PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizelciler Yardım

Mutu
12-01-2010, 04:17
Öncelikle merhaba , çalınan arabamız yerine ***** benzin fiyatları 3,65e vurmuşken dizel bir araç almayı düşünüyoruz ama bildiğiniz üzere halk arasında yaygın bir söz var '' dizelin servis bakımı ve parçası çok pahalı '' diye . Bunun ne kadar gerçeği yansıttıgını siz dizel kullanıcılarından öğrenmek istiyorum gerçekten bu dizellerde böyle mi yoksa , herşeyde oldugu gibi abartılıyor mu ? Düşündüğümüz arac ise Peugeot'un dizeli bunu da belirteyim . Şimdiden yanıtladıgınız için teşekkürler . :icon_tup:

batucan
12-01-2010, 09:09
yılda kaç km yapıyor?

emretorlak
12-01-2010, 09:16
Dizelin bakım masrafları benzinliye göre fazla değildir.Tamamen uydurma.

Kaç kilometre yaptığının da hiç önemi yok.10000km de yapsan 30000 km de yapsan daha az yakıt parası çıkar cebinden.

Dizel araç benzinliye nazaran alırken de satarkende daha pahalıdır. Bir kaybın olmaz yani

Melih-Ö
12-01-2010, 09:26
Dizelin önemi özelliklede Pugeotda elin devamlı üstünde olacak. Devamlı düzenli olarak bakımları yapılacak. Yoksa olmadık sorunlar açabiliyor. Ben fiesta dizel kullanıyorum. 77.000de. Hiç bir sıkıntısı yok çok şükür

TheAce
12-01-2010, 09:36
yeni nesil hiçbir dizel araç sıkıntı çıkartmaz kolay kolay ona iyi bakarsan. turbolu araç nasıl kullanılırsa onuda öyle kullanacaksın sürekli alt devirlerde sağır ede ede kullanmıcaksın. aldığın mazot kaliteli olacak çünkü orjinal enjektörler en aşşağı 1000 tlden başlıyor. artık herhangi bir markanın dizelini gönül rahatlığı ile alabilirsin. dci renaul motorunu 160.000 km oldu kullanıyorum ve hiçbiryerinden çok şukür bu güne kadar bir sıkınt ıçıkmadı. aynı şekilde hdi motoruda 130 binlere kadar kullandım onda da sıkıntı yok. tdci motor şirketimde kullanıyorum 90 binlerde yine yok :D cdti 130 binde combo sattım onunda bir sıkıntısı olmamıştı. yani olay kullanıma bakıyor. arabaya ne kadar bakarsan sıkıntısıda o derecede oluyor.

ama şöylede bişey var eğer yılda 10.000 km üzeri yapmıyorsan dizel almanın bir mantığı yok, nedeni basit aracı satarken psikolojik olarak herkesin üzerinde2. el dizel sıkıntılı olur mantığı oluyor, bakımları da uçurum gibi farklı değil benzinlilerle.

BlackEmperor
12-01-2010, 10:17
Dizelin bakım masrafları benzinliye göre fazla değildir.Tamamen uydurma.

Kaç kilometre yaptığının da hiç önemi yok.10000km de yapsan 30000 km de yapsan daha az yakıt parası çıkar cebinden.

Dizel araç benzinliye nazaran alırken de satarkende daha pahalıdır. Bir kaybın olmaz yani

+1 rutin bakımlar 10 bin bazı araçlarda 15 bin km dir.( 206hdi) benzinli ile dizel aracın bakım masrafları aynıdır( 4 lt yağ 100-150,hava filtresi 30-50, yakıt filtresi 40-60, yağ filtresi 30-50, verdiğim fiyatlar servis fiyatlarıdır işçilik hariç) Özel servislerde orj ve önemli parçaları kendi servisinden tedarik ederek % 30 daha ucuza halledebilirsin bakımları.

yani benzinlin rutin bakımları neyse dizelinde odur. :)

Dikkat etmen gereken bir kaç husus var kullanımla alakalı

1. Tam sentetik yağ kullanmak ( 10 bin km yi bulmadan değiştirmek)
2. Motor ısınmadan gazlamamak,biraz beklemeden kapatmamak
3. kullandığın Euro dizelin iyi olması ( Tavsiyem GTL kullanman ama suan 25 kuruş fark var çok mantıklı olmamaya başladı)

emretorlak
12-01-2010, 10:54
yeni nesil hiçbir dizel araç sıkıntı çıkartmaz kolay kolay ona iyi bakarsan. turbolu araç nasıl kullanılırsa onuda öyle kullanacaksın sürekli alt devirlerde sağır ede ede kullanmıcaksın. aldığın mazot kaliteli olacak çünkü orjinal enjektörler en aşşağı 1000 tlden başlıyor. artık herhangi bir markanın dizelini gönül rahatlığı ile alabilirsin. dci renaul motorunu 160.000 km oldu kullanıyorum ve hiçbiryerinden çok şukür bu güne kadar bir sıkınt ıçıkmadı. aynı şekilde hdi motoruda 130 binlere kadar kullandım onda da sıkıntı yok. tdci motor şirketimde kullanıyorum 90 binlerde yine yok :D cdti 130 binde combo sattım onunda bir sıkıntısı olmamıştı. yani olay kullanıma bakıyor. arabaya ne kadar bakarsan sıkıntısıda o derecede oluyor.

ama şöylede bişey var eğer yılda 10.000 km üzeri yapmıyorsan dizel almanın bir mantığı yok, nedeni basit aracı satarken psikolojik olarak herkesin üzerinde2. el dizel sıkıntılı olur mantığı oluyor, bakımları da uçurum gibi farklı değil benzinlilerle.

Son paragrafa kadar mantıklı yazmışsında en son yazdığını anlamadım. 10000km için dizel alınmazsa,yılda 30000km yapıyorsan dizel hiç alınmaz o zaman, madem 2. el dizel sıkıntılı olur gibi bir mantık var.O kadar çok km yapmış dizeli kime satacaksın peki?Bu durumda dizel alınmaz;)

Mutu
12-01-2010, 12:00

Bilmeyen adama ne araba satılır ne de ondan araba alınır , daha önceki arabaya fiyat öldürmeye çalısanlar olmuştu , bana dedikleri fiyatın üstüne aldılar , araç 2 büyük kazalı çıktı . O yüzden bilmeden konuşanları takmamak lazım . Eğer aracım temiz ve ben ona iyi bakmışsam her zaman müşteri bulunur o sorun değil . Ki oto dizel olacagından satmasam da sorun olmaz :)

Bir dizel yılda 30 kmden aşagı yapmadıysa 6 yaşındaki araba olur 180binde o zamandan sonra hesaplılıgı da kalmaz sanırım . Şimdiye kadar hep benzinli kullandık , söylenenlerden ötürü insan şüpheyle yaklaşıyor , ama hiç öyle olmadıgını söyleyenler olması güzel , ki zaten karar verdik biz sadece dizel hakkında bilgi alayım dedim .
-Alacagımız araç 120bine yakın
-2004 model
-Bakımlı oldugu söylendi , bugün görüşücez ve peugeot servisine götürecegiz .
-Yılda 10bin km civarı yapıyorduk , eski benzinliyle , bununla da yapsak yapsak 15 bin yaparız . Bizi rahat 5-6 sene götürür tahminimce , o kadar geçmeden de değiştiririz zaten .
-1 yıllık vergi dezavantajını biliyorum , 2. sene 800 liraya düşüyor onu göz önüne aldık :)

Şimdiye kadar cevap verenlere teşekkürler .

Mutu
12-01-2010, 12:03
. . . edited

ömerve
12-01-2010, 12:12
Dizelin bakımları benzinliden daha ağır..Şehir efsanesinden başka hiç birşey değil.

Maxiboost
12-01-2010, 12:22
Vito kullaniyoruz suan 205.000 de hicbir motor arizasi cikmadi egr valfi degisti o da ztn omru biten parcalardan onun haricinde 90 lira filtreleri tutuo 100 lira civari 8 litre yagi tutuo + iscilik. Yilda kac km yapiosun olayi bence cok sacma. Adam belki az km yapio ama kullanim tarzindan dolayi fazla yaktiriyor? Yukarida aciklamada yapmislar satarkende pahalidir her zaman. 10.000 km de bir bakimlarini yaptik hala masallahi var :)

Mutu
12-01-2010, 12:45
Teşekkürler .

R.I.P
13-01-2010, 23:19
yılda bilmem kaç km yapmıyorsan dizele gerek yok mantığı sıfır alırken belki işe yarayabilir ama madem 2.el miş benzinlimi dizelmi diye düşünme düzgün bir dizel al derim