PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyaz aracı cif ile yıkama? :)

seref1
04-01-2010, 21:01
bana mantklı gelmiyor fakat yinede bir sorayım dedim.gecen gun arkadasımın sahinini yıkatmaya göturduk biryere.üstad bir amcamız aracı cok beğendi.cadiillactan bozma gbi cnku tam sahin:) nyse size bir guzellk yapm dedi eyv dedk.aracı önce sungerle ilaçla bir guzel yıkadı.sonrada kovaya ceyrek su koyup birazda bildğimz cif koyarak karıstırarak yıkadı.grcekten o parlaklılğa inanamadm.dha öncede duymustm fkat boyaya zarar verirmi dusuncesnde kalmıstm? sizce zararı varmıdır? benm aracımda beyaz cnku:D denim diyorm.bide hazır konu acılmısken beyaz aracı parlatmanın yolu nedir? cilala cilala bir yere kdar parlıyor:)

AhmetH
04-01-2010, 21:05
valla bulaşık makinası için kullanılan sıvı parlatıcıları bende denedim :D:D

son durulamada sanki fayda ediyor gibi gelsede bariz fark görmediğimden bir daha denemedim :D

Dou
04-01-2010, 21:06
Krom yerlere kola sürün,

Bir programda görmüştüm, işe yarıyor.

Keza ön camda oluşan buharı orta vadeli engellemek için ön cama tükürmeyi ihmal etmeyin (cidden 1-2 gün işe yarıyor), ya da elma suyu sürün.

cabriolet
cif çizebilir boyayı :)

seref1
valla bulaşık makinası için kullanılan sıvı parlatıcıları bende denedim :D:D

son durulamada sanki fayda ediyor gibi gelsede bariz fark görmediğimden bir daha denemedim :D

dha neler duyucaz:D:D onuda denerm havalrn guzel olduğu bi gun bakalm:)

delsolemrah
bence tamamen piskolojik ! cif direk çizer başka bişey yapmaz

metin
04-01-2010, 21:07
evet zamanında bızım beyaz şahınede peder yapmıştı dur olmaz falan dıyene kadar bak nasıl oluyo gör dedi harbıden pasta atılmış gıbı arabanın rengi kendine geldi
ama sağlıklı birşey değil tabiki

Low-Rider
04-01-2010, 21:09
Parlatsa bile uzun ömürlü olmaz heralde.Her ürünün amacı var amacı dışında kullanmak gereksiz olur.

seref1
04-01-2010, 21:10
eskiden gazlı bez çekerdik mukemmel olurdu.fakat simdiki boyaların içnde bir madde olduğu içn bozuluomus adını htrlayamadm boyanın simdi.o mantk heralde cifinde yeni boyaya uygulanmaması grektiği

XoR
04-01-2010, 21:11
Düzenli olarak Nxt yapın beyaza bakın nasıl şakır şakır parlıyo :)

MeRtCaN
04-01-2010, 21:13
cif le bizim kiralık connect vardı onu yıkamaıstı bızım yıkamacı
dırek doktu fırca ıle yedırdı krem rengı olan araba neredyse sut beyaz olmustu gozlerıme ınanmamsıtım :)

ama asla kendı arabamda yapmam oyle bırsey cizecegini dusunuyorum ama cif çizmeden temizler parlatır :D:D:D

seref1
04-01-2010, 21:13
Düzenli olarak Nxt yapın beyaza bakın nasıl şakır şakır parlıyo :)

nxt yi cok duyuorm fkat grcekten dha elime almadm.afbuyurun nerden temin edebileceğmde merak konusu? bu yöndede blgi verirmisinz? ve duzenli olarak ne kdarda bir? nxt de cila gbimi uygulanıyor?

ismailozkan_01
04-01-2010, 21:17
bende bi kaç şey duydum ve gördüm paylaşayım lastiklere bira veya kola diyen arkadaşlar var denemedim , bizim peder kışın elmayı ikiye böler cama film çeker gibi inceden elmayı sürerdi buğu konusunda işe yarıyordu , aracın belirli yerlerine sıçrayan istenmeyen zift lekeleri güneşli bi günde margarin ile çıkıyor diyorlar :-D teşekkürler doğruluk payı varmı acaba ?

Mr.K
04-01-2010, 21:20
bende bi kaç şey duydum ve gördüm paylaşayım lastiklere bira veya kola diyen arkadaşlar var denemedim , bizim peder kışın elmayı ikiye böler cama film çeker gibi inceden elmayı sürerdi buğu konusunda işe yarıyordu , aracın belirli yerlerine sıçrayan istenmeyen zift lekeleri güneşli bi günde margarin ile çıkıyor diyorlar :-D teşekkürler doğruluk payı varmı acaba ?

kola gercekten lastiklerde ise yarar(devamli kullanirim,gerci son donemde bi sprey aldim mat gosteriyo cok hosuma gitti) elmayi ortadan 2 ye kesip cama surmekte bug`yu alma konusunda yararli,dogru yani,ancak birada neymis,bira sadece icilir yaw:D hadi kola asidi kacti deyip cok atarizda birada surulmez lastige:D

bu arada margarin zift,oda dogru:D

XoR
04-01-2010, 21:24
nxt yi cok duyuorm fkat grcekten dha elime almadm.afbuyurun nerden temin edebileceğmde merak konusu? bu yöndede blgi verirmisinz? ve duzenli olarak ne kdarda bir? nxt de cila gbimi uygulanıyor?

Bu konuyu takip edersen istediğine ulaşırsın

Ben ayda 1 yaptırıyorum Nxt

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=27610

can_ksk
04-01-2010, 21:32
Krom yerlere kola sürün,

Bir programda görmüştüm, işe yarıyor.

Keza ön camda oluşan buharı orta vadeli engellemek için ön cama tükürmeyi ihmal etmeyin (cidden 1-2 gün işe yarıyor), ya da elma suyu sürün.

bu tükürme muhabbetini biz yazın dalarken,denize girmeden önce deniz gözlüklerine yapıoduk aynı mantık snrım:) ama arabanın ön camına yetecek kadar tükürmek biraz çalışma gerektirir gibi:D

mur_84
04-01-2010, 21:33
opak beyaz araca birebir hele ki şirket arabasıysa şiddetle tavsiye ediyorum maaşa yansır bu olumlu olarak.. :D

elpadre
04-01-2010, 21:36
en ıyısı makınaya atalım aracı :D daha saglıklı ve temız bınerız :D

Safak
04-01-2010, 21:38
Flash'ımı 2 sene haftada 1 Cif ile yıkadım, Hep temiz, hep güzeldi...

Beyaz boyada üst katmana atılan vernik olmadığı için sorun yok...

Dou
04-01-2010, 21:40
bu tükürme muhabbetini biz yazın dalarken,denize girmeden önce deniz gözlüklerine yapıoduk aynı mantık snrım:) ama arabanın ön camına yetecek kadar tükürmek biraz çalışma gerektirir gibi:D

Bende dalış yaptığım için oradan biliyorum, araba camında da işe yaradı :D Dediğiniz gibi sağlam tükürük bezi lazım, fakat sadece sürücü tarafına sürerek idare de edeblirsiniz :)

Elma efsaneside gerçektir, işe yarar.

Ferhat_V
04-01-2010, 21:48
hem cif döküp hemde bulaşık süngerinin metal olan kısmıyla hafif cifi yedir kaportaya sonra bak nası parlıyo spiral taşıyla temizlenmiş gibi :D denenmiştir :D:D:D:D

dragstar
04-01-2010, 21:58
aynen metal tel ile yapın hatta:D

sakın boyayı komple çizer

Ferhat_V
04-01-2010, 22:02

biz eski bir araç üzerinde denemiştik araç metalik griydi çizikler öyle böyle değill sakın denemeyin :)

Maxi
04-01-2010, 22:10
cif deyince aklınıza toz olanı gelmesin ,
sıvı beyaz cif

cifin içinde yoğun bir şekilde amonyak olduğunu hatırlıyorum ,
kimyadan anlayan arkadaşlar daha net bilgi verebilirler ,

cifin kir çıkarma gücü inanılmazdır ,
boyaya zararı konusunda bilgim yok

mesela beyaz monitörlerin plastik dış aksamı, beyaz bilgisayar kasası , beyaz klavye plastiği ... biraz suyun içine az sıvı cif dökün, elinizle karıştırın ,
pamuklu bezi içine sokup, iyice sıkın ve bu dediğim kirli yerlere sürün bakalım ne oluyor ?

*aracın boyasını çizermi? çizmezmi onu bilmiyorum ,muhtemelen zarar verecektir,
ama opak beyaz renkte çizilse bile belli olmayacaktır diye düşünüyorum .

Dragger
04-01-2010, 22:12
Arap sabunu da cok güzel parlatıyor :D

mertk
04-01-2010, 23:40
bende bi Kosla deniyim bakım :D

Eyüp
05-01-2010, 00:29
Biz bizim dobloyu yapmıstık cifle :)

Arac cok kötü bi durumdaydı , cok etkili oldu ama simdi yine gitti o güzelligi :D

ibrahim
05-01-2010, 00:32
ben 6ayda bir cif yumoş vernel omomatik çamasır suyu karışımı yapıyorum 6ay kadar ne yağmur suyu nedenormalsu kalıyor üzerinde cila pasla atsan okadar güzel parlamıyor araba tabiki bu sadece beyaz renk arabalarda geçerli başka renklerde boya problemi yaşayabiliyorsun

mrtngn
05-01-2010, 00:45
Bende bu gaz olayını merak ediyorum yaa..Biçok kişi gazla yıkayınca çok güzel parlıyo falan diyo ki sahitte oldum..Ama boyaya zararı varmıdır bunun??

ibrahim
05-01-2010, 00:47
çok fazla toz toprak topluyor aracın üzerine tavsiye etmem çokda koku yapıyor

STP
05-01-2010, 00:57
bızım dukkana gelırdı yıkanmamıs beyaz arabalar solmus artık rengı :Dmıntaxla canım mıntaxla yapardık :D cıcek olurdu :D

çağlarcoskun
05-01-2010, 00:59
bızım dukkana gelırdı yıkanmamıs beyaz arabalar solmus artık rengı :Dmıntaxla canım mıntaxla yapardık :D cıcek olurdu :D

imza fenaa :D:D

cif gerçektende güzel oluyor dükkanın kamyonetin kasasını falan cifle yıkardık :D

mrtngn
05-01-2010, 01:13
çok fazla toz toprak topluyor aracın üzerine tavsiye etmem çokda koku yapıyor

Boyaya bi zararı varmı peki ??

TheAce
05-01-2010, 01:28
cif dediğiniz olay pastanın etkisini yapar, ama kötü bir şekilde yapar. beyaz arabanın verniği üzerinde lekeler çok belli olur siz verniği ve lekeleri kazıyarak bir nevi çıkartırsınız cifle. oldu olası çamaşır suyu sürün :) pasta artı cila en sağlıklısı, hiç değilse araba boyası için olduğunu biliyorsun...

Booster
05-01-2010, 01:36
bızde prestıjı yıkıoz cıfle arada :D

Safak
05-01-2010, 01:45
cif dediğiniz olay pastanın etkisini yapar, ama kötü bir şekilde yapar. beyaz arabanın verniği üzerinde lekeler çok belli olur siz verniği ve lekeleri kazıyarak bir nevi çıkartırsınız cifle. oldu olası çamaşır suyu sürün :) pasta artı cila en sağlıklısı, hiç değilse araba boyası için olduğunu biliyorsun...

Opak beyazda üst katmana uygulanan bir vernik yok, boyanıyor ve bitiyor olay.
Bir bozukluk olmuyor yani.

Buradan dipnot geçmek isterim

Bu cif uygulamasını "opak beyaz", yani boyanırken üzerine ekstra vernik atılmayan boyada uygulayın, diğer renk ve vernikli boyalarda profesyonel destek almadan gideremeyeceğiniz "sorunlar" meydana gelebilir.

dixi
05-01-2010, 01:50
lastiklere ve plastik aksama arap sabunu
arabaya elde yıkamak için olan bulaşık deterjanı cif :)
ziftt kalıntıları varza benzin
on numara olur

dragstar
05-01-2010, 17:07

tekrardan diyorum boyayı çizer

Antalyalogy
05-01-2010, 17:16
Gerenk yok :cool::cool:

ArMy
05-01-2010, 17:19
Cif evdeki beyaz eşyalara zarar vermiyorsa arabaya da zarar vermez zannedersem..Sulandırılmış hali güzel olur ama gene de kendi arabama yaptırmam :D

M.A.D
05-01-2010, 17:27
kosla oxi action deneyin , ya da porçöz.. kesin çözüm..

Tunacan
05-01-2010, 18:03
bizim gerzek şöför omo ile yıkardı. ama iyi yıkardı heaa :)
omoyu suda eritip fırça ile yıkardı. sonra omoya zam gelince pril e döndü :)
şaka yapmyorum heaa :)

FatihR.
05-01-2010, 18:40
lastiklere ve plastik aksama arap sabunu
arabaya elde yıkamak için olan bulaşık deterjanı cif :)
ziftt kalıntıları varza benzin
on numara olur

aynen lastikleri arap sabunu iyi parlatıyo bide kola :icon_tup:

dragstar
05-01-2010, 19:16
kezzap deneyin çok temiz yapar boya bile kalmaz:D

ogunozcan
05-01-2010, 19:18
cıfın bazı modelerı kesınlıkle cızmez.bende beyaz arabmı cok yıkadım zamanında.duz cıf tırtık tırtık olan cızebılır ama jel olanlar cızmez.

zıpzıp
05-01-2010, 20:07
opak ve uzun süredir yıkanmamış bi araçda deneyin (beyaz) olmak şartıyla farkı görüceksiniz..

metin
05-01-2010, 20:07
kosla oxi action deneyin , ya da porçöz.. kesin çözüm..

kosla oxi action döşeme ve tavan temizliğinde sıcak su ile birlikte çok işe yarıyor

Diyadin
05-01-2010, 20:10
Cif ile şirket arabalarının lekelerini çıkardık bi kaç kere sonuç ;

İlk günkü gibi :D

01ASU
05-01-2010, 21:22
valla ben oğlumu clear saç şampuanıyla yıkıorum memnunum oğlanın üstünde kepekte kalmıo :)

mrtngn
05-01-2010, 21:29
Ozaman Kosla oxi action'a alternatif olarakta Amway'ın Loc diye bi temizlik ürünü var sıcak suda daha iyi çözünüyo döşemeleri ve tavanı onunlada deneyin güzelliği görün:)

01ASU
05-01-2010, 21:31
evet o tavanı oxi actionla bende temizlemiştim deli gibi demizlio iç döşemeleri

Sebring
05-01-2010, 21:32
Sadece bildigimiz arap sabunu diyorum....her renk otomobil icin...

_Burak_
05-01-2010, 21:37
Saçamalamışlar 1 sene sonra yıkamacı dayıda positon effect hastalığına rastlanabilir :D :D
Ten kızarıklığı , halsizlik , cinsel yaşamdan soğuma v.s...

yaşar
05-01-2010, 21:38
Cif iyi bir şey olsaydı oto marketlerinde büyük oto bakım ürün reyonlarında satılırdı ;)

Geçici olarak sizi kandırır ,beyaz araçda uygululamak isterseniz gaz ile temizleyin daha sonra sıcak cilalı şampuanı ile temizleyin .Daha yararlı olur, ovmadan çizmeden temizlik .

-ER-
05-01-2010, 21:39
http://img.alibaba.com/photo/10993971/CIF_Cream_Detergent_500ml.jpg

CİF demişsinde cif in beyaz kremimi içinde taneli olan var birde bulaşık detarjanı var yeşil mavi rengde olanlar hiç zarar vermiyor bence ben çok yıkadım bardaklarda nasıl parlaklık veriyorsa arabada verdi :D

http://www.hpmystore.com/images/temizlik/Henkel_Bulasik_Temizligi_Pril_Clasik.jpg

aralarında fark var bunlar güzel parlatıyo :D

yaşar
05-01-2010, 22:05
Kullanmış oldugunuz ürünler ürünün içine teneffüz eden ürünler koruması olmayan tabak çanak bardak gibi ürünlerin üst zeminine zarar vermez, bulaşıklar için konuşuyorum ,lakin aracınızın dış yüzeyi o kadar sağlam ve temiz olmuyor üstündeki koruması verniği çok hassasdır,makinada 60 80 derecede yıkanır ama aracı 60 80 derecede yıkayamayız.
İçindeki toksitler bile ona göre ayarlanmıştır ucuz olsun diye yıkayacaksanız tamam lakin temiz olmasını istiyorsanız benden dost tafsiyesi ,denemeyin.

serhat306
06-01-2010, 08:23
cıfmı yapmayın etmeyın yahu denemeyın bıle...

deniz
06-01-2010, 08:43
lastıklerede bır colalı serbetlı karısım en sonda gazla arabayı sıldımmı tamam hahaha :D

Tholl-ga
06-01-2010, 08:47
lastıklerede bır colalı serbetlı karısım en sonda gazla arabayı sıldımmı tamam hahaha :D

lastiğe arap sabunu sürün fenaa oluo
bi süre sonra yanaklar çatlıo yarılıo :D
tecrübe

Orhan
06-01-2010, 08:47
bende bi Kosla deniyim bakım :D

koslayı eski aracımın plastik aksamında ve koltuklarında çok kullandım güzel sonuçlar veriyor İç aksam ve koltuklar açık renkti lekyei çok gösteriyordu ayda bir silip havalandırıyordum süper oluyordu
Beyaz araçları sirkeyle cifle yıkayan gördüm adamlar yıkıyor mal onun malı ben yaparmıyım yapmam sanırım sirke neysede cif işine aklım ermedi

deniz
06-01-2010, 08:49
lastiğe arap sabunu sürün fenaa oluo
bi süre sonra yanaklar çatlıo yarılıo :D
tecrübe

ahahahah taksıcı forever :D:D:D:D:D

Quantum
06-01-2010, 08:50
allah akıl fikir versin cifçilere.. :D
1 ay sonra araba matlaştığında görürüm :D
millet folyo ile matlaştırıyor, üzerine para veriyor, cifçiler de yakında bedavadan mat beyaz yapacaklar arabalarını :D

Cıhat YAVAS
10-01-2010, 16:06
koslayı eski aracımın plastik aksamında ve koltuklarında çok kullandım güzel sonuçlar veriyor İç aksam ve koltuklar açık renkti lekyei çok gösteriyordu ayda bir silip havalandırıyordum süper oluyordu
Beyaz araçları sirkeyle cifle yıkayan gördüm adamlar yıkıyor mal onun malı ben yaparmıyım yapmam sanırım sirke neysede cif işine aklım ermedi

sirke kireç lekesini kaldırmak için birebirdir aynı zamanda koyu araçlarda gözle görülür parlaklıkta sağlıyor tecrübe ile sabittir

SekoLive
10-01-2010, 16:23
:) ilk fırsatta uygulayacam bu cif olayını annem arabayı cifle iyi parlar diyordu kadına boşa kızıyormuşum :D

metin ve safak ın dediklerine güvenerekden size sonucu bildicem cilasız opak beyaz bi şahin sahibi olarak :)

Cimmeria
11-01-2010, 18:28
askerdeyken siyah arabaları pronto ahşap cilası ile parlatıyorlarda :)

Cihan Çizmeci
11-01-2010, 18:41
Sadece bildigimiz arap sabunu diyorum....her renk otomobil icin...

+ Çizmeci :icon_tup: Sabittir :D

Eğer illa Cif kullanıcam diosan Cif'in sıvı olanı var diğeri tanecikli , aracını çizer ve matlaştırır kesinlikle..Arap sabunu denemeni tavsiye ederim :)

Neden dersen :beuj:

http://img64.imageshack.us/img64/9103/dsc03202i.jpg:icon_wack:icon_tup:

Arap Sabunu sünger 2'lisi ve güderi bezi ile durulama forever :D

lrfan
12-01-2010, 07:36
Arap sabununda kostik var, çok baziktir, uzun süreli kullanımda boyayı matlaştırır, yapılmış olan boya korumayı söker, ama yine de tercih kullanıcının ;)

Araba şampuanları da gayet ucuz, konsantre olanları uzun süre iş görür.

16v
12-01-2010, 07:45
Kostik=sodyum hidroksit pH=13,8 dir.
pH bir çözeltinin asitlik veya bazlık derecesini tarif eden ölçü birimidir. Açılımı "Power of Hydrogen" (Hidrojenin Gücü)'dir
Bir çözeltinin pH değeri 0-7 arasında ise çözelti asidik
Bir çözeltinin pH değeri 7-14 arasında ise çözelti bazik
Bir çözeltinin pH değeri 7 ise çözelti nötürdür
Buna göre arap sabununun araç üzerinde yapabilecegi tahribat hakkında fikir edenebiliriz.

onur_toros
12-01-2010, 07:54
:):) beyaz arabaları cifle yıkamadan önce çamaşır suyuna basın daha beyaz olsun :)
arkadaşlar boya bu kendide kimyasal pikmentlerden akrilik binderlerden oluşuyor harçtan yada silikonlu duvar boyası değil otomotiv boyalarına vurulan her kimyasalın pasta dahil fazla kullanıldıgında zarar vermektedir her uygulama yapılan kimyasal arap sabun,cif, eğer birde merdiven altı dediğimiz bir atölyede imal edildiyse içinde değişik bir kimyasal varsa ne olucak arkadaşlar bilmediğiniz şeyleri kulaktan dolma bilgilerle aracınızın boyasına vurmayın eğer illada denemek istiyorsanız kendi cildinizde 1-2 hafta süreyle deneyin zarar gelmiyorsa boyanızada bişey olmaz...

mrtngn
12-01-2010, 13:35
Peki bu lastikleri güzel sekilde parlatmak için en kolay yol nedir?..Arap sabunun catlattıgını bende duydum:(

Tunacan
12-01-2010, 13:39
Bir tanıdık gliserinin gerçekten işe yaradığını söylüyordu. Lokman Hekimlerde satılan sarı renkteki gliserini deneyen var mı? Bir kimyasal olmadığı içi aşındırıcı etkisi de yoktur heralde.
Lastiklerin gerçek rengine kavuştuğunu da söylemişti. Ne mat ne de parlak.
Su ile karıştırıp ( sıvı bir malzeme ) sprey şeklinde uygulanıyormuş. Gliserin ucuz olduğu için ve de suyla harmanlayıp kullanıldığı için de çok ekonomik oluyormuş.

Gliserin Nedir?
Gliserin, diğer adı "gliserol" de olan sıvı halde bulunan polar organik bır trihidroksi alkoldür. Hafifçe tatlı, zehirleyici olmayan bir sıvıdır. Su ve alkol ile karışır; asetonda çözünür. Tıbbi gliserin şeker hastalığında şeker olarak ayrıca dıştan deriye uygulanan merhemlerle ve kabızlıkta fitil olarak kullanılır. Ayrıca dinamit yapımında da kullanılır. Trinigliserin ve nitrik asitle birleştirilerek dinamit yapılabilir. Sadece nitrik asit ile birleştirildiğinde ise çok güçlü olan Nitro gliserin yapımında kullanılır
Gliserin

Kimyasal ismi 1,2,3-propanetriol
Kimyasal formül C3H8O3
Moleküler kütle 92.09 g/mol
CAS numarası [56-81-5]
Uyum sistem numarası Crude: 1520.00.00
Pure: 2905.45.00
Yoğunluk 1.261 g/cm3
Akışkanlık Pa.s
Ergime noktası 18 °C
Kaynama noktası 290 °C
Besin Enerjisi 4.32 kcal/g
Basitleştirirmiş moleküler girdi tarifnamesi OCC(O)CO
kaynak (http://tr.wikipedia.org/wiki/Gliserin)

sinan-s
12-01-2010, 13:45
Cif çizer arabayı ama.Beyazıda parlatır..

Kaan
12-01-2010, 15:25
ya beyler bişi sorcam en iyii araç yıkama şampuanı nedir ne markadır ne kullanmalıyım bu konularda bilgim yok biraz yardımcı olsanıza konumu açayım bunun için megi beyaz benim daha yeniyken güzel şeylerle yıkayım da boyası bozulmasın :D

pasa35
12-01-2010, 15:34
ya beyler bişi sorcam en iyii araç yıkama şampuanı nedir ne markadır ne kullanmalıyım bu konularda bilgim yok biraz yardımcı olsanıza konumu açayım bunun için megi beyaz benim daha yeniyken güzel şeylerle yıkayım da boyası bozulmasın :D

Meguiars NXT Generation

pasa35
12-01-2010, 15:35
kola ice tea saçmalayın burayıda geyik alanına çevirmeyin.
kocakarı ilacı gibi fikirler sunmayın bi zahmet

cola ıcın herkes ıyı dıyor hıc denemedım ama iyi olabilir lastikte

Tholl-ga
12-01-2010, 15:41
cola ıcın herkes ıyı dıyor hıc denemedım ama iyi olabilir lastikte

kola arap sabunu pril sürmeye devam edin ne diyim.

bende çokçok önce sürdüm kullandım dersimi aldım

Cihan Çizmeci
12-01-2010, 15:54
Yok arkadaşlar Cola arap sabunu yapmayın allah aşkına.Ben boyada zararı olmaz diye biliodum ve yaklaşık 1 ay aracımı arap sabunuyla kullandımki bu sayfanın üstünde resminide koydum gayet memnundum ama deneyimler sonucu bi daha kullanmam.

Ama lastikte arap sabunu cola vs yapmayın allah aşkına tamam parlatırda uzun vadede zarar verir.Ucuza lastik parlatıcılar var uğraşmayta gerek yok

kRo_bOy
13-01-2010, 12:44
Peki bu lastikleri güzel sekilde parlatmak için en kolay yol nedir?..Arap sabunun catlattıgını bende duydum:(
lastikleri parlatmak için badem yağı kullanın petrollerde falan satılıyo aslında torpito göğüslük parlatıcısı ama lastiklerde mükemmel parlatıyor yıkandıktan sonra bile etkisi devam ediyo şişesi 5-6 lira civarında 2 ay rahat gider fazla sürmüyosun zaten tavsiye ederim süngere döküyosunuz sonra sürüyosunuz eliniz biraz batıyor ama gerçekten tavsiye ederim her yıkamadan sonra kullanıyorum hiç bi zararı yok çatlama falan gibi hatta daha yararı var

Cihan Çizmeci
13-01-2010, 12:46
lastikleri parlatmak için badem yağı kullanın petrollerde falan satılıyo aslında torpito göğüslük parlatıcısı ama lastiklerde mükemmel parlatıyor yıkandıktan sonra bile etkisi devam ediyo şişesi 5-6 lira civarında 2 ay rahat gider fazla sürmüyosun zaten tavsiye ederim süngere döküyosunuz sonra sürüyosunuz eliniz biraz batıyor ama gerçekten tavsiye ederim her yıkamadan sonra kullanıyorum hiç bi zararı yok çatlama falan gibi hatta daha yararı var

+ 106.Aynı olayı bende kullanıyorum lastik çamur ve su tutmuyor Araba çamurlansa bile lastiklerim temiz kalıoyr resmen. Diğer güzel lastik parlatıcılar kadar parlatmasada ben daha memnunun temiz bırakması açısından :icon_tup:

kRo_bOy
13-01-2010, 13:06
valla kim ne derse desin ama ben en iyi lastik parlatıcısınıda getirseler badem yağıyla değişmem en azından uzun ömürlü ve hiç bi şekilde batmıyo lastik gerçekten süper:D

Tunacan
13-01-2010, 13:18
Bir tanıdık gliserinin gerçekten işe yaradığını söylüyordu. Lokman Hekimlerde satılan sarı renkteki gliserini deneyen var mı? Bir kimyasal olmadığı içi aşındırıcı etkisi de yoktur heralde.
Lastiklerin gerçek rengine kavuştuğunu da söylemişti. Ne mat ne de parlak.
Su ile karıştırıp ( sıvı bir malzeme ) sprey şeklinde uygulanıyormuş. Gliserin ucuz olduğu için ve de suyla harmanlayıp kullanıldığı için de çok ekonomik oluyormuş.

Gliserin Nedir?
Gliserin, diğer adı "gliserol" de olan sıvı halde bulunan polar organik bır trihidroksi alkoldür. Hafifçe tatlı, zehirleyici olmayan bir sıvıdır. Su ve alkol ile karışır; asetonda çözünür. Tıbbi gliserin şeker hastalığında şeker olarak ayrıca dıştan deriye uygulanan merhemlerle ve kabızlıkta fitil olarak kullanılır. Ayrıca dinamit yapımında da kullanılır. Trinigliserin ve nitrik asitle birleştirilerek dinamit yapılabilir. Sadece nitrik asit ile birleştirildiğinde ise çok güçlü olan Nitro gliserin yapımında kullanılır
Gliserin

Kimyasal ismi 1,2,3-propanetriol
Kimyasal formül C3H8O3
Moleküler kütle 92.09 g/mol
CAS numarası [56-81-5]
Uyum sistem numarası Crude: 1520.00.00
Pure: 2905.45.00
Yoğunluk 1.261 g/cm3
Akışkanlık Pa.s
Ergime noktası 18 °C
Kaynama noktası 290 °C
Besin Enerjisi 4.32 kcal/g
Basitleştirirmiş moleküler girdi tarifnamesi OCC(O)CO
kaynak (http://tr.wikipedia.org/wiki/Gliserin)

editlenmiştir...

STeaM
13-01-2010, 13:42
kesinlikle işe yarar.
siz hiç sarı pasta gördünüz mü? en kalın olanı. derin yarıkları çatlakları kapatmak için uygulanır yada sert bakalit parçalarda kullanılır. bildiğin faydan yapılmış gibidir dokusu.

cifte aynı şekilde, iri taneli kalın pasta gibidir ve cidden "beyaz" araçta işe yarar. opak olan araçlarda pek bi aşındırma yapmaz aşındıracağı tek şey boyadır. metalik beyazdaki iri metal tanelerine de verdiği zarar pek gözlen görünmez ancak hareler şeklinde çizikler oluşması ihtimaldir.