PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Krom kaplama boru ile paslanmaz boru arasındaki fark

Maxi
18-01-2010, 19:15
Krom bir kaplamadır:
metallerin üzerine kaplanır ,
metal bilirsiniz böyle ayna gibi olur ,
kaplanan metal demirdir muhtemelen .... veya prinçte olabilir,
evlerimizdeki musluklar krom kaplamaya en güzel örnektir.
ayna gibi eksoz boruları vardır ya işte onlar krom kaplamadır .
veya evimizde kullandığımız çatal kaşıklar,, çoğu krom kaplamadır.

304 kalite paslanmaz çelik:
alaşımın kendisi özeldir, adı üstünde paslanmaz
o yüzden çooook uzun ömürlüdür (20 yılda geçse çürümez!)
ayna gibi parlamaz ama içerisinde kromda bulunur.
demirden öz kütle olarak daha ağırdır,
gerçek 304 kalite boruya mıknatıs değdirin çekmez.
normal elektrot kaynağı ile kaynak olmaz,
800 derecelerden sonra şekil değiştirmeye başlar,
daha iyisi 316 kalite paslanmaz çeliktir ama çok daha pahalıdır.

paslanmaz çelik=stainless steel

birkaç resim ekleyelim ..

Krom kaplamaya güzel bir örnek:
https://www.denniskirk.com/dk/product_images/dk/1200pix/dkp4408999_88367a2814631c20aecae61f9836ac3c8b90b08 e.jpg

Paslanmaz boru resmi:
uğraşılırsa paslanmazda biraz parlar ama asla krom kaplama gibi olmaz.
http://www.artinokspaslanmazcelik.com/artires/PASLANMAZ-BORU2.jpg

MaxiGauges

( Kopyala/yapıştır yaparak kendi sayfanıza aldığınız döküman ve yazıları
nereden ve kimden aldığınızı belirtin.. şerefsiz olmayın, adam olun! )

Edit mart 2019: resimler yenilendi.

dragstar
18-01-2010, 19:27
peki roll cagelerde ve kule gergilerinde kullanılan soğum çekme kaynaksız çelik borunun cinsleri varmıdır

bu malzemenin 6 metresini 50 liraydı galiba 22mm kalınlığındaki

1045 ve 4130 gibi viraj demirlerinde kullanıcaln metalleri nereden bulabiliriiz

1045 çok sert bir malzeme diye biliyorum

304 ile 316 nın tahmini metre fiyatları nedir

Maxi
18-01-2010, 19:39
valla çoooook çeşitli alaşım metaller var
o kadarını bende bilmiyorum ,

aluminyumun mesela o kadar çok çeşidi varki ,
ama sorsan bütün sanayi sana alu aludur der ..

aynı şekilde paslanmazında çeşitleri var, fiyat için araştırmak lazım ,
metre fiyatı diye birşey olurmu?
boru var boru var, tabi alınacak olan şey boru ise .

akın
18-01-2010, 20:45
kendi aralarında kalite kalite değişiyor. 304 en kötüsü. en iyisi Hakan abinin dediği gibi 316. 1200dereceye kadar dayanıklı. 304, 400dereceye kadar dayanabiliyor. Üstü derceceler hertürlü şeye açık:) 310 yada 309 en matıklısı. 60lık diresek 15ila 20lira tabi onlarında china modeli var:):)304 ün 10liraya alısınız:)

Maxi
18-01-2010, 20:58
Krom borularda kendi aralarında kalite kalite değişiyor. 304 en kötüsü. en iyisi Hakan abinin dediği gibi 316. 1200dereceye kadar dayanıklı. 304 krom 400dereceye kadar dayanabiliyor. Üstü derceceler hertürlü şeye açık:) 310 yada 309 en matıklısı. 60lık diresek 15ila 20lira tabi onlarında china modeli var:):)304 ün 10liraya alısınız:)

hala krom diyorsun

krom başka
paslanmaz başka

o yüzden açtım ben bu topiği ??

XoR
18-01-2010, 21:13
304 Paslanmaz Boru benim kullandığım.Bahsedilen şekilde parlak ama krom gibi şıkır şıkır değildir. İlk fotoğrafda güneş biraz fazla gelmiş çok parlamış. İkinci fotoğrafda tam belli.

http://img372.imageshack.us/img372/4131/dsc00743hk2.jpg

http://img505.imageshack.us/img505/8365/dsc00735gh5.jpg

PPR engineering
18-01-2010, 21:35
304 Paslanmaz Boru benim kullandığım.Bahsedilen şekilde parlak ama krom gibi şıkır şıkır değildir. İlk fotoğrafda güneş biraz fazla gelmiş çok parlamış. İkinci fotoğrafda tam belli.

http://img372.imageshack.us/img372/4131/dsc00743hk2.jpg

http://img505.imageshack.us/img505/8365/dsc00735gh5.jpg

istehe göre parlak olmıyanından filtre borusu yaptırabilirmiyim???

akın
18-01-2010, 21:46
hala krom diyorsun

krom başka
paslanmaz başka

o yüzden açtım ben bu topiği ??

Paslanmaz Çelik boru aslında

akın
18-01-2010, 21:56
istehe göre parlak olmıyanından filtre borusu yaptırabilirmiyim???

Pek faazla verimli olmaz.. Geç soğur, çabuk ısınırAluminyum herzaman bu iş içindir:)

PPR engineering
18-01-2010, 22:12
haklısınız ama tam olarak sormak istediğim fazla uzun değil bi boru yaptırmak kaliteli bir görüntü istiyorum krom gibi değil...yani benim aracıma kit olmadığından custom istiyorum yapmak...o yüzden sordumm...

Ranthor
18-01-2010, 22:13
ben 304 ergime sıcaklığı düşük diye 316 yaptırdı manifoldu..

yavuz364
18-01-2010, 22:24
1.si hâlen o kadar cahil bir sanayi var ise yazık diyorum.
2.si de krom boru die birşey gerçek manada yoktur.. öyle birşey olamaz, paslanmaz malzemeye krom diyen büyük bir kesim var :) o yüzden sanırım böyle diyorsunuz, ancak işin aslı bu değildir.. çelik boru denilen şeyde paslanırdır..
3.sü demir boru die birşey günümüzde yoktur, 40-50 yıllar önceden demir üretiliyordu, şu anda dünya üzerinde demirden döküm çok az şeyde kullanılır. genellikle çeliktir..
MaxiQ4 arkadaşımızın dediği de krom kaplı çeliktir yani çok parlak olan çelik borulardır. zaten kestiğiniz zaman kesilen yerden bunu görebilirsiniz :)
aslına bakarsanız boruları 3 e ayırabiliriz;
paslanmaz çelik boru (paslanmaz-yarı parlak)
krom kaplı çelik boru (parlak-zamanla paslanır)
çelik boru (paslanır-mat)

İyideee krom kaplama boru demedim kii... Krom boru diye geçer heryerde. Krom zaten paslanmazdır. Sanayiye gidip bana ordan 60 lık paslanmaz boru ver dediğinde adamın yüzüne mölün mölün bakarlar.. Krom boru ayrı,krom kaplama ayrı. Bu borular çelik midir? değildir. O zaman çelik boruyada paslanmaz dersin senin mantığınla. Krom boru, Çelik boru bunların hepsi paslanmazdır zaten.. Madem paslanmaz o zaman 304, 306, 309,310,316 diye kromun metal cinslerini yazmanın bir esprirsi yok nede olsa krom boru diye birşey yokk.:):)

akın
18-01-2010, 22:38
1.si hâlen o kadar cahil bir sanayi var ise yazık diyorum.
2.si de krom boru die birşey gerçek manada yoktur.. öyle birşey olamaz, paslanmaz malzemeye krom diyen büyük bir kesim var :) o yüzden sanırım böyle diyorsunuz, ancak işin aslı bu değildir.. çelik boru denilen şeyde paslanırdır..
3.sü demir boru die birşey günümüzde yoktur, 40-50 yıllar önceden demir üretiliyordu, şu anda dünya üzerinde demirden döküm çok az şeyde kullanılır. genellikle çeliktir..
MaxiQ4 arkadaşımızın dediği de krom kaplı çeliktir yani çok parlak olan çelik borulardır. zaten kestiğiniz zaman kesilen yerden bunu görebilirsiniz :)
aslına bakarsanız boruları 3 e ayırabiliriz;
paslanmaz çelik boru (paslanmaz-yarı parlak)
krom kaplı çelik boru (parlak-zamanla paslanır)
çelik boru (paslanır-mat)

Haklı olabilirsin. O zaman neden bir çok fabrikada hala kataloglarında bile bu paslanmaz borulara Krom boru yazmakta.... Diğer adıda paslamaz çeliktir zaten..
Yani paslamaz boru da yanlış. Paslanmaz çelik boru denmeli aslında

SONE-R
18-01-2010, 22:38
akın senin mesleğin nedir?

akın
18-01-2010, 22:42
akın senin mesleğin nedir?

Hayırdır. Neden sordun Soner

SONE-R
18-01-2010, 22:43
piyasa ağzıyla yanlış şeyler yazıyorsun da onun için merak ettim...

akın
18-01-2010, 23:03
piyasa ağzıyla yanlış şeyler yazıyorsun da onun için merak ettim...

Ne gibi mesela. Kusura bakma yanlışım varsa düzeltir misin?

yavuz364
18-01-2010, 23:06
evet haklısınız :) paslanmaz çelik boru yazmalıydım..
Edit: sınıflandırma yaparken düzgün yazmışım gerçi :)
ya açıkçası türkiyedeki fabrikalar da ne yaptığının farkında değil, şuanda ST** serisi bir çelik üretilmiyor bile ama nereye gitseniz ST** serisinden söylerler :) halbuki ST serisi dünyada kalkalı 10 sene oldu..
Edit: şimdi buna da yanlış diyenler çıkıcak, biliyorum arkadaşlar sadece örnek verdim, özellikle üniversitelerde hâlen ST serileri öğretiliyor :) Üniversitede okuduğumuz derslere Yazık...

Haklı olabilirsin. O zaman neden bir çok fabrikada hala kataloglarında bile bu paslanmaz borulara Krom boru yazmakta.... Diğer adıda paslamaz çeliktir zaten..
Yani paslamaz boru da yanlış. Paslanmaz çelik boru denmeli aslında

SONE-R
19-01-2010, 07:10
Ne gibi mesela. Kusura bakma yanlışım varsa düzeltir misin?

kromdan boru üretmeye kalktın ama sonradan duruma uyanıp yanlışını düzeltmişsin... ;)

YALIM
19-01-2010, 10:10
Ham iken yüzeyi çirkin olan paslanmaz çelik malzeme de:
- uygun parlak polisaj işçiliği ile parlak ( korm kaplama gibi gri değil, biraz daha sarımtırak)
- mat polisaj işçiliği ile saten mat
ve
- kumlama ile mat+oldukça düzgün bir yüzey kalitesine sahip olabilir.

( Not: Meslek=sanayici / makina imalatı) :)

UĞUR YUMAK
19-01-2010, 11:06
evet haklısınız :) paslanmaz çelik boru yazmalıydım..
Edit: sınıflandırma yaparken düzgün yazmışım gerçi :)
ya açıkçası türkiyedeki fabrikalar da ne yaptığının farkında değil, şuanda ST** serisi bir çelik üretilmiyor bile ama nereye gitseniz ST** serisinden söylerler :) halbuki ST serisi dünyada kalkalı 10 sene oldu..
Edit: şimdi buna da yanlış diyenler çıkıcak, biliyorum arkadaşlar sadece örnek verdim, özellikle üniversitelerde hâlen ST serileri öğretiliyor :) Üniversitede okuduğumuz derslere Yazık...

St'lerin birbirleri arasında veya diğer malzemeler arasındaki sayısal farklarını, burulma , kırılma vs vs dayanımlarını sınavlarda çıkacak diye az mı ezberledik zamanında...

Krom kaplama ve paslanmazın dışında bir örnek vermek istiyorum.
Lokal olarak krom yapmak istediğiniz bölgeleer olsun. Mesela aracın yan tarafındaki plastik çıtaların olduğu bölüme krom görüntüsü vermek istiyorsunuz. Lokal olarak kromun uygulanması sanırım zor olsada mümkün ama bunun yerine krom bazlı ve saf suyu astar olarak kullanarak ( mümkün olduğunca saf ) krom görüntüyü %100 yakalayan özel işlemler var.

Krom görüntüsü verilerek boyanmış bir Mercedes
http://www.freecarkits.com/chrome-mercedes-1.jpg

Mezuniyet: Makina

yavuz364
19-01-2010, 11:24
hadi belki eskiden bilinmiyordur ama halen aynı şeyler ezberletiliyor ve neredeyse hocalardan iyi bildiğim konularda bile dersten kalıyorum ya.. eğitimimizin ne kadar iyi olduğu ortada işte...

evet bu tür yöntemleri ben de araştırmıştım, aracımı komple yapmayı düşünüyordum, bursada yapan bir yer var hatta :D ama fiyat olarak yüksek oluyor birde kaportanızda en ufak bir macun bile olmaması lazım :)

St'lerin birbirleri arasında veya diğer malzemeler arasındaki sayısal farklarını, burulma , kırılma vs vs dayanımlarını sınavlarda çıkacak diye az mı ezberledik zamanında...

Krom kaplama ve paslanmazın dışında bir örnek vermek istiyorum.
Lokal olarak krom yapmak istediğiniz bölgeleer olsun. Mesela aracın yan tarafındaki plastik çıtaların olduğu bölüme krom görüntüsü vermek istiyorsunuz. Lokal olarak kromun uygulanması sanırım zor olsada mümkün ama bunun yerine krom bazlı ve saf suyu astar olarak kullanarak ( mümkün olduğunca saf ) krom görüntüyü %100 yakalayan özel işlemler var.

Krom görüntüsü verilerek boyanmış bir Mercedes
http://www.freecarkits.com/chrome-mercedes-1.jpg

Mezuniyet: Makina

qaan88
17-10-2010, 16:26
PEki carbonfiber nereye giriyor. Çelikten daha saglam ve daha hafif. Paslanma söz konusu bile değil. Yüksek ısıya karsı cok iyi direnci var.

hasan çağri
17-10-2010, 17:42
PEki carbonfiber nereye giriyor. Çelikten daha saglam ve daha hafif. Paslanma söz konusu bile değil. Yüksek ısıya karsı cok iyi direnci var.

O direk kompozit malzeme sınıfına giriyor... Kabaca karbon elyafı liflerinden örülmüş kumaşın reçine tipi bağlayıcılar ile birleştirilmesi ile oluşturuluyor...

Kullanım yerine ve istenilen özelliklerine göre çok farklı kalıplama, birleştirme, vakumlama yöntemleri ile ürün elde edilebiliyor...

Karbonfiberden çok sert ve kırılgan bir malzemeüretebileceğiniz gibi sadece örgü yönünü ve katmanların yönünü değiştirerek çok esnek ama bir o kadar da sağlam bir malzeme üretebilirsiniz...

Bölüm : Makina
Meslek : Türkiyenin en hacimli karbon bisiklet ve malzemeleri ithalatı :)

VSO
18-10-2010, 10:28
karbonfiber alakasız bi konu. paslanmazda 309 ve 316 ve 316ELC kalite tavsiye ederim. 309 özellikle ısı iletkenliği daha düşüktür headers vs için uygun. Ama bulması çok zordur. 310da aynı sonucu verir. 304te fena bi mal değildir. 316 ile aynı ısı iletkenliğine ve benzer ERGİME SICAKLIKLARINA, sahiptir. Paslanmazın kötüsü 303 KALİTEDİR. Kötüsü diye birşey yoktur aslında kolay işlenebilir olduğu için seri talaşlı imalatta paslanmaz olarak 303 ya da 304 malzeme kullanılırız. Hiçbir malzeme metre işi olmaz kilo işi olur. Yani kilo üzerinden fiyat verilir. Boru tipi malzeme heryerde bulunmaz dikişli ya da dikişsiz olarak yapanlar var.

peki roll cagelerde ve kule gergilerinde kullanılan soğum çekme kaynaksız çelik borunun cinsleri varmıdır

bu malzemenin 6 metresini 50 liraydı galiba 22mm kalınlığındaki

1045 ve 4130 gibi viraj demirlerinde kullanıcaln metalleri nereden bulabiliriiz

1045 çok sert bir malzeme diye biliyorum

304 ile 316 nın tahmini metre fiyatları nedir

Konu başında arkadaş 1045 ve 4130 nerden bulurum demiş, çoğu malzemecide var İstanbul Anadolu yakası İmes Sanayi sitesinde.Direk 1045 ve 4130 bulamazsan C40-C45 ve 4140'tan da yaptırabilirsin.

Çüş konu hortlamış bu arada :D Yeni farkettim o kadar yazdım bari heba olmasın :D

cem36
18-10-2010, 23:41
Selamlar.. Merak ettiğim bir konuydu polisaj ile ilgili kısımlar kafamı kurcalıyor öncelikle herkese teşekkürler.
Daha evvelden de konu açmıştım fakat aradıgım cevabı bulamadım.. Motoruma yaptırıdıgım 2.ara boru. Çok memnunum kaçırma falan kesinlikle yok ve egzozun konumu çok iyi ayarlanarak yapıldı ( çukurlarda fren kalıperine çarpıp egzoz delinmesin diye ) vede kaynagıda çok iyi tek sıkıntım ara borunun rengi :( paslanmaz ile yapıldığı için mat gözüm hep ona takılıyor. Önceden krom kaplatıp öyle taktırmak aklımada gelmedi. Bunun için ne yapabilirim ? Polisaj makinasıyla çok inceden temizlesem mi ? Metal parlatıcısı kullansam bir işe yarar mı yuksek derecelere çıkıyor ?

Resimde kırmızı ile işaretlediğim bölge :

http://img219.imageshack.us/img219/3663/kopyasgrnt098.jpg (http://img219.imageshack.us/i/kopyasgrnt098.jpg/)

VSO
19-10-2010, 00:25
Selamlar.. Merak ettiğim bir konuydu polisaj ile ilgili kısımlar kafamı kurcalıyor öncelikle herkese teşekkürler.
Daha evvelden de konu açmıştım fakat aradıgım cevabı bulamadım.. Motoruma yaptırıdıgım 2.ara boru. Çok memnunum kaçırma falan kesinlikle yok ve egzozun konumu çok iyi ayarlanarak yapıldı ( çukurlarda fren kalıperine çarpıp egzoz delinmesin diye ) vede kaynagıda çok iyi tek sıkıntım ara borunun rengi :( paslanmaz ile yapıldığı için mat gözüm hep ona takılıyor. Önceden krom kaplatıp öyle taktırmak aklımada gelmedi. Bunun için ne yapabilirim ? Polisaj makinasıyla çok inceden temizlesem mi ? Metal parlatıcısı kullansam bir işe yarar mı yuksek derecelere çıkıyor ?

Resimde kırmızı ile işaretlediğim bölge :

http://img219.imageshack.us/img219/3663/kopyasgrnt098.jpg (http://img219.imageshack.us/i/kopyasgrnt098.jpg/)

sökülüp görsel krom kaplanır 1 günde..polisaj olur gayette güzel olur..

cem36
19-10-2010, 00:43
İşte amaç sökmeden bişeyler yapabilmek :)
Çünkü sökülmesi için tekrar borunun kesilmesi gerek o ayarı tutturmak zor şuan açı çok iyi.

VSO
19-10-2010, 12:58
İşte amaç sökmeden bişeyler yapabilmek :)
Çünkü sökülmesi için tekrar borunun kesilmesi gerek o ayarı tutturmak zor şuan açı çok iyi.

Tamamen sökmeden iyi performans alamazsın..ama illa bişeyler yapıcam diyorsan özel efektli krom boyalar var bauhausta fln, onlarda güzel sonuç verebilir :) kolay gelsin..

dragon07
19-10-2010, 13:05
en azından grenajını sökerek parlatabilirsin istedigin kısmını :)

Serhat Y.
19-10-2010, 14:22
Krom bir kaplamadır:
metallerin üzerine kaplanır ,
metal bilirsiniz böyle ayna gibi olur ,
kaplanan metal demirdir muhtemelen .... veya prinçte olabilir,
evlerimizdeki musluklar krom kaplamaya en güzel örnektir.
ayna gibi eksoz boruları vardır ya işte onlar krom kaplamadır .
veya evimizde kullandığımız çatal kaşıklar,, çoğu krom kaplamadır.

304 kalite paslanmaz çelik:
alaşımın kendisi özeldir, adı üstünde paslanmaz
o yüzden çok uzun ömürlüdür,
ayna gibi parlamaz ama içerisinde kromda bulunur.
demirden öz kütle olarak daha ağırdır,
gerçek 304 kalite boruya mıknatıs değdirin çekmez.
normal elektrot kaynağı ile kaynak olmaz,
800 derecelerden sonra şekil değiştirmeye başlar,
daha iyisi 316 kalite paslanmaz çeliktir ama çok daha pahalıdır.

paslanmaz çelik=stainless steel

birkaç resim ekleyelim ..

Krom kaplamaya güzel bir örnek:
http://img115.imageshack.us/img115/19/engineweb4yx.jpg

Paslanmaz boru resmi:
uğraşılırsa paslanmazda biraz parlar ama asla krom kaplama gibi olmaz.
http://www.artinokspaslanmazcelik.com/artires/PASLANMAZ-BORU2.jpg

bazı konularda yanlış bilgi vermişin.
1.) Demirin üzerine kaplanan kromajdır, paslanmayı bir süre geciktirebilir fakat kromajın kalkmasıyla birlikte paslanmalar başlar, evlerimizdeki musluk vb. ürünler sarı üzeri kromaj kaplıdır bunların paslanması söz konusu değildir.
2.) Paslanmaz çelik diye tabir ettiğiniz malzemenin alaşımı kromdur, yani krom madeninin işlenmesi ile olur, deniz suyunda 100 yıl paslanmazlık garantisi vardır(304 değil tabi enaz 316k. lar)
3.) Krom ayna gibi parlar tamamen polisajla alakalıdır, kromaj kaplamadan daha gerçek görüntüsü vardır.
4.) Demir ile özkütlesi aynıdır. 1mm. 1m2 sac=7,8 kg.
5.) Normal elektrot kaynagı ile kaynak olur özl elektrot kullanılırsa fakat çok temiz çıkmaz, onun yerine argon kaynağı kullanılır genelde, tig kaynagı.

cem36
19-10-2010, 17:13
Tamamen sökmeden iyi performans alamazsın..ama illa bişeyler yapıcam diyorsan özel efektli krom boyalar var bauhausta fln, onlarda güzel sonuç verebilir :) kolay gelsin..

Boyalar var fakat o sıcaklıga dayanabılırmı bılmıyorum.. Araştırdıgım kadarıyla egzoz boyaları var gittim baktım 800dereceye kadar dayanıyor fakat bı gri bide siyahı var baska renk yok. Soba boyalarıda hep kahve veye koyu ton.. Gecen gün ince su zımparası ıle öyle ustten biraz temizledim rengi daha iyi oldu daha parladı fakat tam içime yine sinmedi..
Tesekkurler.

en azından grenajını sökerek parlatabilirsin istedigin kısmını :)

İşte nasıl parlatıcam mevzu o :) Hava iyi olursa dediğiniz gibi grenajı söküp oturucam paşına metal parlatıcısından başlayıp ince zımparaya hatta taşlamaya kadar gider o yol :D:D

VSO
19-10-2010, 17:43
Boyalar var fakat o sıcaklıga dayanabılırmı bılmıyorum.. Araştırdıgım kadarıyla egzoz boyaları var gittim baktım 800dereceye kadar dayanıyor fakat bı gri bide siyahı var baska renk yok. Soba boyalarıda hep kahve veye koyu ton.. Gecen gün ince su zımparası ıle öyle ustten biraz temizledim rengi daha iyi oldu daha parladı fakat tam içime yine sinmedi..
Tesekkurler.
İşte nasıl parlatıcam mevzu o :) Hava iyi olursa dediğiniz gibi grenajı söküp oturucam paşına metal parlatıcısından başlayıp ince zımparaya hatta taşlamaya kadar gider o yol :D:D

Taşlama rezil eder yaw..

cem36
19-10-2010, 19:11
Yok aslında taşlamadan kastım dramel ile temizlemek bin tane farklı uç var hani çizmicek gibi anladıgım ile ugrasa ugrasa yapabılırım diye dusundum.. Başka çare bulamadık maalesef.

Caesar
19-10-2010, 19:24
@Maxi paslanmaz çelik polisaj ile krom gibi parlamaz mı?

iynn-RS
19-10-2010, 22:35
@Maxi paslanmaz çelik polisaj ile krom gibi parlamaz mı?

polisaj yapılırsa parlar

senna
21-10-2010, 09:05
bazı konularda yanlış bilgi vermişin.
1.) Demirin üzerine kaplanan kromajdır, paslanmayı bir süre geciktirebilir fakat kromajın kalkmasıyla birlikte paslanmalar başlar, evlerimizdeki musluk vb. ürünler sarı üzeri kromaj kaplıdır bunların paslanması söz konusu değildir.
2.) Paslanmaz çelik diye tabir ettiğiniz malzemenin alaşımı kromdur, yani krom madeninin işlenmesi ile olur, deniz suyunda 100 yıl paslanmazlık garantisi vardır(304 değil tabi enaz 316k. lar)
3.) Krom ayna gibi parlar tamamen polisajla alakalıdır, kromaj kaplamadan daha gerçek görüntüsü vardır.
4.) Demir ile özkütlesi aynıdır. 1mm. 1m2 sac=7,8 kg.
5.) Normal elektrot kaynagı ile kaynak olur özl elektrot kullanılırsa fakat çok temiz çıkmaz, onun yerine argon kaynağı kullanılır genelde, tig kaynagı.

paslanmaz çeliğin paslanmaz özelliğini yüksek ölçüde veren kromdur zaten bunun yanında genel olarak nikel iikinci önemli alaşım maddesidir.diğer alaşımlar kullanılacak alana göre değişim gösterebilir vanadyum tungsten vs vs

özkütlesi demir ile aynı olmaz alaşıma göre farkeder takım çeliğimi paslanmazsa hangi alaşım içinde ne oranda var bunlara göre değişir 7.9g/cm3 olanda var 8.03g/cm3 olanda var demir 7.75g/cm3 olması lazım

VSO
21-10-2010, 13:54
paslanmaz çeliğin paslanmaz özelliğini yüksek ölçüde veren kromdur zaten bunun yanında genel olarak nikel iikinci önemli alaşım maddesidir.diğer alaşımlar kullanılacak alana göre değişim gösterebilir vanadyum tungsten vs vs

özkütlesi demir ile aynı olmaz alaşıma göre farkeder takım çeliğimi paslanmazsa hangi alaşım içinde ne oranda var bunlara göre değişir 7.9g/cm3 olanda var 8.03g/cm3 olanda var demir 7.75g/cm3 olması lazım

Cr + Ni + Mo. Molibden'i unuttun sanırım ;)

senna
21-10-2010, 14:18
Cr + Ni + Mo. Molibden'i unuttun sanırım ;)

evet yazarken aklıma gelmedi asıl Cr paslanmaz özelliğini verdiği için eklemedim sonrada

cery
21-10-2010, 21:54
Pek faazla verimli olmaz.. Geç soğur, çabuk ısınırAluminyum herzaman bu iş içindir:)

abi ben bunu anlamıyorum hiç. ısınıp soğuma iletkenlik katsayısına bağlıysa çabuk ısınan madde çabuk soğumaz mı? ya da geç ısınan madde geç soğumaz mı? lisede yannış mı öğrettiler. Q=m.c.DeltaT deil miydi?

senna
21-10-2010, 22:05

abi ben bunu anlamıyorum hiç. ısınıp soğuma iletkenlik katsayısına bağlıysa çabuk ısınan madde çabuk soğumaz mı? ya da geç ısınan madde geç soğumaz mı? lisede yannış mı öğrettiler. Q=m.c.DeltaT deil miydi?

önemli olan maddenin ısı iletim katsayısı o sana gereken cevabı söyler mesela pc ürünlerini ele al niye aluminyum yada bakır alaşımları kullanılır, ısı iletimi iyidir daha çabuk soğutabilirsin soğutmak istediğin malzemeyi eskiden tamamen aluminyumdan üretilen soğutucu bloklar şimdi bakır yada altın oldu

geç ısınma yada geç soğuma briazda senin ortamla madde arasındaki sıcaklık farkınada bağlı işe zaman girince biraz değişebilir durumlar yerine göre aluminyum gerçekten kötü sonuçlar verbliir eğer soğutmak istediğin bir yer varsa orada aluminyum kullanmak mantıklı ama ısınmasını istemediğin biryer varsa fakrlı bir malzeme kullanmak mantıklı olur

iynn-RS
21-10-2010, 22:07
konu karıstı ıyıce.

benım bıldıgım ve gordugumde paslanmaz celık boru yanı halk dılınde krom boru geç ısınır geç sogur.

mesela alumınyum cabuk ısınır cabuk sogur.

cery
21-10-2010, 23:00
yani geç ısınıp çabuk soğuma ya da tam tersi gibi bi durum yok normal şartlarda.

iyi yaw bi an yanlış öğrendiğimi sandım. açıklama için teşekkür ederim

senna
22-10-2010, 09:45
konu karıstı ıyıce.

benım bıldıgım ve gordugumde paslanmaz celık boru yanı halk dılınde krom boru geç ısınır geç sogur.

mesela alumınyum cabuk ısınır cabuk sogur.

yani geç ısınıp çabuk soğuma ya da tam tersi gibi bi durum yok normal şartlarda.

iyi yaw bi an yanlış öğrendiğimi sandım. açıklama için teşekkür ederim

aluminyumun ısı iletimi çeliğe göre daha iyidir normal koşullarda o yüzden zaten böyle bir şey denir

cem36
24-10-2010, 01:21
Arkadaslar konuda anlattıgım sıkıntıyı bılıyorsunuzdur. Motorumda kullandıgım paslanmaz çelikten olan borunun renginden şikayetçiydim. AliErgün kardesım sağolsun bugun motora el attı. Sonuç şaşırtıcı. İnşallah kararmaz. Buyrun resımler

İşleme başlamadan önceki hali :
http://img641.imageshack.us/img641/9994/img3539a.jpg (http://img641.imageshack.us/i/img3539a.jpg/)

Egzoz borusu göründüğü gibi oldukça mattı. üzerindeki pisliği almak için öncelikle 1500 kum zımparayı kuru olarak uyguladım. beklediğimden iyi sonuç aldım. daha sonra 2500 zımpara ile hydrorep kullanarak zımpara işlemini yaptım. (Ali)

http://img684.imageshack.us/img684/1735/img3590bg.jpg (http://img684.imageshack.us/i/img3590bg.jpg/)

aliergun
24-10-2010, 21:14
zımparadan sonrada aşındırıcı bir pasta ile geçip wax uyguladık. Sonuç oldukça tatminkar oldu:)

BATU RX
29-10-2010, 11:57
Rollcage işleminin türkiyede çok yüksek derecede pahalı olmasının nedeni malzemeyi işlemenin çok zor olmasımıdır?
Ben hala kararsız durumdayım çünkü ya racingheart'tan sipariş verilecek ki aylar alıcak gelmesi, ya da burada yaptırıcam.

cdc70
28-05-2011, 17:13
:)) sone-r adaşım ben de başka birşey mrk ettim aslında

aralarında kilo farkı cok varmıdır ?

Avantaj ve dezavantaj hangisi oluyor bu durumda ... Thanksss

SONE-R
28-05-2011, 18:16
:)) sone-r adaşım ben de başka birşey mrk ettim aslında

aralarında kilo farkı cok varmıdır ?

Avantaj ve dezavantaj hangisi oluyor bu durumda ... Thanksss

neyin arasında kilo farkı var mıdır?

aliburma
03-06-2011, 17:25
mevzu geçeli epey olmuş ancak, paslanmaz üzerine bu şekilde bir uygulama yapılıyor mu? veya boyama anlamında ısıya dayanıklı bir malzeme kullanılabilir mi? çok hoş duruyor... teşekkürler.

psychologist
17-03-2019, 13:03
Downpipe ve egzost boruları için en verimli malzeme hangisi? HORT KONU HORTT ��

ghibli06
17-03-2019, 17:08

ben 304 paslanmaz borudan yaptırmıştım...

korki
18-03-2019, 15:11

304 çekme paslanmaz boru avantajlıdır. Dikişli 304 imalatından kaçının. Siyah çelik çekme de kullanabilirsiniz. Ancak; sıcaklık ve egzoz akış hızı olarak paslanmazın avantajı vardır. Borudaki Sch değerlerine (kalınlık) dikkat edin. Sch değeri arttıkça iç çap daralır. Aşırı EGT varsa P91 malzeme kullanabilirsiniz biraz fantazi ve pahalı olur.

ahmetmert
08-01-2020, 17:27
krom kaplama diyorum :bravo:

livaneli
08-01-2020, 18:03
Bu kafayla bu konuyu niye baştan sona okudum ki?