PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 100 oktan ve üstü benzin temini...

BoraÇİFTÇİ
27-01-2010, 08:55
[B]Aşırı besleme her aracın en buyuk ihtiyacında bırıdır güzel duzgun benzın;gecen seneye kadar shell ın sattığı 100 oktan yuksek masraf ve piyasadakı 100 octane tüketiminin düşük mıktarlarda olmasından ötürü ülkemızde satışına son verıldı.
Bu durumda kimileri würth ve benzerı markaların oktan arttıcı olarak nitelendirdiği benzin katkılarına yöneldi.Benim merak ettığım şu;bu konu hakkında herhangibir çalışması olan varmı. Y.dışından yüksek oktanlı benzın getiren(böyle bir imkanlara sahip olan ) yada tr dekı ımkanlar doğrultusunda benzın e müdahale ile octan artışı sağlayabılen varmı?

M_PROJECT
27-01-2010, 08:58
ankarada eskiden beri kendi benzinini yapan kisiler var , gerekli katki maddeleri kullanarak .

BoraÇİFTÇİ
27-01-2010, 09:08
[B]vp racing in çok guzel ürünleri var ama tr ye bunun teslımatı ne şekilde yapılıyor netıce yanıcı madde yuksek ıhtımal deniz yoluyla geliyordur ve limandan teslım alınıyordur projedürleri nedir acaba? istanbul da varmı bu konu hakkında çalışması olan?

M_PROJECT
27-01-2010, 09:10
vp getiren ve kullanan tek kisi supralarin sahibi sanirim . yanici ve kimyasal madddeye girdigi icin , kesinlikle en zor ve ugrastirici gumruk islerinden biridir , proseduru bilmiyorum ama 1 varilin bile kucuk bi servete maal olucagi kesin bizim gumruk yasalarimiz cercevesinde.

B.Aktepe
27-01-2010, 09:23
benzin için konuşabileceğin insan khan nickli korhan arkadaşımızdır. ankaradadır kendisi.
benim izlenimlerime göre benzin konusunda sözü dinlenicek insanların başında gelir.

yasinS
27-01-2010, 10:05
HKS DRAG FUEL var....

Reklam olmasın eğer reklamsa silinsin mesajım...

İstanbulGaraj'da görmüştüm...

mavivtec
27-01-2010, 15:13
piston motorlu uçak yakıtı olabilir mesela onların oktanı yüksek bildiğim kadarıyla....

BoraÇİFTÇİ
27-01-2010, 16:52
piston motorlu uçak yakıtı olabilir mesela onların oktanı yüksek bildiğim kadarıyla....
[B]dediğin doğru olabılır ama temın ı kolay olan bi yol seçmek daha mantıklı sureklı lazım olan bı materyal ve ayarlar map ler ona gore yazılıyor...

erayakar
27-01-2010, 17:23
askeriyeden uçak yakıtı alıcan..128 oktan..kırmızı benzin..

BoraÇİFTÇİ
27-01-2010, 18:08
askeriyeden uçak yakıtı alıcan..128 oktan..kırmızı benzin..
[B]oda güzel :) varmı başka alternatif arkdaşlar uçak yakıtı gemi yakıtı roket yakıtı :D

dragon07
27-01-2010, 18:14
khan abi bayagı bilgili bu konuda...ulaşabilirseniz korhan abiye danısın derim...yada bi depoya ne kadar oktan yükseltici katılacagını ögrenmek lazım...

-ER-
27-01-2010, 18:23
1 depoya 1 lt tiner at gitsin dyo markayı tercih et

o dediğin karbrötörlüde olur enjeksiyonluda zor yakar heryeri :)

Birde bir kaç kişi RC demiş onlar o kadar yanıcı değil ve düşük onların yenıcılık özelliği
kolonya gibi

asıl metanolle karıştırsan nasıl olur acaba

miniks
27-01-2010, 19:21
BP 97 oktan da iyidir tavsiye ederim

Ranthor
27-01-2010, 19:23
bp 97 oktan mı
shell 97 oktan mı?
şirketten 8% indirimli bp alabilyorum
bp ye mi geçsem

miniks
27-01-2010, 19:34
ben bir sefer shell den kötü benzin aldım rollingim zehir oldu sıkamadan benzini bitirmek zorunda kaldım

sonra BP aldım ve ben aşırı derece de düşmandım BP ye

dedim ki ulan bu heriflerin yagının hastasıyız ama benzinin düşmanı

gittim aldım

biraz cok yakıo ama gayet ciddi anlamda oktanı net bir benzin benim HULK taki tecrübelerime dayanarak sölüorum

GökhanO
27-01-2010, 19:53
hangi istasyondan alıyorsun minik varmı belli bisey yoksa kafana goremi alıyorsun ?

akın
27-01-2010, 22:40
Bende Bp derim.. başarılı.. Shell nedense sanki çabucak bitiyor.. :)ve gitmiyor

khan
27-01-2010, 23:04
ben bu konuyla bayadir ilgileniyorum arkadaslar bir ara hatta kafayi baya bozup benzin imal edecektim fakat yasal olarak oda yasak.

simdi kullanabileceginiz en kolay ulasilabilir en verimli oktan yukselticiler,
1- toluen
2- xysilen
3- ethanol
4- methanol

eski tarif verenler bunun icine birde hint yagi veya atf koymanizi onerirler fakat yeni jenerasyon arabalarda pek gerek yok bu combustion lube katkilarina cunku zaten kullandigimiz benzinin %4 u bu isi goruyor.

Simdi bu dyo tiner mevzuda yanlis, soyleki piyasada satilan dyo tinerler sentetik solvent icerikli, ben imalatta kullanilan ve piyasada bulunmayan toluen i dyo tiner tenekelerinde sakladigim ve birkac arkadasa verdigim icin o sanki piyasada satilan tiner saniliyor ama degil. Kimyager arkadaslar mutlaka vardir aramizda ve tinerin binbir turlu cesidi oldugunu onlar izah ederler. Sakin boyacidan falan tiner alip kullanmayin.

kullanmaniz gereken sadece boya imalatinda kullanilan ve bunun yaninda petrol rafinerilerinde benzin yapilirken kullanilan toluen ve xysilen. Bunlari da %10 a kadar rahatlikla kullanabilirsiniz veya %7 toluen %3 xysilen gibi.

ethanol ise gavurlarda gordugumuz e85 yakitinin %85 ini olusturan alkol turevi, bildiginiz rakida, viskide kullanilan etil alkol fakat bununda saflik dereceleri vs var. Bizim ankarada birkac arkadasimiz 1 1,5 senedir kisin e85 yazin ise e100 yuruyor cok ciddi fark var, ustlerde ve altta 10 derece avans gibi neredeyse, yeni jenerasyon cogu aracin yakit sistemi ethanole uygun.

methanol ise biraz daha korozyotif etkisi olan metil alkol turevi, bunu da %3 %5 gibi depodan kullanabilirsiniz fakat methanolu saklamasi ve safini bulmasi biraz zor. son zamanlarda cogu arabada kullanilan water/meth injection sistemleride bu isi goruyor. hem iat yi dusuruce hemde oktan arttirici ozelligi var. icmeyin kor eder, kazara icerseniz etil alkol de icin pesine denaturize icin.

ben model yakiti kullanan arkadaslardan temin ederek nitromethane de kullandim ama 1.5 AFR ile yurumek biraz sikintili tavsiye etmiyorum:)

ilginc bir sekilde son 6 aydir devamli kotu benzin var ankadara shell, opet,bp hepsi pis benzinlerin devamli sorun yasaniyor, sanirim ekonomik kriz ve devlet politikalari ayakta kalabilmek icin esnafi bazi seyleri yapmak zorunda birakiyor veya bazi gereklilikleri yapmaktan alikoyuyor.

yavuz364
27-01-2010, 23:08
RC yakının içinde zaten en az %70larda metanol vardır :) geri kalan en az %25 inde de çok daha yanıcı olan nitrometan bulunmaktadır.. oktanı çok fazla yükseltebilirsiniz.. ancak yağ oranı %8den düşük model yakıtı bulmak kolay olmayabilir..
modelcilerde %100 nitrometan da bulabilirsiniz..

o dediğin karbrötörlüde olur enjeksiyonluda zor yakar heryeri :)

Birde bir kaç kişi RC demiş onlar o kadar yanıcı değil ve düşük onların yenıcılık özelliği
kolonya gibi

asıl metanolle karıştırsan nasıl olur acaba

yavuz364
27-01-2010, 23:12
ellerinize sağlık bilgiler için çok teşekkürler..
nitrometan neden AFRyi 1.5 e düşürüyor ?? ilgisini anlayamadım..
ben bu konuyla bayadir ilgileniyorum arkadaslar bir ara hatta kafayi baya bozup benzin imal edecektim fakat yasal olarak oda yasak.

1- toluen
2- xysilen
3- ethanol
4- methanol

eski tarif verenler bunun icine birde hint yagi veya atf koymanizi onerirler fakat yeni jenerasyon arabalarda pek gerek yok bu combustion lube katkilarina cunku zaten kullandigimiz benzinin %4 u bu isi goruyor.

Simdi bu dyo tiner mevzuda yanlis, soyleki piyasada satilan dyo tinerler sentetik solvent icerikli, ben imalatta kullanilan ve piyasada bulunmayan toluen i dyo tiner tenekelerinde sakladigim ve birkac arkadasa verdigim icin o sanki piyasada satilan tiner saniliyor ama degil. Kimyager arkadaslar mutlaka vardir aramizda ve tinerin binbir turlu cesidi oldugunu onlar izah ederler. Sakin boyacidan falan tiner alip kullanmayin.

kullanmaniz gereken sadece boya imalatinda kullanilan ve bunun yaninda petrol rafinerilerinde benzin yapilirken kullanilan toluen ve xysilen. Bunlari da %10 a kadar rahatlikla kullanabilirsiniz veya %7 toluen %3 xysilen gibi.

ethanol ise gavurlarda gordugumuz e85 yakitinin %85 ini olusturan alkol turevi, bildiginiz rakida, viskide kullanilan etil alkol fakat bununda saflik dereceleri vs var. Bizim ankarada birkac arkadasimiz 1 1,5 senedir kisin e85 yazin ise e100 yuruyor cok ciddi fark var, ustlerde ve altta 10 derece avans gibi neredeyse, yeni jenerasyon cogu aracin yakit sistemi ethanole uygun.

methanol ise biraz daha korozyotif etkisi olan metil alkol turevi, bunu da %3 %5 gibi depodan kullanabilirsiniz fakat methanolu saklamasi ve safini bulmasi biraz zor. son zamanlarda cogu arabada kullanilan water/meth injection sistemleride bu isi goruyor. hem iat yi dusuruce hemde oktan arttirici ozelligi var. icmeyin kor eder, kazara icerseniz etil alkol de icin pesine denaturize icin.

ben model yakiti kullanan arkadaslardan temin ederek nitromethane de kullandim ama 1.5 AFR ile yurumek biraz sikintili tavsiye etmiyorum:)

ilginc bir sekilde son 6 aydir devamli kotu benzin var ankadara shell, opet,bp hepsi pis benzinlerin devamli sorun yasaniyor, sanirim ekonomik kriz ve devlet politikalari ayakta kalabilmek icin esnafi bazi seyleri yapmak zorunda birakiyor veya bazi gereklilikleri yapmaktan alikoyuyor.

miniks
27-01-2010, 23:57

1- toluen
2- xysilen
3- ethanol
4- methanol

1- toluen
2- xysilen
3- ethanol
4- methanol

bızım kımya sırketımız var. bu bahsettıgın solventlerın nerdeyse 100% u piyasada zaten su ıle seyreltılmıs olarak sunulur. bunların saf olanları malıyet olarak zaten baya yuksek olur. seyreltılmıs solvent ıle mı bu avans degerlerını yakalıyorsun yoksa saf solvent ıle mı??

TünayK
27-01-2010, 23:59
1- toluen
2- xysilen
3- ethanol
4- methanol

bızım kımya sırketımız var. bu bahsettıgın solventlerın nerdeyse 100% u piyasada zaten su ıle seyreltılmıs olarak sunulur. bunların saf olanları malıyet olarak zaten baya yuksek olur. seyreltılmıs solvent ıle mı bu avans degerlerını yakalıyorsun yoksa saf solvent ıle mı??

moruk ankarada ben dahıl bırcok kısı bu malzemelerı cok kolay sekılde saf halını aldık alıyoruz...%99 lık methanolun 5 lıtresı 20tl falandı...

khan
28-01-2010, 01:26

minik biraderimim zaten ben aciklamistim sordugun soruyu:) piyasada satilan (boya dukkanlari vs) tinerin icinde sudan, asetona, etherden disopropile bircok baska seyreltici var, benim kullanilmasini onerdigim piyasada bulunmayan saf toluen, saf xysilen veya alkollerden saf ethanol, saf methanol ki bunlari bulmak kolay degil dedigin gibi ama azmeden bulur, mesala kimya sirketi olan biri senin gibi rahatlikla ulasabilir. ben %100 saf icerigi %96 toluen %4 toluen olan ozel bir imalat malzemesi kullaniyorum ve dedigin gibi bunu hicbir boya dukkaninda vs bulamazsin. Butun tinerler ayni kokar ama icerigi faklidir sonucta mantik bu.
methanol ve ethanolun Oxygenate ozelligi tabiki farkli bircok getiri sagliyor bizim icin ama onlarin depodan kullanimi ozellikle methanolunki birazcik daha sikintili.
nitromethane in stoic ratiosu 1.7:1 benzinin 14.7:1 iken 1.5 afr olayi o ;)

Oz`
28-01-2010, 02:55
ben sağlayablirim yanlız litresi 7-8 euuroya geliyor 124~130 octane kursunlu

widebandlarınız ucar haberinizolsun :) + eğerki tanıdığınız varsa hepinizie 109 octane kursunsuz Sunoco öneririm Kıbrıstan temin edilebiliyor

Ben kıbrısta ciddi araçlardak kullandım + uğraştım
Ewo8-9 40r 42R
r35 misc
r34 76mm turbo ile çok basarılılar 120 var sunoco oda kursunlu ama tavsiyem 109 dursorunsuz kullanabilirsiniz

Ben sadece trdeki 97 octan eil rumdaki 100 octone farkı arada 8 derece+ Gördüm

Tavsiyem Sunoco dur alıcaksanız yapmıcaksanız

YANlız Amacınız nedir sorun o hergün kullanamasssınız hergün gazlayamassınız sizce böyle yaşamaya değermi ? :) 97+Methkitinden Tolien iledewam edebilrlsinzi Dizel Meth pompası olsun pls

miniks
28-01-2010, 06:49
Özgün kıbrıstan buraya nerdeyse cıvata girmio gümrüksüz hep sıkıntılı

sen birde solvent temin ediceksin

çok paraya ihtiyacın var

Oz`
28-01-2010, 10:27
ona bakarsan Benzinde sokemıyorsun ama ithalat belgen lazım yapan adam yapabiliyor istedikten sonra getirilir :)

miniks
28-01-2010, 10:35
olm çok para lazım

Oz`
28-01-2010, 23:20
bro 124 denesen 1kere demek istediğimi anlardn :D

miniks
29-01-2010, 06:09
araba bir çıksın Allahın izni ile ilk gece 110 u denicez zaten bebegim

vtsburak
29-01-2010, 16:35
100 oktan benzin etmin etsem ?? Araca katkısı olurmu ___???

grkm
29-01-2010, 17:16
100 oktan benzin etmin etsem ?? Araca katkısı olurmu ___???

avans haritanla oynamadığın sürece hissedeceğin pek birşey olmayacaktır.

erayakar
02-02-2010, 12:36
bir tırcı bulunursa ingiltereden ..galonla herseferde 100lt ...bavul ticareti gibi..tırın kupada gele bilir..ama potansiyel tüketici bulunması lazım..

deathofacar
02-02-2010, 12:47
Simdi bu dyo tiner mevzuda yanlis, soyleki piyasada satilan dyo tinerler sentetik solvent icerikli, ben imalatta kullanilan ve piyasada bulunmayan toluen i dyo tiner tenekelerinde sakladigim ve birkac arkadasa verdigim icin o sanki piyasada satilan tiner saniliyor ama degil.

olm korhan çok güldüm :D::D:D allahtan başka bişey kutusuna koymamışsın:D:D:D

deathofacar
02-02-2010, 12:51
ben sağlayablirim yanlız litresi 7-8 euuroya geliyor 124~130 octane kursunlu

widebandlarınız ucar haberinizolsun :) + eğerki tanıdığınız varsa hepinizie 109 octane kursunsuz Sunoco öneririm Kıbrıstan temin edilebiliyor

Ben kıbrısta ciddi araçlardak kullandım + uğraştım
Ewo8-9 40r 42R
r35 misc
r34 76mm turbo ile çok basarılılar 120 var sunoco oda kursunlu ama tavsiyem 109 dursorunsuz kullanabilirsiniz

Ben sadece trdeki 97 octan eil rumdaki 100 octone farkı arada 8 derece+ Gördüm

Tavsiyem Sunoco dur alıcaksanız yapmıcaksanız

YANlız Amacınız nedir sorun o hergün kullanamasssınız hergün gazlayamassınız sizce böyle yaşamaya değermi ? :) 97+Methkitinden Tolien iledewam edebilrlsinzi Dizel Meth pompası olsun pls
valla subaruyu bana sattıran en önemli sebep buydu. 100 oktan kalktıktan sonra yaptığın setup ın da bir anlamı kalmıyor. hoş , 100 oktan varken de acaba benzinde bir anormalik var mı korkusu sürekli....vsvs... yeni set up yapan ya direk 95 e göre yapıcak ya da benzin iişinin ilmini yapacak. başka çare si yok.

burakcan
13-11-2012, 19:41
artık 97 oktanda kalmadı 95 e talimmm

F4R
13-11-2012, 21:16
artık 97 oktanda kalmadı 95 e talimmm

97 nasıl kalmadı? Ben hep 97 alıyorum. Bursa'daki çoğu benzinlikte var. sattıkları 97 değil mi ki?

d16y4
13-11-2012, 22:17
97 nasıl kalmadı? Ben hep 97 alıyorum. Bursa'daki çoğu benzinlikte var. sattıkları 97 değil mi ki?

95 diye satılan 93 97 diye satılan 95 :D

tayreep_john
13-11-2012, 22:52
95 diye satılan 93 97 diye satılan 95 :D

evet bursada hala tüm benzincilerde 97 var ama bizim 97 diye aldığımz 95 yani öylemi ? her benzin firmasında böylemi ...

vectra-tuner
13-11-2012, 23:14
Benzini Shellden alıyorum ama benzin fişinde 95 Oktan yazıyor.. Yani 97 diye aldığımız benzin aslında 97 Oktan değil , bizim araçlarda %30 ile %40 arası ethil alkol kullanıyoruz. Ama artık satışı yasak, bir de artık mevzuat gereği eskisi gibi %99 saflıkta satılmıyor, şu an piyasada olanlar %96 lık.

joker
13-11-2012, 23:20
bir arkadaşımın çalıştığı şirket benzin üretiyor ark anlattı piyasadaki benzinlerden çok daha yüksek oktanlıymış onlar kimya dilinde konusuyor pek anlamadım ama yarın bir sorup detayları öğrenim paylaşırım metanol le bişeyleri karıştırıyorlardı ama :D

Frequency_48
14-11-2012, 04:13
97 yazdıklarına bakmayın. Aradaki verdiğiniz 3 kuruşa yazık. Opette dikkatimi çekmişti. pompacıya sordum. 95+ yazmışlar. şimdi dedim ki sen bana 97 diye bunu satacaksın. Benzinin analizini yapsak 95,1 bile çıksa hak talep edemem dedim. Pompacı sadece tebessüm etti. Yorum yoktu. :)
Bu demek oluyor ki. türkiyede doğru dürüst 97 oktan bile yok. O yuzden hiç canımı sıkmıyorum ben. alıyorum 95 i.. Olduğu kadar...

VWci
14-11-2012, 05:48
Tüpraş iki adet benzin satıyor, biri 95 diğeri de 95 premium. normal 95 oktan 95 RON 85 MON, diğeri ise 95 RON 86 MON. Büyük ihtimalle şirketler permiumu alıp katkı ile 97 yapıyorlar. Onun için 95+ yazıyor.

Diğer yandan Türkiye'de otomobil parkı gittikçe dizelleşiyor halihazırda satılan araçların %60'dan fazlası dizel oldu, dizel araç parkıda %50'lilere yaklaştı. Artık petrol şirketleri benzinden öte dizel satışlarına yöneliyor.

Benzin ürünlerinden pek umudum yok. biz gene arada limp modda impreza ile gezeriz. Bazen 1.0 bazen 0.5 bar.... :D

Günkut
14-11-2012, 06:38

1- toluen
2- xysilen
3- ethanol
4- methanol

egzantrik hariç piston vs girilmiş emin oldugumuz bir motorda rolle cıkıcagımız gece 20 lt benzın aldgımızı var sayarsak ekleyecegımız toluen miktarı ne olmalıdır ?

ve bizi getirisi ne olucaktır bunun yanında sürekli kullanımda yada o anlık kullanımda devamlı limitlerde olucagımızdan bize sıkıntı yaratabilicek bir durumla karsı karsıya gelebilirmiyiz ?

VWci
14-11-2012, 07:36
toulen'i felan nereden buluyoruz?

Günkut
14-11-2012, 07:40
El altından satıyor abi bazı arkadaslarımız

Antalyalogy
14-11-2012, 09:05
Caesar den nalıntıdır ;
toluen
%40 eklediğinde yaklaşık 102 oktan değer alabilirsin. Ama toluen taze özelliğini kaybetmemiş olmalı. Hemen depoya koyup bitirmelisinde ayrıca.

Toluen açılıp beklediğinde yakşalık 24 saat sonra git gide özelliğini bozmaya başlar çünkü.

ilovedrifting
14-11-2012, 09:36
Bende 98 var. İsteyene gönderirim fakat nakliyesi çok tutabilir.

ömeRC
14-11-2012, 10:37
benimde bir sorum olacak batum/gürcistan da benzin olarak 95 octane ve 98 octane var 98 octane olan benzinin rengi hafiften kırmızıya dönük ve acayip derecede kokuyor:)acaba bu 98 octane yalanmı doğrumu:)

ilovedrifting
14-11-2012, 19:44
benimde bir sorum olacak batum/gürcistan da benzin olarak 95 octane ve 98 octane var 98 octane olan benzinin rengi hafiften kırmızıya dönük ve acayip derecede kokuyor:)acaba bu 98 octane yalanmı doğrumu:)

Oktanda sıkıntı olacağını zannetmiyorum . Gidişte bariz fark var çünkü.

yavuz364
14-11-2012, 19:59
toulen'i felan nereden buluyoruz?

Hertürlü kimyasal bulunur :)

http://www.techturkey.com/forum/members/3571-dragstar.html