PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Follow me home Aqustic Style

aqustic
23-04-2010, 20:51
Video aşagıda
http://video.yahoo.com/watch/7377618/19293775

İlk olarak Mercedes S klassta gördügüm "follow me home "ismindeki bu özelligi sanırım birçogumuz biliyordur.Uzaktan kumanda ile kapılar kilitlenince ön sisler 30 saniye falan yanık kalıyor sonra otomatik olarak sönüyor.Aynı sistem volvo birçok araçta da var.Volvoda 30-45-60 saniye içerden ayarlanabiliyor.Ben 30 saniye sürenin tasarruf açısından çok fazla oldugunu düşünerek minimum 12 saniye olacak şekıilde bi yazılım yapıp mikroişlemci kontrollu küçük bi sistem yaptım ve 206 ya taktık bugun.Devre üzerine bi tane de buton ekledim.Sistem buton sayesinde 12 saniye-30 saniye ve 45 saniye seçenekli olarak sis lambalarının yanık kalmasını saglıyor..Araç sahibinin istegi üzerine sadece kapılar açılırken yanıyor.Hatta strobe bile eklicektım ama araç sahibi istemedi.Videoyu daha sonra yine güncellicem.Kendım yaptım diye söylemiyorum akşamleyin gerçekten çok karizmatik gösteriyor aracı:)

EREN34
23-04-2010, 20:55
Ellerine sağlık.Başarılı olmuş:) Birde şu viraj alırken sağ yada sol sis yanma işini çözersek bu iş tamamdır.

Ome_RS
23-04-2010, 21:14
bi su virajda sis yakma olayını birde su follow me home fena hosuma gidiyo.
sisleri takayım bu sistemden isticem senden :D

makif84
23-04-2010, 21:15
ellerine sağlık çok güzel olmuş

dragstar
23-04-2010, 21:25
ellerine sağlık

onurars
23-04-2010, 21:33
abi yine çok güzel bişe yapmışsın,merak ettigim sadece karanlıkta mı oluyor yoksa gündüzdemi açınca sisler yanıyor?

aqustic
23-04-2010, 22:02
Gece ve gündüzü ayırt etmeden yanıyor.İstesem sadece gece yanmasını da saglayabilirim ama böyle daha güzel.
Virajda sis yakma olayına şimdilik bi çözüm bulamadım.ARacın direksiyonunun döndügünü devreye algılatmak sandıgımdan daha zor.

Ome_RS
23-04-2010, 23:18
direksiyon değilde rotların oraya sensör koyularak sonuca daha cabuk varabilirsiniz diye düşünüyorum.
yada direksiyon pompasına giden sinyaller pompa cıkıs girişleri kullanılarak flan.
sadece fikir olutmu olmazmı bilmiyorum :)

M.A.D
24-04-2010, 09:01
görüntü olarak çok hoş olur sislerde xenon varsa arabaya bakmaya doyulmaz artık :)) fakat volvoda falan var dediniz, özelliği nedir acaba ne gibi faydası var yoksa sadece görüntü mü ?

OmeR-FE
24-04-2010, 09:28
Eline Emeğine Sağlık.
Gayet Güzel Olmuş..

TulsaDom
24-04-2010, 09:30
elinize sağlık güzel olmus bir sistem peugeot grubunun bazı modellerinde var bu fonksiyon fakat orjinalde motor durduktan 30 sn içerisinde sellektör yaparsanız devreye giriyor ve sabit zaman aralığında 30 sn gibi bir zaman yanıyor (farlar)

sizin bunu kumandaya tasımanız ve süresini ayarlanabilir kılmanız güzel olmus

görüntü olarak çok hoş olur sislerde xenon varsa arabaya bakmaya doyulmaz artık :)) fakat volvoda falan var dediniz, özelliği nedir acaba ne gibi faydası var yoksa sadece görüntü mü ?

görüntüden ziyade amaç gece karanlığında evin yolunu bulmayı kolaylaştırma aydınlatma sağlıyor kısa süreliğine

-Aydın-
24-04-2010, 09:40
Çok güzel olmuş dün akşam STP ile bunun muhabbeti geçti hatta senin yaptığını söyledi çok güzel olmuş fln diye :) Güzelmiş ellerine sağlık.

ouzs
24-04-2010, 09:46
abi mercedeslerin devrelerini araştırayım bi. bayağı içli dışlıyım her modeliyle.. sordurdum sadece direksiyondaymış o özelliği olan araçların sensörleri.. devrelerini kopyalasak mı naapsak:D
arkadaş tavsiye etmiş ya, rot ların oraya olur mu diye de sordum bi ihtimal dediler. bi denemek lazım aslında.

<<buğra>>
24-04-2010, 10:14
ellerinize sağlık, süper olmuş
biz yaptırmak istesek kaça mal olur, montajı kolay mı?

douu
24-04-2010, 12:03
Mustafa sistemin taliplisiyim biliyorsun.. Ancak xenon sislerde bu sistem bize sıkıntı yaratmasın ? Sadece park yaksakta olur :)

aqustic
24-04-2010, 15:17
Bu arada sistemi araca ben baglamadım.Ben sadece prensip olarak devre tasarımı ve yazılımını yaptım.Üşendigim için devresini tanıdıgım bi oto elektrikçiye götürüp hangi kabloların nerelere baglancagını anlattım 15 dk içinde çok kolay bi şekılde bagladı.
Kapı menteşelerının dibindeki kapıları kilitleyen kabloları tek tek ölçerek hangı kablonun kapıyı açtıgını buldu.Sonra o kablodan devreye giriş yaptı.Devrenın çıkışından da sislere kablo çekti.
Ayrıca bazı oto elektrikçiler her yapılan sisteme harici röle falan takmaya çalışıyor.Harici araba rölesine gerek yok.PCB tipi devre üzerine entegreli röle var üzerinde.
Volvodaki sistem kapılar kilitlenınce sisleri degil ön farları minimum 30 saniye açık bırakıyor sonra sönüyor.Bu sistem sislere degil park ve farlarada baglanabilir.Avantajı ise süreleri istedigim gibi ayarlayabilmem.
Bazı araçlarda ise araçtan inerken selektör kolu çekildiginde 30 saniye farları açık bırakıyor.Ama kumandaya basınca yanması daha hoş geliyor bana.

PaSHa-brk
24-04-2010, 15:42
Maliyeti nedir? Pm alabilirmiyim.

TarikS
24-04-2010, 22:10
mercedes'te de boyle bendeki E serisinde, kapilari actigimda park+sisler yaniyor, 30 saniye icerisinde surucu kapisini acmazsan tekrar sonuyor..surucu kapisini hemen acarsan beklemeden sonuyor..

goruntu cidden guzel oluyor, geceleri arabaya yaklasmadan acip izliyorum karsidan :)

eline saglik dokturmussun yine :icon_tup:

STeaM
24-04-2010, 22:20
bizim markada 15sn yanıyor bu sistem.
benim tavsiyem farları 15. manuel olarak kumanda dan kontrol ünitesi hazırlaman.,
çok işlevsel. tüm araçlardan bizde std. üretilen bi özellik.

maf
24-04-2010, 22:50
kuzen,
bu başlığı okuduğunda yüzündeki ifadeyi merak ediyorum:D:D
sağ sol aydınlatma olayı kaba tabirle 2 kablo çekmeye bakar:D helal valla devam çalışmalara:D

Fatih Kavak
24-04-2010, 23:26
Güzel olmuş elinize sağlık anladığım kadarı ile sadece kapılar kitlenince devreye giriyor kapılar açıldığında da devreye giren yapılabilir mi?

Gokhan43
24-04-2010, 23:35
Elinize sağlık :)

Dragger
25-04-2010, 04:27
Fiatta en sasırdıgım seydir followmehome :)

Hem puntoda hem stiloda var :D