PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gran Turismo HD Concept

Pugcu_Atakan
01-01-2007, 23:03
Gran Turismo'yu bilmeyen yarış sever yoktur heralde. PlayStation aldıran oyun olarak listelerde hep üst sıralarda olan ve mükemmel grafikleri ve kontrolleri ile gerçekçi yarış zevkini bizlere tattıran Gran Turismo, bu sefer bir yılbaşı süprizi ile PlayStation 3 Store'da özel versiyonu "Gran Turismo HD Concept" adiyla boy gösterdi.
Gran Turismo HD'nin çıkacağını çok önce duyurmuştu yapımcı firma Polyphony Digital ve Sony. Fakat oyun Gran Turismo 5 değil HD adıyla çıkacaktı ve normal bir oyun gibi ücretli olarak satılacaktı. Oyunculardan firmanın sitesine yağan tepkiler dolayısıyla Gran Turismo 5'in üzerinde çalışmalara devam edileceği ve HD'nin iptal edildiği duyruldu. Gerçekten çok saçma bir stratejiydi ve yerinde bir kararla bu para ve zaman kazanmak için başlanan proje durduruldu. Fakat firma yapılmış olan çalışmalardan bir oyun çıkarmayı başardı Polyphony ve Sony'nin de katkılarıyla Gran Turismo HD Concept adıyla bu oyunu PlayStation Store'da PS3 sahiplerine download edilebilir olarak ücretsiz (tekrar ediyorum, ücretsiz!) olarak yılbaşı hediyesi olarak sundu. PS3 Store'da limitli bir süre için yazıyor, fakat bunun ne kadar bir süre olduğundan bahsetmiyor. Sanırım kısa bir süre sonra para ile satılacaktır. Çok büyük bir rakam beklemiyorum açıkçası.
GT HD'de The Eiger Nordwand adında sadece bir pist var ve toplam 10 araç kullanabiliyorsunuz. Oyunu ilk yüklediğinizde 'Time Trial' bölümünden başka bir şey yok ve seçebileceğiniz sadece bir araç var. 'Time Trial'da hedef süreden önce bitirmeye çalışıyorsunuz pisti. Eğer başarılı olursanız yeni bir araç açılıyor garajda. Böylece toplam 10 araç açabiliyoruz. Sonuncu araç Ferrari! Sonunda Ferrari'yi Gran Turismo'da görmek harika. Okuduğum bilgilere göre güzel bir çalışma yapmışlar ve ileride Ferrari ile çalışmaları sürecekmiş. Oyunla ilgili diğer konulara gelmeden önce tüm araçları sırası ile vereyim.

Suzuki Cappuccino '95
Mazda Eunos Roadster '89
Honda Integra Type R'04
Mitsubishi Lancer Evolution IV GSR'96
Infinity G35 Coupe
Mitsubishi Lancer Evolution IX GSR'05
Lotus Elise 111R'04
Nissan Sky Liner GT-R V Spec II '94
Toyota Celica GT-FOUR Rally Car '95
Ferrari 599'06

Time Trial'da tüm araçları açtığınızda bütün bu araçların 'tuned' versiyonları açılıyor ve ana menüde yeni bir seçenek 'Drift Trial' çıkıyor. 'Drift Trial'da sürenin bir önemi yok. Sizin 'drift' yani viraj dönüşlerindeki aracı sürükleyerek dönüşünüzdeki yeteneğiniz ön plana çıkıyor burada. Dönemeçlere geldiğinizde ekranda içi boş bayraklar çıkıyor ve virajı aldıkça bayrakların içi dolmaya başlıyor. Bütün turun sonunda tüm bunlar puan olarak toplanıyor. Drift kısmı hiç de kolay değil. Burada başarılı olmak için gerek zamanlama gerekse aracınızın ayarları mükemmel olmalı. Aracınızın ayarları demişken hemen açıklayayım neler değiştirebiliyoruz. Oyunda aracınız üzerinde üç önemli modifikasyon yapabiliyorsunuz. Birincisi 'Stability Management'. Bu dönüşlerdeki savrulmayı engelleyen bir kontrol sistemi ve açık veya kapalı oynayabilirsiniz. Eğer Drift yapıyorsanız kapalı olması gerekir ki sistem drifti engellemesin. Bir diğer husus ise 'Traction Control'. Bu bildiğiniz çekiş kontrol olayı. Çekişi 1-10 arası değiştirebiliyorsunuz. Son olarak da ön ve arka tekerleklerinizi ayrı ayrı değiştirebiliyorsunuz. Söylemeden geçmeyelim, oyunu online multiplayer oynayamıyoruz fakat tüm skorlarımız online kaydediliyor ve online 'Rank' ekranında diğer oyuncuların skorlarını ve hatta nasıl oynamış olduklarını görebiliyorsunuz.

Oyunun kontrolleri aynı GT4 'deki gibi. İsterseniz PS2'de kullandığınız direksiyon setinizi USB porttan bağlayıp GTHD'de de aynen kullanabiliyorsunuz. Benim PS2'den Logitech Driving Force Pro setim vardı. Bağlayıp denedim, sorunsuz çalışıyor.

İşte bu kadarcık bir oyun GTHD. Fakat aslında bir sanat eseri. Lütfen screen shot'lara bir bakın. Bunlar %100 oyun içi grafikler! Ben bu kadar gerçekçi bir yarış oyunu hiç bir yerde görmedim. Tek kelimeyle muhteşem. Oynarken izleyenler olayı çözemediler ve bunun gerçek yarış videosu değil oyun olduğunu söylediğimde bir kaç saniye kendilerine gelemediler. Polyphony Digital mükemmel bir iş çıkarmış. Her yeni versiyon ile daha da iyiye gidiyorlar. Gran Turismo 5'in çıkışına neredeyse 1 senelik bir süre var. Bu süre nasıl geçecek bilmiyorum... Son olarak şunu söylemeliyim ki; PS3 sahibi olan herkes mutlaka indirmeli ve oynamalı bu oyunu.

kaynak: www.trgamer.com/yazi.asp?id=2295
oyun içi videosu: www.gran-turismo.com/jp/movie/d485.html

efe-E
02-01-2007, 13:41
abi suzuki cappucino ne ya!!!:D:D:D:D