PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yay Sorunu

JenGoO
05-12-2005, 13:00
yaklaşık 1,5 ay önce aracıma yay aldım. ap 3,5. aracım 2006 fiesta tdci.sorunum şu; yaylar takıldıktan sonra ses yapmaya başladı önler arkalar herturlu sesi yapıor helezonların baklalarına hortumda geçirildi ama hafif kavisli yollda yuksek suratle giderken takozların vurduğunu o berbat sesle anlıyabilioruz...yardımınızı bekliorum ne yapmalıyım...

Yekta
05-12-2005, 15:27
salıncaklarda sorun olabilir mi?

JenGoO
05-12-2005, 17:26
ya kimisi baklalar birbirine deyiyordur dio kimisi yaylarda hata var dio...Kafam allak bullak oldu işlerden fırsat bulup servisede götüremedim.soğudum yaydanda arabadanda nasıl iş anlamadım..

cem
05-12-2005, 18:52
Baklalarda ne gibi bi sorun olablrki :S yayların hatalı oalblcegi ihtimali ufak ama göz öünde bulundurulanblr

Yekta
05-12-2005, 19:23
baklaların birbirine değmesi mi?? hiç sanmıyorum abi öyle bişi olcağını..

Oz`
05-12-2005, 20:14
bir çok seçeneğinn var aklımagelenleri sayim sana
1- Yaylar Ters olabilir
2- Amortisorlerin patlamış olabilir Kontrol etttirirsen ii olur
3- Amortisor tepesindeki takozların içinde sanıyorsam o kasalarda bilya olması gerekli onları değiştirince düzeliyor diye duymuştum baktı istersen bir

Suti
05-12-2005, 20:23
gerci okadar düşük bi yay deil ama belki amortisorun salınım yapamayacagı bir yuksekliktir ondan da ses yapabilir...

cem
05-12-2005, 22:45
sadece yayada baglamamk lazım amortsörlernden eminmisn

JenGoO
06-12-2005, 09:12
şöle soliyim önler abartı derecede indi arkalarda pek bi fark olmadı evet takozların içinde bilyalar var ve; zaten takozlar her çukura girdiğimde vuruyor dandik bişi yapmışlar.amortisorlerin patlak olduğunu sanmıyorum herhangi bi dengesizlik yok araçta yani duzgun bir yolda gittiğimde kaymak gibi :D ama hafif bozuk yolda lak lak die sesler gelior,, çok berbat yolda ise; resmen takozlara vuruyor...servise götürsem garanti dışı dicekler....bugun yarın götürcem olmaz bole...

JenGoO
14-12-2005, 08:34
aracı adanada bilen bir ustaya götürdüm ve solediği şeyi size soliyim benim kafama hiç yatmadı solediği şey;aracın amortisorlerinin mili uzun olduğundan yaylar kuçuk geliomuş o yuzden takozlara vuruyormuş yayların yanlış takılmasından dolayı ses yapıyormuş..tamam hadi yaylar yanlış takıldı diyelim bu mil nasıl uzun olur nasıl bundan dolayı ses yapar ve o sesin kalkması için milin kesilmesi gerekiyormuş...bilir kişiler yorumlarınızı bekliorum...

Suti
14-12-2005, 09:54
gerci okadar düşük bi yay deil ama belki amortisorun salınım yapamayacagı bir yuksekliktir ondan da ses yapabilir...

ustan bunu demek istemiş, anladın ?

JenGoO
15-12-2005, 11:05
anladım...adanada her usta farklı bişe soluyolar kafam allak bullak oldu :(

VSO
15-01-2006, 17:57
Ustanın dediği doğru olabilir kardeş,bi de amortisörlerden;patlak olmadığından emin ol kesinlikle..Güvenli bi yerde biraz zorla,normalde kolay kopmaması lazım..Koparsa amortisörlern patlak demektr...

Manimillion
15-01-2006, 20:38
1- Araban cukura giredikten sonra yaylana yaylanami gidiyor? vede araba yaylaninca mi ses cikariyor?
2- Ses her iki yandan cikiyormu? Sagdan soldan? Onden Arkadan?
3- Bushing lerin olabilir (turkcesi ne bilmiyorum bushing in, bilen yazsin lutfen)
4- Shock mount larin olabilir. Gene turkcesini bilmiyorum, ama resimini koyayim direk buraya sana. Amortisor kulesinde oluyor bunlar.

Shock Mount
http://www.subiegal.com/images/car%20stuff/rs/tuning/sti_strut_mount1.jpg

^^^ Bunlar eskimis yada kirilmis olabilir.

Bunlara cevap verirsen yardimci olmaya calisirim.

Manimillion
15-01-2006, 20:40
Ustanın dediği doğru olabilir kardeş,bi de amortisörlerden;patlak olmadığından emin ol kesinlikle..Güvenli bi yerde biraz zorla,normalde kolay kopmaması lazım..Koparsa amortisörlern patlak demektr...

Zorlamaya gerek yok, amortisor un arabanin yoldan kopmasi ile alakasi yok. Amortisorlerin amaci arabanin aldigi darbeleri emmesidir (to dampen). Eger arabasi bir cukurdan gecince yada hafif bi cikintidan gectikten sonra yaylanmaya devam ediyorsa amortisorler patlak demektir.

senna
26-01-2006, 17:45
milin uzun gelmesi gibi bi ihtimal olamaz çünkü yaylar bu otomobil için yapılmış yaylar