PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kış lastiği hatta kar lastiği topic'i

XSi
04-01-2007, 10:35
Kimler hangi marka model kullanıyor? Deneyimleri paylaşalım..

Ben bu kış kullanmaya başladım, nokian - hakkapelitta 2, çivili kar lastiği..

***** istanbulda havalar sıcak kar hiç yağmadı nerdeyse, deneme imkanım olmamıştı..

Bayram tatilinde kuzenlerle ılgaza gittik..

Performans karda ve buzda tek kelimeyle harika..15 cm karda bile gidebiliyorsunuz, hatta üzerinde 15 cm kar olan düşük eğimli yokuşları bile çıkabiliyorsunuz.. muhteşem fren performansı var, buzda bile! ılgaz dağına çıkarken ve inerken insanlar merak içinde bakıyolardı nasıl bu kadar rahat gidebildiğime ve durabildiğime...

Ilgaz dan bu sabah geldim, 140-150 km boyunca buzlu ve karlı zeminde gittim, ortalama 90-100 km/h hızla çok rahat gidiliyor, hatta cesaretiniz varsa 140-150 km/h hıza kadar yolu var :) otobüsleri bilirsiniz karda buzda canavar gibi giderler, otobüslerin takıldığı rampaları normal bi asfalt zeminde gider gibi geçebildim..

çiviler hakkında tereddütü olanlar için: evet çiviler biraz ses yapıor ama katlanılmayacak kadar deil, çivilere bişey olmuyor, kuzenimde aynı lastikten 5-6 kıştır kullanıyor, sakin kullanılırsa çivilere birşey olmadığını söyledi.. bende 2 aydır çoğunlukla kuru asfaltta kullandım, ilk günkü haline çok yakınlar..

avantajı: çivili lastik olmasına rağmen kuru havalardada kullanılıyor

fiyat: 185/65 15R ölçüsünde 4 adet için 800 ytl verdim kasım başında.

Mechanix
04-01-2007, 23:20
Pirelli nin kar lastiklerini kullanıyorum,araç 2002 model 1.6 civic otomatik.
20cm karda yokuşlarda bile sıkıntı çekmedim.Çok memnunum,geçen sene aldım,daha 3-4 yıl götürür gibi beni .Eğer sadece kışın kullanırsam tabii.
Karsız havada normal olarak çok gürültülü ve fren performansını düşürüyor tabii. Bunlar normal şeyler. =) Kar yağsın artık ama beeeee !

senna
05-01-2007, 11:48
bri lm20 var iki kıştır adac en iyi lastik mi ne seçmiş ben aldıktan sonra:D

gerçekten güzel lastik mustafanın dediği pirelliyide düşünmüştüm sonra lm20yi aldım ikiside birbirine yakın lastikler olabilir muhtemelen

iki otomobilde lm20 kullanıyorum ***** bolu da buz kar vs nisana kadar falan devam eder bazı yollarda normalde zincir kullandığım yerleri çok rahat geçtim lm20 ile memnunum

gürültü seviyesi pek fazla değil bu yaz yeni lastik alırsam belli olur zaten ne seviyede olduğu eski lastiklerime güvenmiyorum o yönden

VTEC®
05-01-2007, 22:40
walla nokian kullanıyorum daha kar performansını deneyemedim ama yakın zamanda kartepeye bi seyahatim var ve çok güveniyorum açıkcası fren performansı zayıf kuru zeminde ve süratli kullanımlarda yumuşuyor. ama tabi doğal karşılamalıyız bakalım ilk kışı geçireceğim kar yağınca yeni tecrübeleri aktarırım

redr9
06-01-2007, 11:11
Bende Milestone diye bir lastik kullanıyorum.Geçen sene lastikcimin tavsiyesi üzerine aldım.İtalyan üretimi olduğu yazıyor lastik üzerinde.500km yaptım ya da yapmadım.Dağ,tepe,bayır kullandım kusursuz bir kar lastiği diyebilirim çok memnun kaldım.Ve neredeyse asfaltta en az ses yapan kar lastiği diyebilirim,yok denecek kadar az safhada bir sesi var..

G_TT_I
06-01-2007, 16:57
Bende kar lastigi yok olsada hiç bişey ifade etmez :D
Herkez otoparktan cıktı ama bnm araba sadece yattı :hahaha:
anca her kıs arabayı yukselticem lastik takıcam.

Ama kar boyunca taksiciler ile kanka oldum lassa modelini hatırlamıorum adamlar korkusuzca her yere giriyolar, hatta kadikoy tarıfında onumuzde x5 bayaa kastı yokusu cıkamadı o sahin ile x5 in yanından cok rahat gectik.

Fakat civili lastik istanbulda nekadar iş yapar bilemicem cunku genelde ana yolarda hiç kar olmuyo ara yollar kotu oluyo, kuru ve hızlı yolarda biraz sakıncalı olabilir.

grkm
07-01-2007, 14:16
lassa snowways ..

PASAKIZI
08-01-2007, 09:20
ben fulda kullanıyorum 2 tane taktım.. civili deil . ıslakta araba cok kayıyo .. karda henuz bu lastikle denemedim ama herkes iyi diyor.

13 inc janta taktım bide araba kendini sasırdı :)

istanbul içinde civili lastik gerekiyomu cidden merak ettim

FaTiH44
08-01-2007, 11:57
istanbul için çivili lastik gerekmez.çivili lastik kuru zeminde hem çok ses yapar hemde asfalta zarar verir.

lassa snowways 2+ kullanıyorum,ıslakta gayet iyi ama karda denemek nasip olmadı daha:)

ef186
09-01-2007, 05:55
Kar Lastiği olsada Karda gidebiliceğimi düşünmediğimden karda garajda Brandasının altında uyku modu ...
Ama nokian denemiştim testlerini izledim birçok arkadaşımda kullanmakta mükemmel bi seçim derim ben Nokian için ....

PASAKIZI
09-01-2007, 09:22
bugraaa 4 çeker yakısır sana kar lastikli :)

serkan yazıcı misali :P

Dynatech
09-01-2007, 13:49
Michelin Alpine..Tek kötü yanı lastik bitmese bile en fazla 2 sezon ömrü, çok çabuk sertleşiyor..Yoksa buzda bile mükemmel...