PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ae101 flıtre ıcın yardım...

ae101
12-01-2010, 01:36
1-arkadaslar ae101 ımde pipercross fılıtre kıtı vardı ancak fılıre yırtıldı...daha sonra arkadasımda bulunun bı fılıtre taktım pek faydasını gormedım... sımdıı ne kullanmalıyım...??

2- motor sıcaklıgından korumak ıcın ne yapmalıyım yanı ızalasyon malzemesını duzgunce oturtabılecek bırı varmı_??

-batu-
12-01-2010, 02:51
1.Ben kendi arabamda KN kullanıyorum, yağlı tip. Bazı araçlarda yağlı filtreler sıkıntı yaratabiliyor sensörler üzerinde. Ben ilk taktığımda IATyi bilememişim (yaş 15 :D) öyle sallandırıvermiştim gık demedi. O yüzden Filtre tercihi senin. Internetten Filtrelerin karşılıklı testleri vardır. Onları araştırarak seçebilirsin. Ben şimdi filtre alcak olsam AEM dry flow alırım. 5 dk temizlersin, kurutursun pırıl pırıl olur.

2. Örnek foto
http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs093.snc1/5127_109763094578_766319578_2933009_3078910_n.jpg
Filtrede konumlandırmada hepimizin bildiği gibi 2 önemli durum var. Birincisi filtreden giren hava motora ulaşana kadar minimum restriksyona uğramasını isteriz. Bu şunun gibi Birinde hava otobanda gidiyor, birinde virajlı dağ yolunda. Hangisinde daha yüksek verim alınacağı belli. O yüzden Minimum kıvrım, optimum boru uzunluğu. İkinciside tabiki soğuk hava alması.
AE101 için spesifik olarak 2 önerim olucaktır.
1. En kesin çözüm şudur, aküyü bagaja aldıktan sonra, filtreyi benim kullandığımın aynısı bir boruyla akünün yerine uzat, daha sonra tampondan bir delikle yada külah tarzı havayı toplayabilecek birşeyle oraya soğuk hava beslemesi yap. Ben yalıtımı şöyle yaptım. PVC olmayan, plastik Turşu kavanozlarını bilirsin, onların kalitelilerinden 2 tane aldım. Filtrenin oturacağı yere uygun olarak kestim, arasına bir tabaka cam elyafı atıp. Akıllı vida dedinilen vidalarla sabitledim. Üstünede Isıya dayanıklı kaliper boyası attım. Hem DIY hem ucuz (yalıtım maliyeti 10 lira falan :D).
2. olarak eğer aküyü taşımakla uğraşamam dersen, ki şiddetle taşımanı öneririm. Benim yukarıdaki sistemin aynısını yaparsın, etrafına anlattığım gibi yalıtım, ve Radyatörün ordan bir külahla besleme yine makul sonuçlar vericektir. Turşu kavanozu diyip geçmemek lazım :D :D Ayrıca doğru uygulanmış bir filtreyle çıkan sese ve gaz tepkisine inanamıycaksın :D

edit: O 4-afe yazısını söktüm hemen :D

ae101
12-01-2010, 03:04
onerıllerınn ıcık tesekkuer edrım....4-afe yazısını soktugunn cok ıyı olmus... bu arada bujı kablolarını ve trd kapagı nerden aldın ve ne kadar.. cevabın ıcın tesekkurler...

-batu-
12-01-2010, 03:47
onerıllerınn ıcık tesekkuer edrım....4-afe yazısını soktugunn cok ıyı olmus... bu arada bujı kablolarını ve trd kapagı nerden aldın ve ne kadar.. cevabın ıcın tesekkurler...

parçaları pm attım. Bu arada rica ederim, maksat corollalar yürüsün :p

ae101
12-01-2010, 04:10
evett.. yurusun tabı...:)benım fılıtre konusunda hain planlarım var aslındada fıkır almak ıstıyorum...

levent
12-01-2010, 08:13
düzgün bi boru ile akünün altından aşşa doru uzat etkili olur :)

gökan
12-01-2010, 15:41
kanka kemalle gorus bı boru cıakrt asagı dogru:)alumınyumdan yaptırtın orda

tuner faruk
12-01-2010, 16:09
Ramosi ye bi pm at derim yalıtım için;)Bir de buji kablosu ve TRD kapak için bende bi pm alsam:rolleyes:

levent
12-01-2010, 17:52
düzgün bi boru ile akünün altından aşşa doru uzat etkili olur :)

kanka kemalle gorus bı boru cıakrt asagı dogru:)alumınyumdan yaptırtın orda

aklın yolu bir, ama ciddi etkiler bizde ae111 varken farın tam altında kalcak şekilde uzatmıştım filtreyi güzeldi :)

dragstar
12-01-2010, 18:47
evett.. yurusun tabı...:)benım fılıtre konusunda hain planlarım var aslındada fıkır almak ıstıyorum...

o kadar ağırlıkla yürümez ahhaha:D:hahaha:

cem aliminyum boru işini çözdüm çok ucuza halledebiliyorum

yazıları söktüğün iyi olmuş aküyü bagaja almak gerçekten çoğu araçta motorda güzel yerler açıyor muayeneden sonra bende bagaja transfer edicem

gökan
12-01-2010, 18:50
o kadar ağırlıkla yürümez ahhaha:D:hahaha:

cem aliminyum boru işini çözdüm çok ucuza halledebiliyorum

yazıları söktüğün iyi olmuş aküyü bagaja almak gerçekten çoğu araçta motorda güzel yerler açıyor muayeneden sonra bende bagaja transfer edicem

alumınyumcu bulduysan msnden goruselım kemalcım:P:D