PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafikten Men Edilen Araca Tekrar Men Cezası ?

39-SS
21-04-2010, 18:41
Bundan yaklaşık 2 ay kadar önce İstanbul'da aracımdaki egzos ve cam filmlerinden 196 TL ceza yedim. Ve bu cezadan sonra ehliyet ceza puanım 70 e yükseldi. Biliyorsunuzki 100 olduğunda 2 ay ehliyetim elimden alınıyor. Bu cezaları kestikten sonra trafik polisleri 1 hafta izin belgesi verdi ve egzosla cam filmlerini söküp 1 hafta içinde trafik şubesine gidip söktüğüme dair belge alıp bildirmen gerekir yoksa 1 haftadan sonra aracın trafikten men edilecek dediler.
Ben oturduğum ilçede evvelsi gün trafiğe gidip cam filmlerinin ön camlarındakileri söktüğümü fakat egzosun orjinalini bulamadığımdan takamadığımı söyledim. Ya beni dinlemediler yada başlarından savmak için sen cezayı öde tamam meni hallederiz deyip beni yolladılar. Bende men böyle kalkıyor demek diyip gidip cezamı bir sonraki gün ödedim.
Dün akşama kadar 4-5 kere polis kontrolünden geçtim ama hiç birinde bir sorun olmamıştı.
Fakat dün akşam tekirdağda saat akşam 11 sıralarında devriye gezen bir polis aracı arkamdan egzosu görünce plakamı sorgulayıp merkezden "araç trafikten men" anansunu alınca beni hemen durdurdular. Araç trafikten men deyip aracımı o saatte Tekirdağda bağladılar ve trafikten araç men edildiği ve zamanında trafiğe bildirilmediğinden aracıma Trafik Kanununun 32. maddesi gereğince yeniden trafikten zaten men edilmiş araca tekrar trafikten men cezası yazdılar 10 ceza puanı ve 62TL ceza kesildi. Aynı ceza tutanağına 30/1b maddesi uyarınca yine egzos yüzünden 20 ceza puanı ve 130 TL para cezası kesildi. Toplamda 192 TL ve 30 ceza puanına ulaştığım için ehliyetimede 2 ay el konuldu. Ben bir sonraki gün egzos ve cam filmlerini tamamen halledip meni kaldırıp aracı bağladıkları yerden aldım. Fakat ehliyetime haksız yere el konulduğunu savunmak için sulh ceza mahkemesine dava açmayı düşünüyorum.
Gerekçesi ise zaten 2 ay önce trafikten araç 32. madde gereğince men edilmiş gerekçesi ise egzos cam filmi şimdi ise zaten trafikten men olan bir araca 2. kez nasıl 32. maddeden men cezası kesilir ? hadi kesti bağladı diyelim tekrar neden zaten egzos yüzünden men olan araca tekrar trafikten men iken egzos yüzünden ceza yazılır ?

yani 2 ay önce yediğim ceza maddeleri 32 (trafikten men) - 30/1b (egzos,cam filmi vs)
Ve şuan zaten trafikte men gözüken araca tekrar 32(trafikten men) - 30/1b (egzos,cam filmi vs)

burada bir çelişki yokmu buna nasıl bir itiraz dilekçesi yazabilirim dava sonucunda ne olur
en önemlisi ben bu davayı açarsam 2 ay alınan ehliyetimi tekrar geri alabilirmiyim dava sonuçlanıncaya kadar ?

STP
21-04-2010, 18:46
trafıkten mensınya okan techtende men :)

39-SS
21-04-2010, 18:47
trafikten men cezası kaldırıldı.

driftboy
21-04-2010, 18:48
zaten dava 2 aydan fazla sürer gibime geLiyo :S

Killah
21-04-2010, 18:50
en basitinden trafikten men aracı trafikte kullandığın için yazabilirler ceza.

batucan
21-04-2010, 18:51
2 ayda mahkeme biter mi bilinmez ama mahkeme sonunda en son egsoz cezan iptal edilebilir...

cezadan sonra 15 gün içinde ödemen gerekiyor...

frankurtlu
21-04-2010, 19:46
Boşuna uğraşma bence uğraştığınla kalırsın emin ol

sinan-s
21-04-2010, 19:55
Geçmiş olsun...

devil_berk22
21-04-2010, 20:24
g.olsunda arkadaş ban yemiş bu konu yüzündenmi anlayamadım ?

Frid
21-04-2010, 22:08
dava 2 aydan uzun sürer zaten