PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Intercoolersız Turbo

grkm
04-12-2005, 02:05
Bir kaç arkadaşımın t dizel araçları var. Biri c3 hdi 8V , diğeri palio multijet. 2 araçta da intercooler yok , turboları küçük ama multijetin bastığı basınç yüksek. Turbo nasıl soğuyor peki , bu sistemde intercooler kullanılmamasının mantığı nedir ? Sonradan cooler uygulanırsa güç artışı olur mu ?

M U R A T
04-12-2005, 08:25
c3 hdi 8v te cooler yok ama 16v te var. bunun yanında palio multijet te cooler var. c3 8v te cooler olmamasının mantığı makul fiyata ulaşılabilir bi model yaratmak

Oz`
04-12-2005, 11:12
şöyle bi mantık kurim sana turbosu az dönüyordur az ısındığından dolayı birazda maliyetten çektiiği soğuk havayı direk basıyordur ama belli bi süre yüksek devirde gitttiğinde arabanının şiştiğini anlıcaksın şişmede değil sadece turbo ısındığı için belli zamandan sonra içeriye olağandan fazla sıcak hava basıcak ondandolayı araban baya bir yavaşlıcak :)

grkm
04-12-2005, 13:04
şöyle bi mantık kurim sana turbosu az dönüyordur az ısındığından dolayı birazda maliyetten çektiiği soğuk havayı direk basıyordur ama belli bi süre yüksek devirde gitttiğinde arabanının şiştiğini anlıcaksın şişmede değil sadece turbo ısındığı için belli zamandan sonra içeriye olağandan fazla sıcak hava basıcak ondandolayı araban baya bir yavaşlıcak :)
adminim çok yaşa sen :D aynen dediklerin oluyor :)

Oz`
04-12-2005, 14:47
intercooler takarsan lag ın artar haberin olsun :)

grkm
04-12-2005, 16:45
intercooler takarsan lag ın artar haberin olsun :)
fark eden bişi olurmu yürüyüşte

Oz`
04-12-2005, 20:02
tabiki olur soğuk hava+düzgün ateşleme = beygir

grkm
04-12-2005, 22:07
front mouth beslemeli :D + 3-4 hp yapar herhalde :p

Kale ye bakıcamm

JenGoO
05-12-2005, 18:06
yaptıralım ozaman :))

Oz`
05-12-2005, 20:16
ebatını iyi hesaplasan iiyi olur kafadan bişi yaparsan -5,6 hp olur

Onrcn
06-12-2005, 00:52
bide chip devam : )

JenGoO
06-12-2005, 09:35
herhangi bi dizel aracın intercoolerıyla bu işi halledebilirmiyiz...aracımın turbo basıncı 0,4 bar.

grkm
08-12-2005, 16:45
Bence servisten yada çıkmadan almaya gerek yok. biri pahalı biride kesin arızalıdır :) en iyisi KALE ye bakmak :) ford grubu dizellerinin coolerını onlar üretiyor hemde gayet uygundu fiyatları. Alıcan bi focus 1.8tdci coolerı devammm :)

JenGoO
10-12-2005, 09:03
peki montajı sırasında ne gibi şeyler yapılacak ara borular vss bunları detaylı bi şekilde yazarsanız sevinirim....çıkacak sorun olabilirmi vss...saygılar..

senna
10-12-2005, 22:08
eğer coolersız fazla basınçlar istenirse artan hararet nedeniyle motor aksamında biazı arızalar meydana gelebilir(örneğin şu an satılan kangoo larda güncellemeye gidilmeden önce coolersız modelleri özellikle sıcak iklimli yerlerde 50binde sonra kapak çatlatıyodu) bence turbo için cooler şart basınç ne olursa olsun sonuçta motora ekstra hava veriyosun motor içi harareti değişiyo bunu biraz daha verimli hale getirmek ve dayanıklılık için olmazsa olmaz bi parça

grkm
11-12-2005, 16:04
peki montajı sırasında ne gibi şeyler yapılacak ara borular vss bunları detaylı bi şekilde yazarsanız sevinirim....çıkacak sorun olabilirmi vss...saygılar..

ford için zaten kale yapıyor intercoolerları. fiestanın turbosunu daha doğrusu kaputunun altını hiç bilmiyorum. onlarla irtibata geçip gerekli bütün malzemeleri temin edebilirsiniz diye düşünüyorum.

http://www.kaleoto.com.tr/production1.htm

bu link biraz fikir sahibi olmanızda yardımcı olur diye düşündüm.

JenGoO
14-12-2005, 08:38
eyvallah görkem saol...aynı kategorideki motorlardan farkı yok benim aracın palio 206 fiesta hepsinin motor aksamları aynı ben incledim...valla
kafama yattı yaptıracam sanırrım...

carpediem
27-12-2005, 18:36
Bi Sorun Corsa 1.3 Cdti Icin Farkli Bi Turbo Uygulamasi Yapmak Istesek. Turbosu Galle Kadar Bu Aletin Biraz Daha Buyuk Turbo Takip Basinci Dusuk Bastirmak Istiyorum Buna Uygun Turboyu Nereden Bulucaz Bi Bilgisi Olan Varmi ? Turbo Bulabilecegim Bi Yer. Sanirim Turbo Buyultmeyi Dieselde Çok Az İnsan DenemiŞtir.

powered_by_me
10-01-2006, 23:50
Bi Sorun Corsa 1.3 Cdti Icin Farkli Bi Turbo Uygulamasi Yapmak Istesek. Turbosu Galle Kadar Bu Aletin Biraz Daha Buyuk Turbo Takip Basinci Dusuk Bastirmak Istiyorum Buna Uygun Turboyu Nereden Bulucaz Bi Bilgisi Olan Varmi ? Turbo Bulabilecegim Bi Yer. Sanirim Turbo Buyultmeyi Dieselde Çok Az İnsan DenemiŞtir.

aracın org turbosu hakkında detaylı bilgi edinebilirsen aynı degerlerde yada yakın olacak buyuk tip bi turboyla degistirmen mumkun ama bundaki amacın nedir once onu sormalıyım eger daha dusuk devirde turbo basıncı elde etmek icinse turbo degistirmeni tavsiye etmem zira turbonun kucuk ebatlarda olmasının nedeni manifolddan cıkan hava basıncıyla donebilecek turbine gore yapılmıs olması buyuk tip turbo taktıgında buyuk ihtimalle eskisinden daha yuksek devirde calısmaya baslaya buda performansa - yonde olur ama ust devirlerde daha yuksek basınc elde etmende mumkun
SAYGILARIMLA

grkm
11-01-2006, 00:32
Orada büyük bir ayrıntı var. Büyük turbo uzun süreli performanslı kullanımda daha avantajlıdır daha geç ısınır daha çok devire max boost yayar ve debisi fazla olduğu için az basınçta da çok i$ yapar.

MUGENPOWE®
11-01-2006, 00:34
senna bızım sırkettede wardı kangoo baya bı yuklemınce ssıyodu 78000de fln olması lazm ama kapak fln catlatmadık sukurkı ama sısıyo makıne ...

senna
14-01-2006, 11:27
arada istisnalar çıkıyo birazda heralde iklimden kaynaklanıyo olabilr sıcak yerlerde olanlarda çıkıyo galiba ama yinede çok yanlış bişey bence coolersız

levent
14-01-2006, 22:52
Burda galericinin biri patlatmıştı kangoo'yu :)

OnurK
15-01-2006, 14:42
selams bende 1.5 dci kangoo var gorkem bilir yaws bendede intercoller yok aracın onu komple radyator var intercoller nereye yerlestiricez ki?

grkm
15-01-2006, 15:20
Onurum , radyatör yapısına göre bakmak lazım aslında.. Motorunun radyatör kısmı görüncek şekilde bir resmi var mı ?

OnurK
15-01-2006, 15:24
yoq yaws varya kocaman onu komple kaplıor ;)