Verildiği yıl için geçerlidir

2. Şirketlere verilir

3. İki adet geçici Trafik belgesi

4. Şirketin faaliyet yetki belgesi

5. İstenilen sayıda karton plaka

6. Harç makbuzu

7. Araçlara plakaları ve ruhsatları şirketler tahsis eder

8. Araçlara plaka tahsisi için Noterlikçe tasdikli taahhütname belgesi yaptırılır

9. Şirketin Ticaret sicil tasdiknamesi ve imza sirküleri getirilir

Not: Belgeler daktilo ile doldurulur

GEÇİCİ PLAKA (B) İSTENEN BELGELER

1. Bir ay süre için verilir

2. Aracın faturası-Gümrük Şahadetnamesi-Satış Senedi ve örneği

3. Sigorta

4. Yabancı Menşeli araçlar için Karayollarından muayenesi yaptırılacak

5. Dilekçe

6. Harç makbuzu

7. Bir ay sonra plakaları ve geçici Trafik belgeleri iade edilecek

8. Plakalar madeni plaka olacak

9. Araca ait tüm belgeler Trafik Şube Müdürlüğü veya Büro Amirliğine iade edilecek

10. Süre bitiminde ise belgeler araç sahibine iade edilecek

GEÇİCİ PLAKA (C YOL BELGESİ) İSTENEN BELGELER

1. İki adet Geçici Trafik belgesi

2. İki adet Karton geçici plaka

3. Aracın satın alındığı belge örneği

4. Sigorta

5. Maliyeden Harç makbuzu

6. Araç sürücüsünün sürücü belgesi fotokopisi

7. En fazla 6 (altı) gün yol izni verilir

8. Araçlar belirtilen güzergah dışına çıkamaz

yani 3 adet var 1yıl 1 ay 6 gün ... hurda bir aracı yarış aracı yaptıysanız ve piste taşıma aracınız yok ise geçici plaka ile belirlenen güzargahta gezebiliyosnuz .:)

onursumer
04-01-2010, 22:47
beyaz discoveryden bahsediyorsun dimi ozgur :D

ilk çıktığında geçici plaka ile gezmeye başladı sonradan 1 sene sonra araç galeride plakasız olarak 10-20bin km lerde satılıktı vergileri vs odenememiş şekilde

Low-Rider
04-01-2010, 22:49
Yok Onur , discovery değil range rover sport'tu:)

onursumer
04-01-2010, 22:59
Yok Onur , discovery değil range rover sport'tu:)

valla bitanede discovery3 vardı geçen sene beyaz renk komple hse paket çok dolu bir makine uzun sure geçici plaka ile gezdi

sonrada galeride satılıktı plakasız olarak

bizde oğrenelim de şu yonetim plakasız binelim ozaman vergidende kurtulmuş oluruz :D

Firat.M3
25-04-2013, 00:12
Şu konuyu bi hortlatalım.. Geçici plaka ile aylarca gezenlerin nasıl gezdiği konusunda hala bir bilgi sahibi değiliz. Konunun üstünden 3 yıl geçmiş belki yeni şeyler öğrenenler vardır ;)

STP
25-04-2013, 00:14
murat engın abımız bu konu ıcın bı sırket kurup aracı o sırket sayesınde gecıcı plaka ıle kullandıgını soylemıstı

Firat.M3
25-04-2013, 00:18
Sanırım aşağıdaki şartların sağlanması gerekiyor. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar detaylandırır diye umuyorum.

"A" GEÇİCİ TRAFİK BELGESİ (1 YILLIK)
Bu belge imalatçı ve bayilerine tecrübesi yapılacak araçlara, depo gümrük satış yerleri, teşhir yeri ve benzeri gibi yerler arasında sürülecek araçlar için verilir.

1- Dilekçe
2- Harç Makbuzu
3- Garanti belgesi
4- Yeterlilik Belgesi
5- Sigorta (Araç Cinsine Göre)
6- Oda Sicil Kayıt Sureti
7- İmza Sirküsü
ŞOFÖRLER ODASINDAN

8- Geçici Plaka
9- EK/10-B

bhb
25-04-2013, 09:15
Karayolları Trafik Yönetmeliği 46. Madde;

"A" Geçici Trafik Belgesi Düzenleme Yetki Belgesi (Ek:10-B); prototip veya yol testi yapılacak araçlar için imalatçı veya ithalatçı firmalar, otomotiv konusunda araştırma yapan araştırma kurum veya kuruluşları veya teknik hizmetler kuruluşlarına; fabrika, depo, gümrük satış yeri, teşhir yeri, bayi ve benzeri gibi yerler arasında sürülecek araçlar ile gösterisi yapılacak araçlar için imalatçı veya ithalatçı firmalar, bu firmaların yetki verdiği araç satıcılığı yapan bayiler ile taşıma işleri organizatörlüğü yapanlara; yurt dışından satın alınan veya yurt dışına satılan araçların karayollarında sürülerek götürülmesi veya getirilmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından uluslararası ve yurtiçi taşıma işleri organizatörlüğü yetki belgesi almış olan gerçek ve tüzel kişilere bir yıl süre ile verilen belgedir.

Yani bu A tipi geçici plaka için imalatçı ithalatçı ar-ge kuruluşu olmanız gerekir ki normal bi vatandaşın ötv-mtv kaçırmak için bu yola başvurması akıl mantık işi değil. Sırf o belgelerin kağıt masrafı (noteri, damga vergisi vb.) ötv+mtv yi geçer.

bhb
25-04-2013, 09:19
Karayolları Trafik Yönetmeliği 47. Madde;

“B” Geçici Trafik Belgesi

Madde 47- Tescili yapılmamış veya tescil ve trafik belgesi işlemleri tamamlanmamış araçlar için, dilekçe ile başvurmaları halinde sahiplerine;

a) Mali Sorumluluk Sigortası yaptırmış olması,

b) Taşıt Alım Vergisinin ödenmiş olması,

c) Teknik muayenelerinin yapılmış bulunması,

Şartı ile 30 gün için geçerli olmak üzere verilen belgedir. Bu süre hiçbir şekilde uzatılamaz. Sürenin bitiminde “B” Sınıfı Geçici Trafik Belgesi geçersiz sayılır.

“B” Sınıfı Geçici Trafik Belgesi bulunan araçlarla yük ve yolcu taşınabilir.

Trafik tescil birimi kurulmuş olan ilçelerde bu plakalar, ilçe trafik birimlerince de verilebilir.

Bu belgeyi normal vatandaş ( o ne demek ben de bilmiyorum) alabilir. Ancak maddede belirtildiği gibi Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası), Taşıt Alım Vergisi (Burda yönetmelik güncellenmemiş, bu vergi ÖTV nin eski hali) ve teknik muayenenin (TUV) yapılması lazımdır ki bu yolla da vatandaş bi vergi kaçıramaz.

orhan_guney
25-04-2013, 09:23
Vallaha herkes bişey söylemiş :) gecici plaka birkez cıkar aynı plakayı en fazla 7 gün kullanırsın .muhtemel o adam birtane 350 TL almış veya kendisi yapmıştır kartona aynı plakayı başka aracda kullanılmaz yani o adam ezbere geziyor şu anda.

bhb
25-04-2013, 09:23
Karayolları Trafik Yönetmeliği 48. Madde;

“C” Geçici Trafik Belgesi

Madde 48- Satıldığı veya bulunduğu yerden tescil edileceği ve bulundurulacağı veya onarımının yapılacağı yere kadar götürülecek araçlardan;

Mali sorumluluk sigortası yaptırılmış araçlara, sahiplerinin bir dilekçe ile başvurmaları halinde 6 gün süre ile verilen belgedir.

Trafik tescil birimi kurulmuş olan ilçelerde bu plakalar, ilçe trafik birimince de verilebilir.

Tescil belgesi bulunup da trafik belgesi almamış olan araçlara da “C” Sınıfı Geçici Trafik Belgesi verilebilir.

Bu belge ile de ancak 0 km bi aracı trafik şubeye veya başka bi galeri yada bayiye kadar yada (yanlış yorumlamıyorsam) çekme belgeli aracı A noktasından B noktasına götürmek için verilen 6 günlük belge.

bhb
25-04-2013, 09:25
Karayolları Trafik Yönetmeliği 49. Madde;

“D” Geçici Trafik Belgesi, yurt dışından satın alınan veya yurtdışına satılan araçların karayollarında sürülerek götürülmesi veya getirilmesi için trafik tescil kuruluşlarınca verilen belgedir.

Bu belge isteklilere, dilekçelerinde; her türlü hukuki ve mali sorumluluğu kabul ettiklerini beyan etmeleri, araçların cins ve sayılarını, niteliklerini ve götürülüp getirileceği ülkeyi belirtmeleri şartıyla otuz gün süre ile verilir.

Yurtdışından getirilecek veya yurtdışına götürülecek araçlar için verilecek dilekçeye her araç için olmak üzere;

a) Proforma fatura örneği veya sahiplik belgesi,

b) Zorunlu mali sorumluluk sigortası,

c) Harç makbuzu,

eklenir.

“D” Geçici Trafik Belgesi verilen araçlarla, yük ve yolcu getirilmesi mümkündür.

Yurtdışından getirilecek araçlar için verilen geçici belge ve plakalar, araçlara bulundukları ülkede getirileceği gün takılır ve yurda gelişlerinde herhangi bir trafik tescil kuruluşuna iade edilir.

Yurtdışına götürülecek araçlar için verilen geçici belge ve plakalar ise karayoluna çıkarılacakları zaman araçlara takılır ve aracın ihraç edilen ülkeye tesliminde sökülüp ilgililerce iptal edilir.

Maddeden anlaşıldığı üzere bu belge yurtdışı giriş ve çıkışlarda kullanılır.

bhb
25-04-2013, 09:27
Karayolları Trafik Yönetmeliği 50. Madde;

“E” Geçici Trafik Belgesi, Türkiye’ye kati olarak ithal edilmek üzere getirilen araçlar ile asıl ikametgâhı yabancı memleketlerde olan Türk ve yabancı seyyahlar haricinde kalan ve resmi veya özel sektörlerde çalışmak üzere gelen ecnebi kişilere ve ilim adamlarına ait araçlara gümrüklerce, yabancı plakalarının sökülmesini müteakip, giriş işlemleri yapılacak gümrüğe kadar kullanılmak üzere mali mesuliyet sigortası yaptırılmış olmak ve harcı ödenmek şartıyla altı gün süreyle verilen belgedir.

Ülkemizden transit geçecek olup geçici plaka ve yol belgesinin süresi bitmiş ya da süresi ülkemizi geçmeye yetmeyecek olan araçlara giriş işlemi yapan gümrüklerce, çıkış işlemleri yapılacak olan gümrüğe teslim edilmek üzere zorunlu mali mesuliyet sigortası yaptırılmış olmak ve harcı ödenmek şartıyla “E” Geçici Trafik Belgesi verilir.

Karayolları Trafik Yönetmeliği 51. Madde;

“F” Geçici Trafik Belgesi
Dış ülkelerde bulunan vatandaşlarımızın, bulundukları ülke mevzuatı gereğince belge ve plakaları geri alınan plakasız araçları ile yurdumuza gelişlerinde giriş işlemi yapan gümrük idarelerince verilen giriş izin belgesi ile araç sahibinin başvuracağı tescil birimince en çok 3 ay süre ile verilen belgedir.

Mali sorumluluk sigortalarının yurtta kalış sürelerine göre yaptırılmış olması mecburidir.

Bu belge ve plakalar, araç sahibi tarafından gidilen ülkedeki Türk temsilciliklerine iptal edilmek üzere teslim edilir.

Bu maddeler de yeterince açık.

bhb
25-04-2013, 09:39
Kusura bakmayın ayrı postlarda yazmak zorunda kaldım özetlersek;

1. "A" Geçici Trafik Belgesi Düzenleme Yetki Belgesi adı üstünde plaka değil belgedir, 1 yıl geçerliliği vardır, Ulaştıma Bakanlığı'ndan alınır.

2. “B” Geçici Trafik Belgesi sigortası muayenesi yaptırılmış, ötv si ödenmiş araca 30 günlük verilir ve süre uzatılmaz.

3. “C” Geçici Trafik Belgesi Tescil veya başka bayiye araç göndermek yada çekme belgeli aracı kullanmak için 6 günlük verilen belgedir.

4. “D” Geçici Trafik Belgesi yurtdışından alınan veya yurtdışına satılan araçlar için 30 günlük verilir.

5. “E” Geçici Trafik Belgesi ve ve “F” Geçici Trafik Belgesi ise yurtdışı uyruklular ile gurbetçi dediğimiz (TR'de mukim olmayan) vatandaşlara verilen belgedir.

Bu geçici belgeler ile de ÖTV ve MTV kaçırmak Merkez Bankası'nı soymaya teşebbüs gibidir, yemezler. Ancak MTV yi 1 ay ötelersiniz.

(Yanlış yazdığım veya yorumladığım bir yer varsa düzeltirseniz sevinirim)

UMİT
20-04-2014, 19:53
Hort :D

Ben hala anlamadım bu yazılanlardan. 1-2 yıl aynı araba ve G plakayla gezenler var nasıl oluyor bu iş? G geçici demek sonuçta...

aRif
20-04-2014, 22:34
Geçici vergi =)

Frid
20-04-2014, 22:51
güncellenmiş iken bu yaklaşımda olanları şikayet etmeli, nasılsa günümüzde ceza kitleyecek nemalanacak yer arıyor devlet.

Ome_RS
21-04-2014, 09:10
Bizim sirketin de yanında bir şirket var daha doğrusu necatı sasmazın oto kiralama şirketi
2 maserati italia bentley camarolar flan var kiraladıkları
2014 s kasa var yaklasık 1.bucuk aydır G plaka ile dolaşıyor :)

Görkem.Y
21-04-2014, 09:16
Herseyin bi kılıfı var heleki burası Türkiye ise...

Mutu
21-04-2014, 09:40
Bizim sirketin de yanında bir şirket var daha doğrusu necatı sasmazın oto kiralama şirketi
2 maserati italia bentley camarolar flan var kiraladıkları
2014 s kasa var yaklasık 1.bucuk aydır G plaka ile dolaşıyor :)

"Geceden gündüze değil de, bugünen yarına değil de, çok acil olarak değil, ama çabuk çabuk plaka verilmesi gerekiyor" dediyse demek ki.

Trafik şube çözene kadar bi süre daha gezer o araç. ;) :D