PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2007 Drag Kurallar

E30///M3
17-01-2007, 16:05
2.1 Katılabilir Otomobiller ve sınıflandırma
Sınıf 1 Street 1800 cc. ye kadar olan otomobiller.
Sınıf 2 Super Street 1801-2500 cc ye kadar olan otomobiller Sınıf 3 Stock Car 2501-4300 cc. ye kadar olan otomobiller Sınıf 4 Super Rod 4301-5900 cc. ye kadar olan otomobiller Sınıf 5 Hot Rod 5901 cc. ve üzeri olan otomobiller
Sınıf 6 Super Drag 4301 cc. ve üzeri olan otomobiller (Aşırı beslemeli Açık Grup) Aşırı Besleme: Motoruna ; Nos (nitrous oxide) , Supercharger, Kompresor ve Turbo uygulamaları yapılmış otomobillerdir. Sınıfların tespitinde orijinal motor hacmi birinci aşırı besleme için 1.7, İkinci aşırı besleme için 1.5 dur. Hesaplamada - % 3 tolerans alınabilir. V motorlarda her iki tarafta bulunan çift turbo tek sayılır. Örnek : 2000 cc çift turbo motor 2000 x 1,7 = 3400 Sınıf 3 de Super Rod grubunda yarışacaktır. İkinci bir aşırı besleme örneğin Nitrous Oxide sistemi uygulamasında da 3400 cc. x 1.5 = 5100 cc. Sınıf 4 olarak nitelenecektir. Sınıf saptamalarında % 3 tolerans gösterilebilir. Grup saptanması itilaflarında Spor Kurulu kararları geçerlidir. Sınıf 1-2-3-4 de stepne ve kriko harici hiçbir malzeme sökülmeyecektir. Ön ve arka koltuklar takılı olacaktır. ( Roll bar ve roll cage kullanımından dolayı arka koltukların kullanılamaması durumu hariç ) Sınıfında tek kayıt olan araç bir üst sınıfa dahil edilir. Sınıf 1-2-3-4 de araçlar fabrika teknik verilerindeki verilen ağırlıkta olmak zorundadır , bu konuda araç el kitabı ve tamir katalogu esas alınır, itilaf durumunda el kitabı esastır. Sınıf 5 e katılacak otomobiller min. 1000 Kg. olmak zorundadır. Sınıf 6 ya katılacak otomobiller min. 950 Kg. olmak zorundadır.
Sınıf 4 de yarışacak otomobillerde fiber kasa uygulaması ve tüp boru profil şase uygulamasına izin verilemez. Otomobiller üreticinin üretim görüntüsünde olmak zorundadırlar. Tüm camlar lamine olmak zorundadır. Ön ve arka koltuklar sökülemez ve otomobili hafifletme sağlamak açısından gövdesiyle oynanamaz. Süspansiyonları standart üretim şeklinde olmalıdır, 4 link ve benzeri süspansiyonlara izin verilmez. Sadece şase tamlaması, sway bar ve traction bar kullanımına izin verilebilir. Sınıf 5 ve 6 da yan ve arka camların kullanılmama durumunda yan ve arka cam yerlerine file takmak zorunludur, ön ve arka camların lamine olmaması durumunda Lexan kullanılabilir. Otomobil motor hacimlerinde imalatçı bilgileri esas alınacaktır. Sonradan yapılan rektefiye veya hacim büyütmeleri limit aşıldığı takdirde bir üst sınıfa geçişe nedendir. Yarış sonrası teknik kontrolde, herhangi nedenle limit aşımı oluşturan bir büyütme saptanması ihraç nedenidir. Otomobilin Trafik kurallarına uygunluklarından yarışmacılar kendileri sorumludurlar. Lastikler : Bütün gruplarda güvenliği bozmamak kaydıyla jant ve lastik seçimi serbesttir. Patlama, zedelenme ve benzeri haller dışında teknik kontrol sonrası lastik değiştirmek yasaktır. Ancak Yarışma Direktörü güvenlik (yağmur vs.) nedeniyle araçların lastik değiştirmelerine izin verebilir. LPG hariç her türlü sıvı yakıtın kullanımı serbesttir. Tüm gruplarda LPG yasaktır. Önceden LPG’ li araçlar yakıt tanklarını tamamen sökmek kaydıyla yarışabilirler.

grkm
17-01-2007, 16:26
Adil bir kural bildiriisi olmu$ gibi görünüyor. Biraz daha heyecan katmak adına ağırlık olayına el atmı$lar. Bu sezon bol bol 1.8 vtec ve 1.8 106 izleriz in$allah :) Ağırlık farkıyka 106 nın $ansı daha çok artacak gibi görünüyor..

tool
17-01-2007, 19:37
Adil bir kural bildiriisi olmu$ gibi görünüyor. Biraz daha heyecan katmak adına ağırlık olayına el atmı$lar. Bu sezon bol bol 1.8 vtec ve 1.8 106 izleriz in$allah :) Ağırlık farkıyka 106 nın $ansı daha çok artacak gibi görünüyor..

simdi burda celiski var mi?
". Otomobil motor hacimlerinde imalatçı bilgileri esas alınacaktır. Sonradan yapılan rektefiye veya hacim büyütmeleri limit aşıldığı takdirde bir üst sınıfa geçişe nedendir"

bir yandan imalatci bilgileri deniyor,
civic vti 1.6litre,
limit asmaktan kasit %3 tolerans mi?

grkm
17-01-2007, 22:44
Evet orada bir çeli$ki var ..

KSK-VTEC
18-01-2007, 00:23
3 sene önceki kuralların aynısı hiçbir ek çalışma yapılmamış.
Yine üvey evlat muamelesi yapılmış draglara

E30///M3
18-01-2007, 07:55
2005 yılının aynı kuralları.üstünde hiç bir çalışma yapımamış.meden saniye tutulacak niye hacim sınırlaması var.(2007 kurallar devamını tosfed.org.tr den indirebilirsiniz)
6 sınıf var 3 ünü cadde arabalarına kg ve hacme göre sınırla son üç gurubu belli sn lerde sınırsız mod açık yap.heceyan katsın.gizliden tıslayanlar hacmiyle oynayanlara gün doğdu.tabiki kavgalara insanların birbirinin yüzüne gülüpde arkasından düşman olduğu ortama da çanak tuttu bu kurallar.
TR draglarını kısır döngüye tekrar sokmuşlar işin özü bu..

E30///M3
18-01-2007, 08:18
arkadaşlar kusura bakmayın en önemli şeyi atladım.dünyada 402 mt yapılan drag yarışları TR de 300 mt ye indirilmiştir.

dc106
18-01-2007, 10:55
peki nerde olcak?

tool
18-01-2007, 11:15
15 Nisan 2007 - İstanbul - İMK
06 Mayıs 2007 - Ankara - ANOK
10 Haziran 2007 - İzmir - İOK
08 Temmuz 2007 - Ankara - ANOK
05 Ağustos 2007 - İstanbul - İMK
09 Eylül 2007 - İzmir - EOSK

not: takip edenler bilir bu tarihler daha 4-5 defa degisir...

TAM35GNY
18-01-2007, 12:30
Tr de 402 metrelik pist olsa zaten buna müsade etmezlerdi heralde...

Otoyolları kapatıp drag düzenlediği de olmuştu bu meleketin atların yarıştığı yerlerde de...Bırakın kuralları ellemediklerini adamlar 6-7 ayak koşulan ve de İzmir için konuşayım sadece izleyici olarak 3000-4000 kişinin katıldığı pistlere para harcayıp official size a getirmiolar...Autodrom gibi en yeni pistte bile amerikanlar lastiklere çarpıp durduruluor...Tüm bunlara daha bi ton şey eklenebilir...Şimdiiii gelelim konumuza kurallar mı ??Hangi kurallar...:D:D:D

cem
18-01-2007, 12:48
Umarım zevkli ve kaliteli adil yarışlar olur.

Sportivo
18-01-2007, 12:55
metraj da indirm yapıldı ve kapalı pist haric yapılacak yerlere buyuk guvenlik onlemleri var
http://www.tosfed.org.tr/kurallar.asp
linkten yonetmelige ulasabilirsinz

CTR
18-01-2007, 13:09
Hasan abi tşkler bilgiler için dediğin gibi 2005 ın hatta 2004 ve öncesinin aynı kuralları....

tosfed in web sayfasını takip ediyordum öteki motorsporlarının kuralları yönetmelikleri 2 hafta öncesinden hazırlanmış duyurulmuştu drag yönetmeliği ise 15 ocakta açıklanacak diye not düşmüşlerdi sayflarına açıp sordum telefonla 16 sında yok henüz açıklanmadı dedilerdi,, meğer bayağı bi çalışmış kafa patlatmışlar tebrik etmek lazım zor işi canım hele ki drag yönetmeliği .......

sonuç 2-3 sene önceki kuralları daya gitsin kım bişi dicek ki ..brawo tebrik ediyoruz takvimde zaten en az 5 -6 kere değişir..bekleyip görecezz...

E30///M3
18-01-2007, 14:45
Cemal kardeş artık yarış olsunda nasıl olursa olsun noktasına geldiğimiz için ne yaparlarsa yapsınlar yarışacağız.senin gibi bir çok dost edindik.özledik yaw toplanıp muhabbet ederiz yarış bahane olur.6 yarışın ikisi imk körfezde yapılır.iptal olmaz.ikisi izmir pınarbaşında yapılır.onda da iptal olmaz.2 ankara var işde o büyük soru işareti hipodrumda o güvenlik önlemleri alınırmı alınmazmı bilmiyorum.ama 300 mt de tr de bilinen en hızlı araba max 150-160 km/h e anca çıkar problem olmas inşallah.
biz ankara drag klübünü kurduk ANDRAG .hedefimiz ankaramıza bir pist yapmak.belki o zamana bir süpriz yaparız.

TAM35GNY
18-01-2007, 15:13
Ankarada polis eğitimi için ideal bir pist var orayı değerlendirme şansınız olursa süper olur...Tam yerini yakında öğrenirim fotolarını görmüştüm bizim üyemiz olan eğitimci bir amirimizden...

Sportivo
18-01-2007, 17:46
aslinda bu pisti kısaltma olayı tamamen guvenlikle ilgili yerinde bir kara olmus
korfezde pınarbasıda yeterli uzunluga sahip deildi drag icin

CTR
19-01-2007, 11:14
Cemal kardeş artık yarış olsunda nasıl olursa olsun noktasına geldiğimiz için ne yaparlarsa yapsınlar yarışacağız.senin gibi bir çok dost edindik.özledik yaw toplanıp muhabbet ederiz yarış bahane olur.6 yarışın ikisi imk körfezde yapılır.iptal olmaz.ikisi izmir pınarbaşında yapılır.onda da iptal olmaz.2 ankara var işde o büyük soru işareti hipodrumda o güvenlik önlemleri alınırmı alınmazmı bilmiyorum.ama 300 mt de tr de bilinen en hızlı araba max 150-160 km/h e anca çıkar problem olmas inşallah.
biz ankara drag klübünü kurduk ANDRAG .hedefimiz ankaramıza bir pist yapmak.belki o zamana bir süpriz yaparız.

Abi haklısın nası olursa olsun artık :) özledik yaww muhabbet flnn. hayırlsı bakalım 1-2 ay içinde şekillenır artık bende iptal olacağını sanmıyorum artık bi aksilik çıkmaz inşallah...

7 yarış olacak 2 ist-2 izmir-2 ankara-1 bursa

ist'dekiler büyük ihtimalle körfezde( hani bi tanesı ist park'da olsa fena olmas bi ara söylenti vardı biliosun 2005 sezonunun son ayağı f1 de oalcak die:) )

izmirde kilerin de biri pınarbaşında biride efes havalanında olacak sanırım ankaradakiler hıpodramda ama bahsettiğin gibi bi pist yetişirse tam süper olur :D

bursa'dakide nilüfer pistinde olur...

USTAaa
19-01-2007, 12:46
pınarbaşı pistinde mahalli yapılırsa,eminim yine büyük ilgi çekecektir,geçen sene olduğu gibi....

efe-E
21-01-2007, 10:56
ulusalın pınarbaşında yapılma ihtimali var mı? selçukta bile tam anlamıyla yapılamamışken!

CTR
22-01-2007, 12:01
sanırım izmir ayaklarının biri pınarbaşında diğeri selçuk efes havaalanında yapılacaktır....

10 haziran iok (pınarbaşı)

9 eylül eosk ( efes )

Sportivo
22-01-2007, 12:20
eosk un nerede yapacagi süpriz olarak kalsin ama hava alani olmucak buyuk ihtimal
benden solemesi yarisin guvenlik sorumlusu olarak

Sportivo
22-01-2007, 12:22
ulusalın pınarbaşında yapılma ihtimali var mı? selçukta bile tam anlamıyla yapılamamışken!

selcukta sorun neydi sence..?
aslinda bunlari bizle paylaşınkı daha guzel organizasyonlar yapalım

CTR
22-01-2007, 12:40
selçuk efes havaalanında ki yarış gayet başarılıydı bence biz yarışmacılar için herhangi bir sorun olmamıştı güvenlıkle ilgilide herhangi bır problem olduğunuda sanmıyorum , ancak seyirciler için bir tribün dolayısıyla üztü kapalı bir gölgelik olmaması eksiklikti diyebilriz ancak geçici bir yarış içinde bunların yapılması ciddi paralar demek, o yuzden organizatörlere yuklenmek doru olmaz kanısındayım....

bekleyelim görelim süprizi hep beraber :)

Sportivo
22-01-2007, 12:50
guvenlik kitaba en uygun olabilendi
daha kalici ve sabit önlemler olmamasinin nedeni ve kapali alaninda nedeni hava alanina bisey yapilamiyor olmasiydi
cünkü start cizgisini cekmek icin bile izin aldik
hava alanlari pek uygun diil bu is icin daha uygun yerlerde bulusmak uzere

efe-E
22-01-2007, 17:02
selçuk efes havaalanında ki yarış gayet başarılıydı bence biz yarışmacılar için herhangi bir sorun olmamıştı güvenlıkle ilgilide herhangi bır problem olduğunuda sanmıyorum , ancak seyirciler için bir tribün dolayısıyla üztü kapalı bir gölgelik olmaması eksiklikti diyebilriz ancak geçici bir yarış içinde bunların yapılması ciddi paralar demek, o yuzden organizatörlere yuklenmek doru olmaz kanısındayım....

bekleyelim görelim süprizi hep beraber :)

ya cemal abi hatta biz seninle baska bi sitede konusmustuk orada gorusuruz diye! belki hatırlarsın!...

bende ordaydım ve bende gorevliler arasındaydım.kartımı da hala saklarım ancak guvenlik onlemlerinin acıkcası geçtiğimiz sene yaşadığımız antalya kazasındaki guvenlik onlemlerinden hiç bir fark yoktu tabiki bunda suclu orada ki guvenlik gorevlileri mi yoksa bizim izleyicilerimiz mi orası cok supheli ama bence gecen seneki selçuk otodrag sampiyonası guvenlik acısından basarısızdı.hatta sadece ben değil dönüş yolunu paylaştıım gorev arkadaslarımda aynı şeyleri düşünüyorlardı.şunu da belirtiyim sonradan bana suclamalar gelmesin guvenlik gorevlisi değildim!:icon_tup:

Sportivo
23-01-2007, 01:09
efe sen ne olarak gorev yaptn hatırlatırmısın

guvenlik sorumlusu bendim ve herturlu eleştiriye acigim ama hava alaininda yapılabileceklerin cogunu yaptk ama efe ninde dedigi gibi sucu birazda kendimizde yani seyircilerde aramakta fayda var cogu zaman kendi guvenliklerini dusunmeden hareket ediyorlar
daha once dedigim gibi hava alanlari bu is icin uygun diil elimizdeki imkanlarda havaalanlarını guvenli yapmaya apek yeterli diil bakalim bu sene daha guzel bir yaris olacak

efe-E
23-01-2007, 01:52
efe sen ne olarak gorev yaptn hatırlatırmısın

efe ninde dedigi gibi sucu birazda kendimizde yani seyircilerde aramakta fayda var cogu zaman kendi guvenliklerini dusunmeden hareket ediyorlar

ben teknik kontrol'deydim.teknik kontrolden gecen araçları listeleyip kategorize eden ekipteydim.

milletçe o kadar bilgisiziz ki bölesine organizasyonlarda,yaşını başını almış bir teyzenin pistin kenarına gelip o binbir zahmetle cektiimiz ince korumayı yırtıp alıp goturduune de bizzat şahit oldum.hatta sonrasında tekrar yerine çakarken çekilen fotomuz bile war ama sırf o bolumu o teyzenin anısına kapatmadık!!:Deli: :Deli: :Deli:

tool
23-01-2007, 23:12
sportivo ve efe-e
ikinizinde profilinde messenger adresi var, hadi görmediniz diyim özel mesaj sistemi var;
forum kirlenmedi mi??

Konu dışındaki mesajlar silinmiştir. Bilginize.

STP
08-06-2007, 09:19
1600 turbo arac sınıf3 stock car kategorısınde yarısıyor degılmı? 300 metreye ındırgenmesı benım acımdan aslında kotu oldu. sarma olayını bıtırıp tutunma safhasına gecınce yol alacak mesafe azalmıs olacak.arkadan ıtıslıler ve 4 cekerler daha avantajlı olacak bu durumda. gruplardada bırsey acıklanmamıs gordugum kadarı ıle. eskıden bırkuralda 2501-4600 cc arası asırı beslemelı ıkı ceker otolar sınıf 4 yada 5 tı. sımdı 4 cekerlerde aynı grubamı denk gelıo?