PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyinler, Çipler, piggyback üniteler

Oz`
27-11-2005, 01:21
Bunların hepsi işletim sistemleridir. Sonradan satın alınıp arabalarımızın güçlerini yükseltmeye yönelik işlemlerdir.

Beyinler (Stand Alone Uniteler):
Stand alone yani kendi kendine bir beyin ünitesidir orijinal beyniniz çıkar eğerki o araba soketleri hazırlanmışı var ise orijinal beyin soketlerinden sökülüp yeni beyin yerine takılır.
Eğerki soketleriniz yerlerine oturmuyorsa zor olanı yapıp size gelen soket ve kablolarla yeni bir tesisat çekmeniz gerekmektedir.
Bu tip beyinlerde Avans, Benzin, Rölanti, Kesici, Cold Start, Nos Kontrolü, Turbo basınç kontrolü, Traction Kontrol gibi aklınıza gelebilecek bütün ayarları yapabilmektesiniz.

Not: Dikkat bu beyinleri profesyonellerin ayarlaması sizin ve arabanız için çok daha güvenli olacaktır. Aksi taktirde arabanızın motoruna zarar verebilirsiniz.

Çipler:
Arabalarınızın orijinal beyinlerine 2 tip müdahale ile yeni yazılımınız yükleniyor 1.si diagnostik porttan orijinal beyninizdeki program çekilip yedeklendikten sonra yeni program içine yüklenmektedir.( bu seçenekte beyninizin sökülmesine gerek yoktur. ).
2. ise beyninizi yerinden söküp içinini açarak orijinal çip sökülüp yerine yazılım yüklenmiş bir çip takmak bu işlem biraz profesyonele kaçmaktadır çok dikkat isteyen bir işlemdir. Aksi Taktirde Beyininiz Yanabilir :)

Piggyback Üniteler:
Bu üniteler orijinal beyinlerinize bağlanan ve sensorlerinizi yanıltarak programınızı değiştirmenize yarayan ünitelerdir. Piggybacklerde genel olarak Benzin hava yakıt karışım oranını ayarla bilme şansımız var. Ama belli başlı unitelerle avans ayarı vb. gibi şeylerlde ayarlana bilmektedir.

Copyright: Oz` (TechTurkey)

Eriador
03-12-2005, 04:55
eywalla OZgün abi saollasn bu bilgiler içn :)

SeRSeRi_aFaCaN
03-12-2005, 22:35
benım merak ettıgım bısey var kendımız bunun yazılımını yazıp yukleyemezmıyız chıpe? yanı gfereklı modullerle orjınal chıptekı kodları bılgısayara alıp gereklı modifikasyonu yaptıktan snra tekrardan yukleyemeyızmı? sanırım bazı arabalar buna ızın verıo bazılarında yapılması ımkansızmıs olemı?

Oz`
04-12-2005, 02:08
imkanlı ama çok zehmet ve uğraş istiyor ondan dolayı çip yatırmak 1000$ küsürlere kadar çıkıyor senin o map ı ayarlayabilmen için gerekli programlar var ama onlarıda bulman baya zor hatada affedilmez sonuçlarla karşılaşmanda doğal

MaRCeLiNo_kSk
16-01-2006, 01:39
Paylaşım için teşekkürler .

Cosmicboy
20-03-2006, 14:23
peki piyasada bir çok çeşidi var bu çiplerin, yok unichip yok superchip yok wimmre falan filan.. bunların birbirlerinden farkları nedir ? hani bazıları silinip başka araca geçildiğinde tekrar kullanılabiliyor onu biliyorum ama bumudur tek fark ?

grkm
20-03-2006, 23:39
peki piyasada bir çok çeşidi var bu çiplerin, yok unichip yok superchip yok wimmre falan filan.. bunların birbirlerinden farkları nedir ? hani bazıları silinip başka araca geçildiğinde tekrar kullanılabiliyor onu biliyorum ama bumudur tek fark ?

Superchips olsun , wimmer olsun yada diğer firmalar olsun yazılımları tek bir araç üzerinde yapıp tüm dünyaya postalıyor.. Unichipin tek farkı ayarların dyno üzerinde yapılıyor olması.. Yine de bu firmalara bakıldığında ben Wimmer ı tercih ederim. Superchips, güvenilir ama Wimmer vaad ettiklerini dyno üzerinde kanıtlamada daha ba$arılı bence

Cosmicboy
21-03-2006, 17:12
teşekkür ederim ;)

Selçuk
21-03-2006, 18:56
Piggyback Üniteler:
Bu üniteler orijinal beyinlerinize bağlanan ve sensorlerinizi yanıltarak programınızı değiştirmenize yarayan ünitelerdir. Piggybacklerde genel olarak Benzin hava yakıt karışım oranını ayarla bilme şansımız var. Ama belli başlı unitelerle avans ayarı vb. gibi şeylerlde ayarlana bilmektedir.

Bu piggyback beyinler dizel araçlarada takılır mı? Ve bu beyinlerden iyisi hangisi?

carpediem
15-04-2006, 22:00
yeni nesil turbo Dizellere chip box mı daha fazla performans verir yoksa beyin yazılımı mı ?

Erkin
19-04-2006, 21:12
dizel araçlarda chip box ların çok fazla performans sağlamadığını biliyorum,
bu arada bu piggyback diye adlandırılan sistemler apexi safc2 vafc2 falanmı oluyor?

cem
19-04-2006, 21:22
+ E-manage ve smt6 da war.

Erkin
19-04-2006, 21:37
thanks Cem:)

coolvtec
06-09-2006, 21:26
Acaba Hondata, Ubertada vs hangi kuruba giriyor?

Inferno
14-10-2006, 20:23
Peki SMT6'yla Chip'le yapılamayan neler yapılabiliyor?

tool
14-10-2006, 22:45
Acaba Hondata, Ubertada vs hangi kuruba giriyor?

hondata ems fakat uberdata sadece yazilim

easy
08-02-2007, 02:38
D16v en cok verim verebilcek chip hangi marka ve nekadar etkili

speed
08-02-2007, 06:33
Çipler:
Arabalarınızın orijinal beyinlerine 2 tip müdahale ile yeni yazılımınız yükleniyor 1.si diagnostik porttan orijinal beyninizdeki program çekilip yedeklendikten sonra yeni program içine yüklenmektedir.( bu seçenekte beyninizin sökülmesine gerek yoktur. ).
2. ise beyninizi yerinden söküp içinini açarak orijinal çip sökülüp yerine yazılım yüklenmiş bir çip takmak bu işlem biraz profesyonele kaçmaktadır çok dikkat isteyen bir işlemdir. Aksi Taktirde Beyininiz Yanabilir :)

bazı entegreler programlanabilir yani silinip tekrar yazılabilir....bazılarıysa silinip tekrar yazılamayan türden....1. seçenek üzerine yazılabilir entegreye sahip beyinler için geçerli olsa gerek.....2. seçenekse üzerine bilgi yazılamayan entegre sökülüp , onun yerine programlanabilen bir entegre takılıyor galiba :soru:

cem
08-02-2007, 07:23
D16v en cok verim verebilcek chip hangi marka ve nekadar etkili

Dastek Unichip yardımcı olabilir .

easy
08-02-2007, 21:53
olabilir derken ????? daha ayrintilibilgi rica etsem

cem
08-02-2007, 22:17
olabilir derken ????? daha ayrintilibilgi rica etsem

Yurtdısında konustugum adamlar
Unichip uyguluyorlar.Bir araştır sor unichipe.
ki senin kullandıgın d serisinin en geride kalmıs modeli
yani fazla insanın bilmedigi bir motor.

easy
08-02-2007, 22:29
cem kardes oyuzden soryorum yaa d16 ile ilgili islem yapmis hic görmedim duymadim icin sordum ama sagol oarastirmayida yapiyorum zaten neysebuluruz artik bir caresini

Maxiboost
12-02-2007, 01:07
bir arkadaşın sorusu yarım kalmış benimde merak ettiğim bir konu e-manage blue box u yeni nesil dizellere uygulayabiliyormuyuz? uygulanabilirse sanırım chipten daha verimli ve fiyat olarakta daha uygun olur diye düşünüyorum

trequal
23-02-2007, 13:03
bir arkadaşın sorusu yarım kalmış benimde merak ettiğim bir konu e-manage blue box u yeni nesil dizellere uygulayabiliyormuyuz? uygulanabilirse sanırım chipten daha verimli ve fiyat olarakta daha uygun olur diye düşünüyorum

Dizel araçlarda ateşlemee olmadığı için zaten ateşleme kısmını unutun.Öte yandan enjektörlerinin zamanlamaları yakıt basıncına bağlı olduğunu biliyorum.Bu durumda yakıtı verimli yakabilmek için yakıt basıncını değiştirmekte şart.Bunu bu tür beyinlerle yapamazsın.Hiçbir şey için olmaz demek yanlış olur ama hiçbir örneği ile karşılaşmadım.
Biriside smt6 de e-manage blue box a göre fazladan ne yapabilirsiniz diye sormuş.eğer fuel cut limitör varsa o aracın limitörünü değiştirebilir,ignition cut ile limitör koyabilirsiniz.Fazladan harness lara ihtiyaç duymuyorsunuz.Bunun yanında smt de harita kutuları(türkçesi nedir tam kestiremedim) daha az.3 sene kullandım kullanımı gayet keyifli.Bunun yanında shift light,nos kontrolü,basınç kontrolü gibi şeylerde yapmak mümkün fakat bunları direk açık olarak yazmıyorlar.PWM out olarak sunulan çıkışı ne olarak kullanacağını kendin belirliyorsun.

Maxiboost
23-02-2007, 17:45
teşekkür ederim :)

STeaM
20-03-2008, 10:47
bildiğim kadarıyla aem fic ile saturated olmayan enjektörlere müdahale edilemiyor. enjektörlere müdahale edebilmemiz bir yol var mıdır? ayrıca edemediğimizdeki kaybımız ne olacaktır?

Oz`
20-03-2008, 10:57
araba kendini kapatıcaktır enejtktorleri kapatıocaktır çünkü besleme katı ona izin vermiyor injector driver olabilir ama direk takamasssın üstünde işlemler yapmak gerekicektir

LND
07-07-2008, 14:06
peh bi cvp gelmedi

ysnyldz
26-11-2008, 23:00
2004 civic vtec 2 için yapılabilecek bir şey varmı !

LND
29-12-2008, 21:20
gene yazıyım bare;

şimdi şu epromu sorucam programlanabilen modelmi yoksa tek yazımlıkmıdır?
AM29F400BB - 90 SE
20F040

---

ayrıca vag grubu araç için, yapılan chipler hep başarısız oldu. yani yazılım yapıyoruz ama hiçbir farklılık almıyoruz, direk e-manage takalımmı yoksa başka bi piggyback önerirmisiniz?

Oz`
29-12-2008, 22:28
2004 civic vtec 2 için yapılabilecek bir şey varmı !

fcon takabilirsin İS öneriririm

Oz`
29-12-2008, 22:40
gene yazıyım bare;

şimdi şu epromu sorucam programlanabilen modelmi yoksa tek yazımlıkmıdır?
AM29F400BB - 90 SE
20F040

---

ayrıca vag grubu araç için, yapılan chipler hep başarısız oldu. yani yazılım yapıyoruz ama hiçbir farklılık almıyoruz, direk e-manage takalımmı yoksa başka bi piggyback önerirmisiniz?

direk emanage gibi bir aletle real time olarak mudahale etmen çok mantıklı lur ayrıca çipin sökülüp yazalıbilir bir tip ti sanıyorum

ysnyldz
29-12-2008, 23:08
fcon takabilirsin İS öneriririm

bunu nerde ne sekilde temşn edebilirim yada montaj ayarlarını !

Oz`
30-12-2008, 01:59
ilerleyen günlerde temin edebiliceğin ve özellikeri bulabiliceğin bir döküman yayınlıyacağım

LND
30-12-2008, 18:54
off off:(,
bıktım şu beyinin chip olayından, aracta yazılım var ama kendini göstermiyor ilginçtir yau:(,
bakalım bi e-manage baglayıp bu dertten kurtulma geliyor aklıma istemeye istemeye, başka caremiz kalmadı

Safak
30-12-2008, 21:42
SMT 6 avansa müdehale edebiliyor mu?

Chip tuning'den iyimidir? Avantajları nelerdir?

barışbazan
03-05-2009, 16:35
arabam 2.0 307 xsı 138 HP.
Cip tuning'in amacı, arabayı piyasaya sürerken en kötü ihtimalleri düşünerek belli bir pay bırakan üreticilerin bıraktığı bu payı devreye alarak extra bir güç kazanmaktır.
diye bir alıntı koyuorum burayaa doğruluğu ne derecedir??
olabilicek minimum zararı nedir?
çok soru sordum ama muhtemel güç kazancım ne kadar olur ***** atmosferik :D
teşekkürler:)

Schumi
03-05-2009, 22:52
Aracının üstündeki motor chiptuninge güzel cevap vermekte. Ama orjinal emme manifoldu ve eksoz manifoldu ile alabileceğin kazanç mağlesef çok büyük değil. Emme eksoz manifoldu değişimi üzerine chip ile ortalama 25 hp alabilirsin. Sadece chip ile takribi 8 hp civarı alabilirsin. Zararı ise çok sıcak bir günde düşük kaliteli bir benzin yüksek süratlerde vuruntudan dolayı motoruda detonasyon olabilir. Ama tabi ecu'nun yazılımı çok saçma bir şey olur vuruntu sensöründen gelebilecek verilere rağmen avansı düşüremezse. Yani çok ama çok düşük bir ihtimal. Chipten korkmaya gerek yok. Bunlar turbo araç değil. Düzgün bir yazılım ile birşey olmaz.

barışbazan
03-05-2009, 23:57
schumi sende olmasan cevapsız kalıyor sorular hep:)saolasın
yani 145 civarı birşey o zaman.yok şuan değiştirmem sanmıyorum.
birde sıcak günde benzin kötü almış olduk varsayıorum yüksek süratten kasıt ne kadar??ve sürekli mi yoksa devirli kullanımda buna bir örnek mi?

boosted_pug
22-10-2009, 23:53
schumi sende olmasan cevapsız kalıyor sorular hep:)saolasın
yani 145 civarı birşey o zaman.yok şuan değiştirmem sanmıyorum.
birde sıcak günde benzin kötü almış olduk varsayıorum yüksek süratten kasıt ne kadar??ve sürekli mi yoksa devirli kullanımda buna bir örnek mi?,

alçak devirdede duyarsın vuruntu sesini düz mantık şöle açıklıyım az çevirirsen az vurur bi noktada susar sonra çok vurur :)

percussonali
23-10-2009, 01:28
bir sorum olacak aracım chipsiz ve aynı modelde ve aynı değerde bir aracın chip yazılımını kopyalayarak kendi aracıma taksam olumu chip yerini ben ayarlaya bilirim entegreyi söküp ben takabilirim yanlız diğer araçtan söktüğüm chip i taktığımda farklı bir işlem gerekirmi cphi tanıtmam gerekirmi yoksa taktığımda chip değpeğrlerini alabilirmiyim teşkkrler

boosted_pug
23-10-2009, 05:48
bir sorum olacak aracım chipsiz ve aynı modelde ve aynı değerde bir aracın chip yazılımını kopyalayarak kendi aracıma taksam olumu chip yerini ben ayarlaya bilirim entegreyi söküp ben takabilirim yanlız diğer araçtan söktüğüm chip i taktığımda farklı bir işlem gerekirmi cphi tanıtmam gerekirmi yoksa taktığımda chip değpeğrlerini alabilirmiyim teşkkrler

immoyu iptal etmen gerekebilir onun haricinde herşeyi aynı bile olsa arabalar arasında muhakkak fark olucaktır o arabadaki kadar verimli olmaz yoksa vtec turbocuların hepsi aynı yazılımı kullanıyo olurdu ve aynı güçlerde gezerlerdi

Bulut Y.
23-10-2009, 06:01
benim çikoyada yapılabilirmi bişeyler ??

Oz`
23-10-2009, 09:18
yapılır turbomu aracın ? yapmandaki istek nedir :)

percussonali
23-10-2009, 23:06
immoyu iptal etmen gerekebilir onun haricinde herşeyi aynı bile olsa arabalar arasında muhakkak fark olucaktır o arabadaki kadar verimli olmaz yoksa vtec turbocuların hepsi aynı yazılımı kullanıyo olurdu ve aynı güçlerde gezerlerdi

tşkkrler üstad sağolasın aydınlığın için

cembozbey
19-11-2009, 09:56
pekela e36 m3 3.0 için işletim sistemine ne gibi müdahleler yapılabilir
hazır yazılmıs hartge veya superchip gibi yoksa smt safc tarzı piggyback leremi yönelmeli?veya yapan varmı sonucları neler

makinist35
19-11-2009, 13:34
mrb arkadaşlar bende civic si var ve chip yapmak istiyorum bu konuıda benide bilgilendirirmisiniz

merthrgl
05-02-2010, 18:18
Bilgiler için çok teşekkürler çok açıklayıcı olmuş

vtsburak
28-02-2010, 09:19
arkadasar benima racımda chip var ben bunu orjinal yazılıma cevirmek istiyorum ne yapmalıyım ????

Kadyr
21-04-2010, 21:44
mrb benım araç 2002 megane 1.9dti 100bg 200 nm chip dusunuyorum can basel ıle sadece yapma konusunu gorustum bu chıp olayının detayları nedır ? araçta ne gıbı degısıkler olucak bızım gormedıgımız performans dısında turbo omru vs azalırmı ?111bınde araç turbo bakım gordu bın km once:)

black dragon
01-01-2011, 10:19
arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım 91 D16A9 crx im var filtre ve headers var chip koymak istiyorum nereden bulurum.en iyi performansı hangi markadan alırım?bilgi veren olursa çok sevinirim

PPR engineering
01-01-2011, 10:38

iki araçta 306 gti ikisindede filtre egsoz var.kopyalıyacağı aracın chip de filtre egsoza göreyse niye verim alınmasınki??anlamadım??kompresör değerleri motoru düzgünse yararını görür aynı atmosfer şartlarında..

vtec turboların specleri farklı oluyo o olmaz tabiki biri başka turbo biri başka enjektör birinde motor içi var birinde yok.306 gti lar aynı spec se olabilir diyorum.yorumun önemli bu konuda benim için..

exfree
25-03-2011, 21:42
slm OZ
s300 ile s300 standalone'nin farkı nedir? b16a2 aracıma turbo girmek istiyorum!
beyine ihtiyacım var internetten araştırtdığımda s300 standalone bulabiliyorum. aracıma uygunmudur?

susse
08-12-2011, 14:47
oz abi sen bu konuda uzman oldugun için soruyorum sende evo 8 beyin şeması varmı hangi kablo ne işe yarıyo bi ögreneyim

Brs_eg
08-12-2011, 14:50
oz abi sen bu konuda uzman oldugun için soruyorum sende evo 8 beyin şeması varmı hangi kablo ne işe yarıyo bi ögreneyim

http://www.evomoto.com/skin1/images/evo_harness.gif

Evo VIII ECU Pinouts
1 #1 Injector
2 #3 Injector
3 Fuel Pressure solenoid
4 Idle Speed Control Motor Coil A1
5 Idle Speed Control Motor Coil B1
6 EGR Solenoid
7
8 A/C
9 Evap Emissions Purge Solenoid
10 Ignition Power Transistor (A- to coil for 1&4 cyl)
11 Wastegate solenoid
12 12V switched power supply
13 Chassis ground
14 #2 Injector
15 #4 Injector
16
17 Idle Speed Control Motor Coil A2
18 Idle Speed Control Motor Coil B2
19 MAS sensor reset signal
20
21 Cooling Fan Motor Relay (PWM Output)
22 Fuel pump relay
23 Ignition power transistor (B - to coil for 2&3 cyl)
24 A/C
25 12V switched power supply
26 Chassis ground

31 A/C
32 A/C
33 Generator G terminal
34
35 FMIC sprayer
36 CEL
37 Power Steering pressure switch (input)
38 MFI Relay
39 Fuel Pump Relay (increase pressure for higher loads)
40 Sensor Ground (IAT, Cam and Crank Angle Sensors)
41 Generator FR terminal
42
43 Clutch Position Switch (Input)
44 FMIC sprayer
45 A/C Switch
46 Fuel level (input)

51 Immobilizer ECU
52
53
54 O2 sensor heater (rear)
55 Evap vent solenoid valve
56
57 FMIC sprayer
58 Tach signal (output)
59
60 O2 sensor heater (front)
61 Fuel Tank Differential Pressure Sensor
62 Data Link Connector

71 Starter (signal)
72 IAT sensor (signal)
73 Manifold differential presssure sensor
74 Sub fuel level sensor
75 O2 sensor (rear)
76 O2 sensor (front)
77 Fuel temperature sensor
78 Knock sensor
79 Data link connector
80 Backup power (12V constant)
81 5V Sensor Power Supply (TPS, MDP, Baro, Fuel Tank Press Sensor)
82 Ignition
83 Coolant temp sensor (signal)
84 TPS sensor (signal)
85 Barometric pressure sensor (signal)
86 Vehicle speed sensor (signal)
87
88 Cam position sensor (signal)
89 Crank position sensor (signal)
90 MAS sensor (signal)
91 FMIC sprayer
92 Sensor Ground (O2 Sensors, Coolant Temp, TPS, MDP, Fuel Tank Press Sensor)

bu mudur istediginiz ?

susse
09-12-2011, 20:14
Aynen çok sagol teşekkürler

toyotasupra
05-08-2013, 03:59
Selamlar nissan primera gt sr20 kodlu motor için yapılabilecek birşey var mı ve maliyeti ne olur ?

Patisever
28-12-2013, 17:53
bir soruda burdan sorayım tuner arkadaslarıma her harita aynı düzenmidir kolon sayısı olarak veya sistem olarak yani bir harita okunurken görülen sistematik ayar denge veriler sabit bir program üzerindemi değerlendirilir. ecu olarak markalar farklı olsada