PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Detailing Ustalarına Sorular

Akın-S2K
08-03-2010, 13:41
Arkadaşlar benim bu detailing işi ile ilgili kafamda bisürü soru oluştu ve bunlara bu işi bilen arkadaşlardan yardım alarak cevap almak istiyorum.

Forumu biraz gezdim detailing ile ilgili ama sanırım herkez bilgi sahibi olduğu için sürekli bir takma isimle alışveriş söz konusu (915,dual - action , rotary vb...)

Belkide benim gibi bu işe başlamak isteyenlerede yanıt olur bu konu.

Şimdi ben bir polisaj makinası almak istiyorum ama bununlada bitmiyor nasıl uygulamam gerektiğinide öğrenmek istiyorum.Mesela NXT cilayı makina ile mi yapmalıyım yada Collinite ürünlerini?

Makina ile yapmam gerekiyorsa bunlara sünger , keçe felan ne almalıyım?Hangi cilayı hangi sünger ile kullanmalıyım?Cilayı arabanın üzerinde nekadar süre bırakmalıyım?Silmek için hangi bezi önerirsiniz?

Teşekkürler

desibel
08-03-2010, 15:46
bu konuyu incelerseniz çoğu sorunuza cevap bula bilirsiniz ;)

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=27610

yani başlıyosan eğer makina işine girme derim pedle çok rahat uygulaya bileceğin malzemeler var senin için kısa bi liste yapıyım

nxt car wash,caly bar kil,glaze 07,nxt 2.0 wax,collinte 915 wax.meg Ultimate Quik Detailer
mikrofiber yıkama eldiveni,mikro fiber cila bezleri,mikro fiber kurulama bezi, bide uygulama pedleri
bunlar ürünlerin isimleridir aldığın ürünleri yazarsan nasıl uygulanacağını herkez cevaplar

Akın-S2K
08-03-2010, 15:48
Konuya iyice bakacağım.

Elimde Meguiars'ın bütün amatör ürünleri var açıkçası jant temizleyicisinden fırçasına bezlerinden yıkama eldivenine herşey var.

Saro-Ş
08-03-2010, 15:48
Aynen dha yeni başlıyosan makina biraz ağır kaçar ilk olarak matör olarak uygulama yaparsan daha iyi olur

desibel
08-03-2010, 15:55
Konuya iyice bakacağım.

Elimde Meguiars'ın bütün amatör ürünleri var açıkçası jant temizleyicisinden fırçasına bezlerinden yıkama eldivenine herşey var.

maşallah :)

nxt car wash,caly bar kil,glaze 07,nxt 2.0 wax,collinte 915 wax.meg Ultimate Quik Detailer

bu ürünleri uygulaman yeterde artar bile aracın için ;)

collinte 915 yaksa elinde formdan sana yardımcı olurlar clay bar kil ayda bir de yapsan olur şüle bi örnek veriyim sana bu resimde 915 uygulanmamış hali 915 daha parlatıyo bu ürünlerle senin aracın tabiri caizse yanar :)

http://i1003.hizliresim.com/2010/3/8/4656.jpg (http://urlal.com/dqqf)

desibel
08-03-2010, 16:01
Tabi boyan düzgünse bu ürünler işini çok rahat görür şayet boyan portakal boyaysa küçük çizikler varsa pro uygulama ister

seref1
08-03-2010, 16:18
Ultimate Quik Detailer'i nxt den öncemi atmam gerekir yoksa sonramı? bide daha önce hc nxt uygulamadğm içn biraz acemiyim.nxt uygulamasını nasl yapmam gerekir basından biri bi anltsa puf noktalarını filan:)

M.A.D
08-03-2010, 16:23
nxt pede tavşan moku kadar sıkılır sonra gözüne kestirdiğin panele ufak yuvarlaklar halinde döne döne geniş yuvarlaklar oluşturcaksın, ama bayağı ince katman oluşturman lazım, yoksa çok beklersin kurumasını, ince katmanı bayağı bi yedirdikten sonra
kurumasını bekleyeceksin, toz haline geldikten sonra mf bezle temizleyip mis gibi yapacaksın :)

uqd yi önce de sonra da yapabilirsin farketmez ben en son yaptım nxtnin üstüne..

seref1
08-03-2010, 16:24
yedirirken bastıra bastıra dötümüzden ter gelene kdarmı yapıcaz yoksa normalmi:D

Akın-S2K
08-03-2010, 16:35
Tabi boyan düzgünse bu ürünler işini çok rahat görür şayet boyan portakal boyaysa küçük çizikler varsa pro uygulama ister

Arac 10.000km de sıfır aldım ve yağmurda çamurda kullanmıyorum sadece hafta sonları felan biniorum boyasına iyi baktım aslıdna parlaklık iyi ama sanki biraz biraz kendini kaybediyor gibi.Aracıı hep meguars yıkama bezi ve NXT şampuan ile yıkadıktan sonra ultimate quick detailer geçiorum

M.A.D
08-03-2010, 17:03
yedirirken bastıra bastıra dötümüzden ter gelene kdarmı yapıcaz yoksa normalmi:D

yani normal derecede çok hafif değil tabi , orta derece okşaya okşaya :) aşırı bastırmaya gerek yok polish olmadığından.. tabaka oluşturmak amaç :)

Akın-S2K
09-03-2010, 09:47
yani normal derecede çok hafif değil tabi , orta derece okşaya okşaya :) aşırı bastırmaya gerek yok polish olmadığından.. tabaka oluşturmak amaç :)

çok güzel tip oldu bu tşkrler.

Tholl-ga
09-03-2010, 09:58
http://toolmonger.com/wp-content/uploads/2007/07/post-carwax.jpg

bu şekilde sürülmeli

ps:wax ın cinsine göre bu görünen yoğunluk değişebilir.

Çağrı
09-03-2010, 13:54
akın goruselım detaylı konusalım bakalım..

Akın-S2K
10-03-2010, 08:47
akın goruselım detaylı konusalım bakalım..

okidir......

PNR05
02-07-2010, 17:17
http://toolmonger.com/wp-content/uploads/2007/07/post-carwax.jpg

bu şekilde sürülmeli

ps:wax ın cinsine göre bu görünen yoğunluk değişebilir.

Burada çok fazla sürülmemiş mi yahu? Yada tam ideali bumudur?

ozKn
02-07-2010, 19:03
Waxı ultra ince sürmekte fayda var :)

xxman
02-07-2010, 19:14
O şekild kalın sürülmesi korumanın daha iyi olmasını sağlamıyor.

Sadece daha fazla yorgunluğa yol açıyor.

ahmetuygur
02-07-2010, 19:16
akın kafayı mı yedın s2k boyası ne kadar kötü biliyorsun usta ellere bırakmalısın bu işi aksi taktirde boyayı eline alırsın boya yanar vernigi alırsın falan daha cok ıs cıkar hepsını gec yaptıgında kesın hare kalıcak harelerı gıdermek sorun deıglde geregı yok usta bırı yapsın sorna elle cilaya devam

eguler951
11-07-2010, 15:08
Merhaba arkadaşlar 2009 D4D Siyah Corolla comfort sahibiyim.2009 agustosta SONAX'ta ''Nano GUARD'' uygulatmıştık araca.Bu yaz babamın bir arkadaşı pasta cila yapacak aracımıza.Fakat ben ürünleri kendim alayım istiyorum.Neler tavsiye edersiniz kaliteli olarak?
Birde bugünlerde yağmur yağıyor ***** , yağdıktan sonra sokaktaki araçlar kuruduğunda bizimki hala aynen ıslak kalıyor acaba Cilanın bir etkisimi çok merak ediyorum?
Teşekkürler

xxman
11-07-2010, 15:20
Merhaba arkadaşlar 2009 D4D Siyah Corolla comfort sahibiyim.2009 agustosta SONAX'ta ''Nano GUARD'' uygulatmıştık araca.Bu yaz babamın bir arkadaşı pasta cila yapacak aracımıza.Fakat ben ürünleri kendim alayım istiyorum.Neler tavsiye edersiniz kaliteli olarak?
Birde bugünlerde yağmur yağıyor ***** , yağdıktan sonra sokaktaki araçlar kuruduğunda bizimki hala aynen ıslak kalıyor acaba Cilanın bir etkisimi çok merak ediyorum?
Teşekkürler

*Kil - Marka Farketmez

**Uygun Çizik Giderici (Makina ile uygulanacaksa Menzerna ürünlerini öneririm, elle
uygulanacaksa AG SRP)

***Glaze - Araç Koyu renkli ise uygulayabilirsiniz, ekstra parlaklık verir. Meguiar's Glaze 07 yada Poorboy's Black Hole Show Glaze öneririm.

****Wax (FK1000P (Glaze uygulayacaksanız tercihiniz bu olmamalı), Colli 915, Colli 476S, Meguiar's M16 katı waxlarını öneririm )

Boya koruma olduğu zaman aracınızda su birikmesi normaldir, araç hareket ettiğinde su iticiliğinden ötürü sular akıp gider.

eguler951
13-07-2010, 23:40
*Kil - Marka Farketmez

**Uygun Çizik Giderici (Makina ile uygulanacaksa Menzerna ürünlerini öneririm, elle
uygulanacaksa AG SRP)

***Glaze - Araç Koyu renkli ise uygulayabilirsiniz, ekstra parlaklık verir. Meguiar's Glaze 07 yada Poorboy's Black Hole Show Glaze öneririm.

****Wax (FK1000P (Glaze uygulayacaksanız tercihiniz bu olmamalı), Colli 915, Colli 476S, Meguiar's M16 katı waxlarını öneririm )

Boya koruma olduğu zaman aracınızda su birikmesi normaldir, araç hareket ettiğinde su iticiliğinden ötürü sular akıp gider.
xxman teşekkür ederim.2009 araca makina vurdurmak doğrumudur?aracım siyah renkte.