PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni araca boya koruma?

DR059
04-05-2010, 17:25
Selamlar arkadaşlar,

Geçen hafta perşembe günü sıfır km bir Focus sedan otomobil satın aldık. Aracı Mersin'den aldık, ben üniversite sebebiyle İstanbul'a araçla döndüm. Yolda gelirken uçan böcek, sinek, arı vs ne varsa ön cam, kaput ve tamponumdaydı. Bu nedenle hafta sonu Şekerpınarı Meguairs'ta bir yıkattım fakat çok da memnun kaldığım söylenemez. Orada çalışanlar boya koruma önerdiler fakat benim aklıma pek yatmadı.

Sizlere sorum; yeni alınan araca boya koruma yaptırmanın uzun dönemde büyük bir artısı var mıdır yoksa sadece boya koruma mı yaptırmış olurum? :) Yaptırmamı önerirseniz; Anadolu yakasında kolay ulaşabileceğim bir yer var mıdır? Sadece boya koruma için değil, yıkama işlemleri için de düzenli olarak gidebileceğim bir yer olsun istiyorum. :)

(Araç collection paket fırtına gri renkli, ben de Tuzla'da oturmaktayım. Şimdiden teşekkür ederim.)

LVN 97
04-05-2010, 17:32
kızıl toprak meguiars fenerbahçe stadın arkasında

Killah
04-05-2010, 17:33
kiziltoprak meguiars, bostanci sonax bildigim en yakin yerler size. Yaptirip yaptirmama konusunda da bir bilgim yok malesef.

DR059
04-05-2010, 20:49
Kızıltoprak Meguairs'ı bulmak zor olmaz sanırım. Bir aksilik çıkmazsa geze geze oraya giderim artık. Bu arada yeni araca boya koruma yapılır mı sorusu halen günceldir? Fikirlerinize ve deneyimlerinize göre hareket edeceğim bu konuda. :)

ozKn
04-05-2010, 21:06
Olur niye olmasın araç gelirken mumlu geliyor o mumu çıkartmaya çalışırken ince çizikler olabiliyor ona baktınızmı hiç

DR059
04-05-2010, 21:26
Olur niye olmasın araç gelirken mumlu geliyor o mumu çıkartmaya çalışırken ince çizikler olabiliyor ona baktınızmı hiç

Açıkcası küçük çizikler için dikkatlice bakmadım. :confused:
Ama gün ışığında da gözüme bir şey çarpmadı, fakat dediğim gibi net bir şey söyleyemem.

Benim asıl merak ettiğim bunun uzun dönemde boya ömrüne bir yararı ya da zararı olup olmayacağı? Belki de fazla takıntı yapıyorum, bilemiyorum.

ozKn
04-05-2010, 21:48
Zararı olmaz yararı daha fazla emin olun.Ama yine belli bir süre sonra araçta çizikler olucak bizim amacımız sadece daha az yaratmak o çizikleri

mertk
04-05-2010, 22:36
mumlu araca clay yaptık kili 2. defa kullanılmıcak hale geldi siz düsünün:)

S.Özeren
04-05-2010, 22:45

nasıl yani mum derken aydınlatın beni :D

Antalyalogy
04-05-2010, 23:54
bir şişe AG SRP 500 ml + bir şişe NXT 2.0 +2-3 sarı meguiars ped + 4-5 mikrofiber havlu tamamdır koruma işi

DR059
05-05-2010, 00:01

Kil işlemi faydalı olur diyorsunuz. Kil işlemi anladığım kadarıyla detaylı bir temizlik sağlıyor, koruma işlemi için de üzerine boya koruma gibi bir işlem yaptırmak lazım herhalde.

bir şişe AG SRP 500 ml + bir şişe NXT 2.0 +2-3 sarı meguiars ped + 4-5 mikrofiber havlu tamamdır koruma işi

Çalışmalarınız zevkle takip ediyorum ama ben bu işlerde acemi sayılırım. Yani bir şeyleri iyi hale getirmeye çalışırken daha da zarar vermekten korkuyorum. Yine de listesini yaptığınız ürünleri alıp, bir haftasonu uğraşsam mı diye düşünmüyor değilim.

Antalyalogy
05-05-2010, 00:23
Kil işlemi faydalı olur diyorsunuz. Kil işlemi anladığım kadarıyla detaylı bir temizlik sağlıyor, koruma işlemi için de üzerine boya koruma gibi bir işlem yaptırmak lazım herhalde.

Çalışmalarınız zevkle takip ediyorum ama ben bu işlerde acemi sayılırım. Yani bir şeyleri iyi hale getirmeye çalışırken daha da zarar vermekten korkuyorum. Yine de listesini yaptığınız ürünleri alıp, bir haftasonu uğraşsam mı diye düşünmüyor değilim.

Selamlar listedeki ürünler detail de ilk basamak amatör ürünler (isimleri öyle ama çıkarttıkları işler profesyonel)

Tüm araca SRp uygulayıp üzerine NXT geçip , NXT yi 6-8 haftada bir uygularsanız 1 yıl çiziksiz dolaşırsınız.(tabii araç fırçyla asla tanışmayacak + kurlulama bezlerini siz vereceksiniz -uber drying toel yada meguiars water magnet)