PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Servis tarafından çözülemeyen rölanti dalgalanması?

tipo16v
05-02-2007, 14:11
Tipomda motor sıcakken rölanti dalgalanıyor 2500 3000 devre kadar çıktığı oluyor. Her zaman yapmıyor. Gazlarsam daha çabuk yapıyor. Kontak açıp kapadığımda düzeliyor.
Servis tarafından aracın rölanti düzenleyicisi değiştirildi. Motor sıcaklık sensörü değiştirildi. Son olarak gaz potansiyometresi değiştirildi. Gaz kelebeği pek çok defa temizlendi. Ama sonuç değişmedi.

Aracın rölanti düzenleyicisi üzerinde değilken normalde 4000 devirde sabit durur. Rölanti düzenleyicinin borusunu sökünce 2500 ile 4000 arası dalgalanıyor...

Emme manifoldunda bi kaçak yada lambda sensörü, hava sıcaklık sensörü, mutlak hava basınç sensörlerinden birinde arıza olması ihtimalli üzerinde duruyorum. Sizinde yorumlarınızı alabilirmiyim...

M3CSL
05-02-2007, 15:01
inş sorunun çözulur kardeşim bu iş yılan hikayesıne döndu:)

delsolemrah
05-02-2007, 19:16
benim delsolda aynısını yapıyo vtec benimkide aynısı kardeş :D

cem
05-02-2007, 19:32
Bi ihtimal ama,

Hep aynı yerdenmi benzin alıyorsun ?

delsolemrah
05-02-2007, 19:40
Bi ihtimal ama,

Hep aynı yerdenmi benzin alıyorsun ?

ben istanbulu o manisa biraz zor ihtimal

cem
05-02-2007, 20:06
ben istanbulu o manisa biraz zor ihtimal

Anlamadım ne demek istedigini arkadasa sölemiştim.

schakal
05-02-2007, 20:48
oksijen sensoru en son ne zaman degistirildi aracta ??

test etmek icin yenisini almaktansa ilk etapta
sensore giden fisi sok ,fark olusursa problem
oksijen sensorunde .

Oz`
05-02-2007, 21:00
biyerden hava alırsa senin söylediğin gibi yapabilir rolanti motorun indirmeye çalışıyordur ordaki kaçak hava alıyordur ondan dolayı böyle bişiy yapabilir

tipo16v
05-02-2007, 21:39
Benzini farklı yerlerden alıyorum sabit bi benzincim yok.

oksijen sensoru en son ne zaman degistirildi aracta ??

test etmek icin yenisini almaktansa ilk etapta
sensore giden fisi sok ,fark olusursa problem
oksijen sensorunde .

Bilgisayara bağlandığında lambda değeri 1.01 civarı oluyor...

Rölanti düzenleyicinin yada gaz potansiyometresinin fişini çekince düzeliyor...

tipo16v
05-02-2007, 21:40
biyerden hava alırsa senin söylediğin gibi yapabilir rolanti motorun indirmeye çalışıyordur ordaki kaçak hava alıyordur ondan dolayı böyle bişiy yapabilir

İlk iş servise verim arabayı emme manifoldunun contasını değiştirsinler... Servis zaten pes etmişti çözemediği için...:hahaha:

Oz`
06-02-2007, 08:16
İlk iş servise verim arabayı emme manifoldunun contasını değiştirsinler... Servis zaten pes etmişti çözemediği için...:hahaha:

peki borularında delik olabilme yada kaçak olabilme şansı yokmu ?

tipo16v
06-02-2007, 11:09
Onlarada bakmışlardı sözde...

kayhan
06-02-2007, 11:26
Baba ben Özdil abiyede söyledim benim GT de vardı aynı problem, aracın rolanti düzebleyicisini defalarca temizledik çözemedik, manifoldda çatlak vardı. Ama bendekinde egsoz manifoldundaydı, tabi O2 sennsöründen önce bi çatlaktı söktürüp tamir ettirdik sorun yok ;) bi oksijen sensörüne baktır bence..

tipo16v
06-02-2007, 12:11
Oksijen sensörü bozuk olsa hatalı ölçmez mi değerleri:beuj:

Aracı aldıktan 2 ay sonra manifold contasını değiştirmiştim.

Kaan
06-02-2007, 12:38
buna benzer bi sorunu ben yaşamıştım rölanti araç normal çalışırken 1000devirin altına düşüyo çıkıyodu.düştüğü zmn istop ediodu araç.Servis düzeltti parçanın ismini htırLayamadım şimdi değiştirdiler.

tipo16v
06-02-2007, 18:23
buna benzer bi sorunu ben yaşamıştım rölanti araç normal çalışırken 1000devirin altına düşüyo çıkıyodu.düştüğü zmn istop ediodu araç.Servis düzeltti parçanın ismini htırLayamadım şimdi değiştirdiler.

Çok yardımcı oldu bu :D Şaka bi yana manisadaki servise gittim bugün. Tekrar bakmak bile istemediler direk izmire enriko aliberti servisine gönderdiler... Tavsiye üzerine gittik bakalım sonuç nolucak... Kafadan 1-2 hafta arabasızım offff:(

Ahmetfikri
06-02-2007, 18:41
ahmet muzoya gösterdinmi hiç yada danıştınmı belki yapabilceği bişeyler vardır

delsolemrah
06-02-2007, 19:19
benimm vtec de aynısını yapıyo ne yapıcam bende ya:(

i_could
06-02-2007, 20:59
ahmet muzoya gösterdinmi hiç yada danıştınmı belki yapabilceği bişeyler vardır

Fiko muzaffer abi de belki bu forumu okuyordur,biraz daha dikkat...

Muzaffer abi bizi cankar otoya yonlendirdi fakat orası da malesef pek yardımcı olamadı.

aklıma gelen ihtimalleri sana da soyledigim gibi burada da belirteyim.
ani ve asırı gaz vermelerde motor sogukken de oluştugu için metal borulardaki catlak ihtimali düsük,soketlerden birini takıp cıkartınca düzeldigi için elektronik olması hala benim icin kuvvetle muhtemel,emişele ilgili olan boruyla yapılan işlem sonrasında ki azalma hala benim aklımda orayla ilgili biseylerin ters gittigine dair süpheler uyandırıyor...

i_could...

tipo16v
06-02-2007, 23:11
benimm vtec de aynısını yapıyo ne yapıcam bende ya:(

Anladığım kadarı ile rölanti konusunda hep benzer şikayetler fakat farklı sebebler oluyor. İşin zor seninde. Ya arabanın parçalarını benzer bi araçla değiştirip deneyerek bulacaksın yada sıradan başlıcan en çok ihtimal verilenlerle...:(

tipo16v
09-02-2007, 11:23
Dün akşam servisten aradılar araç hazır diye birazdan gidicem izmire görücez bakalım bulabildiler mi neymiş problem...

Ahmetfikri
09-02-2007, 11:26
hadi hayırlı olsun akşam denersin

HASANNN
09-02-2007, 11:27
Dün akşam servisten aradılar araç hazır diye birazdan gidicem izmire görücez bakalım bulabildiler mi neymiş problem...

öncelikle sLm aBi..daha önce snn yaşadığın problemin aynısını bi arkadaşım 2.0 mareada yaşadı ve enriko aliberti problemi halletti problemin mekanik olduğunu biliyorum ama üstüne gidipte hangi parçadan kaynaklandığını sormadım...sormadım çünkü arkadaşım piskolojik olarak felç olmuştu bu durum onu çok rahatsız etmişti :D

tipo16v
10-02-2007, 10:03
Benimde gidişat aynı:D
Dün gittim arabanın yanına... Ustalar sevinçli bi şekilde düzeldi filan dediler. Nese ellinde bi gaz kelebeği ünitesi ile geldi ustalardan biri. Bunu değiştirdik düzeldi dedi. Bende iyi bakalım anlarız dedim...
Esas araçla ilgilenen usta bindi arabaya çalıştırdı. Araba stop etti. Tekrar çalıştırdı nese devir hala düşük 800 civarında buz gibi motorda. Normalde yükselmesi lazım. Senin dedi rölanti düzenleyiciyi yanlış takmışlar. 8v in bu dedi. Bende bunu yetkili servis taktı sorarız dedim.(Fiatın eper programından baktım 8v in ki benimkine hiç benzemiyor)
Nese sonra ustaların değişiyle tecrübe benim değişimle gazlamaya çıktık. Çünkü sorunu devirlendirince yapıyo. Otobana kadar sakin geldim hem motor ısındı hemde trafik yoğundu. Sonra allah ne verdiyse yapıştırdım. Bi miktar 7 -7.5 bin civarı devir gördükten sonra bastım debriyaja baktık yine yapıyo. Usta allah allah filan diyo...
Nese yanımda profcuk aykut vardı onla başladık anlatmaya bildiklerimizi... Aykut sorunun elektronik olduğunu mekanik olsa her zaman yapacağını anlattı. Kontak açıp kapadığımızda sorunun düzeldiğini gördü ustada. Bende mutlak hava basınç sensörü ve krank devir sensörünün arızalı olma ihtimalinden bahsettim. Sonra servise gittik bıraktık magünayı bakıcaklar...

Geçende bi yerde okudum puntoda da benzer problem yaşayan olmuş. Alternatörü bozukmuş. Tipoda da voltajın yoldayken 13v civarına kadar düştüğü oluyor. Konjonktürü değiştirmeyi denicem servisten bişi çıkmazsa. Fazla devirden alternatörü bozmuş olabilirmiyim? :beuj:

i_could
10-02-2007, 18:33
Benimde gidişat aynı:D
Dün gittim arabanın yanına... Ustalar sevinçli bi şekilde düzeldi filan dediler. Nese ellinde bi gaz kelebeği ünitesi ile geldi ustalardan biri. Bunu değiştirdik düzeldi dedi. Bende iyi bakalım anlarız dedim...
Esas araçla ilgilenen usta bindi arabaya çalıştırdı. Araba stop etti. Tekrar çalıştırdı nese devir hala düşük 800 civarında buz gibi motorda. Normalde yükselmesi lazım. Senin dedi rölanti düzenleyiciyi yanlış takmışlar. 8v in bu dedi. Bende bunu yetkili servis taktı sorarız dedim.(Fiatın eper programından baktım 8v in ki benimkine hiç benzemiyor)
Nese sonra ustaların değişiyle tecrübe benim değişimle gazlamaya çıktık. Çünkü sorunu devirlendirince yapıyo. Otobana kadar sakin geldim hem motor ısındı hemde trafik yoğundu. Sonra allah ne verdiyse yapıştırdım. Bi miktar 7 -7.5 bin civarı devir gördükten sonra bastım debriyaja baktık yine yapıyo. Usta allah allah filan diyo...
Nese yanımda profcuk aykut vardı onla başladık anlatmaya bildiklerimizi... Aykut sorunun elektronik olduğunu mekanik olsa her zaman yapacağını anlattı. Kontak açıp kapadığımızda sorunun düzeldiğini gördü ustada. Bende mutlak hava basınç sensörü ve krank devir sensörünün arızalı olma ihtimalinden bahsettim. Sonra servise gittik bıraktık magünayı bakıcaklar...

Geçende bi yerde okudum puntoda da benzer problem yaşayan olmuş. Alternatörü bozukmuş. Tipoda da voltajın yoldayken 13v civarına kadar düştüğü oluyor. Konjonktürü değiştirmeyi denicem servisten bişi çıkmazsa. Fazla devirden alternatörü bozmuş olabilirmiyim? :beuj:

ben diyorum o ihtimal var diye ama o da olsa niye kontagı acıp kapatınca düzelsin ki?ama yinede konjektor cok ucuz bi parca degiştirip gorek lazım...

ustalar anlasın da bizim bu işten anladıgımızı yoksa dedigim gibi ben ustanın işine karısmayı sevmem ama zaten artık anlamışlardır...

Bi de ustanın hali baya komikti sen normal 1-2-3 yapıp 4 yapacagın yerde 2 leyince:)

i_could...

schakal
10-02-2007, 18:45
7- 7.5 devir civari debriyaja asildim ,rolanti dalgalanmaya
basladi diyorsun ,debriyaja basana kadar(yuk altinda) devirde bir
dalgalanma ,duzensizlik varmi peki ??

tipo16v
10-02-2007, 21:07
2000 devir altında silkeliyor... Daha doğrusu gaz verip çekiyor...

tipo16v
10-02-2007, 21:08
ben diyorum o ihtimal var diye ama o da olsa niye kontagı acıp kapatınca düzelsin ki?ama yinede konjektor cok ucuz bi parca degiştirip gorek lazım...

ustalar anlasın da bizim bu işten anladıgımızı yoksa dedigim gibi ben ustanın işine karısmayı sevmem ama zaten artık anlamışlardır...

Bi de ustanın hali baya komikti sen normal 1-2-3 yapıp 4 yapacagın yerde 2 leyince:)

i_could...

Olur o kadar... Adam zaten biz bunu böle kullanmadık dedi:D

schakal
10-02-2007, 21:29
2000 devir altında silkeliyor... Daha doğrusu gaz verip çekiyor...

yaww su oksijen sensorunun fisini bir cekin de
oyle deneyin bir size zahmet bana eziyet .

i_could
11-02-2007, 01:32
yaww su oksijen sensorunun fisini bir cekin de
oyle deneyin bir size zahmet bana eziyet .

farketmiyo...

i_could...

tipo16v
11-02-2007, 10:23
Daha doğrusu oksijen sensörü doğru okuyor bilgisayara bağlayıp devirlettiğimizde bile. Artı aracın gidişinde bi problem gözükmüyor. Deneriz servisten bi gelsinde...

tipo16v
14-02-2007, 22:02
Bugün yine servisten aradılar. Aykut kardeşle gittik bakmaya. Usta bu seferde buji kablomun bantlı yerleri var onlara kabahat bulmuş. 0 buji kablosu getirtip takmışlar. Devir ve hız sensörlerinde problem yokmuş. Basınç sensörünüde başka bi tanesi ile değişmiş. (Ondada sorun yokmuş sonradan anladık...;)) Distiribütör kapağını değiştirmiş bide benimkinde çatlak varmış sözde.
Çalıştırdı usta motoru rölanti 1200 civarına kadar çıktı baya iyi görünüyordu. Motorun ısınmasını bekledik sonra çıktık yola. Biraz gittik 1 km kadar sonra ben yapıştırdım yine 1-2-3-4 yerler ıslaktı zaten paso sardı. Biraz tutan yerlerde yüksek devirli kullandım kesiciye girmeden... Bastım debriyaja yine yaptı şerefsiz:D 1500 civarına kadar verip çekti gazı... Servise döndük dalgalanma kesilmişti ama bilgisayara bağlandı stop etmeden bir hata kaydı varmı diye bakıldı. Bişi bulunamadı chip hatası hariç. Superchipsten dolayı bi hata hep kayıt oluyo. Hemen atlamayın ondandır diye hem eski aracımda hiç sorun yoktu hem bunda da sıfır beyin taktık denemek için yine yaptı çipsizde yapıyor yani.
Sonra buji kablosunu istemediğimi söledim çünkü bi gelişme yoktu araçta. Usta tamam dedi sökeriz dedi. Söktüler o arada yanında başka bi salak yardımcı eleman vardı biz bunu sizin için getirtik filan diyip duruyo... Nese usta söktü kabloyu eski haline çevirdi. Kablonu değiştirsen iyi olur dedi ama kabloda bişi yok gibi. Tam çıkarız artık derken bi montaj ücreti var dedi hafif salakça olan. Nese dedik gittik araç kabule. Biraz bekledikten sonra eleman geçti karşımıza 40 milyon alıcaz dedi test ücreti. Dedik neyi çözdünde para istiyon filan. O kadar servise gitmişliğim var daha önce hiç bi servis çözemediği problem için para almadı. O zaman dedi servis müdürü ile görüşebilirsiniz. Tabiki dedik gittik müdüre. Anlattık derdimizi problemimizin 2 haftadır çözülemediğini bazı parçaların denendiğini sonuç alınamadığını ama vakit kaybı için bizden özür dileneceğine 40 ytl test adı altında para istendiğini... Oda aradı araç kabuldeki arkadaşı sordu neler yapıldı tipoya filan. Sonrada usta yanıma gelsin dedi. Sonrada ne olduysa usta gelmeden bi telefon görüşmesi ardından aracı alabilirsiniz dedi. Çıktık ordan 40 ytl yi kurtamış olmanın mutluluğu ve problemimizin çözülmediğine üzülerek...
Sonrada elektirikçi bi arkadaşımıza gittik. Konjunktür değişti ama bi fark olmadı... Voltaj da düşükde acaba alakası olabilir mi diye denedik. Voltaj 13 ile 14 arası geziyor. 14 le 14.4 civarı durması gerekirken. Üstündeki alternatör değeride ilginç geldi bana 100A normalde esasında 90A olması lazım kitapçığında öle geçiyor bende öle biliyorum... Şüpheli bi durum...:icon_wack Şimdilik bu kadar :D

tipo16v
14-02-2007, 22:09
Birde lambda sensörünü bilgisayarda izlerken gaza bastığımızda açık devre gibi bişi yazdı... Usta normal dedi. Sensör bozulduğunda nasıl arıza verir? Sensörün önünde susturucu filan yok. Ama normalde orta susturucu oluyor arkasında... O iptal bende. Herkes düzgün çalışıyor diyor. Acaba yüksek devirde çok ısındığı için değerleri şaşıyor olabilir mi:beuj:

M3CSL
14-02-2007, 22:40
amma uzun hıkaye ha:)

STN
15-02-2007, 00:10
Film gibi anasını satayım ee şimdi ne olcak? istanbul daki servisleri gez bide oldu olcak :P
Bütün parçaları sıfırlıcan bu gidişle biton parça deişti hala aynı hala aynı.

tipo16v
15-02-2007, 01:17
Film gibi anasını satayım ee şimdi ne olcak? istanbul daki servisleri gez bide oldu olcak :P
Bütün parçaları sıfırlıcan bu gidişle biton parça deişti hala aynı hala aynı.

Biton dediğin bi potansiyometre değişti o benim hatam oldu içinde ne varmış diye merak ettik... Bir tek motor sıcaklık sensörü var boşa değişen oda 120ytl...

STN
15-02-2007, 01:59
üç parça söylemiştin bana deişti diye benmi yanlış hatırlıyorum yoksa :beuj:

tipo16v
15-02-2007, 10:17
Bide rölanti düzenleyici değişti ama onu değiştirmemin nedeni dalgalanma değildi. O zamanlar stop ediyordu sadece değiştirince düzeldi... 2 hafta sonra tekrar bozuldu. Meğer yağ buharlaştırma sisteminden dolayı kirleniyormuş iptal edince bağlantıyı düzeldi...

i_could
15-02-2007, 19:57
Birde lambda sensörünü bilgisayarda izlerken gaza bastığımızda açık devre gibi bişi yazdı... Usta normal dedi. Sensör bozulduğunda nasıl arıza verir? Sensörün önünde susturucu filan yok. Ama normalde orta susturucu oluyor arkasında... O iptal bende. Herkes düzgün çalışıyor diyor. Acaba yüksek devirde çok ısındığı için değerleri şaşıyor olabilir mi:beuj:

Ahmet kardes eger oyle olsa tüm düz boru olan araclarda farklılık olurdu ki zaten o sensor sıcaklıga dayanıklı malzemeden imal ediliyor ki o sıcakta calışabilsin...

i_could...

tipo16v
21-03-2007, 17:11
Galiba sorunu çözdüm... Sürekli şu linkte bulununan benim motora ait kitapçığı okuyup problemi çözmeye çalışıyordum.
http://www.polak.ch/coupemanual/Engine%20fuel%20system%2016v%20nt.htm
Sıradan ne varsa denedim. Sıra distiribütöre geldi. Detaylı şekilde ayarını anlatıyo. Avans ayarı filan yapılıyor distiribütörün çevrilmesiyle anladığım kadarıyla. Yani ateşleme zamanını etkiliyor. 2 hafta önce gittim servise dedim bu distiribütörün bi ayarı varmış dedim ustaya ona bi bakabilirmisiniz. Usta yok öle bişi dedi. Bunlarda ayar yok elektronik filan. Dedim sen bi bak sağına soluna problem vardır belki. Nese söktü sağını solunu fişlerini filan temizledi kontrol etti problem yok dedi yerine taktı. 2 haftadır aynı şekilde kullanıyorum arabayı dalgalanma filan yapmadı Allaha şükür.

http://www.polak.ch/coupemanual/16v%20enigine%20images/16vEngine31.JPG
http://www.polak.ch/coupemanual/16v%20enigine%20images/16vEngine32.JPG
http://www.polak.ch/coupemanual/16v%20enigine%20images/16vEngine33.JPG

GökhanO
21-03-2007, 17:19
hadi hayırlısı :)

anarcusan
29-12-2010, 11:24
ilk olarak hangi şehirdesin onu soruyum bu arabalardan anlayan biri var maslakta bendede 1994 ü vardı aynı sorun oldu kaputu açtın camın alt hizasında arabanın ana sigortası var onun solunda bakış yönüne göre artık vakumu düzenleyen bir hortum var ince bir hortum oda çıkmış yada kaçırıyor olabilir yakıtıda etkiler ama büyük ihtimalle senin sorunun akışmetre ile alakalı sök spreyle temizle tak yerine ayrıca emme manifoldunun üzerinde arkada bir tane fiş var bak bakalım sağlammı

onurrolla
29-12-2010, 12:07
güzel hort:D konu 2007nin konusu:D