PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat Linea Aracımız İçin Yapabileceklerimiz?

komutanbaba
25-03-2010, 12:56
Arkadaşlar öncelikle tekrardan merhaba.

Dizel aracıma yapmak istediğim bir kaç şey var ama hem bilgi yetersizliği hemde ünv. den dolayı şu anda İstanbul'da olmam ama aracımın Eskişehir'de olmasından dolayı fazla bilgi alamıyorum.Benim öncelikli düşüncem diğer forumlarda da burada da duyduğum 1.egr valfi 2. yazılım ve benim asıl istediğim egzoz'dan güzel bir ses almak?

Aklıma takılan sorular;

1.Eğer egr valfi iptali olursa ne gibi +ları ne gibi -leri olur.
2.Yazılım ile hakikaten stockta 90hp 200 tork olan bir araç ile 15-25 hp 40-60 tork almak mümkün mü?
3.Egzozdan güzel bir ses alabilirmiyiz? Alabilirsek nasıl olur ?

Cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

_Burak_
25-03-2010, 13:21
http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=37589

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=39119

öncelikle bukonuları okursanız ilk iki sorunuza cevap alabilirsiniz
ses olayına gelince dizellerde güzel bir ses yakalamak çok zor :)

douu
25-03-2010, 14:35
egr valfini iptal etmek aracınıza her hangi bi sorun yaratmicak aksine rahatlacaktır.. cok cok hissedilir bi performans vermez ama farkı az da olsa hissedersiniz.. 90 hp 200 tork olan aracınız yapılacak güzel bi yazılım katalizör iptali ve egr iptaliyle 30 hp civarı gün 60-70 nm civarı tork alacaktır.. mehmet gazihanla bu konu hakkında konuşabilirsiniz ;) egzoz sesi almak istiyosanız magnex gibi tok sesli bi egzoz kullanınki bari o kamyon gürültüsünü biraz da olsun azaltsın :D ama yazılım egr iptali ve katalizör iptalini mutlaka yaptırmalısınız ;)

komutanbaba
25-03-2010, 16:41
Zaten yazılım için gereken parayı bulduğum zaman ilk gideceğim yer Megachips Mehmet Gazihan olacakta ondan önce Eskişehir'de de halledebileceğim ufak çalışmalara yön vermeyi düşünüyorum.Birde bu simota kutu içi performans filtre flan diyorlar bu konu hakkında ne dersiniz??

Ups :D Birde egr valfni iptal ettirirsek kara duman atmaya başlar arac filan diyorlar bu olayın doğruluk payı varmıdır varsa nedir ?

_Burak_
25-03-2010, 17:02
Seyyar köfte ekmek satışı engellenemez :D
Muhakkak az ya da çok duman atacaktır araç devrindeyken
ama sakin kullanımda pek atmaz

Dragger
25-03-2010, 17:09
Aracın 115hp civarı saglıklı olur, daha fazlası hem turbon acısından iyi olmaz hem cok fazla duman atarsın. Turbo catlatmıs birisi olarak 115 üstünü tavsiye etmem.

Simota kutuici filtre de tavsiye etmem, benim debimetreyi bozdu 2 kez, en güzeli 4000-5000kmde bir orjinal filtreyi yenilemek ;)

EGR iptali iyi olur, kat iptali de rahatlatır ama ses kötülesebilir ve üfleme sesi gelebilir.

Egsoz olarak 3 farklı kombinasyon denedim, en güzel sesi magnex egsozda aldım, ama deger mi, bence yaptıgın masrafa degmez.

Sadece chip yap, o sekilde zaten yeteri kadar keyif alırsın ;)

komutanbaba
25-03-2010, 22:45
Ya şimdi şöyle bir şey söyliyim dizel motor modifiyesi hakkında fazla bilgiye sahip değilim forumda biraz gezdim motor modifiyesine uğramış çoğu araçta 60 mm düz boru filan gördüm bunlar nedir ne değildir aydınlatırsanız sevinirim arkadaşlar biraz beni :D

komutanbaba
25-03-2010, 23:30
Dizel Motor Modifiyesi topiğinin 29 sayfasını hiç üşenmeden okudum.Çoğu arkadaş öncelikle kat iptali+egr iptali ile başlamış kimisi de yazılım ile.Dizel modifiyesi hakkında fazla bilgiye sahip olmadığım için sorular soruları getiriyor sürekli.Sanırım bu düz boru hikayesi kat iptali ile yapılıyor.Ancak kat iptali sonrasında fazla siyah duman almaya başlayanlar var.O yüzden kat iptali şimdilik kaldı :D

Aklıma takılan yeni soru ise.Biz sadece diyelim ki aldık magnex son susturucu.Bununla tamam hani benzinli kadar olmasada beni tatmin edebilecek bir ses alabilirmiyim? + Eskişehir'de li dizel kullanıcısı arkadaş varsa Eskişehir'de Egr iptalini nerede yaptırabilirim ve arızı lambası davasından dolayı beyinden de sildirtmem gerekicek sanırım..

gambit49
26-03-2010, 11:52
egzozdan duzgun ses bence baya zor yazlilim egzoz egr iptali ve filtreyle 120leri gorebilirsin bence

douu
26-03-2010, 12:53
Dizel Motor Modifiyesi topiğinin 29 sayfasını hiç üşenmeden okudum.Çoğu arkadaş öncelikle kat iptali+egr iptali ile başlamış kimisi de yazılım ile.Dizel modifiyesi hakkında fazla bilgiye sahip olmadığım için sorular soruları getiriyor sürekli.Sanırım bu düz boru hikayesi kat iptali ile yapılıyor.Ancak kat iptali sonrasında fazla siyah duman almaya başlayanlar var.O yüzden kat iptali şimdilik kaldı :D

Aklıma takılan yeni soru ise.Biz sadece diyelim ki aldık magnex son susturucu.Bununla tamam hani benzinli kadar olmasada beni tatmin edebilecek bir ses alabilirmiyim? + Eskişehir'de li dizel kullanıcısı arkadaş varsa Eskişehir'de Egr iptalini nerede yaptırabilirim ve arızı lambası davasından dolayı beyinden de sildirtmem gerekicek sanırım..

EGR iptalini adam akıllı her tamirci yapar ;) katalizör iptali sonrasında duman atacak diye bi şart yok yanlış yönlendirilme olmasın.. yazılım yapıldıgı zaman programla fazla mazot verilirse eger daha fazla siyah duman atılır.. ama daha basit karakterde bi yazılım yani daha az basınç olursa öyle siyah duman falan atma olmaz.. ayrıca şöyle de bi durum var aracının iyi gitmesini istiyorsan siyah duman atacaksın.. ne kadar duman o kadar ciger ;)

komutanbaba
26-03-2010, 13:20
Peki Egr Valfini iptal edersek;

1.Araç geç ısınırmı?
2.Kış aylarında çalıştırdıktan sonra 1-2 dakika beklemek gerekli mi?
3.İptal ettiğimizde illa arıza lambası yakar mı?

douu
26-03-2010, 13:41
ben 2 aracımdada iptal ettim öyle bi sorunla karşılaşmadım ;) o çalıştırdıktan sonra 1-2 dakika deil de gün içinde çalıştırdıgın zaman zaten 1 dakika falan bi ısınmasını bekle arabanın ;)

komutanbaba
26-03-2010, 13:42
Arıza lambası filanda yakmadımı ?

_Burak_
26-03-2010, 13:43
Albea egr iptalsiz çok geç ısınıyordu sanırım ısınmamaya programlanmış :D
Borada egr iptali var ısınmama sorunu yok dou nun dediği gibi yarım bir dakika bekle, ısınana kadar ufaktan yürü düşük devir bandında ,ısındıktan sonra kopuk uçurtma :D

douu
26-03-2010, 13:53
arıza lambası yakmadım.. geç ısınma olayını bilmem ama turbo dizel araba gün içinde ilk çalıştırmada zaten bi 1 dakika kadar çalışmalı söndürülmeden önce 30 saniye bekletilmelidir ;)

komutanbaba
26-03-2010, 14:21
Albea egr iptalsiz çok geç ısınıyordu sanırım ısınmamaya programlanmış :D
Borada egr iptali var ısınmama sorunu yok dou nun dediği gibi yarım bir dakika bekle, ısınana kadar ufaktan yürü düşük devir bandında ,ısındıktan sonra kopuk uçurtma :D

Aynen sanırım fiatların geneli öyle.Bende ondan dolayı çekiniyorum.Bakalım Eskişehir'e gidelim ozaman bi yaptıralım egr valfi iptali olmadı geri montajı filanda mümkündür sanırım bunun?

ACTPK
26-03-2010, 15:06
arıza lambası yakmadım.. geç ısınma olayını bilmem ama turbo dizel araba gün içinde ilk çalıştırmada zaten bi 1 dakika kadar çalışmalı söndürülmeden önce 30 saniye bekletilmelidir ;)

Stop etme sırasında beklemeyi anladımda. İlk çalıştırmada tüm yağ karterin en dibine çökmüşken pistonların yağsız olduğu ilk çalıştırma sonrasında yağsız motorun ısınmasını 1 dk beklemek ne kadar doğru bilmem. Sonuçta yağlama rolentiyle doğru orantılı. 1500-2000rpm civarı ani hızlanma olmadan yavaşça seyretmek daha az zarar verir diye biliyorum ben.

paliojet
26-03-2010, 15:42
-chip
-kat.ipt.
-kopmle 51 egsoz
-egr iptali
-kut içi filtre
totalde: 1000-1300 arası maliyet..

komutanbaba
26-03-2010, 18:57
Hmm.Ya zaten kutu içi filtreden vazgeçtim.Gidince hava filtresini yenilerim.Chip&Yazılım olayı en erken Mayıs sonu.Çünkü araba Mayıs sonunda İstanbul'a gelicek.Kat iptali+Egr iptali ve komple egzoz'u Allah'tan bir engel çıkmazsa yaptırmayı düşünüyorum bende...

_Burak_
26-03-2010, 19:00
Aynen sanırım fiatların geneli öyle.Bende ondan dolayı çekiniyorum.Bakalım Eskişehir'e gidelim ozaman bi yaptıralım egr valfi iptali olmadı geri montajı filanda mümkündür sanırım bunun?

Valla nalet arabayla yarısı temden olmak üzere 10 km gidiyordum daha ortaya gelmiyordu motor sıcaklığı :D

komutanbaba
26-03-2010, 19:05
Valla nalet arabayla yarısı temden olmak üzere 10 km gidiyordum daha ortaya gelmiyordu motor sıcaklığı :D

Nalet demeyelimde :D :P Ya ben çözdüm olayı biraz düşük devirde gidip sonra 2.500-3.000 arası değiştirdinmi vitesi 2-3 km'de 90'ı görüyor hararet nasıl birşey yaptılarsa turbo devreye girmeyince motor ısınmıomu napıo artık anlamadım :D

_Burak_
26-03-2010, 19:15
Nalet derken çok kahrımı çekti tatile bil onla gittim sağolsun :)
hatta hala satılmamış geri almayı düşünüyorum :D

ama 70hp ve 90hp gerçekten çok farklı
90hp lik linea çok kullandım en az 3-5 uzun yol yapmışımdır çok bir şey beklemedikçe gayet kullanışlı araç:)

komutanbaba
26-03-2010, 19:18
Aynen valla ben şahsen bu kadar performans beklemiyordum 1.3 motor'dan. 2. ve 3. vitesler acayip hoşuma gidiyor birde işte yazılım filan yapsak tadından yenilmicek :D

_Burak_
26-03-2010, 19:25
1i iptal etmek lazım yalnız :D

komutanbaba
26-03-2010, 19:51
Evet yaa 1.vites hakikaten büyük sorun ondan kalkış yapamıyorum zaten,gerçi dizel araba kalkış için değil daha çok hızlanma için yaratılmış orasıda bi gerçek..

redbaron
26-03-2010, 20:44
eksozdan güzel bir ses alman çok zor, anca büyük hacimli dizellerde profosyonel eksoz sistemleriyle youtubeda izlediğim videolara göre çok güzel sesler duydum benzinliyye yakın ama bizzat gözümle görmedim öyle bir araç.x5 ten güzel sesler çıkıyordu markalı bir eksoz ile ama 1.6dan sanmam,bu arada dizel zaten çok geç ısınıyor benzinliye göre:) chip bunu farkettireceğini sanmıyorum.

bence düzgün bir yazılım,egr iptali,belki filtre sana her türlü sorunsuz gider,performansta yeter,zaten yaptıran birçok arkadaş var forumda onların tavsiyesi en iyisidir.

komutanbaba
27-03-2010, 01:10
Yiğit sağolsun ( ygtrn ) aklıma çok değişik fikirler soktu valla belki daha değişik şeylerde yapabilirim :D

By_HaNNibaLL
29-03-2010, 12:31
bendede punto var.
Kutu içi
kat iptal
düz boru
egr yi fabrikasyon beyinden kapali
magnex egzoz rolanti sesi hoşuma gidiyor hor hor :) ama gaza basinca mtej sesi egzozu öldürüyor.
Kat iptali kesinlikle yaptir ama iyi bi yere yaptir boru konusunu bende anlamadim orjinal mi daha iyi yoksa biraz büyütmek mi egr kesinlikle iptal ettir yapan cok arkadaşim var ve hepsi fiat.
Filtreye gelince millet bi takiyor allah ne verdiyse artik ne zaman temizler ne zman bakim yapar bilinmez ben can sıkıntısına sürekli temizliyorum.kafana takalan soru olursa özelden pm atabilirsin.
Mehmet gazihan a yazilim attirdik abimin linea ya 1.vites inanilmaz değişti yakit düştü ama benim araba daha seri :)))

komutanbaba
29-03-2010, 22:01
Hmm..

Bakalım Eskişehir'e bi gidiyimde olmadı hani hakikaten ses alabilme imkanımız varsa el yapımı filan yaptırırım gerekirse.Birde bu hava filtresinin yerini bulamadım ben bulsam bende temizlicem :D

Cıhat YAVAS
29-03-2010, 22:07
Hmm..

Bakalım Eskişehir'e bi gidiyimde olmadı hani hakikaten ses alabilme imkanımız varsa el yapımı filan yaptırırım gerekirse.Birde bu hava filtresinin yerini bulamadım ben bulsam bende temizlicem :D

1.3 doblo dan çok güzel ses aldık biz otto kullandık eskişehir e geldiğinde haber ver dinletirim aracı sana

komutanbaba
30-03-2010, 00:20
Tamam hatta ulaşabileceğim bi msn numara filan yollarsan sevinirim Cihat..

By_HaNNibaLL
30-03-2010, 15:08
1.3 doblo dan çok güzel ses aldık biz otto kullandık eskişehir e geldiğinde haber ver dinletirim aracı sana

Doblodan güzel ses mi aldiniz video varmi ?

Cıhat YAVAS
30-03-2010, 15:28
çeker koyarız buraya sıkıntı değil

By_HaNNibaLL
30-03-2010, 23:25
çeker koyarız buraya sıkıntı değil

Yanliş anlamayin bende cok uğraştim en kalitelisinden egzoz aldim ama ses 1.3 mjet emek+para yazik :(:(

komutanbaba
22-04-2010, 11:11
Arkadaş'ın eski aracından söktüğü carub marka son susturucu bugün elime geçti.Kat iptali filan yaptırmıcam.Sadece güzel bir görüntü ve rölantide hafif bi homurtu.Beklentim çok fazla değil.Montaj sonrası bir video eklerim umarım :D