PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbomu Supercharger Mİ ?

mitac
01-12-2005, 16:16
sizce hangisi daha performanslı ve araca zararı daha az

mitac
01-12-2005, 16:17
2 seçeneğiniz olsa hangisini taktırırdınız

mitac
01-12-2005, 16:18
zararı derken devir çevirme ve motor ömrü açısından hadi bakalım yorumlarınızı bekliyorum bu doğrultuda aracıma 2 sinden birini uyguliicam :) buyrun

grkm
01-12-2005, 16:26
bu konuyu açacak daha güzel bir yer olamazdı :D

öncelikle önlemini aldıktan sonra hiç birşey zararlı olmaz. Turboya göre piston yazılım v.b şeyler uygulandıktan sonra hiç bir sorun yaşamazsınız(nadirende olsa aksaklıklar çıkmaktadır tabi..)

400 e kadar SC sorasında TC affetmezz... Rollingte

tabi sadece sizin aracınız için konuşuyorum. SC nin lag yani ani gazlarda boşluk yaşatma durumu yoktur. Turbo ise ayak gazdan çekilmesiyle boşaldığı için tekrardan dolması için zamana ihtiyaç duyar. Bu nedenle çok kısa bir gaz tepkisizliği ve ardından gelen boostla araç yerinden ok gibi fırlar...

Bence TRde TC uygulatmak daha kolay ve daha az masraflı

gcapraz
01-12-2005, 16:51
supercharger bana sorarsan
her an her dakika her saniye ekstra güç
başka bişiye de gerek olmuyor eger kit olarak alırsan....

mitac
01-12-2005, 17:05
turbonun performansı daha yüksek diye biliyorum ama ?

Manimillion
02-12-2005, 15:09
Konuyu dogru baslik altina tasidim. Lutfen yeni konu acarken biraz daha dikkatli olalim.

lumpenst
10-03-2006, 13:45
bence ikisini de birarada takmak en güzeli
misal:
http://www.dp-engineering.nl/cars/antwan/206-twin-turbo3.jpg
http://www.dp-engineering.nl/cars/antwan/206-twin-turbo4.jpg
tabi bu biraz abartmış o ayrı :) 2 turbo ve bir süpercharger

miniks
10-03-2006, 16:33
iii hoş güselde bence SC nin bir etkisi olmuordur gereksiz gibi

CTG
10-03-2006, 17:33
iii hoş güselde bence SC nin bir etkisi olmuordur gereksiz gibi

turbo kendine gelene kadarki kısmı sc dolduruo ölen alt devirleri kurtarıo sc öyle sistemlerde benim bidiğim

miniks
11-03-2006, 09:57
ewet olemıs...

bu konuya glınce bence hazır kıt olarak aracına SC varsa dırekt al hıc dusunme bence. obur taraftan TC daha ıı olucaktır daha fazla guc alıcaksın ewet ama bır okadar malıyet ve de zahmet yasayacaksın.
aracıma SC olsa su dakka durmam. agzı yanan yogurdu ufleyerek yermıs :)

miniks
11-03-2006, 10:32
turbo kendine gelene kadarki kısmı sc dolduruo ölen alt devirleri kurtarıo sc öyle sistemlerde benim bidiğim

iide twin turbo arac farkındaysan alt deviri toparlayan ufak bir turbo var zaten yani bir devirden sonra SC nin etkisinin kaldıgını sanmıorum

Oz`
11-03-2006, 10:37
peki Wortech gibi bi Sc takarsan neolucak 1 e1 turbo gibi tepkileri var

miniks
11-03-2006, 10:49
bana mı soruosun

CTG
11-03-2006, 12:29
iide twin turbo arac farkındaysan alt deviri toparlayan ufak bir turbo var zaten yani bir devirden sonra SC nin etkisinin kaldıgını sanmıorum

ehhe ben tek tc+tek sc gibi düşünmüştüm o resmi görmemişim :)

grkm
11-03-2006, 14:52
miniğim seni yanlı$mı anladım bilmiyorum ama SC devir arttıkça basıncını arttırır (kayı$tan tahrik almasından ötürü)

coolvtec
11-03-2006, 14:56
Vortech turba mantığı ile çalışsa da teknoloji olrak çok geride kaldı bence. Örneğin bir VTEC de 6000 devşrden sonra anca doldurmaya başlıyor kullanıcıların soeldiğine göre. Yeni GT serisi turbolarda sonra Vortech in pek bir şansı yok. Twin Screw superchargerlar olabilri ama onda da boost control yapılamıyor vs bir turba ile karşılaştırdığında örneğin 10psi de alınan güç daha düşük. Örneğin 10psi de turboda 300hp alıyosan, bu chargerda max 240-250 bence.

miniks
11-03-2006, 15:42
miniğim seni yanlı$mı anladım bilmiyorum ama SC devir arttıkça basıncını arttırır (kayı$tan tahrik almasından ötürü)

yaww tamam tek başına eyvallaha ta çift turbo olan bir motorda hiç bir etkisi olmuyacagından bahsediorum ben

grkm
11-03-2006, 15:47
yaww tamam tek başına eyvallaha ta çift turbo olan bir motorda hiç bir etkisi olmuyacagından bahsediorum ben
onlar extra ücrete tabidir :p

Oz`
11-03-2006, 17:34
beyler FLOW denen bişi var bastığı basınc miktarı büyüdükce beygirin artar

her turbonun her Sc nin flow miktarı var ve şöle bişi var SC corvette Twin Turbodan Daha çok beygir çıkarıyor beyler

grkm
11-03-2006, 17:47
cause its made by USA

amerikanlar turbodan çok SC severler

prodrive
22-03-2006, 11:53
arkadaşlar performans kadar dayanıklılık problemleride var. Geçen yaz yaşadığım olay turbo dizel bmw daha rodaj aşamasında yatak sardı.
Zaten turboda devamlılık istiyorsanız ısınma problemine ve yağlama problemine çözüm bulduğunuz sürece bu makinalardan hiçbir zarar gelmez.

Birde turbo da ve sc de ilk ortak kullanımı yanlış hatırlamıyorsam hani efsanevi lancia ortadan motorlu bir ralli arabası vardıya onda kullanılmış.(delta integralle değil)

Benim görşüm turbo daha iyidir çünkü sizin mevcut olan gücünüzden yararlanmadan bir güç üretimi saglamaktadır

miniks
29-03-2006, 14:21
her turbonun her Sc nin flow miktarı var ve şöle bişi var SC corvette Twin Turbodan Daha çok beygir çıkarıyor beyler

ne yapmak lazım sımdı corvette alıp SC mı yapalım yani onu mu demek ıstedın :) ;)???

VteC_MaNiaC
29-03-2006, 20:50
walla SC li bi araba hep hayalim

DB533
15-09-2006, 00:09
konu baya uzamıs sonuc ne sc mi tc mi

XSi
15-09-2006, 22:54
turbocharger genel olarak daha efektif, çünkü basıncı regüle eden wastegate vardır..

superchargerların da iki tipi var biri centrifugal tipli yani salyangozlu sc'ler devir arttıkça basınç artıığı için gücü pik olarak verirler geniş bir powerband olmaz (vortech civic si (b16) - 272 hp, ama devir bandı bi turbo sistemindeki gibi güç üretmiyor) corvette, camaro gibi alt devirleri zaten torklu olan, peak olarak güç ihtiyacı olan motorlarda sc işe yarar

bi de root type denilen sc ler var, jackson racing mesela, hatta mercedessin kompressor diye anılan motorlarındada root type sc vardır, bunların avantajı basıncı düşük devirlerden itibaren sağlarlar dolayısıyla geniş bi powerband olur, ama adyabatik olarak verimleri düşüktür buda aynı basınç miktarıyla daha az güç ürettikleri anlamına gelir

bana göre sonuç: turbo

sami_z01
15-09-2006, 23:36
selam

centrifugal SC 1 ornek vereyim power band konusunda

max flow =4000 cfm
max boost 45 psi
inducer dia=6
exduser dia=5.5
inlet hose =6

MAX HP=2300 F3R procharger

netice olarak turbo lar hakikaten SC ye oranla daha yuksek guc uretirler
ama yeni nesil SC leride yabana atmamak lazim..

herzamanki gibi kombinasyon ve ne amacla kullanilacagi onemli 1 baslangic

saygilar
sami

halilcakir
15-09-2006, 23:59

Resimleri göremedim açılmadı dostum ama sen bi-turboyla karıştırıyorsun sanırım

halilcakir
16-09-2006, 00:02
beyler FLOW denen bişi var bastığı basınc miktarı büyüdükce beygirin artar

SC corvette dyno sheet koyulur:D

miniks
16-09-2006, 10:31
Resimleri göremedim açılmadı dostum ama sen bi-turboyla karıştırıyorsun sanırım

ilk sayfada resmi var

miniks
16-09-2006, 10:33
artık yok bende gördüm

ama senin dediginide anlamış degilim biturbo ile twin turbo arasındaki fark nedir ?

halilcakir
16-09-2006, 10:35
artık yok bende gördüm

ama senin dediginide anlamış degilim biturbo ile twin turbo arasındaki fark nedir ?

Bende baya düşünmüştüm bunu ama öğrendiğim kadarıyla V8 bir motoru örnek alırsak twinde biri 4 silindiri biri diğer 4 silindiri besliyor bi-turboda ise dediğin gibi biri alt devir diğeri üst devir için orjinal supralarda olduğu gibi...

miniks
16-09-2006, 10:43
bende şöle söliim ozaman sana bende bir adet de safran var 3.0 V6 bu safranın bir de bi turbo olanı var onda kullanılan motor benim motorun aynısın tek fark var iki adet turbosu var ve v6 oldugu iiçin zaten 2 turbosu var yani 3 silindire bir turbo 3 silindire bir turbo gelio ama arac safran biturbo diye gecio

yani bi demek twin demek anlamına gelio

senin bahsettigin konu sadece turbonun ne amaçla kondugunu bildirir ki onlarda tiwin dir yada bi dir her iki tabir de kullanılabilinir bu işlemlerde

yalnız gene ekliyeyim bende cok ii bilmiorum senin yürttügün mantıga göre bende bişey söledim

halilcakir
16-09-2006, 11:06
Hımm bi =twin dir belki emin değilimde anlattığım gibi çalışmaları farklı olarak biliyorum...Neyse konu baya dağıldı bende turbo diyorum:)

tunERkan
16-09-2006, 11:20
şehir içnde turbo daha avantajlı diye düşünüyorum. o yüzden turbo diyorum.

efe-E
16-09-2006, 11:31
"bi" artarda eklenmiş 2 turbo demek dğil mi

senna
16-09-2006, 12:01
bi turboda tubroların specleri aynı olur(rb26) twin turbo yada squental turbo da ise biri küçük diğeri büyük olur(2jz)

MUGENPOWE®
16-09-2006, 12:23

sehır ıcınde sc daha avantajlı dıe bılıyrm cunkı alt dewırler da canlı oluyor sclerde pek anlamam ama bılen hocalarımıs anlatırlar :D

CanAwaR
16-09-2006, 13:25
bi turboda tubroların specleri aynı olur(rb26) twin turbo yada squental turbo da ise biri küçük diğeri büyük olur(2jz)

+1 orjinal çift turbo supradada 2 turbo war ama biri küçük biri büyük alt dewirlerde boost işi küçügün üst dewirlere çıktıkça büyük turbo da ideal doluluguna ulaşıyo tabi... supra da aynı manifold üzerinde yer alıyor(sıralı 6 silindir) we aralarında klepe war,bu klepe sayesinde dewir arttıkça büyük aktif hale geçiyodu...

miniks
16-09-2006, 13:31

tam tersine şehir içinde SC herzaman daha avntajlıdır cünkü boost un gelmesini beklemiosun

levent
16-09-2006, 15:28

+twinturbo ard ardına bağlanırdı dimi efe'nin dediği gibi?

orc
16-09-2006, 20:41
turbo... cafff cufff... :D:D

XSi
16-09-2006, 23:06
twin turbo yada bi-turbo biri büyük biri küçük demek değildir

skyline rb26dett her 2 turboda tamamiyle aynı büyüklüktedir (t25 türevi), rs4 (bi-turbo diye bilinir kendisi) ondada 2 turbo da aynıdır (KKK K04)

tek büyük turbo yerine aynı basınçta aynı miktarda havayı basabilen 2 daha ufak turbo kullanmak, daha iyi bir response daha düşük bir lag demek oluyor

XSi
16-09-2006, 23:08
tam tersine şehir içinde SC herzaman daha avntajlıdır cünkü boost un gelmesini beklemiosun

senin dediğin root tipi SC lerde (kompressor, jackson racing vs.), centrifugal (salyangoz tipli) sc lerde boost en üst devirlere yakın çıkıyor meydana, alt devirlerde az etkili