PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dijital led sinyal kombinasyonu ve Kontrol ünitesi

aqustic
13-01-2010, 18:23
http://video.yahoo.com/watch/6773384/17602150
Ve artık led sinyalleri Portekizli modifiyeciler gibi dijital yapma zamanı geldi.Portekiz bu tip sinyallere kafayı inanılmaz derecede takmış durumda.Özellikle led modifiye sitelerinde harika paylaşımları var.
Ama ben onların yaptıgı gibi tek animasyon yüklemedim.6 ay önce yaptıgım led sinyallere biraz daha farklı bi boyut kazandırarak tamamen dijital kontrollü yaptım..Mikroişlemcinin hafızası dolana kadar animasyon yükledim.Yürüyen sinyal ,Titreyen sinyal,F1 style 3 çakar ve bikaç yürüme şeklı en sonunda da normal modda yanıyor.Vizeye normal modda girdikten sonra istedigim animasyona alıp kopmaya devam:)

Devreyi bagaj içine koydum.Animasyonları devre üzerindeki butonla degiştiriyorum
Niye ledlerini soldan sağa yada sağdan sola yürütmedin diye sormayın.Çünkü 6 ay önce stoplarımı ledlerken ledleri sütun şeklınde dizmedim.Her stopta toplam 36 tane sinyal ledli var.Her parçada 9 led olmak üzere 4 parça şerit ledi sıra şeklınde dizdim.
Şu an sanırım bu sinyaller TR sınırları içinde tek oldu.Birkaç ufak tefek süre ayarı var.Onları pc de yenıden ayarlıcam.Fren ve park ledlerini de daha sonra ayarlıcam.Daha sonra uzaktan kumanda ünitesi koycam.Modlara uzaktan kumandayla geçiş yapmak için...Bagajı açıp butona basmaya üşeniyorum:)
Umarım begenirsiniz.Tam 576 satır kod yazdım programlamak için.
Buda Led sinyal kontrol ünitesi kısa adıyla LECU:)
Bu arada garaj içinde fotoselli armatör var.Arasıra hareket edince kendı kendıne yanıp duruyor.Ben yakıp söndürmüyorum yani:D
http://i49.tinypic.com/ev11jm.jpg

TarikS
13-01-2010, 18:28
Mustafa iyice cozuttun he eline saglik :D

XoR
13-01-2010, 18:28
Mükemmel olmuş videoyu sonuna kadar izledim :)

KuBilaYY
13-01-2010, 18:29
çok güzel olmuş yaa eline saglık
seri üretime geçme zamanın gelmiş artık :)

Eray Yümsel
13-01-2010, 18:29
bunu knightrider daki gibi öne koycan kırmızı kırmızı gidip gelcek heheheh :D eline sağlık

Boost Up
13-01-2010, 18:31
Valla ne denebilir ki, helal olsun:icon_tup:

Selman
13-01-2010, 18:32
Çok iyi olmuş valla:)

onurars
13-01-2010, 18:37
abi eline saglık günden güne şaşırtıyosun,bakalım sırada ne var

STP
13-01-2010, 18:41
benımkıler daha guzel yanıyo :D

Yigit-Y
13-01-2010, 18:42
benim ahmet adında bir dostumda led çalışması yaptı ama bu tür olayları denemedi güzel farklı birşey olması ve programlanabilir birşee benziyor.Değişik sembollerde elde edilir sonu yok gibi bu işin...

devil_berk22
13-01-2010, 18:46
süper birşey ya bizde yapmak istersek nasıl yapıcaz bunu hiç elektrikle aram iyi değildirde :)

Yigit-Y
13-01-2010, 18:48
karaköyden malzeme temini bunların hazır şeması olması lazım o şemeya göre bir devre yapılacak hiç lehim yapmamışsan bir kaç elektronik bilgin yoksa bulaşmamakta yarar var...

devil_berk22
13-01-2010, 18:51
valla teknik lise çıkışlı olmadığımdan lehim falanda görmedim hayatımda dolayısıyla

Yigit-Y
13-01-2010, 18:53
teknik lise çıkışlı olmamdan dolayı biraz anlıyorum :):)

ama vaktim yok bu işlere :D:D

aqustic
13-01-2010, 19:23
Yigit
STP'nin devresini de ben yaptım.Sen o devreyi karaköyde bulursan alıp bana sat.
Benzeri var ama aynısı kesinlikle yok.Hazır şemasınıda adamlar kolay kolay vercek kadar salak degiller.
Ben geçenlerde yaptıgım bi devrenın aynısını yaptırmak için karaköyde bi yere öylesine telefon açtım.Adam bırak devre kurmayı sadece mikroişlemcinin içine kod yazmaya bana 150 euro istedi.Devrenin de şemasını veririm kendın kurarsın artık diyor.Bana sadece 5 tane mikroişlemci vercek.İçine de kod yazıp yüklücek.Daha da ilginci mikroişlemcinin içine yazdıgı kodları açık bi şekılde vermicek bana .Kod koruması koycak ve kopyalanmıcak.Yanı benım elime 5 adet programlanmış mikroişlemci dışında başka bişey elime geçmicek.
100 euro için pazarlık yapmaya çalıştım adamı denemek için.Kabul etmedi.

Bu işler kolay degil.Hele hele mikroişlemci programlamak hiç kolay degil.Programladıktan sonra da bi sürü sıkıntı var.Devreyi çok güzel bi şekılde filtreleme yapmak izole etmek gerekli.Aksi takdirde mikroişlemci sapıtır vs.Ve bunu da sitede MaxiQ4nikli Hakan abi benden daha iyi bilir.
Ben şu an başlangıç yaptım ve daha da eksigim var.Ve 2 yıllık bi süreç sonunda bu noktaya geldim.
Ve bu sistemi arabama kurmak için 14 tane kablo kullandım.KAblolardan birini yanlış baglasaydım devre pert olabilirdi.Zaten çok acemiyken böyle bikaç tane devrem pert oldu.Asıl iş ve asıl stres bu noktada başlıyor.Baglantıyı yaparken yaşadıgım stresi programlama yaparken bile yaşamıyorum.

-Aydın-
13-01-2010, 19:26
Ellerine sağlık çok güzel olmuş :icon_tup:

levent
13-01-2010, 19:31
abi çok iyisin allah tekniğine zarar vermesin :)

Murat
13-01-2010, 19:34
lginç olmuş valla :)

mur_84
13-01-2010, 19:51
valla çok başarılı eğlenceli olmuş.. başarılarının devamını diliyorum..:icon_tup:

CallMeInsane
13-01-2010, 19:59
sinyallere bittim walla bunun yana doğru gidenini de yaparsın sanırım :D:D:D:D

mmustu
13-01-2010, 20:05
yok ağa sen harbiden cozuttun :hehe::hehe::hehe::hehe:

aqustic
13-01-2010, 20:09
Teşekkürler arkadaşlar yorumlar için

aqustic
13-01-2010, 20:12
Sinyallerimi üst sıradaki gibi dizdigim için mecburen yukarıdan aşagıya dogru yada aşagıdan yukarı dogru hareket ediyor.Şerit led hepsi.Ve devreden her bir çıkış sadece bi şerit led grubunu yakıyor.Her stopta 4 grub var.Toplamda 8 grup ve buna baglı olarak 8 çıkış var.Her bir çıkış ortalama 450 ledi yakacak kapasitede.Toplamda 3500-3600 ledi ısınma olmadan çok rahat bi şekılde yakar devre.

http://i46.tinypic.com/sz97rk.jpg

Serkan VTEC
13-01-2010, 20:48
Süper olmuş mustafa eline sağlık

fasterhan
13-01-2010, 20:48
abi harika olmuş gercekten....yukarı aşagı gitme olayı bence en hoş görüneni

Low-Rider
13-01-2010, 20:53
Mükemmel vallahi , eline sağlık

Harika işelr yapıyorsun

aqustic
13-01-2010, 20:53
F1 style de var ama fotograf makinesiyle çektigim için yetmedi.Sinyal verirken arkadakı adamın gözünü yormak istemem.O nedenle sinyal verirken F1 style de biraz daha yumuşak bi şekılde 3 kez titreyerek degişik bi görüntü veriyor.Favori animasyonum 1. olanı.Tırtıl şeklınde.Aşagıdan yukarı dogru bi açılış ve hemen arkasından aşagıdan yukarı dogru kapanış

fasterhan
13-01-2010, 20:59
F1 style de var ama fotograf makinesiyle çektigim için yetmedi.Sinyal verirken arkadakı adamın gözünü yormak istemem.O nedenle sinyal verirken F1 style de biraz daha yumuşak bi şekılde 3 kez titreyerek degişik bi görüntü veriyor.Favori animasyonum 1. olanı.Tırtıl şeklınde.Aşagıdan yukarı dogru bi açılış ve hemen arkasından aşagıdan yukarı dogru kapanış

abi devrede bu kadar animasyon olmasa sadece ilk animasyon olsa (bende ilk animasyona hasta oldum asagı yukarı olana) yinede kod vs gibi işlemler zor olurmu yani sormak istedigim tek animasyonluk bir devre yapabilirmiyiz netden felan buldugumuz şemalarla ?

MR.TurboALİ
13-01-2010, 21:25
helal cok güzel olmuş...

Alican
13-01-2010, 21:31
Mustafa kardeş eline sağlık döktürmüşün yine :) Evde bir çift stop var benim aracın yedek duran sana göndermeyi düşünüyorum :)

aqustic
13-01-2010, 21:35
Fasterhan
Bi sürü püf nokta var bu işte.NE555 entegresiyle falan da yapılıyor sanırım ama çok zaman ayırman lazım.
Mesela benim bu devre gece gündüz beslemede.Sadece sinyalden elektrik geldiginde devreye elektrik gelmiyor yani.Tavan lambasının sigortasından ayrı bi besleme yaptım.Beslemeyide sinyal lambasının kablosundan alsaydım mikroişlemci sapıtabilirdi.
Sen şimdi diceksınki pekı bu durumda aküyü bitirmezmi.Mikroişlemci çok çok az elektrik harcıyor.Aküyü de bitircegini sanmıyorum.Ve şu an deneme aşamasındayım.Aküyü bitircegini sanmıyorum da daima seçtigim animasyonda kalmasını istiyorum.Şu an kalıyor ama kalmayadabilir.Benım için en önemli şey bu.Kendi kendine atlayadabilir.Özellikle marş basınca hani bu elektrik kesilme ve o an farların tavan lambasının kısık yandıgı an arka tarafta ne oluyor ne bitiyor biraz daha kontrol etmem lazım.Ve 10 gün falan denemem gerekli bu şekılde aksilik olursa yazılımda ve donanımda degişiklige gidecem
Sorunsuz bi sistem için güvenlik önlemlerini aldım ve daha da alcam.Yarın ilk işim kapasitörü büyütmek olcak.

555 falan belki olur ama 555le yapılırsa 555in besleme uçlarını direk sinyal lambasının kablosuna baglaman lazım.Ayrı bi besleme yaparsan ledler hep yanar.Sinyal lambasının kablosuna baglarsan da bu sefer elektrik git git gel entegre sapıtabilir.Yanı 555le falan yapılırsa sabit bi akım gelmesi gerekli.böyle git gel git gel olmamalı.
Kolay bişey degil ben 2 yılda ancak çözebildim.2 yıl önce bu yaptıgım şeyin aynısını youtube da gördüm.Ve o zamanlar ben bunun aynısını ne yapıp edip yapcam dedim.Tabi bu noktada biraz istek,biraz ilgi ve birazcık ta yetenek gerekli.

Göki,ZD
14-01-2010, 01:44
oha şimdi izledimde aklına emeğine sağlık.

ben bişe sorcam 106 nın ledli stoplarını biliyosun sis bölümünü çakar olarak ayarlama şansın varmı ? yalnız şöyle bişeyde var ben frene bastıgımda sis tarafıda yanıyor eğer çakar yapma ihtimalin varsa frenlere bastıgımda o bölüm iptal olucakmı? + maliyeti ne olur bana pm atarsan sevinirim

Dragger
14-01-2010, 01:51
Masallah cok güzel olmus gercekten ;)

Yukarı ve asagı hareketli gibi saga ve sola hareketli de yapılabilirmi, sanki daha güzel olur :)

Yani sola sinyalde dipten sola dogru gitse, saga sinyalde dipten saga dogru gibi.

bora1311
14-01-2010, 02:41
elinize saglık, cok guzel olmus...

STP
14-01-2010, 02:56
oha şimdi izledimde aklına emeğine sağlık.

ben bişe sorcam 106 nın ledli stoplarını biliyosun sis bölümünü çakar olarak ayarlama şansın varmı ? yalnız şöyle bişeyde var ben frene bastıgımda sis tarafıda yanıyor eğer çakar yapma ihtimalin varsa frenlere bastıgımda o bölüm iptal olucakmı? + maliyeti ne olur bana pm atarsan sevinirim

frene basınca fren kısımlarım yansın sıs lambasını acınca sıs kısımlarım f1 tarzı olsun dıyorsan cok kolay sekılde halledıyor. benımkılerı yaptı 10 numara oldu ;)

Göki,ZD
14-01-2010, 03:07
frene basınca fren kısımlarım yansın sıs lambasını acınca sıs kısımlarım f1 tarzı olsun dıyorsan cok kolay sekılde halledıyor. benımkılerı yaptı 10 numara oldu ;)

ben sisleri iptal ettirdim sadece frene bastıgımda sis ve fren bölümü aynı anda yanıyor.

benim istediğim sislere çakar koysun çakarları kapattıgımda frene bastıgımda sislerin bölümü yine yansın. anlatabildimmi bilmiyomki ben bile ne dediğimi anlamazken

STP
14-01-2010, 03:09
ben anladım senın dedıgını dıyosunkı f1 moduna basınca onlar o halde yanmaya baslasın ama kapattıgımdada sısler yıne frenlerımle beraber yansın fren olarak ;)

Göki,ZD
14-01-2010, 03:10
aynen öyle. yapılabilirse cezası ne kadar

brv
14-01-2010, 03:18
çok güzel bir çalışma olmuş elinize emeğinize sağlık...tebrikler...

karsiyakaliozi
14-01-2010, 08:02
kardeşim ellerine sağlık seri üretim bekliyorum talip cok olur.

Göki,ZD
14-01-2010, 12:08
adama bana bi msj atmış o kadar uzunki :D okulda okusaydım o kadar 1. lik ile mezun olurdum :D:D:D ellerine sağlık bilgi için

M.A.D
14-01-2010, 17:19
ledlerle uuraşırken plaka ışığını unutmuşsun :D:D.D ayrıca güzel olmuş sinyaller fena duruo, ilk gördüğümde equalizer demiştim de tutturamamışım ama yaklaşmışım :D

seymansarac
14-01-2010, 17:29
süper ötesi ya kesin bunu firmalar çalar senden hemen patentini al..

aqustic
14-01-2010, 17:39
Malii:
Bakalım plaka ışıgının birinin yanmadıgına kim dikkat edip yazacak diye bekledim
Plaka ışıgını unutmadım.Söktüm.Daha önce plaka ışıgında ledli güçlendirme yaptım.Şimdi tavan ve plaka için aşırı güçlendirme yapcam

Diyadin
14-01-2010, 19:30
Ellerinize sağlık gerçekten çok beğendim ;)

Antalyalogy
14-01-2010, 21:00
HAni video ben mi göremiyorum?:(:(:(

Maxi
14-01-2010, 21:12
eheue ben yeni gördüm bunu
güzelmiş, baya dikkat çeker trafikte

yanlız ledleri birde gündüz görmek lazım, parlaklıkları yeterlimi acaba ?

Low-Rider
14-01-2010, 21:14
HAni video ben mi göremiyorum?:(:(:(

http://video.yahoo.com/watch/6773384/17602150

Bestsi
14-01-2010, 21:26
Öncelikle emegin ve böyle birseyi denemiş oldugun için canı gönülden kutlarım ama bence cok guzelle apacia rasında imce bir cizgi var ledlerle devreler ta ben lisedeyken ödevimizdi kesinlikle işlemci kodlamak zordur e bunada eyvallah benim kişisel gorusum yaptıgın bir sahin vardı bence o daha guzeldi lütfen yanlış anlama kendi dusuncem ben sade seviorum hatta kendi cabamla 86 ya bir stop yaptım tam bitin ce paylaşırım bundan sonraki calısmalarındadad basarılar dilerim

aqustic
16-01-2010, 15:03
BESTSI:
Yok abi yanlış anlaşılcak bi durum yok ortada.Hiç begenmiyor bile olsan enazından kendi düşünceni güzel bir şekılde açıklamazsın.
Son durum:
Yazılımda bugun degişiklik,eklemeler ve düzeltmeler yaptım.Marş basınca bazen pic kendi kendine reset atıyordu.Başka animasyona geçiyordu.Şu an sorun ortadan kalktı gibi.Yine birkaç gün denicez.Aynı sorun yine başlarsa(başlıcagını sanmıyorum) bu sefer donanımda degişiklige gidecem.

alfaromeo75
07-04-2010, 23:55
:) tebrikler harika olmuş ...

eğer fazladan üretirsen fiyat konuşuruz :)

bende benim arabaya koyarım...

D16inside
08-04-2010, 01:38
maaşallah eline saglık harika olmuş..........

douu
08-04-2010, 02:13
mustafa plaka lambanın bi tanesi yanmıyo videoda :hahaha:

hakanelka39
14-04-2010, 18:38
çok ii olmuş eline sağlık ..

RS609
14-04-2010, 18:50
ellerıne saglık helal olsun devamını dılerım.

aqustic
14-04-2010, 22:50
Fotoda biraz dagınık çıkmış..Plaka lambaları şu an daha az enerji harcayarak daha fazla ışık veriyor.Ayrıca dijital dimleme özelligi ile buton yardımıyla ledlerin ışıgını artırıp azaltabiliyorum.Plaka lambasına bile mikrochip bagladım yani:D
http://i41.tinypic.com/1z6ef4m.jpg

TarikS
14-04-2010, 22:52
Fotoda biraz dagınık çıkmış..Plaka lambaları şu an daha az enerhi harcayarak daha fazla ışık veriyor.Ayrıca dijital dimleme özelligi ile buton yardımıyla ledlerin ışıgını artırıp azaltabiliyorum.Plaka lambasına bile mikrochip bagladım yani:D
http://i41.tinypic.com/1z6ef4m.jpg

oha :D

benim plakam bu, gelin ceza yazin diye bagirmanin da geregi yok yav

aqustic
14-04-2010, 22:59
Şu ana kadar hiç öyle bi problemle karşılaşmadım.Arac bu sinyallerle muayeneden sorunsuz geçti.İstesem tek buton yardımıyla sinyallerin normal yanıp sönmesini de saglayabilirdim fakat ne dicekler diye direk yürüyen sinyal moduyla girdim.Problemle karşılaşmadım.
Plaka lambaları ise göz almıyor.Ve plakanın çok geriden okunmasını biraz daha kolaylaştırıyor.yine de her türlü ihtimale karşı gıcık bi polisle ugraşmamak için dimleme koydum...polis durdurursa içerden hemen koltugun altından ledlerin parlaklıgını kısabiliyorum:D

OnurS
14-04-2010, 23:08
Tam show car ayarında olmuş, ben çok beyendim animasyonları...

aqustic
14-04-2010, 23:28
Şu an yeni bi yazılım yapıyorum.Yeni sistemde uzaktan kumandayla kapıları kilitledigimde veya kapıları açtıgımda
önce sol ön sis,arkasından ön sağ sis yancak ve ardından her ikisi de 3 defa üst üste çaktıktan sonra 15 saniye her ikiside yanık kalıp yavaş yavaş söncek.follow me denen özelligi kendimce degiştirdim yani.:)

karsiyakaliozi
20-04-2010, 10:14
dostum oldukca basarılı ellerine sağlık seri üretime gecersen haberimiziz olsun

Bestsi
20-04-2010, 14:10
Şu an yeni bi yazılım yapıyorum.Yeni sistemde uzaktan kumandayla kapıları kilitledigimde veya kapıları açtıgımda
önce sol ön sis,arkasından ön sağ sis yancak ve ardından her ikisi de 3 defa üst üste çaktıktan sonra 15 saniye her ikiside yanık kalıp yavaş yavaş söncek.follow me denen özelligi kendimce degiştirdim yani.:)

İşte bu super olur hatta farı acılan arabalar için mesela s13 mesela mazdalar farları kalkıp inse falan super ayrıca sormak istedigim birsey var bizim 86 da
bir gurp led park halinde yanıyor
aynı ledler frene bastıgında daha guclu yanmaları gerekiyor yani parktayken ledlerin kısık yanması gerekiyor burda kledlerde önce bir drencmi koymak lazım yoksa bir devremi hazırlamak lazım teşekkurler:D