PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : elden çıkarmak mı? eksikleri gidermek mi?

Ahmet Saraçoğlu
29-04-2010, 23:17
satmakmı? eksiği gidermekmi?

arkadaşlar tahmini bi 5-6 ay öncesinde bi cerato dizel aldım siyah giriş seviyesi donanım 40 000kmde , 20 000ı e.Araçta önemli kaza yok ama öğretmen olduu için öğrenciler buna takmış kafayı ;aracın sacına kadar çizdiği için serviste komple boyanmış.
((Hasarı sallamış diyebilirsiniz ama ilk aldıı zamanlardan beri netten adamı tanıyorum ve donanımhaberdede tee o zaman dair olayı anlattığı postları falan var , dügün aile babası genç bi öretmen ,satış için vekalete giderken dolmuşla geziodu arabaya bişe olmasn die:D , pinpirikli bi eleman , bi sene askerdeymiş araba yatmış falan zati))

şimdi ben bundan acayip memnunum , 63000e geldi km , tipi , gidişi , yakışı falan o fiyata alabileceğim en güçlü bu vardı dizelde ve aile kullanımı söz konusu olduundan.

Ama tek bi derdi var bu kasa ceratoların 180 i geçemiyo bu kasalar şanzımanın kısa oranlı tutulması dolayısıyla.Ne yaparsan yap 3 sonu 100 , 4 sonu 140 , 5 sonu 180...Aynı 1 i yük için kullanan 4 vitesli bi araba gibi bişey:D
Bende ayda bir uzun yol yapiyorum Ankara istanbul .Maximum hızı napıcaksın , 200-210 görünce başın göğemi ericek demeyin araba 160 170 lerde çokyüksek devirlere geldii için hem ses hem tüketim fazlalaşıyo.Son vitesler uzun olsa normal hızlarda devir de düşeceğinden ne araba yorulmayacak , ne tüketim artacak ne de benim başımı ağrıtacak.Sürekli 4300-4500 de gidince canını alıyomuşum gibi hissediyorum , ki öyle.

Şimdi bunu satmaya veya takasa vermeye kalksam yine dizel ve az km olmak kaydıyla , 100 hp nin altına düşmeden güzel gidebilecek , üzerine max 2-2.5 koyarak abs ve klima harici donanımları önemsemeksizin ne alabilirim?.Aile kullanımı önemli değil artık , çünkü bi baktım aldıımdan beri 3 kere ya sürmüştür babam ya sürmemiştir.Tek kıstas dizel olması.

Veya zaten temizliğinden ve şekli şemalinden memnunum , şu bahsettiğim son hız olayını şanzımandan halledip evlenene veya daha sonrasına kadar kullanırım diye düşünüyorum ama bu anlattığım olay çözülebilir bişeymidir?Evetse seviyorum bunu açıkçası.

Sizin öneriniz ne olurdu?20-21 lere temiz daha güzel giden herhangi bi kasa tipinde (mümkünse ebat olarak c sınıfı altı olmayan) hangi dizel olur olursa?yada bu son hız sorununun ilacı nerde , kimde , tahmini ne kadar bi rakamadır?

Bu aralar vermem bi karar bu çünkü çok km yapıyorum ve en büyük cazibe olan km ve temizlik gitmeden halletmem gereliyor.

Frid
29-04-2010, 23:24
makyajlısındada aynı sorun varmı acaba ?

Fatih Kavak
29-04-2010, 23:27
Chip olayını bir araştırın derim birde dizel hyundai eraları araştırın onlarda bu sınıf araç dizelide gayet güzel gidiyor

Ahmet Saraçoğlu
29-04-2010, 23:28
hayır makyajlısında motor hacmi değişik olduğundan şanzıman komple farklı(hatta accent ve admire larda vites boştaykan 3 te gibi kafa biraz ilerdedir , makyajlılarda o şekilde pozisyonu bile biraz ilerde gibi) , onlarda 210 kmler çok zor değil

Ahmet Saraçoğlu
29-04-2010, 23:30
Chip olayını bir araştırın derim birde dizel hyundai eraları araştırın onlarda bu sınıf araç dizelide gayet güzel gidiyor

chip malesef hp ve torku arttırdığından sadece 180 e geliş süremi kısaltır , ulaşılan devir yine 4500 de sabit kaldığından son hız değişmez.5000 lere çıkarmı , dizelde kesici varmı bilmiyorum ama yine bikaç km için aracın canını almaya değmez dizelde.Ben yüksek hızda düşük devir istiyorum dengi araçalr gibi.

Dragger
29-04-2010, 23:30
Focus TDCI tavsiye ederim, 20ye bulunmaz tabi ama biraz daha zorlarsan olabilir ;)

Cerato iyidir, onun makyajlısından bak ya da ;)

Ahmet Saraçoğlu
29-04-2010, 23:34
abi özellikle de makjaylı cerato aklıma fazla değişiklik yaşamamak için ,, ama makyajlı cerato ve özellikle focusların 50 60ooo kmlerde olanlarını bulmak gerçekten çok zor , bizim bu kasanın 40ooo 50ooo km fiyatları bile benim aldıım rakamın üstünde. , biz bnu baya temize aldık , direksiyon daha aşınmamıştı , içi sıfır gibi kokuyodu , Şimdi 100ooo üzeri beni üzecek şeyler de çok istemiyorum açıkçası elimdekini bırakıp.

bu şanzıman olayı ellenmez bi hususmudur?cerato veya kia olmasa da kendi araçlarının dişli oranlarıyla oynayan kimse varmı?uygulanabilir bi olaymıdır?

ocean0636
29-04-2010, 23:35
O fiyatlara en güzeli Vti verelim alayına goo :D:D
Saka bir yana cidden accentler çok güzel gidiyor fakat sanzumaninin bu kadar kısa olduğunu bilmiyordum. Yazdıklarınızı okudum bence bunu satıp başka araç almanız ciddi bir zarar etmenize sebep olacaktır, aracınız temiz bakimliymista zaten bence 10-20km çok hız yapmak için hiç değiştirmeyin dewam edin derim, tabi eğer tekrar bu sınıfta bir araç alacaksınız ;)

douu
29-04-2010, 23:59
Corolla D4-D.. Bulabileceğin en sessiz ve tatminkar dizel.. Chiple uzun yolda 4.5 litre gibi ortalamalar yakalıyodum.. 130-140 km sabit hızlarda.. Ama kesinlikle son kasası değil.. 2006-2007 model olanlarından.. 190-200 gibi hızlarda 4000küsür devirlerde olduğundan bahsettiğin hızlarda asla ses rahatsız etmez seni.. Her türlü piyasadaki en sessiz dizel olduğuna emin olabilirsin ;)

levent
30-04-2010, 00:08
d4d 5200 çevirir, 190-192 ile giderken tam 4500 devirde oluyor araç.

stock halde cerato kadar gitmez ama chip yaparsan gider gayet tatmin eder, düşük km li bulmak zor onlarıda, gerçi hepsinde abs-klima standart geliyor sen önemli değil gibisinden yazmışsın ama.

bu arada aracındaki şanzımanın farklı versiyonları vardır bence illaki, son dişliyi daha uzun oranlısıyla değiştirip her vitesteki max hızı arttırabilirsin.

Ome_RS
30-04-2010, 00:10
ahmet daha önce konustugumuz gbi.
bence git bi kia servisine ama işini iyi bilen ustalar olsun sor konus arastır.
makyajlı kasanın sanzımanının son dişlisi veya 5. dişlisi olmadı accenetin aynı sekilde dişlileri bunun sanzımanına uyuyormu.
veya uyan baska bir modelin dişlisi varmı?
son dişlide 5. vites dişliside işini görür.
ancak son dişli değiştiginde tüm viteslerin oranı buyuyeceğinden arac biraz hantallasabilir ama bunun önüncede chip ile gecersin ;)

Ahmet Saraçoğlu
30-04-2010, 00:30
O fiyatlara en güzeli Vti verelim alayına goo :D:D
Saka bir yana cidden accentler çok güzel gidiyor fakat sanzumaninin bu kadar kısa olduğunu bilmiyordum. Yazdıklarınızı okudum bence bunu satıp başka araç almanız ciddi bir zarar etmenize sebep olacaktır, aracınız temiz bakimliymista zaten bence 10-20km çok hız yapmak için hiç değiştirmeyin dewam edin derim, tabi eğer tekrar bu sınıfta bir araç alacaksınız ;)
evet satıp başka bişey almam ciddi zarara sebep oluyo , akılda olmayan , marka önyargısı sebebiyle aklıma gelmeyen başka bişey varmıdır diye düşündüm ama kianın ötesine geçemez hiçbiri:D

Corolla D4-D.. Bulabileceğin en sessiz ve tatminkar dizel.. Chiple uzun yolda 4.5 litre gibi ortalamalar yakalıyodum.. 130-140 km sabit hızlarda.. Ama kesinlikle son kasası değil.. 2006-2007 model olanlarından.. 190-200 gibi hızlarda 4000küsür devirlerde olduğundan bahsettiğin hızlarda asla ses rahatsız etmez seni.. Her türlü piyasadaki en sessiz dizel olduğuna emin olabilirsin ;)
corolla o hacime göre gerçekten iyi gidiyo , chiple de güzel sonuç verebilir ama düşündüğüm max fiyatlara taksi çıkması veya 200 300k deki araçlar var malesef.

d4d 5200 çevirir, 190-192 ile giderken tam 4500 devirde oluyor araç.

stock halde cerato kadar gitmez ama chip yaparsan gider gayet tatmin eder, düşük km li bulmak zor onlarıda, gerçi hepsinde abs-klima standart geliyor sen önemli değil gibisinden yazmışsın ama.

bu arada aracındaki şanzımanın farklı versiyonları vardır bence illaki, son dişliyi daha uzun oranlısıyla değiştirip her vitesteki max hızı arttırabilirsin.
şanzıman oranında aşırı bi fark yokmuş 4500 de 192lerdeyse(o devirde tahmini 180 183 benimkide çünkü) ama 5200 çevirmesi ceratoma göre bi avantaj tabi,
bu arada yanlış anlamaya sebebiyet verdim , acayip yazmışım orayı , abs klima önemli sadece , diğer hiçbişey önemli değil dmek istemiştim.

Son dişli ve 1. , 2. , 3. , 4. , 5. vites dişlileri adında şeyler olduğunu ,, ve son dişlinin tüm viteslslerdeki hızı değiştireceğini kavram olarak biliyorum sadece.Ama bu şanzıman dişlileri standart yapıdamıdır(oran dediğim , çap-ebat haricinde) farklı bi aracınki uyarmı? değiştirilebilir bişeymidir , uygulayan varmı bilmiyorum tabiki.

ahmet daha önce konustugumuz gbi.
bence git bi kia servisine ama işini iyi bilen ustalar olsun sor konus arastır.
makyajlı kasanın sanzımanının son dişlisi veya 5. dişlisi olmadı accenetin aynı sekilde dişlileri bunun sanzımanına uyuyormu.
veya uyan baska bir modelin dişlisi varmı?
son dişlide 5. vites dişliside işini görür.
ancak son dişli değiştiginde tüm viteslerin oranı buyuyeceğinden arac biraz hantallasabilir ama bunun önüncede chip ile gecersin ;)

Aynen konuştuğumuz gibi gidicem servise de bilgili servis çalışanı nerde be kardeş :D ,,Gel boya sorası ücretsiz cila yapcaz die b.düzünden kartala çaırıp eli boş yolladılar ilk aldıımda.Şanzıman vss mod a hayatta girmezler :soru:kanaatindeyim.U:soru:ygulanan bişeyse en temizi dışarda yaptırmak.

douu
30-04-2010, 00:32
23-24 gibi rakamlar çıkaramazmısınız ? Ayrıca corolla'nın 100000 gibi kmsinden korkmayın bence.. 215000 kmde sattım.. 80000km chipli kullandım çoğunlukla basarak.. 10000 km bakımlarından başka tek kuruş para harcamadım ;)

Ahmet Saraçoğlu
30-04-2010, 00:38
o rakamlar için aklımda c4 hdi ve focus tdci var ama şu an için gerçekten zor olur , ilerisi içinde benim aracımın km olarak cazibesi kalmaz satış fiyatı düşer.Ve bu ara benimsersem aracı ;chip , jant , yazlık bi takım lastik vss vss şeklinde ilerler bırakmam aracı.Ama kısa oran işi can sıkıcı oluyo uzun yolda.

ahmetbaha-drs
30-04-2010, 01:00
Nissan Micra 1.5DCI 85hp Passion
Mitsubishi Colt 1.5DID 95hp
Ya da max. 20.000liraya bulunurmu bilemiyorum ama D4D Toyota'da bakabilirsin..Sonuçta bunların hiç birisi maksimum hız,performans aracı değil o yüzden bir 10-15kmh fazla hız yapmak içinde temizliğinden emin olduğun aracı değiştirmeye değermi onun kararını vermen lazım..:)
http://www.sahibinden.com/bm_otomotivden_skoda_fabia_rs_1_9tdi_105_000km_de-56WQQaXQQ23300673WQQpXQQdisplayitem

levent
30-04-2010, 01:23
Son dişli ve 1. , 2. , 3. , 4. , 5. vites dişlileri adında şeyler olduğunu ,, ve son dişlinin tüm viteslslerdeki hızı değiştireceğini kavram olarak biliyorum sadece.Ama bu şanzıman dişlileri standart yapıdamıdır(oran dediğim , çap-ebat haricinde) farklı bi aracınki uyarmı? değiştirilebilir bişeymidir , uygulayan varmı bilmiyorum tabiki.

.

şöyle bi örnek veriyim ben o zaman, toyotanın c serisi şanzımanları biçok modelde kullanılır, 5-6 ileri olanları vs vardır , kovanları birbirine direk uyar, son dişlileri diğer vites dişlileri direk değiştirilebilir.

kia da da böyle bi durum sözkonusuyla eğer bu işe girebilirsin, bence en mantıklısı bu elindeki tertemiz arabayı bilmediğin başka bi araç için riske etmeye gerek yok bence :icon_tup:

ilkerrrrr
30-04-2010, 09:25
Çok çakma bi çözüm söyleyeceğim.

Şimdi jant ve yanağı bilmediğim için tamamen atıyorum. 195 50 15 gibi bi ölçünüz varsa bunu eğer çamurluklarınız müsait ise 195 60 16 ya çıkarın. Lastik çapınız %11.2 büyüyecek. Yani 180 olan top speedeniz göstergede hala 180 göstermesine rağmen 201 km civarına gelecek. Tabiki aracınız normalden yavaş hızlanacak belki 5. vitesde devrin sonunu göremeyecek o zaman da chip uygulaması yaptırırsınız. Gerçi lastik çapını bu kadar büyütmek ne kadar güvenli olur onu bilemeyeceğim.

emp:)
30-04-2010, 11:30
Muhtemelen Era şanzımanı oluyordur. Hiç şanzıman dağıtmayada gerek yok ortalık pert era dolu al bi şanzıman tak:)