PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Crash test 1959 Chevy Bel Air

maf
15-03-2010, 23:23
:icon_tup::D:icon13:
cJrXViFfMGk

gokhan035
15-03-2010, 23:28
e normalde tank gibi olmuyomuydu bunlar yaw :)

akucukdogan
15-03-2010, 23:43
Enteresan olmuş cidden bende bu eski araçları çok sağlam bilirdim..

ALPER-VNS
15-03-2010, 23:49
yuh ne dandikmiş :)

CasabLanca
15-03-2010, 23:54
yeni aracı ön plana çıkarmak için olabilir :D

nicomedia
15-03-2010, 23:54
arkadaşlar kesin fake...
bizde daha düne kadar 64 bel air vardı.. babamın tek tutkusu idi..
şöförlügü 64 bel airde ögrendim ben..
bikere duvara bi kere de agaca çarptım 15imde körpeydim :D ama tamponda en ufak bi hasar dahi olmadı.. süratliydim hatta ön camdan cıkacaktım neredeyse
çelik o arabanın bi çok yeri...
hele bu yeni chevy ile kafa kafaya gelsin varya önden girer arkadan cıkar...
yok böyle bir video.. o şase kagıt gibi bükülecek hee mümkün deil...

maf
16-03-2010, 00:00
kalın sac+heybet:icon13:
inse sac+mühendislik:icon_tup:

gokhan035
16-03-2010, 00:03
arkadaşlar kesin fake...
bizde daha düne kadar 64 bel air vardı.. babamın tek tutkusu idi..
şöförlügü 64 bel airde ögrendim ben..
bikere duvara bi kere de agaca çarptım 15imde körpeydim :D ama tamponda en ufak bi hasar dahi olmadı.. süratliydim hatta ön camdan cıkacaktım neredeyse
çelik o arabanın bi çok yeri...
hele bu yeni chevy ile kafa kafaya gelsin varya önden girer arkadan cıkar...
yok böyle bir video.. o şase kagıt gibi bükülecek hee mümkün deil...

bize mantıklı açıklama yap kerem :D bende senin gibi düşünüyorum ama video da fake değil gibi sanki be yaw, ama bu da bütün amerikanlar dayanıksız anlamına gelmez tabi ki de, amerikanlarında kendi içlerinde dayanıksız belli seriler vardır belki de

maf
16-03-2010, 00:06
"Insurance Institute for Highway Safety" güvenilir bir kuruluş bence.bende çok şaşırdım :)

KorkuluRuya
16-03-2010, 00:09
arkadaşımda orjinal 1961 model mercedes 230sl.sanırım tam bilmiyorum.arabasını kriko ile kaldırmayı denemiş..araç yerinden oynamamış.içine göçmüş.

nicomedia
16-03-2010, 00:20
bize mantıklı açıklama yap kerem :D bende senin gibi düşünüyorum ama video da fake değil gibi sanki be yaw, ama bu da bütün amerikanlar dayanıksız anlamına gelmez tabi ki de, amerikanlarında kendi içlerinde dayanıksız belli seriler vardır belki de

kanka mantık şu :)
bu arabalarda bi şase var allah korusun kafa kafaya gelme.. hele o tamponlar tampon ayakları bildigin çelik :)
yani yavaş çekimlerde izliyoruz ya bükülüyo kagıt gibi.. kalıbımı basarım o kadar kolay deil :) yani bunun bi izahı yok ya duvara ya agaca cıkman lazım anlamak için :D
yani ince sac+mühendislik demiş ya bi arkadaş öle bi mühendislik yok :D bu aracı bu hale getirebilecek ;)

maf
16-03-2010, 00:24
:D
2IDfP7gPskA

E.Güleç
16-03-2010, 01:37
:D
2IDfP7gPskA

tam olarak ne diyo bu amcam çözemedim pek :P

maf
16-03-2010, 01:49
fake olmadığı konusunda videolu bir çalışma yapmış şase yapısı vsvs:D

Ome_RS
16-03-2010, 01:51
o değilde benm bu carpma testi videolarında su kaza anında olusan yukle yerinden fırlıyan farlar fena hosuma gidiyo :D:D

S.Özeren
16-03-2010, 01:55
çok ilginç

maf
16-03-2010, 01:59
bu konuda yanlız olduğu düşünüyorum:D

CallMeInsane
16-03-2010, 02:00
şöyle açıklayayım durumu be bel aire çarpan malibu safkan bi malibu yani bizim burda satılan dayvuu chevy lerden degil ondan dolayı böyle bir sonuç normal adamların 65 te yaptıgı arabalar şimdiki çog arabayı perte cıkarıyorken 2000 li yılların araçlarının eskilerini ezmesi dogal

Low-Rider
16-03-2010, 02:03
şöyle açıklayayım durumu be bel aire çarpan malibu safkan bi malibu yani bizim burda satılan dayvuu chevy lerden degil ondan dolayı böyle bir sonuç normal adamların 65 te yaptıgı arabalar şimdiki çog arabayı perte cıkarıyorken 2000 li yılların araçlarının eskilerini ezmesi dogal

Eski araçların güvenli olduğunu mu savunuyosun?

Bence eski amerikanların crash testlerini izle bir

CallMeInsane
16-03-2010, 02:04
tam olarak ne diyo bu amcam çözemedim pek :P

adan diyorki bel airin şasesi ki ( x bone frame s2000 dede kullanılıyor :D ) şöför kabininin altından keşilmiş :D ki haklı olabilir

CallMeInsane
16-03-2010, 02:05
Eski araçların güvenli olduğunu mu savunuyosun?

Bence eski amerikanların crash testlerini izle bir

eski araçlar sağlam güvenli değil gidip golf 1 in kini izlersen papates oldugunu görürsün gel benim arabayla girelim bi reno 9 a istersen :D

Low-Rider
16-03-2010, 02:08
Ya golf1 de patates r9 da patates eski amerikanlarda patates , bizdede var dodge dart(hatta satılık:D).

Çocukken hep çok sağlam sanardım o heybetli görünüşünden ama videoları izledikten sonra fikrim değişti:D

CallMeInsane
16-03-2010, 02:12
şu crash testleri bi paylaşsana bizde izliyelim

x body nova 100 km hızla duran araca girdiginde tamponu rabyatöre kadar bile gelmiyoken a ve b body araclarda o dediğin hasarlar mümkün deil ayrıca eski amerikanların crash testimi war ki ?

CcRider
16-03-2010, 02:16
Fake degil malesef gerçek.O tarihlerde güvenlik önlemleri şu anki kadar gelişmiş degildi sanıyorumda henry earl job bu tasarımı yaparkende bunları düşünmemiştir o zamanlar için çıgır açan bir araba tasarımı olarak görülmüştür.
Neyse videodada benim anlatmak istedigim şasi yapısı anlatılmş 59 dan 64 yılına kadar aynı şase kullanılmış ve gerçekten saglam degiller videodada adam şasi yapısını göstermş sadece motor kısmı ve arkada difransiyel kısmı geniş resimdeki gibi şase ortada birleşiyor papyon şase diyorlar bu yapıya yanılmıyorsam.Tampon direk şasiye baglı oldugu için darbeler direk sase tarafından emiliyor hiç bir esneme payı yok.Orta kısmında hiç bir destek bulunmadıgı için direk kırılıyor.Bu şaseyi kullanan 59 64 model chevroletlere dikkat ederseniz belinin kırık oldugunu görürsünüz yani arka tarafları sarkar özellikle direksiz modellerde orta kısımlarında taşıyıcı bir kuvvet olmadıgı için esner.Şasinin orta kısmını aşagı yukarı 20 cm kadar bir kare olarak düşünün onun dışında orta kısımıda şaseyi güçlendirecek kupayı baglayacak hiç bir yapı yoktur.Ama bu test 73 impala ile yapılsaydı belki sonuç farklı olurdu çünkü 73 yılından itibaren amartisörlü tamponlar konulmaya başladı ve bu tamponların 50 kilo kadar agırlıgı var fazla bile olabilir o yüzden ciddi bir yapıya ve farklı bir şaseye sahipler.Chevy mühendisleride bu 59 dan itibaren kullandıkları şaseyi 65 yılında değiştirmişler 92 93 yılına kadar aynı benzer şasi kullanılyor

CallMeInsane
16-03-2010, 02:16
http://www.youtube.com/watch?v=zrYegMZIY4o
en esiki bunu bulabildim gm im rezalet tasarımlarından yarım şase bi aracı

CcRider
16-03-2010, 02:21
adan diyorki bel airin şasesi ki ( x bone frame s2000 dede kullanılıyor :D ) şöför kabininin altından keşilmiş :D ki haklı olabilir

x şasi tamamda s2000nde kullanılanla 59 yılında kullanılan şasiyi karşılaştırmak mantıksız olurki aynı yapıya sahip degiller.

CallMeInsane
16-03-2010, 02:24
doru s2000 in şasesinde papyonun 2 kulagı arasında destek war

chevy_Boy
16-03-2010, 02:31
Fake degil malesef gerçek.O tarihlerde güvenlik önlemleri şu anki kadar gelişmiş degildi sanıyorumda henry earl job bu tasarımı yaparkende bunları düşünmemiştir o zamanlar için çıgır açan bir araba tasarımı olarak görülmüştür.
Neyse videodada benim anlatmak istedigim şasi yapısı anlatılmş 59 dan 64 yılına kadar aynı şase kullanılmış ve gerçekten saglam degiller videodada adam şasi yapısını göstermş sadece motor kısmı ve arkada difransiyel kısmı geniş resimdeki gibi şase ortada birleşiyor papyon şase diyorlar bu yapıya yanılmıyorsam.Tampon direk şasiye baglı oldugu için darbeler direk sase tarafından emiliyor hiç bir esneme payı yok.Orta kısmında hiç bir destek bulunmadıgı için direk kırılıyor.Bu şaseyi kullanan 59 64 model chevroletlere dikkat ederseniz belinin kırık oldugunu görürsünüz yani arka tarafları sarkar özellikle direksiz modellerde orta kısımlarında taşıyıcı bir kuvvet olmadıgı için esner.Şasinin orta kısmını aşagı yukarı 20 cm kadar bir kare olarak düşünün onun dışında orta kısımıda şaseyi güçlendirecek kupayı baglayacak hiç bir yapı yoktur.Ama bu test 73 impala ile yapılsaydı belki sonuç farklı olurdu çünkü 73 yılından itibaren amartisörlü tamponlar konulmaya başladı ve bu tamponların 50 kilo kadar agırlıgı var fazla bile olabilir o yüzden ciddi bir yapıya ve farklı bir şaseye sahipler.Chevy mühendisleride bu 59 dan itibaren kullandıkları şaseyi 65 yılında değiştirmişler 92 93 yılına kadar aynı benzer şasi kullanılyor

:icon_tup::icon_tup: yeni birçok araç akordion gibi katlanırken darbeyi emiyor fakat bizim amerikanlarda maalesef pek öyle degil. gerçi 65 benim fıstık:D ama yinede hepimizin Allah kazadan beladan korusun

CcRider
16-03-2010, 02:35
doru s2000 in şasesinde papyonun 2 kulagı arasında destek war

yanlış anlamışsın sanırım ben s2000 binin şasesini bilmiyorum ama 59 un şasesini biliyorum izmirde ustam genellikle amerikanların şasesini yapıyor kendi agzıyla söylüyor bu şasenin göründügü gibi olamdıgını ben sadece 50 yıl önceki teknoloji ile şuanki teknoloji karşılaştırmanın mantıklı olmadıgını söylemek istemiştim.

birde bu video izleyin 100 km ile kafa kafaya giriyorlar

GLcULzNgT0c

maf
16-03-2010, 02:35
bilinenin aksine o devasa yapıları günümüz otomobiller kadar dayanıklı değil.şuda varki park manevralarında yada çok düşük hızlardaki çarpışmalarda avantajlı olabilirler ;)

CcRider
16-03-2010, 02:41
bilinenin aksine o devasa yapıları günümüz otomobiller kadar dayanıklı değil.şuda varki park manevralarında yada çok düşük hızlardaki çarpışmalarda avantajlı olabilirler ;)

:icon_tup: dogru söylüyorsun ama dedigim gibi 73 yılından itibaren amortisörlü şaselerin kullanılması ve devasa tamponların takılmasıyla güçlü bir yapı kazanıyor ama kazanırkende bence tehlikeli bir yapı kazanıyor direk 40 50 kiloluk bildigin demir çelik herneyse o tamponla yavaş dahi olsa bir taşıta çarpmak veya bi canlıya çarpmak çok kötü sonuçlar dogurabiliyor.

Tuner
16-03-2010, 02:47
O nu bunu bilmemde yazık oldu güzelim Bel Air e

ef186
16-03-2010, 03:55
eski otomobillerin alışımları ile yenilerinin alışımları birbirinden çok farklı ...
Olay sürücü güvenliği olduğunda absorve etmesi daha değerli bir özelliktir .
Baktığınızda tank gibi dediğimiz tank kendi yapısında bir tank ile çarpıştığında sürücü ve yolcular için sonuç üzücü olabilir ...

Mantığı en basit şekilde anlatmak gerekirse renault ön çamurlukları plastik yaptı ortalık karıştı ''la bu plastik ten arabamı olur la '' şeklinde ama görüldüki olay öyle değil ...
Esneyen parça kırılmaz esneyen parça darbeyi absorve eder ...
örneğin süngeri sarın yumruğunuza duvara yumruk atın birde sünger yerine çelik yada demir bir levha ile aynı güçte yumruk atın ....
Birincisinde acıyan elin 2. denemede kırılmamasına özen gösterin :D

Tank gibi sert yada taş gibi sert olması sizi korumaz ...
Sadece 5 km ile öndeki tampona yaslandığınızda o ezilir sizinki sağlam kalır ...
Ama bunu 90 la yaparsanız sizin sağlam kalma oranınız daha yuksektir ...

halk arasında ufak kazalar sonrasında yapılan geyiklerin sonucudur bu anlayış ...
''abii bizim volvoyla geçen bi bemeveye çarptım onun tampon falan indi bende çizik yok abiii '''
E normal adam absorve etmiş seninki ezmiş ...
Biraz daha yuksek süratle vur da görelim denilemediğinde şehir efsanesi olarak kalıcaktır bu muhabbet ...

CallMeInsane
16-03-2010, 04:05
zaten halk ta saglam diyor kimse güvenli oldugunu idda etmiyor :D
saglamlıkla güvenlilik aynı şey değil

dragstar
16-03-2010, 08:29

A, B body +

günümüzde güvenli diye satılan 1 meganela başka bir arabaya çarpmaktansa A body pontiacımla çarpyı tercih ederim videoda 100 km ile kafa kafaya çarpıyorlar yani 200 km ile duvara çarpıyor gibi

http://www.euroncap.com/Player.aspx?nk=ff1e81bf-7e79-431f-8d89-13feceaf6bff

200km duvara 64 km ile duvara arabaların ezilmesi aynı değilmi:D

ayrıca 2 tonluk bir arabayla kendi açımdan konuşursam gm A, B body olan sağlam bir amerikanla günümüzde 5 yıldız alan ağırlığı 1.5ton olan arabaya çarparsam içinden geçerim

SifirinciMurat
16-03-2010, 08:43
eskilerin daha güvenli olduğunu iddia eden arkadaşlar bu kitabı okusunlar
http://en.wikipedia.org/wiki/Unsafe_at_Any_Speed

SULTANOGLU
16-03-2010, 09:00
o yüzden eğer yarım şasi bir amerikanımız varsa ne diyoruz :D ilk işimiz subframe connectors almak :D

slhdmr34
16-03-2010, 10:06
ustadım bir de metal yorgunlugunu hesaba katın, bu testte 2 araba var birinin metal yorgunlugu sıfır oglu sıfır, digeri 40 kusur yasında. Bu da önemli bir etken bence

Selcuk_RoL
16-03-2010, 10:27
teknolaji ilerlemiş arkadaşlar:)

alpyjan
16-03-2010, 11:34
bizde chevvy vardı sanırım 70 72 model falandı yolda park halindeyken 200e modeli bi mercedes vurdu sadece sol tamponun köşesi bir karış kadar göçtü ama inanın mersonun sol çamurluk tampon motora kadar ulaştı nerdeyse , benim görüşüm pek inandırıcı bi video değil bu bi arkadaşın dediği gibi yeni aracı ön plana çıkarmak için yapılmış olabilir hele kağıt gibi dağılması çok saçma..

maf
16-03-2010, 13:07
şu amerikancılar ne çok bağlı inandıklarına :D

CcRider
16-03-2010, 13:33

amerikancılık çok farklı bir his işin içinde olmadan anlamak zordur biraz.
Direksiyonuna geçince o uzun kaputun önünde görmek biraz korkutucu bir histir ama yolda giderken kaput zevkli bir hal alır arabanın nasıl esnedigini görürsün en çok sevdigim şey ışıkta durmak üzereyken freni pomplayarak selam verdirmektir çok zevkli bir iştir.Tabi ışıklarda beklerken sagdan soldan gelen tepkiler farklıdır yolda giderken tanımadıgın insanlar kornaya basar selam verir.Araban direksizse camları açtıgın zamanki his bambaşkadır.Amerikanı sürerken sol kolu kapıya dayıyarak gitmenin hazzını başka hiç bir arabada alamazsın.Kokusu başkadır rutubetle karışık farklı bir kokusu vardır.Arabadan indikten sonra benzin kokusunu alırsın.
V8 in hissini anlatmaya gerek bile yok bambaşka bir olaydır bakımsız olsada v8 yürür sesi büyük haz verir.
Amerikancılık farklı bir olaydır,evden bir birey gibidir sahipleri için.Uzun zaman sahip olduktan sonra satan pek çok kişinin amerikanının arkasından agladıgını bilirim.Amerikancılık,amerikan sahibi olmak bu işle ilgilenen az kitlenin içinde olmak farklı bir histir kısacası.

SULTANOGLU
16-03-2010, 13:35

saolasın ya sen neycilerdensin ?

TheAce
16-03-2010, 14:02
birçok arkadaş yazmış eski amerikan şöyle dayanıklı böyle dayanıklı vs.vs.

sağlam olabilir, ama çarpışma sırasında tam bir tabuta dönüşür arabam dökme çelik olsun tek yekpare olsun bana bişey olmaz diyede bir mantık çok saçma lakin eski araçlarda özellikle amerikanlarda güvenlik adına 2 şey vardır uzun şasi ve emniyet kemeri. gerisi sadece araba için yapılmış güvenlik olayı hep yalan olmuştur.

1960-1970 model herhangi bir araçla en sağlamı hangisiyse artık 2010 model avrupa üretimi bir araç çarpıştırılsın her zaman fazla hasarı eski olan alacaktır. 2 tonu bulan ağırlık fazla enerji hiçbir araçta olmayan koruma barları yüksek mühendislik bu araçlarda yok malesef...

belki ufak çarpışmalarda yani sac burkulması aracın bir yerinin kırılması yamulması gibi hadiselerde dayanıklılık sağlar ama böyle 60 a 60 kafa kafaya çarpıştığında yenideki yaşar ama eskideki şanslıysa yatalak kalır...

SULTANOGLU
16-03-2010, 14:32
zaten bu güvenlik meselesi 74 yılından sonra amerikan arabalarından uygulanmaya başladı ve zevksiz tasarımlar, düşük güçlü motorlar boy göstermeye başladı. Ondan öncekilerde güvenlik düşüncesi en alt düzeyde düşünülerek, dizayn ve motor ön planda üretilmişlerdir. fakat bunlarda çok aşırı derecede güvensizdir tü kaka dır anlamına gelmiyor.

kendi açımdan söyliyim benim yaptığım kaza hiçte öyle okadar 30 40 gibi düşük bir süratte değildi ha belki hızım 100 de değildi ama kemerim takılıydı ve bir minibüse arkdakan çarptım. Allahıma şükürler olsunki ne bende nede minibüs teki 2 kişide birşey yoktu, olan benim arabama oldu minibüse hiç bakmadım ne hasar aldı diye bunuda belirtiyim.

SekoLive
16-03-2010, 14:35
hakan geçmiş olsn sen nezaman kaza yaptın?

SULTANOGLU
16-03-2010, 14:36
ben aralık ayında yaptım kazayı geçen cumartesiye kadar yamuk yumuk dolaşıyordum :D artık arabam yapılıyor :D

SekoLive
16-03-2010, 14:37
ben aralık ayında yaptım kazayı geçen cumartesiye kadar yamuk yumuk dolaşıyordum :D artık arabam yapılıyor :D

ok :D ufak bi yamuk vardı gördüğüm fotodayda geçmiş olsn :D
tez zamanda tadilatın biter inş :)

SULTANOGLU
16-03-2010, 14:38
ok :D ufak bi yamuk vardı gördüğüm fotodayda geçmiş olsn :D
tez zamanda tadilatın biter inş :)

saolasın serkan :) valla işte sağ çamurluk ön taraf hasarlıydı, farım bile kırılmadı :D

_Burak_
16-03-2010, 14:40
eski otomobillerin alışımları ile yenilerinin alışımları birbirinden çok farklı ...
Olay sürücü güvenliği olduğunda absorve etmesi daha değerli bir özelliktir .
Baktığınızda tank gibi dediğimiz tank kendi yapısında bir tank ile çarpıştığında sürücü ve yolcular için sonuç üzücü olabilir ...

Mantığı en basit şekilde anlatmak gerekirse renault ön çamurlukları plastik yaptı ortalık karıştı ''la bu plastik ten arabamı olur la '' şeklinde ama görüldüki olay öyle değil ...
Esneyen parça kırılmaz esneyen parça darbeyi absorve eder ...
örneğin süngeri sarın yumruğunuza duvara yumruk atın birde sünger yerine çelik yada demir bir levha ile aynı güçte yumruk atın ....
Birincisinde acıyan elin 2. denemede kırılmamasına özen gösterin :D

Tank gibi sert yada taş gibi sert olması sizi korumaz ...
Sadece 5 km ile öndeki tampona yaslandığınızda o ezilir sizinki sağlam kalır ...
Ama bunu 90 la yaparsanız sizin sağlam kalma oranınız daha yuksektir ...

halk arasında ufak kazalar sonrasında yapılan geyiklerin sonucudur bu anlayış ...
''abii bizim volvoyla geçen bi bemeveye çarptım onun tampon falan indi bende çizik yok abiii '''
E normal adam absorve etmiş seninki ezmiş ...
Biraz daha yuksek süratle vur da görelim denilemediğinde şehir efsanesi olarak kalıcaktır bu muhabbet ...

çok doğru
firmalar isteseler titanyumdan döküm şase falan yaparlar
araç çizlmez dahi büyük bir kazada ; aracın hızı 0 olurken yolcular çarptığı hızla karşıya doğru garantili bir yolculuğa çıkarlar

bir kaç markada çok net belli olluyor kaput açıldığında kaza anında arabanın katlanma noktaları var bir kaza anında absorbsiyon için

ama burda chevy yaşam kabininde çok büyük hasar almış
tabi o yıllara göre normal olabilir

redbaron
16-03-2010, 14:48
fake olacağını bende sanmıyorum zaten görüntüler çoklu açılardan defalara gösterilmiş ve gerçekçi.ağır amerikan çelik tampon ve şaseler düşük hızlarda herhangi bir sağlam aracın heryerini dağıtabilir fakat biraz yüksek hızlarda o çelik tamponlar olduğu gibi kendi içine dezavantaj olarak geri döner.kazada esneklik önemlidir o darbenin etkisini şasenin emmesi lazımdır bu yüzden yeni araçlar yumuşak ve esnek parçalardan üretiliyor.1950 ile 2010 mühendisliğini karşılaştırmayacaksınız herhalde? eğer araçlarımız çelik gibi sağlam olsaydı hızlı çarpmalarda içerdeki g kuvvetinden bomba patlamış gibi parçalanırdık aracımıza birşey olmasa dahi.

sneak
16-03-2010, 15:34
O yıllardaki trafik kazalarındaki ölümlerin büyük bir kısmı zıpkın gibi saplanan direksiyon mili ve konsol altında ezilen bacaklara ağır yaralanmalardan kaynaklanıyor. Yani ölüm sebebi genellikle ön konsol ve direksiyon denir. Araçtan fırlama yada içeride savrulmalardan oluşan ölümler kısmen daha az imiş bende discorvery nin yalancısıyım.

maf
16-03-2010, 17:57
saolasın ya sen neycilerdensin ?

amerikan stil hoşuma gider.nitekim kullanıyoruzda.ancak almanların bu işi daha başarılı yaptığını düşünüyorum.

maf
16-03-2010, 18:00
saolasın serkan :) valla işte sağ çamurluk ön taraf hasarlıydı, farım bile kırılmadı :D
geçmiş olsun.senin aslanın hayranlarındanım ayrıca:cool: