PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mercedes Vito

Eworen
06-01-2010, 12:47
Arkadaşlar,
Mal karşılığında takas için babama biri, 2008 model 45.000 KM de kombivan Mercedes Vito 111 CDI teklif etmiş.
TR de olmadığım için bakamıyorum araca.Babamda anlamaz hiç ,ilanıda mevcut değil, aracın resimleride yok..
Ne kadar eder ? Satmaya kalksak zorlanırmıyız ? Biraz kullansak sonra satalım desek bakımları yakıtı üzermi ? Varmıdır sorunları ?
Yani açıkçası riske girmeye değermi yoksa hiç bulaşmayın mı dersiniz ?.
Cevaplar için şimdiden teşekkürler..

Baran^
06-01-2010, 13:06
Vıto guzeldır ama tür tür cesidi var temızı var sorunlu darbelisi var.Temızse alınır 2. eldede hertürlü satılır.

FatihR.
06-01-2010, 13:09
111 CDI modelinin ful yapılısından kullandım 1 hafta çok güzel araç rahat komforlu.

firat_07
06-01-2010, 13:13
hocam alıcagınız ne kadar bilmiyorum ama taban fiyatı 30 35 den başlayıp temizligine ve aracın durumuna extralarına göre degişiyor bu fiyatları baz alarak pazarlık yapabilirisin

gurcell
06-01-2010, 13:17
Bu yeni SRC yasasından dolayı herkes elindeki ticari - combi van - açılmış kasa gibi araçları sokmaya çalışıyor başkasına, SRC belgeniz yok ise ticari taşıtı kullanamazsınız, o yüzden zokaya gelmeyin.

İlla almanız gerekiyor ise bir ticari araç galerisi ile anlaşın ve aracı onların nakit alacağı fiyattan alıp galeriye verin, paranız nakite dönsün.

Eworen
06-01-2010, 13:17
2008 model normal kombivan lar sahibinden.com da 40 bin TL civarı VIP olanlar 45 bin TL üstü olarak var genellikle ilanlardaki durum bu 30 bin civarına çok zor gibi..
teşekkürler cevaplar için

Eworen
06-01-2010, 13:19
Bu yeni SRC yasasından dolayı herkes elindeki ticari - combi van - açılmış kasa gibi araçları sokmaya çalışıyor başkasına, SRC belgeniz yok ise ticari taşıtı kullanamazsınız, o yüzden zokaya gelmeyin.

İlla almanız gerekiyor ise bir ticari araç galerisi ile anlaşın ve aracı onların nakit alacağı fiyattan alıp galeriye verin, paranız nakite dönsün.

aha ;
bilmiyodum hiç gerçekten..
arkasıda koltuklu olanlar için falandamı geçerli bu şimdi nedir ne değildir yürürlüktemi ki şu an bu yasa..

firat_07
06-01-2010, 13:42
ticari amaçla kullanırsanız src belgesi isteniyor şahsi kullanımlarda src belgesi zorunlu degil

gurcell
06-01-2010, 13:45
Ticari aracı şahsi olarak kullanamazsınız, ailenizi bindiremezsiniz, 2. kişi dışında adam taşıyamazsınız, pikniğe mangala gidemezsiniz.

buyrunuz okuyun :

eni yılda 3 buçuk tonun altında kalan hafif ticari araçlara amacına uygun kullanım şartı geliyor. Yapılan bu yeni düzenlemeyle belirtilen tonun altındaki ticari araçlar “kiralık” olarak trafiğe çıkamayacak. Yani gündüz iş için kullanılan kiralık ticari araçla akşam eve gitmek yasaklanıyor.

Ulaştırma Bakanlığı’nın 1 Ocak 2010’da uygulamaya koymayı amaçladığı yeni Karayolu Taşıma Yönetmenliği’yle, 500 bine yakın ticari araç trafiğe girdiğinde yeni cezalarla karşı karşıya kalacak. Söz konusu uygulama özellikle araç kiralama şirketlerini çıkmaza soktu.

SADECE İŞ İÇİN KULLANILACAK

Karayolların Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ulaştırma Müsteşarlığı’nın 2006 yılında hazırladığı ve 1 Ocak 2010’da yürürlüğe koyacağı yeni düzenleme ile araç ruhsatında adı yazılı kişi ve yaptığı iş sadece o araçla ilgili ise kullanılabilecek. Bunun yanında hafta içi ticari amaçlı kullanılan araç, akşamları servis haline gelemeyecek veya aynı araç hafta sonu kişisel ihtiyaçlar için kullanılamayacak. Bundan dolayı pek çok şirket kiralık araçlarının sözleşmelerini sonlandırıp satın alma yoluyla kendi filosunu kurmaya başladı. Ancak bazı kiralama şirketleri cirolarının düşmesine yol açacak yönetmeliğin iptali için dava açma yolunu denerken kimi şirketler ise 31 Aralık’tan sonra herkesin zarar göreceğini öne sürerek uygulamadan vazgeçilmesi için Bakanlığa çağrıda bulunuyor.

SEKTÖR ZARAR GÖRECEK

Operasyonel taşıt kiralama şirketi Fleet Corp’un Genel Müdürü Dominigue Cardineau, sektörün bu uygulamadan olumsuz etkileneceğini dile getirdi. Hazırlanan yasaya belli noktalarda karşı olmadıklarını belirten Cardineau şunları söyledi: “Yasanın haklı tarafı var mutlaka ancak, hazırlanırken sorunun muhatapları olan bizlerin de görüşü alınmalıydı. Çünkü bu en çok bizim sektörü etkileyecek. Neden biz bu işin dışına bırakıldık anlamıyoruz.”

YASAYA UYMAYANA 2 BiN LiRA CEZA

Ulaştırma Bakanlığı, yeni yılda başlatacağı uygulamaya göre tespit edilen kiralık araçlara her ihlal için 2 bin lira para cezası kesecek. Denetim ve ceza yetkisi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde olacak. Karayolları Genel Müdürlüğü, bilgisayar sistemiyle donatılmış özel araçlarla otoban ve köprü geçişlerinde kiralık araç denetimine çıkacak. Yasayı ihlal ettiği belirlenen araçlara anında ceza kesilmesi söz konusu olacak.

firat_07
06-01-2010, 13:47
ama kardeşim panelvan olanlar için kapalı kasa yani ama ruhsatta ticari geçipte camlı koltuklu 5 kişilik araçlarda var

Maxiboost
06-01-2010, 17:44
evet panelvanlar için geçerli, şahsen 2004 vito kullanıyoruz evde eski kasalardan, yakıtı şehir içi yeni fiyatlara göre km de 250kr yakıyor otomatik araç, bakımlarını arkadaşımın servisinde yaptırıyorum yağ filtresi mazot filtresini orjinal alıyorum havayı mann alıyorum 80 civarı tutuyor yağda 8 litre alıyor o da valvoline alıyoruz 95 civarı tutuyor gerisi işçilik. Yeni kasalar yani size bahsedilen araçların biraz daha fazla yaktığını söylediler servisten parçalarda da aşırı fark olmaz tahminimce. Kullanımı güzel araçlar yorucu değil. Tabi körüklüler için konuşuyorum size teklif edilen ticariyse biraz daha haraketli bir yolculuk oluyor. Satarken biraz beklersiniz ama satılır illaki :)