PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomobillerde çıkma devrine son....

Hamster
13-01-2010, 22:06
Sigorta şirketlerinin çıkardığı güçlükler nedeniyle vatandaşlardan çok
sayıda şikâyet gelmesi üzerine Hazine Müsteşarlığı sigortacılara genelge
gönderdi. Hazine, hasarlı araçlara, aracın değerini düşürecek şekilde yan sanayi ürünü veya ‘çıkma’ parça taktırılmamasını istedi. Genelgede eşdeğer parça takmanın mevzuata uygun olduğu ancak bunun ötesine geçilerek ‘çıkma’ parça takıldığına dikkat çekildi. Hazine, Türkiye Odalar ve
Borsalar Birliği (TOBB) ve sigorta şirketlerine gönderdiği genelgede trafik sigortası ve kasko sigortası yapan sigortacıları tüketici haklarını ihlal edici nitelikte uygulamalar konusunda uyardı. Çıkma parça takılmaması ile ilgili
uyarı “Mevzuatın izin verdiği sınırlar dışına çıkılarak araç değerini düşürecek nitelikte parça takılması uygulamasından vazgeçilmeli” cümlesiyle yer aldı.

‘ÖNCE TAZMİNATI ÖDE SONRA DAVA AÇ’

Sigortacılık Kanunu’nun 35’inci maddesi de düzenleniyor. Maddede adli para cezası ve işlemi yapanlara hapis cezasına varan yaptırımlar mevcut. Diğer uyarılar ise şunlar:

Hasarın giderilmesini veya tazminini geciktirecek uygulamalar tedbir alınıp önlenmeli.

Hak sahibinin eksper talep etmesi durumunda, gecikilmeksizin eksper tayini yapılmalı.

Hak sahiplerinin anlaşmalı servislere ya da belli servislere gitmeye ve belirli bir tazminatı kabule zorlanması önlenmeli.

Yeterli maddi delil olmadığı durumlarda tazminat ödemesinin reddinden kaçınılarak, gerekirse ödeme sonrası yargıya başvurulmalı.

BELLİ SERVİSLERE GİTMEYE ZORLANIYORUZ

Hazine’ye iletilen şikayetler şu noktalarda yoğunlaştı:

Hasar tespitini yapan eksperlerden birden fazla tamirhaneden uygun fiyat
almaları isteniyor. Bu da tamirin gecikmesine yol açıyor.

Tedarik parçanın temini sürecinde gecikmeler yaşanıyor.

Belirli tutarların altında kalan tazminatlarda eksper talep etmemize rağmen eksper görevlendirilmiyor ya da geç görevlendiriliyor.

Zorunlu trafik sigortasında eşdeğer parça uygulaması mümkün iken, yan sanayi veya çıkma parça takılarak aracın değeri düşürülüyor.

İtirazlarımıza rağmen araçları anlaşmalı servislerde tamir etmeye zorlanıyoruz.

Yeterli maddi delil olmadan hasarın oluş şeklinin şüpheli olduğu ileri sürülerek hasar ödeme süresi uzatılıyor.

Alıntıdır: HaberTürk

STP
13-01-2010, 22:08
cok ıyı uygulama olmus. hersey servısten orjınal alınırsa mıs gıbı olur

mgnPower
13-01-2010, 22:18
adam gibi insan oglu parcalar kullanilip kaydi tutulur en azindan. merdven alti tamirhanesinde bastan yaratilip hatasiz denemez boylelikle. :D

Onuralp
13-01-2010, 22:24
Çıkmacılardan kurtulsak iyi olur bencede.

Yigit-Y
13-01-2010, 22:26
güzel olur zaten satarken kazanıyorlar bari bu konuda şerefsizliğin önü kesilmiş olur yasal olarak...

dragstar
13-01-2010, 22:28
kasko primleri artar biraz ama sonuç itibariyle güzel gelişmeler

levent
13-01-2010, 22:31
Çıkmacılardan kurtulsak iyi olur bencede.

yok yok o kadar deil lazım oluyolar, serviste far ampulunu tutan lastik zımbırtıya 35 tl çekiyolar, çıkmacıdan 5 tl ye alıyosun :D

+ çıkma far lazım ucuz yollu :)

CasabLanca
13-01-2010, 22:37
2 aydır kasko firmamla uğraşıyorum
yaptığım kaza sonucu karşı taraf 8/8 hatalıydı para onun sigortasından çıkacak. ama benim kasko acentam ile genel merkezinin arasındaki anlaşmazlık yüzünden 2 aydır paramı alamıyorum bugün yarın diye oyalıyorlar

devilboy
13-01-2010, 22:41
aynı sorun şu anda benim başımda 15 gün önce kaza yaptım %75 karşı taraf suçlu ama sigorta şirketi masrafımı karşılamıyor

M.A.D
13-01-2010, 22:42
yahu çıkmacılar olmasa üç kuruşluk ayna kapağını servisten 100-150 liraya alcaktık ? buna nediyorsunuz ? bazı konularda çıkmacılar işe yarıo bence :rolleyes:

Yigit-Y
13-01-2010, 22:43
çıkmacılara saygılar çıkma devri bitmesin yetkili servislerin kasko şirketlerin çıkma ile işleri bitsin...

çıkmacılar bize lazımmmmm...

Yigit-Y
13-01-2010, 22:44
aynı sorun şu anda benim başımda 15 gün önce kaza yaptım %75 karşı taraf suçlu ama sigorta şirketi masrafımı karşılamıyor

ankara sigortaysa normal derim :D:D:D

MR.TurboALİ
13-01-2010, 23:30
çıkmacılar olmadan olmaz usta yaa =)

Frid
13-01-2010, 23:44
iki tarafta madur olmadan halletsinler işte boşunamı o koltuklardalar :D

Ome_RS
13-01-2010, 23:49
cıkmacılar olmadan olurmu ya :)
ne kadar engelleselerde el altından satan illaki olur.
Ailenizin cıkmacısı flan :D

slowmotion
14-01-2010, 00:29
ankara sigortaysa normal derim :D:D:D

ankara sigortadan ben çok memnun kaldım, bahrininki GENEL sigorta...

devilboy
14-01-2010, 01:32
allah belasını versin genel sigortanın töbe bidaha asla yaptırmam ilk gün parçaları temin edin ödeme yapacaz dediler sonraki gün servisten alın yan sanayi parça alıp orjinal faturası kestirebilirsiniz dediler sonraki gün servisten fiyatı verdiğim zaman ödeme yapamayacaklarını söylediler 15 gün geçti daha uğraşıyorum

Yigit-Y
14-01-2010, 01:35
ben ankarayı kötü bilirdim beterin beteri varmış demek ki...

TolgaEsentepe
14-01-2010, 02:29
taksici vurdu tamponuma zarar verdi. onun tamponunda hiçbirşey yoktu. exper amcamız onunkinde hasar yok seninki nasıl kırılır diye onay vermedi. sert çıkınca onay verdi ama şüphelerinin olduğunu belirtti. genel hasar vırt zırt müdürlüğüne gitti dosya ve onay çıkmadı. :) suçsuz olmama rağmen tamponda kıçımda patladı ! .. maddiyattan öte salak yerine konulmamdan ötürü yasal yollara baş vurucam finallerim biter bitmez

YEY®
14-01-2010, 02:35
Kasko primleri coşar valla..

timucintt
14-01-2010, 02:38
Çok iyi oldu bu. Artık arabamın başına bişi geldiği zaman aracı yetkili servise kilitleyip hadi yapın şunu diyebileceğim :D :D

CallMeInsane
14-01-2010, 03:17
buna paralel olarak siforta ve servis tamir gibi seylerin fiyatı artıcak bence giydirmenin yeni bir metodu

elpadre
14-01-2010, 06:50
mezarcıı yok bazen ıs yarıyor bazen cart dıye gecırıyorlar

Onuralp
14-01-2010, 07:24
yok yok o kadar deil lazım oluyolar, serviste far ampulunu tutan lastik zımbırtıya 35 tl çekiyolar, çıkmacıdan 5 tl ye alıyosun :D

+ çıkma far lazım ucuz yollu :)

Öyle deme geçen gün sıfırı 50TL olan parçaya 40TL aldı. :D
Ama bazı parçalar varki mecbur çıkmacıdan alıyorsun. Şanzıman gibi blok gibi. Onları servisten aldığını düşünsene :D :D

levent
14-01-2010, 17:01
Öyle deme geçen gün sıfırı 50TL olan parçaya 40TL aldı. :D
Ama bazı parçalar varki mecbur çıkmacıdan alıyorsun. Şanzıman gibi blok gibi. Onları servisten aldığını düşünsene :D :D

kol gibi olur :D

ahmet3425
14-01-2010, 17:25
allah kimseyi cıkmacıların eline dusurmesin:)

ama onlarda bi kenarda herzaman dursun:D

dragonflydesing
14-01-2010, 17:29
bence mantıksız bir olay herkesin durumu bir olmayabilir,çıkmacılar kesinlikle devam etmeli çünkü orjinal parçalar ateş pahası.

firat_07
14-01-2010, 18:30
usta çıkmacılar biterse biz de biteriz daha bugün ön tampon çıtamı çalmışlar servisi aradım 130 tl sanayiye gittim adam çıkardı geldi çiçek gibi ne kadar dedim ne verirsen ver dedi attım 10 lira aldım çıkmacılar çok iş görüyor

bluestain
14-01-2010, 19:11
allah belasını versin genel sigortanın töbe bidaha asla yaptırmam ilk gün parçaları temin edin ödeme yapacaz dediler sonraki gün servisten alın yan sanayi parça alıp orjinal faturası kestirebilirsiniz dediler sonraki gün servisten fiyatı verdiğim zaman ödeme yapamayacaklarını söylediler 15 gün geçti daha uğraşıyorum

eylül ayının 4 ünde kaza yaptım ocak ayının 11 inde ancak parayı alabildim allah yardımcın olsun kimseyi sigortacıların eline düşürmesin

Diyadin
14-01-2010, 19:11
Yan sanayi yerine çıkma orjinal parça tercih ederim her zaman ;)