PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Boyanmış Araca Nasıl bi uygulama gerekir ???

Göki,ZD
29-01-2010, 22:36
aracın motor kısmı boyandı daha taze 2 günlük, motor koyulmadan ne tür bi uygulama yapabilirim? motorun konmasına tam anlamıyla 1 aya yakın süre var o sırada hangi ürün kullanayım hazır her yere müdahale yapabilirken.
teşekkürler

lrfan
30-01-2010, 05:55
Yeni boyaya 2 ay dolmadan wax atmayın, zira boya kururken gaz salar, outgas yapar. Bu esnada wax atılırsa hava ile teması kesilir, bu da boyada pütürlere yol açar (silikon kontaminasyonundaki fish-eye benzeri).

yavuz364
30-01-2010, 11:28
wax dışındaki şeyleri de mi yapamayız? gerçi söylediğiniz şeye göre tabaka oluşturan hiçbirşey uygulayamayız.. tabaka oluşturmayan da hiçbirşey yok :)
peki kaput, tampon ve ayna koruma filmlerini ne zaman takabiliriz ??

Yeni boyaya 2 ay dolmadan wax atmayın, zira boya kururken gaz salar, outgas yapar. Bu esnada wax atılırsa hava ile teması kesilir, bu da boyada pütürlere yol açar (silikon kontaminasyonundaki fish-eye benzeri).

M U R A T
30-01-2010, 11:38
polish yapabilirsiniz daha parlak olması için polish tabaka oluşturmaz..

serhat306
30-01-2010, 11:42
motor ıcı yenı boyanmıssa mumlamak lazım komple sprey prefosyonel mumlar far genelde araclar toplanırken kullnılır sarımsı bı tabaka olusturur boya ustunde bu tabakayı motor konulunca temızlesende olur temızlemesende ayrıca ses yalıtım ozellıgıde vardır ve delık olan heryerın etrafına yapısıp ılerdekı paslanmaları onler...

yavuz364
30-01-2010, 11:53
nie gerekiyor ki ?
yeni arabalardakini hiç sevmiyorum zaten, çok fazla toz tutuyor ve temizlenmiyor..
paslanıcak yerler zaten boya ile kapatılır yada tamir edilir..
motor ıcı yenı boyanmıssa mumlamak lazım komple sprey prefosyonel mumlar far genelde araclar toplanırken kullnılır sarımsı bı tabaka olusturur boya ustunde bu tabakayı motor konulunca temızlesende olur temızlemesende ayrıca ses yalıtım ozellıgıde vardır ve delık olan heryerın etrafına yapısıp ılerdekı paslanmaları onler...

Göki,ZD
30-01-2010, 12:04
ben ne süreyim şimdi öle daha parlak olsun boyanın ömrünü uzatması için :)
boyacıya sordum cila filan at dedi, elimle atıcagımdan dolayı sorun teşkil etmezmişi, sadece makina ile olmaz dedi doğrulup payı ne kadar ???

lrfan
30-01-2010, 12:12
Cila zaten elle atılır, bu işin Hocaları da öyle öneriyor (Mike Philips mesela). elle de atsan makineyle de wax ya da sealant hava ile teması keser.

Göki,ZD
30-01-2010, 13:36
hocam ne öneriyosun şimdi napim onu söle onu yapayım elleme diyosan ellemiyim :)
ileriki dönemde 1-2 ay sonra neler yapayım ? cila ilerleyen dönemde zaten arabaya attıgım zaman atıcam motor içinie ama boyanın kendini koruması amaçlı dış kaportadan daha ileri neler yapabilirim ??
teşekürler :):)

lrfan
31-01-2010, 06:24
Eğer motor kısmındaki hafif pütür olam ihtimali sorun olmayacaksa wax uygulamakta sakınca yok tabi. İlla pütür olacak şartı da yok, zaten motor kısmındaki boya çok önemli değil. Asıl motorun temizliği önemli bence... :)

Göki,ZD
31-01-2010, 12:54
temizliğine çok dikkat edicem zaten orası kesin:) benim parlıklıkdan ziyade istediğim şimdi motorun sıcaklıgından dolayı zarar görmesi, araştırıp boyadım motoru vernik,boyayı ona göre aldım ama motor içini boya açısından uzunca bi süre sağlam olmasını sağlayabilmek. zaten motor içi bomboş cilayı çok rahat yapabilirim

yavuz364
06-02-2010, 13:32
arabanın dışı için ne yapalım peki ? dışına da sadece wax mı yapabiliriz yeni boyadan sonra ?

Sefa_vts
06-02-2010, 13:40

arabanın dışı için ne yapalım peki ? dışına da sadece wax mı yapabiliriz yeni boyadan sonra ?

:) Like me.. Zımparasını bile doğru düzgün yaptırmadım :)

yavuz364
06-02-2010, 21:42
ee 1 ay sonra gidip zımparamı yaptırcan :D
:) Like me.. Zımparasını bile doğru düzgün yaptırmadım :)

Ome_RS
06-02-2010, 22:30
valla motor değilde ben aracı komple yeni boyattım.
1 hafta oldu ne yapsam faydalı olur.
vernikte ufak kum tanesi gbi bi kac pislik ve hafif dalgalar var onalrı gidermek ve boyanın ömrünü uzatmak adına ne önerirsiniz?

delsolemrah
06-02-2010, 23:20
valla motor değilde ben aracı komple yeni boyattım.
1 hafta oldu ne yapsam faydalı olur.
vernikte ufak kum tanesi gbi bi kac pislik ve hafif dalgalar var onalrı gidermek ve boyanın ömrünü uzatmak adına ne önerirsiniz?

boyuyan adama git bi fırça cak o haleder:)

lrfan
07-02-2010, 06:09

Yakından çekilmiş net bir foto çok işe yarar tavsiye için ;)

Ome_RS
07-02-2010, 13:42
boyuyan adama git bi fırça cak o haleder:)

onu ertesi gün yaptım :D
vernik kalın atıldıgından kururken öyle olur tam kurumadan sonra bir problem kalmaz 2000zımpara ve pasta ile yaza sıfır hata girersin dedi.

Yakından çekilmiş net bir foto çok işe yarar tavsiye için ;)

su sıralar hava yagmurlu güneş cıktıgı ilk fırsatta foto cekip paylaşacagım.

lrfan
08-02-2010, 07:56
su sıralar hava yagmurlu güneş cıktıgı ilk fırsatta foto cekip paylaşacagım.

LED fenerin varsa o da iş görür, 50-60 cm uzaktan feneri ve makineyi yanyana tutarak... :icon_tup:

http://img190.imageshack.us/img190/6109/5050hood183ca4.png

Göki,ZD
04-05-2010, 17:57
güncel çekeyim :)

Şimdi araç boyandı, zımpara yapılıp pasta atılacak, doğrumuyum ? peki bu pastayı Meg'in ürünlerini kullanarak yaparsak daha mı sağlıklı olur ? sonuçta sanayi tipi pasta ile farklılıkları var diye tahmin ediyorum ? :) Bide Meg'in ürünü nü kullanırsam yine meg'in pasta süngerlerinden mi alayım, sünger inde kalite farkı varmıdır ?

ygtkrmdnz
04-05-2010, 18:18
meg bilmiyorum kulanmadım ama Farecla nın G3 diye bir modeli var kefil olabilirim çok fena parlatıyor bir araştır istersen :)

Göki,ZD
05-05-2010, 08:05
meg bilmiyorum kulanmadım ama Farecla nın G3 diye bir modeli var kefil olabilirim çok fena parlatıyor bir araştır istersen :)
benim bahsettiğim şeyle dediğinin alakası yok. cila aramıyorum ben.

Şimdi araç boyandı, zımpara yapılıp pasta atılacak, doğrumuyum ? peki bu pastayı Meg'in ürünlerini kullanarak yaparsak daha mı sağlıklı olur ? sonuçta sanayi tipi pasta ile farklılıkları var diye tahmin ediyorum ? :) Bide Meg'in ürünü nü kullanırsam yine meg'in pasta süngerlerinden mi alayım, sünger inde kalite farkı varmıdır ?

bi güncel çekeyim

M U R A T
05-05-2010, 08:25

polish olarak 3m meguiars menzerna iyidir ne olduğu belli olmayan polishler yerine bu iyi markaları tavsiye ederim.
uygulamaya gelince ya polish yapıp 2 ay sonra wax atıcaksın yada hiçbişey yapmayıp 2 ay bekleyip hem polish hemde waxlayıp işi bitireceksin. ben olsam hiçbişey yapmadan 2 ay beklerim boyanın iyice kurumasını...

Göki,ZD
05-05-2010, 09:52
polish olarak 3m meguiars menzerna iyidir ne olduğu belli olmayan polishler yerine bu iyi markaları tavsiye ederim.
uygulamaya gelince ya polish yapıp 2 ay sonra wax atıcaksın yada hiçbişey yapmayıp 2 ay bekleyip hem polish hemde waxlayıp işi bitireceksin. ben olsam hiçbişey yapmadan 2 ay beklerim boyanın iyice kurumasını...

şimdi kapılar plastik aksamlar filan herşey sökük oldugu için pasta attırmak istiyorum heryer çerçeve altları kapı araları daha rahat olur o yüzden..

peki meg'in 100 88 tarzında kodları varmış pasta olarak, bunların hangisi kullanılmalı? sırası ile sonuçta çogu boyacı meg ürünlerine yabancı ve alışmış oldukları şeyler var, meg ne la diyebiliyorlar :D
bide meg in süngerlerimi kullanayım pasta için ?

melih
05-05-2010, 09:54
önce 88 sonra 82 diye biliyorum ama ben sonrada cila

M U R A T
05-05-2010, 17:43
şimdi kapılar plastik aksamlar filan herşey sökük oldugu için pasta attırmak istiyorum heryer çerçeve altları kapı araları daha rahat olur o yüzden..

peki meg'in 100 88 tarzında kodları varmış pasta olarak, bunların hangisi kullanılmalı? sırası ile sonuçta çogu boyacı meg ürünlerine yabancı ve alışmış oldukları şeyler var, meg ne la diyebiliyorlar :D
bide meg in süngerlerimi kullanayım pasta için ?

meg deki kodlar polish in aşındırıcılık seviyesini belirler yeni boyada hata da olmayacağından bulabildiğin en düşük polishi kullanmalısın eğer kullanıcağın marka meguiars ise 205 işini görür bence ped olarakta yine meg kullan..

Göki,ZD
11-05-2010, 19:09
eyvallah murat :) bişey daha sorayım bu 2 ay süre zarfı içinde aracı hangi şampuan ile yıkamalıyım ? meg in şampuanlarında vax var bildiğim kadarı ile ?

M U R A T
11-05-2010, 20:12
eyvallah murat :) bişey daha sorayım bu 2 ay süre zarfı içinde aracı hangi şampuan ile yıkamalıyım ? meg in şampuanlarında vax var bildiğim kadarı ile ?

meg iyidir bunun yanında benim kullandığım poseidon's carnauba wash öneririm:icon_tup:

Göki,ZD
11-05-2010, 20:15
meg iyidir bunun yanında benim kullandığım poseidon's carnauba wash öneririm:icon_tup:

meg'in şampuanında cila özelliği yokmu? sıkıntı yaratmaz dimi :D yoksa arap sabunumu kullanayım 2 ay boyunca :D

M U R A T
11-05-2010, 20:20
meg'in şampuanında cila özelliği yokmu? sıkıntı yaratmaz dimi :D yoksa arap sabunumu kullanayım 2 ay boyunca :D

var var olmamı meg iyidir..arap sabunun yeri ayrıdır tabii:D

Göki,ZD
11-05-2010, 20:21
var var olmamı meg iyidir..arap sabunun yeri ayrıdır tabii:D

işte bende onu merak ediyorum :D 2 ay cila atmıcaksın diyorlar ama şampuandaki cila sorun yapmasın :)

M U R A T
11-05-2010, 20:26
işte bende onu merak ediyorum :D 2 ay cila atmıcaksın diyorlar ama şampuandaki cila sorun yapmasın :)

iyi şampuanlar aracın üzerindeki waxın ömrünü koruyan yada en az zarar veren yapıdadır ama katı yada sıvı wax lar gibi boyaya tutunmazlar sorun olmaz o yüzden:icon_tup:

Göki,ZD
11-05-2010, 20:31
iyi şampuanlar aracın üzerindeki waxın ömrünü koruyan yada en az zarar veren yapıdadır ama katı yada sıvı wax lar gibi boyaya tutunmazlar sorun olmaz o yüzden:icon_tup:

Şampuan olayıda tamamdır.. :)

Bide neden 2 ay, yaz geldi havalar ısındı bu süre kısalamaz mı sıcaklardan dolayı ?

M U R A T
11-05-2010, 20:33
Şampuan olayıda tamamdır.. :)

Bide neden 2 ay, yaz geldi havalar ısındı bu süre kısalamaz mı sıcaklardan dolayı ?

sıcakta boya daha çabuk kurur tabi ki ama öyle genel olarak 2 ay diye söyler herkes ama boyanın tamamen kuruyup gaz salınımının bittiğini kesin olarak anlayamayacağımız için beklemenin bi zararı olmaz bence ondan sonra wax ın gözüne vurursun:D

Göki,ZD
11-05-2010, 20:37
sıcakta boya daha çabuk kurur tabi ki ama öyle genel olarak 2 ay diye söyler herkes ama boyanın tamamen kuruyup gaz salınımının bittiğini kesin olarak anlayamayacağımız için beklemenin bi zararı olmaz bence ondan sonra wax ın gözüne vurursun:D

2 ay dile kolay bi ömür :D

Ben aracı 2007 de boyatmıştım araba çıktıkdan sonra hemen cilaya başlamıştım bi zaman sonra (6-7 ay) bazı yerlerde damar yolu gibi çatlaklar oluşmuştu, bunlar cila yapmamdan dolayımı olmustu yoksa boyacı ve malzeme hatasımıdır?

M U R A T
11-05-2010, 20:41
2 ay dile kolay bi ömür :D

Ben aracı 2007 de boyatmıştım araba çıktıkdan sonra hemen cilaya başlamıştım bi zaman sonra (6-7 ay) bazı yerlerde damar yolu gibi çatlaklar oluşmuştu, bunlar cila yapmamdan dolayımı olmustu yoksa boyacı ve malzeme hatasımıdır?

her ikiside olabilir bende 2007 de vts imi boyattım 50-60 gün bekleyip ondan sonra gömdüm waxı bi sorun yaşamadım..

Göki,ZD
11-05-2010, 20:43
Murat çok teşekkür ederim bilgiler için, başını ağrıttım :)
Bu araba boyatmak cila işleri bana göre değil ben eski usul araba boyanır pasta cila yapılır tükürüklü bezle silinir yola devam edenlerdenim :D:D yenilikler bana göre değil ya sinir stres oluyorum :D

Moonrock

Not: 1 kat boya ve vernik atılacak daha..

http://i44.tinypic.com/29xby1v.jpg
http://i44.tinypic.com/29g1sa8.jpg

M U R A T
11-05-2010, 20:47
Murat çok teşekkür ederim bilgiler için, başını ağrıttım :)
Bu araba boyatmak cila işleri bana göre değil ben eski usul araba boyanır pasta cila yapılır tükürüklü bezle silinir yola devam edenlerdenim :D:D yenilikler bana göre değil ya sinir stres oluyorum :D

ne demek hiç önemli değil..
bende senin gibi düşünüyodum bu konularda ama zehri kapınca en yenilikçi oluyosun birden:D bu arada çıkınca polish yapılsın daha sonra glaze+katı wax yapalım kesin detailer olursun bende söylemesi:D

Göki,ZD
11-05-2010, 20:55
ne demek hiç önemli değil..
bende senin gibi düşünüyodum bu konularda ama zehri kapınca en yenilikçi oluyosun birden:D bu arada çıkınca polish yapılsın daha sonra glaze+katı wax yapalım kesin detailer olursun bende söylemesi:D
2 ay sonrası için dimi bu ?
bide bu glaze koyu renk için dimi? nxt mi yoksa glaze mi kullanayım ? yoksa 2sinidemi :D:D

bu ne kardeşim ya arabaya baktıgım harcadığım kadar kadar kendime baksam saç ektirir burun ameliyatı olur karı kız peşinde koşardım, akıl yok bizde yemin ediyorum :D

BlackEmperor
11-05-2010, 20:55
bi sn şimdi kafam biraz karıştı gibi :)

AStar attın boya vurdun vernik nerde ? Verniksiz haline mı pasta atacan ? :)

Vernikte attın işlem tamam boyadan gaz cıkmaya başladı ama nasıl ? üstünde zaten vernik var nasıl cıkacak ? Yoksa gaz cıkartan sadece vernik mi :D ?

Eğer oysa kavram karmaşasını gidermek adına biri işlem sırasını bilindik isimlerle anlatabilir mi Yeni boyanmış araca yapılacak işlemler diye :)

BlackEmperor
11-05-2010, 20:57
bide bu glaze koyu renk için dimi? nxt mi yoksa glaze mi kullanayım ? yoksa 2sinidemi :D:D

bu ne kardeşim ya arabaya baktıgım harcadığım kadar kadar kendime baksam saç ektirir burun ameliyatı olur karı kız peşinde koşardım, akıl yok bizde yemin ediyorum :D

muhahahaha bundan imza olur işte toprağım +1 :D saç+burun :hehe:

Göki,ZD
11-05-2010, 20:57
ya toprağım naptın sen ya zaten kafa basmıyordu az bişe anlamaya başlamıştım he he diyorum burda :D:D hiç ettin beni :D :hehe:

M U R A T
11-05-2010, 21:05

aynen 2 ay sonrası için glaze başka bişey nxt (sealant) başka bişey ikisinin görevi farklı arabanın işi bitsin konuşuruz yine:icon_tup:
sen benim evdeki detailing malzemelrini görsen harem kurabileceğimi bile düşünebilirsin:D

BlackEmperor
11-05-2010, 21:08
ya toprağım naptın sen ya zaten kafa basmıyordu az bişe anlamaya başlamıştım he he diyorum burda :D:D hiç ettin beni :D :hehe:

hahahahahahahahhaa :hehe: sana bi fıkra anlatacam bi ara :D
Konu: Temelin bi şişe viskiyi içip ayıya tecavüz etme girişimiyle ilgili :D:D:D

Göki,ZD
18-05-2010, 14:05
murat meg in pasta numarasını neye göre belirliyoruz ?:D

EMG
18-05-2010, 14:06
105 deneyin

M U R A T
18-05-2010, 14:22
murat meg in pasta numarasını neye göre belirliyoruz ?:D

aşındırıcılık derecesine göre üzerinde yazar 10 üzerinde 6, 12 üzerinden 12 gibi

105 deneyin

bence 105 çok ağır olur 12 üzerinden 12 aşındırıcılığa sahip sonuçta yeni boyanmış yüzeyde düzeltilecek hata yoktur..ben meg serisinden 205 öneririm.

EMG
18-05-2010, 14:24
zımpara yapılmıcakmı? zımpara izlerini almak için ağır bişey kullanmak gerekir

M U R A T
18-05-2010, 15:04
zımpara yapılmıcakmı? zımpara izlerini almak için ağır bişey kullanmak gerekir

zımpara yapılacakmı diye ben sorayım o zaman çünkü düzgün boyanan yüzeye zımpara yapmak bence gereksizdir.

Göki,ZD
18-05-2010, 15:07
ben boyacıya bütün numaraları alıp gitsem o sölermi bana :D

M U R A T
18-05-2010, 15:31
ben boyacıya bütün numaraları alıp gitsem o sölermi bana :D

o daha iyi kesin çözüm olur:D

Göki,ZD
21-05-2010, 21:25
zımpara yapılacakmı diye ben sorayım o zaman çünkü düzgün boyanan yüzeye zımpara yapmak bence gereksizdir.

güzel soru zımpara yapılacakmı bende bilmiyorum yarın arabanın yanına gidicem boya işleri bitti, pzt gününe kadar kurumaya bırakılcak pzt günü pastası atılacakmış, son hali böle

85-83-82 meg kodları böle yapılcak sen nediyosun murat ?

http://i47.tinypic.com/s2t9wn.jpg
http://i45.tinypic.com/2hro3us.jpg

16v
22-05-2010, 07:28
Boya yuzeyı gorulmeden kımse fıkır veremez ... Versede yanlış olur araç üstünde boya tozu yoksa akıntı yoksa hiçbirşey yapılmadan hatta ve hatta toz ve akıntı dahı olsa bu mevsimde 1 ay min beklenmelisin bence.....

M U R A T
22-05-2010, 08:51
16v katılıyorum yüzeyde hata yoksa ama illa polishing yapılacaksa en hafif aşındırıcıyı kullanın elinizde hangi aşındırıcılar var onlar içinden en uygununu seçeriz..

Göki,ZD
23-05-2010, 00:29
arabanın pastası yapıldı aga bitti sokarım ya bu ne zor iştir :D bidaha mı töbeee :D 2 ay sonra artık foto paylaşırım arabayı bi toplıyım hayırlısı ile :)

http://i48.tinypic.com/j7wc20.jpg
http://i48.tinypic.com/j7wc20.jpg

M U R A T
23-05-2010, 08:48
ne kullandınız göki

Göki,ZD
23-05-2010, 10:32
bilmiyorum murat gittiğimde pasta olmustu :D

M U R A T
23-05-2010, 10:37
bilmiyorum murat gittiğimde pasta olmustu :D

iyi hadi geçmiş olsun kurtuldun bu dertten:D

Göki,ZD
23-05-2010, 10:38
rengi begendim ya, çok tırsıyodum rengi begenmicem diye yola electro blue diye çıkıp bu renge dönünce hep tereddüt ediyodum ama reng oldu :D +rep verdim renge ahahaha

M U R A T
23-05-2010, 10:41
2 ay sonra glaze+wax la daha da beğenirsin:icon_tup:

mertk
23-05-2010, 11:11
bence iyi secim olmus renk konusunda masallah :) Murat'ın dediği gibi 2ay sonra cilalara boğmak lazım :) Allah çizik ,hare göstermesin...

_opeth
02-07-2010, 11:51
benimde bi parçam boyandı sonrasında nxt 2.0 yapmayı planlıyordum 1-2 ay bekleyeyim mi?