PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sakın egzoz pulunuzu almadan muayeneye gitmeyin

baymustang
06-01-2010, 14:44
arkadaşlar bilerek ayrı ayrı yazıyorum ama bunları tek tek verip sizlerin ilgisini çekip okumanızı istiyorum 2010 tarihi itibariyle muayene istasyonları egzoz muyanesi olmamaış araçları geri gönderiyor bundan dolayı çok dikkat etminizi gerekiyor. ve şuda bi zöz konusu muayene istasyonlarının etrafında trafik polisleri zulada bu size herşeyi anlatıyor son güne bırakmayın

SOMEONESPECIAL
06-01-2010, 14:46
Bu yeni bir şey değil...
Muayeneye giderken tüm evraklar
eksiksiz ve tam olmalı...

- Vergi dairesinden alınmış temiz kağıdı
- Ekzost pulu vs...

2009 da da böyledi zaten

SOMEONESPECIAL
06-01-2010, 14:48
Ayrıca şöyle çıtırdan bir bakım bile yaptırmak gerekli...
Merceksiz sileceksiz farlarda xenon varsa sökülmeli,
el freni ayarı, balatalar, rot balans gibi ...

Bulut Y.
06-01-2010, 14:48
tanıdık muameleci olsada yetiyor :D

buraek4
06-01-2010, 14:49
Bu yeni bir şey değil...

- Ekzost pulu vs...

2009 da da böyledi zaten

2009 da ekzost puluna bakmıyolarda ben hatta vizeden sonra almıştım pulu

baymustang
06-01-2010, 14:51
geçen sene egzoz yoktu bende geçti. xenon var bende oda geçti 17 jant filan ama egzoz çok kötü

SOMEONESPECIAL
Valla bana paşa paşa aldırdılar... Devlet ne kadar kopartırsam mantığnda
olduğundan ) demek ki istasyona göre değişiyor...

APO
aynen 15 gün önce yaptırdım eksoz puluna hiç bakmıyorlar ayrıca temiz kağıdı bile istemiyorlar direk borcun yoksa harç makbuzunu kesiyo dewam...

SOMEONESPECIAL
06-01-2010, 14:53
aynen 15 gün önce yaptırdım eksoz puluna hiç bakmıyorlar ayrıca temiz kağıdı bile istemiyorlar direk borcun yoksa harç makbuzunu kesiyo dewam...

Yuh yani... İlk başlardaki gibi sıkmıyorlar gevşedi sanırım TUVTURK te

baymustang
06-01-2010, 14:53
muameleciler kurt gibiydi sanki araçları onlar test ediyorlar he arabanın sahibine gelip şu var mı bu var mı eğer yoksa geçmezsin diye gazı veriyorlar sonrada 100 kağıtla iş bitiyor geçiriyorlar :)

SOMEONESPECIAL
06-01-2010, 14:55
2006 model Range Rover ı şase nosu okunmuyor diye
BORUSAN a göndermişlerdi...

APO
06-01-2010, 14:56
Yuh yani... İlk başlardaki gibi sıkmıyorlar gevşedi sanırım TUVTURK te

aynen yazdığım gibi oldu...ama far ayarlatıp gittim farlar ayarsız hafif kusur:)...eksoz paslıymış hafif kusur yazdı :D

APO
06-01-2010, 14:58
2006 model Range Rover ı şase nosu okunmuyor diye
BORUSAN a göndermişlerdi...

ama yani şase nosu okunmuyorsa büyük sorun..eksoz puluna benzemez o iş.. 2015 model olsa yine gönderirler sanırım:D

CcRider
06-01-2010, 15:01
ben ekzost pulsuz geçirdim yılbaşından 2 3 gün önce hatta pulu yapıştırdıkları ruhsat gibi kagıt bile yoktu sormadılar bile

mrtngn
06-01-2010, 15:01
Bende ne temiz kağıdı aldım,nede egsoz pulu aldım..Vergi dairesini arayıp borcum olup olmadıgını öğrendim...Temiz cıkınca direk gittim,hiçbiseyde sormadılar sadece egsoz pulunuzu almayı unutmayın dedi eleman,tamam dedim geldim:)

Sonrada egsozu hallettim:)

baymustang
06-01-2010, 15:02
benim geçen sene muayenede motor no yok dedi hafif kusur deyip geçirdi bu seferde öyle bişey yazmadı

SOMEONESPECIAL
06-01-2010, 15:03
ama yani şase nosu okunmuyorsa büyük sorun..eksoz puluna benzemez o iş.. 2015 model olsa yine gönderirler sanırım:D

Hayır aracın arka kısmında arkada bir yerde imiş bu şase no.
Arabanın altına girmeye üşendikleri ya da lifte kaldırmak istemedikleri için
BORUSAN a gönderiyor. Tamamen işgüzarlıktan :icon_tup:

GökhanO
06-01-2010, 15:04
bugun giden bir arkadasım egsoz pulu yok diye kaldı yani bakıyorlar pula

SOMEONESPECIAL
06-01-2010, 15:04
Anlaşıldı anlaşıldı... Yakında sadece ruhsatı verir yaptırırız muayeneyi )

baymustang
06-01-2010, 15:06
100 lira işte
her türlü geçiyor :)

APO
06-01-2010, 15:06
Hayır aracın arka kısmında arkada bir yerde imiş bu şase no.
Arabanın altına girmeye üşendikleri ya da lifte kaldırmak istemedikleri için
BORUSAN a gönderiyor. Tamamen işgüzarlıktan :icon_tup:

hımm doğrudur o olabilir :icon_tup:

mrtngn
06-01-2010, 15:10
Benimde motor no okunamıyor diye hafif kusur yazdı..Ön yolcu tarafının döşemesinin altında yazıyo halbu ki:)

Bulut Y.
06-01-2010, 15:17
http://i122.photobucket.com/albums/o263/southside_057/s2000-1.jpg

bu araç bu şekilde geçti :D:D:D:D

ps:egsoz olarakta hks carbonT war :D:D

clioGT
06-01-2010, 15:17
muayene de temiz kağıdı zaten sorulmuyor ki?
egzos pulu yoksa ağır kusurlu olarak geçiriyor silivrideki en azından öyle... zaten yolluyorlar yoksa orda toyota var mesela ordan hemen alıp geri dönüyorsunuz muayene istasyonuna...

diğerlerinde de benzerdir herhalde?

Cimmeria
06-01-2010, 15:32
benım hıc egsoz pulum olmadı :) ama geçmiştim muayeneden ss magnum egsozla komple ss araboru ve cai ile :)

Almanci Tane-R
06-01-2010, 16:14
bende şirket arabasıyla dün vizeye gittim. eksozu pulu olmadığı için ağır kusurlu dediler. sonra pul almak için eksoza gittim onu da vermediler valilikten yazı bekleniyormuş. 2-3 gün gez gel dediler :)

ahmetuygur
06-01-2010, 16:45
2008 model ml jeepimize far ayarı bozuk dediler :)

Melih-Ö
06-01-2010, 20:57
bende aralıkta Jazza muayene yaptırmıştım far sis xenon cam filmi falan geçmiştim. Ama egzoz puluna falan bakmamışlardı hatta temiz kağıdına bile bakmadlar çünkü cebimdeydi :)

mgnPower
06-01-2010, 21:14
Valla bana paşa paşa aldırdılar... Devlet ne kadar kopartırsam mantığnda
olduğundan ) demek ki istasyona göre değişiyor...

sifir arabayla gittim ben. ona bile istediler :D

BlackEmperor
06-01-2010, 21:22
Bende ne temiz kağıdı aldım,nede egsoz pulu aldım..Vergi dairesini arayıp borcum olup olmadıgını öğrendim...Temiz cıkınca direk gittim,hiçbiseyde sormadılar sadece egsoz pulunuzu almayı unutmayın dedi eleman,tamam dedim geldim:)

Sonrada egsozu hallettim:)

+1 ;) Forza Bursa Tüv :D ben aramadım bile netten baktım borcuma, ama egsoz pulu almaya gidecem bu hafta sonu

devil_berk22
06-01-2010, 22:23
farlarda xenon VAR far yıkama YOK kusursuz geçti, şasiyi okuyamadı geçti, temiz kağıdı almadım sormadı bile, eksoz pulum yok dedim gerekte yok almana boşa para verme dedi , ama gel gelelim kornaya bi bastı ağır kusur KORNA AHENGİ bozuk diyip geri yolladı herşeye tamamda bi sesten ağır kusur yazılırmı çok ilginç moralim bozuk eve dönerken bide polis arkadan çek sağa diyip bende muayne yok diye telaşa kapıldım bide çıtırdan kovalamaca yaşadım herşey bi korna yüzünden oldu :D kornanız f1 kornaysa idarelik korna takıp gidin başkada bakım falan gerek yok yani.

metin
06-01-2010, 22:42
tüv türk ün sıtesınde alttakıler yazıyor
yarın muayeneye gıdıcem egzost muayenem pazar gunu bıtıyor
ne yapıcaz şimdi

# Egzoz Gazı Emisyon ölçümü uygulamaları T.C Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2010 yılına ait yeni bir protokol imzalanana kadar geçici bir süreliğine durdurulmuştur. Bakanlık tarafından imzalanacak yeni protokollerden sonra Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü uygulamaları istasyonlarımızda yeniden başlayacaktır.

# Geçerli Egzoz Emisyon Muayenesinin olmaması 01.Ocak.2010 tarihinden itibaren araç muayenesinde Ağır Kusur olarak düzenlenmiştir. Lütfen Egzoz Emisyon Muayenenizin geçerliliğini kontrol ederek istasyonlarımızı ziyaret ediniz.

devil_berk22
06-01-2010, 23:48
tüv türk ün sıtesınde alttakıler yazıyor
yarın muayeneye gıdıcem egzost muayenem pazar gunu bıtıyor
ne yapıcaz şimdi

# Egzoz Gazı Emisyon ölçümü uygulamaları T.C Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2010 yılına ait yeni bir protokol imzalanana kadar geçici bir süreliğine durdurulmuştur. Bakanlık tarafından imzalanacak yeni protokollerden sonra Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü uygulamaları istasyonlarımızda yeniden başlayacaktır.

# Geçerli Egzoz Emisyon Muayenesinin olmaması 01.Ocak.2010 tarihinden itibaren araç muayenesinde Ağır Kusur olarak düzenlenmiştir. Lütfen Egzoz Emisyon Muayenenizin geçerliliğini kontrol ederek istasyonlarımızı ziyaret ediniz.

zaten eksoz pulunuz varmış yarın ayın 8i sizin pul 10 unda bitiyor yani herhangi bir şey almanıza gerek yok

bora1311
07-01-2010, 03:27
benim araba mayıs 09 da ivedik tuvturk de muayeneye girmişti, ekzos pulu yoktu, hafif kusurlu olarak gecmiştim...

metin
07-01-2010, 11:14
zaten eksoz pulunuz varmış yarın ayın 8i sizin pul 10 unda bitiyor yani herhangi bir şey almanıza gerek yok
yaptırdım gıttım sorun cıkmasın dıye nasıl olsa yapılacak
bu sefer vergi sisteminde eskı sahıbı gorunuyor aracın almadılar muayeneye borcu yok isim farklı oldugu için almadılar noter satış kağıdı gereklı imiş vergı dairesinden düzeltmek için 2 sene once satışını aldıgım arabanın noter kağıdınıda bulamıyorum bakalım ne yapıcaz

halili
07-01-2010, 11:47
bu egsoz uygulaması 01.01.2010 da basladı. öncecen sormuyolardı.bu arada o egsoz pulunun yaptırmamanın cezası 650 tl ve polıs ceza kesmıyor.cevre bakanlıgına gonderıyor!!! onlar dan sıze gelıyor .1 hafta içinde yaptırılsanız cezayı odemıyorsunuz;)

AyB_Tv
11-01-2010, 11:17
Ayrıca şöyle çıtırdan bir bakım bile yaptırmak gerekli...
Merceksiz sileceksiz farlarda xenon varsa sökülmeli,
el freni ayarı, balatalar, rot balans gibi ...

xenon hariç diğerleri doğru.. fakat xenon ağır kusur değil doğal olarak kusurda değil..

egzos pulunada 2009 yılından önce bakılmıyordu.. yaptırmadan gelinebiliirdi.. fakat artık egzos muayeneside tuvturk bünyesi altında olucak..

AyB_Tv
11-01-2010, 11:22
farlarda xenon VAR far yıkama YOK kusursuz geçti, şasiyi okuyamadı geçti, temiz kağıdı almadım sormadı bile, eksoz pulum yok dedim gerekte yok almana boşa para verme dedi , ama gel gelelim kornaya bi bastı ağır kusur KORNA AHENGİ bozuk diyip geri yolladı herşeye tamamda bi sesten ağır kusur yazılırmı çok ilginç moralim bozuk eve dönerken bide polis arkadan çek sağa diyip bende muayne yok diye telaşa kapıldım bide çıtırdan kovalamaca yaşadım herşey bi korna yüzünden oldu :D kornanız f1 kornaysa idarelik korna takıp gidin başkada bakım falan gerek yok yani.

xenon kusur değil doğrudur..
Temiz kağıdı o gün tarihli değilse gerekmez.. çünkü sivil bireylerin sorgulayamadığı bir bağdan sorgulaması yapılır.. orda zaten borcu varmı yokmu görülür.. bazen bankadan yatırılan vergi borcunu verdi dairisi düşümünü yapmaz ödemiş olsanız bile borçlü gözükür..

Yalnız şasi okunamadı diye bir araba geçiyosa orda sorun vardır.. Motor no bulunamamsı haff kusurdur ama şasi ağırdır.. sonuç olarak üniversiteye gidip proje ile yeni şase çaktırılması gerekir..

Kornaya gelirsk tam kodunu hatırlamyorum ama dediğiniz gibi ağır kusursudr.. sırf koena yüzünden harcı yanan çok insan gördüm.. doğrudur yanlıştır yorum yapamıcam ama bu bakanlığın talimatıdır.. ;)

XSi
11-01-2010, 11:29
Bu yeni bir şey değil...

- Ekzost pulu vs...

2009 da da böyledi zaten

2009 da eksoz pulu zorunluluğu yoktu, en azından 22 aralık akşamında ve HADIMKÖY TUVTURK te yoktu..

fsunnetci
11-01-2010, 11:37
egzoz pulu herzmn için vardı..yenibirşey değil.eksikse cezası 600tl

AyB_Tv
11-01-2010, 13:41
Egzos pulu 2010 yılından önce trafikte zorunlu ama muayenede zorunlu değildi.. en net bilgidir ;)

onursumer
11-01-2010, 17:13
ben yaptırırken egzoz pulu almaya uşenmiştim hafif kusurla geçtim yonetmelikmi değişmişki

xenon far içinde mercekten çok far yıkama olması gerekiyor

far yıkama yoksa xenon geçmiyor ;)

fsunnetci
11-01-2010, 18:51
valla ağalar egzos pulu olmayıpta aracını muayene yaptıranlara sesleniyorum:Deli: gerçekten şansa yaptırmıssınız ben 2 defa unuttum her iki seferde geri gittim yaptırdım çünkü yapmadılar..2005 te ve 2007'de adamlar muayene istasyonunun yanına neden egzos pulu için yer açsın ki ozmn madem gereksiz ise..bu tarz yerlerde ki sistemi tezgahı biliyosunuz arkadaşlar:D

onursumer
11-01-2010, 23:23
benim kağıdıma egzos pulu yok hafif kusur diye yazılabiliyorsa tum araçlarada yazılabilir bu yaptırdığınız yerle alakalı bence

ben çok zaman once yaptırmadımki şurda 3-4 ay olduyor kanunen bi yaptırımı olsaydı banada uygualamak zorunda kalırlardı :)

metin
11-01-2010, 23:31
tüv sitesinden alıntıdır
# Geçerli Egzoz Gazı Emisyon ölçümünün olmaması 01.Ocak.2010 tarihinden itibaren ağır kusur olarak değişmiştir. Bu nedenle, muayeneye gelmeden önce egzoz gazı emisyon ölçümünüzün geçerlilik tarihini kontrol ediniz. Bu hizmet, TÜVTURK istasyonlarından da alınabilir.Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm hizmeti veren istasyonlarımız için lütfen tıklayınız
http://www.tuvturk.com.tr/

XSi
13-01-2010, 11:50
Egzos pulu 2010 yılından önce trafikte zorunlu ama muayenede zorunlu değildi.. en net bilgidir ;)

2002 den beri hiç bir arabama egzos muayenesi yapmadım, en az 50 kere de polis ruhsatlara baktı ama bişi olmadı..

Gerçekten cezası fln var mı?

Tırstım şimdi ??

SULTANOGLU
13-01-2010, 11:57
evet egzoz muaynesinin olmaması durumunda cezası var ve buda yukarda arkadaşın dediği gibi yüklü bir miktar. muayneyi yaptırmak 21 tl

baymustang
13-01-2010, 12:04
allahtan kanıtlı çıktı işte