PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gerçek Carbon Fiber uygulama...

ghibli06
13-02-2010, 21:25
arkadaşlar İngiltereden gelen ürünümüzle bugün biraz oynayım istedim, ilk gözüme takılan orta konsol oldu :)
öncelikle söktüm ve de üzerindeki deriden kurtuldum:

http://img8.imageshack.us/img8/8564/carbon1i.jpg

http://img297.imageshack.us/img297/2162/carbon2.jpg

işte karbon elyafımız:

http://img444.imageshack.us/img444/176/carbon3.jpg

sihirli sıvı :)

http://img15.imageshack.us/img15/5221/carbon4.jpg

günün sonu:

http://img715.imageshack.us/img715/7483/carbon5.jpg

yarına kurumuş olacak inşallah daha yapacak çok işi var çünkü...

Sefa_vts
13-02-2010, 21:58
Sihirli sıvı?

Polyester :D

Güzel olur bakalım.. Hayırlı zımparalar :)

ghibli06
13-02-2010, 23:08
aynen öyle epoksi ;) yarına bolca zımpara var... vernik kullanmıcam eğer düzgün çıkarsa bir kat daha atar cilalarım yeterli olur...

nicomedia
13-02-2010, 23:21
bu malzemeyi nasıl temin edebiliriz :) banada lazım

aleeco
13-02-2010, 23:57
emek budur iste
bravo

M.A.D
14-02-2010, 00:30
çok güzel bi çalışma, sıvının parıltısı sanki biraz yamuk yumuk gibi ama yapılacak çok işi var diyorsunuz :) sonunu merak ediyoruz

ghibli06
14-02-2010, 00:50
dalgalanmaları kuruduktan sonra halledip bir kat daha geçeceğim...

alicancalis
14-02-2010, 00:57
1. polyster yerine epoksi kullanılmalı, epokside laminasyon epoksi olmalı,

2.düzgün bir yüzey elde etmek için bu şekilde kaplama değil, dişi kalıp içinde yapmak lazım. Ve ayrıca vacuum bagging denilen teknikle fazla epoksi alınmalı ve elyaf kalıba tam oturturmalıdır. Düzgün düz yüzeyle için size tavsiyem 3-4 kat kalın carbon kumaşı 2 cam arasında kalıba almanız sonra bir router veya lazer ile kesilmesidir.

3. bu işlemi en üst düzeyde yapmak için pre-pack denilen, reçine yani epoksi emdirilmiş carbon elyaflar kullanılmalı ve polimerizasyonu yani sertleştirme aşaması otoklav denilen basınçlı ve sıcaklığı ayarlanabilen bir ortamda yapılmalıdır.

Saygılar

ghibli06
14-02-2010, 01:02
şu an kalıp yapmaya gerek görmedim hedef hafiflik değil zaten minicik parça, kalıp işini büyük parçalarda yapacağım...

epoksi kullandım zaten polyester değil, şu an amatör düzeyde başladığım için, deneme yanılmayı yapmayı seçtim...

Göki,ZD
14-02-2010, 05:20
ingiltereden niye geldi TR'de zaten mevcut.

ghibli06
14-02-2010, 09:25
fiyat meselesi elbette, eğer istediğim gibi olursa yüklü alım yapmayı düşünüyorum...

MR.TurboALİ
14-02-2010, 09:54
güzel olucak gibi. resim bekliyoruz :D

Mustafa Birsesli
14-02-2010, 10:07
gördüğüm kadarı ile vacumlama yapmamışsın kenar kısımları kabarık duruyor vacumlama yapınca desen tam ortaya çıkıyor

ghibli06
14-02-2010, 10:10
bu ilk denemem olduğu için bazı hatalar oldu elbet, sonuçta kendi arabama takacağım için çok da iplemedim, bakalım bitince nasıl olacak :)

yavuz364
14-02-2010, 15:31
çok güzel olmuş elinize sağlık :) ufak parçalar için yeterli bir çalışma, ancak polyester olduğu için zaman içinde sararmaması için bittikten sonra üstüne cila atarsanız sararmasını engellemiş olursunuz :)

bir arkadaş laminasyon epoksisi demiş ancak türkiyede laminasyon epoksisini az miktarlarda küçük paketlerde bulmak çok zor :)
istanbulda satan bilmiyorm zaten..
bu ilk denemem olduğu için bazı hatalar oldu elbet, sonuçta kendi arabama takacağım için çok da iplemedim, bakalım bitince nasıl olacak :)

Yasin Y.
14-02-2010, 23:11
1. polyster yerine epoksi kullanılmalı, epokside laminasyon epoksi olmalı,

2.düzgün bir yüzey elde etmek için bu şekilde kaplama değil, dişi kalıp içinde yapmak lazım. Ve ayrıca vacuum bagging denilen teknikle fazla epoksi alınmalı ve elyaf kalıba tam oturturmalıdır. Düzgün düz yüzeyle için size tavsiyem 3-4 kat kalın carbon kumaşı 2 cam arasında kalıba almanız sonra bir router veya lazer ile kesilmesidir.

3. bu işlemi en üst düzeyde yapmak için pre-pack denilen, reçine yani epoksi emdirilmiş carbon elyaflar kullanılmalı ve polimerizasyonu yani sertleştirme aşaması otoklav denilen basınçlı ve sıcaklığı ayarlanabilen bir ortamda yapılmalıdır.

Saygılar

kalıp yapmadan da bir çok kaplama örneği var düzgün çıkmış şart değil kaplama işleminde kalıp

pre-pack değil malzemenin adı pre-preg -18 de muhafaza edilmesi şart olan kendinden ilaçlı dry carbon tekniğinde kullanılan malzemedir. ne kadar ısıya ve basınca maruz kalırsa o kadar mukavemetli olur o yüzden autoclave :) kullanılır ama çoğu yurtdışı firma bile bu sistemi çok kullanmaz. daha çok savunma sanayii, motorsporları gibi carbonu görüntüsünden çok özelliği için kullananlar bu işlemi yapar :)

elinize sağlık evde uğraşmış olmanıza rağmen güzel bisiler olcak gibi ama daha çok işi var inşallah güzel bisi çıkar :) kolay gelsin. Kullandığınız epoksinin uv dayanıklılığını biliyomusunuz

ghibli06
14-02-2010, 23:43
kalıp yapmadan da bir çok kaplama örneği var düzgün çıkmış şart değil kaplama işleminde kalıp

pre-pack değil malzemenin adı pre-preg -18 de muhafaza edilmesi şart olan kendinden ilaçlı dry carbon tekniğinde kullanılan malzemedir. ne kadar ısıya ve basınca maruz kalırsa o kadar mukavemetli olur o yüzden autoclave :) kullanılır ama çoğu yurtdışı firma bile bu sistemi çok kullanmaz. daha çok savunma sanayii, motorsporları gibi carbonu görüntüsünden çok özelliği için kullananlar bu işlemi yapar :)

elinize sağlık evde uğraşmış olmanıza rağmen güzel bisiler olcak gibi ama daha çok işi var inşallah güzel bisi çıkar :) kolay gelsin. Kullandığınız epoksinin uv dayanıklılığını biliyomusunuz

pre-preg leri yasal olarak TR ye sokmak zaten çok özel izinler gerektiriyor... dediğiniz gibi illa kalıp gerekmiyor özellikle de iç mekan malzemelerde zaten konsol trim vs toplasak 1 kg etmez... kaput bagaj vs için elbette ki kalıp lazım...

şu anda son zımparasını da yapıp epoksisini sürdüm.. güzel bir h.sonu oldu benim için, carbon kaplanacak çok yer var araçta, maseratiyi carbon-masertai yapmak istiyorum aksesuarlarla ;)

ghibli06
15-02-2010, 18:57
http://img17.imageshack.us/img17/5708/dscn3104q.th.jpg (http://img17.imageshack.us/i/dscn3104q.jpg/)

ghibli06
15-02-2010, 19:00
bu gece de sertleşsin yarın takacağım :)

ghibli06
15-02-2010, 23:53
evet ilk deneme için zor bir parça seçmişim ama bir hayli tecrübe oldu :) aslında son zımpara yapıp vernik atsam hatasız olacak ama vernik istemiyorum pek...

ghibli06
16-02-2010, 19:29
evet nihayet bitti arkadaşlar, buyrun ;)

http://img130.imageshack.us/img130/4650/carbon7.jpg

http://img46.imageshack.us/img46/1406/carbon8.jpg

http://img211.imageshack.us/img211/6083/carbon6.jpg

TaGo
16-02-2010, 19:45
bildiğin orji olmuş kanka. eline sağlık

searock///
16-02-2010, 19:50
fiyat meselesi elbette, eğer istediğim gibi olursa yüklü alım yapmayı düşünüyorum...

ben sana fiyat konusunda yardımcı olurum ıstersen eger toplu alım yapıcaksan ..

searock///
16-02-2010, 19:52
evet nihayet bitti arkadaşlar, buyrun ;)

http://img130.imageshack.us/img130/4650/carbon7.jpg

http://img46.imageshack.us/img46/1406/carbon8.jpg

http://img211.imageshack.us/img211/6083/carbon6.jpg

kuması oturtamamıssın dalgalanma yapmıs .. ıstersen bana ulasa sana bu konusa yardımcı olabılırım... kullandıgın metod yanlıs

searock///
16-02-2010, 19:54
gördüğüm kadarı ile vacumlama yapmamışsın kenar kısımları kabarık duruyor vacumlama yapınca desen tam ortaya çıkıyor

kanka vacum kullanamaz zaten cunku kaplama yapmıs :)

searock///
16-02-2010, 19:55
çok güzel olmuş elinize sağlık :) ufak parçalar için yeterli bir çalışma, ancak polyester olduğu için zaman içinde sararmaması için bittikten sonra üstüne cila atarsanız sararmasını engellemiş olursunuz :)

bir arkadaş laminasyon epoksisi demiş ancak türkiyede laminasyon epoksisini az miktarlarda küçük paketlerde bulmak çok zor :)
istanbulda satan bilmiyorm zaten..

sararmasını cılayla engelliyemezsınız ...

searock///
16-02-2010, 19:59
pre-preg leri yasal olarak TR ye sokmak zaten çok özel izinler gerektiriyor... dediğiniz gibi illa kalıp gerekmiyor özellikle de iç mekan malzemelerde zaten konsol trim vs toplasak 1 kg etmez... kaput bagaj vs için elbette ki kalıp lazım...

şu anda son zımparasını da yapıp epoksisini sürdüm.. güzel bir h.sonu oldu benim için, carbon kaplanacak çok yer var araçta, maseratiyi carbon-masertai yapmak istiyorum aksesuarlarla ;)

zaten sızın bu malzemeyı uretmenız ıcın prepreg kullanmanıza gerek yok .. bıkere ters acı yok dum duz bır parca infusion uygularsanız zaten teretemiz cıkar ama tabıkı bunun ıcınde ekıpman lazım ... biraz once dedıgımm gıbı kaplamayıda bu yontemle uygulamanız yanlıs mesela ankarada aress kaplama bu konuyu gercekten ıyı yapıyor ama zamanla dıs aksamda catlamalar ve sararma kesınlıklee oluyor tabı onuda onune gecılebılecek teknikler var

Göki,ZD
16-02-2010, 19:59
desenler yamuk ymuk olmuş

searock///
16-02-2010, 20:05
kullandıgın malzemeyı bu adresten aldıgına emınım http://www.carbonmods.co.uk/

dragstar
16-02-2010, 20:10
dokuda kaymalar var

ghibli06
16-02-2010, 20:24
arkadaşlar bu iş benim için bir hobi ve eğlence :) daha düzgününü de yaptırırm malzemeyi hazır da alırım ama kendi yaptığımın hazzını vermez... desen kayması yok gerçeğinde ama resimlerdeki yansımalardan bu şekilde çıkmış...

ilk denememden memnun kaldım diğer parçalarda daha rahat olacağım, ayrıca parçayı aldığım site kesinlikle doğrudur zaten başta belirttim İngiltereden geldi diye de reklam olmasın diye yazmadım...

searock///
16-02-2010, 20:27
arkadaşlar bu iş benim için bir hobi ve eğlence :) daha düzgününü de yaptırırm malzemeyi hazır da alırım ama kendi yaptığımın hazzını vermez... desen kayması yok gerçeğinde ama resimlerdeki yansımalardan bu şekilde çıkmış...

ilk denememden memnun kaldım diğer parçalarda daha rahat olacağım, ayrıca parçayı aldığım site kesinlikle doğrudur zaten başta belirttim İngiltereden geldi diye de reklam olmasın diye yazmadım...

ben size kotu birsey demedim lutfen yanlıs anlamayın .. zaten sız hobi olarak yapıyorsunuz dıye bende sıze yardım etmek ıstedım .. ıstersenız bırlıkte bırdaha yapalım .. emın olun mutlu olacaksınız ..

TaGo
16-02-2010, 20:30
güzel olmuş kankam güzel, sen devam et. BEN ARABAYI SÖKÜORUM, YAKINDA KARGOYLA SANA ULAŞIR :d

yavuz364
16-02-2010, 20:45
elinize sağlık parça yeteri kadar güzel olmuş :) inşallah birdahakine daha güzel olur.. bu arada esnek tek kat hazır epoxy yapılmış levha var elimde, çok fazla değil, ufak tefek kullanımlarda bölüşebiliriz :)

anladığım kadarı ile karbon fiber ile birçok kişiden çok haşır neşirsiniz ancak böyle bir gerçek var.. ultraviole engelleyen cila kullanırsanız (kaliteli cilaların birçoğu engeller) sararmayı engelleyebilirsiniz.. yada en kolay yöntem epoxy kullanmak..

sararmasını cılayla engelliyemezsınız ...

ruudvan
16-02-2010, 20:53
eglencelık guzel olmus hıc yoktan ıyıdır ama bn olsam onu arabama koymazdım sokup elyafı bastan sona folyo ceker gıbı koyarsan daha guzel oturur desen bıde parmaklarını cok fazla kumasın ustunde gezdırme ...

basarılar.

searock///
16-02-2010, 20:54
elinize sağlık parça yeteri kadar güzel olmuş :) inşallah birdahakine daha güzel olur.. bu arada esnek tek kat hazır epoxy yapılmış levha var elimde, çok fazla değil, ufak tefek kullanımlarda bölüşebiliriz :)

anladığım kadarı ile karbon fiber ile birçok kişiden çok haşır neşirsiniz ancak böyle bir gerçek var.. ultraviole engelleyen cila kullanırsanız (kaliteli cilaların birçoğu engeller) sararmayı engelleyebilirsiniz.. yada en kolay yöntem epoxy kullanmak..

epoxy dede zamanla sararmalar oluyor ne yazıkkı ama tabıkıde polyestere gore cok ama cok dayanıklı .. uv konusunda pek konusmak ıstemıyorum cınku bu benım ısım composite ve bagzı puf noktaları hosgorunuze sıgınarak burda yazmak ıstemıyorum :)

yavuz364
16-02-2010, 21:00
est. bilgilerinizi paylaşmanız konusunda kimse itiraz edemez ancak bahsettiğim yolla yeteri kadar koruma oluyor, belki 10-15 sene sonra bozulur bileme, biz o kadar profesyonel işler yapmıyoruz ama ben sadece tavsiyede bulunmak istedim..
bilgileriniz paylaşırsanız bizde hobi şeklinde karbon isteğimizi tatmin edebiliriz :)
epoxy dede zamanla sararmalar oluyor ne yazıkkı ama tabıkıde polyestere gore cok ama cok dayanıklı .. uv konusunda pek konusmak ıstemıyorum cınku bu benım ısım composite ve bagzı puf noktaları hosgorunuze sıgınarak burda yazmak ıstemıyorum :)

searock///
16-02-2010, 21:35
est. bilgilerinizi paylaşmanız konusunda kimse itiraz edemez ancak bahsettiğim yolla yeteri kadar koruma oluyor, belki 10-15 sene sonra bozulur bileme, biz o kadar profesyonel işler yapmıyoruz ama ben sadece tavsiyede bulunmak istedim..
bilgileriniz paylaşırsanız bizde hobi şeklinde karbon isteğimizi tatmin edebiliriz :)

epoxy de sararır polyesterde. sadece cılayla bunu engellıyemezsınız ama epoxy nin sararması daha zor polyestere gore .. uv yı de sadece bır cılayla engellıyemezsınız .. bunun metodları farrklı .. bu metodlarıda burda yazamıyacagımı sızde bılıyorsunuz .. ama sız 10-15 sene hıcgırsey olmaz dıyorsanız denemenızde fayda war :)

gorke
16-02-2010, 22:32
http://www.youtube.com/watch?v=6rTWaV1imzs&feature=player_embedded
bu uygulamada herşey yolunda. sizin desenlerde biraz kayma ve dalgalanma olmuş. bilen arkadaşlar yorum yapabilir mi? malzeme veya ne tarz bi işçilik hatasının olduğunu?

Alican
17-02-2010, 08:06
İlk çalışmanız olduğu için güzel olmuş. Elpadre deniz dalgalanmanın nedenini yazmış zaten :) Bu arada deniz hocam telefonunuzmu değişti sizin geçenlerde bir aradım ulaşamadım .

tsu
18-02-2010, 20:21
Paylaşımın için teşekkürler

COOLFEAR
18-04-2010, 12:38
Elinize sağlık öneri yapıcam izninizle
carbon fiberi ısı ve basınç altında kurutmaz iseniz kumaş üzerindeki epoksiden başka bişey olmaz bunu yapan makinanın adı otoglav ikitelli sanayide bu fırınlar var 120C 8ATM uyguluyor bilginize
tabi burda aslında asıl soru amac egr performans parcası yapıcaksanız öneririm ama yok görüntü ön planda olucak ise yaptığınız işlem tabiki doğru

kellepaca
18-04-2010, 13:11
Elinize sağlık öneri yapıcam izninizle
carbon fiberi ısı ve basınç altında kurutmaz iseniz kumaş üzerindeki epoksiden başka bişey olmaz bunu yapan makinanın adı otoglav ikitelli sanayide bu fırınlar var 120C 8ATM uyguluyor bilginize
tabi burda aslında asıl soru amac egr performans parcası yapıcaksanız öneririm ama yok görüntü ön planda olucak ise yaptığınız işlem tabiki doğru

Kullanılan reçinenin özelliğine göre değişir, yanlış bilgi vermeyin. Air cure reçineler de var, otoklav gerektirmeyen. Kürleme işleminin de reçinenin malzeme özelliklerini ne kadar değiştirdiği yine reçineden reçineye değişir. Bir de hand layup işleminde genelde otoklav kullanılmaz.

Yigit-Y
18-04-2010, 13:34
daha kaliteli fotolar olursa yapılan işi daha net görebiliriz ;)

kaymalar olmuş sanki bu fotolarda ;)

COOLFEAR
18-04-2010, 23:24
KELLEPACA
Kullanılan reçinenin özelliğine göre değişir, yanlış bilgi vermeyin. Air cure reçineler de var, otoklav gerektirmeyen. Kürleme işleminin de reçinenin malzeme özelliklerini ne kadar değiştirdiği yine reçineden reçineye değişir. Bir de hand layup işleminde genelde otoklav kullanılmaz.

hand lay up :D= el ile sürülen demek istiyoruz heralde bu arada onada laminasyon epoxy denir
her ne ise bana hangi üründen bahsettigini söylersen(marka) yapılması gereken işlemlerine kadar yardımcı olabilrim .Recine(ki organik temmeli bir katalizördür) carbonla bağ kurmaz kimyasal olarak mükün değil genelde ona epoxy denir sanada onu söyliyim sen yanlış biliyorsun zaten amaç aramidin yada carbonun arasına basınc altında liflere epoxynin ulaşması ve ısı altında kimyasının değişmesi .Zaten karbon fiber bildiğiniz kumastır istenilen sekil verildikten sonra sertlestirilir yoksa asıl halini alan karbon geri eski haline gelmez
Bunuda kaba etimden uydurmuyorum bir akrabam uzun yıllardır karbon fiber deniz gerecleri yapıyor

kellepaca
19-04-2010, 10:18
KELLEPACA

hand lay up :D= el ile sürülen demek istiyoruz heralde bu arada onada laminasyon epoxy denir
her ne ise bana hangi üründen bahsettigini söylersen(marka) yapılması gereken işlemlerine kadar yardımcı olabilrim .Recine(ki organik temmeli bir katalizördür) carbonla bağ kurmaz kimyasal olarak mükün değil genelde ona epoxy denir sanada onu söyliyim sen yanlış biliyorsun zaten amaç aramidin yada carbonun arasına basınc altında liflere epoxynin ulaşması ve ısı altında kimyasının değişmesi .Zaten karbon fiber bildiğiniz kumastır istenilen sekil verildikten sonra sertlestirilir yoksa asıl halini alan karbon geri eski haline gelmez
Bunuda kaba etimden uydurmuyorum bir akrabam uzun yıllardır karbon fiber deniz gerecleri yapıyor

Bunu tartışma konusu haline getirmek istemiyorum ama madem sordun örnek olarak söyleyim Araldite LY5052 modeli reçine Cold-Curing Epoxy Resin diye geçer mesela ve 25 derecede kürlenebilir, istersen datasheetini yollayayım. Ben kimseye biliyorsun bilmiyorsun demedim, sadece reçine illa otoklavda kürlenir demek yanlıştır. Reçine dediğimiz şeyin tonlarca çeşidir var. Tartışmayı uzatmak istemiyorum ama şunu da söyleyim ben de bi yerimden sallamıyorum. 4 senedir Türkiyede bu konuda en gelişmiş tesiste kompozitler üzerinde çalışıyorum ve şu an karbon-epoksi kompozitlerin darbe altında delaminasyonu üzerine yüksek lisans tezimi yazıyorum. İşin içinde olmama rağmen de kompozit konusunu yaladım yuttum diyemem, bu iş dipsiz kuyudur 3-5 senede vakıf olunmaz.

COOLFEAR
19-04-2010, 17:12
:D ya sevmiyorum interneti mimikler belli olmuo :D ben seni sende beni yanlıs anlamısın:D kusura bakma:D

yavuz364
19-04-2010, 17:34
aynen yaa, sırf o yüzden bu kadar tartışma oluyor zaten :) zaten kendimizi anltma konusunda mükemmel edebiyatçılar olmadığımız için iyice sorun oluyor...

:D ya sevmiyorum interneti mimikler belli olmuo :D ben seni sende beni yanlıs anlamısın:D kusura bakma:D

kellepaca
19-04-2010, 22:17

Yok sorun değil, forumda amaç bilgileri paylaşıp doğruya ulaşmak neticede. Kusurluk bir durum yok ortada, selamlar.

ghibli06
28-04-2010, 21:39
arkadaşlar son hallerini çeker koyarım siteye, 3 aydır kullanıyorum kapı kolları orta konsollları... şimdi sırada yeni yaptırdığım kapı çerçevelerinde ;)

bizde amaç tamamen hobby arkadaşlar, elbette uygulamalarımızda yanlışlar olacaktır, uyaran, önerilerde bulunan bütün arkadaşlara teşekkür ederim... açıkçası 10 usd ye bile malolsa fabrikasyon bir carbon vites çerçevesi alacağıma, 100 usd ye malolmuş kendi ürünümü arabamda görmek beni daha çok memnun ediyor ;)

ghibli06
28-04-2010, 21:52
http://img687.imageshack.us/img687/329/dsc6038b.jpg (http://img687.imageshack.us/my.php?image=dsc6038b.jpg)

http://img163.imageshack.us/img163/1125/dsc6039v.jpg (http://img163.imageshack.us/my.php?image=dsc6039v.jpg)

ruudvan
28-04-2010, 22:30
bu iki fotoda dikkat edilmesi gereken olay nedir??bnce maun kaplama araca guzel gıtmıs.

ghibli06
29-04-2010, 09:15
vites çevresi ve de kapı kolları carbon fiber yapıldı, merak eden arkadaşlar vardı zaten ilk resimlerde hangi parçaların yapıldığı adım adım gösteriliyor

ruudvan
29-04-2010, 17:38
o zmn maşallh dıyelım bnde bılıyorum kaplann parçlar oldugunu hatta onlara dıkkat edılmesı gerektıgını ama sıyah cıkmıs hıc detay bellı olmuyor gule gule kullanın..

Frank
29-04-2010, 23:21
guzel bı uygulamaa