PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Coilover mı? Amortisör+Yay mı?

STeaM
29-12-2006, 13:13
Arkadaşlar bilmiyorum daha önce konuşuldu mu bu husus,

hangisinin yol tutuşu sizce daha fazladır coilover sistemli bir aracın mı yoksa, spor amortisör üzerinde kullanılacak yay ile hazırlanan bi sistem mi daha iyi yol tutuşu sağlar?

Yorumlarınız...

basar13
30-12-2006, 00:44
Markaya göre değişir ama coilover arabayı daha cok indiriceği için ve süspansyon ayarı yapılıcagı ıcın cok ustundur amortisor yay dan fakat asıl sorun bu ayarı yapabılıcek kişiyi bulmak... Coiloverın ayarını yapmak zordur suspansyonun sertiği zemine gore vs...

Eğer pistte kullanılmıcaksa bence yay ve amortisor yeterli olucaktır hemde fiyat olarak cok daha uygun olur..

STeaM
30-12-2006, 12:19
marka bazlı sormadım yani örneğin

KW Coilover mı yoksa Bilstein Amort + KW / Vogtland yay sistemimi?

coilover ın ayarlanabilirlik üstünlüğü var ama böyle bi kombinasyonda daha iyi yol tutuş sağlanır gibime geliyo nedense?

G_TT_I
30-12-2006, 12:33
Bilstein pss9 yada kw variant3

VWci
15-02-2007, 17:30
Coiloverlar daha mi sert oluyor spor amortisor ve yaylara gore?

SaBRi
15-02-2007, 18:33
sadece yükseklik ayarlı coilover kullanan varmı
varsa nasıl ???

gökan
15-02-2007, 23:49
hım sıtede coılover olan arkdaşlarımız var yardımcı olurlar sanırım

GS400
19-02-2007, 13:48
bende coil over var... Yay-amörtisör ikilisinden daha ayarlanabilir ve daha bütün bir şey... Yükselklik ayarlı bir coilover'a sahibim, bence gayet rahat(Tanabe Susteck Pro-S13200sx). Aracınıza bulabiliyorsanız alın.

En büyük sorun her markaya coil-over kiti hemen bulunmuyor... Onun yerine gidip bir takım yay alıp denemek filan daha cazip geliyor insanlara...

Sorun o mu daha iyi bu mu daha iyi sorunu değil, coil over kiti presetde olsa her tarafı ayarlanabilir de olsa tabiki yay-amörtisör ikilisinden daha iyidir... Ama iyi uyuşan bir takım yay ve amörtisörde az ayarlanabilir bir coilover kitinin getirdiği avantajların hepsini getirebilir.

Bu konu marka bazlı tartışılsa daha doğru olabilir... Mesela atıyorum "Audi A3'e KWmi alayım yoksa iyi bir yay amörtisör kombinasyonu varmı?" daha doğru bir sual şekli olabilir...

coolvtec
19-02-2007, 20:49
Bence yol tutuş konusunda bir fark olacağını sanmıyorum. farklar;
1) yay+amartisorun ayrı ayrı alınıp takılıyor. coiloverda ikisi birada, aynı marka olamsının avantajı olabilir.
2) coiloverda aracın yuksekliğini ayarlıyabiliryorsun istediğin gibi.
3) amortisör+yay ikilisi daha ucuz

NOT; bu söylediklerim sertlik ayarlı sarı koniler için geçerli tabiiki. sarı koni+eibach ikilisini kullanıyorum gayet memnunum.

tipo16v
20-02-2007, 10:21
Genelde coiloverı aracı çok alçaltmak isteyenler tercih ediyor benim gördüğüm... Bende sarı koni ve eibach kullanıyorum. Yol tutuşu orjinale göre çok iyi doğal olarak... Ama coiloverı bulunmadığı için deneme şansım olmadı... Birde yol kullanımı için bu hali bile en yumşakta iken iyi oluyor. Coilover ile sertlik çok artıyor diye biliyorum. Oda bizim yollarda pek istenen bi durum değil. Piste çıkıcam yada sadece otobanda gezicem diyenlere uygun yani:icon_tup:

M3CSL
20-02-2007, 13:46
coıl çok serrttir genel olarak kalıtelı bi marka kulllanmak lazım...
ama yol tutusu daha iidir yanı okadar alçalabılıo sonuçta..
ama fiyatını hakedıo mu turkey kosullarında bılemıcem...

Onu-R
22-08-2007, 01:38
Yeni başlık açmayıp buradan yazmak istedim;

Arkadaşın type-R'a Coilover alıcaktık, son anda vaz geçip Koni amortisör aldık, zaten üzerinde 5 cm Eibach yay vardı..

Sizce Koni ve Eibach ikilisi type-R'da nasıl olur?

R-13239
22-08-2007, 03:23
En iyi ikilidir Onur'um , çoğu kullanan kişi bunu soyluyor.

type-RRR
22-08-2007, 10:25
koni+ eibach çok güzell yol tutuyor kullanıyorum ve çok memnunum

Onu-R
22-08-2007, 12:22
Valla iki alanda da uzman ikili var, ben de böyle olmasını bekliyodum zaten ama yine de bi sorayım dedim, coil den çok bi eksisi olmaması güzel bişey.. Teşekkür ettim..

deathofacar
22-08-2007, 12:41
ben 5cm yay ile koni kullandım. hiç memnun kalmadım. 3,5 cm ile kullanmak daha doğrusuymuş. ama bütçen uygunsa direk coil altype r a. type r ın orj. amortisörleri ben ce koniden çokd aha kaliteli.

type-RRR
22-08-2007, 14:00
5cm yayı orj amortisörlerle kullandınmı :beuj:
bence konilerden memnun kalmamanın sebebi çok alçak olan yayların
sertlik ayarlı sarı konilerin orj amaortisörlerinden daha az yol tutmasının imkanı yok
zaten 3.5 cm olsa bile bir sürü yay markası var AP gibi FK gibi koniyi bu yaylarla kullananlar bile memnun deil
3,5cm eibach ve koni reçete bu bence
illaki coiloverın + ları var alçaklık yükseklik gibi ama para meselesi bunlar
kumandayla alçalıp yükselenlerde var :D

Maxiboost
22-08-2007, 15:07
coilover çok daha güzel bence ama millet genelde alçaltmak için kullanıyor aracı alçaltmak iyi yol tutuş anlamına gelmez tamam ağarlık merkezini aşağı çekiyorsunuz ama bir çok şeyde karışıyor sertlik ve yükseklik ayarli bi coilover ı amortisör + yay ikilisine tercih ederim

deathofacar
22-08-2007, 15:22
5cm yayı orj amortisörlerle kullandınmı :beuj:
bence konilerden memnun kalmamanın sebebi çok alçak olan yayların
sertlik ayarlı sarı konilerin orj amaortisörlerinden daha az yol tutmasının imkanı yok
zaten 3.5 cm olsa bile bir sürü yay markası var AP gibi FK gibi koniyi bu yaylarla kullananlar bile memnun deil
3,5cm eibach ve koni reçete bu bence
illaki coiloverın + ları var alçaklık yükseklik gibi ama para meselesi bunlar
kumandayla alçalıp yükselenlerde var :D

5 cm yaylarla koni kullandım hocam. dediğim gibi bütçen uygunsa kesinlikle coilover dedim. belliki para işi. parayı basarsan evin balkonundanda kumndayla alçaltıp yükseltip takla attırırsın arabaya:icon_wack

type-RRR
22-08-2007, 16:47
5 cm yaylarla koni kullandım hocam. dediğim gibi bütçen uygunsa kesinlikle coilover dedim. belliki para işi. parayı basarsan evin balkonundanda kumndayla alçaltıp yükseltip takla attırırsın arabaya:icon_wack
:icon_tup: aynen katılıyorum

Schumi
23-08-2007, 00:08
3.5 cm den sonra koni istenilen darbe absorbesini yapamıyor. koni ye mail attım. aldığım cevap beni doğruladı. 6 cm lik yay ile koni kullanıyorum 206 da sertlik ayarlı. Araçta kafadan kaymalar oluyo. Arka gayet iyi ama. Çünkü arka fazla inik değil. Koniden gelen cevap amortisorlerinin gerekli çalışma alanlarının minimum 3.5 cm olduğu yönündeydi ve daha alçak kullanımlarda halen daha performans isteniyorsa kendilerine ait coilover kitlerini kullanmam yönündeydi. Bendeki koniler bozuk diycem. Bendekilerde ufak bi sorun sebebiyle sıfır bir set aldım. Ondada aynı kafadan kayma var. Arkadaşımın 3.5 cm lik spax marka dandik amortisorleri bile kafadan kolay kolay kaymıyo. 3.5 cm lik yay ile koni kullanan arkadaşım ise saçma bişi yapmadıkça araç kafadan kaymıyor diyor. O arkadaşım şehir dışında olduğundan kendim deneyemedima ma tavsiyem koni kullanacak arkadaşların 3.5 cm den fazla düşüren yay kullanmamaları. Kısmetse sonraki aracamı coilover kullanıcam.

Onu-R
23-08-2007, 01:01
Valla ilk izlenimler olarak memnunuz, yani uzun bir süre orjinal amortisörler + 5 cm Eibach ile kullanıldı araç, şuanda arkadaşım çok daha memnun, rodaj olduğu için 100-110 km de çat çut kırıyo hiç sağa sola yatma falan yok yani kendisi istediğini aldı, çok da memnun, konfor veya ne bileyim bu tarz şeyler aranıyorsa tabiki iş zor ama 5 cm + Koni bize pek rahatsızlık vermeyecek gibi gözüküyor..

M U R A T
23-08-2007, 08:37
ben 6 cm omp yayla koni sport kullanıyorum sertlik ayarlı.
bende maalesef kafadan kayıyorum.

baseone
23-08-2007, 12:42
Bende H&R Coılover var. çok memnunum. bence bütcesi biraz elverenler coıloverdan şaşmasın derim.

miniks
23-08-2007, 22:35
kafadan kayan arkadaşlarım birer adet kule gergisi temin ediniz sorununuz ortadan kalkacaktır büyük olasılıkla

koni amortisörlerinin 3.5 cm den daha aşşa çalışmadıgı bir yanlıştır

koni fabrikası hep 3.5 cm yay üretmektedir asla 5 lik yay üretmemektedir

kendilerinin tavsiye ettigi yay alçaklıgı 3.5 tur daha alçak koyarsanız kafadan kayarsınız diye bir kanı yoktur

1- sizin lastikleriniz ile oteki aracın lastikleri aynımı?
2- aynı hızlarda mı hareketlerinizi yapıyorsunuz
3- aynı parkurdamı denediniz iki aracıda
4- her iki aracında lastik basıncları aynı mıydı

bazen insanlar psikolojik olarakda etkilenebilio mesela bizim lagunada KW vardı coil cok iyi yoltutuodu sonra kaldırıma cıktık yanlarken coilller pert

yerine sarı koni aldık eibach 3.5 luk koyduk
arac düşmedi amam deli yol tutmaya başladı

sonra biz düşürmek içn koni amortisörün tablasını kestik 2.5 cm aşşa aldık hala daha böle kullanıoruz aracı vede ilk taktıgımız zamankinden cok daha iyi yol tutuyor

lşimdiki genişiligi ile zaten yoldan cıkmıoda :)

yani deme oki arabaların şartları aynı oldugu sürece kafadan kayıp kaymadıgını bir malın iyi olup olmadıgını test edebilirisniz rastgele bu işler yapılamaz

aspava983
24-08-2007, 12:00
[QUOTE=miniks;133096]
sonra biz düşürmek içn koni amortisörün tablasını kestik 2.5 cm aşşa aldık hala daha böle kullanıoruz aracı vede ilk taktıgımız zamankinden cok daha iyi yol tutuyor

lşimdiki genişiligi ile zaten yoldan cıkmıoda :)[/QUOTE

bizim burda da genelde araçlarda amortisörlerin tablaları vede helezon yayları kesilip ayarlanıyor ve genelde yol tutşunda yada süspansiyondan rahatsız olan duymadım bunu da bikaçkere paylaştım bana ozaman şanslısınız dediler..sizinde aynı şeyi yaptığınızdan dolayı paylaşmak istedim..bu bir yanlış mı?

Schumi
24-08-2007, 14:58
@miniks

bulabilir isem sizin için koni amortisorlerin pdf speclerini bulacam. çalışma aralığı diye bir sütun var. orada 3.5 limiti gözüküyor. 3.5 dan alçak ise vermesi gereken performansın tamamını vermiyor. verdiğim örnekteki araçlarda kule gergisi varmı hatırlamıyorum ama bende yok. almayı düşündüm ancak aracımı satıyorum.. evt kule gergisi biraz düzeltir ama olayı çok değiştirmeyecek. 3.5 cm den başka koni yay üretmiyo demişsin. biraz dalga geçer gibi geldi bana bu cümle bir kaç cümle ile ama ben kendi hüsnü kuruntuma veriyorum. evt koni 5 cm lik yay üretiyo 6 cm lik varmı bilmiyorum ama var olsa bile kendi amortisorlerinin 3.5 cm çalışma aralığı olduğu gerçeği ile alakasını ben bulamadım. sonuçta o limiti aşıp aracını daha çok düşürmek isteyen yada standart amortisorlerine bu yayları takmak isteyen sürücüleri esmi geçicekti firma. Aynı yolda aynı hareketler aynı parkurmu demişsin. O kadar ince eleyip sık dokuyacak ise izafiyet teorimini sokalım devreye. sonuçta hergün asfalt aynı sıcaklıkta lastikler aynı kondisyonda değil. ama sonuçta araçlar 206 ve benim aracımda 206. almam gereken tepkileri biliyorum. iki araçta toyo proxes t1r var. 2 ay aralıklar ile alınmış. diğer araçta pilot sport var. benim okuduğum yazılarda da kafadan kayma sorunu olanların çok sert yada esneme özelliği çok azaltılmış ön amortisorlerden olduğu yazıyo. buda aşırı kısa yaylar ile bu yayların limitlerinin zorladığı koniler örnek teşkil eder duruma. herşeyi bir yana bırakırsak beni tanımasanız dahi attığım maili ve gelen cevabın varlığı ve doğrulunu kabul etmenizi beklerdim.

not: izmit körfezde attığım kısacık turlarda aracımı zorladığımda kafadan kaymanın az olduğunu gördüm ama sonuçta 1.5 yılda 2 kere piste çıktım ve bana günlük kullanım lazım. ayrıca sürüş tarzım biraz sizin apachi dediğiniz tarzda. günde 100-150 km yol yapıyorum aracımla ve döndüğüm virajlar felan birçok kez geçtiğim yerler.

miniks
24-08-2007, 15:42
[QUOTE=miniks;133096]

lşimdiki genişiligi ile zaten yoldan cıkmıoda :)[/QUOTE

bizim burda da genelde araçlarda amortisörlerin tablaları vede helezon yayları kesilip ayarlanıyor ve genelde yol tutşunda yada süspansiyondan rahatsız olan duymadım bunu da bikaçkere paylaştım bana ozaman şanslısınız dediler..sizinde aynı şeyi yaptığınızdan dolayı paylaşmak istedim..bu bir yanlış mı?

yayı kesip kısaltmak büyük bir yanlış özellikle tepeleri konik olan yaylkarın bile kesildigini görüoruruz hemen her gün cok büyük bir yanlıştır bu

amortisor tablasını kesip aşşa aldıgınız zaman sadece amortisöre zarar verirsiniz ki zaten sadece koni amortisörü olanlara tavsiye ettigim bir şeydir bu tabladan indirme olayı :)

miniks
24-08-2007, 15:45
@miniks

bulabilir isem sizin için koni amortisorlerin pdf speclerini bulacam. çalışma aralığı diye bir sütun var. orada 3.5 limiti gözüküyor. 3.5 dan alçak ise vermesi gereken performansın tamamını vermiyor. verdiğim örnekteki araçlarda kule gergisi varmı hatırlamıyorum ama bende yok. almayı düşündüm ancak aracımı satıyorum.. evt kule gergisi biraz düzeltir ama olayı çok değiştirmeyecek. 3.5 cm den başka koni yay üretmiyo demişsin. biraz dalga geçer gibi geldi bana bu cümle bir kaç cümle ile ama ben kendi hüsnü kuruntuma veriyorum. evt koni 5 cm lik yay üretiyo 6 cm lik varmı bilmiyorum ama var olsa bile kendi amortisorlerinin 3.5 cm çalışma aralığı olduğu gerçeği ile alakasını ben bulamadım. sonuçta o limiti aşıp aracını daha çok düşürmek isteyen yada standart amortisorlerine bu yayları takmak isteyen sürücüleri esmi geçicekti firma. Aynı yolda aynı hareketler aynı parkurmu demişsin. O kadar ince eleyip sık dokuyacak ise izafiyet teorimini sokalım devreye. sonuçta hergün asfalt aynı sıcaklıkta lastikler aynı kondisyonda değil. ama sonuçta araçlar 206 ve benim aracımda 206. almam gereken tepkileri biliyorum. iki araçta toyo proxes t1r var. 2 ay aralıklar ile alınmış. diğer araçta pilot sport var. benim okuduğum yazılarda da kafadan kayma sorunu olanların çok sert yada esneme özelliği çok azaltılmış ön amortisorlerden olduğu yazıyo. buda aşırı kısa yaylar ile bu yayların limitlerinin zorladığı koniler örnek teşkil eder duruma. herşeyi bir yana bırakırsak beni tanımasanız dahi attığım maili ve gelen cevabın varlığı ve doğrulunu kabul etmenizi beklerdim.

not: izmit körfezde attığım kısacık turlarda aracımı zorladığımda kafadan kaymanın az olduğunu gördüm ama sonuçta 1.5 yılda 2 kere piste çıktım ve bana günlük kullanım lazım. ayrıca sürüş tarzım biraz sizin apachi dediğiniz tarzda. günde 100-150 km yol yapıyorum aracımla ve döndüğüm virajlar felan birçok kez geçtiğim yerler.

ben yazılarımın içinde laaycı bir uslup görmedim siz nerde gördünüz

koni 5 lik yay üretmemektedir cünkü 5 lik yayları yada 6 lıkları vogtland markası adı altında üretmektedirler biz mal satın alıyoruz bırakında orasını biz bilelim

ayrıca toyo proxess ile pilot sport arasındaki yol tutuşlu size ben acıklıcak degilim bunu sizin kendinizin bilmesi gerekmektedir

sadece yazdıgın cümlelerden dolayı tartışma başlamıştır

öncelikle bende sizden size önerdigim bazı şeleri yapmanızı beklerdim

sizin mailinizi yada ona gelen cevabın varlıgını yada dogrulugunu kabul etmedigimi hangi cümleden ve nasıl anladınız?

Schumi
24-08-2007, 16:09
koni fabrikası hep 3.5 cm yay üretmektedir asla 5 lik yay üretmemektedir.
@miniks

sanırım ben bayağı bir yanlın anladım. çünkü yukarıda cümleyi negatif anladım. yani "zaten bu dünya düz nie bakınca çini göremiyorum" gibi sölediğini aksini söleyen bir cümle gibi geldi. diğer taraftan 5 cm lik yay kısmında koninin voglant diye üretim yaptığını biliyorum. ama sonuçta koni üretiyor. o yüzden üretimi var dedim. koni markasının köklü prestiji bu ürünlerde verip vermediğini bilmiyorum çünkü kullanmadım etmedim. tekrar okuyunca fark ettim özür dilerim. 2 araçta toyo var demişim. 2 araçta pilot var olucaktı. sadece toyo ile pilotların birisinin arasındaki alınış tarihi 2 ay dır. kafadan kayma yapmayan araçtaki pilotlar 1-1.5 yıllıktır. yazdığım cümle tartışma yaratacak birşeyler değil. yorum yapılacak şeyler bence. çünkü ben gözlemlerimi ve bir dialogumu aktardım. bilgilerimi sundum. kesinlik derecesinde birilerine birşeyi diretmedim ki her yoruma açığım. sölediğimi deneyin demişsiniz ama şimdi 2 vida sıkıp ayar yapılacak birşey değil bu. bir ürünü alıp taktırıp hatta sol amortisor kafasının etrafındaki kısmı deldirmem gerekiyor. :) ayrıca aracım satılık ve bu sebeptenki sway bar, pug sport torsion bar, 23 mm arb gibi bir çok yol tutuş ekipmanlarımın siparişlerini iptal ettim :) toyolarıda denemek için aldım ve şu an satılıklar. çünkü yol tutuş benim için herşeydir.

biraz yanlış anlamışım kusura bakmayın. :)

miniks
24-08-2007, 16:50
anlaştıgımıza sevindim :)

sonuçta burası bir forum ve ben herkesi kendime yakın hissettigim için yazılarım biraz degişik alıgılanabilinir bir yanlışım olduysa sende kusuruma bakma

Schumi
24-08-2007, 16:59
bende anlaştığımıza sevindim :)

VWci
24-08-2007, 19:14
Vogtland mi Koni'ye yay uretiyor yoksa Koni mi Vogtland'i uretiyor?

Schumi
24-08-2007, 19:25
bildiğim kadarı ile koni ürettiği bazı yayları vogland olarak pazarlıyor.

miniks
25-08-2007, 09:01
Koni ve Vogtland firmaları aynı firmadır

koni hollanda vogtland almanya fabrikasıdır

VWci
25-08-2007, 09:02

eyvallah tesekkur ederim miniks dostum...:icon_tup:

miniks
25-08-2007, 16:47
rica ederim

STeaM
03-10-2007, 07:32

KW ları Koni mi üretiyo?

InsipiD
22-10-2007, 12:08
şimdi 06 model s2000 için hangi yay ve amortisoru onerirsiniz? Ben suan sari renk konilerle 2.5 cmlik Tein yaylari dusunuyorum. Sizin gorusleriniz nelerdir?

Baran^
22-10-2007, 15:25
Arkadaşımızın sorusuna yakın bir soruda ben soracağım.(Konı+vogtland) ve (Buddyclub coilover) kıyaslarmısınız s2k için.Teşekkürler...

G_TT_I
22-10-2007, 20:41
arac ne marka olursa olsun, coil over ile amortisor yay karsılastırılamaz.
fakat butce olmayınca coilovera ne gerek var diye kendimizi avutabiliriz :)

sulhi
23-10-2007, 10:19
dostum kesınlıkle coılover ben yenı taktım arabama hks hipermax II felaket fark etti..

Baran^
24-10-2007, 15:17
dostum kesınlıkle coılover ben yenı taktım arabama hks hipermax II felaket fark etti..

hayırlı olsun gule gule kullan sulhi.

sulhi
25-10-2007, 09:42
sağol barancım teşekkür ederim.

M3CSL
25-10-2007, 11:06
takoz gıbı oldumu pekı araba yaydan sora sulhı?

sulhi
27-10-2007, 02:26
yok cok sert deil sadece sesler gelıo o kadar ne cok sert ne cok yumusak..dediğim gibi sadece arkadan sesler gelıo ama bende dert etmıom:D

ENGINeer
14-11-2013, 10:02
arkadaşlar B5 kasa AUDI A4 1.8T kullanıcısıyım. (quattro değil) spor yay takmak istiyorum. şimdilik orijinal ebat lastiklerimi (205/55R16) kullanacağım ilerde belki 17-18" bişeyler düşünüyorum. 3-3,5 yay mı yoksa 4-6 yay mı takayım kararsızım. Eibach takmak taraftarıyım çünkü konforu seviyorum. gündelik kullanıcıyım öyle yarış marış benim işim değil. yolumu bulduğumda 200-230 basarım (ki bunu haftada bir iki haftada bir yaparım öyle hergün değil). o da dediğim gibi yol müsaitse ve düzgünse. anlayacağınız konforum çok azalmasın istiyorum, yol tutuştan memnunum sadece virajlardaki yükseklikten kaynaklı yatma eğilimi biraz gitsin istiyorum. bununla birlikte en büyük sebep çamurluk lastik arasındaki o göze çirkin gelen boşluğu kapatmak. 3-3,5 yay tatmin eder mi? nitekim jant büyütürsem 4-6 yayın lastik-çamurluk temasına neden olacağı kanaatindeyim.

yardımlarınızı bekliyorum.

TanerErbay
27-11-2013, 17:11
Coilover al

lastik ve jant ebatini degistirince coilover ayarlarinida degistirirsin

ikide birde yay alipta bosu bosuna zaman ve para kaybetme