PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuzey Afrika Gezisine varmısınız ?

timucintt
10-01-2010, 13:59
Evet arkadaşlar 2 3 sene önce ürdüne akabaya kadar arabayla gitmiştim 2 3 kişiyle bu sefer yeniden bir tur düzenleme kararı aldık ve sefer işi biraz abartıp daha uzun ve daha macera dolu bir yolculuğa hazırlanmaya başladık... Turun yolunu ben belirledim şimdiden 2 3kişi geliyor ama libyaya geçmektte teredüt ediyorlar kandırırsam onlarıda bir güzel akdeniz turu atacaz :D

Gezi ***** karayoluyla yapılacak... kapsadığı yerlerde şöyle.... Rotayı aşağı yukarı böyle çizdim....

http://img519.imageshack.us/img519/8707/akdenizturu.png

Start Oturduğum yer olan Mersinden başlıyor...

Suriye.... Halep, Palmira, Şam... ( siyasi durumlar iyi olursa lübnana geçip beyrutda 1 gün takılacağız )
Ürdün.... Amman, Ölü deniz(Lut gölü), Petra, Ürüdn tazı yarışları, Ürdün çöl safarisi, Akaba Kızıl denizde biraz yüzüp stres atılacak....

Ardından bir grup israile girmeye çalışacak Eilat'a israile giren elemanlar mısıra girebiliecek ama oradan Libyaya giremiyecekler asla... :) Eğer israile girilmezse Akaba limanından Nuweiba'ya(mısır) arabalı vapurla geçilecek (250 dolar) Mısır gümrük işlemlerinden sonra arzu edilirse şarm el şeyk'e gidilecek eğer gidilmezse direkt Sinai çöl yolundan süveyşe geçilecek.... süveyşte konaklanabilir yada direkt kahireye gidilir... kahirede ***** mısır piramitler vs 2 gün kalmayı planlıyoruz.... Kahireden sonra İskenderiye...

İskenderiyeden sonra millet yorulmaktan sıkılmazsa kendine güvenenler libyaya girecekler..... İstenirse kestiremeden iç libyadan çölün içinde 600 lik dümdüz çöl yolundan gideceğiz trablusa hızlı varabilmek için yada işin bokunu çıkarmadan Al Bayda yani kuzey sahili üzerinden trablusa gidilecek tabi bu yol 2000 km civarında yolda bol bol duracağız :) 3 4 günde almayı planlıyoruz bu yolu...

Ardından Trablusta osmanlıdan kalma eserleri inceleyip bu şehirde maximum 2 gün kalmayı planlıyoruz ardından tunusa geçiyoruz.... Tunusa girer girmez ilk önce matmata'ya geçiyoruz.... matmatada berberilerin yer altı evlerini inceliyoruz ve Star Wars'ın çekimlerinin yapıldığı alanları geziyoruz :D Ardından Tunusta 1 gün dinlendikten sonra sicilyaya Grimaldi Lines ile sicilyaya geçiyoruz gemide konaklıyoruz(200 dolar civarı)....

Sicilyadan sonra ***** etna dağını geziyouz... ardından italyada fazla benzine para harcamamak için toplu ulaşım araçlarını kullanmayı planlıyoruz Romaya ve Napoliye gitmek için.... İtalyada 2 gün geçirdikten sonra Bradisi limanından yunanistana Agoudimos Lines ile gemiyle yunanistana geçiyoruz(250 euro)... Yunanistanda arzu edilirse Atinaya gidilip acropolis ve atina gezisi düzenlenebilir (para durumlarına göre :D ) Eğer gidilmezse Doğruca türkiyeye gidiyoruz Ama yolda selanikte Atatürk evini ziyaret ediyoruz ;) İpsala Gümrük kapısından türkiyeye giriş ardından tekirdağda yurdumu özledim mangalı yapıyoruz ;) son olarakta istanbulda hatıra fotosu çekilecek sultanahmetde.... :)

Ortalama kişi başı harcama 2300 dolar gibi bir hesap yaptık.... yakıt gideride yaklaşık (araç başı)1500 lira(arap ülkelerinde araç deposu 20 30 liraya doluyor duyrulur :) ama 50 litre içme suyu 50 60 lira :) konaklama lüks otellerde olmıyacak maceraya uyum sağlanması için pansiyon yol otelleri tercihimiz...

Bunun dışında gerekli önemli belgeler....
Pasaport minimum 1 yıl geçerli olursa iyi olur....
İsraile girmeyecek olanlar için Mısır Transit vizesi minimum 1 haftalık.... ( israile girecekler mümkünse giriş izinlerini ayrı bir dökümana pulu istesinler pasaporta vurulan vize damgasıyla libyaya veya ürüdne geri dönemezsiniz.... ;)
Minimum 90 günlük shengen vizesi....
Araçlarınız için Uluslararası taşıt pulu ve sertifikası....
Uluslararası green card ( kasko )....
Her ülke için ayrı ayrı minimum 30.000 euro sağlık güvencesi.....
Bakımlı temiz arazi veya sağlam araçlar.... ( land rover, land cruiser v.s.)

Araçlar için arazi ve hayatda kalmak için gerekli arazi tertibatları..... ( çadır, kamp malzeleri )

Bu tur nisan ayında düşünüyoruz eğer katılım olmazsa mutlaka ekimde çıkıyoruz.....

Gerçek anlamda düşünenler benimle özel msj yolu ile ulaşmalarını diliyorum :)

timucintt
10-01-2010, 14:04
Bu arada bu tur para amaçlı vs değildir herkez cebindeki parayla gelecek kimse kimseye birşey ödemiyecek ;) maksat eğlence ve ülke görmek :D Macera sevenler benimle iletişe geçsin... :D

Eray Yümsel
10-01-2010, 14:06
evli olmasam gelirdim valla :D eğlenceli olur

levent
10-01-2010, 14:23
timu manyaksın benimde imkanım olsa gelirdim aynı şekilde güzel hazırlanmış bi programmış :D

SekoLive
10-01-2010, 14:28
harbi project apachee meeting gibi okuyunca mükemmel olur diyesim geldi ama evde bekleyenimiz var :D geri dönememe ihtimalide gelmiyo deil durmadan mısır israil lübnan diye okuyunca insan tırsmıyorda deil :) haberlere çıkıyormusuz türkiyedn giden bi grup apache lübnanda esir kaldılar :D

timucintt
10-01-2010, 14:51
evli olmasam gelirdim valla :D eğlenceli olur

Neyse abi en azından netden destek verin gerisi teferuat... :D

timu manyaksın benimde imkanım olsa gelirdim aynı şekilde güzel hazırlanmış bi programmış :D

Para biriktir ben başladım :D :D

harbi project apachee meeting gibi okuyunca mükemmel olur diyesim geldi ama evde bekleyenimiz var :D geri dönememe ihtimalide gelmiyo deil durmadan mısır israil lübnan diye okuyunca insan tırsmıyorda deil :) haberlere çıkıyormusuz türkiyedn giden bi grup apache lübnanda esir kaldılar :D

Valla abi şöyle kafa 4 5 kişi olsa süper olur :D hem geyik hem gırgır hemde macera... valla en büyük tedirginliğim mısır ve libya çölleri :) onun dışında pek korkum yok... ama belli olmaz şimdi mısırda gericilerde çok var bombalarlarmış bizi... el kaide videolarına çıkıyormuşuz... :D töbe töbe :D

Cimmeria
10-01-2010, 15:18
timu sharma gidin yahu orda dalmadan geri dönülür mü :)

timucintt
10-01-2010, 15:36
timu sharma gidin yahu orda dalmadan geri dönülür mü :)

Kızıldenizin tadını akabada alacaz yeterli olmalı bize bir an önce finishe varmak laızm :D

CallMeInsane
10-01-2010, 15:49
ben önce kendi memleketimizi gezelim görelim ondan sonra dış ülkeleri gezelim fikrine sahip oldugumdan bu tarz düşüncelere hiç sıcak bakmıyorum

timucintt
10-01-2010, 15:51
ben önce kendi memleketimizi gezelim görelim ondan sonra dış ülkeleri gezelim fikrine sahip oldugumdan bu tarz düşüncelere hiç sıcak bakmıyorum

Türkiyede çok yer gezdim zamanında başta komple karadeniz ve GAP gezileri onun dışında kapadokya ve ege turlarına zamanında katıldım.... Türkiyede görmek istediğim birçok yeri gördüm birazda yurt dışına açılmak lazım...

overblack
10-01-2010, 16:08
valla timu o kadar iznim olsa kesin gelirdim.süper bir tur programı yapmışsın

Tunacan
10-01-2010, 16:15
Bencede ilk önce TR turu ile başlanmalı. Isınma babında. İstanbuldan çıkılır. Büyük kentlere uğranılarak katılım arttırılmalı. Böylece gerçek katılımcıları görmüş olursunuz.
Keşke imkan olsa da katılabilsem... Böyle bir organizasyon da TR de ilk olur heralde. Motorcular yapıyor ama araba ile yapanı hiç duymadım ben..

timucintt
10-01-2010, 16:25
valla timu o kadar iznim olsa kesin gelirdim.süper bir tur programı yapmışsın

Valla abi bu tura yaklaşık hesap yaptık 14 15 gün kafadan gidiyor :D düşünürsen gel mutlaka....

Bencede ilk önce TR turu ile başlanmalı. Isınma babında. İstanbuldan çıkılır. Büyük kentlere uğranılarak katılım arttırılmalı. Böylece gerçek katılımcıları görmüş olursunuz.
Keşke imkan olsa da katılabilsem... Böyle bir organizasyon da TR de ilk olur heralde. Motorcular yapıyor ama araba ile yapanı hiç duymadım ben..

Aslında öyle düşündüm bende başta istanbul, ankara, konya, kayseri, izmir, bursa illeri ortak noktada konya veya aksarayda toplanır hep birlikte gidilebilir düşüncesindeyim zaten ama bide şu gerçek var birçok kişi artık maddi imkansızlıklardan arabasıyla 20 30 km gidemiyor :) benimde mersinden kalkış nedenimde o burdan 50 liralık benzinle halepe kadar gitmek :) haleptende depoları fulleyip ucuz bir gezi sağlamak sonuçta suriyede 50 liraya ben arabamın benzin deposunu 2 kere fullerim ve 1200 km rahat giderim :) 1200 kmde trde 400 liralık yakıt gider kafadan.... italya ve yunanistan dışında gidilecek ülkelerdeki konaklama yiyeckek ve yakıt giderleri ülkemizin 10'da 1'i ülkeler bunlar.... bide diğer bir amaç bu turun osmanlının eksi yönetimi altındaki yerleri keşif etmek ;)

Ama arabayla bu turları yapanlar çok türkiyeden çok az ama hollanda ve ingiltereden gelip bu turları yapanlar çok ama onlar çok zorlanıyorlar bu ülkelere girebilmek için aylarca vize bekliyorlar bizim o tür bir sorunumuz yok şükür ;)

ÖmerF.Bayar
10-01-2010, 17:20
tam yılbasında Amman dan yola cıkıp önce Petra ardından Aqaba dönüşünde de Wadirum(çöl) e ugradım tekrar Amman a donusde Madaba ya ugradım toplamda 4 gün sürdü 10 numara bi gezi oldu...timucintt ben Ürdündeyim Amman da bu taraflara gelirseniz eger her konuda size yardımcı ollurum kalıcak yer , arapça vs seve seve :)
Bu arada Lübnan a kara yolu ile gidicekseniz vizeyi Turkiye den almak zorundasınız sadece hava yoluyla girişlerde vize veriyo Lübnan karadan vermiyo Tr vatandaslarına, tabi siz dusunmussunuzdur de ben hatirlatmak istedim :) zevkli bi gezi olur dusuncesındeyım inş yaparsınız :)

ÖmerF.Bayar
10-01-2010, 17:25
he bu arada çok önemli bi hatirlatma daha yapayım bazi arkadaslar israil e gitmek istiyor demissin bu konu çok sıkıntılı eger pasaportunda israil girişi var ise Suriye kesinlikle topraklarına sokmuyor buda çok önemli bende çok niyetlenmiştim ama Suriye daha agır bastı :)

elpadre
10-01-2010, 18:41
gelmek ısterım ama ***** zaman yok ısler falan yoksa vize sıkıntım yok her ulkeye gırerım :)

GKS
10-01-2010, 19:30
bence ayrı araçlar yerine toplanın bi dizel transporterla gidin daha zevkli olur

ÖmerF.Bayar
11-01-2010, 14:23
tam yılbasında Amman dan yola cıkıp önce Petra ardından Aqaba dönüşünde de Wadirum(çöl) e ugradım tekrar Amman a donusde Madaba ya ugradım toplamda 4 gün sürdü 10 numara bi gezi oldu...timucintt ben Ürdündeyim Amman da bu taraflara gelirseniz eger her konuda size yardımcı ollurum kalıcak yer , arapça vs seve seve :)
Bu arada Lübnan a kara yolu ile gidicekseniz vizeyi Turkiye den almak zorundasınız sadece hava yoluyla girişlerde vize veriyo Lübnan karadan vermiyo Tr vatandaslarına, tabi siz dusunmussunuzdur de ben hatirlatmak istedim :) zevkli bi gezi olur dusuncesındeyım inş yaparsınız :)

hemen lafımı düzeltiyorum bugun itibari ile Lübnan ile yazısmalar son bulmus ve Lübnan Türk vatandaşlarına vize yi kaldırmıs,subat ayindan itibaren Lübnan a girişler vizesiz :)

timucintt
11-01-2010, 17:02
@omerf.bayar ;

Selamlar öncelikle. Aha sonunda amman'da bize eşlik edecek birilerini buldum :) bende suriyede tanıdıklar var şam ve halepte ama ürdünde yoktu şimdi olması güzel oldu ? ;) oraya geldiğimizde gezi planımız tam olarak bir ortaya çıksın mutlaka haberleşelim ;)

Bu arada dediğiniz gibi Lübnan ile Türkiye arasında vize kalktı ama karayoluyla gidildiğinde sıkıntılar olduğunu duymuştum başta en son Lübnan işgalinde ***** yolları harabeye çevirildi aynı zamanda hizbullah örgütnüün orada yapılanması + suriye ile golan tepelerinin sıkıntılı oluşu lübnan rotamızı biraz düşünmemize sebep oluyor aslında. Ama deidğim gibi siyasi durumlar ve ortam iyi olduğu sürece girmeyi planlıyoruz beyruta. Zaten tura başlamadan önce lübnan temsilciliklerini arayıp önceden bir bilgi alacağız. sonuçta konsolsluklar herşeyden haberleri oluyor ;) Onun dışında İsrail sakat bir durum girmesi ayrı dert çıkması ayrı dert. Mısırla aralarında sorun olmamasına rağmen golan tepeleri yüzünden suriyeye geri dönemiyorsunuz yada suriyeye giriş pulunuz pasaportda göründüğünde israil kıl gidiyor ve almıyor *****. Onun dışında İsarile girdiğimiz anda libyaylada giriş sıkıntılaşıyor sonuçta gaddafide israile kıl :) ve hemen siyonist muamelesi yapıyor turistlere... :)

Bakalım Ama büyük ihtimalle girmiyeceğiz israile. Hem israil çok pahalı ve güvensiz bir yer ;)

timucintt
11-01-2010, 17:04
bence ayrı araçlar yerine toplanın bi dizel transporterla gidin daha zevkli olur

Dizel araçların Suriyeye girişleri ek bir ücret alınıyor en son 60 liraydı Lübnanada dizel araçların girişi yasak ;) ve diğer arap ülkelerindede dizel araçlar gümrüklerde ek olarak ücret alınıyor nedeni ise havayı daha fazla kirletiyorlarmış sözde :D Bunların yanı sırada arap ülkelerinde mazot kalitesi çok düşük :) güven vermiyor açıkcası...

SONE-R
11-01-2010, 17:06
Bakalım Ama büyük ihtimalle girmiyeceğiz israile. Hem israil çok pahalı ve güvensiz bir yer ;)

:) :) neden güvensiz olsun?.. daha önce gittin mi?

timucintt
11-01-2010, 17:09
:) :) neden güvensiz olsun?.. daha önce gittin mi?

Evet soner abi gittim hayfada bulundum 4 5 gün gemiyle gitmiştim. Onun dışında israil kendi içinde güvenli ama nasıl güvenli herkezin cebinde silah var :) heryer güvenlik noktası... hani filistinlilere duvar örülmese onları kapana kısmasalardı güvenli olmazdı bana göre... ama o duvarlarla kendilerini biraz güvene almışlar orası doğru ;)

SONE-R
11-01-2010, 17:11
hayfa neresi senin geçeceğin yer neresi... bişey olmaz çekinmeyin.. ama ürdün ve bazı arap ülkeleri israil girişli çıkışlı pasaportlara giriş izni vermiyor :)

brutal
11-01-2010, 17:14
Çok güzel planlanmış herşey, umarım keyifli sağlıklı bir yolculuk olur. Birkaç yıl önce bizde böyle bir plan yapmıştık fakat okul ve iş müsade etmedi, şimdi evlilik var, ilerde de çocuk, umarım 50 li yaşlara geldimde enerjim olurda böyle bir maceraya katılırız.

timucintt
11-01-2010, 17:16
hayfa neresi senin geçeceğin yer neresi... bişey olmaz çekinmeyin.. ama ürdün ve bazı arap ülkeleri israil girişli çıkışlı pasaportlara giriş izni vermiyor :)

Aslında benim korkum yok abi sonuçta türkiyede geceleri sokağa çıkmakta pek güvenli sayılmaz :D :D en büyük korkumuz aslında abi ***** israil vize damgası bütün turu bozabilir :D

Onun dışında düşündüğümüz rota akabadan eilata giriş oradan kuzeye doğru Tel Aviv ve Kudüs. Kudüsten sonrada Gazzenin güneydinden mısıra giriş...

Sende boşsan senide istiyorum turumda :)

timucintt
11-01-2010, 17:17
Çok güzel planlanmış herşey, umarım keyifli sağlıklı bir yolculuk olur. Birkaç yıl önce bizde böyle bir plan yapmıştık fakat okul ve iş müsade etmedi, şimdi evlilik var, ilerde de çocuk, umarım 50 li yaşlara geldimde enerjim olurda böyle bir maceraya katılırız.

İnşallah sizde bir gün böyle bir tur yaparsınız ;) Ama ben bir an önce yapacam yarın birgün evelecek olursam evden dışarıı adımımı atamam :D

ÖmerF.Bayar
11-01-2010, 19:30
timucintt :
Amman da her türlü yardımda seve seve varim üni okuyorum yani bi 3 sene daha burdayım ama inşallah sömestr tatiline denk gelmezsiniz, bunun haricinde sizinle petra aqaba bile gelebilirim :)

ef186
11-01-2010, 19:33
hahah forumun güzellğine bak :D

Taaa Ammandan destek geldi
Helal valla :D

kv661
12-01-2010, 00:44
İnşallah sizde bir gün böyle bir tur yaparsınız ;) Ama ben bir an önce yapacam yarın birgün evelecek olursam evden dışarıı adımımı atamam :D

iyi diyosun güzel diyosunda kardeşim araç ile dolanmak bu kadar ucuza çıkyor mu 2300 dolar diosun.

Ki Ürdün a. nikahı pahalı diye biliorum ben. mısırda paramız bitip cortlamayalım :D

CasabLanca
12-01-2010, 03:01
http://www.milliyet.com.tr/Siyaset/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&KategoriID=12&ArticleID=1184725&Date=11.01.2010&b=Iste%20vizesiz%20gidebileceginiz%20ulkeler
bu habere denk geldim aklında soru işareti olan arkadaşlara yardımcı olabilir

Mutu
12-01-2010, 03:18
Çok güzel bir tur olabilir , şimdiden gideceklere bol eğlenceler :)

YALIM
12-01-2010, 08:51
Pasaportta Libya vizesi var ise İsrail'e girişte bir problem olabiliyor mu peki?
İş için İsrail'e gitmem lazım, ancak 1-2 sene önce Libya giriş çıkışım var.. :confused:

Anladığım kadarı ile İsrail'e bir kere girdin mi Arap ülkelerine girişte sıkıntı yaşıyorsun ondan sonra...

Turunuz hayırlı olsun, eğlenceli olacağa benziyor. Gideceğiniz ülkelerde yeterli oktanda benzini bulabilecek misiniz peki? Misal, İran ve Libya'da sadece birtek benzin var, oktanı vs. sabit, kaçtı hatırlayamıyorum...

timucintt
12-01-2010, 12:43
iyi diyosun güzel diyosunda kardeşim araç ile dolanmak bu kadar ucuza çıkyor mu 2300 dolar diosun.

Ki Ürdün a. nikahı pahalı diye biliorum ben. mısırda paramız bitip cortlamayalım :D

arap ülkelerinde 12 kere benzinin deposu fullenecek arap ülkelerinde ortalama benzin fiyatı şu anda 20-70 kuruş... En pahalı Suriye(70kuruş) en Ucuz Libya(20kuruş). Ortalama 40 kuruştan hesapladık bütün ülkelerin benzin fiyatlarını ve 12 kere depolar fullendiğinde arap ülkelerinde toplam 240 liralık komik bir rakam çıktı :) italyada şu anda litresi 1.20 euro civarında benzin litresi yunanistanda 1 euro. Konaklamada 3 4 yıldızlı oteller yol otelleri ( sabah kahvaltılı ) ortalama kişi başı 30-50 lira en kral yerde kalsam 20 gün gitsek maximum 1000 lira yapar... yol yiyecekleride günde ortalam 20 lira. arap ülkeleri çok çok uygun... en fazla paraları bayılacağımız yerler ören yerleri ve gemiler. :) gerektiğindede otel yerine kamp çadırlarında konaklıyacağız. Adı üstünde macera arıyoruz. Bizim çıkardığımız fiyat maximum rakamlar... türkiyeye girdiğimize cebimizde para bile kalabilir :) Zaten gelecek olan kişilerin paralarını ortak kullanmayı planlıyoruz türkiyede elimizde para kalırsa para gene bölüşülür :)

Pasaportta Libya vizesi var ise İsrail'e girişte bir problem olabiliyor mu peki?
İş için İsrail'e gitmem lazım, ancak 1-2 sene önce Libya giriş çıkışım var.. :confused:

Anladığım kadarı ile İsrail'e bir kere girdin mi Arap ülkelerine girişte sıkıntı yaşıyorsun ondan sonra...

Turunuz hayırlı olsun, eğlenceli olacağa benziyor. Gideceğiniz ülkelerde yeterli oktanda benzini bulabilecek misiniz peki? Misal, İran ve Libya'da sadece birtek benzin var, oktanı vs. sabit, kaçtı hatırlayamıyorum...

Sorun oluyor diye biliyorum ben. Ama iş gezilerinde veya gazeteciyseniz sorun olmuyor. Ama siz yiende bir konsolosluğu arayın. size en iyi bilgiyi onlar verir. Gerekirse giriş vizeizi ayrı bir kağıtda verebilirler... deneyin ;)

Bu arada yakıt oktanlarının yüksek olması geremiyor bizim için şu anda bir tane land rover olacak 88 model. bir adetde 4 runner toyota 85 oktanla bile çalışırlar :) oktan düşük olursa bile sorun olmıyacaktır sonuçta o mısır ürdün suriye libyada millet süper jeeplere biniyorlar düşük oktanlı benzin bulacağımızı sanmıyorum. Ama oralarda dizelin iyi ayrıştırılmadığını biliyorum başta iranda :) dizeli baya kurcalıyorlarmış... :D

ÖmerF.Bayar
12-01-2010, 17:54
Ürdünde suanda 90 oktan ve 95 oktan benzin kullanılıyo 90 oktan : 0.485 dınar yanı 1 tl cıvarı 95 oktan da 0.560 dınar yani 1.2tl gibi bi rakam yapıyo,suriyeninde ürdünle ayni oldugunu biliyorum hatta son suriye ye gidism de ürdünde daha ucuz diye taksiciler benzini ürdünden fullluyolardı ürdün benzin fiyatları suanda yazdıgım gibidir :) dizel araba içinde 150usd her ülkeye girişde extra para ödemelisiniz cunku arap ulkelerınde binek araçda dizel yasak :)