PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıcam bu arabayı !!!

VTEC®
25-12-2006, 01:58
Aracımın herşeyi çok iyi sorunsuz derken şimdide yeni sorunlar açıyor başıma...
şu an performans alt devirlerde eskisine oranla %50 ye yakın azaldı ve kickdown yaptığımda sanki balata sıyırıyormuş gibi devir saati ivme yapıyor ama arabam olduğu yerde sayıyor bu 2000-3200 devir arasında yapıyor ama 3300 den sora 4500 e kadar hiç gitmediği kadar iyi gidiyor va sıyırma gibi olan olay yok denemek için o devirlerde gaza basıp çektim yani o sıyırır gibi yapma durumu varmı die ama yapmıyor

arabam 5. vitesde 90-150 arası rsmen can çekişiyor gitmiyor ve bu süratlerde o viteste boost un en sağlıklı üretildiği devirler olmasına rağmen...
fakat top speed yapabiliyor 210-220 lere rahatlıkla çıkabiliyorum buda bana şu cevabı veriyor arabamın debriyajı bitik olsa bu süratlerede çıkmaz die düşünüyorum

duman atmıyorum, carbon clean yapılmıştı, enjektörler sorunsuz, filtrem temiz, sensörlerim 0 , aracımda en yeni versiyon yüklü, makineye bağlandığında hata vermiyor bişiy görünmüyor.

bir tek aklıma volanım geliyor. sebepte şu üzerinde çift kütleli volan sistemi mevcut ve çalışırken çok rahatsız edici bir ses çıkarıyor servisim değişmeli dedi fakat testte idare edeceği problem yk dendi sanırım masraftan kaçmaya çalışıyorlar çünkü aracım garantide şimdi asıl kafama takılan soru şu volan değişse de aracım yine böle yaparsa varmı sahibi olduğunuz boş arazi arabamı yakıcamda....

volan dışında ne olabilir??? yada sorun volanmıdır??? volanın yamulması yada iz yapması gbi birkaç tamirci sözü duydum doğrumudur???
yardımlarınızı esirgemeyein arkadaşlar
şimdiden teşekkürler...

VTEC®
25-12-2006, 02:02
yazmayı unutmuşum
aracımda egr iptali, kat iptali, ve susturucu iptali mevcut,manifoldtan arkaya kadar düz boru var...
bu işlemler ilk yapıldığında ve 3-4 günre kadar sorunsuz kullanıyordum....

basar13
25-12-2006, 03:23
muhtemelen backpressure cok azaldı ve aracının turbosu aşırı bar basmaya başladı üzülerek söylüyorum ama yakında turbonun ömrü tamamlanıcak.... Tecrübe konuşuyor

basar13
25-12-2006, 03:30
Aracı düzeldimi diye deneyip daha fazla zorlama derim geçmiş olsun ....

vtimania
25-12-2006, 07:34
bujiler...

TorqueTuning
25-12-2006, 09:20
Araç dizel, turbo ve enjektörleri bir kontrol ettir bence...

TorqueTuning
25-12-2006, 09:21
Bir de genel olarak dizellerde bu EGR valfini rastgele iptal etmeyin arkadaşlar. Ortalıkta, bu valfi iptal ettirip +30 BG aldın diye bir sürü dedikodu dolaşıyor. Bence bu da bir sebep olabilir...

carpediem
25-12-2006, 11:16
bujiler...

diesel bu araç :beuj:

koray@si
25-12-2006, 11:16
bujiler...

Buji yokki diselde :D :D

carpediem
25-12-2006, 11:18
Egrden olacağını düşünmüyorum, egr den de 2-3 hp alınabilir ama büyük ihtimal ile turbonda sorun vardır, boost saati varmı araçta ? hangi devirde ne kadar boost ediyor bi görebilsen sanırım sorunu sende anlayabilirsin,

koray@si
25-12-2006, 11:24
katalitikte sensör varmı onlarda?
Bu yeni arabaları buyuzden hiç sevmiyorum.Her yeri sensör bişey yapıyosun obürü bozuluyo.

basar13
25-12-2006, 12:43
katta sensorle sorun olmaz en fazla hata verir.. kattan dolayı kendini safe mode a almaz...

EGR nin işlevini biliyosunuz arkadaslar egr den dolayı boyle sorun olmaz dediğim gibi turbonun ömrü bitmek üzere...

bodoff
25-12-2006, 12:59
VTEC Araziimiz var kardeesim gel yakalım hatta ustte bıde benzınlık var onuda yakalım sen nasıl ıstersen yani :)

EGR den korkkuttun benı be hic alakası olmasada :D

Bi basınc gostergesı alıp kontrol etmek lasım

vtimania
25-12-2006, 13:25
Buji yokki diselde :D :D
Dizel olduguna dıkkat etmedim

sr20
25-12-2006, 14:25
bujiler...

kızdırma bujisi mi?:D
şaka bi yana ilk akla gelen turbo sorunu gibi gelio...
bye bye turbo,
bye bye happyness
:heyoo:

Mrt
25-12-2006, 16:12
:beuj: ama yanlıs hatırlamıyorsam senin turbon yeni degişmişti

VTEC®
25-12-2006, 16:58
muhtemelen backpressure cok azaldı ve aracının turbosu aşırı bar basmaya başladı üzülerek söylüyorum ama yakında turbonun ömrü tamamlanıcak.... Tecrübe konuşuyor

TURBOM 0. TAKILALI 2500-3000 KM OLDU TURBOMDA SORUN YOK BAKIILDI

VTEC®
25-12-2006, 16:59
Araç dizel, turbo ve enjektörleri bir kontrol ettir bence...

ENJEKTÖRLERDE SORUN YOK KONTROL EDİLDİ DIŞARI AKINIP TESTTE SOKULDU ONLARDADA SORUN YOK

VTEC®
25-12-2006, 17:00
Bir de genel olarak dizellerde bu EGR valfini rastgele iptal etmeyin arkadaşlar. Ortalıkta, bu valfi iptal ettirip +30 BG aldın diye bir sürü dedikodu dolaşıyor. Bence bu da bir sebep olabilir...

EGR VALFİMİ SERVİS KENDİSİ İPTAL ETTİ GARANTİ KAPSAMI DIŞINA ALMADAN ÇOK DUMAN ATMASI SEBEBİ İLE...

VTEC®
25-12-2006, 17:01
katalitikte sensör varmı onlarda?
Bu yeni arabaları buyuzden hiç sevmiyorum.Her yeri sensör bişey yapıyosun obürü bozuluyo.

KATALİZÖRÜNDE SENSÖR YOK ARKADAŞIM

VTEC®
25-12-2006, 17:03
Sorulariniza Ve Tavsiye Ettiğiniz Sorun çözümlerinize Umarim Yeteri Kadar Cevaplayabilmişimdir

Sizin Dikkatinizi çekmemiş Herhalde Bi Volan Sikintim Var Demiştim Ama Sizce Olamazmi???

VTEC®
25-12-2006, 17:15

WALLA BEN +30 BG GBİ Bİ RAKAM SÖLEMEDİM AMA ARACIMIN STANDARTI 115 HP İKEN SADECE EGR İPTALİ İLE DYNODA 128 HP ÇIKTI OLAY SADECE BU

VTEC®
25-12-2006, 17:15
Isitici Bujilerim Yeni Değişti Zaten Turbo Değişme Sebebimde Isitici Bujilerdi Eski Isitici Bujilerin Kirilip Koparak Turbomun Pallerini Kirmasi Yüzünden Turbom Gitmişti

Sikintimin Elektronik Bi Sistemden Kaynaklandiğini Düşünüyordum Ama Bilgisayara Bağlanarak Yapilan Kontroldede Birşey çikmiyor

Kafayi Yemek üzereyim...

Juggernaut
25-12-2006, 18:57
Volandan olsa genel olarak çekişte düşüklük olur.Ama belli bir devirden sonra eskisinden bile iyi hızlanıyor demişsin.O yüzden volandan olacağını sanmıyorum.

Maxiboost
25-12-2006, 19:27
bir saat takarak basıncına bak derim bende de aynı sorun var gibiydi ama bende devirlenme olayıda yoktu basıodum bariz araç yürümüyodu 3 binden sonra eski halne dönüodu saat bağladık düşük devirde 0.3 lerde kaldığını gördük ama sen aracım eskisi gibi devirleniyo diyosun o araçta devirlenme varsa tork konvertörüne bi baktır derim aklıma o geldi eğer kavramayla ilgili bir problemin varsa

SOMEONESPECIAL
25-12-2006, 21:40
Baski Balatanin Durumu Ne ? Debriyaj Siyirmasina Benziyor

VTEC®
25-12-2006, 21:43
ama debriyajı zayıf araba sıyırma yapr elbet ama sıyırma yapan araba top speed yapamazki zorlayınca koku yapar rampada bayırda kalır kalkmaz bu belirtilerin hiç biri yok

SOMEONESPECIAL
25-12-2006, 21:47
Otomatik Mi Manuel Vites Mi Araç ?

VTEC®
25-12-2006, 23:58
düz vites
ben geçtim balatayı değişir balata
değişince aynı şeyi yapacak biliyorum şu an keşfettiğim bi durum daha var gücün olmadığı durumlarda bi nevi 1500-2000 d/d da sabit gazda devir saatinde oynama durumu var düz yolda giderken
ben artık debriyajdan şüphelenmiyorum aklımda aracın bir yerindeki akuple sorunu birbirini tamamlayamayan birkaç bişiy var bulucam ama.

grkm
26-12-2006, 00:12
turbo borularından basınç kaçırıyor olabilirsin .. Bahsettiğin süratler, turbonun en etkin olduğu devirleri içeriyor yanılmıyorsam. ICdan emmeye kadar giden boruları gözden geçirin isterseniz .. aslında en kolay çözüm boost saati bağlamak olur ..

Maxiboost
26-12-2006, 00:19
hmm yazıda kick down u okuyunca otomatik zannettim :D o zaman kavramada bir sorun yoktur bencede bir boost saati bağla basıncı bir kontrol et

Erkin
26-12-2006, 12:32
Benzer bir sorunu yaşamıştım, boost göstergeme dikkat ettiğimde, basıncımın düşük olduğunu gördüm, borulardan birince gaz kaçağı varmış..

YALIM
26-12-2006, 12:40
Turbo sorununa benziyor. Ya da arkadaşın da dediği gibi bi yerlerde kaçak olabilir...
Intercooler var mı bu araçta? Olduğunu sanmıyorum...
Volan ile ilgili bir sorun da deil. Volan yüzeylerinde bozukluk, salgı vs. olsa kalkışta ve düşük rpm'de rahatsız edici titreme yapar, titremeden bahsetmiyor arkadaş. Baskı balata ile de alakası yok bence. Ama yine de drivetrain'e bir açılıp bakkılabilir, at'la deve deil baskı balata volana bakmak.
Lakin genel görünüş turbo sistemi ile alakalı gibi duruyor.

grkm
26-12-2006, 12:45
Turbo sorununa benziyor. Ya da arkadaşın da dediği gibi bi yerlerde kaçak olabilir...
Intercooler var mı bu araçta? Olduğunu sanmıyorum...
Volan ile ilgili bir sorun da deil. Volan yüzeylerinde bozukluk, salgı vs. olsa kalkışta ve düşük rpm'de rahatsız edici titreme yapar, titremeden bahsetmiyor arkadaş. Baskı balata ile de alakası yok bence. Ama yine de drivetrain'e bir açılıp bakkılabilir, at'la deve deil baskı balata volana bakmak.
Lakin genel görünüş turbo sistemi ile alakalı gibi duruyor.

Araçta IC olması lazım.. Transit Connect 1.8 tdci Icları arıyorduk bir zamanlar. Aynı motor olduğuna göre vardır herhalde :)

YALIM
26-12-2006, 12:52
Ok abi bilemiyorum tabi Ford'un dizel motorunu. Peugeot dizellerde intercooler yok mesela bildiğim kadarı ile, bunda da olmayabilir diye düşündüm.
Ama bu sorun turbo sistemindeki bir tatsızlık gibi gözüküyor.

Erkin
26-12-2006, 12:56
IC mevcut diye biliyorum, hatta eminim...

redr9
26-12-2006, 13:03
Görkem sat oLm arabayı turbo neymiş :D Atmosferik atmosferik takıl işte :D:D:D Yardımcı olacağıma eminim istersen bi ara sanayiye uğra gösterelim kardeşim.

1.6 VTi
26-12-2006, 14:49
Enjektörlerin basınçlarına bakılmasında da yarar var... Kötü mazotlar enjektörlerin basınç ayarlarının kaçmasına sebep oluyor...

VTEC®
26-12-2006, 17:38
aracımda IC mevcut
bizde şimdi borularda kaçak olma ihtimali üstünde duruyoruz
basınç saati araştırıyorum o uygulamaya gececeğim şimdi önerileriniz için teşekkürler

VTEC®
26-12-2006, 17:42
Görkem sat oLm arabayı turbo neymiş :D Atmosferik atmosferik takıl işte :D:D:D Yardımcı olacağıma eminim istersen bi ara sanayiye uğra gösterelim kardeşim.

endercim önce hoşgeldin sora geçmiş olsun hırsızlık olayını duydum en kısa zamanda görüşelim özledim seni kardeşim

aspava983
27-12-2006, 10:11
kardeş ne oldu yaa arabaya çok anlattın nazar mı değdi ne ilkönce turbo şimdi bu..inşallah tekrardan uğraştıracak bir durumla karşılaşmazsın..

redr9
27-12-2006, 12:17
endercim önce hoşgeldin sora geçmiş olsun hırsızlık olayını duydum en kısa zamanda görüşelim özledim seni kardeşim

He ya sorma çoğu şeyi kurtardık ama olan oldu zaten.Görüşelim Görkem'im ayıpsın..

VTEC®
28-12-2006, 16:15
arabamın sorunu belli oldu sadece volanmış değişiyor bakalım sonucu size yazacağım...

Mechanix
28-12-2006, 21:37
Mazot değilde, benzini al görkem,arabanın üzerine dök iyice.Sonra uzaktan bi zippo yak arabaya at.Bütün problemler geçmezse arabamı satarım.Kaskodan al ne veriyorlarsa,sonra git adam gibi bi araba al kendine . Bu arabanın adam olacağı yok .

carpediem
28-12-2006, 22:00
Volandan sonra da sorunun düzelmez ise mutlaka turbonun hortumlarını incele küçücük bi kaçak bile sana eksi hp olarak döner

VTEC®
29-12-2006, 00:17
Mazot değilde, benzini al görkem,arabanın üzerine dök iyice.Sonra uzaktan bi zippo yak arabaya at.Bütün problemler geçmezse arabamı satarım.Kaskodan al ne veriyorlarsa,sonra git adam gibi bi araba al kendine . Bu arabanın adam olacağı yok .

mustafam kardeşim tamamen haklısın zaten olmazsa öle olacak :)

VTEC®
29-12-2006, 00:19
Volandan sonra da sorunun düzelmez ise mutlaka turbonun hortumlarını incele küçücük bi kaçak bile sana eksi hp olarak döner

oda kontol altına alınıyor zaten ilgine teşekkür ederm sağol.

redr9
29-12-2006, 01:22
Hmm ben de arabayı elektronik ateşleme ve çift boğaz karbüratöre çevirirken volan problemi yaşamıştım.Spring'lerin orj volantı üzerinde okuyucu sensörler yoktu ve araç çalışmamıştı.Broadway'in volanını taktık haliyle ne uğraşmıştım ya,allah kolaylık versin Görkemcim,serin kardeşim benim :)

basar13
30-12-2006, 00:42
Turboyu nasıl kontrol ettiniz ?

VTEC®
31-12-2006, 00:53
Turboyu nasıl kontrol ettiniz ?

baktık gözümüzle güzel dönüyo iyidir dedik :) tabiki şaka

turbom 0 olduğu için aldığım yerin garanti kapsamında olduğu için komple sökülüp kalbrasyonuna bakıldı sorun olmadığı gözlendi. tekrardan elden geçirildi.

şimdi sonuç şu sorunum volanmış. değişti arabam düzeldi.

çift kütleli tabir edilen ve normal volanın yanına ekli, volanla arasında tam göbekten bağlı başka bir parça. dışarıdan bakıldığında birinde dişli var diğerinde yok gibi görünüyor.

bu çift kütle olayı motorun vibrasyonunu (dizel olduğu içinmiş) volanın üzerinde çok etkili olmaması için dizayn edilmiş. çalışma prensibi olarak araç marş aldığında krank dönmeye başlarken yaptığı ani hareketlerden volan ve marş motoru etkilenmemesi için diğer parça bu işi çok az bi şekilde yawaşlatarak uyguluyor.
yani bu volanla diğer parça birbirine zıt yöne dönme hareketi yapıyor(belirli bi açı kadar) benim aracımın volan sisteminin 0 yani ilk takıldığında ve kullanım esnasında standart değeri vibrsayonu emmek için olan değer 2 diş boyu kadar (bana sölediler ama tam hatırlamıyorum bu bilmem kaç derece yapıyormuş) bu volanın 7 dişli ye kadar olan esnemesi normal sayılıyormuş fakat 7 dişli kadar açı yaptığında değişmesi gerekiyormuş.

benim aracımda çıkan volan ise insan gücüyle yapılan denemede 21 dişli boyu kadar açı yapıyor yani bu işin 3 katı demek. bu kadar boşluk olması arabanın tepkilerindeki gidişindeki donukluğu devirde sabitlemeyi, sanki debriyaj sıyırırmış gibi yapmasını sağlıyormuş. birde işin şu boyutu var biz el yordamı insan gücüyle 21 dişli boyu kadar esnetebildik motorun ürettiği torkla kimbilir o sayı ne kadar artıyordu.
sizinle paylaştığım bilgiler servisin bana bu durumu anlatmasının bir özetiydi.

sonuç olarak volan değişti ve artık geceleri rahat uyuyorum çok şükür. ilgilenen ve fikirlerini benimle paylaşan herkese teşekkür ederim...
Görkem SERİN

VTEC®
31-12-2006, 01:01
forda böle gerizekalı bi sistem uyguladığı ve bu sistemin arkasında durmadığı bütün servislerin bu hastalığın fabrikasyon hata olduğunu kabul ettiği ama fordun kabul etmediğini ford yetikililerinin kendi tanıdıklarının 98 model bi aracının komple motorunu iyi niyet garantisinden değiştirip benim volanımıda sarf malzeme diyerek 2 kere yetki iptal eden ve değiştirmeyen parasını köküne kadar alan, servisimdeki ustaların benimle ilgilendikleri her dakika akıttıkları her damla ter için ve bu bilgileri bana ileten ford yetkilisi arkadaşa teşekkür ediyorum...

servisimden ayrı bi memnunum ellerinden geleni ardlarına koymadılar önceden ufak tefek hataları oldu ama insanlıklarında bişiy kaybetmedikleri için tekrar teşekkür ediyorum.

grkm
31-12-2006, 01:47
geçmi$ olsun , sorun çözüldüğüne göre artık arabayı yakmaya da gerek yok :)

VTEC®
31-12-2006, 12:09
teşekkür ederim.

şimdi ufak bi duman atma başladı herhalde 100.000 km nin getirdiği bi eskime enjektörlerde değişecek gibi ama bunada şükür :)

Mrt
31-12-2006, 12:14
inş. bundan sonra böyle büyük sorunlar açmaz akzasız belasız tekrardan

VTEC®
31-12-2006, 12:35
çok çok teşekürler arkadaşlar