PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda IAVC FITV temizliği....

timucintt
08-04-2010, 16:55
Efe gibi bende ilk DIY konumu TT'ye açayım.. alsında bir sürü DIY konum varda bugün yaptığım çalışmayı size sunayım :)

Malumunuz yaz geldi... kışın motorunuzu pislik kurum birikiyor... bende temizledim bir güzel iac'ı kelebeği ve emmenin içini falan filan derken rolantiyi ayarladım bir güzel ama bir sorun daha vardı.... artık motorda kurum vs olmayınca bide parçaları söktüğüm için FITV ( fast idle thermo valve ) aracı ilk çalıştırdığımda soğukken devir anında 2300 devire fırlıyordu. Tabi 10 15 sn içinde rölanti 1800-2200 arası dalgalanmaya başlıyor kendiniz aracı ısıtınca gaza yüklenip motor kendi ısısına geldiğinde ve FITV thermosu kapandığında herşey normale dönüyordu. Önce FITV nin hava yapmış olduğunu düşünerek( soğutma suyu) havasını aldık havada sorun yoktu gayet normaldi hava yapmamıştı... biraz araştırma yaparak fitv yi söktüm. ve içini temizlemeye karar verdim...

Önce FITV nedir ne işe yarar ?

Açılımı Fast Idle Thermo Valve ;(türkçesi sanırım sıcak hava termo jiklesi) Ne işe yaradığına gelince aracın ilk çalıştırmada araç soğuk olduğundan dolayı fazla havaya ihtiyaç duyar ve fazladan hava emerek motoru daha hızlı bir şekilde normal sıcaklığına getirmeye yarar... mantık şu ; motor suyu ısınana kadar bu içindeki thermostadı açık konumdadır ve hava alır buda devirin yüksek seyretmesine sepep olur. thermowax adı motor soğukken açık bu thermo ısındıkca motorun içindeki thermostad vari cisim yukarı çıkarak hava almasını önler tabi ve kapanır o hava almamaya başladığında motor ısınmış oluyor ve araç normal rolanti devri olan 600-750 arasına gelmiş oluyor. nasıl kapandığına gelince ; FITV nin altında su haznesi ve waxi vardır sıcak su orada genleşmeye başladığında yukarı doğru hareketde bulunur ve jikleyi kapatır

Neye benzer ? Ve Nerededir ?
genellikle hondalarda kelebeğin alt kısmına sabitlenmiştir
http://www.ff-squad.com/tech/tb/tb.fitv.jpg

Yada prelude integra ve accord gibi modellerde emme manifoldunun üstüne sabitlenmiştir.
http://forums.trinituner.com/tech/fitv.jpg

Temizliğine gelince

Buda tegden söktüğüm FITV si... :D

Çiçekler içinde doğanın içinde söküyorum FITV... :D kirli bir şekilde balata spreyi veya carburatör temizliyicisi ile bir güzel temizleyin.

http://i41.tinypic.com/rr46q9.jpg

Kapkara olan Hava bypass valvi... şimdi brand new neredeyse :)

http://i42.tinypic.com/5z445j.jpg

Sonra parçaları geri takıyoruz.... Takarkende plastik pul vida şeklinde bir parçası üstünde var sonuna kadar sıkarsanız en düşük devirde çalışır(1450 rpm) FITV yüksek tutarsanız vidasını devir dahada yüksek olur ama sıcak memleketde yaşadığım için sonuna kadar sıktım...

http://i39.tinypic.com/dxi5wm.jpg

Ve sonuç ? İntegramı soğukken ilk marşta bakınız devir nerede :) :) :) o eski 2300 devir ve yalpalanma tarih oldu aynı zamanda aracım ısındığında rolantideki hafif titremedende eser kalmadı ;) :) Aracım fabrika ayarında çok şükür :D

http://i40.tinypic.com/nvd1rl.jpg

Maliyetimi ? 6 liraya aldığım balata spreyinin 10da 1ini kullanmadım desem :D

yoldash
08-04-2010, 17:09
Rahatlamıssındır mısıl mısıl uyursun bugun :D yarın senı bagaja sokcam :D tebrikler

E0041
08-04-2010, 17:10
timu ellerine sağlık kardeşim sende böyle sök temizle tak olayları çok fazla elinden geliyor gerçekten (bi ara izalosyan paylaşmıştın 2 hafta önce bende aynı malzemeden aynı şekilde yaptım gerçekten süper oldu ) vtecinkini sökücez bizde sogukken hiç yükseltmiyor nalet şey bizim için bulunmaz kumaş hesabı oldu içinden birşey fırlar toplayamayız diye düşünüyorduk ;D sağolasın tekrardan ellerine sağlık

tyMu
08-04-2010, 17:16
Eline sağlık genç güzel olmuş devir de düzelmiş mis :) daha çok paylaş sende aksiyon çok :D

sword
08-04-2010, 17:43
başarılı:)

doush
08-04-2010, 18:57
Eline sağlık Timuçin abi :) Sen konuları yavaş yavaş açmaya başla her gün 1 tane koysan 2 yıla biter :D

timucintt
08-04-2010, 19:23
Rahatlamıssındır mısıl mısıl uyursun bugun :D yarın senı bagaja sokcam :D tebrikler

sen bir uyanda önce sonra gelirsin :D

timu ellerine sağlık kardeşim sende böyle sök temizle tak olayları çok fazla elinden geliyor gerçekten (bi ara izalosyan paylaşmıştın 2 hafta önce bende aynı malzemeden aynı şekilde yaptım gerçekten süper oldu ) vtecinkini sökücez bizde sogukken hiç yükseltmiyor nalet şey bizim için bulunmaz kumaş hesabı oldu içinden birşey fırlar toplayamayız diye düşünüyorduk ;D sağolasın tekrardan ellerine sağlık

birşey değil kardeşim. arada bir nete paylaşıyoruz işte :D can sıkıntısıya illa yapacak bişiler buluyorum :D bu arada sende izolasyonun işe yaradıysa ne mutlu. başta tıkırtılar takurtular kalmamıştır kesin. Onun dışında sök FITV sende merak etme elinde kalmaz basit bir mekanizması var :D

Eline sağlık genç güzel olmuş devir de düzelmiş mis :) daha çok paylaş sende aksiyon çok :D

Aksiyon bol vakit yok :D

başarılı:)

Eyvallah murat abi :D

Eline sağlık Timuçin abi :) Sen konuları yavaş yavaş açmaya başla her gün 1 tane koysan 2 yıla biter :D

3 4 yılda olur :D :D ama vaktim yok tek tek koyacak :D sırf bu zımbırtı için 2 saat yazı hazırladım :D diğer kısımlar için aylar geçer :D

mıkro
08-04-2010, 23:34
ozaman geçmiş olsun diyelim kanka.eline sağlık güzel olmuş.anlatım süperr.

gokhan035
08-04-2010, 23:41
benim araba da da anlattığın tarz da birkaç şikayetim oluyor arada, bende temizletip sonucu yazarım buraya :) eline sağlık teşekkürler bilgiler için ;)

KCANN_220
08-04-2010, 23:41
bayılıorum bu adama yaaa...:Dadam tegın piri gıbı ne zaman bısı sorsam bı cwbı war..:Dwe bısı sokulcegı takılcagı zaman ılk cagırcagım kısı..oemcı tımuucan...:D

bladerk
09-04-2010, 06:30
süpersin timu uğraşacağını biliyodum da yine temizlik kısmında vtec açmışsın maşallah

timucintt
09-04-2010, 18:23
ozaman geçmiş olsun diyelim kanka.eline sağlık güzel olmuş.anlatım süperr.

hertürlü anlatırız :D sağolasın

benim araba da da anlattığın tarz da birkaç şikayetim oluyor arada, bende temizletip sonucu yazarım buraya :) eline sağlık teşekkürler bilgiler için ;)

sök sök temizle abi hiçbirşey olmaz sadece narin sök tak :D sonucu bekliyorum... ama taktıktan sonra sıfırdan rolanti ayarı yapın. ;) daha sağlıklı oluyor.

bayılıorum bu adama yaaa...:Dadam tegın piri gıbı ne zaman bısı sorsam bı cwbı war..:Dwe bısı sokulcegı takılcagı zaman ılk cagırcagım kısı..oemcı tımuucan...:D

OEM is cool all orders are shit :D :D sen çağır ben sökerim fabrika ayarındada geri takarız :D

süpersin timu uğraşacağını biliyodum da yine temizlik kısmında vtec açmışsın maşallah

Eee abi biliyorsun taktımmı tam takarım işi sonuna kadar götürürüm :D şimdi yeni bir dert var onunla uğraşacaz :)

MKT
27-12-2010, 13:53
aynı sorunu sağolsun timuçin ile benim aracımdada aynı şekilde çözdük.ellerine sağlık kanka

Osman Bahadır
02-12-2012, 22:17
Timuçin,

Konunu yeni gördüm. Eline sağlık. Çok kıymetli bir paylaşım olmuş. Bence her Honda sahibi okumalı, istifade etmeli.

Konuyu hemen DIY kısmına taşıyorum.

weST.27
02-12-2012, 23:51
3. parçanın görevi nedir

mehmetRS
03-12-2012, 23:39
o.b.k tavsiyesi üzerine konuyu okudum, aractaki sorun çözüldü:) cok cok tesekkurler

D16inside
04-12-2012, 00:13
http://i42.tinypic.com/5z445j.jpg

bu parça ayarlı konumda mı söküldüğünde aynı şekilde takılması gerekir mi yoksa denme yanılma yolu ile mi sonuça vardınız ?

timucintt
04-12-2012, 02:27
alt kısmında segmanı var söküldüğü gibi geri takılıyor.. ayarı sadece üstüne takılan plastik vidasıyla yapıyorsun...

slowmotion
04-12-2012, 03:17
Oem timucin:) bu yazinin opel icin olani yokmu:d

Jeandan-R
04-12-2012, 03:44
Timu benim sabah çalışmalarda rolanti dengesizliği bundan olabilir mi? Dereceli var gibi çalışıyor bazen sabah :D

timucintt
04-12-2012, 16:29
Timu benim sabah çalışmalarda rolanti dengesizliği bundan olabilir mi? Dereceli var gibi çalışıyor bazen sabah :D

kardeşim sizde elektronik mıknatıslı bir fitv var... bizde mekanik.. :) arızayı farklı yerden arıyacaz :D

berdoz76
04-12-2012, 18:39
fast idle thermo valve cleaner şeklinde youtubede arattığınız vakit temizlik ve sonrasında ayar yapmayı görüyorsunuz.temizlik sonrasında plastik vida şeklinde aparatı saat yönünde sonunna kadar çevirin en son durduğu yer muhtemelen saat 12 istikametini gösterecek sadece saat 10:30 istikametine hafifce geri çevirerek bırakın işlem tamam.Sonrasında dikkatli bir şekilde yerine geri takın ve 1400 veya 1500 devirde aracınızın soğuk havaklarda ilk çalışmada devrin sabit kalarak motorunuzun ısındığını keyifle göreceksiniz.

D16inside
04-12-2012, 19:08
bu acıklama ilaç gibi geldi cok sagol.

utkunoa
04-12-2012, 19:16
güzel olmuş elinize sağlık başarılı bir paylaşım

YavuzNaz
05-12-2012, 09:01
Çok güzel bir paylaşım emeğinize sağlık bende hafta sonu Karbüratörlü civic ex'im de benzer bir temizlik yapacağım karbüratörcülerin kahrını çekmekten bıktım.

dest
12-01-2013, 19:33
Benim si dada boyle bir sorun var artik cildirmak uzereyim bugun sizinkine benzer olan parcayi sokup temizledim gaz kelebeginide temizledim ama sonuca varamadim bisey dikkatimi cekti gaz kelebeginde filtreye bakan kisimda bi delik vvar onu elimle tikadigimda hersey normale donuyo o delik neyin nesidir bilen varmi ? Tesekkurler

mehmetRS
12-01-2013, 19:42
o delik sanırım bir önlem olmalı, birşey görevini yapmayınca oradan hava alsın gibisinden düşünülmş olmalı, bende de aynı sorun vardı orayı tıkayınca herşey normale dönüyordu.

dest
12-01-2013, 19:51
o delik sanırım bir önlem olmalı, birşey görevini yapmayınca oradan hava alsın gibisinden düşünülmş olmalı, bende de aynı sorun vardı orayı tıkayınca herşey normale dönüyordu.

Peki sorunu nasil cozdunuz ?

mehmetRS
12-01-2013, 23:19
Peki sorunu nasil cozdunuz ?

çözemedim, rolantim ısınınca 900-1000 arası bir değerde kalıyor. dahada inmiyor. biraz yuksek calısıyor diyebilirim.

dest
13-01-2013, 08:39
çözemedim, rolantim ısınınca 900-1000 arası bir değerde kalıyor. dahada inmiyor. biraz yuksek calısıyor diyebilirim.

hmm anladım.. benimki sabah ilk çaıştırıyorum 2500 devirde çaışıyo 1-2 dk sonra 1000 ve 2500 arası sürekli dalgalanıyor buda çok sinir bozucu bişey :(

Time-R
13-01-2013, 08:57
Ayni sorun bendede mevcut, cozecegiz bakalim insallah :)

fatihcakin
13-01-2013, 11:08
Peki bu temizliği kendi aracımızada yapabilir miyiz ? Bozmayalım parçayı :)

D16inside
13-01-2013, 16:03
kendine güvenmezsen hiçbirşey yapamazsın.

fatihcakin
13-01-2013, 18:47
Güvenmekle alakası yok, püf noktalar olabilir onu sormak istemiştim

Burak53
25-01-2013, 09:54
hondaların ilacı bu temizlik, teşekkürler

Time-R
26-11-2013, 12:35
Su dakika itibariyle bende FITV'yi soktum dagittim ve suan icini temizliyorum bu konu ve Timucin sayesinde. Fakat toplarken ayarini nasil yapacagim bilemedim ve Timucin'den yardim istedim. Herkes yapmali bu isi. :)

timucintt
26-11-2013, 15:05
o en üsteki dönen plastik vidayı sonuna kadar sıkarsanız 1300 devirde çalışır tam sıkmazsanız 1800 devirlere kadar yolu var ;) 1800 den fazla hava alıyorsa arabayı ilk çalıştırdığınzda devir gezer 1400-2000 arası...

yakuza
27-11-2013, 08:34
Benim si dada boyle bir sorun var artik cildirmak uzereyim bugun sizinkine benzer olan parcayi sokup temizledim gaz kelebeginide temizledim ama sonuca varamadim bisey dikkatimi cekti gaz kelebeginde filtreye bakan kisimda bi delik vvar onu elimle tikadigimda hersey normale donuyo o delik neyin nesidir bilen varmi ? Tesekkurler

orada bi oring olması lazım oringde kaçak varsa yapabilir düzensizlik

timucintt
27-11-2013, 13:39

2 çeşit kelebek çıkıyor D serisinde birinde 2 delik vardır biri üstden rolanti motoruna hava emer diğeride altda by pass yapıp fitv hattına gider... altdaki deliği kapadığında düzeliyorsa rolantin fitv söküp tekrar temizle yada düzgün takmayı dene... üstdeki deliği kapadığında rolanti düzeliyorsa rolanti motorunu söküp temizle... ikisindede bir karşılık alamıyorsan kelebeği rolanti motorunu ve fitv hepsini tek seferde söküp temizle.... düzelecektir... bu parçalaırn hepsini temizledikten sonra rolanti ayar vidasınıda kısmayı unutma fazla hava çekecektir mutlaka temizlikten sonra... gene bozuk çalarsa rolanti ayar vidasının içindeki o ring olabilir... yalama olmamasına dikkat et vidanın...