PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Berlin ve Türk olmak :)

gurcell
18-05-2010, 10:29
Bir seminerler silsilesi için 1 haftalığına Berlin'deyim. Normalde çok iyi İngilizce konuşurum fakat duyduğum efsanelere göre Almanlar ingilizce bilseler bile konuşmazlarmış ya, bende en azından havalimanında ve ilk bindiğim takside kullanmak için kırık almancam'ı biraz geliştirdim ve cümleleri kafama yazdım.

Neyse indik tegel havalimanına, kendimi Almanca konuşmak için hazırladım, geldim pasaport deskine, Yaa Allah dedim, Guten Morgen dedim adama (bu arada kara kuru bir tipti, pek alman'a benzemiyordu) adam yüzüme baktı , Almanca bişiler söyledi, Aha dedim zıçtık, Was dedim , gene bişiler dedi. Bende I don't understand German, do yu sipik ingliş dedim, Türk müsün? dedi. Höö dedim , hoşgelmişin Almanya'ya, ne için geldin ? dedi, ilk şoku atlattım, IBM'in davetlisiyim, toplantıya geldim dedim. Hoşgeldin dedi bastı damgayı girdim ülkeye.

Sonra taksiye bineceğim, gene söyleyeceğim cümle aklımda : "Guten Morgen, ich mochte zu Hotel Berlin gehen , bitte" yani Hotel Berlin'e gitmek istiyorum, lütfen. Hatta adresi de ezberledim, Lütsowplatz ziebsehn yani lütsowplatz 17. Neyse adama bunu söyledim, adam "Hocam Türksün deel mi ?" dedi. Aha gene mavi ekran verdim. Kardaşş ben Türküm, Hotel Berlin'e mi gidicen dedi, he gardaş dedim, başladık sohbete. Sivaslıymış, 25 yıldır burdaymış, TR'yi de takip ediyor bir yandan. Baykal'ın zina iddiasına kadar konuştuk. 25 eur tuttu, adam toprağım benim dedi 20 eur aldı :)

Neyse otele geldik, girdim resepsiyona. Mal bir bebe düştü bana. Zaten stajer yazıyor rozetinde. Dedim ki ingilizce "Adım Gürsel, buyrun voucher kağıdım, tüm işlemlerimi acente halletti" bebe mal mal yüzüme baktı "Waaas" dedi , türkçe "olm sen anlama özürlü müsün" dedim, "waaas" dedi, "hay ben senin kulağına da sana da taaa" diye söverken resepsiyona biri girdi, "buyrun ben yardımcı olayım onun ingilizcesi iyi değil" dedi, fakat bunu türkçe söyledi :) Aha gene dumur oldum, adımın adı taner çıktı, tüm işimi türkçe gördüm, hallettim. Ulan dedim şansa bak, polis türk, taksici türk, resepsiyonist türk dedim :)

Odama çıktım, Çıkarken baktım Kat Görevlisinin isimliği türkçe, merhaba dedim, merhaba dedi :) Artık şaşırmayı bıraktım zaten.

Bu arada ulan ben yanlış uçağa mı bindim lan, acaba Bodrum'a mı geldim diyorum kendi kendime.

Otel Potzdamplatz denen merkezi bir yerde, dedim bişiler yiyim, çıktım dışarı, köşe başına geldim, ulan sanki taksim'de gibi oldum. Bildiğin "Döner Kebap" , Lahmacun Shoppe gibi dükkanlar var, girdim birine babalar gibi dönerimi yedim çıktım. Adamların türk olduğunu söylemiyorum zaten.

Dün akşam alışveriş yapmak için otelden taksiye bindim Saturn'e gitmek için, taksici gene türk çıktı, bol bol konuştuk. Neyse gittim saturn'e , motosiklet için su geçirmez navigasyon alacaktım, buldum Becker marka, 187 eur fiyatı vardı, oha dedim ucuz :) Yalnız birinin kutusu açıktı, bide Low Price yani düşük fiyat diyordu, bende onu da aldım, gittim kasaya. Bu sefer Alman bir kadına denk geldim. Böyle katana gibi bişey. Dedim du yu sipik ingliş , kadın döndü No Sipik ingliş dedi, aha dedim yandık. Dedim bu low price ne ayak, no ingliş dedi, senin ben taa aq dedim, güvenlik görevlisi vardı, döndü bana bende aha şimdi zıçtık derken "Kardeş bu karı mal ingilizce bilmez, sen reyona git düşük fiyat formu doldursunlar " dedi. Gittim reyona bir görevli bir almana radyolu saat anlatıyor. Bildiğin 10 dakika mal alman her saati tek tek sordu, tabii bende şalter attı, yanımda da arkadaşım var, olm dedim ben bu almanın dötüne sokacam şimdi bu saatleri tek tek, oha lan eni konu radyolu saat lan dedim, arkadaş güldü, gittim demin bana yardım eden güvenliğin yanına, dedim sizin görevli bakmıyor çok işi var başka ingilizce bilen var mı dedim, adam ne dese beğenirsiniz "sizi yolladığım zaten herr bülent, türk o " dedi :) Yani demin benim küfrettiğim almana yardım eden görevli Türkmüş :)

Gittim yanına bu arada Alman hala esir almış zavallıyı, kardeş kolay gele dedim, sağol şu düdükten bir kurtulayım bakıcam sana dedi :) Biz tabi yerlere yattık :D

İşi bitti geldi yanımıza derdimizi anlattık, siz o açık kutuluyu bırakın, 2 tane normal al, 187 eur'du , ben sana 160 yapayım dedi :) Nasıl lan burası Saturn değil mi nasıl oluyor o dedim, indirim yapma hakkım var dedi :) Bu sefer bide reyonda Archos 9 tablet vardı. Bildiğiniz ipad'in büyük rakibi ve bir sürü özelliği var. TR de 1000 dolardan ucuz değil, neyse bu kaça olur dedim, 578 , sana 489 olur dedi :)

Aha dedim süper :) Gittik kasaya, tek dumur olduğum nokta alışveriş için kredi kartımı uzattım, no credit card dediler. Kredi kartı geçmiyormuş. :( Banka kartı geçiyormuş, onunla ödedim bende.

İşimiz bitti çıktık orada, otele dönecez, yaw dedim burda taksiler el gösterince durur mu dedim, birine el ettik, eliyle arkayı gösterdi, müşterisi varmış. Bekledik 2 dakika hala gelen olmadı, sağa bir döndük taksinin biri geri geri geliyor. Adam bizi aldı, ingilizce otelin adresini söyledim, sonra arkadaşıma döndüm "ohh lan dedim bunda türk tipi yok bu hintli kesin" dedim, taksici döndü bana, Abi ben türküm, adım özkan, tatilden geldim de çok yanmışım, Hint Prensi gibi oldum A.Q dedi :D Biz gene yerlerdeyiz tabii. Bizi otele bıraktı, akşam yemeği için de Hasır diye bir türk lokantası önerdi. Gittik oraya, bildiğin taksim veya kızılaydaki kebapçı. Dizaynı, garsonlar direk paketlenip türkiyeden gelmiş. Adam direk Hoşgelmişsiiiz ne verek diye başladı zaten konuya. Dedik döner ver, bide pilav üstü kuru ver :) Ben dalga geçmiştim ama masaya hepsi geldi , cin biber bile geldi.

Yedik yemeği, çıktık dışarı , otele dönüyoruz artık, dedim bir marketten su alayım, bide bira alayım. Dükkancılar türke benziyordu , içeri girince merhaba abim dedi :)
Tabii biz artık normal karşılıyoruz türk olayını, dedim bana erikli su ver, bide smirnoff ice var mı dedim, var da sıcak var Aq , olur mu, bizim ipne çırak dolaba komamış aq , bıktım bundan aq dedi :) TR de bile bu kadar AQ küfürünü bir arada göremezsiniz :)

Daha 4 gün daha burdayım, bakalım başıma neler gelecek... :D

SekoLive
18-05-2010, 10:36
:D iyimiş

taksici hemşerime selamlar :D

kmince
18-05-2010, 10:40
Bu olaylar zinciri milli güvenlik dersinde işgal nedir nasıl yapılıra konu mankeni olur valla :D

dragon07
saka gibi gürcelll hocam :D

xcel
yüzümde kocaman bir gülümseme var. aynını 2 sene öncede ben yaşadım :)

gurcell
18-05-2010, 10:41
Berlinde 4 milyon insan varmış , 490 bini Türkmüş :)

SULTANOGLU
18-05-2010, 10:42
auhauahuahu off ne güldüm :D hahauahuaha herkes hallederiz abi modunda süper :D Türkiye'nin berlin ilinde gibisiniz :D

altima
18-05-2010, 10:45
puhahaha bir solukta okudum :D:D:D:D:D

ne güzel yaw nereye donsen turk var karşında :D:D:D:D

bizimkiler resmen işgal etmişler orayı :D:D:D:D

saygılar
Rıdvan...

Onuralp
18-05-2010, 10:46
Klasiktir bu ya. :D
Benimde çok başıma gelmişti bu tarz olaylar. Hatta NikeTown'da adam Alman olmasına rağmen benimle Türkçe konuştu heh şöyle adam ol demiştim. :D
Bir keresinde de eBay.de de alışveriş yaparken 5 mail sonunda adamın ismine bakmayı akıl ettikten sonra adam da bana Türkçe konuşsak daha iyi olur demişti DUMUR :D :D :D.

clioGT
18-05-2010, 10:49
valla yine iyiyimiş.. amsterdam da bize Türk taksici denk gelmişti. aha dedim süper hani çok uzundu yol dedim yapar bişeyler, cevap aynen şu: Türk Türk'ten kazanmayacak da kimden kazanacak?:D

speed
18-05-2010, 10:49
:))))))))))))))))) bu kadar olabileceği hiç aklıma gelmezdi.......

Low-Rider
18-05-2010, 10:50
Süpermiş ya çok güldüm özellikle hintli muhabbetine :D

mmustu
18-05-2010, 10:51
hauhauhau valla bomba olmuş :D

bodoff
18-05-2010, 10:59
Kreuzberg tabii :D Yapıştırr...

despe
18-05-2010, 10:59
haha harbiden iyiymiş yaw :D

Type-R
18-05-2010, 11:00
Desene Türkler her yeri ıstıla etmiş ahauaha :D:D sıkılmadan okudum valla, hem şaşırdım, hem komik, hemde keyifliydi ahauah:D:D hintli:hahaha:

öncel
18-05-2010, 11:00
çok iyiymiş valla,hintli taksici olayına bende koptum:)

MUTLU RAFİ
18-05-2010, 11:01
Son araştırmalara göre 2040 yılında avrupanın yarısı müslüman ve türk olacakmış :) savaşarak değil yerleşerek alıcaz oraları ........

rahmi
18-05-2010, 11:08
Çok iyi:icon_tup:

powERS
18-05-2010, 11:12
ipne acaba hint prensimi gormus :D:D

auhauhauah :D çırak olayıda iyiymiş :D

tricky
18-05-2010, 11:22
Hay sen cok yaşa emi yaa... Cok guldum gercekten okurken anlatımda cok duzgun olmus bir gaztede köşe yazısı okur gibi okudum :D

c@n
18-05-2010, 11:32
türkün gücü bu olsa gerek:D dünyayı işgal ettik yaww:D:D:D

hddsheriff
18-05-2010, 11:42
97 yılında venedikte Türk dilenci görmüştüm :D Almanya da bombaymış :D

CTG
18-05-2010, 11:59
Ahahaha saka gibi valla super anilarin olmus :)

Mr.K
18-05-2010, 12:00
Ne kadar guzel ya,bide abi anlatis tarzinda cok iyi :D HAHA bomba ya uahsuahdasuh

TarikS
18-05-2010, 12:01
cok guzel anlatmissiniz olaylari buradan yasamis gibi oldum :D

nime
18-05-2010, 12:54
Çok iyi yaa eline sağlık kardeş :D A.koyim bukadar sarmışız almanyayı demek :D
Avrupa birliğine girmişiz habrimiz yok :D

Antalyalogy
18-05-2010, 13:04
Ahahhahah süper anlatım..ellerinize sağlık...

timucintt
18-05-2010, 13:25
hahaha abi süpermiş ya :Dbende almanyaya gittiğimde süreklia rtık alıştım bu tarz olaylara ama pasaport kontrolü süpermiş ya yarıldım...

şu muhabetlere yarıldım ya...

"Türk müsün? dedi. Höö dedim" hahahahaha

"Kardeş bu karı mal ingilizce bilmez, sen reyona git düşük fiyat formu doldursunlar "

"var da sıcak var Aq , olur mu, bizim ipne çırak dolaba komamış aq , bıktım bundan aq" hahaha

Chatin
18-05-2010, 13:26
ahaha hintli özkan :D

StyleALP
18-05-2010, 13:35
Hahaha :D:D Tek kelimeyle mükemmel ya. :D:D Resmen bomba olmuş ve olmaya devam edecektir umarım. :D:D Gerek anlatımının güzelliği ile gerek ise olayların komikliği ile bir çırpıda ve eğlenceli bir şekilde soluksuz okudum valla.

"Tabii biz artık normal karşılıyoruz türk olayını, dedim bana erikli su ver, bide smirnoff ice var mı dedim, var da sıcak var Aq , olur mu, bizim ipne çırak dolaba komamış aq , bıktım bundan aq dedi. " TR de bile bu kadar AQ küfürünü bir arada göremezsiniz.

Bu bölüm bitirdi beni be ABi. :D:D

cess
18-05-2010, 16:34
Yavru vatan 2:D okuması zevkliydi,yaşaması kimbilir nasıldır:D

Dragger
18-05-2010, 16:41
Ahahaha süper muhabbetler :D

Eriador
18-05-2010, 16:48
ahaha süper ya baya güldüm :) 4 gün boyunca hiç sıkılmicaksın anlaşılan :)

levent
18-05-2010, 16:56
hintli özkan'da kopma noktam oldu zaten abi , süper muhabbetler geçmiş önümüzdeki 4 günü de yansıtırsan hepberaber güleriz :)

_Burak_
18-05-2010, 17:02
Ahahahhhahh:D
Berlin'i üstümüze yapsınlar tam olsun :hehe:

gurcell
18-05-2010, 17:12
Aksam kadeve isimli outlet e gidecegim. Allah bilir adini biz koymusuzdur. Ozkani aradim o goturecek bizi. Ozkan 50 euroya 1 saatlik berlin turu 100 euroya ise 4 saatlik genisletilmis tur duzenliyormus. Ozkanin kartvizitini buraya scan edip koyacagim...

B.Koçer
18-05-2010, 17:24
süper muhabbetler geçmiş valla bomba bi almanya macerası olduğu kesin :D

chaylak
18-05-2010, 18:56
ehehehhe süpermiş ya :)))

turbo&quattro
18-05-2010, 19:04
Yuklendim bavullari TR ye geliyorum tatile...Bavullarimdan iki tanesi olmasi gerekenden birer kilo fazla cikti ve dur mur derken o arada eleman bavullari yolladi.Ne yapacagiz fln konusurken eleman turkce konusmaya basladi, turkmus...Yapabilecegim birsey yok odeyeceksin dedi..Yanlis hatirlamiyorsam $200 gbi birsey odettirmisti bana 1 kilo fazla icin..O gun bugun yurtdisinda turkler benden uzak dursun diyenlerdenim :)

Göki,ZD
18-05-2010, 19:07
Ay ve Yıldızın olduğu her yerde TÜRK vardır..

Olaylar zinciri fena :D

kickboxer
18-05-2010, 19:16
cok guldum ya :D cok ıyı 4 gun sonundakı :D yasanan ılgınc yada yok normal olayları beklıyoruz

turbo16
18-05-2010, 19:19
biz olmasak almanya yokmuş

se®k@n
18-05-2010, 23:16
Hehe.. Süper ya.. :)

ReßeL
18-05-2010, 23:46
Valla cok sanslisiniz. Biz burada kaciyoruz Turklerden genelde... Maalesef.

EvO 86
19-05-2010, 00:15
Valla cok sanslisiniz. Biz burada kaciyoruz Turklerden genelde... Maalesef.

Aynı durum burada da var, hatta bindiğim bir taksici Türk'tü, abi dedi Türklere güvenme, hatta bana bile güvenme :D

Benzer bir olay 2007 de Münich de fuara giderken başıma gelmişti. Hava alanı taksisinden itibaren restoranlar vs. hep Türkçe :)

BlackEmperor
19-05-2010, 00:35
Klasiktir bu ya. :D
Benimde çok başıma gelmişti bu tarz olaylar. Hatta NikeTown'da adam Alman olmasına rağmen benimle Türkçe konuştu heh şöyle adam ol demiştim. :D
Bir keresinde de eBay.de de alışveriş yaparken 5 mail sonunda adamın ismine bakmayı akıl ettikten sonra adam da bana Türkçe konuşsak daha iyi olur demişti DUMUR :D :D :D.

muhahahhahahahahhahahahah :D:D:D:D:D:D:D

gurcell
19-05-2010, 08:34
Şöyle bir durum var, ben burdan bir ürün aldım arkadaş için, fakat yanlış model söylemiş arkadaş. Ben şimdi gidip saturn'e bunu iade etmek istiyorum ama kutusunu açtım desen bi zittir and go derler mi bana?

SekoLive
19-05-2010, 08:36
Şöyle bir durum var, ben burdan bir ürün aldım arkadaş için, fakat yanlış model söylemiş arkadaş. Ben şimdi gidip saturn'e bunu iade etmek istiyorum ama kutusunu açtım desen bi zittir and go derler mi bana?

olmaz gardaşım türkiyede de alınan mal geri iade edilmez diye bi ses gelir :D turkce olarak :D :D

gurcell
19-05-2010, 08:39
Ben cidden sordum , yoksa 200 euro girecek bünyeye :(

Eray Yümsel
19-05-2010, 09:14
gürcell hikayenin sonuna bide otele alman karı götürcektim oda türk çıktı ekleseydin +rep verirdim ama olmamış böle :hehe:

gurcell
19-05-2010, 09:34
O başıma geldi zaten ama yazmıyorum. İlik gibi bir hatuna yazıldım, ingilizce konuşmaya başladım, bi baktım bunun ingilizce kırık, ama türk değil rus çıktı :)

efe-E
19-05-2010, 11:21
2006'da aynısı başıma geldi, Almanya bildiğiniz küçük Türkiye olmuş.

İyi eğlenceler Gürsel abim :)

Ferhat_V
19-05-2010, 11:27
çok iyii yaa devamını bekliyorumm:)

Frank
19-05-2010, 12:43
supermıs yaa oldm gulmektennn..... :)

Onurkk06
19-05-2010, 12:46

sende bu bal varken belki demezler gene de bi git şansını dene bence:D

BoraRS
19-05-2010, 12:53
Berlinde 5 sene yaşadım. Çok güzel bir şehirdir. Sıkıcı değildir. Bu arada IBM de mi çalışıyorsun?

-ER-
19-05-2010, 13:08
:D :D :D :D sokakta karşılaşılması hadi normal karşılarımda pasaportta dumur olurdum bende :D

Almanci Tane-R
berlin ve civarında 500.000 türk var diyebilirim :) kreuzberg semtinde 200.00 türk var. oradaki alman okullarında 20 kişilik sınıflarda en az ortalama 15 öğrencisi türk :D
o semte kendinizi türk mahallesinde sanarsınız

elpadre
berlının % 98 turk kucuk turkıye dıyorlşar :D

kurtbil
19-05-2010, 13:14
Iyı guldum cok ıyı ya :D

TolgaEsentepe
19-05-2010, 13:21
çok iyiymiş gerçekten :D

ismailozkan_01
19-05-2010, 15:47
orasıda bizim bi ilimiz gibi plakası 82 olsun :)

TaGo
19-05-2010, 18:31
Ben Berlin liyim. anlattığın gibidir getto yok oldu artık heryer türk kasabası gibi oldu.

Keşke Türkiyedeki Türklerde Almanyalılara aynı samimiyeti gösterseler. Genel olarak bizim burdakiler herşeyle taşak geçmeyi sevdikleri için problem oluo. Bende yıllardır burda olduğum için özellikle, Almanyalılar ile makara yapanı kafaya alıom ;)

firat_07
19-05-2010, 19:08
iyi güldüm vallahi berlinde türkler hiç yabancılık çekmiyor yavru vatanımız

Frid
19-05-2010, 19:18
harbi çok keyifli olmuş :D :D

bilalMW
19-05-2010, 20:22
harika abi ya koptum valla. :D :D Kardeş ülkemiz varmışta AVrupada haberimiz yokmuş. :) Bu arada kaç tane türk var almanyada tahmini bilen varmı?

dragstar
19-05-2010, 20:56
bende dusseldorf a gitmiştim bu kdr olmasada çalışan tabaka genelde türktü:D

ama bomba ya gülmekten okuyamadım hele taksici:D

HarunToprak
19-05-2010, 22:09
Hahaha çok güldüm süper :)

Ome_RS
19-05-2010, 22:16
aguhhaha walla fıkra gbi okudum cok iyi yaa yabancı dil bilmeye gerek yok bi türk dünyaya bedel :D:D